SNUFFEL DE KNUFFEL Linssen: gedeien situatie99 Organisator Ad Snuffelmarkten door economische 1 rmmmtmil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 augustus 1985 «Nr. 23779 5 De snuffelmarkt heeft heel veel te bieden. Naast de normale produkten, zoals postzegels, boeken, grammofoonplaten, prentbriefkaarten, huishoudelijke artikelen, autootjes en treinen zijn er ook tal van artikelen, die slechts incidenteel voorkomen. Militaire onderscheidingen van landen uit de meest onbekende landen ter wereld, toiletpotten, kasten en zelfgemaakte poppen vinden niet zo snel een nieuwe eigenaar. Ook bandrecorders uit de periode, dat ze pas op de markt kwamen, potjes en pannetjes van het vreemdste soort en tal van gebruiksvoorwerpen uit grootmoeders tijd zijn bepaald niet gemakkelijk te verhandelen. Opmerkelijk is het gemak waarop gebruikte kleren van eigenaar veranderen. Nog niet zo lang n geleden lag het voor de hand, dat afgedragen kledij of kleren die de eigenaar niet meer bevielen in een van de vele zakken voor het Leger des Heils of andere instanties werden gedeponeerd. Daar komt vrij regelmatig verandering in, omdat veel mensen - vooral in de wat rijpere jeugdjaren - het nostalgische van dergelijke kledij inzien. Leren jassen, bontjassen of militaire kledij krijgen even gemakkelijk een nieuwe eigenaar als een postzegel van veertig cent uit 1973. Voorlopig betekende de snuffelmarkt van afgelopen zaterdag de laatste editie van dit fenomeen, dat zich mag verheugen in een enorme populariteit, maar op 5 oktober wordt de draad weer opgepakt. Met een frequentie van een markt per twee maanden worden de kramen dan weer opgebouwd en komen de tientallen particulieren weer naar Burgh- Haamstede om hun dan weer flink aangegroeide quantum 'snuffelartikelen' aan het speurende publiek aan te bieden voor een kwartje, een gulden of voor welk minimaal bedrag ook. Tbkst: Peter Wijnen Foto's: Joh. D. C. Berrevoets kunnen krijgen met zijn handel. Anders ligt het met Frits Krikke uit Brouwershaven. Krikke heeft het rondslenterende publiek een heel ander aspect uit het kinderwereldje te bieden. Keurig gebundeld liggen stapeltjes rails voor speelgoedtreinen gerangschikt op zijn kraam. Ook zijn er diverse locomotieven en treinstellen aanwezig, evenals hulpstukken om het treinencomplex eventueel aan te kleden. ,,Ik ben inmiddels zo'n vijf entwintig jaar met treinen bezig. Er zit bijzonder veel in", vertelt Krikke. ,,Wat ik hier verkoop is verzamelmateriaal, wat ik via een bepaalde selectie kwijt wil om dan van het geld dat het opbrengt weer nieuwe onderdelen voor mijn eigen spul te kunnen kopen. Wanneer ik een treinenstel krijg aangeboden door iemand, dan moet ik meestal alles meenemen. Daar zitten dan dingen bij, die ik niet kan gebruiken. De snuffelmarkten geven me de gelegenheid om via via stukken aan te schaffen, die ik nog mis. Zodoende wordt het voor ieder een aantrekkelijk. Het publiek kan onderdelen kopen voor een prikkie, terwijl ik weer wat geld krijg om mijn eigen collectie verder uit te bouwen". Krikke bevestigt, dat het uitbouwen van een treinencollectie heel wat geld opslurpt, ,,maar", zo voegt hij er aan toe, ,,dat geldt voor iedere hobby. Iemand die postzegels verzamelt, moet er heel wat geld insteken en dat is ook zo bij iemand die oude auto's spaart of noem maar op". een aantal dezelfde artikelen, dan wordt de stand alsnog ontruimd". Iedere deelnemer moet bij Linssen een verklaring ondertekenen, dat hij of zij als particulier deelneemt en hij of zij geen detail- of ambulante handelaar is. ,,We checken de opgaven nauwkeurig na. Als iemand alle snuffelmarkten meedoet, dan beginnen we ook onze twijfels te krijgen" Vaak zijn er mensen, die best wat spullen aan de man zouden willen brengen, maar die zich schamen om dat ook in daden om te zetten. ,,Die mensen zijn er zeker en zij moeten dan over de streep getrokken worden", constateert Linssen. Hij herinnert zich daarbij een paar aardige voorbeelden. ,,De vrouw van een wethouder uit Roosendaal is een regelmatige standhoudster op snuffelmarkten, maar zij gaat niet in Roosendaal op de markt staan, maar wel in Goes. Die durft het ogenschijnlijk niet in eigen stad te doen. Zo hebben we ook een dokter uit Goes. Die staat wel in Roosendaal en Bergen op Zoom, maar niet in zijn eigen woonplaats. Zulke dingen zie je regelmatig. Willen ze hun handel wel in de eigen plaats kwijt, dan wordt er een scholier gecharterd en die doet dat dan". Het is natuurlijk moeilijk te zeggen wanneer iemand zijn zolder leeg is, „maar het is natuurlijk wel zo, dat dat eens een keer zover moet zijn. Zoals ik al eerder stelde, wanneer iemand voor de twaalfde keer meedoet, dan wordt het een beetje dubieus". Er.zijn standhouders, die oude spullen bij elkaar vergaren om die op een snuffelmarkt aan de man c Een van de meest voorkomende produkten op vrijwel iedere snuffelmarkt is het boek. Vaak worden meters kraam gevuld met boeken. Zo ook in Krayestein. „Er zijn best mensen, die voor een spe ciaal boek komen", vertelt Piet Remmers. „Ze doorzoeken mijn helë handel, maar vaak komen ze onverrichterzake, want naar een boek zoeken van twintig of dertig of meer jaar geleden, dat is ongeveer hetzelfde als zoeken naar een speld in een hooiberg. Er verschijnen immers ieder jaar duizenden boeken". Geliefde onderwerpen in de speurtocht van boekenwurmen zijn bloemenboeken, kookboeken, technische boeken, bijbels en dergelijke. „Ze zoeken zoveel. Als je toevallig dergelijke boeken ertussen hebt, dan zijn ze zo weg", vertelt Remmers. Alle boeken gaan veelal weg voor een eenheidsprijs, een gulden per stuk of drie voor een rijksdaalder. „Als er toevallig iemand is, die na weken of maanden een boek vindt, dat hij dolgraag wilde hebben, omdat hij of zij het mist in een serie, dan wens ik hem of haar geluk. Ik heb beslist geen spijt, dat ik er uiteindelijk niet meer voor heb gevraagd dan een piek, want ik sta hier niet om een hoop winst te vangen. Ik zie het voornamelijk als hobby. Ik vind het gewoon leuk, dat de mensen voor weinig iets kunnen kopen wat ze graag wilden hebben. Bovendien is het voor mij erg belangrijk om hier enkele uren onder de mensen te zijn. Dat vind ik een bel' -enis". Remmers vindt het niet belangrijk hoeveel boeken hij tijdens een snuffelmarkt verkoopt. „Het gebeurt best wel eens, dat ik er mijn staangeld niet eens uithaal. Dat is dan jammer, maar ik lig er niet van wakker. Ik brengen, gewoon omdat zij het leuk vinden om gedurende enkele uren onder de mensen te zijn. „Dat vind ik niet erg, want daar heb je het weer, er is een aantal mensen, dat wel graag op een snuffelmarkt zou willen staan, maar het gewoon niet aandurft. Zij brengen hun spullen dan naar iemand, die wel achter een kraam gaat staan. Later rekenen zij met elkaar af. Dat vind ik geen probleem, al ben ik ervan overtuigd, dat het schaamtegevoel volkomen onnodig is". Zolang standhouders gebruikte goederen verkopen zullen zij van Linssen nooit enige oppositie ondervinden. „Zo gauw er hele kramen met nieuwe spullen komen, dan gaan ze eraf. De vorige week hadden we hier een een man, die kwam 's ochtends aan met een hele kraam met nieuwe sportschoenen. Die hebben we onmiddellijk weggestuurd, want dat gaat gewoon niet. De eerste keer hadden we ook zo'n geval. Er kwam een mevrouw met allemaal Indiase kleding. Ook daar trappen we niet in, want daar krijg je gedonder mee. Het is dan weliswaar niet wettelijk gebonden, omdat we binnen de reglementen van de winkelsluitingswet blijven, maar het is een principe, dat we hanteren. We sturen dergelijke handelaren weg uit respect voor de middenstand. Je schopt dan mensen tegen de voeten en daar heeft niemand wat aan, dus zondermeer: iemand met nieuwe handel, die gaat hier weg", zegt Ad Linssen gedecideerd. pak vanavond mijn boeken weer in en de volgende keer leg ik ze weer neer en dan zie ik wel weer. Het so ciale contact staat bij mij voorop, want ik heb anders niks om handen". Enkele kramen verderop staat een vrouw met-boeken. Zij lacht als om haar omzet wordt gevraagd. „O, het gaat vaak heel leuk", legt ze uit. „Mijn man zei laatst nog 'als je dat elke dag met je handel verdient, dan blijf ik thuis'. Dus we hoeven niet te mopperen. De mensen kopen van alles. Van seksboeken tot romans en van vogelboeken tot kinderboeken. Er is voor iedereen altijd wel wat bij". Voor haar be staat er geen eind van de bezoeken aan een snuffelmarkt. „Als je handel op begint te raken, dan koop je weer wat in van vrienden en kennissen. Je moet het natuurlijk goedkoop aan kunnen kopen en het dan weer wat duurder verkopen. Tbnslotte moet je er minimaal je staanplaats uithalen". De boekenverkoopster erkent, dat zij de gedachte achter de snuffelmarkt- formule enigszins verkeerd interpreteert door winstbejag na te streven, maar zij zwakt een en ander snel af. „Het is bovenal een hobby. Als ik geen zin heb dan ga ik niet. Ik sla best wel eens een snuffelmarkt over. Dit is dit jaar pas mijn vijfde markt, twee in het voorjaar en nu deze drie hier in Krayestein, dus het valt allemaal nogal mee". Veel minder spraakzaam is een verkoper met honderden verschillende speelgoedautootjes. Hij kwam op het allerlaatste moment achter een kraam terecht, toen deze vlak voor de opening van de snuffelmarkt leeg bleef. Hij is overduidelijk niet gecharmeerd over de eventuele publiciteit, die hij zou tenminste wat op". In principe zijn de snuffelmarkten louter bedoeld voor particulieren, maar incidenteel krijgt toch ook een handelaar een plaatsje toegewezen. „Het gaat dan om aparte zaken, zoals posters of dergelijke, die je bij particulieren vrijwel zeker niet aantreft. Ook speelt het feit of de aangeboden handel niet concurrerend is voor de plaatselijke middenstand een rol", legt Linssen uit. „Op de meeste van het spui, waarop ze zijn uitgekeken, veel beter in. Hier vangen ze er tenminste nog iets voor en kunnen ze voor de centjes die het opbrengt, nieuwe dingen kopen. Je ziet vooral nogal wat babykleertjes van mensen die uit de kleine kinderen zijn. Dat brengt nu plaatsen zit er geen enkele handelaar bij. We letten daar erg streng op, want we willen geen gedonder met wie ook. Bij de inschrijving van de standhouders letten we zeer goed op. dat het inderdaad geen echte handelaren zijn. Wanneer we kramen zien met BURGH-HAAMSTEDE - In recreatiecentrum Krayestein in Burgh- Haamstede werd zaterdag de derde en laatste snuffelmarkt in de toeristenperiode gehouden. Vele honderden bezoekers waren gedurende de acht uur, die de markt duurde, actief om iets van hun gading te vinden „Mijn knuffel ging eei paar dagen geleden kapot", vertelt Annemiike van Delden uit Apeldoorn. „Misschien vind ik hier wel een nieuwe, maar ik heb al alles afgezocht en nog niets gevonden. Maar ik blijf het toch proberen. Mijn pappie helpt me mee. Ik hoop dit het lukt, want ik kan mjjn knuffel niet missen. Zonder knuffel kan ik/eigenlijk niet slapen". Organisator Ad iinssen uit Bergen op Zoom ligt uit waarom de snuffelmarkten zfn succes boeken. „Het fenomeen siuffelmarkt begon eigenlijk opgangyte maken in het begin van de jarin tachtig, toen de economische teriggang begon", meent Linssen. /.Vroeger was het zo, dat de mensen lingen, die ze niet langer wilden lebben, bij de vuilnisbak zet jen. Die tijd is voorbij. De mmsen zien de waarde ii >1111111111 tiliïiuinimj '«UMJIllIHlb iinrtiuiini! wiaMiisuit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5