„We maken maar een zonnebloem, bij gebrek aan de echte zon" Koperensemble Brass '79 geeft concert in Renesse Uitzending radio-opname koorzang en orgel in Grote Kerk Zierikzee 3 Katten en hond vergiftigd Diefstal horloge ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 augustus 1985 Nr. 23775 Strandmozaïekwedstrijd in Renesse wier staat. „Dan glimmen ze het mooist", verklapt ze. En Kim en Ma- non uit Nijmegen hebben de hele fa milie ingeschakeld om schelpen van de juiste vorm en kleur te zoeken. ,,lk heb nog een bruine nodig voor de vuurtoren en dan een gele voor het licht", zegt de 12-jarige Manon tegen haar moeder. Ze maakte een schelpenschilderij van het uitzicht op Renesse compleet met vuurtoren en een zeilschip in de zee, waarmee ze de eerste prijs in de wacht zou slepen in de leeftijdscate gorie 12 tot 14 jaar. Haar zus had dat zelfde succes in een leeftijdsgroep la ger met een fantasievis die was opgebouwd uit verschillende lagen schelpen. De drie dames van de red dingsbrigade, die de eer kregen al dat moois te beoordelen, hebben het vast moeilijk gehad, want de meeste werkstukken waren zeer de moeite waard. Wat dacht u van een onderwa terschilderij, een olifant, een knuffel- Haar knuffelbeer inspireerde dit meisje tot het maken van deze strandmo- zaïek. Vijftig kinderen in de leeftijd tussen zes en veertien jaar beleefden vrijdagmiddag veel plezier aan de wedstrijd' strandmozaïeken maken die werd georganiseerd door de evenementencommissie Renesse. RENESSE - Terwijl de verkeerschaos in het dorp door het toenemende aantal auto's steeds grotere vormen aan neemt en enkele wandelende dames een doorzichtig re genkapje opzetten om hun permanent te beschermen te gen een af en toe neervallende druppel, zitten de doorzetters aan het strand. Beschermd door windscher men en het warme vest bij de hand, genieten ze van de zon die af en toe zuinigjes door de wolken schijnt. Op het strand bij de duinovergang aan het eind van de Jan van Renesseweg streken vrijdagmiddag voornamelijk gezin nen neer. Zij kwamen om hun kinderen te laten deelne men aan de wedstrijd 'strandmozaïeken maken' die werd georganiseerd door de evenementencommissie Re- Het traditionele strandevenement werd vorig jaar, na tien jaar afwezig heid, weer opnieuw in het evenemen tenprogramma opgenomen en kan zich ook dit jaar verheugen in een goede publieke belangstelling. In juli deden 75 kinderen mee en vrijdag, ondanks het teruglopende aantal toe risten in de Westhoek, vijftig. Het evenement was oorspronkelijk drie dagen eerder gepland, maar de som bere weersvoorspellingen deden de organisatoren besluiten de wedstrijd op te schorten naar vrijdag. En inder daad, toen bleken de weergoden het evenement wat goedgunstiger gezind te zijn. Onder de jeugdige deelnemers bevonden er zich slechts vijf van 'het eiland' (allen uit Renesse). Onder de belangstelling van vele volwassenen zochten ze een plaatsje op het voor de wedstrijd afgezette stuk strand en waren al snel verdiept in het maken van de meest uiteenlopende zand- creaties. Veiligheid „Dat zijn muurtjes voor de veilig heid", zei de zesjarige Mark uit Bleis- wijk. Samen met zijn tweelingbroer Bas maakte hij een stad met straten, een brug en vele hoge en lage punt- huisjes die stuk voor stuk voorzien zijn van een omheining. Hij zegt het niet erg te vinden als ze geen prijs winnen, omdat hij het 'ook' heel leuk vindt om met zand te spelen. Het maken van een zandkasteel is een werkje dat degelijk en precies aange pakt dient te worden, zoals te zien is op deze foto. „Ze hadden niks bij zich, daarom zei ik: „Dan pakt'e mar 'n snoepke", verklaarde een moeder uit Brabant de herkomst van de decoratieve stip pels op de jurk van een 'vrouwtje met een oog'. Haar dochters werken er ijverig aan door en verklaren het ene oog met een vanzelfsprekend: „Ze kijkt die kant op". Iedere zand- kunstenaar of -kunstenares heeft zo zijn eigen techniek. De twaalfjarige Amber uit Nieuwegein dompelt elke schelp zorgvuldig onder in een em mertje water voor hij wordt be vestigd op een vlek of de uier van een 'zandkoe' die in een weiland van zee- Aandacht voor elk zandkorreltje. Ook dit zandkasteel zou met inten sieve aandacht worden opgebouwd. beer, een schildpad, een pipokop, een midgetgolfbaan of een snelle Engelse 'Draxter' racewagen Voor kenners een begrip") in zand? Actueel Het meest 'actueel' was ongetwij feld een fraaie zandzonnebloem met een hart van schelpen. „Dat is bij ge brek aan de echte zon", verklaarde een kleumende moeder uit Nieuw- Vennep het maaksel van haar zoons. „We moeten wat vrolijkheid brengen, hè. Misschien komt ie dan nog, de zon". De jury oordeelde de zandcreaties van Claudia Klein uit Dongen (leef tijdsklasse 6 tot 8 jaar), Kim Weckx uit Nijmegen (leeftijdsklasse 9 tot 11 jaar) en Manon Weckx (leeftijdsklas se 12 tot 14 jaar) als de mooiste. Zij ontvingen hiervoor waardebonnen die te besteden zijn bij de mid denstand in Renesse. Maar alle deel- nemertjes werden door de evenemen tencommissie bedacht met een verrassing. De organisatoren toon den zich zeer tevreden met het ver loop van het evenement. „Gelukkig hebben we het slechte weer net kun nen omzeilen. Volgend jaar doen we het weer", aldus de heer Schults. Dit koperensemble, dat onder lei ding staat van drs. Fokke Palstra, is na een wat moeilijke periode weer als een Phoenix uit haar as verrezen en hoopt op deze avond een volle kerk met haar gevarieerde muziek te boei en. De samenstelling van het ensem ble is als volgt: Piet Kentie, bas trom bone; Dick v. d. Pol, tenor trombone; Harry Boer, es-hoorn; René Mulders, euphonium; Jacques Peemen, bas; Jaap Everwijn, trompet; Ries Jan sen, trompet; Gerrit v. d. Meer, trom- pet/flugel; Hans Ifempelman, slag werk. ZIERIKZEE - Bij de heer H. J. Dor reman, hulpinspecteur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren werd aangifte gedaan door de families D. V. en V. d. H. van het feit, dat hun huisdieren, twee kat ten en een hond, werden vergiftigd. De dieren werden aangetroffen in de buurt van Krabstraat en Zeesterpad. ZIERIKZEE - Uit de douches bij de jachthaven te Zierikzee werd vrijdag middag tussen 11.30 en 13.30 uur een gouden horloge ter waarde van 800,— a 900,— van A. S. uit Pijnac- ker gestolen. Het koperenensemble Brass 79 RENESSE - Woensdag 21 augustus zal in de Ned. Herv. kerk te Renesse het Rotterdamse kopereriséttiblë Brass '79 een codeert geven in het ka der van de bekende zomeravondcon certen. Op de slotavond van deze concer tenreeks zal dit ensemble vanaf 20.00 uur een afwisselend repertoire ten gehore brengen. Als klassieke wer ken speelt men dansen uit het jaar 1611, sonatae van Gabrieli en Scarlat ti, variaties op een thema van Mozart 'en muziek van Mendelssohn. Daar naast schuwt men het moderne werk zeker niet. Werken als The Shadow of your smile (flugelsolo), Folk song Fantasy van Horovitz en If, een schit terende hoornsolo, zijn daarvan het bewijs. ZIERIKZEE - Op zondag 25 augustus wordt via de zender Hilversum 2 het tweede en laatste deel van een door de NCRV gemaakte radio-opname in de Nieuwe of Grote Kerk te Zierikzee uitgezonden. Aan dit op 10 mei opgenomen programma werken vier koren van Schouwen-Duiveland en de Zierikzeese organist Mar van der Veer mee. tekst „How sweet the name of Jesus sounds" wordt gedragen, is in 1830 verschenen in de bundel „Psalm Tu nes for the voice and the Pianoforte" en werd gepubliceerd door Alexander Reinagle, die leefde van 1799-1877. Als muzikaal intermezzo speelt Mar van der Veer op het prachtige Kam en van der Meulenorgel van Zie- rikzees Nieuwe Kerk dc Choral Pre lude „As pants the hart" van C. Hu bert H. Parry, een zeer bekend Engels componist. Dan is het weer de beurt aan de ko ren, zij zingen Gezang 409 „Laat ons de Heer lofzingen", een erg bekend lied, dat stamt uit de kring van de Boheemse Broeders, het werd voor het eerst in 1544 gepubliceerd. Besloten wordt met een compositie van Ralph Vaughan Williams, een be roemd Engels componist, die leefde van 1872-1958. Wij horen van hem „The old hundreth psalm tune", dat nu niet door alle koorleden gezongen wordt, maar door van elk koor enkele zangers en zangeressen. Genoemd werk stamt uit het English Hymnl Book, in de totstandkoming daarvan heeft Vaughan Williams een groot aandeel gehad. De uitzending duurt van 08.10-08.30 uur. Deze vier koren, het Ned. Herv. Kerkkoor Zierikzee o.l.v. Jaap Knop, het Gereformeerd Kerkkoor uit Re nesse o.l.v. Mar van der Veer, de Christelijke Gemengde Zangvereni ging Eén naam is onze hope uit Nieu- werkerk o.l.v. Willie Bil en het Ned. Hervormd Kerkkoor uit Renesse o.l.v. mevrouw J. Lemsom-Daane, zijn voor de gelegenheid samengevoegd tot één koor onder leiding van Willie Bil. Mar van der Veer zorgt voor de begeleiding op het uit 1847 stammen de Kam en van der Meulenorgel. Onder leiding van de NCRV- medewerker Philip Fey begint het programma met samenzang van Ge zang 447 uit het Liedboek voor de kerken „God gaat zijn ongekende gang vol donkere majesteit". Deze Engelse melodie „God moves in a mysterious way", gewoonlijk „Lon don New" genaamd, komt voor in de bundel Playford's Psalms van 1677 en staat daarin vermeld als „Adapted from Newtoun" uit het Scottish Psal ter (1635). Het tweede te zingen lied is Gezang 446 „O Jezus, hoe vertrouwd en goed klinkt mij uw naam in 't oor". Deze melodie, waardoor John Newtons door CISSY VAN MARXVELDT Ze werd met een schrik wakker, doordat de klok in de toren zes dunne slagen sloeg. Ze was huiverig gewor den en ze had een gevoel alsof volksstammen spinnen zich op haar rug vermeiden. Ze schudde zich eens, sprong overeind. De zon stond nog hoog aan de hemel, maar door de ro dodendronbladeren ritselde een zacht briesje. Dot klapte haar stoel samen en sleepte die achter zich aan. Toen ze om het bosje heenkwam, zag ze op het gazon Ella nog zitten en Mia en Lcnic, die levendig praatten en ge baarden. Oei, 'Sonncwende'. dacht Dot, en de jonkheer. Ik word er gaar van. Ze hoorden haar niet eens dich terbij komen. Dot ving de woorden op: „En die vrienden Van hem zijn na tuurlijk ook allemaal van stand. Dat begrijp je zo." „Waarom is dat nodig?" vroeg Dot. Ze gooide die vraag als een geweer schot tussen de drie meisjes. „Hè, wat doe je ons vervelend schrikken," zei Mia kribbig. Ella deed net of ze Dot niet zag. „En je weet niet eens waarover we spraken," zei Lenie verwijtend. „O tóch wel. Over 'Sonnewende'. Ik heb er zopas van gedroomd. En over Padje. En zijn vele vrienden. Ze zijn misschien allemaal verloofd," zei Dot nuchter. „Dat hindert toch niets," vond Le nie. „Dat kan juist nóg gezelliger worden. Als we ze leren kennen ten minste." Dot maakte een achterwaartse be weging met haar elleboog. Ze stak haar tongpunt in haar wang. Ordi nair wezen, dacht Ella. Maar Dot zei niets. „Het wordt mijn tijd," vond Ella. „Ik kom vanavond nog wel even aan lopen misschien." „We brengen je even de tuin door," zei Lenie. „Ga je ook mee, Dot?" „Nee, dank je wol. Ik ga me schoon maken voor het diner. Ik hul me in een zijden blok." Dot liep neuriënd op het huis toe. Kom, ze wilde zich niet langer buitengesloten voelen. Dat ze arm in arm wegwandelden. El- la torende boven Lenie en Mia, die Dot voelde het - bewonderend naar haar opkeken, wat kon het haar bom men? Ze mochten gaan zoenen straks bij het hek en wuiven en nog eens daag en daaaag roepen. Het liet haar Siberisch. Dot liep de koele hal binnen en de trap op naar haar kamer. Twee bed den stonden er. Een was voor haar. Een was voor Pit. Malle Pit om maar niet te komen. Dot trok de groezelige hemdjurk uit, waste zich. Met een badhanddoek om ging ze in de brede vensterbank zitten. Mooi dat gezicht over de hei wijd, groots, een zaam. Ze zou wel op een paard over de hei willen rennen, ver ver weg. Stel, dat ze nu kon paardrijden o, daar kwamen Mia en Lenie de trap op. Wat een zegen, dat ze niet mot hun drieën op één kamer sliepen. Ze hoorde het getoeter van een auto. Dc familie kwam thuis. Dot sprong uit de vensterbank. Ze liet de wasbak leeglopen, poetste met de badhand doek de bespattc kraan weer glad. Dan haalde ze uit de kast haar wit en lila zijden hemdjurk, de laatste crea tie van juffrouw Knol. En aan haar imitatie zijden kous wreef ze haar na gels op. Dat deed ze om niet al te zeer bij de gemanicuurde handen van Le- nies moeder af te steken Eindelijk dc gong. Zou ze wachten op Lenie en Mia? Och welnee, maar weer moedig de verschrikkingen be neden tegemoet treden. Ze vond het steeds opnieuw een overwinning om de trap af te dalen, de hal door te wa den en de eetkamer binnen te stap pen. Vooruit maar weer. De eetkamer was groot en koel. De tuindeuren stonden wijd open. De ta fel was gedekt als voor een feest. Dot liep om de tafel heen. Wat roken die rozen heerlijk. Ze snoof eens en ging in de'tuindeuren staan. Toen ze aan tafel zaten - Lenies vader, groot en zwaar met een basstem en een glim lach, die moeilijk scheen te kunnen doorbreken, Lenies moeder, tenger en blond met vlugge gebaartjes en een klaterende waterval van woorden plotseling - kreeg Dot weer het on weerhoudbare verlangen naar een rustig onbewoond eiland., waar ze uit de bast van een kokosnoot zou kun nen eten en drinken uit haar hand. (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaklie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven; 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04, Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3