streeknieuws Toeristische sector kan niet klagen over verloren seizoen Milieudefensie: inspraak over kerncentrales benutten voor protest T Joop den Uyl voor zevende keer lijsttrekker Stroomstoring Terneuzen kost een miljoen Justitie stelt onderzoek in naar hulp van Nederlanders aan radio-piraat Gesprongen scheidingswand oorzaak vliegramp Achttien maanden voor steken van vriendin Broederdienst van de baan Tentoonstelling 3 x Schilderen in Middelburg Zomertijd begint volgend jaar op 30 maart 2 Veel schade onder fruittelers UTRECHT - Een voorlopige balans van de bijna afge lopen zomermaanden levert een even wisselvallig beeld op als het weer in de maanden juni, juli en augustus te zien heeft gegeven. De toeristische sector in Nederland heeft zeker geen topseizoen achter de rug, maar kan evenmin klagen over een verloren seizoen. Weersgevoeli- ge economische sectoren als de land- en tuinbouw heb ben wel met problemen te kampen, maar „een goede na zomer kan nog veel goed maken", zo blijkt uit een rondvraag van het ANP bij de overkoepelende organisa ties. Het weer van de afgelopen maan den is - althans statistisch - niet uit zonderlijk slecht geweest, zo bena drukt prof. dr. ir. L. Wartena, hoogleraar meteorologie aan de Landbouwhogeschool Wageningen. .Typeren'd voor deze unieke zomer is dat het weer erg wisselvallig is ge weest en dat er tot nu toe erg weinig langere periodes zijn geweest met vast weer. In Juli en augustus, ge woonlijk de twee natste maanden van het jaar, was er echter geen spra ke van een tekort aan zonuren of een gemiddeld lagere temperatuur. De maand juli was zelfs beduidend zon niger dan normaal". Niettemin klagen vele vakantie gangers in eigen land steen en been over hun verregende vakanties. In het algemeen hebben de campings een zeer matig seizoen achter de rug. Vooral campings met weinig voorzie ningen zoals recreatieprogramma's en excursies, hebben moeten ervaren dat hun gasten eerder vertrokken of helemaal niet kwamen opdagen, al dus F. de Zee. directeur van de Recreatie-Ondernemers Nederland Recron. Hij schat dat „enkele hon derdduizenden" mensen vanwege het weer te elfder ure in het buitenland op vakantie zijn gegaan. Het Neder lands Bureau voor Tberisme (NBT) medlt dat de komende week de helft van de capaciteit vrij is. Strandpaviljoens Het Bedrijfsschap Horeca durft zich niet aan een bespiegeling van het zomerseizoen te wagen. Logischer wijs hebben de strandpaviljoens het moeten ontgelden en zullen café's en restaurants een hogere omzet hebben gedraaid, „maar als je de jaaromzet van de Horeca-bedrijven bekijkt, blijkt steeds weer dat het zomersei zoen weinig invloed heeft", aldus een woordvoerder van het bedrijfsschap. Volgens hem is er hoogstens sprake van een verschuiving in de bestedin gen, maar niet van toe- of afname. Somber Het wisselvallige zomerweer heeft de land- en tuinbouw in Nederland (uit gezonderd de glastuinbouw) voor uit eenlopende problemen gesteld, het Landbouwschap noemt de situatie „niet erg hoopvol, eigenlijk wel som ber", al kan een goede nazomer de schade nog enigszins beperken. De melkveehouders kunnen vanwege het natte weer het gras vaak niet maaien. Ze moeten nu al het in het voorjaar ingekuilde gras aanspreken dat ei genlijk als wintervoeding dient of ze moeten de beesten tegen hoge kosten bijvoeren. Om het drassige land niet te veel te beschadigen (boeren spre ken dan van „een koe met vijf bek ken": vier poten en een bek) worden de runderen vaak binnen gehouden of kunnen ze slechts op een zeer be perkt stuk land grazen. Niettemin is er maar een korte periode van droog weer nodig om het grasland weer op peil te krijgen, aldus een woordvoer der van het Landbouwschap. De akkerbouw heeft te maken met rottings- en ziekteverschijnselen aan gewassen als bieten, uien en aardap pelen. veel granen zijn door de regen neergeslagen of kunnen niet goed worden geoogst omdat de zware ma chines het drassige land niet kunnen berijden. Fruitteelt De Nederlandse fruittelers hebben pas echt reden tot klagen. De strenge vorst van de afgelopen winter heeft al veel schade aan de fruitbomen toe gebracht. De bomen herstelden zich in het voorjaar heel aardig, maar door het vochtige zomerweer zijn veel bomen aangetast door de schimmel ziekte schurft, die zich moeilijk laat bestrijden. Bovendien zijn. heel wat percelen soms onherstelbaar aange tast door hagel en storm, aldus de Ne derlandse Fruittelersorganisatie NFO. De appeloogst ligt dit jaar twintig procent lager dan in 1984; de perenoogst blijft tien procent achter. In het algemeen hebben de campings een zeer matig seizoen achter de rug. Ve le bezoekers hebben alsnog de zon in het buitenland opgezocht. DEN HAAG - Twee beroepsonde rofficieren van de landmacht zijn de afgelopen Week geschorst nadat uit een marechaussee-onderzoek was ge bleken dat zij geregeld hardhandig en grof zijn opgetreden tegen onder meer bevel staande dienstplichtingen van een pantser-infanteriecompagnie in de de Ruijter van Stevenicnk- kazerne in Oisschot. AMSTERDAM - Tenzij het verkie zingscongres van de PvdA, begin fe bruari 1986, anders beslist zal Joop den Uyl voor de zevende keer als lijsttrekker van zijn partij bij de ka merverkiezingen in mei. Ditmaal zonder voorbehoud en zonder voor waarden. In 1962 liet de nu 66-jarige den Uyl de partij weten beschikbaar te zijn als lijsttrekker, maar toen behield hij zih de vrijheid voor om tussentijds zijn functie naar te leggen. Halverwe ge de rit besloot hij echter toch door te gaan nadat zijn pogingen om Van Kemenade aan het roer te krijgen wa ren mislukt. Zelf zegt hij erover: „Ik heb er zwaar aan getild, aan dat lijsttrek kerschap. Leeftijd, routine, fris bloed, nieuwe ideeën. Maar ik ben binnen de partij nergens de stelling tegengekomen dat Den Uyl er maar mee moet ophouden. Evenmin is mij een naam ter ore gekomen van ie mand die het dan zou moeten gaan doen. Daarom ben ik weer beschik baar, voor vier jaar, met alle verplich tingen, lusten en lasten. Als het con gres daarmee akkoord gaat ben ik tevens de kandidaat voor het pre mierschap". TERNEUZEN - Kortsluiting in de elektriciteitscentrale van de vesti ging van Dow Chemical in Terneuzen heeft voor de chemie-gigant een scha depost opgeleverd van naar voorlopi ge schatting 1 miljoen gulden. Dow Chemical heeft dit vrijdag bekend gemaakt. De kortsluiting, die vrijdagochtend rond twee uur plaats vond, veroor zaakte storing in de stroomvoorzie ning van verschillende fabrieken. Een aantal produktieprocessen viel daardoor enige tijd uit. Dat leverde produktieverlies op, aldus een mede deling van Dow Chemical. De schadepost van 1 miljoen gul den betreft overigens de extra onder houdskosten die de kortsluiting met zich mee heeft gebracht. De betrok ken fabrieken hebben volgens de me- deling zeer deskundig op deze storing gereageerd zodat zich geen ongeluk ken of milieuvervuilingsproblemen hebben voorgedaan. AMSTERDAM - De anti-kernwapenbeweging moet de inspraakprocedure over de vestigingsplaats voor nieuwe kerncentrales in ons land benutten om protest aan te tekenen tegen de regeringsplannen en het negeren van de uit komsten van de brede maatschappelijke discussie. De anti- kernwapenbeweging moet zich niet laten verleiden om mee te discussiëren over de geschiktste vestigingsplaats. Dit zegt de vereniging milieudefen sie in een woensdag verschenen nota over de inspraakprocedure die de re gering in het kader van de planologi sche kernbeslissing opzet alvorens een definitief besluit te nemen waar de nieuwe kerncentrales moeten ko men. De vereniging milieudefensie vreest dat de inspraakprocedure een zoethoudertje is, dat van weinig in vloed zal zijn op de keuze die achter de schermen al zou zijn gemaakt. Dit gezien de inhoud van de door de actie- DEN HAAG - Justitie verricht mo menteel onderzoek naar Nederland se betrokkenheid bij de totstandko ming van illegale uitzendingen vanaf een radio-piraat die opereert vanaf een schip voor de monding van de Theems, juist buiten de territoriale wateren van het Verenigd Konink rijk. Minister Korthals Altes van justitie antwoordt dat op schriftelij ke vragen van het kamerlid Van der Sanden (CDA). Van de twee zendschepen die daar liggen richt er zich een specifiek op Nederland. Beide schepen varen on der Panamese vlag. De Britse autori teiten overwegen overleg aan te kaar ten met Panama, op basis van de mogelijkheid om de vlaggestaat te at tenderen op het feit dat de schepen afspraken krachtens internationale verdragen schenden. Voorts trachten de Britten de radio verbindingen van de schepen met het vaste land te bemoeilijken dan wel onmogelijk te maken. Verder worden maatregelen getroffen om de bevoor rading van de schepen vanuit Groot- Brittannië via effectief politie optreden te belemmeren. Direct justitieel optreden vanuit Nederalnd is thans nog niet moge lijk, aldus de minister van justitie. Wel kan met de wet in de hand wor den opgetreden tegen Nederlanders die behulpzaam zijn bij de totstand koming van de illegale uitzendingen. Daarbij zal worden samengewerkt met justitiële instanties in andere be trokken landen. groep „de wraak van Jhr. Mr. De Braauw" openbaargemaakte stuk ken, waarin staat dat minister Van Aardenne al besloten zou hebben tot de vestiging van nieuwe kerncentra les in Moerdijk en Borssele. Boven dien komt in deze inspraakprocedure de noodzaak tot de bouw van nieuwe kerncentrales niet meer aan de orde. Milieudefensie zegt in de nota dat de energiebeweging niet in moet gaan op de beperkte vraagstelling van de regering. Ook andere acties tegen de bouw van nieuwe kerncentrales moe ten tijdens de inspraakprocedeure trouwens doorgaan. De planologi sche kernbeslissing zal de komst van nieuwe kerncentrales niet tegenhou den, hoogstens vertragen, zo ver wacht de vereniging. Om een eind te maken aan de toepassing van kern energie in Nederland zijn meer acties nodig, zowel tegen de kerncentrales als tegen de (interim)-opslag van radio-actief afval. De verkiezingen in mei 1986 zouden wel eens het moment kunnen zijn waarop de kerncentrale- plannen weer de ijskast in gaan, „en dan hopelijk voorgoed", aldus mi lieudefensie. AMSTERDAM - De bemanning van de motorreddingsboot Johanna Loui sa uit IJmijden is onderscheiden met de kleine zilveren draagmedaille van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse reddings-Maatschappij (KNZHRM) met getuigschrift. Dit heeft het bestuur van de KNZHRM zaterdag meegedeeld. Deze onder scheiding wordt toegekend voor be langrijke reddingen. RENESSE Diefstal geld Uit de tent van E. de R. uit Breda is in de nacht van vrijdag 16 op zaterdag 17 augustus 75.- gestolen. De R. ver bleef op de camping Transparent. TILBURG - In een donkere schuur achter en woning aan de Weef- meesterstraat in Tiburg heeft de poli tie zondag een uitgehonderde en praktisch uigedroogde hond aange troffen. TOKIO - Een scheidingswand in het staartgedeelte van de neergestor te Japanse Boeing is tijdens de vlucht gesprongen en is daardoor de waarschijnlijke oorzaak van de vliegramp van afgelopen maandag. Dit heeft Hiroshi Fujiwara, lid van de Japanse onderzoekscommissie za terdag in Tokio meegedeeld. De wand scheidt het onder druk staande passagiersgedeelte van het daarach- tergelegen stuurcoinpartiment. Fujiwara bevestigde tegenover de pers dat de commissie delen van de scheidingswand heeft onderzocht >en heeft vastgesteld dat er een aantal scheuren in voorkomt die vanuit het centrum naar de zijkant loopt. Door die scheuren zou de overdi'uk uit de cabine op explosieve wijze ontsnapt kunnen zijn, waardoor delen van het stuurmechanisme beschadigd raak ten. Waarom die scheidingswand is gesprongen, is nog niet vastgesteld, aldus Fujiwara. Inmiddels zijn uit de Stille Oceaan ten zuiden van Tokio 34 delen van de stuurinrichting van de verongelukte Jumbo geborgen. De piloot wist het zwaarbeschadig- de vliegtuig nog 100 kilometer in de lucht te houden, voordat het op een berghelling te pletter sloeg. Van de 524 inzittenden hebben er slechts vier de ramp overleefd. Een woordvoerder van de ber- gïngsploegen deelde mee dat tot nog toe 401 van de 520 slachtoffers zijn ge vonden. Familieleden hebben 232 slachtoffers geïdentificeerd. Rechtbank Middelburg MIDDELBURG - De rechtbank te Middelburg heeft de 24-jarige C. H. uit Vlissingen vrijdag veroordeeld tot achttien maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf met aftrek van een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van twee jaar. Op 22 februari van dit jaar stak H. zijn 18-jarige vriendin vijfmaal met een overlevingsmes in de borst, toen ze hem na de zoveelste jaloerse uitval liet weten dat ze hem verlaten zou. Na zijn daad, waarbij hij dacht haar gedood te hebben, dook Hij het café in. Zijn vriendin wist echter zelf nog alarm te slaan voor ze bewusteloos raakte. De officier van justitie had op 2 hoogstens drie jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. DEN HAAG - Broederdienst zal voor jongens in het vervolg geen re den meer zijn voor vrijstelling van militaire dienst. De ministerraad is akkoord gegaan met een wetsont werp om deze vrijstelling te laten vervallen. In hetzelfde voorstel wordt het eer der aangekondigde vervallen van vrijstelling geregeld bij een oplei ding tot geestelijke of voor een „gódsdienstig-menslievend ambt De vrijstelling wegens kostwinner schap blijft gezien de financiële ge volgen gehandhaafd, aldus de toe lichting van het ministerie van Defensie. MIDDELBURG - Dr. C. Boertieni Commissaris van de koningin in Zee land opent vrijdg 13 september in het Statencomplex, Adbij te Middel burg, de tentoonstelling 3 x Schilde- Deze expositie van jonge schilder kunst uit Oost- en Westvlaanderen en Zeeland is tot stand gekomen in het kader van de culturele uitwisseling tussen de provincies Oost- Vlaanderen, West-Vlaanderen en Zee land en wordt gehouden in de Vlees hal, Markt, het Zeeuws Museum, Ad- bij en de SBK Zeeland aan de Kuiperspoort. De tentoonstelling duurt tot en met 6 oktober. DEN HAAG - De zomertijd begint in 1986 op zondag 30 maart en duurt tot en met zondag 30 september. Op de voorlaatste dag van maart gaat om 02.00 uur de klok een uur vooruit. Op 28 september wordt dat uur weer terugverdiend wanneer het om drie uur 's nachts een uur vroeger wordt. Het kabinet heeft ingestemd met dit voorstel van minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken. Met Nederland zullen volgend jaar de meeste Westeuropese landen ge lijk opgaan in een zomertijd van 30 maart tot 28 september. Alleen Enge land en Ierland wijken gedeeltelijk af: zij beginnen wel op 30 maart maar draaien de klok twee dagen eerder te rug (26 september). Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-16.15 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Doi-pshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Renesse Fiets en wandelpuzzeltochten. Start en inschrijving bij V.V.V. Renesse tus sen 14.00 en 14.30 uur. Elf dorpen fietstocht. Start tussen 13.30 en 14.00 uur bij V.V.V.-kantoor te Renesse. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Vertrek om 19.00 uur bij slotlaan aan de Laone te Renesse. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoor. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd. koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Start van slotlaan aan de Laone te Renesse om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Iedere dinsdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur. Iedere dinsdag tot eind augustus Renesse Iedere dinsdagmiddag Elf Dorpen Fietstocht (50 km). Start en finish bij V.V.V.-kantoor, inschrijven tussen 13.30 en 14.00 uur. Iedere woensdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Dinsdag 20 augustus tot en met 31 augustus Zierikzee De Eenhoorn. Expositie. 11.00-17.00 Dinsdag 20 augustus Zierikzee Stadhuis. WD-fractievergadering. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpshuis. Voorlichting gevelisola tie. 20.00 uur Scharendijke Gemeentehuis. Extra raadsvergade ring. 19.30 uur. Bruinisse Scheepswerf Van Duivendijk. Wa- terspelen. 19.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Toelichting woning- beleid door Beter Wonen (openbaar). 19.30 uur. Woensdag 21 augustus Zierikzee Terrein Schouwenbank. Huttendorp. Vanaf 10.00 uur. Renesse Nederlands Hervormde kerk. „Ko perklanken" door „Brass 79" uit Rot terdam o.l.v. Fokke Palstra. 20.00 uur. Donderdag 22 augustus Zierikzee Ibrrein Schouwenbank. Huttendorp. Vanaf 10.00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Vrijdag 23 augustus Zierikzee Terrein Schouwenbank. Huttendorp. Vanaf 10.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Play-back en Disco avond. 19.30 uur. Zaterdag 24 augustus Renesse Kern van het dorp. Loop- en terras concert door de showband „Tivoli" uit Halsteren. 14.00 uur. Scharendijke Camping Duin en Strand. Bingo voor kinderen. 19.00 uur. Camping Duin en Strand. Bingo voor volwassenen. 21.00 uur (na afloop dis co). Muziektent. Concert en lampionnen- optocht. Bruinisse „In 't Opper". Concert door Nu met Hope en Oefening en Uitspanning in de tuin van het bejaardentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 27 augustus Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Schouwse musici brengen Bach. 20.00 uur. Donderdag 29 augustus Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 31 augustus Dreischor Zuiddijk 4. Barbecue PJZ. 19.30 uur. Vrijdag 6 september Renesse Dorpshuis. Bijzondere raadsvergade ring. 14.00 uur Dorpshuis. Receptie jubileum J. W. de Jonge. 20.00-21.30 uur. Donderdag 12 september Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho- borth". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2