BURGH-HAAMSTEDE - Op cle rand van het toeristenseizoen beleefde de Schouwen-Duivelandse Westhoek zaterdag de grootste toeristische trekpleister van de zomermaanden. Nederlands meest populaire radio-liveprogrannna Los Vast kwam langs in recreatiecentrum Krayestein in Burgh-Haamstcde, een bezoek dat ruim tweeduizend fans naar deze voor dergelijke evenementen uitermate geschikte accommodatie lokte. Organisator-presentator Jan Rietman had na afloop alle reden om tevreden te zijn over de afwikkeling van de 29e uitzending van de Los Vast Zomer-spektakelshow. „Aanvankelijk zag het er een beetje somber uit, maar daar speelde ongetwijfeld het slechte weer een hoofdrol in. Toen de show eenmaal draaide liep de zaal toch nog lekker vol. Het is jammer, dat we een beetje buiten het seizoen zaten, want anders hadden we zeker een bomvolle zaal gehad, maar het was prima zo". Schilder wisselen stuivertje en The Novo Band gaat van het eerste naar het tweede uur, om zodoende in dat uur toch ook een band in zijn geheel live te hebben. Het ontstane gat wordt verder opgevuld door Koos Alberts, die naast zijn nieuwe hit 'Ik Zal Je Nooit Vergeten' ook nog een keer 'Ik Verscheurde Je Brief afsteekt, daarbij ondersteund door een tweeduizendkoppig publiek. Na de tune stormt Jan Rietman als een losgebroken hond het podium op om de eerste artiesten aan te kondigen, na tevoren toch nog even het publiek herinnert te hebben aan het 'Kuip- gebeuren '36 kilometer noordelijker'. De nieuwe formatie Splitsing heeft het in de openings- act over 'Wind en Zeilen', een inmiddels al weer enigszins over zijn hoogtepunt zijnde semi-hit. Zij bijten het spits af van bijna twee uur show volgens het Rietman- stramien. Het geheel verloopt flitsend. Iedere medewerker weet exact wat er wel en wat er niet van hem of haar verwacht wordt. Ondanks zijn veelvuldige aanwezigheid op het podium ontgaat Rietman evenwel niets. Terwijl de artiesten hun nummertjes ten beste geven racet hij achter het podium op en neer, zich daarbij ervan vergewissend, dat iedereen er is. Een vluchtig woord wisselt hij met de diverse artiesten. Onwillekeurig vangt hij 'nieuwtjes' op, die hij later en publique weer gebruikt om de artiesten aan te kondigen. Na Splitsing komen achtereenvolgens de Belgische Nancy Boyd. The Millionaires en de formatie Ten Sharp op het podium. Zij verzorgen de eerste Nederpop Live, een van de vaste onderdelen in de Los Vast- structuur. Met hun 'Japanese Love Song' verovert een van Nederlands beste 'nieuwe' groepen zich stellig in minder dan geen tijd een plaatsje aan de top van de Nederlandse popscene, maar ook ver daarbuiten. Een hotsknots-medley van Denny Christian, een schitterende nieuwe produktie van Sandra Reemer, een gaaf optreden van Powerplay en een tweetal nummers van De Havenzangers besluiten het eerste uur Los Vast. Aan het begin van het tweede deel laat René Froger weten 'Het Nog Wel Te Zien Zitten', waarna The Original Talkatives, bestaande uit Rob Berexids, Serge Metz, Rob van Dongen, Jurre Hogervorst, Peter van Dongen, Carmen Gomez en Arnold van Dongen hun nieuweling presenteren. De formatie Karin, Daniel Sahuleka (eindelijk weer in de kijker) en Annie Schilder gaan Koos Alberts vooraf, maar Jan Rietman heeft het muzikaal lekkerste voor het laatst bewaard met The Novo Band en een solo optreden van Frank Boeyen. De Utrechtse Novo-Band brengt hun nieuwste produkt 'Girl It's You', maar ook de voorganger 'Let's Go Dancing', die de formatie in een klap in de kijker bracht. De finale met Frank Boeyen - inmiddels bijna uitgegroeid tot het handelsmerk van Los Vast - werd qualitatief het absolute hoogtepunt. Boeyen vertolkte drie nummers en plaatste daarmee alle voorgangers in de 'Schaduw', toevallig ook de titel van zijn nieuwste muzikale produkt, die belooft een hoogvlieger te worden. Ook 'Kronenburg Park' ontbrak natuurlijk niet. Na de laatste klanken van Frank Boeyen's optreden neemt Jan Rietman in stijl afscheid van het tweeduizendkoppige publiek in Krayenstcin met een welgemeend 'hopenlijk tot ziens'. Luttele minuten later zit hij met Ad Everaers en een paar andere vaste medewerkers in een snelle auto op weg naar de nationale surfdag in Zcewolde, bijna driehonderd kilometer noordelijker. Om vijf uur - drie uur na afloop van het Los Vast-gobeuren - moet hij zijn volgende radio-uitzending 'live' verzorgen, dan met vierduizend surfers op het water en vijftienduizend bezoekers op de kant. In Krayestein breken de technische en andere medewerkers de enorme stellage weer af en een paar uur later rijden de grote wagens met hun kostbare vracht richting Hilversum. Aanstaande vrijdag wordt alles weer afgevoerd naar het Belgische Turnhout waar dc dertigste Los Vast-spektakelshow wordt afgewerkt. Een week later wordt in Aken in West-Duitsland het seizoen besloten. Tbkst Poter Wijnen Foto's: Joh. D. C. Berrevoets Recreatiecentrum Krayestein werd pas enkele weken geleden in het Los Vast-circuit opgenomen, toen een van de geplande zalen uitviel. Reeds bij de eerste kennismaking met het centrum waren Jan Rietman en zijn staf dolenthousiast over de voortreffelijke mogelijkheden, die er lagen. Na afloop van de twee uur durende flitsende Los Vast-aflevering bleek dit enthousiasme allesbehalve onterecht te zijn geweest. ,,We werken vaak in kleinere zalen en dan is het vaak erg moeilijk om de vele artiesten een goede opvang te geven. Hier was dat optimaal", gaf pr-man Ad Everaers toe. Over een eventuele terugkeer van het spektakel midden in het toeristenseizoen kon hij nog geen uitsluitsel geven, „maar het lijkt me niet, dat dat het volgend jaar zal zijn. We hebben nog aanvragen liggen van zo'n honderd accommodaties, maar wie weet hebben de vele positieve ervaringen hier wel tot gevolg, dat Krayestein een streepje voor krijgt. Wé kunnen hier probleemloos met het grootste geschut werken en dat biedt extra mogelijkheden". Onwillekeurig denkt Jan Rietman terug aan veertien dagen geleden, toen het Los Vast-gebeuren aanlegde in de Rotterdamse Kuip. Tussen de veertig- en vijftigduizend dolenthousiaste bezoekers waren in het Feyenoord-Walhalla getuige van een daverende show van ongeveer viereneenhalf uur. De manier waarop hij daar het publiek met zijn aanstekelijke enthousiasme naar zijn hand zette, dwong ontegenzeggelijk respect af. ,,Het leek voor ons een nieuwe start, toen we na het Kuip-gebeuren weer de zaal in moesten", stelde Rietman in Burgh-Haamstede vast, „maar het fenomenale gebeuren zal ons, ondanks de erbarmelijke weersomstandigheden nog bijzonder lang heugen. Als er geen gekke dingen tussenkomen 'doen' we de Kuip het volgend jaar zeker weer. Als het dan ook echt zomer is, dan wordt het nog grootser, maar voorlopig hebben we andere zaken aan ons hoofd. We moeten tenslotte ook de periode naar een volgend Kuip-gebeuren overbruggen". Het immense podium wordt op de vrijdag al neergezet. Vele tientallen medewerkers zijn urenlang bezig om alles in gereedheid te brengen voor twee uur live-radio. Vele kisten met geluidsapparatuur worden naar binnen gesjouwd en op de inmiddels bekende plaatsen gedeponeerd. ,,Het is na 28 keer een soort automatisme geworden, maar iedere zaal heeft toch zo weer zijn eigen problemen", legt Ad Everaers uit. ,,Door de enorme afmetingen van do zaal vallen die hier echter mee. Het opbouwen van alles verliep als een fluitje". Zoals alles bij Los Vast verliep ook de voorbereidingsfase op vrijdag geolied. Na een welverdiende nachtrust keert Rietman's staf in de vroege zaterdagochtend terug in Krayestein. In de foyer van het recreatiecentrum wordt een soort ontvangstcomité neergeplant. Artiesten, pers en andere in de marge van het gebeuren betrokkenen moeten zich hier melden. Iedereen wordt netjes 'bestickerd'. ,,Dat voorkomt een hoop problemen", zegt Everaers. ,,Als we dat niet doen, moet hij of zij zich iedere keer, dat er contact ontstaat met een van de mensen van de beveiliging legitimeren om niet te worden weggestuurd. Nu weten zij, dat betrokkenen tijdelijk is ingelijfd in het hele circus achter dc schermen". Even na negen uur arriveren de eerste artiesten, die van de gelegenheid gebruik willen maken om een keer op het nog hermetisch afgesloten podium met de meegebrachte orkestband te repeteren, want iedereen zingt in principe live. Dat is immers dc grote krocht van Los Vast. Playbacken is aardig, maar het kritische publiek is daar vandaag de dag niet meer mee tevreden. Het tijdig naar zijn plaats achter het podium gaat. in tegenstelling tot Rietman's show slechts een keer per jaar. De goedgevulde Limburger laat weten, dat het Schlagerfestival dit keer nog grootser wordt dan voorheen en presentator Denny Christian gniffelt vergenoegd! De Amsterdammer-pur sang Koos Alberts onderhoudt zich met De Havenzangers'en The Millionaires. Ondertussen wordt de voormalige rites-specialist angstvallig bewaakt door een paar norsk ij kende stadgenoten. Zij voeren het broodje croquet en het colaatje voor hun 'meester' aan en houden nauwkeurig in de gaten, dat Alberts Nieuwe grammofoonplaatjes worden inmiddels uitgewisseld. Vooral het nieuwste produkt van The Original Talkatives mag zich verheugen in de belangstelling van de collega's. ,,Deze prima ontvangstruimte draagt voor een belangrijk deel bij tot het rustig verloop van het hele gebeuren", meent Ad Everaers. ,.We hebben wel eens gehad, dat we de artiesten op een paar vierkante meters bezig moesten houden. Dan verlangen ze er allemaal naar om zo vlug mogelijk weg te zijn. Er wordt doorlopend gevraagd om voor in het programma gezet te worden, maar dat kan natuurlijk niet. Ze worden dan lastig en sikkeneurig. Dat was nu helemaal niet het geval, integendeel". Even voor twaalf uur klinkt de Ster-reclame door Krayestein, even later gevolgd door het nieuws, een tweede reclameboodschappenblokje en de NCRV favorietschijf. Dan is het tijd voor de Los Vast-tune met daarin een onvervalste hoofdrol voor Ome Joop, de laatste der Mohikanen uit de Dik Voormekaar-show van André van Duin. De norse creatie kondigt traditiegetrouw Jan Rietman aan als Jan Rietkant en houdt zich gedurende de rest van de twee uur bezig met het vooral opzichtig onderuitzagen van poten van stoelen van onder de veelal bevallige achterwerken van geves tigde artiesten. Met name Annie Schilder en Sandra Reemer moeten het ontgelden, maar zij kennen Ome Joop even goed als andersom, waardoor de plagerijen van de neutenspecialist weinig succes ressorteren. Naar gelang de wijzers van de klok naar twaalf uur kruipen, wordt het drukker rondom h< podium. Vanwege de slechte weersomstandigheden besluit de organisatie het publiek reeds ev< u na half elf-de zaai t- laten befp i n Voor tienen arriveerden de t n al om geduldig het openen v m di toegangsdeuren af te wachten Achter het podium is het inn:': een gedrang van jewelste geworden Sandra Reemer, Annie Schilde Nancy Boyd, de nieuwe loin <u Karin, Splitsing en The Original Talkatives melden zich nog vooi eet extra repetitie. De technici man» hen tot spoed, maar iedereen 1 rit desondanks ruimschoots dö gelegenheid om de stem even te testen. Annie Schilder heeft het niet gemakkelijk Zit heef! te ka: met een vastzittende verkoudheid. ..maar", zegt dc Volendam BZN-zangeres. ..dit wil ik t niet missen We hebben als artiest* n in Nederland bij/onder mannen als Jan Riet» We komen graag ieder* 1;- al is het iedere wed; en d h en:,- het ons geen rode cent ep Promotioneel is Los t voor ons bijzonder veel waard" Niet olio artiesten vinden het noodzakelijk óm podium, muziekband of stem aan een test te onderwerpen Zij Immvn rond in het restaurant ged« Krayestein en wisselen do belevenissen uit Het illustere duo Christian en Thomas babbelt geanimeerd over het volgende Schlagerfestival in dc Rod. Is; i n. Kerk rade. evenals I/»s Vast en liv< spektakel van de eet t< orde. Vlak Voordat de podiumgordijnen worden opengetrokken on de zaal in het duister wordt gezet, komt Ad Everaers met de mededeling, dat André Hazes wegens ziekte niet zal komen. Dat heeft voor de leden van de Los Vast-band tot gevolg, dat zij vroegtijdig mogen vertrekken. Naast Jochem Fluitsmn. Lex Boldcrwijk. Jan Vermeulen, Ton op 't Hof en Hans Jansen maakt ook Jan Rietman deel uit van de inmiddels zeer populaire gelegenheidsformatie. Rietman won als pianist ooit een hoge prijs tijdens het Loosdrochtse Jazzconcours, nadat hij daarvoor deel uitmaakte van Unit Gloria. Long Tbll Ernie The Shakers. The Rainbow Train en begeleidingsgroepen van ondermeer Anita Meyer en Boudcwijn de Groot. André Hazes zou in Krayestein een klein kwartier met do Los Vast-band live optreden. Door zijn wegblijven moet het programma halsoverkop omgegooid worden. Sandra Reemer en Annie wil tei-echt zien èn horen, dal zijn ui haar favoriet ook echt kan zingen, of dat alle eer toekomt aan cle technici van de platenstudio's. „Ho: live-zingen werkt sfeerveiTiogend. nee sterker, het bepaald de sfeer van de Los Vast-shows", constateert Jan Rietman. Doordat diverse artiesten de gave hebben om via een of meerdere kreten het publiek op te-juinen, blijven de mensen van de eerste tot de laatste minuut bij de show betrokken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4