Eerstgeplaatst damesdubbel Terwisscha/Hommel geklopt door Marieke Exoo en Mirjam Quartel Zierikzee en Bruse Boys in eerste bekerronde uit, Mevo en DFS spelen thuis Advies Kenneth Cooper aan joggers: „Langzaam beginnen en training vervolgens zorgvuldig uitbouwen" Kringconcours in Bruinisse NIEUmBODE Zomeravond bridgedrives slaan aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vri.jdair 9 augustus 1985 Nr. 23774 7 NIEUWERKERK - De jeugd doet het in het eerste Mondragon-tennistoernooi in Nieuwerkerk uitstekend. Bij de dames wordt de enkelspelfinale in ieder geval een complete jeugdige aangelegenheid met in ieder geval Ti- ca Peeman in de finale. De winnares van het toernooi in Zierikzee moet het daarin opnemen tegen de winnares van de tweede halve finale tussen Martine Verschoore uit Zierikzee en Mirjam Quartel van WIK Kerkwerve. Deze laatste zorgde met haar vaste dubbelspelpartner Marie ke Exoo in het damesdubbelspel voor een aangename verrassing door het als eerste geplaatste dubbel Erna Terwisscha en Ada Hommel in drie sets uit het toernooi te spelen. In het herentoernooi zijn drie halve finalisten bekend. In de onderste helft van het schema ontmoeten Michel de Vlieger en Ernst Pols elkaar, terwijl bovenin Arie van de Linden uit Willemstad bij de bovenste vier is gekomen. Zijn tegenstander komt uit het duel tussen de als eerste geplaatste Cor Korenhof en Aldo de Spirt. winst op Pols had Bouma zich kun nen opmaken voor een revanche te gen De Vlieger. Michel de Vlieger bereikte de halve eindstrijd door met 6-2, 6-3 te winnen van Gerrit van Splunder. Deze laat ste zorgde in de voorafgaande ronde voor een surprise door Brouwershaven-speler Melvyn Atoon de verdere doorgang te belet ten. Ernst Pols begon bijzonder ge motiveerd aan de klus tegen Hans Bouma. Ongetwijfeld gestimuleerd door de eerdere zege van De Vlieger op Bouma onderkende Pols, dat het ook voor hem mogelijk moest zijn Bouma aan de zegekar te binden, hetgeen hij prompt in daden omzette. Met ware mokerslagen bestookte hij de Nieuwerkcrker, die in de twee sets die Pols nodig had slechts zeven ga mes kon binnenhalen: 6-3, 6-4. In de halve finale ontmoeten de twee Zierikzee-spelers De Vlieger en Pols elkaar. In de bovenste helft van het schema is naar gelang het toernooi is gevor derd de ster van Arie van de Linden ZIERIKZEE - Tweede klasser Zie rikzee en derde klasser Bruse Boys werken op dinsdag 27 augustus de eer ste bekerronde af op vreemde bodem. De twee vierde klassers Mevo en DFS krijgen op eigen bodem bezoek van sterke derde klassers. Zierikzee gaat op bezoek bij Wolphaartsdijk. De vierde klasser is bepaald geen vreemde voor de rood zwarte brigade. In het vrij recente verleden schakel de de veelal hardknokkende zaterdagploeg Zierikzee al eens uit in het bekergebeuren, vandaar dat meteen een waarschuwend vingertje de hoogte inging, toen bekend werd, dat Wolphaartsdijk de eerste opponent was geworden. ,,Die ervaring uit het verleden kwam bij diverse spelers meteen naar boven, maar dat niet alleen, ook de nederlaag van het vorig jaar bij Veere zit de ploeg nog terdege dwars. Er zal ongetwijfeld extra waakzaamheid zijn", stelde Zierikzee-trainer Jack Schipper. Bruse Boys heeft in de eerste ronde ook allerminst een zwakke opponent. De ploeg van trainer Jan Kostense gaat voor de eerste serieuze krachtmeting van het seizoen op bezoek bij naaste buur NOAD '67 in Sint Philipsland. Met name voor doelman Steef van de Velde betekent dit een ontmoeting met enige achtergronden. Voordat Van de Velde naar Bruinisse kwam speelde hij bij NOAD '67, maar zijn keepersta lenten werden daar allerminst onderkend, zodat hij het niet verder schopte dan een lager team, waarin hij tevens beurtelings het doel verdedigde en als veldspeler optrad. Bruse Boys zal in Flipland na drukkelijk op zijn tellen moeten passen om niet di rect al in de eerste ronde uit het toernooi te vliegen. Het vorige seizoen toonde de ploeg van trainer Ko Stoutjesdijk aan een zeer aanvaardbare vierde klas ser te zijn. De ploeg kwam wat laat op gang, anders had er mogelijk zelfs een kampioenschap ingezeten. Mevo speelt op sportpark Den Hogen Blok tegen Virtus uit Zevenbergen. De Brabantse ploeg was het vorig jaar nog competitietegenstander van Zierikzee, maar degradeerde na een furieus competitie-einde naar de derde klas. De ploeg zint het komende sei zoen nadrukkelijk op een sportieve revanche en slaagde er met het oog daarop in zich te versterken. De Zevenbergse equipe staat al jaren bekend als een echte cupfighter. Diverse hogerspelende formatie's trokken tegen Virtus aan het kortste eind, zodat het voor Mevo ongetwijfeld een bijzonder zware klus wordt de eerste ronde te overleven. Ook DFS krijgt het zwaar. De ploeg van trainer Kees Rijnberg ont vangt op sportpark Van Zuijen derde klasser Goes. Weliswaar is de glans enigszins van de Bevelandse ploeg verdwenen, het zal voor de nieuwe Burgh- Haamsteedse vierde klasser bepaald niet meevallen zich de meerdere te tonen. De loting voor de eerste ronde ziet er als volgt uit: DFS-Goes; Krabbendijke-Middelburg; SVD- Vlissingen; De Meeuwen-Sluiskil; Mevo-Virtus; Nieuwland-Clinge; Wolphaartsdijk-Zierikzee; VCK- Arnemuiden; Axel-Breskens; Biervliet-AZVV; Hontenisse-Zaamslag; Hoofdplaat-Tferneuzense Boys; HVV '24-Kloetinge; Koewacht-Wemeldinge; Noormannen-Serooskerke; Philippine-Kapelle; RCS- Veere; Ria W-Terneuzen; Steen-Vogelwaarde; IJzendijke-Nieuwdorp; Smerdiek-BSC; Tholense Boys-Steenbrgen; NOAD '67-Bruse Boys; Grenswachters-WHS; Lewedorpse Boys-Yerseke; Vosmeer-SC Gastel. Hoek en Oostkapelle zijn vrijge steld vanwege de deelname aan de betaalde beker competitie. Alle wedstrijden beginnen op 27 au gustus om zeven uur. uit Willemstad fiks gaan gloren. De bij de plaatsingscommissie onbeken de 'badgast' heeft zich inmiddels ge manifesteerd als een zeer aanvaard baar toernooiwinnaar. In de kwartfinales ontluisterde de Braban der Frank van der Vliet, die met Huub Beukers, Bertus Bleyi en Ben Morel tekent voor de wedsatrijdlei- ding van het eerste Mondragon- toernooi: 6-2, 6-0. Ongetwijfeld zijn zijn aanstaande opponenten inmid dels nadrukkelijk gewaarschuwd. In eerste instantie gaat dat op voor de winnaar van het treffen tussen Cor Korenhof en Aldo de Spirt, die in de halve finales de degens moet kruisen met Van de Linden. In het herendub belspel is het toernooi pas gevorderd tot de kwartfinales. Hierna speelt het koppel Michel de Vlieger/Hans Wohl tegen Van Mourik/Mentjex en ont moeten Hans Bouma en Frank van der Vliet Kool en Hoopman. In de on derste helft van schema staan de par tijen Schimmer/Bezemer tegen Min- naard/Korstanje en Braber/Van de Welle tegen Atoon/Van der Weijde op het programma. Veteranen In het veteranentoernooi speelt Bertus Bleyi in het enkelspel tegen Dick Verschoore in de halve eindstrijd, terwijl onderin Lex van Geer en Henk Manten uit Kruiningen met elkaar in het strijdperk gaan. Manten maakte korte metten met Martin de Jong van TV Scelveringhe: 6-2, 6-0. Bij de dames gaat de finale tussen Corry Roda en Janny Verschuure en deze speelster uit Yerseke speelt met Ria Oostrom ook de finale in het da mesdubbelspel. Loes Vleugel en Joke Groeneveld zijn daarin hun tegen speelsters. In het herendubbelspel bereikten de favorieten Lex van Geer en Joop de Vlieger zonder moeite de finale. Zij wonnen met 6-0, 6-3 van het dubbel Bob van Helden en Ben Morel. De tweede finalist komt uit de ontmoeting tussen Bleyi/Noor- dermeer en Knippertz/Marsman. Hewt gemengddubbelspel tenslotte is gevorderd tot de halve finales. Bleyi/Gebraad ontmoet Knip- pertz/Knippertz en De Vlieger/Kort speelt tegen De Jong/Van Oeveren. meter hardlopen en vervolgens 400* meter wandelen. Volgens ooggetui gen zakte hij op de noodlottige dag bij de zesde herhaling ineen. „Er was onmiddellijk een deskundige ter plekke, maar pogingen hem te reani meren mislukten", vertelde Cooper over de toedracht. Cooper zei niet te geloven, dat Glie- bers dood, de eerste sinds de oprich ting van het centrum in 1970, zijn weerslag zou hebben op de nog steeds groeiende belangstelling voor een ge zondene) levenswijze. Hij on derstreepte, verwijzend naar Fixx, tegelijk wel de noodzaak van een aangepast en onder deskundig toe zicht uitgevoerd trainingsprogram ma. „Als je meer dan 20 tot 25 kilo meter per week hardloopt, doe je dat niet meer alleen voor de gezondheid van hart en vaten", is een veelgehoor de uitspraak van Cooper. Inspanningstest Hij wees eveneens op de wenselijk heid van een regelmatige inspan ningstest op bijvoorbeeld een tred molen, waarbij veertien of vijftien electroden in plaats van de gebruike lijke drie op de borstkas worden ge plakt om de hartfunctie te meten en te kunnen beoordelen hoe de harta ders en -slagaders op de belasting reageren. Hij herinnerde er nog eens aan, dat Fixx kort voor zijn dood een dergelijke test op het Aerobics Cen trum weigerde. De lijkschouwing toonde indertijd aan dat Fixx, wiens vader op 43-jarige leeftijd aan een hartstilstand overleed, de maanden voor zijn dood drie keer een 'stille' of nauwelijks merkbare hartaanval moet hebben gehad. Volgens Cooper was dat bij zijn inspanningstest zeker aan het licht gekomen. In het geval Glieber liet de uit komst van de test aan duidelijkheid niets te wensen over, maar de patiënt sloeg de waarschuwing in de wind. „Hardlopen werd hem niet noodlot tig. een hartaandoening was de oor zaak van zijn dood", benadrukte Cooper, die ook een sportcentrum buiten Tokio opzette en lezingen gaf over de gehele wereld, om de kriti sche geluiden ten aanzien van de door hem gepropageerde sportbeoe fening te doen verstommmen. Hij vertelde er nog bij, dat het per centage volwassen Amerikanen, dat regelmatig iets aan sport doet, van 24 in 1960 is gestegen tot 47 in 1977, het jaar waarin het beroemde boek van Fixx verscheen. En dat vorig jaar zelfs al 59 procent van de Amerikaan se bevolking het belang van li chaamsbeweging inzag en ook in be weging was gekomen. „Tegelijkertijd is het aantal mensen, dat overleed aan de gevolgen van hart- en vaat ziekten. gedaald van 511,6 (1961) tot 424,2 (1981) per 100.000 inwoners. We kunnen niet bewijzen, dat die daling een gevolg is van de gegroeide be langstelling voor lichamelijke oefe ning. Maar we weten wel heel zeker, dat het niet tot een verhoging van het aantal slachtoffers heeft geleid", merkte Cooper op. Op de vraag welk advies hij de huis-tuin-en-keuken-jogger zou ge ven, antwoordde Cooper: „Ik raad aan langzaam te beginnen en de trai ning zorgvuldig op te bouwen. Ze moeten luisteren naar het lichaam. Medische begeleiding is geen overbo dige luxe, zeker niet als het sporters betreft die tussen de dertig en veer tig jaar zijn. Ik zou voor mensen ou der dan 35 jaar een medische keuring aanbevelen en de categorie boven dc veertig zou, wat mij betreft, ver plicht mogen worden om de drie jaar een maximale-inspanningstest te doen". BURGH-HAAMSTEDE - De zo meravond-bridgedrives in De Schut- se in Burgh-Haamstede slaan nog steeds voortreffelijk aan. Dit keer kwamen 31 paren aan de tafels, dje elkaar verdeeld in drie groepen hc- kampten. Verheugend is, dat niet al leen veel paren meedoen uit het toe- ristengebeuren, maar dat er ook een aantal plaatselijke nieuwkomers bij is. De uitslagen zijn als volgt: Groep rood: 1. dames Hender- son/Van Wingerden 57,81%; 2. echt paar Leenders 55,73%; 3. heren De Callafon/Hombringa 54,38%; 4 da mes Goedvolk/Van Zanten 50,00%; 5. dames Alsema/Vos 50,00%; 6. heren Moerman 50,00%; 7. echtpaar Van Wijk 49,38%.; 8. echtpaar Akerboom 48.44%; 9. echtpaar Wanrooy 46,25% 10. echtpaar Viergever 46,25%; 11. echtpaar Goderie 41.15%. Groep blauw: 1. dames Kops/Tuin man 60,94%; 2. mevr. Van dc Wal/hr. Blonk 58,85%; 3. echtpaar Snoek 58,85%; 4. mevr. Franken/hr. Den Ot ter 57,29%; 5. dames Gakeer/Koole 52,08%; 6. echtpaar Phoa 51.56%; 7 dames Burger/Verstellc 44,27%; 8. echtpaar Michielsen 39,06%. 9. echt paar Hanemaayer 39,06%; 10. echt paar Brandenburg 38.02%. Groep geel: 1. echtpaar Van Lint 64,06%2. echtpaar Pomper 59,90%3. echtpaar Kramer 57,29%'; 4. dames Fokker/Roskott 55,21%; 5. echtpaar Willebrands Bakker 53,13%; 6. echt paar De Visser 47,40%r; 7. dames We- ber/Lievense 44,79%; 8. echtpaar Bc- samusca 44,79%'; 9. dames Van Ocve- ren/Tbnnekes 41,67%; 10. dames Gruiter/Van Vliet 31,77%r. BRUINISSE - Op de terreinen van manege De Korenzolder in Bruinisse organiseert de landelijke rij- vereniging en ponyclub Bru morgen - zaterdag 10 augustus - een kringconcours, waaraan wordt deelgeno men door een negental verenigingen, vanaf half negen treedt een groot aantal combinaties aan in dressuur- en springproeven. Ook komt een aantal mcncombinaties in actie. Om ongeveer kwart voor drie staat de menparade gepland, onmiddellijk gevolgd door de grote parade voor de combinaties onder het zadel. Glieber, inmiddels nog zeven kilo zwaarder, herzae in mei van dit jaar zijn mening en besloot toch de trai ning te hervatten, maar zonder zich eerst te laten onderzoeken. Hij han teerde een intervalschema van 400 Aanbevelingen „Frank Glieber ging voortdurend lijnrecht in tegen mijn aanbevelin gen", zei Cooper tijdens een interview in hgt kantoor, waarin hij tijdens zijn diensttijd het aerobics-concept ont wikkelde. „Je kunt een patiënt wel vertellen wat hij noemt doen en la ten, maar je kunt hem niet dwingen zijn levensstijl te veranderen". Coo per vertelde, dat een medisch onder zoek in april 1984 had aangetoond, dat Gliebers hartfunctie behoorlijk achteruit was gegaan, zijn gewicht was toegenomen van 93 tot 111 kilo gram en dat het cholesterolgehalte van zijn bloed veel te hoog was. Mirjam Quartel is in Nieuwerkerk uitstekend op dreef. In het enkelspel be reikte zij de halve finale, terwijl zij in het damesdubbelspel met haar partner Marieke Exoo voor een verrassing zorgde door het als eerste geplaatste dub bel Erna Terwisscha en Ada Hommel uit te schakelen. Tica Peeman bereikte de finale door een gemakkelijke 6-2, 6-2 over winning op Gerda Vleeshouwers. Martine Verschoore kwam in de halve finale door met 6-1, 6-0 te winnen van Marion Schiffer en haar halve finale- opponente Mirjam Quartel was nog oppermachtiger tegen Marjan Rui tenbeek: 6-0, 6-0. Het duel tussen de twee jeugdige speelster wordt vrij wel zeker een finale waardig. Met Marieke Exoo bereikte Mirjam Quar tel de halve eindstrijd in het dames- dubbeltoernooi. Nadat Erna Terwis scha en Ada Hommel een 6-4, 4-0 voorsprong hadden genomen keerde het tij volledig en sleepten Quartel en Exoo er alsnog een tiebreak uit, die zij vervolgens uiterst simpel met 7-1 wonnen. De derde en laatste set ging daarna met 6-3 naar het WIK-koppel. In de halve finale spelen Exoo en Quartel tegen Marjan Ruitenbeek en Gerda Vleeshouwers, hetgeen hen normaliter in de finale moet brengen. Hierin komen zij dan te staan tegen over de winnaars van het duel tussen Marleen Viergever en Maria van Strien enerzijds en Marja Hart en Annelies Admiraal anderzijds. In het heren enkelspel van het D- toernooi vond de als derde geplaatste Hans Bouma van TV Duiveland an dermaal eerder dan verwacht zijn Wa terloo. Moest hij het in Zierikzee af leggen tegen Michel de Vlieger, nu kreeg hij zelfs in twee sets afgete kend klop van Ernst Pols, evenals De Vlieger lid van de LTC Zierikzee. Bij „We hebben Frank nadrukkelijk gewezen op het risico dat zo'n licha melijk gesteldheid meebrengt en hem geadviseerd af te slanken, op zijn eetgewoonte te letten, weer eens iets aan lichaamsbeweging te doen en over vier maanden voor controle terug te komen. Hij had het kenne lijk echter te druk en deed niets. Hij miste dc volgende afspraak en liet ook daarna weinig van zich horen", zei Cooper haast als waarschuwing. ZIERIKZEE - Dr. Kenneth Cooper, de autoriteit op het gebied van het lichamelijk welzijn die zijn naam gaf aan de bekende looptest van twaalf minuten, is weer in de bres gesprongen als verdediger van het hardlopen, dat uit de Verenigde Staten als „jogging" de wereld verover de. Cooper achtte een reactie op zijn plaats om geruch ten, dat joggen geen ongevaarlijke bezigheid zou zijn, te ontzenuwen. De angst voor hartaanvallen greep in de Verenigde Staten de laatste tijd om zich heen door het overlijden van twee bekende personen. Frank Glieber, een CBS-sportver- slaggever van landelijk aanzien, zak te tijdens de looptraining op het „Aerobic Centrum", een exclusieve onderneming van Cooper in Dallas, ineen en overleed. Op 51-jarige leef tijd. Gliebers dood volgde op die van James Fixx, de auteur van de bestsel ler „The complete book of running", een bijbel voor de aanhangers van de gezondheidscultus. Fixx stierf, 52 jaar oud, in het harnas, aan de gevol gen van een hartaanval tijdens de looptraining in Vermont. In zijn laatste boek „Lopen zonder angst" gaat Cooper in op de dood van Fixx, wiens verscheiden hij om schrijft als de opperste ironie van het noodlot. Cooper wees tijdens een vraaggesprek de opmerking, dat het overlijden van Glieber in zijn eigen gezondheidscentrum tenminste even ironisch was, resoluut van de hand. Hij onderstreepte nog eens, dat de dood van het tweetal absoluut niet betekent dat er vraagtekens moeten worden gezet bij lichamelijke oefe ning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7