„Minister gaat wonen in te groot huis afstraffen" streeknieuws Middenschouwen in beroep bij Kroon Bedrijfsvoorlichter Akkerbouw aangesteld Seniorendag wordt uitgebreid met een Infomarkt Totaalvisie Deltawateren Concert De Hoop uit Stellendam Lekker slapen? intermeubel deurloo Auto in sloöt Auto over de kop Bejaarde fietser ernstig gewond 4 Een voorbeeld van kleine eengezinswoningen waarin ook ouderen goed kunen wonen: een rijtje van acht op het oude sportveld te Kerkwerve, die onlangs gereed kwamen en alle zijn bewoond. Directeur Beter Wonen": SCHARENDIJKE - Op verzoek van de gemeente Mid- denschouwen heeft directeur Ph. van Doorne van de wo ningbouwvereniging Beter Wonen dinsdagavond voor raadsleden en andere belangstellenden een toelichting gegeven op het woningbouwbeleid van de vereniging. Deze toelichting werd met name belangrijk geacht met het oog op de planning woningbouw in Midden- schouwen, waarover volgende week (in de vergadering van woensdag 28 augustus) een voorstel op de raadsa- genda staat. Planning woningbouw en daarop volgend woningtoewijzingsbeleid en urgentieregeling waren de twee hoofdzaken waar het om ging, maar, door de vraagstelling spitste de be handeling van deze moeilijke materie zich vooral toe op de toenemende be hoefte aan kleinere woningen (onder andere door de gezinsverdunning) en op de „vergrijzing" van de bevolking. Beter Wonen bouwt op het moment op een prognose voor het jaar 2000. Zoals ook in het onlangs gepubliceer de jaarverslag 1984 werd gezegd. dient het streven gericht te zijn op de bouw van kleine (daarbij ook bejaar- dengeschikte) woningen. Een niet specifiek bejaardenwoning, maar een „bejaardengeschikte" woning kan vooral in kleine dorpen tot voordeel strekken om (qua leeftijd) een gemê leerde inwonerssamenstelling te hou den. Een andere goede oplossing met het oog op de toekomst is het bouwen van eengezinswoningen, die in een later stadium op eenvoudige wijze te split sen zijn in een bovenwoning en een (bej aarden )benedenwoning. Beter Wonen is bezig een goed ontwerp te zoeken. „Het zou goed zijn, wanneer Mid- denschouwen een duidelijk beeld krijgt van alle woningen die bejaar- dengeschikt zijn", adviseerde de di- Specifieke bejaardenwoningen bouwt Beter Wonen thans op de hoek 's Heer Arendstraat/Hoge Molenstraat. De veertien woningen worden gebouwd door de firma Mooijaart uit Oude Tonge. G.S.: verkoopprijs groenstroken te laag MIDDENSCHOUWEN - De gemeenteraad van Middenschouwen heeft dins dagavond (met de stem van de C.D.A.-fractie tegen) besloten bij de Kroon be roep aan te tekenen tegen het hesluit van G. S. van Zeeland om geen goedkeu ring te verlenen aan de verkoop van groenstroken in het zomerterrein Scharendijke aan woningbezitters aldaar. G. S. gaf bij die weigering als argu ment dat het raadsbesluit in strijd is met het algemeen belang en met het fi nancieel belang van de gemeente. In de vergadering van januari 1985 besloot de raad tot verkoop van de groenstroken aan de eigenaren van de zomerwoningen voor een tientje per vierkante meter. (De gebruikelij ke verkoopprijs van dergelijke grond bedraagt vijftien gulden per vierkan te meter.) De gemeente achtte de bij deze verkoop gehanteerde lage ver koopprijs reëel wegens het wegvallen van de onderhoudskosten en de mo gelijkheid om de daardoor wegval lende werkuren door de buitendienst aan andere taken te laten besteden. V. V. D.. P.v.d.A. en S.G.P./R.PF. stelden zich in januari en ook nu weer achter de zienswijze van het college. recteur Van beter Wonen. „Dan is er een goed overzicht voor eventuele bijstelling en om te bekijken welke kern er daarvan te weinig heeft." Bij alle soorten bouw telt de finan ciële kant uiteraard zwaar mee. Ing. Van Doorne gaf zijn toehoor ders de waarschuwing mee, dat de minister een wijziging in het zoge naamde puntenstelsel voorbereidt, waardoor volgend jaar juli een vier kante meter woningoppervlakte veel sterker gaat doortellen. „De minis ter gaat het bewonen van een te grote woning afstraffen: hoe groter de wo ning, hoe slechter de subsidie. Dat drukt bijvoorbeeld bejaarden naar kleinere woningen toe." „Wijst Beter Wonen bejaarden daarop?", vroeg CDA-raadslid me vrouw Pia Berrevoets. Volgens Van Doorne een moeilijke zaak. „Benade ren met een advies wordt snel opge vat als Ze willen ons er uit hebben, terwijl dat geenszins de bedoeling is. Wanneer de gemeente dergelijke voorlichting pleegt, heeft ze kans op hetzelfde effect." Voorlichting Daarop inhakend stelde secretarie medewerker J.Pekaar deze voorlich ting naar de huurder toe zowel een taak van gemeente als woningbouw vereniging te vinden. Met specifieke voorlichting naar de bejaarde toe zal Beter Wonen zich overigens bezig houden op de Senio rendag, op woensdag 2 oktober in Krayestein. De organisatie daarvan is in handen van Stichting Welzijn Ouderen, de ouderensozen en -bon den. Breder van opzet dan voorgaan de jaren wordt behalve het ontspan nende deel nu een Infomarkt opge zet, waar ook medewerkers van Beter Wonen met een stand aanwezig zullen zijn. Woonlasten Kunnen woningbouwverenigingen iets doen aan de steeds stijgende huurprijzen, wilde mevrouw Berre voets weten. Dat kunnen ze niet, ook de gemeenten niet. „Het rijk stelt de huur van de eerste bewoners vast, daarna volgt de verplichting huur verhogingen te volgen," aldus Van Doorne. „De enige manier is om de servicekosten laag te houden. Dat kan door goede isolatie. Het is wel eens moeilijk om huurders duidelijk te maken, dat ze beter vijftig gulden meer voor een goed geïsoleerde wo ning kunnen betalen. Die halen ze er door de mindere stookkosten zo weer uit." Onder woonlasten moet overigens niet alleen huur en servicekosten worden verstaan. Van Doorne wees er op, dat ook bijvoorbeeld onroerend goedbelasting en waterschapslasten daartoe behoren. „Ook andere instel lingen (als gemeente en waterschap) hebben hun invloed op de totale woonlasten", gaf hij aan. Ook door het stijgen van de huren („en die stijgen door", aldus ing. Van Doorne) gaat de vraag naar grote gezins-huurwoningen steeds meer af nemen. „Op Schouwen-Duiveland zijn er voldoende oudere koopwonin gen op de markt, zodat gezinnen vaak daarvoor kiezen," stelde hij. In tegen stelling tot een jaar of acht geleden zal Beter Wonen voorlopig weinig grote huifen bouwen om in het jaar 2000 op de beoogde zestig procent (nu elf procent) kleine woningen in het bestand te komen. Woningmarkt Ingeschreven huurders kijken vol gens Van Doorne in bepaalde geval len meer naar de soort woning en hun draagkracht, dan naar de locatie. „Het maakt ze vaak weinig uit of een dergelijke woning nu in Kerkwerve staat of in Noordgouwe", heeft de er varing geleerd. Twee dicht bij elkaar liggende kernen dus, maar behorend tot twee verschillende gemeenten. „Er bestaat geen Woningmarkt Schouwen-Duiveland", aldus Van Doorne, „Wèl Westhoek of Bruinisse, plus één woningmarkt voor het mid dengebied bestaande uit Midden- schouwen, Brouwershaven en (iets minder) Duiveland" Prognoses blijven moeilijk, vooral in een kleinschalig gebied als Schouwen-Duiveland, waar uiterma te voorzichtig met die kleine aantal len moet worden omgesprongen om niet behoorlijk in de fout te gaan. Hetzelfde geldt voor de plan- ningslijsten, die volgens de nieuwe methodiek niet meer naar het rijk, maar naar het provinciaal bestuur gaan. De provinciale politiek is nu bepalend voor de toewijzing van de contingenten. Voor de raad, aldus Van Doorne, is dat van belang omdat daardoor het beslissingsniveau dich terbij is gekomen. Bekaaid In de laatste tien jaar is Schouwen- Duiveland er met de woningbouw be kaaid afgekomen, gaf Van Doorne toe. Dat heeft echter nu wel tot gevolg dat het beeld hier daardoor sterk af wijkt van andere delen in Zeeland waar vaak forse leegstand is. Op Schouwen-Duiveland komt dat slechts spordadisch voor. Dat kan bij voorbeeld gebeuren wanneer - zoals een tijdje terug - de sleutel niet bij tijds wordt afgegeven. Langer dan een paar maanden staat een woning in die enkele gevallen over het alge meen niet leeg. Het kan vooral bij overname be langrijk zijn, dat de volgende huur der zo spoedig mogelijk bekend is. Daarom adviseerde Van Doorne de huur zo mogelijk drie maanden tevo ren op te zeggen inplaats van een maand. Vier weken is in feite te kort om de hele procedure tot nieuwe be woning te doorlopen, of de eerste wo ningzoekende moet direct reageren, hield Van Doorne een vraagsteller uit het publiek voor. ZOETERMEER - De stijging van de criminaliteit dient door preventie en door de opzet van het gevangeniswe zen een halt te worden toegeroepen. Meer cellen in grootschalige inrich tingen, meer controle en beveiliging, meer politie en uitbreiding van de rechterlijke macht zijn onvoldoende middelen ter bestrijding van de cri minaliteit. Dat schrijven de ambtena renbonden Abvakabo en CFO in een reactie op de nota „Samenleving en criminaliteit" van het Ministerie van Justitie. DREISCHOR - Het fanfare-orkest De Hoop uit Stellendam geeft zater dag 24 augustus een concert in de mo biele tent aan de Ring. Het gezelschap onder leiding van dirigent Arie Stolk komt uit in de vaandelafdeling en nam afgelopen voorjaar met succes deel aan het KNF topconcours. De Hoop speelt onder meer de Bril liant mars van J. Ord Hume, Ibccato in D Minor van J. S. Bach naar een ar rangement van Ray Farr, Let it swing van Rolf Lovland naar een arrange ment van Houtvast en de theme from Mahogany. Het concert begint om 20.00 uur. Advertentie WIJ hebben voor u een grote kollektle slaapkamers en een uitgelezen kollektle matrassen en bodems. Meelstraat 31-33, 4301 EB Zlerlkzee Telefoon (01110) 2946 maar de C.D.A.-fractie wenste beide keren aantekening te hebben tegen gestemd. C.D.A.raadslid mevrouw P.W. Berrevoets - Ringelberg gebruik te dezelfde argumentatie: „Ongelijke behandeling ten opzichte van de bur gers. Wij hebben dezelfde mening als G.S. en dat verstrekt onze mening dat we met dit voorstel niet op de goede weg zijn. Ik vind het niet zinnig deze zaak bij de Kroon aanhangig te ma ken." Dat gebeurde dus toch en wel met spoed, omdat op 24 augustus de ter mijn om beroep aan te tekenen ver loopt. ZIERIKZEE - In de vacature van bedrijfsvoorlichter Akkerbouw voor Schouwen-Duiveland is voorzien door de aanstelling van de heer ing. W. J. in t Veld. Hij is per 1 augustus in dienst ge treden van het Consulentschap van ir. L. de Wit. In het kader van de rege ling Jeugdwerkplan geldt voor In 't Veld. dat hij is aangesteld voor 32 uur per week. Dit betekent dat hij vier dagen per week gaat werken, van maandag tot en met donderdag en niet op vrijdag. Gedurende zijn in- werkperiode zal hij zich oriënteren op de situatie van de akkerbouw en ook korte kenningsmakingsbezoeken brengen aan de bedrijven. Het adres van In 't Veld is: Turelu- reweg 6. 4321 TH Kerkwerve, tel.: 01119-1436 ZIERIKZEE - Op woensdag 2 oktober wordt in sportcentrum Krayestein te Burgh-Haamstede een Seniorendag georganiseerd in eendrachtelijke sa menwerking tussen de ouderensozen en -bonden en de Stichting Welzijn Ouderen. De dag wordt breder van opzet dan voorgaande ja ren, want behalve het ontspannende gedeelte wordt er een Infomarkt opgezet, waarin specifiek voor be jaarden belangrijke informatie kan worden verkre gen. Professionele instellingen en vrijwilligersorganisaties, zoals de woningbouwvereniging Beter Wo nen, Meer Bewegen voor Ouderen, Gezinsverzorging, Kruisvereni ging zullen op die markt aanwezig zijn met voorlichtingsmateriaal, terwijl medewerkers van die in stanties eventuele vragen kunnen beantwoorden. Zo wordt bijvoor beeld aandacht besteed aan het alarmeringssysteem voor zelf standig wonende ouderen. Evenals vorige jaren wordt het programma op de Seniorendag in gevuld met muziek, (koor)zang en declamatie. Vervoer De werkgroep Seniorendag is druk doende met de organisatie en het regelen van vervoer voor mensen die dat nodig hebben. Van tien uur af is iedere bejaar de welkom in Krayestein. De Seni orendag is 's middags om half vijf ten einde. (Vervolg van pag. 1) Oosterschelde voortvloeien, de even tuele vestiging van een oesternurse- ry toe. Dat in dit gebied eventueel meer beperkte recreatievoorzienin gen (t.b.v. lokaal gebruik) worden ge realiseerd wordt door de totaalvisie eveneens niet uitgesloten. Ook de realisatie van beperkte verblijfsre- creatievoorzieningen op het haven plateau van Burghsluis behoort, in principe, volgens de totaalvisie tot de mogelijkheden. Dergelijke haven plateaus worden gerekend tot het binnendijkse gebied. Ligplaatsen In de nota wordt geschreven dat een knelpunt bestaat met betrekking tot de beschikbaarheid van ligplaatsen voor passanten. Gezien de te ver wachten groei in de nabije toekomst, een verdubbeling in de komende tien a vijftien jaar, kan worden gesteld dat het creëren van ligplaatsen en goede andere voorzieningen voor pas santen, ook op korte termijn, hoge prioriteit verdient. Een bijzonder probleem hierbij is dat het vaak moe- lijk blijkt om passantenplaatsen te realiseren buiten reguliere, econo misch exploiteerbare jachthavens. Met name in de Grevelingen ziet men de ontwikkeling dat afmeergelegen- heid die primair bedoeld is voor wa tersport/dagrecreatie op grote schaal door passanten als ligplaats wordt gebruikt. Het lijkt mogelijk om op vergelijkbare wijze ook passanten plaatsen in bestaande havens e.d. te realiseren. Onderzoek hiernaar en naar de wensen, het gedrag en de te verwachten groei van de passanten en doorgaande watersporters is drin gend noodzakelijk. Een ander probleem met betrek king tot het functioneren van de Gre velingen als watersportgebied is de behoefte aan afmeergelegenheid en uitloopgebied voor de watersporters. Het aanbrengen van dergelijke voor zieningen is achtergebleven bij de be hoefte. Op dit moment hebben deze voorzieningen dan ook hoge priori teit, met name in de recreatiezone, in het bijzonder de watersporteilanden Mosselbank, Middelplaat en aanleg- gelegenheid op respectievelijk nabij Dwars in de Weg, Strand Grevelin- gendam en haven Middelplaat. Een reactie merkt op dat het niet juist is dat de realisatie van vaste lig plaatsen in de Grevelingen niet in de pas loopt met de geplande afmeer- voorzieningen. Het is vooral het gro tere aantal passanten dat tot gevolg heeft dat de bij de opstelling van de NISG gehanteerde vuistregel (aantal afmeerplaatsen 10% van het aantal vaste ligplaatsen) niet meer opgaat in de Grevelingen. Voorts zou het on juist zijn dat een aanzienlijk deel van de afmeergelegenheid in de na- tuurzone ligt. Ook Wórdt opgemerkt dat het Centrale Platengebied het meest aantrekkelijke vaargebied is en dat dit tot concentrerende maatre gelen zal nopen. SEROOSKERKE - Op de Koeter- nisseweg te Serooskerke is D. G. J. uit Naarden woensdagavond om kwart voor tien met zijn auto in de sloot be land. Hij liep geen verwondingen op, maar de auto werd geheel vernield. Volgens de politie zag hij bij het na deren van een tegenligger door een vuile voorruit (insecten) niet meer waar hij reed, waardoor hij van de weg raakte. ZIERIKZEE - De negentienjarige autobestuurster J. V. uit Nieuwer- kerk liep woensdagavond rond acht uur geen verwondingen op, toen zij op de Julianaweg met haar auto over de kop sloeg. De auto was geheel ver nield en werd weggesleept door gara gebedrijf De Jonge. Op de Julianaweg stonden achter elkaar twee tractors geparkeerd. Na dat de autobestuursters de eerste voorbij was gereden, kreeg zij vol gens de politie de voorste pas in de gaten. Zij raakte een der tractoren, die van S. de B. uit Zierikzee, waar van een wiel werd afgereden. De provincie merkt in de antwoord nota op dat het merendeel van de be schikbare afmeergelegenheid zich op dit moment bevindt in de werkha- vens (circa 45%) en bij de aanlegstei gers van de natuurgebieden (circa 10%). Het tekort aan afmeergelegen heid in de recreatiezones wordt nog verergerd door het veelvuldig ge bruik van deze voorzieningen als pas santenplaats. Het is van het grootste belang dat bij het uitbreiden van af meergelegenheid in eerste instantie prioriteit wordt gegeven aan het creë ren van wervende voorzieningen in de recreatiezones. BROUWERSHAVEN - Naar eerst .woensdag bij de politie bekend werd, is maandagavond om acht uur de 75- jarige wielrijder J. H. uit Zierikzee ernstig gewond geraakt bij een aan rijding. Hij werd met vele botbreuken op genomen in het ziekenhuis te Zierik zee. Hij was er slecht aan toe, maar zijn toestand is verbeterd. De bejaarde fietser reed over de Lokkersweg te Brouwershaven, toen hij in aanraking kwam met een pas serende personenauto bestuurd door de 37-jarige C. W. N. uit Zierikzee. De fietser kwam daarbij ten val. Fiets en auto liepen lichte schade op. N1EUWERKERK Zangvereniging Woensdag 28 augustus start de zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" uit Nieuwerkerk weer met de repetities. Deze vinden plaats in de zaal Rehoboth, aanvang 20.00 uur. Gymnastiek Maandag 26 augustus start de gym- nastiekafdeling S.K.N.W.K. uit Nieu werkerk weer met de sporturen van alle leeftijden. Gymnastiekuren van kinderen van zes tot twaalf jaar aan vang 19.00 tot 20.00 uur. Gymnastiek uren van dames, aanvang 20.00 uur tot 21.00 uur. Gymnastiekuren van heren, aanvang 21.00 uur tot 22.00 uur. OOSTERLAND V.Z.O.S. De Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z.O.S." start op maandag 26 au gustus met de wekelijkse repetitie avonden in het dorpshuis „Ooster hof". De aanvang is 19.45 uur. VLISSINGEN Kunst- en Antiekbeurs Tijdens het laatste weekeinde van augustus wordt in Vlissingen de tweede Kunst- en Antiekbeurs gehou den. Drie dagen lang zullen in het Vlissingse maritiem hotel Britannia aan de boulevard Everten 16 anti quairs uit heel Nederland een brede selectie antieke- en iets minder oude zaken te koop aanbieden. Het is be paald niet de bedoeling, aldus de or ganiserende Vlissingse antiquairs Kloeg en Vromans, om er een soort rommelmarkt van te maken. Van daar dat er streng zal worden gelet op kwaliteit. De eerste Kunst- en An tiekbeurs Vlissingen trok begin ja nuari enkele duizenden antieklief hebbers en verzamelaars uit heel zuidwest-Nederland en Brabant. De organisatoren verwachten ook voor deze beurs- op vrijdag 30, zaterdag 31 en zondag 1 september - een grote be langstelling. Openingstijden: vrijdag 30 augustus 18-22 uur; zaterdag 31 au gustus 11-22 uur; zondag 1 september 11-17 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4