Half september de eerste paal de grond in voor nieuwe supermarkt Bruinisse Staatssecretaris Ploeg geeft oesterkwekers toestemming kweek meer dan te verdubbelen Wegbeheerder attenderen op situatie bij verkeerslichten sa DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Duiveland WA> ZKT pe 81 LP AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE MITSUBISHI I touringcar: De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" <4 Sk C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Renovatie Hoofdprijs Modelspoorclub Vliegwedstrijd Er wordt een grondige renovatie verricht aan De laatste hoofdprijs van de ZOC-actie 'Ontdek Frits Krikke uit Brouwershaven heeft al ruim De Engelsman Ken Wilson is met een Harvard het theehuis op het grondgebied van slot Zierikzee' werd uitgereikt aan mnevrouw Ad. Moermond in Renesse aan de hand van oude van Velthoven. Tevens een korte terugblik, foto's. (Pag. 2). (Pag. 4). twintig jaar modeltreinen als hobby. Hij over- (f winnaar geworden van de vliegwedstrijd tus- weegt een modelspoorclub op te richten, sen Londen en Rotterdam, die donderdag (Pag. 4). werd gehouden. (Pag. 6). VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 142sic jaargang; Nr. 23786 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wanneer iets ophoudt een twistpunt te zijn, houdt het op belangwekkend te zijn. William Hazlitt AVi zes jaar politiek steekspel: Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BRUINISSE - Hoewel in Bru een beetje de mening heerst van beure eerste DE supi gens gek ;st zien en dan geloven', gaat het écht ge- tit zal met enig feestelijk vertoon de geslagen voor een fikse supermarkt. Twaarover zes jaar lang de politieke de- werden in de raad. DE supermarkt, die ge durende Me periode werd afgeslankt van 1140 naar 800 naar 600 m2. Afwachtende initiatiefnemer tot de bouw is de heer J. M. A. van Veldhuizen uit Oosterland, die zich buiten schot heeft gehouden tijdens het politiek steek spel, maar nu toch enigszins opgelucht kan ademhalen. Staatssecretaris Ploeg van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft de oesterkwekers in de Grevelingen toestemming verleend de kweek meer dan te verdubbelen. Van Veldhuizen, eigenaar van twee supermarkten (Den Osse in Brou wershaven en De Kruidenier op het Bruse Aquadeltaterrein) zegt de af geslankte beslissing te respecteren. „De gemeente is een afspiegeling van de gemeenschap. Als die gemeen schap in meerderheid beslist zoals er beslist is, moet ik dat gewoon respec teren. Ik heb me over het algemeen buiten het gekrakeel gehouden, maar ik weet dat velen benauwd zijn of waren voor de komst van een der gelijk groot bedrijf in het dorp. Ik verzeker die mensen: dat hoeft niet, omdat ik het gat in de markt ga op vullen en zeker geen andere mid denstanders de nek zal omdraaien, zoals gezegd wordt". Dat Van Veldhuizen in tegenstel ling tot een aantal jaren terug, nu wèl genoegen neemt met 600 m2 bebouw de opppervlakte, komt onder meer doordat in de loop van het 'Prijsknij- per-debat' (zoals dat de geschiedenis zal ingaan) een aantal zaken is veran derd. Toen nog was fase twee en drie van het recreatieplan nog in werking, nu is dat stil gelegd. De recreatie in ZIERIKZEE - In de Grevelingen (tussen Goeree/Over- flakkee en Schouwen-Duiveland) mag het kweken van oesters worden uitgebreid van 150 hectare nu tot 350 hec tare in de nabije toekomst. Staatssecretaris Ploeg van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit don derdag bekend laten maken. Hiermee komt de staatsse cretaris tegemoet aan een motie van het CDA, waarin werd gevraagd nieuwe oesterkwekers een kans te geven in de Grevelingen. Ploeg kwam tot het besluit op grond van berekeningen van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek en het Landbouw- Economisch Instituut. Het laatste stelde vast, dat een bedrijf levensvat baar is, als het per jaar een half mil joen oesters kan kweken. Bij een kweek van drie jaar heeft een oester- bedrijf vijftien hectare nodig. Vol gens het Visserij-instituut levert een hectare kweekgrond gemiddeld 100.000 oesters per jaar op. Nieuwe kwekers Nieuwe kwekers, die in de Greve lingen willen beginnen, krijgen dan ook minstens drie percelen van elk vijf hectare toegewezen, mits zij aan de voorwaarden voldoen. Omdat acht aspirant oesterkwekers beoefte heb ben aan een jaarlijkse produktie van een miljoen van deze schelpdieren, zal Ploeg de Dienst der Domeinen, die de uitgifte van gronden verzorgt, adviseren hun dertig hectare zaai- grond in de Grevelingen ter beschik king te stellen. Voor drie keer vi.jf hectare komen volgens het ministerie thans zes kwe kers in aanmerking. Een bedrijf heeft om twintig hectare gevraagd. Domeinen zal het besluit van Ploeg als een advies beoordelen. De dienst is niet verplicht de door Ploeg aange geven grootte van de uitgegeven per celen strikt aan te houden. Een ande re verdeling onder de in aanmerking komende kwekers behoort tot de mo gelijkheden. De huidige concessies van de Ver eniging van Oesterkwekers en Expor teurs worden in de komende twee jaar teruggebracht tot nul. Ze worden vervangen door de nieuwe verdeling, die Domeinen gaat maken. De vereni ging behoudt zelf vijftig hectare om eventueel marktregulerend te kun nen optreden. Ze mag oesters van die gronden alleen in de handel brengen, als er voldoende vraag paar is, aldus het ministerie. Het terrein Nieuwstraat-Dreef, waar half september de eerste paal zal wor den geslagen voor de nieuwe supermarkt, die zolang de Bruse gemoederen bezig hield. z'n geheel kreeg een deuk, zoals Van Veldhuizen dat noemt, plus dat de al gemene besteding per hoofd van de bevolking terug liep. Van Veldhui zen:,,Deze drie factoren maakten dat de eerste opzet, een grootschalig pro ject, van de baan is en 600 m2 voor de nieuwe opzet voldoende is". Discount Het 'gat in de markt' is volgens Van Veldhuizen een discountachtige su permarkt. Discountachtig, omdat de formule van de eerste discounts ach terhaald is: een oude boerenschuur en die vol stouwen met levensmidde len is geen publiekstrekker meer. Het discountgebeuren zit 'm nu is een goed verzorgd gebouw met een lage prijs voor de artikelen en een massa le presentatie. Voor de lage prijzen staat een inkoop-in-het-groot borg. In de nieuwe supermarkt aan de Dreef/Nieuwstraat, die overigens zé ker geen 'Prijsknijper' zal gaan he ten (de nieuwe naam houdt Van Veld huizen nog even voor zich), komt in ieder geval een slager met vers vlees, vers brood en gebak en een bijzonder V'<<1» pagina 4 Verwachting tot zaterdagavond: Weersomslag Toenemende bewolking, later op de dag gevolgd door regen; minimum temperatuur ongeveer 22 graden; ma tige, later aan de kust vrij krachtige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 3 sept.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON 31 aug EN MAANSTANDEN zo beste akoestiek in de vernieuwde raad- en trouwzaal. Klachten hier omtrent waren de raadsvoorzitter ook reeds ter ore gekomen en hij meende dat er in de nabije toekomst iets aan verbeterd zal moeten wor den. Dc heer J. van der Maas (CDA) had graag wat teruggezien van het batig Vervolg pagina 5 Zon op 6.50, onder 20.30 Maan op 21.16, onder 7.30 1 sept. Zon op 06.52, onder 20.27 Maan op 21.27 onder 8.51 2 sept. Zon op 06.54, onder 20.25 Maan op 21.37, onder 10.02 Laatste Kwartier: 7 sept. (13.16) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 31 aug. 5.10 16.33 10.33 22.57 1 sept. 5.49 17.14 11.08 23.34 2 sept. 6.28 17.50 11.34 Springtij: 1 september HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het weekeinde treedt een duidelijke weersomslag op. Er zullen buien komen en de tempera tuur wordt minder hoog. Depressies boven de Oceaan zullen de komende dagen via Schotland naar Scandinavië trekken. Tegelij kertijd trekt het hogedrukgebied, dat de afgelopen dagen rustig en zon nig weer bracht, naar Midden- Europa. Door de depressieactiviteit wordt het weer in West-Europa wisselend. Advertentie uw Honda-dealer voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 NIEUWERKERK - De verkeersveiligheid op rijksweg 18 ter hoogte van de verkeerslichten bij Nieuwerkerk werd donderdagavond aan de o,rde gesteld tijdens de ge meenteraadsvergadering van Duiveland naar aanleiding van een aantal kleine of grotere botsingen, die daar re centelijk plaatsvonden. Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457 De heer A. van Klinken (SGP) stel de de kwestie tijdens de rondvraag aan de orde. Hij signaleerde, dat de meeste aanrijdingen worden veroor zaakt door te hard rijden, maar hij vroeg zich tevens af of het waarschu- wingslicht voorafgaand aan de ver keerslichten wellicht niet wat eerder geplaatst dient te worden. Verder gaf hij in overweging een zo genaamd 'verspringlicht' te plaatsen, waardoor de automobilisten wellicht beter geattendeerd zullen worden. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel zei zelf ook wel wat vraagtekens te zetten bij de doelma tigheid van de waarschuwingslicht. daar 90% van de aanrijdingen in de richting Bruinisse-Zierikzee plaats vinden. Desalniettemin wees hij er ook op, dat het waarschuwingslicht reeds vanaf de dijk bij Oosterland zichtbaar is. Snelheid eruit De voorzitter stelde vast, dat zich vrijwel geen persoonlijke ongeluk kon voordoen ter hoogte van de stop lichten. daar de snelheid er dan meestal toch wel uit is. Hij toonde zich overigens bereid de verkeerssi tuatie eens aan te kaarten met de wegbeheerder (het rijk). De heer C. J. Hillebrand (PvdA) wees nog op het feit, dat het - vooral voor mensen, die niet met de situatie Advertentie f van I „van oeveren" I 3 dg. Rüdesheim I onvergetelijk spektakelstuk ..Rijn in vlammen" a d. Loreley. I Vertrek 20 september 1985 I Reissom f 335. p.p. I Vraag programma! N Informatie opgave: REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE TEL. 01110-5036 van oevaren reizen ter plekke bekend zijn - vaak heel verwarrend is voor welke rijstrook precies welk verkeerslicht is be doeld. Wellicht is die optistische ver warring toe te schrijven aan dc bocht voorafgaand aan de verkeerslichten. Ook dit aspect zal in het overleg met de wegbeheerder worden meegeno men. De heer K. Hendrikse (SGP) maak te van de rondvraag gebruik zijn vreugde uit te spreken over het feit, dat de pont bij Zijpe alsnog tot 1988 in bedrijf zal bijven. Verder toonde hij zich verheugd over het feit, dat van provinciezij dc thans eindelijk iets gedaan zal worden aan verlaging van de toltarieven voor de Zeeland- brug. Onderbezetting De heer E. P. Kuin (VVD) infor meerde naar het reilen en zeilen van de politie in Duiveland. kampend met onderbezetting gedurende dc zo mermaanden. De voorzitter liet daar op weten dat de zomerrapportago thans nog niet gereed is. Volgons hom was men hot zomerseizoen mot vool moeite on pijn weer doorgekomen en was hot redelijk gelukt de zaken or ganisatorisch rond lc krijgen. Do voorzitter wees daarbij wol op het feit. dat Duiveland een rustige ge meente is. „Als er werkelijk iets aan de hand was geweest, denk ik dat er weinig politie in de buurt was ge weest". De heer W. Stouten (VVD) wees tij dens de rondvraag nogccns op dc niet Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. C. A-J Ja. ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen I 147.80 doch slechts f 123,16. Naam I Adres I Plaats postcode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1