Belangstelling voor orgelwandeltochten en concerten Nieuwe Kerk bijna verdubbeld Minder bibliotheekpersoneel leende minder boeken aan 2,7% minder lezers uit Veer Anna Jacobapolder-Zijpe blijft nog drie jaar varen Indianendorp in Brouwershaven Stoomwagens bleven een nachtje Vijf auto's betrokken bij botsing op Nieuwe Kooiweg ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 augustus 1985 Nr. 23777 5 Tijdens Toeristendagen Zieriksee ZIERIKZEE - De belangstelling voor de orgelwandel tochten en concerten die tijdens de Toeristendagen plaats vonden vanuit en in de Nieuwe Kerk bij de dikke toren is de afgelopen weken nog weer „stukken beter", geweest dan vorig jaar aldus organisator en evenemen tencommissielid Mar van der Veer. De concerten trokken gemiddeld ruim 100 belangstellenden per keer, terwijl men vorig jaar, toen het evenement nog in de Gasthuis- kerk werd gehouden, al blij was als er vijftig bezoekers kwamen. Van der Veer acht deze, op het eerste gezicht wat lage, aantallen zeer reëel. „Want het zijn natuurlijk geen André Hazes concerten". Hij wijt de opgaande lijn in de pu blieke belangstelling aan het gebruik van de Nieuwe Kerk,(een omgeving die tot de verbeelding zou spreken vanwege de verwachte akoestiek), aan de grotere publiciteit voor de eve nementen en de bekendere namen van de organisten en zangers. Hoogtepunten De concertenreeks begon aanvan kelijk met een teleurstelling toen bleek dat de organist van de Rotter damse Doelen Arie J. Keijzer door een ziekenhuisopname was verhin derd om op 9 juli in Zierikzee te spe len. Hij werd vervangen door Bram Beekman. Een zeer groot aantal be zoekers trok het concert van de Ame rikaanse negerzanger Henry Black- mon en de organist Koos Bons op 16 juli, terwijl een ander, volgens Van der Veer ook muzikaal hoogtepunt; het concert vari de Duitsers Terbuy- ken (orgel) en Schmidt (cello) de minste belangstelling kreeg. Een om standigheid waaraan volgens hem het slechte weer debet was. Enthousiasme Luid enthousiasme bij het publiek wekte ook afgelopen dinsdagmiddag weer het slotconcert door het jon genskoor 'De Zeeuwse koorschool' uit Goes. Onder leiding van dirigent Evert Heijblok vertolkten de onge veer vijftig koorleden, boven naast het orgel staande, een aantal klassie ke werken, waarna drie jongens be neden in de kerk staande een diepe indruk op het publiek maakten door de perfecte uitvoering van enkele eveneens klasieke liederen. Tijdens het tweede gedeelte werden volksliedjes en musicals gezongen. Het concert trok ongeveer 170 bezoe kers. Aantal rijdende bibliotheken nam met 5% toe VLISSINGEN - Het Zeeuwse veer Anna Jacobapolder - Zijpe zal nog tot eind september 1988 in de vaart blij ven. Dat is mogelijk geworden nu de provincie Zeeland en het rijk zich be reid hebben verklaard gedurende de komende drie jaar mee te betalen aan het exploitatietekort. Het veer Anna Jacobapolder - Zijpe is door de hoge onderhoudskosten, de sterk gestegen brandstof kosten en de teruggang van het vervoer de afgelopen twaalf jaar sterk verliesgevend geworden. Vorig jaar was dat drie ton en voor de komende drie jaar wordt een verlies geraamd van 1,4 miljoen gulden. Het streekvervoer Zuid-West Nederland, exploi tant van de veerdienst wilde in verband hiermee per 1 januari 1986 een punt zetten achter deze veerdienst, die de verbinding onderhoudt tussen Schou- wen-Duiveland en St. Philipsland. De veerdienst is in dat gebied heel belangrijk voor het woon- werk verkeer. In 1988 zal de weg over de Philipsdam klaar zijn en dan wordt de veerdienst overbodig. De provincie Zeeland heeft nu na overleg met het rijk en het bedrijf besloten om ieder eenderde deel van het exploitatietekort tot 1988 voor zijn rekening te nemen. Het streekvervoer heeft nog wel een slag om de arm gehouden. Als zich met de pont zelf een calami teit voordoet, waardoor hoge reparatiekosten ont staan of het exploitatietekort bovende geraamde 1,4 miljoen gulden uitkomt, dan behoudt het bedrijf zich he -echt voor om de pont alsnog uit de vaart te ne men voor 1988. ZIERIKZEE - Het perso neel van de openbare bibli otheken daalde vorig jaar met 1,8 procent, het aantal uitleningen met 3,9 pro cent en het aantal inge schreven gebruikers met 2,7 procent. Het aantal boeken nam toe met 3,3 procent, wat minder is dan in voorgaande jaren. De klappen die minister Brinkman van Cultuur met een korting van ruim achttien procent op de sub sidies voor de bibliotheken uitdeelde, zijn evenwel heel ongelijk aangekomen. Dit blijkt uit de jongste nieuwsbrief van het Neder landse Bibliotheek- en Lektuur Centrum (NBLC). Daarin wordt melding ge maakt van de voorlopige cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) over 1984 heeft ver zameld. Het sluiten van bibliotheekfilialen en het verminderen van de openings uren laten hun sporen nu, aldus het NBLC. Onduidelijk is de invloed van de gestegen tarieven op het teruglo pen van uitleningen en leden. Het ledental van de zelfstandige openbare bibliotheken, die voorna melijk in steden van meer dan 30.000 inwoners zijn te vinden, daalde aan zienlijk sterker dan bij de bibliothe ken die bij een provinciale centrale zijn aangesloten, en die vooral op het platteland worden aangetroffen. De toename van de bevolking wordt niet in het ledental weerspie geld. Relatief daalde het aantal vol wassen leden van de bibliotheken met bijna vijf procent. Een op de zes volwassenen is lid. Voqr de jeugd ligt het heel anders. Van de jongeren ou der dan vier jaar leent 83 procent boe ken. Er zijn in ons land steeds meer kleine kernen waar de bibliotheek aan de deur komt. Het aantal boe kenbussen nam met vijf procent toe. Die bussen stoppen op meer dan tweeduizend plaatsten. Daarnaast zijn er de meer dan duizend vaste vestigingen. BROUWERSHAVEN - Van 19 tot en met 23 augustus wordt het oude sportveld bij het Slingerbos te Brouwers haven „omgetoverd" tot een indianendorp, waar kinde ren in de leeftijd van zes tot twaalf jaar zich kunnen uit leven in allerlei activiteiten die zijn geïnspireerd op het indianenvolk.- Dc organisator van het evenement is de Stichting ,,Het Knutselhuis", die tijdens het winterseizoen weke lijks op woensdagmiddagen activi teiten verzorgt voor de Brouwse jeugd in de lagere school-leeftijd. De kinderen kunnen zich per dag of voor een hele week voor het evenement aanmelden. Gouden hamer Het indianendorp wordt traditiege trouw op maandagmorgen (19 au gustus) geopend door burgemeester C. Slabbekoorn die daarvoor niet minder dan een „gouden" hamer en spijker hanteert. Na dit officiële ge beuren zullen de indianen zelf aan de slag moeten om van oud materiaal hun wigwam of blokhut te bouwen. Een activiteit waar de hele eerste dag voor is uitgetrokken. In de vier dagen daarna staan er evenementen op het programma als indianentooien en to tempalen maken, zevenkamp spelen, schminken, brood bakken en een bar- beque. Een dag in het indianendorp duurt van 10.00 tot 15.30 uur (woens dag tot 14.30 uur) en staat onder lei ding van de vrijwilligers van de Stichting „Het Knutselhuis" die hierbij worden geassisteerd door en kele ouders. Pujjend geselschap uit Engeland ZIERIKZEE - Rond negen uur dins dagavond arriveerde bij restaurant De Val een opmerkelijk gezelschap. Acht stoomwagens uit Engeland parkeerden langs de Weg naar de Val om de nacht aan de voet van de Zee- landbrug door te brengen, 's Och tends was de stoet, die veel publiek trok, in Vlissingen gearriveerd. In Middelburg werden de stoomwagens ontvangen door de burgemeester, drs. P. A. Wolters. Via de dam over het Veerse Gat vertrokken de wagens in de richting van Zierikzee. Fotograaf Jan Krakeel legde deze bonte, puffen de verzameling vast op de plaat. De wagens zijn trouwens geen onbeken den voor Nederland. In verband met de Vestingsdagen in Hellevoetsluis hebben de stoomwagens in het verle den al eens vaker een bezoek ge bracht aan Nederland. Van der Veer benadrukte de inzet en het vele werk dat voor de realisa tie van deze evenementen werd ver richt door de zeven mensen van de or gelcommissie van de Nieuwe Kerk. Zij verzorgden ook de orgelten- toonstclling met uitleg die wekelijks op dinsdag was te zien in de kerk. Ook op Schouw en-Duiv eland wordt een aantal kernen bezocht door een rij dende bibliotheek. ZIERIKZEE - Vijf auto's waren woensdagmiddag even na twee uur betrok ken bij een kettingbotsing die zich voordeed op de Nieuwe Kooiweg, even voorbij de verkeerslichten bij de Laan van St. Hilaire. Vooral de laatste twee auto's werden aanzienlijk beschadigd. Er werd niemand gewond. Wel ont stond er een kilometerslange file van voertuigen die richting Zierikzee re den. Volgens de politie ontstond de botsing, doordat chauffeuse M. K. uit Hoorn met forse vaart tegen de stilstaande auto van M. M. uit Fijnaart reed. Vóór hem stonden M. D. uit Westmalle (België), mej. J. S. uit Oud-Gastel en H. K. uit Frankfurt eveneens stil, hetgeen te maken had met reconstructiewerk zaamheden aan de weg die ter plaatse worden uitgevoerd. Ook deze drie wa gens schoven tegen elkaar. Met een deelname van ongeveer dertig belangstellenden per keer trokken ook de orgelwandeltochten, die steeds aansluitend op een dins dagmiddagconcert werden gehouden, meer belangstelling dan vorig jaar. Wim Boer uit Haamstede en Theo Fa- ber en Mar van der Veer uit Zierikzee leidden bij toerbeurt de deelnemers langs vier Zierikzeese kerken met unieke orgels. „De interesse die hier bij bleek en het persoonlijk contact dat ontstond. Dat was het leukste van allemaal", aldus Van der Veer, die dergelijke evenementen ook voor vol gend jaar weer helemaal ziet zitten. 1 4 K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5