'Huurprijs woningen aan de Lei Brouwershaven eigenlijk te hoog' Indianendorp ging in vlammen op n Gemeente Zierikzee koopt historisch paneel terug Burostoel v.a. f 79,- Stichting Scouting 4 INTERMEUBEL DEURL00 GPV/SGP/RPF-raadslid van der Meide: BROUWERSHAVEN - Het collegevoorstel om te be sluiten tot de bouw van nog zes huurwoningen met ber ging aan de Lei te Brouwershaven, ontlokte tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandagavond het GPV/SGP/RPF-raadslid P van der Meide de opmerking dat de gemiddelde huurprijs die is berekend op f 502,95 per maand eigenlijk veel te duur is. Volgens zijn berekeningen zijn der gelijke bedragen zonder huursubsi die alleen op te brengen voor mensen die een bruto maandinkomen van 3500,- a f 4000,- hebben. ,,De woon lasten rijzen de pan uit de laatste ja ren". aldus het raadslid. Hij gaf het college in overweging ook eens ande re beheersvormen na te trekken die de laatste jaren tot ontwikkeling zijn gekomen en deze in eilandelijk ver band aan de orde te stellen. Hij noemde hierbij voorbeelden als de bezitswoning, (een idee van de Ver eniging voor Nederlandse Gemeen ten dat het midden houdt tussen koop en huur), het maatschappelijk gebon den eigendom (tegenover de lagere aankoopprijs staat de verplichting om bij verkoop de gemeente als eer ste gegadigde te nemen) en centraal wonen complexen. Raadsvoorzitter Slabbekoorn was van mening dat er zo goed én goedkoop mogelijk wordt gebouwd aan de Lei en dat het bere kende gemiddelde huurbedrag ook volgens de Inspectie Woningbouw (mede door de huursubsidie) op een aanvaardbaar peil ligt. Het bouw plan, dat een voortzetting is van de momenteel in aanbouw zijnde 9 huur woningen aan de Lei, werd met alge mene stemmen aanvaard. Tbr realisa tie zal een zo hoog mogelijke bijdrage uit 's rijks kas worden aangevraagd, waarna men hoopt dat de woning bouwvereniging 'Beter Wonen' bin nen enkele maanden met de uitvoe ring kan beginnen. Ambtswoningen ,,Een achterhaalde zaak", vonden alle raadsleden het bestaan en in standhouden van ambtswoningen in de gemeente. Zij hadden dan ook geen moeite met het collegevoorstel om dit fenomeen af te schaffen, waar bij een uitzondering werd gemaakt voor de burgemeesterswoning aan de Kromwal te Brouwershaven vanwege de representatieve waarde van de wo ning. Door dit raadsbesluit onstaat voor de bewoners van de betreffende (drie) voormalige ambtswoningen zo wel de mogelijkheid van aankoop als de vrijheid om ondanks hun functie een andere woning te bewonen. Ver der wordt voortaan de huur niet meer berekend a 12 van de bezoldiging, maar naar de Huurprijzenwet woon ruimte. PvdA-raadslid De Munnik vond het overigens een 'misser' van het college dat de bewoners van de betreffende woningen niet voortijdig zijn ingelicht over het op handen zijn de collegevoorstel. Besloten werd verder om een bij drage van f 267.786,- aan te vragen uit 's rijks kas ter realisatie van de plan nen om veertien woningen aan de Mr. Pieter Moggestraat en de Ooststraat te Dreischor te verbeteren door groot onderhoud, uitvoeren door de wo ningbouwvereniging 'Beter Wonen'. B en w stelden hierbij wel nadrukke lijk dat de toezegging nog moet bin nenkomen of men voor de bijkomen de kosten een bijdrage krijgt uit de provinciale 'knelpuntenpot'. Anders zal een deel van de renovatie opge schoven moeten worden naar volgend jaar. Bij de vaststelling van de plan- ningslijsten Nieuwbouw, Verbouw en Verbetering van woningen tot en met 1990 kwam van CDA en Pvd A-zij de het verzoek naar voren om ook nieuwbouw in Noordgouwe te plan nen. Een verzoek waaraan men vol gens de voorzitter (bij gebleken be hoefte) in de toekomst zal proberen tegemoet te komen, hoewel het moei lijk is daar gronden te verkrijgen en toestemming van de hogere overhe den in verband met het bestem mingsplan. Toegevoegd Via een toegevoegd agendapunt werd besloten het voorbereidings- besluit bestemmingsplan Buitenge bied opnieuw vast te stellen ten be hoeve van de heer A. M. van der Wekken uit Oosterland, die in de voormalige pluimveehouderij aan de Langeweg te Dreischor een metaalbe- werkingsbedrijf wil vestigen voor het bouwen en inrichten van (land- bouw)bedrijfsgebouwen, het verrich ten van algemeen staalconstructie- werk en reparaties van landbouw machines. ZIERIKZEE Fiets gestolen In de loop van zondag werd de da mesfiets van mevrouw W. J. M. H. T. uit Dreischor gestolen. Het rijwiel stond gestald bij het ZWN-station in Zierikzee. BURGH Gymlessen M.B.v.O. De gymlessen voor ouderen (M.B.v.O.) beginnen in Burgh op dins dag 3 september om 10.00 uur in de oude school aan het Duinwegje. NOORDWELLE Gymlessen M.B.v.O. De gymlessen voor ouderen (M.B.v.O.) beginnen in Noordwelle op donderdag 5 september om 13.45 uur in het dorpshuis. SEROOSKERKE Cursus reparaties in huis De huishoudkundige consumenten voorlichting organiseert in het dorps huis te Serooskerke een cursus repa raties in huis, waar onder andere elektriciteit, -sanitair, timmer-, schilder- en behangwerk behandeld zullen worden (theoretisch, de monstratief en praktisch). Voor de zes middagen kunnen zo wel dames als heren zich opgeven. De eerste les is donderdag 24 september om 13.30 uur. Op 1, 8, 22, 29 oktober en 5 november worden de volgende lessen gehouden, eveneens om 13.30 uur in het dorpshuis. Opgaven en in lichtingen bij tel. 01117-1351. KERKWERVE Vakantiebijbel De zomeractiviteiten van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Kerkwerve hadden dit jaar zo'n grote belangstelling van de jeugd, dat be sloten is dit werk voort te zetten. Van af zaterdag 31 augustus wordt om de veertien dagen een bijbelschool geor ganiseerd, afgestemd op jongens en meisjes van 5 tot 12 jaar. Onder des kundige leiding zal worden verteld en gezongen, wordt er gewerkt en spelletjes gedaan. De (vakantie-) Bij belschool is van 9.30 tot 11.30 uur vrij toegankelijk in de Pniëlkerk. SCHUDDEBEURS Brievenbus verdwenen P. S. v. L. van de Donkereweg te Schuddebeurs maakte melding van een diefstal van een bekende groene PTT-buitenbrievenbus. De schade is niet groot 50,—), het ongemak des te groter. NIEUWERKERK Repetitie jeugdkoor De eerste repetitie van het jeugd koor te Nieuwerkerk wordt gehou den op woensdagavond (28 augustus) in de zaal achter de Gereformeerde kerk, aanvang 18.30 uur. Aangezien het jeugdkoor pas in januari dit jaar van start is gegaan zijn nieuwe leden van harte welkom. GOES Psoriasis De Psoriasis-patiëntenvereniging Brabant/Zeeland houdt dinsdag 3 september in het Verpleeghuis Tbr Kwartierstaat Laurens Jacobsz. de Witte ZIERIKZEE - De gemeenteraad besloot maandag avond unaniem tot aankoop van het paneel, voorstellen de de kwartierstaat van Laurens Jacobsz. de Witte voor 3.500,Het paneel, aanvankelijk eigendom van de Dienst Verspreide Rijkscollecties, bleek in 1977 uit het Zierikzeese stadhuis te zijn ontvreemd. Recentelijk werd het college door een regionale antiquair benaderd met de vraag of de gemeente be langstelling had om een kwar tierstaat van Laurens Jacobsz. de Witte aan te kopen. Nader onderzoek leverde op dat het te koop aangeboden paneel het in 1977 ontvreemde paneel bleek te zijn. Thans werd de raad voorgesteld het paneel voor 3.500,— aan te kopen. Publiciteit Dit raadsvoorstel bleek de afgelo pen Week de belangstelling van enke le landelijke kranten te hebben ge wekt. Raadsvoorzittei burgemeester Th. H. de Meester toonde zich niet zo gelukkig met de daar gehanteerde vorm der publiciteit. Het had hem zelfs aanleiding gegeven tot een tclc foontje naar een betrokken redactie met de vraag of men daar dacht, dat in Amsterdam alleen intelligente Advertentie mensen woonden en in Zierikzee alle maal debielen. Naar aanleiding van de emotionele reacties van sommige mensen, wees de raadsvoorzitter nogeens op het feit, dat de gemeente heus wel het één en ander had nagetrokken in de zen. maar het is nou eenmaal moei lijk de dader van een diefstal van acht jaar geleden op te sporen. Ver der wees hij in dit verband op de po sitie van de betrokken antiquair, die het paneel geheel te goeder trouw had aangekocht. Dchccr H. Asma (PvdA) informeer de nog naar de juridische verplichtin gen, waarop de voorzitter hem kon mededelen, dat het paneel na aan koop eigendom zal blijven van de ge meente Zierikzee en dat de Dienst Verspreide Rijkscollecties er geen aanspraak meer op zal maken. Eén en ander zal nog schriftelijk worden bevestigd. Voorafgegaan door beide groepen van de Brouwse majoretten onder leiding van Wil van Ast, trokken vrijdagavond tientallen indianen" door Brouwershaven. Valcke te Goes een informatie-avond over de algemene aspecten van Psori asis. Er zullen dia's worden vertoond, waardoor een beter beeld kan worden gevormd over de t huidaandoening. Meer informatie bij: Orionstraat 42 te Oostkapelle, tel. 01188-2503. Themadag euthanasie In het gebouw van de scholenge meenschap Groot Stelle" aan de Bergweg te Goes wordt op vrijdag 11 oktober een themadag gehouden met als onderwerp: „Euthanasie in een pluriforme samenleving". Op deze dag zijn er die inleiders, te weten prof. dr. H. M. Kuitert (Vrije Univer siteit Amsterdam), prof. dr. C. Spreeuwenburg (eveneens V.U. Amsterdam) en mr. E. Ph. R. Sutorius (Ned. Ver. voor Euthanasie). Na de in leidingen zal in gespreksgroepen naar aanleidng van enkele stellingen worden gediscussieerd. De resultaten van deze gesprekken worden voorge legd aan een forum bestaande uit de inleiders aangevuld door burgemees ter G. W. van Montfrans-Hartman. Nadere inlichtingen worden ver strekt door D. E. Hiensch, provin ciaal kerkcentrum te Middelburg, te lefoon 01180-15353. BROUWERSHAVEN - Vooraf gegaan door de Brouwse majorettengroep en de drumband 'Apollo' trokken vrij dagavond enkele tientallen jeugdige indianen door de smalstad. Zij gingen naar het parkeerterein bij de tennis banen om daar samen met de Brouwse brandweer de brand te steken in de resten van hun indianendorp, waar in ze vorige week onder leiding van de Stichting 'Het Knutselhuis' vijf dagen bouwden, verfden en speelden. ,,We hebben geen druppel regen gehad en elke dag wa ren er ruim 80 kinderen", aldus de enthousiaste medede lingen van enkele vrouwen die het evenement organiseer den. Een van de meest succesvolle onderdelen vormde volgens hen de dagelijkse schminkpartij waarmee 'gewo ne kinderen' indianen werden. „Hierbij werd ook de lei ding soms bijna gescalpeerd", herinnert Tine Harms zich grinnikend. Hoewel met plezier gedaan omschrijven ze de (al maandenlang durende) voorbereidingen voor het eve nement en de begeleiding van de kinderen tijdens de speelweek als 'een hele klus' en een 'vermoeiende bezig heid'. Maar door het grote succes van de speelweek zien ze een dergelijk initiatief ook voor volgend jaar wel weer zitten. „Natuurlijk alleen als er weer genoeg mensen zijn die willen helpen met de organisatie", aldus Heieen Jon ker, die samen met Tine Harms, Els Bil, Joke Beenen, Corrie van der Zande en Anjo Rouw dit jaar voor de orga nisatie van het evenenment zorgde. Voor de begeleiding van de kinderen tijdens de speelweek werden zij terzijde gestaan door verschillende ouders. Kruiwagens Een grote verbetering vonden de organisatrices de plaats waar dit jaar het kampvuur kon worden gehouden; het parkeerterrein bij de tennisbanen. Door de korte af stand waarop dit van het indianendorp afligt, konden de kinderen zelf, met behulp van kruiwagens, het niet meer te gebruiken afvalhout hiernaar toe brengen. De Brouwse brandweer stond er vrijdagavond borg voor dat de india nen ook bij het verbranden van de resten van hun dorp volop werden ingeschakeld, zodat de speelweek eindigde met een grote water- en vuurhappening. Met veel enthousiasme werkten de kinderen vorige week aan het indianen out-fit. delijke bijdrage, die het gemeente bestuur, volgens de wethouder van onderwijs mevrouw S. Loschacoff-de Kanter, nog niet verplicht is te verle nen. „Dit schooljaar 'mag' en pas vol gend jaar 'moet' Engels worden inge voerd", zei ze. Daarmee motiverend dat de scholen die het nu al doen dat zelf moeten betalen. Zij vertelde deze informatie van de inspectie in Mid delburg te hebben. Van der Wekken echter had via dezelfde inspectie,(en het ministerie en de provincie) heel andere berichten vernomen en advi seerde om een en ander eerst nog eens te chequen. De overige raadsfracties stemden echter voor het college voorstel. Met algemene instemming werd de aanvrage van di_ 'asisschool Zonne- maire voor het treffen van isolerende maatregelen gehonoreerd, evenals de afvloeiingsregeling voor onderwij zend personeel van de openbare basi- scholen in de gemeente. 'Tegen haar wil' De subsidieverzoeken van de Stich ting 'Vrouwen bellen vrouwen' en 'Tb- gen haar wil' Zeeland kwamen er minder goed af ondanks de voor spraak van PvdA-raadslid M. Hellen- doorti en wethouder Loschacoff voor de laatste van deze beide stichtingen. Die, volgens hen, een kwetsbare groep vrouwen opvangt die het slachtoffer werden van sexueel mis bruik. De overige fracties en de meer derheid van het college vonden echter dat er meer coördinatie moet plaats vinden tussen al die verschillende hulpgroepen omdat het anders aldus M. Mol (VVD) „een te warrige zaak wordt". Ook kwam de oude grief weer naar voren dat de gemeente wei gert om automatisch allerlei subsi dies over te nemen die door het rijk of de provincie via startsubsidies in gang werden gezet. De vier PvdA- fractieleden stemden tegen het wei geren van subsidie aan 'Tbgen haar wil'. DEN HAAG - De wettelijke regels ten aanzien van incassobureaus zijn onvoldoende. Er moet daarom een on afhankelijk toezicht komen op de handel en wandel van dergelijke bu reaus, die als hoofdtaak het innen van geld hebben. Dat toezicht moet ook gelden voor deurwaarders, als die optreden als incasseerders. Meelstraat 31-33 - Zierikzee Telefoon 01110-2946 Vervolg van pag. 1 hij is en later wanneer de Grevelin- gen verder wordt ingericht, camping De Bulke langs de andere kant te ont sluiten. De verhuur van het terrein aan Scouting Brouwershaven heeft een looptijd van vijf jaar en is vastge steld op f 870,- per jaar. Engels op de basisschool „Waar heeft u uw informatie van daan0". vroeg CDA-raadslid R.J. van der Wekken naar aanleiding van het voorstel' van b en w om negatief te beslissen op een aanvraag van de christelijke school 'De Schouw' te Brouwershaven. In verband met de invoering van het vak Engels op de basisschool vroeg De Schouw een gel- 16 „Dat wist ik al lang." /ei Ella „Ik /ou dolgraag met 'Sonnewende' in contact willen komen." Nu. je kuiert er maar eens heen." ried Pit ..lk heb wel gehoord, dat de jonk heer een buitengewoon interessant mens moet zijn," zei Ella. Nu, je kuiert er maar eens heen," riep Pit. „Mogelijk." Ella (rok haar wenk brauwen op Afkomst en standing verloochenen /ich nooit." „Nooit1" /ei Pit nadrukkelijk Ze trok een scheef gezicht naar Dot. ..Nonsènsiea." tierde Dot opeens. „Jij mag niet meepraten, dodde- kop," /ei Pit en knipoogde vervaar lijk tegen haar. „Ella heeft gelijk. Vinden jullie ook niet. jongens"" Mia /ei: „Alleen al aan de handen kun je iemands afkomst zien. Dat is /o merkwaardig." „Ja. dat heb ik ook vaak opge merkt." zei Lenie. „Ja. en de nagels" Ella werd en thousiast „Trouwens de hele gemak kelijkheid van beweging, houding, spraak, ik kan in een gezelschap on- middclijk de man van standing ont dek ken en Dot vuurrood, wilde weer wat in het midden brengen maar Pit kneep in haar been „Ik óók," zei ze. „Onmiddellijk." Ella prikte een mals stukje kip aan haar vork. ..'t ls heel gek." ze ze dan. „maar ik zou me nooit kunnen encanailleren met iemand beneden mijn stand. door CISSY VAN MARXVELDT waarvan je toch /.o vaak leest tegen woordig." „Ik ook niet," /ei Pit. „Nee, stel je voor." Mia staarde in de verte. Ix-nie deed of ze griezelde. „Stel je voor," /ei ze zacht. „Als ik alleen maar denk aan onbe houwen manieren of Ella schokte met haar schouders „ver beeld je. dat /c woorden verbasteren. Ik zou sterven van afgrijzen." „Ik ook." zei Pit weer. „O draak." prevelde Dot. „Die jonkheer Padl van Hoijendaal zal wel een aristocraat zijn tot in zijn vingertoppen begon El'a weer. „Tot in zijn tenen." leefde Pit mee. „En zijn vrienden zijn natuurlijk ook van zijn stand." peinsde Ella ver der. „Dat spreekt van/elf", knikte Mia. „Schei toch uit met jullie lamme gezanik." viel Dot woest uit „Zijn er soms geen massa's eenvoudige men sen op de wereld, die groter en nobe Ier zijn dan zo'n malle jonkheer of ba ron met een driedubbele naam ..Ksst' Ksst'" hitste Pit op. „Voor mij bestaan geen eenvoudige mensen." zei Ella hooghartig. Een luide stem zei: „Weten de da mes misschien ook een garage hier in de buurt0" Hoofdstuk 3 ..Bobbie, geef jij eens door." zei de lie groente nog lame met het grijze haar. die aan het hoofd van de tafel zat. „Ai," kreunde Robbert Johannes Padt van Heijcndaal. Hij balanceer de de schaal met doppers op zijn wijs vinger. „Die naam past je. als een rij jas, die keurig gegoten zit." zei Paul de Frose Hij herhaalde, wat smeltend, „Bóbbie'" „Nu ja," zei de lieve dame. „ik heb Robbert gekend, toen hij nog kruip broekjes droeg." „Ja, maakt u het vooral nog een stukje erger," meesmuilde Robbert. „Maar lieve jongen, het is toch geen schande, dat jo niet dadelijk lopen kon0" Haar ogen keken schelms. „En iedereen noemde je Bobbie. Je was een dot van een baby. En zo flink'" „Schei toch uit tante. Ik wordt er nófir van." glimlachte Robbert ,,'n Dot van een baby. ja. dat kun je nog best aan hem zien." zei Gerrit Jan Loots, die voor dokter studeerde, voorover liep en aan een steile, rossi ge kuif tal van sproeten paarde. Hij was gespikkeld als een kievitsei. „Ik. als aanstaand medicus, heb daar een goede kijk op natuurlijk „Ja. schiet nou maar op." Robbert bediende zich weer kwistig van aard appelen. „Jij was natuurlijk een ver velend mormeldier. Dat kan ik nog best aan je zien. al studeer ik maar rechten." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4