Even het lijntje mee de maatschappij verbreken EEN JAAR DOOR AFRIKA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 augustus 1985 Nr. 23774 5 Fred Lugo en Conny den Boer. Ze zijn vol enthousiasme aan de voorbereiding van hun Afrika-reis te beginnen. ZIERIKZEE - Fred gaat wegFred Lugo de char mante, immer beminnelijke bedrijfsleider van restau rant Mondragon te Zierikzee gaat een jaar door Afrika trekken. Zomaar? Nee, niet zomaar. Daar gaat een zeer gedegen voorbereiding aan vooraf. Sinds zijn komst naar Nederland op elfjarige leeftijd - Fred werd een klei ne dertig jaar geleden in Oranjestad op Aruba geboren - leefde bij hem het plan zijn geboortegrond nogeens te gaan opzoeken, liefst als onderdeel van een wereldreis. Vijf jaar geleden ging hij inderdaad, samen met zijn va der en zuster Annette nog eens voor een maand terug naar de Nederlandse Antillen. Die trip heeft Freds reis- drift alleen maar doen groeien en de gedachte aan een wereldreis bleef rondwaren in zijn hoofd. Nou zal Fred Lugo niet de enige zijn, die het verlangen koestert de wijde wereld in te trekken. Wie mijmert niet eens van knapzak en avontuur, maarreje zet toch ook niet zo maar alles aan de kant, wat je in het kikkerlandje hebt opgebouwd? Fred wel; hij gaat voor een jaar het lijntje met de maatschappij verbreken. geldig, evenals de ziektekostenverze kering. Een allrisk-verzekering blijkt in Nederland voor een dergelij ke tocht niet mogelijk. Alleen een maatschappij in Hamburg blijkt be reid - tegen aanzienlijke premie - dat risico op zich te nemen, maar daartoe hebben onze reisgenoten niet beslo ten. Ze volstaan met reis-, bagage- en „Misschien valt het allemaal ge weldig tegen, maar dat vind ik toch beter dan dat ik over twintig jaar zit te denken: „Had ik het toen toch maar gedaan". Wel zegt hij per 1 ok tober met spijt te zullen vertrekken bij restaurant 'Mondragon' waar hij in zijn functie van bedrijfsleider ge durende zes jaar met veel plezier heeft samengewerkt met exploitant de heer N. J. W. van der Zwan. De Afrikareis wordt geen eenzaam avontuur voor Fred. Zijn levensgezel lin Conny den Boer gaat mee. Sinds hij haar leerde kennen zijn de reisplannen zelfs in een stroomver snelling geraakt. Conny is werkzaam in de gezondheidszorg. Thans heeft zij nog een vaste baan in verzor gingstehuis 'De Wieken', maar ook daar komt dus binnen afzienbare tijd een einde aan. Het reisgezelschap zal verder wor den gevormd door Freds zuster An nette en door zijn achttienjarige broer Franklin. Annette is ook werk zaam in de verpleging en Franklin is automonteur. „Beroepen dus waar we tijdens de reis iets aan kunnen hebben", lacht Fred: „alleen het voor deel van horecabedrijfsleider is mis schien niet zo duidelijk tijdens zo'n tocht". Voorbereiding Bij alle vier leefde een duidelijk verlangen er inderdaad op uit te trek ken. In eerste instantie gingen de ge dachten uit naar een wereldreis, waarbij Zuid-Amerika, een stuk Azië en Afrika aangedaan zouden worden., Van die omvangrijke plannen werd wat teruggenomen, voornamelijk toen reeds in gesprekken met de ANWB in het premature stadium der voorbereiding bleek, dat dit finan cieel en qua formaliteiten niet haal baar was. Er komt namelijk nogal wat kijken voordat je goed verzekerd en voor zien van alle noodzakelijke docu menten op weg kunt gaan. „Het lijkt wel of je hier gewoon niet weg mag", zegt Conny, want vooral haar vallen die papierwinkel en al die stappen die daar voor nodig zijn, nogal tegen. Ze had gedacht op reis te kunnen gaan na geld te hebben gespaard en enkele reisdocumenten te hebben verzorgd, maar dat blijkt heel wat ingewikkelder. Zo is er het eerste 'zorgenkind', het zogenaamde 'carnet de passage'. Dat is een uiterst belangrijk document nodig bij de in- en uitvoer van de auto in vrijwel elk Afrikaans land. Het document wordt in Nederland pas verstrekt als op de bankrekening ook als borgsom de aanschafwaarde van de auto staat. Een honderd procent borg voor het voertuig dus. Voor lan den in Zuid-Amerika en Azië be draagt die borg zelfs tweehonderd procent, met andere woorden, dan moet tweemaal de aanschafwaarde op de Nederlandse bankrekening blijven prijken. Zonder een sponsor of iemand, die zich garant wil stellen, lijkt dat vrij wel onhaalbaar, want mensen, die op reis willen gaan, zullen in de meeste gevallen de spaarcentjes volledig moeten investeren om hun plannen te kunnen verwezenlijken en dat geldt ook voor Fred, Conny, Annette en Franklin. Het carnet de passage is een jaar om te weten, wat je aan elkaar hebt", vindt Fred. Conditie Ook aan de lichamelijke conditie zal in dat voorbereidende jaar ge werkt moeten worden. Men denkt aan zwemmen, fietsen, joggen en eventueel aan een verdedigingssport. Ieder mag tempo en niveau van die trainingen zelf bepalen. Voor Freds broer Franklin is er ten aanzien van die lichamelijke conditie nog een an der aspect. Hij is een amateur-body builder. Zo werd hij onlangs winnaar van de zogenaamde Goldcup, een on derscheiding voor de beste in een wedstrijd tussen jeugdige body builders die geen hormoonprepara ten gebruiken. Op Franklins trai- ningsschool wordt zijn afhaken be treurd en aangeboden werd trainingsmateriaal voor tijdens de tocht door Afrika. Daar de aan te schaffen vierpersoons-camper daar echter wellicht geen ruimte voor zal bieden, gaat Franklin toch maar af trainen. Uiteraard zal er het komend jaar ook flink gespaard moeten worden. Inclusief genoemde aanschaf van een (tweedehands) camper wordt uitge gaan van een totaal begroting van 115.000,Daar zijn ook bij inbe grepen alle documenten, inclusief de voorgeschreven terugvliegtickets, die bovendien in noodgevallen van pas zouden kunnen komen. Om te kunnen sparen, zullen er in- In Ganvie, Zuid-Benin zijn in de lagune huizen op palen gebouwd. Fred is er op voorbereid dat de verbindingswegen nog weieens voor verrassingen kun nen zorgen. ziektekostenverzekering en zitten dus eigenlijk wel behoorlijk vast aan die periode van een jaar. En....eigen lijk willen ze dat niet. Niet op schema Fred laat weten, dat ze zonder al te veel besef van tijd hun tocht door Afrika willen gaan maken en zelfs misschien tussentijds toch ook nog een vliegtocht naar India. Toch heeft hij te maken met die geldigheidsduur der documenten en hij koestert de hoop, dat - indien de reis niet binnen een jaar is volbracht - dat één en an der te verlengen valt bijvoorbeeld vanuit een land als Kenia of doordat één der reisgenoten 'even' teruggaat voor het regelen der documenten. Zover is het echter allemaal nog lang niet. Het is bovendien niet eens zo, dat het gezelschap thans reeds op het punt staat te vertrekken. Ook daar zal nog ruim een jaar overheen gaan, maar de organisatorische, mentale en psychische voorbereiding gaat wel binnen afzienbare weken van start. Zo gaan Fred, Conny, Annette en Franklin vanaf oktober in Rotterdam wonen in het voormalig woonhuis van vader en moeder Lugo. Om geza menlijk te kunnen voorbereiden, maar vooral ook om heel intensief aan elkaar te wennen. Uiteraard heb ben ze er alle vier vertrouwen in. dat ze samen een goed reisgezelschap zul len vormen, maar ze zijn reëel genoeg om te beseffen, dat er in bepaalde ex treme omstandigheden conflicten zouden kunnen ontstaan. Om die si tuaties het hoofd te bieden zal er op diverse manieren worden proefge draaid. Zo zullen door middel van rollenspellen diverse situaties nader worden uitgewerkt."want het is goed komens moeten zijn. Annette en Franklin houden hun huidige banen aan. Conny zoekt een job in de ver pleging in Rotterdam en Fred weet zich inmiddels verzekerd van een jaarcontract met Novotel in de Maasstad. Ze zijn van plan tot na de zomer volgend jaar door te werken en tussentijds met de inmiddels aange schafte camper nog even te gaan proefdaaien in Griekenland. Talen Een ander aandachtspunt geduren de het komende jaar vormen de talen. Met Engels en Frans zullen de reisge noten zich wellicht enigszins kunnen redden. Fred beheerst ook het papia- mento, dat overeenkomsten vertoont met het Afrikaanse Creollo. Verder spreek hij ook Spaans en begrijpt hij redelijk goed de Portugese taal. Bo vendien wordt overwogen de belang rijkste begrippen in het Swahilli te gaan leren. Ten slotte zal een lijst worden samengesteld met de meest denkbare standdaardzinnen in alle genoemde talen. Aan de hand van een inmiddels op gestelde checklist zullen vele belang rijke punten worden voorbereid. Daartoe behoort uiteraard het verza melen en bestuderen van documenta tie over Afrika en vooral van infor matie van mensen, die eerder een dergelijke tocht hebben gemaakt. Fred hoopt met velen in contact te zullen komen en waardevolle advie zen te zullen krijgen. Verder zouden de vier reisgenoten via familieleden hier graag adressen ontvangen van emigranten in Afrika. Wellicht zouden die adressen als mo gelijke contactpunten kunnen dienen als het reisgezelschap behoefte zou hebben aan Westerse begeleiding of hulp. Uiteraard zouden de opgegeven emigranten vooraf door middel van een brief van de reisplannen op de hoogte worden gesteld, zodat ze we ten wie er aan de deur kloppen als er over enkele maanden eventueel vier Nederlandse reizigers op de stoep zouden staan. Fred en Conny hopen op positieve reacties op deze oproep aan mensen, die familieleden in Afri ka hebben. Ambasades en consulaten Zelf gaan ze natuurlijk ook een be zoek brengen aan de hier gevestigde ambassades van Afrikaanse landen en zullen ze alle adressen van de Ne derlandse ambassades en consulaten in Afrika noteren. Verder zal een lijst van Afrikaanse ziekenhuizen worden gemaakt en zal getracht worden iets te weten te komen van gang van za ken en niveau in de diverse hospita len. Natuurlijk prijken op de check list op dit gebied ook zaken als: inentingen, samenstelling huisapo theek, informatie inwinnen over tro- penziekte, zoals de symptonen, oorza ken en wat je ertegen moet doen. Kennis van het Afrikaanse kli maat vormt ook een belangrijke fac tor. Het reisschema zal daar ook op afgestemd moeten worden. Met on begaanbare wegen dient immers re kening te worden gehouden. Zo wordt het afgeraden in de periode tussen mei en september door de Sa hara te trekken. Wie zich het Sahel- zand op de Nederlandse auto's nog herinnert, zal beseffen dat het daar ter plekke flink kan spoken. De precieze datum van vertrekt staat nog niet vast. Fred denkt aan eind september/begin oktober 1986. Om warm te draaien wordt eerst een tocht naar Madrid ondernomen. Al daar zullen tijdens een verblijf van ongeveer een maand de laatste for maliteiten worden geregeld. Ten slot te zal de oversteek naar Algerijè wor den gemaakt. Gelet op politieke spanningen zal Marokko wellicht niet worden aangedaan. Grote werk Het echte grote werk begint bij In Amenas: de piste voorafgaand aan de Sahara. Wie de woestijn ingaat wordt geregistreerd, wie er uitkomt ook. Vroeger werd er naar vermisten nog weieens een spontane zoekactie on dernomen, maar volgens de door Fred ingewonnen informatie, volstaat men tegenwoordig met het eenvoudig vaststellen dat iemand niet meer uit de Sahara tevoorschijn is gekomen. Over avontuur gespro ken. Proviand bleef tot nu toe buiten beschouwing. Het plan bestaat veel ingeblikt vlees mee te nemen. Verder willen de reisgenoten zoveel moge lijk inheems voedsel eten. Misschien verlangt Fred nog weieens terug naar de rijk gevulde dis van 'Mon dragon', maar voorshands lijkt hij zich te verheugen op een week ach tereen dadels te moeten eten. slechts volgens het natte vingerwerk opgezet en kan nog door allerlei in vloeden worden bijgesteld. Voorlopig stelt men zich voor na de tocht door de Sahara door Niger en Nigeria naar de westkust te trekken door Benim, Togo, Ghana, Ivoorkust, Guinee en Senegal. Vervolgens wordt weer te ruggekeerd naar Nigeria om daarna naar het zuiden af te zakken en lan den als Angola en Namibië aan te doen. Van elk land zullen zo gedetail leerd mogelijk kaarten worden aan geschaft. Toch zegt Fred voortdurend voorbereid te zullen blijven op ver rassingen. De verbindingen kunnen hen voor alle mogelijke situaties plaatsen. Wellicht moeten af en toe ook boottochten worden gemaakt. Een stempel van Zuid-Afrika in de paspoorten wordt niet geambieerd en verder dan Botswana wil men dan ook niet afzakken. Van dat land uit zal de reis worden voortgezet naar Zimbabwe. Kilimanjaro Aldaar zal rekening worden gehou den met een wat langer verblijf. Fred, Conny, Annette en Franklin willen er namelijk een expeditie on dernemen naar de top van de Kili manjaro, één der hoogste bergen van Afrika. „Eigenlijk is het geen echte expeditie; de berg is gewoon te belo pen in een tocht van ongeveer zes da gen", vertelt Fred. De tochten worden via een hotel geregeld en per groep gaan een gids en vier zogenaamde 'lo pers mee. Onderweg zal men hutten aantreffen, die destijds door Noorwe gen werden geschonken ter stimule ring van het toerisme. De Kilimanjaro kan op luxe wijze worden bestegen via de zogenaamde 'easy way', maar ook via de 'hard way'. Hoe 'hard' die 'way' precies is, weet Fred niet, maar het gezelschap zal er wel voor kiezen, gezien het feit dat die tocht maar 100,— per per soon kost. In de omgeving van de Kilimanjaro bevindt zich ook een groot natuurre servaat en ook daar zal een bezoek aan worden gebracht, als alles vol gens plan gaat. Als het verder meezit zal verder worden gereisd naar Tan zania en Kenia, maar het wil weieens voorkomen dat de grenzen daar dichtzitten en er lange tijd moet wor den gewacht voordat er passages mo gelijk zijn. India? Eigenlijk leeft bij ons groepje sterk de wens in Kenia voor ongeveer een maand de camper onder te brengen en vervolgens een tussentijdse vlieg tocht naar India te maken en daar met de rugzak een stukje door te trekken. Een belemmering ter reali sering van die wens vormt echter weer dat carnet de passage, het re gistratieformulier voor de auto. Zon der voertuig zullen de reizigers het land wellicht niet kunnen verlaten, ook niet met het voornemen om na een maand weer terug te keren. In elk Een koel drankje in de camper lijkt er overigens niet in te zitten. Door de tropische omstandigheden biedt de ingebouwde koelkast, volgens de in gewonnen informatie, slechts verkoe ling tot 20° C. zodat wellicht alleen de fotorolletjes er echt goed in bewaard kunnen worden. Route De te volgen reisroute is thans nog zelfde route als aan het begin zal dan worden teruggekeerd naar Spanje. Tijdens de reis zal een lijntje naar Nederland blijven bestaan. Binnen de groep wordt nog nagedacht over de persoon wie je met de belangenbe hartiging in Nederland kunt opzade len. De bereidheid zal er wellicht zijn, maar men dient daarbij, volgens Fred en Conny, wel te beseffen, dat één en ander ook best veel inzet kan vergen. Alleen de afwikkeling van fi nanciële en administratieve zaken zal tijd eisen en bovendien zijn aan een dergelijke reis zoveel onzekere facto ren verbonden, dat het niet ondenk baar is, dat het thuisfront flink in ac tie zou moeten komen. Reacties De reacties die Fred en Conny op hun plannen horen, zijn over het alge meen zeer enthousiast, meestal in de trend van: „Ja, dat zou ik ook best willen zeg". Soms echter wordt ook gevraagd wat ze zich op de hals halen door zomaar hun baan op te zeggen en erop uit te trekken. Freds vader, die straks drie van zijn zeven kinde ren naar Afrika ziet vertrekken, kan er best begrip voor opbrengen. Zelf zag hij ook het een en ander van de wereld toen hij tussen zijn twintigste en zeventwintigste steward was. Con- ny's vader toonde zich zeer enthou siast, maar haar moeder wekt de in druk niet echt te geloven dat haar dochter inderdaad zo'n grote reis gaat ondernemen. Conny verheugt zich duidelijk op de toekomst. Ze laat voor het gemak straks haar haar groeien, zodat ze het in een paardestaart kan dragen. Ziet ze er niet tegenop zonder enig echt comfort soms wellicht barre tochten te ondernemen. „Nee hoor, ik neem geen make-up mee, want dat ziet toch niemand en verder alleen hele gemakkelijke kleren". Ze constateert dat het eigenlijk heel te genstrijdig in haar wezen is, omdat ze echt van mooie kleding houdt en zich ook altijd opmaakt. Maar, zoals gezegd, het lijntje met de maatschap pij wordt even verbroken. „Nee hoor we kotsen helemaal niet van de maatschappij", haast Fred zich te zeggen als die vraag wordt ge steld. „We hebben wel kritische kant tekeningen, maar we draaien er graag in mee". Hij erkent, dat het wellicht moei lijk zal zijn na terugkeer van de Afri- katocht weer te wennen aan het dage lijkse leven in Nederland. Tbch beschouwt Fred zichzelf vakman ge noeg om dan gewoon weer in de hore ca aan het werk te kunnen gaan. En verder? Op de vraag wat ze verder met al hun ervaringen en indrukken zullen doen, lacht Fred: „Ik heb altijd al een bock willen schrijven". Heel lako- niek stelt hij'echter vast dat het aan tal potentiële kopers wellicht niet zo hoog zal zijn. Conny heeft overigens het vaste voornemen een reisverslag te maken. Ze wil dat doen aan de hand van brieven, die ze naar een vast contactadres in Nederland stuurt, waar ze voor haar worden be waard, zodat ze later eventueel nog nader uit-en bijgewerkt kunnen wor den. Mensen, die naar aanleiding van de reisplannen van Fred, Conny, Annet te en Franklin en op de door hen ge dane oproep willen reageren, kun nen dat doen bij Conny den Boer, Delfgaauwstraat 48A, 3027 LP Rot terdam. De Kilitnonjaro kan op twee manieren worden bestegen, via de ..easy way of via de ..hard way". geval zullen nog wel pogingen om in Jndia tc komen, worden ondernomen. De Afrikatocht hoopt men tc ver volgen via Soedan naar Egypte. Dat zal echter ongetwijfeld een zware op gave worden, want hekend is. dat Soedan vrijwel geen goede verbin dingswegen telt. Mocht het inder daad niet lukken ondanks verwoede pogingen, dan zal via Zaïre en Kongo de reis worden voortgezet en via dc- Tekst: Ali Pankow Foto Fred en Conny: Joh. D. C. Bcrrevoets

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5