Vuilstortplaats Midden-Zeeland wordt gasleverancier voor conventionele centrale Borssele agenda* 7 Zit er weer op voor Hatfield Tarieven waterzuivering moeten omlaag Zeilmakerij in Goes failliet: 30 ontslagen weekend servicedienst installatiebedrijf Extra huurverhoging en -verlaging op komst 2. Voorstudies Provinciale Zeeuivse Energie-Maatschappij veelbelovend MIDDELBURG - De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij heeft zich sedert 1983 verdiept in de technische en economische haalbaarheid van gaswin ning op de vuilstortplaats Midden-Zeeland te Borssele. Dezer dagen heeft de directie van de nv PZEM een con creet voorstel aan het beheersorgaan van de vuilstort plaats gedaan. Dit voorstel behelst de vorming van een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van ener zijds de PZEM en anderzijds de Gemeenschappelijk Re geling Vuilstortplaats Midden-Zeeland. De werkgroep heeft als eerste taak, de voorbereiding van een proefont- trekking van biogas uit de vuilstortplaats. Aan de werk groep zullen externe deskundigen worden toegevoegd. In een brief aan het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling deelt de nv PZEM mede, dat haar taak als nutsbedrijf mede omvat, de exploita tie van alternatieve energiebronnen. Het biogas, dat in vuilstortplaatsen ontstaat, behoort daartoe. De PZEM heeft zich bereid verklaard de ont wikkelingskosten van de biogaswin ning in eerste instantie voor haar re kening te nemen. Volgens door PZEM-deskundigen gemaakte stu dies in gaswinning op de vuilstort plaats economisch haalbaar. De PZEM denkt het stortgas te gaan ver stoken in haar conventionele elektri citeitscentrale te Borssele. Het stort gas kan na zijn voorbehandeld, worden meeverbrand in de ketels van de dan inmiddels voor het verstoken van steenkool omgebouwde centrale. Alternatieve afzetmogelijkheden zijn: levering aan Eurogas, dan wel toevoer aan het normale aardgasnet. Uit de voorafgaande studies is, aldus de PZEM, gebleken dat levering van het gas aan de centrale via een 5 km lange buisleiding, economisch en technisch het meestbelovend is. Voordelen Volgens de PZEM heeft de winning van stortgas een aantal positieve kan ten. Een gaswinningsinstallatie, die - eenvoudig gezegd- bestaat uit een sy steem van geperforeerde buizen, die in de stortplaats worden geplaatst, zorgt voor een onderdruk in de afval- massa. Hierdoor daalt de stank- verspreiding van de stortplaats en wordt explosiegevaar verminderd. Als gevolg van de gasonttrekking vindt ér een regelmatige toevoer van zuurstof n^ar de diepere lagen van de vuijfsto'rt"plaats. Dit stimuleert de groei 'van-de beplanting' op de af dek laag. De gaswinning heeft tevens een reinigend effect op het zogenaamde percolatiewater, dat door de afval- massa heen zijn weg naar omlaag zoekt en zich tenslotte bij het grond water kan voegen. Een der belang rijkste voordelen van stortgaswin ning is echter - aldus de PZEM - dat hierdoor een niet geringe hoeveel- Konsumenten Kontakt: DEN. HAAG - De consument be taalt aï jaren teveel aan waterzuive- ringslasten. Het is dan ook onaan vaardbaar dat minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat die lasten verder wil verzwaren. Een tariefs verlaging zou eerder op zijn plaats zijn. Dat schrijft Konsumenten Kontakt in een commentaar op de nota water verontreinigingsheffingen, dat dezer dagen is aangeboden aan de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Wa- texstaat. De tarieven zullen volgens de zuive ringsschappen so wie so al sterk stij gen, met naar schatting 26 procent tot 1990. De minister wil daar nog circa 4,5 procent bovenop doen, zo blijkt uit de nota die zij enige maanden ge leden bij de Tweede Kamer heeft in gediend. Konsumenten Kontakt noemt dat ohaanvaardbaar. Onderzoek heeft irfimers uitgewezen dat het aandeel van particuliere huishoudens in de vervuiling aanzienlijk kleiner is dan tot 'nu toe werd aangenomen. Bij be drijven is dat niet aangetoond. Een vèrschuiving van lasten van huishou dens naar het bedrijfsleven zou dan 09k voor de hand liggen, meent KK, maar de minister stelt het omgekeer de voor. Bovendien worden mogelijk heden om vervuiling bij de bron te gen te gaan onbenut gelaten of op de lange baan geschoven: van heffingen op fosfaten en zware metalen is voor lopig nog geen sprake. Tenslotte wijst KK erop dat de ver deling van de zuiveringslasten over de verschillende delen van het land onrechtvaardig is: de tarieven zullen iri 1990 plaatselijk varieëren van 120 tot 3Ó0 gulden per jaar. De consumentenorganisatie dringt er verder bij de Kamer op aan zo snel mogelijk een einde te maken aan het dubbel of zelfs driedubbel belasten vön caravans, en zich uit te spreken voor verbetering van het kwijtschel- dingsbeleid. I - SCHIPHOL - De regionale Neder landse Luchtvaartmaatschappij Ne- therlines zal nog deze maand een or der plaatsen voor de levering van twbd~vliegtuigen van het type Jet stream 31. heid kostbaar aardgas kan worden bespaard. Het prijsvoordeel van de gehele operatie wordt in belangrijke mate bepaald door de betrekkelijk geringe investeringen die nodig zijn voor de bouw van een winnings-, een zuiverings- en een transportsysteem. Volgens de huidige ramingen gaat het daarbij om circa tweeëneenhalf miljoen gulden. Men heeft een posi tief jaarlijks exploitatieresultaat van ruim 400.000,- becijferd. Hieruit volgt dat het project reeds na een zestal jaren winstgevend kan wor den. De stortplaats kan gedurende vijf tien jaar gas leveren. De winsten over de negen vette jaren zullen volgens een bepaalde, nog nader vast te stel len verdeelsleutel ten goede komen aan de nv PZEM en aan de partici panten in de vuilstort. In vuilnisbelten ontstaat gas als ge volg van de chemische afbraak van organisch materiaal. B^et grootste percentage van dit gas bestaat uit het reukloze methaan, terwijl de rest voornamelijk CO2 is. De verbran- dingswaarde van dit biogas ligt op ongeveer 60% van die van aardgas. Het is daarom niet mogelijk stortgas of biogas zonder speciale behande ling in het aardgasnet te brengen. Door montage van voor dit doel ge schikte branders in de ketels van de centrale te Borssele, kan het stortgas daar echter wel zonder meer worden gebruikt ter vervanging van aardgas. In vuilnisbelten ontstaan, behalve biogas, ook andere, minder onschade lijke gassen. Deze moeten worden uitgefiltreerd, teneinde te voorko men dat zij via de schoorsteen van de 'centrale in het milieu terechtkomen. Er is nader onderzoek nodig, waartoe de proefonttrekking dient, om vast te stellen hoe de chemische huishouding in de vuilstortplaats Midden-Zeeland in elkaar zit. De gasproduktie in een vuilstort plaats verloopt niet rechtlijnig. Voor de vuilstortplaats Midden-Zeeland is berekend, dat rond 1987 ongeveer 15 miljoen m3 gas in de afvalmassa wordt gevormd. Tegen 1997 zal de pro- duktie 20 miljoer m3 per jaar bedra gen, waarna zij langzaam gaat afne men en wel tot circa 5 miljoen m3 per jaar. De gehele curve omvat een pe riode van circa twintig jaar. Het lijkt waarschijnlijk dat - afhankelijk van het winningssysteem - een rendement van 60% kan worden behaald. De proefonttrekking De proefonttrekking, waartoe de PZEM in samenwerking met de be heerder van de vuilstortplaats wil overgaan, houdt in dat er in de vuilstortplaats drie afzuigbuizen van 6 a 9 meter lengte worden geslagen. Op verschillende plaatsen worden meetbuizen in de massa afval ge plaatst. Een verplaatsbare afzuiginstalla tie gaat gasmonsters nemen. Boven dien worden met deze installatie de drukken en de drukvariaties tussen de afzuigbuizen en meetbuizen geme ten. Bij de installatie behoort een af- fakkelsysteem. Het is namelijk niet de bedoeling het gewonnen gas direct al naar het afnamepunt te brengen. Men zal het in de lucht verbranden. Wie te zijner tijd een vlam in de buurt van de vuilstortplaats ziet, zal met eigen ogen kunnen waarnemen, dat er gas in afval zit..Enkele maan den na het begin van de proefperiode zal men een betrouwbaar beeld heb ben van de mogelijke produktie, van de effecten van gasonttrekking op langere termijn en van de beste plaats voor de afzuigbuizen, die geslagen zullen worden als de vuil nisbelt 'rijp' voor de produktiefase Dc nv PZEM heeft in het voorberei dend stadium van haar plannen ge bruik gemaakt van een studie door de nv Grontmij, die zich mede heeft gebaseerd op specialistische kennis uit ons land, uit Duitsland en uit de Verenigde Staten. Er wordt in ons land reeds op enkele vuilstortplaat sen gas gewonnen. De financiële risi co's van de proefonttrekking - wan neer deze negatief zou uitvallen - zullen door de nv PZEM worden ge dragen. In een aparte studie is bezien hoe het ligt met de juridische eigen dom van het stortgas en of de exploi tant van het 'gaswinningsgebied Midden-Zeeland' de vrije hand heeft in de afzet van het gas. De resultaten van deze studie zijn eveneens zo posi tief, dat niets - naar het schijnt - de gaswinning uit Zeeuws huisvuil nog in de weg staat, aldus de nv PZEM in een uitvoerig communiqué. AMSTERDAM - Alles is in gereed heid voor de start van het volkspetiti onnement tegen de kruisraketten. Bij de PTT ligt al 140 kubieke meter aan enquêtekaarten, die van 2 tot en met 6 september op alle 5,4 miljoen adres sen in ons land bezorgd zullen wor den. Dit is donderdag bekend ge maakt op een persconferentie van Komitee Kruisraketten Nee (KKN) in Amsterdam. BERG EN DAL - Het Afrikamu- seum in Berg en Dal (bij Nijmegen) sluit begin volgende maand de eerste fase af van een omvangrijk uitbrei dingsproject. Dat gebeurt met de offi ciële oplevering van een woonerf uit Ghana. Het is de eerste van in totaal drie specifieke Afrikaanse woonvor men, waarmee het Afrikamuseum zijn buitenexpositie uitbreidt. In de loop van dit jaar volgen nog de bouw van paalwoningen uit Benin (in de vijver van het museum) en de aanleg van een woonerf uit Mali. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de Goese zeilmake rij Lammerts en Van Bucren failliet verklaard. Het personeel - zeventien inan in vaste en dertien in tijdelijke dienst - komt met onmiddellijke in gang op straat te staan. Het bedrijf, dat vooral zeilen lever de voor de surfindustrie en zeezeile- rij heeft een schuldenlast van ander half miljoen gulden. Volgens curator, mr J.Doorenwaardt-Boekhout uit Middelburg, is er een grote post niet- inbare debiteuren ontstaan door de moordende concurrentie in de surf- sector. Er is geen geld voor een af vloeiingsregeling voor het personeel. Er bestaat echter geen salarisach terstand. Het faillissement is door de eigenaar van het 130 jaar oude fami liebedrijf zelf aangevraagd. DEN HAAG - De huren van waarschijnlijk de meeste woningen zullen op 1 juli 1986 extra omhoog gaan, terwijl de huren van andere woningen omhoog kunnen. Dit is het gevolg van aanvaarding door de Kamer van een aangepast systeem van huurprijsvaststelling, een plan dat op woensdag 28 augustus door staatssecretaris Brokx wordt verdedigd voor de Kamercommissie voor de volkshuisvesting. Brokx' ministerie heeft donderdag voor het eerst duidelijk toegegeven, dat de prijzen van een deel van de drie miljoen huurwoningen in 1986 na. toepassing van de gebruikelijke huurverhoging op 1 juli extra zullen stijgen. Met nadruk wordt daaraan toegevoegd, dat sommige woningen goedkoper zullen worden. Een brief hierover gaat deze week of uiterlijk begin volgende week naar de Kamer. Bijna een jaar geleden adviseerde de Raad voor de Volkshuisvesting om uitvoering van het nieuwe plan uit te stellen tot 1 juli 1986, omdat er vol gens dat adviesorgaan van de rege ring te veel onduidelijkheden aan kleefden, en omdat de bouwvereni gingen meer tijd nodig zouden heb ben om al hun woningen opnieuw naar waarde op te nemen. Het huidi ge puntensysteem, waarmee de huur prijzen worden vastgesteld, wordt op een aantal onderdelen veranderd. Hoe meer punten een woning krijgt, des te hoger de huurprijs. Brokx had zijn plan eigenlijk dit jaar al willen invoeren. De Nationale Woningraad, centrale organisatie van woningbouwvereni gingen, heeft zelf al uitgerekend wel ke gevolgen het nieuwe systeem zal hebben. Volgens deze koepelorgani satie zullen de prijzen in heel Neder land extra omhoog gaan tot een to taal van tweehonderd miljoen gulden. Gemiddeld is dat 65 gulden per woning per jaar. Het aantal woningen van corpora ties, dat dit jaar al een extra huurver hoging heeft gekregen in het kader van de harmonisatie, zal volgens de Woningraad verdubbelen. Extra huurstijging voorziet de organisatie ook voor kleinere woningen, zowel in nieuwbouwwijken als in stadsver nieuwingsgebieden. Hogere huur lasten gaan ook op de schouders drukken van bewoners van etages. De Woningraad schat, dat het aantal eta ges, dat door extra huurverhoging wordt getroffen met vijf kan worden vermenigvuldigd. Het ministerie kan deze gegevens van de Woningraad nog niet bevesti gen, maar ontkennen doet ze het ook niet. Van de drie miljoen huurwonin gen zijn er twee miljoen in het bezit van woningbouwverenigingen en ge meenten. De woningbouwcorporaties zijn tegen het nieuwe puntenstelsel, omdat ze bang zijn dat de verhuur baarheid van hun woningen nog moeilijker wordt dan zij nu al is. Het ministerie zegt, dat de onge lijkheid tussen huurprijzen van ge lijkwaardige woningen in de Randstad en in de rest van Nederland door het nieuwe systeem wordt opge heven. Volgens de Woningraad is dit niet waar. lel. (01110) 6255 ZIERIKZEE - Hartelijk zwaaiend vertrok woensdag de groep van een kleine twintig kinderen uit de Zierikzeese twinstad Hatfield, na een verblijf van veertien dagen bij hun gastgezinnen. Het was een prettig verblijfwaarbij niet alleen Schouwen-Duivelandse bezienswaardigheden werden bezocht. Zo werd onder andere een dag in Den Haag doorgebracht en stond een bezoek aan De Efteling op het programma. Iedere zaterdag Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Start van slotlaan aan de Laone te Renesse om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere zondag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio( Nomen Nescio. Mu ziek onder woorden. 20.15-21.45 uur. Iedere maandag Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling muziek onder woorden. 10.00- 11.30 uur. Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude- rem 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-16.15 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Renesse Fiets en wandelpuzzeltochten. Start en inschrijving bij V.V.V. Renesse tus sen 14.00 en 14.30 uur. Elf dorpen fietstocht. Start tussen 13.30 en 14.00 uur bij V.V.V.-kantoor te Renesse. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Téken en schilder club ,,De Tékenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland ..Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma. 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Vertrek om 19.00 uur bij slotlaan aan de Laone te Renesse. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoor. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland .Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Iedere dinsdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur. Iedere dinsdag tot eind augustus Renesse Iedere dinsdagmiddag Elf Dorpen Fietstocht (50 km). Start en finish bij V.V.V.-kantoor, inschrijven tussen 13.30 en 14.00 uur. Iedere woensdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Dinsdag 20 augustus tot en met 31 augustus Zierikzee De Eenhoorn. Expositie. 11.00-17.00 Zaterdag 24 augustus Zierikzee Bioscoop. Battle Rage. 20.00 uur. Renesse Kern van het dorp. Loop- en terras- concert door de showband „Tivoli" uit Halsteren. 14.00 uur. Scharendijke Camping Duin en Strand. Bingo voor kinderen. 19.00 uur. Camping Duin en Strand. Bingo voor volwassenen. 21.00 uur (na afloop dis co). Muziektent. Concert en lampionnen- optocht. Dreischor Mobiele tent. Concert De Hoop. 20.00 uur. Bruinisse ,,In 't Opper". Concert door Nu met Hope en Oefening en Uitspanning in de tuin van het bejaardentehuis. 19.30 uur. Zondag 25 augustus Zierikzee Bioscoop. Battle Rage. 20.00 uur.. Maandag 26 augustus Zierikzee Prinses Julianaschool. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Stadhuis. Streekarchiefcommissie. 14.15 uur. Bioscoop. Passage to India. 19.30 uur. Brouwershaven Geref. Kerk Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. 19.00- 21.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Dinsdag 27 augustus Scharendijke Geref. Kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Schouwse musici brengen Bach. 20.00 uur. Woensdag 28 augustus Zierikzee Pand ISD. Vergadering ISD. 19.15 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Donderdag 29 augustus Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek ,,Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 31 augustus Dreischor Zuiddijk 4. Barbecue PJZ. 19.30 uur. Vrijdag 6 september Renesse Dorpshuis. Bijzondere raadsvergade ring. 14.00 uur. Dorpshuis. Receptie jubileum J. W. de Jonge. 20.00-21.30 uur. Zaterdag 7 september Zierikzee Huis van Nassau. Kcrmisbal m.m.v. Trio Mengelmoes. 20.30 uur. Donderdag 12 september Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek ,,Reho- borth" Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 14 september Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Slotconcert met Hellevoets Dameskoor en Voornes Mannenkoor. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2