Duizenden ouderen in september weer van start met gymnastiek-, volksdans- en zwemactiviteiten Zeer sterke bezetting toernooi handbalvereniging Delta Sport in sporthal Onderdak Zierikzee Zaalvoetbaltoernooi met twaalf ploegen in twee hallen Krayestein Eilandelijke voetbalploegen oefenen 6 Meer Bewegen voor Ouderen ZIERIKZEE - Het jaarlijkse handbaltoernooi van de Zierikzeese HV Delta Sport krijgt bij zijn dertiende afle vering een sterker bezetting dan ooit tevoren. Aan het door organisator Koos van Zwieten opgezette toernooi nemen op zondag 1 september naast tweede divisionist Delta Sport louter hoger spelende ploegen deel. Het Bel gische Olse Merksem speelt in de landelijke hoogste klasse, terwijl de overige vijf ploegen op eerste divisie niveau acteren. Het Limburgse Fancom/Bevo zal daar om alle moeite van de wereld hebben om de vorig jaar ge wonnen wisselprijs in het bezit te houden. Delta Sport debuteerde het afgelo pen seizoen in de tweede divisie en deed dat zeker niet slecht, al moet ge zegd, dat de formatie op cruciale mo menten punten liet liggen, waardoor de ploeg met negentien punten uit achttien wedstrijden minder punten behaalde dan er uiteindelijk in heb ben gezeten. Van de tien ploegen ein digde Delta Sport als vijfde. Het Raamsdonksveerse Mountain Stars werd na een beslissingswedstrijd kampioen en keert daarom het aan staande seizoen terug in de eerste di visie. Het komende weekeinde neemt Delta Sport bij Mountain Stars deel aan een toernooi. Een week later is de ploeg van de nieuwe trainer Jaap Consemulder zelf gastheer voor zes ploegen. Promovendi Twee van de deelnemende ploegen werden het afgelopen seizoen kam pioen in een van de vier tweede divi sies. Het Castricumse CSV pakte de titel in D en Fancom/Bevo werd kam pioen in B. Met name de overmacht waarmee CSV de titel voor zich opeiste was enorm. CSV liet in de achttien wedstrijden slechts een keer een steekje vallen. Zeventien wedstrijden leverden winst op, een keer werd verloren. De ploeg had voor handbalbegrippen een zeer ruim positief doelsaldo: 316 keer werd een doelman gepasseerd, 237 keer moest de Castricumse doel man een inzet uit de touwen halen. CSV telde in zijn klasse zes punten voorsprong op naaste belager Ook- meer. Fancom/Bevo uit Heldcn- Beringe werd eveneens kampioen, maar de Limburgers deden dat op een aanzienlijk bescheidener manier. De titel werd behaald met 27 punten uit achttien ontmoetingen en het doelsaldo bedroeg 293-267. Het tweede team van landskampi oen Aalsmeer komt op 1 september ook naar Zierikzee. De Aalsmeerse ploeg speelde het afgelopen seizoen reeds in de eerste divisie en deed het daar bepaald niet slecht. Achter AHC '31, UDI en Volendam legde de ploeg beslag op de vierde plaats. Acht ploe gen moesten met een lagere klasse ring genoegen nemen. Aalsmeer be haalde uit 22 duels 26 punten. In de eerste divisie zat en zit ook Internos uit Etten-Leur. De Brabanders ein digden in de eerste divisie B als ze vende van de twaalf ploegen met ze ventien punten uit 22 wedstrijden en is mogelijk als tegenstander van Del ta Sport een van de beste graadme ters. Bijna traditioneel is de deelname van een of meer Belgische ploegen. Jarenlang was Sasja uit Antwerpen een graag geziene gast, maar de equipe is er dit jaar niet bij. Daar voor in de plaats kreeg Koos van Zwieten een positieve melding van Kreasa en Olse Merksem op de uitno diging, die hij deed uitgaan. Olse Merksem speelt in Belgie in le Nationaal, hetgeen bij de zuider buren de hoogste klasse is. Olse Merksem staat sinds kort onder lei ding van voormalig EMM-trainer Cees de Ridder. De ploeg van de Zeeuwse oefenmeester is overigens ook al een dag eerder, op zaterdag 31 augustus, in sporthal Onderdak in Zierikzee actief. Om acht uur 's avonds treedt Olse Merksem dan aan tegen Van der Voort/Quintus uit Kwintsheul, dat uitkomt in de eerste divisie. De wedstrijd wordt gespeeld ter gelegenheid van het afscheid van ex-international René de Bakker bij Van der Voort/Quintus. De Bakker speelt het komende seizoen bij Olse Merksem. Voorafgaand aan dc ontmoeting tussen Van der Voort/Quintus en Olse Merksem worden twee andere wed strijden gespeeld. Om kwart over vijf speelt Actief uit Rotterdam tegen Walcheren uit Vlissingen. Walcheren debuteert het aanstaande seizoen in de landelijke derde divisie. Actief de gradeerde daar het voorbije seizoen uit. Toevallig is Actief in de eerste ronde om de NHV-beker de tegen stander van Delta Sport. De ontmoe ting tussen beide ploegen wordt op dinsdag 10 september afgewerkt in Rotterdam-Charlois. Na de ontmoe ting tussen Actief en Walcheren speelt een combinatie van Delta Sport II en III tegen Helius uit Helle- voetsluis. Als zevende deelnemer van het Delta Sport-toemooi treedt Krea sa uit Houthalen aan. Kreasa speelt in de Belgische 2e Nationaal, verge lijkbaar met onze eerste divisie. Het toernooi in Onderdak begint om kwart over negen 's morgens en de prijsuitreiking staat gepland voor kwart over vijf. ZEIST - Een voetbalwedstrijd tus sen parlementaire elftallen van Ne derland en Oostenrijk vindt plaats op 24 augustus op het KNVB- sportcentrum in Zeist. De wedstrijd begint om 15.30 uur. Voor Nederland komen uit: de kamerleden Alders, Castricum, Dolman, Kombrink, Ko- nings, Moor, Vermeend en Vos (allen PvdA), Korthals (VVD) en Willems (PSP). Verder doen de bewindslieden Winsemius, Brokx en Ploeg mee. ZIERIKZEE - Diverse Schouwen- Duivelandse voetbalploegen spelen het komende weekeinde oefen wedstrijden voor de competitie, die over een week van start gaat. KNVB- tweede klasser Zierikzee gaat gedu rende drie dagen naar een trainings kamp in Eersel, waar ook twee wed strijden worden gespeeld. Het Zierikzeese gezelschap ver trekt vrijdagmiddag, waarna om ze ven uur in Eersel wordt gespeeld te gen EFC. Op zaterdag wordt alleen getraind.en zondagmiddag speelt de formatie van trainer Jack Schipper tegen Bergeyk, waarna de terugreis weer wordt aanvaard. Zaterdag derde klasser Bruse Boys speelt zaterdag eveneens op vreemde bodem. Als laatste voorbereiding voor het beker- en competitiegebeu- ren trekt Jan Kostense met zijn ploeg naar Klaaswaal waar wordt gespeeld tegen het overbekende SSS. De ont moeting begint om vier uur. Vierde klasser Mevo speelt zater dagmiddag op sportpark Den Hogen Blok tegen de nieuwe afdelings eer ste klasser ZSC uit Scharendijke. Hier wordt om half drie begonnen. Op hetzelfde tijdstip begint zondag middag in Zonnemaire de wedstrijd tussen de plaatselijke formatie van trainer Jaap van Huizen en het naar de tweede klas gedegradeerde Ouwerkerk. In Brouwershaven speelt de ploeg van trainer Kees Kommer zaterdag middag vanaf half drie tegen het tweede team van Duiveland. De hoofdmacht van de Oosterlandse ver eniging neemt in Kats deel aan een voetbaltoernooi. ZIERIKZEE - Het mag' dan niet zo sensationeel zijn, dat het wordt vermeld op de voorpagina's van dag- of nieuwsbladen, voor de zestig-plussers in Zeeland is het wel degelijk belangrijk, dat in september de wekelijkse gymnastiek-, volksdans- en zwemactiviteiten voor oude ren weer van start gaan. Deze en andere bewegingsaeti- viteiten worden onder de verzamelnaam 'Meer Bewegen voor Ouderen' (MBvO) georganiseerd door Stichtingen Gekoördineerd Bejaardenwerk, Kruisverenigingen, be jaardenoorden en dergelijke. Bijna vijfduizend ouderen maken gebruik van de mogelijkheid om wekelijks onder deskundige leiding een uurtje te gymen, volksdansen of zwemmen. Een fragment uit een volksdansgroep. Enerzijds hopen de bejaarden daar mee hun lichamelijke conditie op peil te houden, waarvan zij bij allerlei ac tiviteiten in het dagelijks leven ge mak ondervinden. Aan de andere kant vinden vele bejaarden in de MBvO-groepen gezelligheid en con tact met leeftijdsgenoten. Voor ieder een is evenwel het plezier, dat beleefd wordt aan het bewegen een belang rijke drijfveer om wekelijks naar gymlokaal, dorpshuis of zwembad te gaan. De bejaarden ontdekten, dat zij op hogere leeftijd nog best sportief kunnen zijn. Het 'Meer Bewegen voor Ouderen' heeft de laatste jaren een explosieve groei doorgemaakt, zodat op dit moment in vrijwel alle plaat sen in de provincie aan één of meer activiteiten kan worden deelgeno men. Er zijn in Zeeland ruim 150 gymnastiekgroepen voor ouderen, bijna 75 volksdansgroepen en onge veer twintig zwemgroepen. Daar naast zijn er de laatste paar jaar ook vijftien groepen opgericht, die zich bezig houden met een uit Engeland en Australië overgewaaid spel, het zo genaamde Koersbal. Speciale kleding is over het alge meen niet nodig om aan de activitei ten mee te kunnen doen, al wordt het dragen van gymschoenen en een lan ge broek bij de gymnastiek wel aan geraden en bij het zwemmen natuur lijk een zwempak. Ook voor het geld hoeven de eventuele deelnemers het niet te laten, want de kosten bedra gen meestal niet meer dan één gulden per les, terwijl dé meeste zwembaden een speciaal tarief hanteren. Soms denken ouderen wel eens, dat ze te weinig kunnen om zomaar mee te gaan doen bij een groep, die al ja ren bezig is. De leiding probeert evenwel om dat verschil zoveel moge lijk op te vangen en... iemand is nooit te oud om te leren. Een even tuele achterstand is daarom zo inge haald. Er worden van de deelnemers trouwens geen topprestaties ver wacht, maar veel belangrijker is, dat iedereen op zijn of haar eigen niveau op een prettige manier meedoet. Ie dere oudere die zich redelijk gezond voelt kan - ongeacht leeftijd - aan de activiteiten meedoen, want intensi- Opleidingen Vrijwel alle cursisten zijn actief (ge weest) in de praktijk. Om er voor te zorgen, dat er voldoende deskundig kader voorhanden blijft, organiseert de dienst MBvO de komende tijd weer een aantal opleidingen. teit en moeilijkheidsgraad worden aangepast aan de deelnemers. Wel wordt iedereen, die mee gaat doen geadviseerd om even te overleggen met de huisarts om na te gaan of zon der meer aan alle oefeningen meege daan kan worden. Eigenlijk kunnen nieuwe leden zich gedurende het hele seizoen aan melden bij de groepen, maar wellicht is de start van het nieuwe seizoen een uitstekende aanleiding om daadwer kelijk de stoute schoenen aan te trek ken en een kijkje te gaan nemen bij één van de activiteiten in de buurt. Bij vrijwel alle groepen zullen nieu we leden met open armen worden ontvangen. Helaas bestaat er een kleine kans, dat sommige plaatsen geconfronteerd worden met een wachtlijst. Over het algemeen mag iedereen, die ouder is dan zestig jaar aan de activiteiten meedoen. Infor matie over waar hij of zij terecht kan is te verkrijgen bij de organisatoren van de lessen, onder andere Kruis verenigingen, Stichtingen voor Ge koördineerd Bejaardenwerk en be jaardenoorden of bij de dienst 'Meer Bewegen voor Ouderen' in Goes (postbus 79). Kadervorming Binnen het MBvO-werk is de leider of leidster erg belangrijk. Van hem of haar wordt verwacht in te kunnen spelen op de behoeften en mogelijk heden van ouderen. Immers, de oude re mens staat bij alle MBvO- activiteiten centraal. Voor dc leiding betekent dit, dat de aspecten van lei dinggeven minstens zo belangrijk zijn als repertoirekennis. Een bepaalde instelling ten aan zien van ouderen, een bepaalde atti tude, is nodig om te kunnen komen tot een keuze van didactische werk vormen en oefenstof, gericht op het tot zichzelf en tot elkaar laten komen deelnemers in de activiteiten. Zo kan het van binnenuit ja-zeggen tegen een activiteit door ouderen op veel verschillende manieren worden uit gelokt en uiting vinden. Om als MBvO-lcider of -leidster de uit gangspunten van het MBvO waar te maken en daadwerkelijk een kwali teitsverbetering van het leven van de oudere mens na te streven, is het no dig, om naast een basisopleiding spe cifieke deskundigheid op een of meerdere activiteitengebieden te verkrijgen in de factoren, die bij het ouder worden meespelen. In het kader van 'Meer Bewegen voor Ouderen' wordt een aantal op leidingen verzorgd, opdat het om gaan met ouderen in verschillende bewegingssituaties zo verantwoord mogelijk plaatsvindt. Momenteel zijn er opleidingen op het gebied van gymnastiek, zwemmen en Gymnastiek is een veel beoefend on ren'. (volks)dansen. Alle opleidingen zijn erkend door het ministerie van WVC. Met deze erkenning onderstreept het ministerie het belang, dat ook zij hecht aan deskundige begeleiding van MBvO-activiteiten. Er wordt naar gestreefd ook de deskundig bij 'Meer Bewegen voor Oude- heidsbevordering op andere bewe- gingsgebieden op te gaan pakken. De opleidingen gymnastiek en dans vin den plaats onder auspiciën van de Landelijke Stichting MBvO. Voor de provincie Zeeland worden de oplei dingen georganiseerd door de dienst 'Meer Bewegen voor Ouderen' van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. Deze dienst organiseerde de afgelopen jaren reeds één zwem-, drie gymnastiek- en twee volksdansoplei dingen. Zwemmen met groepen ouderen neemt ook in hoeveelheid toe. Allereerst zijn er de plannen om in 1986 te starten met een opleiding 'MBvO-leider gymnastiek en spel'. Deze opleiding bevat negentig les uren (meestal 's avonds gegeven) en minimaal twintig uren stage (over dag). Het programma omvat naast didactiek en praktijk ook theorie in de vorm van onderdelen als lichame lijke en psychologische aspecten van het ouder worden, samenleving en ouder worden en groepsbenadering. Er is een minimum leeftijd van acht tien jaar. Belangstellenden voor deze en andere cursussen kunnen uitge breide informatie krijgen bij Jan Eversdijk, consulent MBvO, even eens via postbus 79 in Goes. Afhan kelijk van het aantal aanmeldingen wordt besloten of de cursus door gaat. Overigens hoopt de consulent, dat zich met name van Schouwen- Duiveland kandidaten aanmelden. Onder andere in dat deel van Zee land is de concentratie van specifiek opgeleide lesgevers het laagst. DEN HAAG - Kijkers en luiste raars in het verzorgingsgebied van de zender Lopik kunnen de komende weken op sommige plaatsen te ma ken krijgen met wat storing op televi sie (Nederland l)on radio (FM), door dat de PTT de endantennes van het zendstation gaat schilderen. Hier voor is het nodig steeds delen van zendantennes uit te schakelen. De PTT heeft dit donderdag meegedeeld. poule in een van de twee hallen zijn wedstrijden afwerkt. In poule A treden de ploegen Oril- la, Dc Steeg, Transparent, De Wig, Knippie en De Ridder aan, terwijl in poule B wordt gespeeld door FC Kerkwerve, Cargonet, Krayestein, Visslop, Westland en Combinatie. Per poule wordt een halve competitie af gewerkt. De wedstrijden hebben een duur van twintig minuten. Na dc poulewedstrijden worden dc finales afgewerkt, waarbij uiteindelijk de twee poulcwinnaars om de toernooi zege strijden. Het toernooi in Burgh-Haamstede begint om twee uur en het einde wordt verwacht omstreeks half ne gen. Er wordt gespeeld volgens de KNVB-regels. Bij eventueel gelijk eindigen in de poules beslist het doel saldo. Mocht ook dit geen uitsluitsel brengen dan worden extra straf schoppen genomen. Als scheidsrech ter treden in Burgh-Haamstede Jan Oostenboer, Joop Berrevoets, John Pantekoek en Jan van Nieuwenhui- zen op. BURGH-HAAMSTEDE - In het Burgh-Haamstcedse sport- en recrea tiecentrum Krayestein wordt op zon dag 25 augustus een zaalvoctbaltoer- nooi afgewerkt, waaraan door in totaal twaalf ploegen wordt deelge nomen. Het toernooi wordt in twee poules afgewerkt, waarbij iedere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6