Zuidgeest Daihatsu-dealer agenda Waterhuishoudkundig beheer Krammer-Volkerak van belang voor landbouw en Deltawateren Studentenbonden noemen wetsontwerp financiering studie „grof schandaal" Vrouwen lessen laftger' dèCn ïïiannén TBR voor auto-,,kraker" Oesterbroedval geconstateerd in Grevelingen Openstelling mosselzaad visserij Maaskant Stellendam bouwt weer "f >r i RIJSWIJK - Vrouwen hebben meer rijlessen nodig dan mannen voordat zij van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR)het papier tje krijgen dat recht geeft Qp een rij bewijs. Gemiddeld nemén vrouwe lijke kandidaten 24 procent meer les sen. pe kans op slagen wordt er niet groter door. Van de mannen slaagt 48 proeent de eerste keer, van de vrou wen 38 procent. Dit zijn enkele uit- komstert van. een continu rijoplei- dingsonderzoek waaraan het CBR heeft meegewerk,t. Een andere uitkomst van het onder zoek is dat geslaagde examenkandi daten minder lessen blijken te-heb ben gevolgd data gezakte autobe stuurders. Volgens het CBR is dit lo gischer dan het lijkt. Kandidaten die autorijden moeilijk vinden, hebben meer lessen nodig, maar dat heft hun probleem n^g- niet opV Hoe hoger-de leeftsjd-van'dé exa menkandidaat, des te meer lessen zijn nodig om te kunnen slagen, blijkt verder uit het onderzoek. Jon gelui van twintig jaar hebben gemid deld 35 lessfen nodig, terwijl vijftigja rigen hetmet minder dan (gemid deld) zeventig lessen niet halen. Van dé gezakte autorijders vindt zestig procent dat de beslissing van de examinator terecht was. Onder de geslaagde kandidaten meent drie procétat dat het rijbewijs hen ten on rechte werd toegekend. Aspirant-au torijders die drie keer of vaker ge zakt zijn, vinden meestal ,dat ze best kunnen rijden, maar dat tijdens het examen hun.zenuwen roet in het eten strooien.- BRUINISSE - Met een ,,Open Huis" eind vorige week (donderdag, vrijdag en zaterdag), maakte automobielbedrijf Zuidgeest in Bruinisse officieel bekend dat de vroegere Mitsubishi-dealer het merk Daihatsu onder zijn hoede heeft genomen, per 1 augustus. In de showroom waren alle Daihatsumodellen te bewonderen en dat deed ook een behoorlij ke schare belangstellenden, die allemaal van Peter Zuidgeest een bloemetje meekregen. Voor de kinderen was er ook een aardigheidje. De kenmerken van Daihatsu zijn volgens Zuidgeest: snelzuinig en stil en bovendien is Daihatsu een geduchte concurrent in vergelijkende prijsklassen. Op de foto: Peter Zuidgeest met zijn zoon, zittend op een Daihatsu-Rocky. ZIERIKZEE -i Inrichtings- en beheersmaatregelen in het Kramnier-Vojkerak ten behoeve van de recreatie en in het bijzonder dé watersport zouden zoveel mogelijk ten dienste moeten staan aan het tegengaan van druk op in het bijzonder de Qostérschelde. Dat stelt de Provincia le Planologische Dienst te Middelburg als één van de kanttekeningen in een pré-advies over de interimrappor tage beleidsplan Krammer-Volkerak. Met de hoofdlijnen van de rapportage wórdt ingestemd. -ombntw on no^o' .-roti-boy w:v «vr ^er gaderfng": vkfi 'ciePro- vindihle Planologische Commissie, op woensdag 18 september in het ge bouw van de PPD, komt dit pré advies aan ^de ,prde. Enkele aridere kanttekeningen zijn; Hét waterhuishfoudkundig beheer zalzöwèï in kwalitatief als in kwanti tatief ppricHf vari grote .betekénis zijn, niét ^alleen vóór inrichting en be heer vah 'het Krammer-Völkerak, mdar oók voor de landböuwzoétwa- keuzemogelijkheden voor te leggen aan het Bestuurlijk Overleg. Voor de voorbereiding en vaststelling van een integraal beleidsplan voor inrichting en beheer van het Krammer- Volkerakgebied na de sluiting van de Philipsdam in 1987, is twee jaar gele den een Bestuurlijk Overleg Krammer-Volkerak in het leven ge roepen, waarin de aangrenzende pro vincies en gemeenten op bestuurlijk niveau en de meest betrokken depar tementen zijn vertegenwoordigd. Een tervoórziéning én',voor dé aangren- in het bestuurlijk overleg betrokken zeiïöe Deïtawatéren. 'Dit aspect zal in de Vervdlgst'udies teh behoeve van hef bél^idsplari, op baris van de nóg te verschijnen beleidsanalyse en de hieraan teh grondslag liggende stu dies, nader moeten worden uitge werkt. Het zou volgens de PPD van een evenwichtigere benadering: getuigen wanneer tenminste enig inzicht wordt, gebóden op een eventueel toe komstig landbouwkundig gebruik van een deel van hiervoor geschikte droogvallende gronden. Hiertoe ver dient het aanbeveling in het be leidsplan. geen< investeringen, ingre pen en. andere inrichtingsmaatrege len voor deze gronden te voorzien die een eventuele toekomstige uitgifte voor agrarisch gebruik bemoeilijken. Doel Hst. dAstUyaj}. (is fppp.9r.tage ontwikkelingsmogelijkheden van het Kr^naAér-Vblkera^mief.jinapht- neming van Jüe véf\vachtémaatschap pelijke behoeften,, in beeld tp brfrn- geii en de daaruif' voortvloeiende projectgroep heeft de interimrappor tage uitgebracht, waarover het Be stuurlijk Overleg dit najaar een defi nitief standpunt zal innemen. Voor de Zeeuwse besluitvorming willen Ge deputeerde Staten thans advies van de PPC. Het collegestandpunt zal worden ingebracht in het Bestuurlijk Overleg. Globale inhoud Voor de beleidsplanvorming is als doelstelling geformuleerd: ,Het be vorderen van 'een beheersbare en evenwichtige ontwikkeling van het Krammer-Volkerak, gebaseerd op de potenties en eigenschappen van het gebied na afsluiting, met inachtne ming van de maatschappelijke be hoeften en belangen.' Als uit gangspunten worden gehanteerd: Ook na de afsluiting zal het Krammer-Volkerak zijn functie als hoofdvaartweg voor de beroeps- en recreatievaart behouden, aan de natuurfunctie van het Krammer-Volkerak wordt een be langrijke plaats toegekend; AMSTERDAM - ,,Een grof schandaal". Zo betitelt de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) het niaandag gepresenteerde wetsontwerp van minister Ontman van Onderwijs inzake het nieuwe stelsel voor de studiefinancie ring. „Wij zullen alles doen om té voorkomen", aldus de gezamenlijke studen tenbonden, ..dat die plannen gaan bepalen wie er in dit land recht heeft op onilerjyijs" De LSVB noemt dc voorgestelde basisbeurs- van 7520 gulden voor de niét bij zijn ouders wonende student ,.tè beroerd om van te lëvèn". Een stu dent pioet dan- met 250 gulden per möand rrtinder rondkomen dan een 23\jarige in de bijstand; aldus de lan delijke, studentenvertegenwoordi ging. De LSVB acht het wetrvoorstel van dqministcr'éen verslechtering verge leken bij het huidrge stélsel. De vak- naasCpiji^lijke yerras- ook van enkele ^dóbrbrakén" Het verdwijnen van de leeftIjdsdif- fefentiatié noemt de LSVB bijvoor beeld eon ,.duiddijke,overwinning". Dé verschuiving van de leeftijds grens van 27 jaar naar 30 jaar ziet zij ook als een doorbraak, maar wel een die ..nog lang niet voldoende is". Dc LSVB vraagt de Tweede Kamer om dc leeftijdsgrens geheel af te schaf fen. Een zeer pijnlijke verrassing is vol gens de verklaring van dc LSVB. dat het wetsontwerp niet de „langver wachte verbetering" brengt van de re geling inzake ouders die niet voor de studie van hun kind willen betalen. Deetman kiest voor de totale afschaf fing van het huidige systeem. De ar gumenten van dc minister zijn nau welijks te vinden in diens toelichting op het wetsontwerp, vindt de lande lijke studentenvakbond. een eventueel landbouwkundig gebruik van een beperkt gedeelte van de droogvallende gronden zal pas worden uitgewerkt wanneer geble ken is dat in gebruikneming door de landbouw in overeenstemming is met het rijksbeleid. Voor de waterhuishouding gelden als (voorlopige) uitgangspunten: na de afsluiting zal een stagnant peil worden ingesteld op NAP; de waterkwaliteit zal naar ver wachting zodanig kunnen zijn dat voldaan kan worden aan de eisen die er redelijkerwijs vanuit de in be schouwing te nemen functies aan kunnen worden gesteld; het Krammer-Volkerak heeft een functie voor de waterafvoer van aan liggende gebieden en voor de zoetwa tervoorziening voor de landbouw. Samenvatting In het pré-advies is een globale sa menvatting van de binnengekomen reacties opgenomen. De landbouworganisaties ijveren voor een landbouwkundige bestem ming en inrichting van de hiervoor geschikte droogvallende gronden (ca. 500 ha voor akkerbouw en weide^ bouw, ca. 400 ha uitsluitend voor wei- debouw). De Zuidelijke Landbouw Maatschappij en de Kring Schouwen- Duiveland van deze maatschappij en de drie Centrale Landbouw Organi saties (Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, Konink lijk Nederlands Landbouwcomité en Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond) sluiten zich recht streeks bij het Landbouwschap aan. De Stuurgroep Oosterschelde kan in stemmen met de interimrapportage, waarbij met name de - bescheiden - watersportontwikkeling op het Krammer-Volkerak van geen invloed wordt geacht op het Oosterscheldebe- leid. Vanuit ditzelfde beleid wordt gepleit voor het vooralsnog openhou den van de dagrecreatieve mogelijk heden zowel van (een deel van) de Plaat van de Vliet als het gebied tus sen het noordelijk deel van de Phi lipsdam en Oude Tonge (noordweste lijk deelgebied) om de recreatieve druk op het Oosterscheldegebied zo veel mogelijk weg te vangen. De Stuurgroep wijst erop dat het water huishoudkundig beheer/regime van het Krammer-Volkerak consequen ties kan hebben voor de Oosterschel de. De Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee is tegen uitbreiding van het ligplaatsenbestand. Ook dient volgens de vereniging uiterste terug houdendheid te worden betracht met recreatieve ontwikkelingen buiten dijks en zal niet overal recreatief me degebruik van natuurgebieden moge lijk zijn. De gemeente Oostflakkee wil prioriteit geven aan de ontwikke ling van recreatie in het noordweste lijk deelgebied en voorts dat direct na afsluiting van de Philipsdam haast gemaakt wordt met het toegan kelijk maken van de haventjes van Oude Tonge en Ooltgensplaat en het aanbrengen van oeverbeschermingen bij kwetsbare droogvallende gebie den. Dc vergadering op 18 september be gint om 10.00 uur. RIJSWIJK - De nieuwe overwerkre- geling in het wegtransport heeft dc bedrijfstak vorig jaar en dit jaar 1.561 nieuwe, volledige banen opgele verd. Daarnaast is de werkgelegen heid door groei van bedrijvigheid met 1.865 arbeidsplaatsen uitgebreid. UTRECHT - Een commissie van de Gezondheidsraad heeft in een advies aan de bewindslieden van WVC over PCB's (Polychlorcerde Biphenylen) in moedermelk, gepleit voor verbete ring van het onderzoek naar het voor komen van dioxines in moedermelk. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 24- jarige A. C. van S. uit Souburg ont slagen van rechtsvervolging en hem onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering opgelegd. De man heeft in april van dit jaar na een inbraak in een Vlissings gara gebedrijf voor ruim een half miljoen gulden schade aangericht door met in de showroom staande modellen bots autootje te gaan spélen. Hij ramde daarbij deuren en ramen met steeds wisselende nieuwe auto's. Daarnaast heeft de man in februari van dit jaar een 23-jarig meisje in Vlissingen aan gerand. BRUINISSE - Eigenlijk tegen de verwachting in is er in de Grevelin- gen toch al oesterbroedval geconsta teerd op de eind juni uitgezaaide mosselschelpen en op de uitgezette collecteurs. Natuurlijk is het oesterbroed nog heel klein, want iedere zomer kent drie broedvalperioden, afhankelijk van de maanstanden. De oester laat zijn larven los in de nacht bij donkere maan. De nu geconstateerde broedval dateert waarschijnlijk van begin juli. Afgewacht moet worden of ook de au gustusmaand nog broedval heeft op geleverd. Ook de watertemperatuur waarin de larven terecht komen speelt een rol. Een andere vraag is of het nu gevallen broed levensvatbaar zal zijn. Vorig jaar was er een veel be lovende aanslag, maar toen de brood jes de grootte van een dubbeltje had den bereikt stierf het grootste deel af. BRUINISSE - De mosselsector van de Ver. voor Zeeuwse Visserijbelan- gen heeft aan het Produktschap voor Vis en Visprodukten gevraagd de openstelling van de mosselzaadvisse rij (najaarsopenstelling) als volgt te regelen. Maandag 2 en dinsdag 3 september mosselzaadbanken in Zeeland. Dins dag en woensdag 2 en 3 oktober, keu zemogelijkheid visserij in Zeeland of Waddenzee, 18 en 19 oktober alleen Waddenzee. Op dit voorstel is nog niet gereageerd, maar vermoedelijk zullen deze data definitief worden. BRUINISSE - De reparaticsector was de laatste maanden bij Maas- kantfabrieken in Bruinisse en Stel lendam zeer druk bezet. Schepen uit binnen- en buitenland kwamen aan de kant voor grotere of kleinere reparaties. Minder vlot ging het in de nieuw bouw, maar hierin komt weer wat be weging, al is het nog lang niet zo druk als bij collega Padmos die zijn Euro kotters in onafgebroken series afle vert Toch leverde Maaskant kort gele den de Zuiderhaaks H.D. 27 aan de rederij Bakker in Den Helder af en staat bij scheepswerf Metz in Urk het casco op stapel van de ARM 44 voor de firma Siereveld in Arnemuiden. De nieuwbouw wordt afgewerkt in Stellendam Het moederbedrijf in Bruinisse is gedegradeerd tot repara tieafdeling. maar de mogelijkheden zijn in Stellendam ook beter dan in Bruinisse. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Vertrek om 19.00 uur bij slotlaan aan de Laone te Renesse. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoor. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Start van slotlaan aan de Laone te Renesse om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur Iedere zondag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Mu ziek onder woorden. 20.15-21.45 uur. Iedere maandag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling muziek onder woorden. 10.00- 11.30 uur. Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastick. 20.30-21.30 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos Dc Pul. Speel- en strip-o- thcek. 18.30-20.00 uur Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei Huiskamer voor de büurt. 09.00-16.15 uur. Tbvcns bureau voor rechtshulp. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Renesse Fiets en wandelpuzzeltochten. Start en inschrijving bij V.V.V. Renesse tus sen 14.00 en 14.30 uur Elf dorpen fietstocht. Start tussen 13.30 en 14.00 uur bij V.V.V.-kantoor te Renesse. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur Oude Raadhuis. Teken en schilder- club „De Tekenaars". 19,00-21.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere dinsdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur. Iedere dinsdag tot eind augustus Renesse Iedere dinsdagmiddag Elf Dorpen Fietstocht (50 km). Start en finish bij V.V.V.-kantoor, inschrijven tussen 13.30 en 14.00 uur. Iedere woensdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Dinsdag 20 augustus tot en met 31 augustus Zierikzee De Eenhoorn. Expositie. 11.00-17.00 Dinsdag 27 augustus Zierikzee Huis van Nassau, open parenbridge- wedstrijd. 19.30 uur. Scharendijke Geref. Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Schouwse musici brengen Bach. 20.00 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier. 18.30 uur. Woensdag 28 augustus Zierikzee Pand ISD. Vergadering ISD. 19.15 uur, Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Donderdag 29 augustus Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering Duiveland. 20.00 uur. Zaterdag 31 augustus Kerkwervc Pniëlkerk Bijbelschoolactivitcitcn voor jongens cn meisjes van 5-12 jaar. 9.30-11.30 uur. Dreischor Zuiddijk 4. Barbecue PJZ. 19.30 uur. Vrijdag 6 september Renesse Dorpshuis. Bijzondere raadsvergade ring. 14.00 uur. Dorpshuis Receptie jubileum J. W. de Jonge. 20.00-21.30 uur. Zaterdag 7 september Zierikzee Huis van Nassau. Kcrmisbal m.m.v. Trio Mengelmoes. 20.30 uur. Donderdag 12 september Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho- borth". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 14 september Brouwershaven St Nicolaaskerk Slotconcert met Hellevoets Dameskoor en Voornes Mannenkoor. 20.00 uur. Woensdag 2 oktober Burgh-Haamstede Recreatiecentrum Krayestein. Senio rendag, 10.00 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2