Handelsgeest op de Balie dit biedt de beeldbuis Straatschilders, artiesten en muzikanten n Noodstopsysteem voor kerncentrale Borssele kost 50 tot 70 miljoen Noodlanding tussen uien Openstelling stadhuis Bibliotheek Zierikzee weer open Diefstallen uit tenten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 augustus 1985 Nr. 23773 5 - Je kunt het heste vragen wat ze er voor willen geven en dan moet je gaan ophouwen. Maar nooit te duur beginnen en nooit zeggen dat ze moeten kopen. Behalve bij Duitsers. Die trappen overal in". Dit relaas dat de twaalfjarige Sven Vermeijden vanaf zijn kleedje met handelgeeft, vormt een duidelijk bewijs dat de ware handelsgeest zich ontwikkelt op de jeugd-rommelmarkt die tijdens Toeristendagen weke lijks op de Balie wordt gehouden. Ook dinsdag was er weer een levendige handel, wat volgens organisa tor Adrie van Hese niet in de laatste plaats was te danken aan het meevallende weer. Een omstandigheid die hij duidelijk niet had verwacht, want het geplande optreden van een showorkest met artiesten werd tevoren afgezegd in verband met het verwachte slechte weer. ,,Maar nu maken we volgende week dubbel feest want dan komen én het showorkest én het jeugdcircus Hogeropaldus een optimistische Van Hese, die zich tevreden toonde over de publieke belangstelling op de Balie. Portemonnnee gerold in Zierikzee ZIERIKZEE - Op het Havenplein in Zierikzee is dinsdagmiddag, op toeristendag, de portemonnee gerold uit de jas van J. H. uit Zwolle. De beurs bevatte tachtig gulden. De nacht tevoren, maandag op dins dag, kwam R. J. uit Zierikzee tot de ontdekking, dat de twee luidsprekers uit zijn auto waren verdwenen. Het voertuig stond geparkeerd aan de ro tonde en de diefstal moet tussen twee en drie uur zijn gepleegd. In diezelfde nacht werd in Haam stede, aan de Westerschouwseweg, een ruit vernield van de tweede wo ning van Van O. uit Odijk. Er werden twee stenen doorheen gegooid. BORSSELE - Het nieuwe noodsuppletiesysteem van de kerncentrale in Borssele heeft tussen de 50 en 70 mil joen gulden gekost. Volgens ing. U. H. Banga, hoofd van de kerncentrale Borssele, gaat het hier om een nieuw nu cleair systeem, dat mede met hulp van eigen technici van de kerncentrale is ontwikkeld. Het systeem maakt het mogelijk om in geval van nood de centrale via het noodsysteem dat buiten de eigen lijke centrale is gebouwd, af te rege len, te koelen en stil te zetten. Het noodsuppletiesysteem is na de jaar- ZIERIKZEE - De sfeer op de vijfde Toeristendag werd, behalve natuurlijk door het zonnetje, weer voor een be langrijk gedeelte bepaald door de activiteiten van de verschillende straatartiesten. Behalve het clownsduo Rijn en Trijn, dat veel belangstelling trok met het circusoptreden en een enthousiaste schilder die de straten van Zierikzee in beeld bracht, waren er vele muzikanten, waaronder Country Meindert uit Brielle, die optrad in de Sint Domusstraat met zijn repertoire van country, folk en Zuidamerikaanse muziek. - lijkse revisieperiode in gebruik geno men en volledig goedgekeurd door de betrokken instanties. De jaarlijkse stop voor de splijt stofwisseling en revisie heeft dit jaar drie weken langer geduurd dan de ne gen weken die waren gepland. Die stop van negen weken heeft de PZEM een financiële aderlating van 10,6 miljoen gulden opgeleverd. Dit blijkt uit antwoorden op vragen uit de Sta ten van Zeeland. De vragen hadden betrekking op lekkages en storingen, die zich voor deden tijdens het opnieuw in gebruik stellen van de centrale na de gebrui kelijke splijtstofwisseling, nu enkele maanden geleden. De centrale is nu 12 jaar oud. Vol gens ing. Banga krijg je dan soms te maken met slijtageverschijnselen. Er wordt veel preventief onderhoud ge daan, maar je kunt natuurlijk niet voorkomen dat er zich een lekje of an der storinkje voordoet. Vanuit de Staten van Zeeland was er bezwaar tegen gemaakt dat deze storing, die zich tijdens het opstarten van de centrale voordeed, niet offi cieel aan de pers is gemeld. Volgens Banga behoren deze storingen tot de normale opstartprocedure, die niet extra gemeld behoeven te worden. Uit antwoorden op de Staten- vragen blijkt dat alle bedrijfsonder- brekingen worden gemeld aan de daartoe bestemde instanties. Via de minister van Sociale Zaken en Werk gelegenheid wordt ook de Tweede Kamer van deze storingen op de hoogte gesteld. Maandagavondzang in Haamstede HAAMSTEDE - Maandag 12 au gustus wordt in de Gereformeerde kerk te Haamstede de zesde en laat ste vrij toegankelijke maandag avondzang gehouden, onder leiding van Jan v. d. Driest, met medewer king van Frans van Tilburg (orgel) en Reinate Heemskerk (alt). Deze laatste zangavond van het sei zoen belooft net als de vorige week een aantrekkelijke bijeenkomst te worden, waarin niet alleen geluisterd kan worden naar prachtig orgelspel en solozang, maar waar de bezoekers ook zelf kunnen meedoen aan de massale samenzang onder leiding van Jan v. d. Driest. Na afloop is er dan nog gelegenheid voor een gezel lig babbeltje en een kopje koffie. Aanvang acht uur. BROUWERSHAVEN Naar aan- lcbiing van dc overweldigende be langstelling tijdens dc ene opcnstcl- lingsavond vorig jaar, heeft de gemeente Brouwershaven besloten haar historische stadhuis dit zomer seizoen twee maal voor publiek toe gankelijk te stellen. Do tweede maal, op donderdag 15 augustus, zal de openstelling zelfs op geluisterd worden door het doorlo pende optreden van het Goereese blokfluitkwartet ,.Nis Desperan- dum". De entree is vrij en de opening is van 18.30 tot 20.00 uur. LONDEN - Alle vier Britse televi siekanalen zullen volgende week woensdag uit de lucht gaan. De jour nalisten van de omroep ITn Indepen dent Televesion News besloten vrijag uit soldariteit met hun collega's van de BBC ook 24 uur lang het werk neer te leggen. De staking is een protest tegen het besluit van de BBC-leiding om na druk van de regering een voor woens dag geprogrammeerde documentaire over Noord-Ierland niet uit te zenden. ZIERIKZEE - Sinds maandag 5 au gustus is de openbare bibliotheek in Zierikzee weer voor het publiek ge opend. Het nieuwe uitleensysteem via de computer is in gebruik genomen. Om de vermoedelijk grote toeloop soepel te kunnen verwerken, mogen de ge leende boeken t/m 24 augustus boete- vrij worden ingeleverd. Onder invloed achter het stuur OOSTERLAND - De politie heeft vannacht, woensdag op donderdag, na een bloedproef proces verbaal op gemaakt tegen de 21-jarige H. G. uit Numansdorp, die bij Oosterland op de rijksweg werd aangehouden. Dat gebeurde om drie uur in de morgen, toen deze automobilist richting Brui- nisse reed. Auto total-loss Een rijverbod wegens licht alcohol gebruik werd opgelegd aan de 21- jarige R. V. uit Haamstede, die van nacht ter hoogte van camping Ber- kenhove aan de Hogezoom tegen een toegangshek botste, waarbij zijn auto geheel werd vernield. V.bij wie geen bloedproef werd afgenomen, bleef ongedeerd. Door de gladheid door regenval raakte de auto in een bocht aan het slippen, waarbij V. de macht over het stuur verloor. RENESSE - Uit een aantal tenten op campings in Renesse zijn in twee achtereenvolgende nachten geld en goederen gestolen. In de nacht van maandag op dins dag gebeurde dat op camping De El zenhof aan de Hoogezoom, waarbij twee jongelui uit Geldrop het slacht offer werden. Van J. v. d. G. werd een horloge ter waarde van 350 gulden ontvreemd en van M. van H. een walkman en een paar sportschoenen (gezamenlijke waarde 450 gulden). Op camping Schouwen aan de Hoo- genboomlaan ondervonden vijf ten ten ongenood bezoek in de nacht van dinsdag op woensdag. In vier tenten werd voor een totale waarde van te gen de vijfhonderd gulden aan geld en goederen (walkman, messen) weg genomen. Een vijfde tent werd door zocht, maar daar waren geen waare volle artikelen achtergelaten. De benadeelden waren allen Nederland se vakantiegangers. Diefstal op strand RENESSE - Mejuffrouw W.K. uit Helden liet dinsdagmiddag tussen twaalf en een uur op het strand haar draagbare radio met cassetterecorder even onbeheerd achter en bemerkte bij terugkomst dat het apparaat ver dwenen was. De diefstal gebeurde tussen de duinovergangen Helleweg en Kijkduin. 's Nachts, dinsdag op woensdag, werden in Ellemeet twee surfplanken van een caravan gestolen. Eigenaar M.A. uit Rheinbach (Duitsland) had de zeilplanken met ijzerdraad vastge bonden, maar dat werd eenvoudig weg losgeknipt. De caravan stond ge parkeerd bij een minicamping. Vrijdag 9 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur NCRV-jeugd-matinee, met: 16.00 uur Polygoon. 16.05 Het Her dersfluitje, Chineese animatiefilm. 16.25 Het Circus, jeugdfilm uit Nieuw Zeeland. Zane, een 12-jarige jongen, reist elke grote vakantie mee met het cirsus van zijn familie. Hij is gek op alle dieren, maar zijn lieveling is Ne ro de Leeuw. 16.50 uur Een koning als ooievaar, Russische animatiefilm. 17.10 Een kijkje bij., een luchthaven, produktie uit Nieuw-Zeeland. 17.20 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie Journaal 17.40 uur De Carsons, Australische serie. Als Billy zijn moeder in een omhelzing met David Cartwright betrapt" raakt hij daarvan danig in de war. 18.20 uur Bobby Jones New Life, country en westernmuziek met Bob by Jones. 19.00 uur Kerkepad '85. Route 9: Noord-Brabant. 19.25 uur Woody Woodpecker, teken film. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Murder she wrote, Ameri kaanse tv-serie. Afl. De arrestatie van Jessica. Zonder medeweten van Jessica wordt één van haar boeken verfilmd. Omdat het verhaal hele maal veranderd is, gaat Jessica niet akkoord. 21.15 uur Hier en Nu, actualiteitenru briek 21.50 uur Dertien persoonlijke ont moetingen, zomermeditatie. 21.55 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. De dreigementen van de vrijgelaten moordenaar Floyd Green veroorzaken opschudding rond Hill Street. 22.40 uur Cheers, Amerikaanse comdey-serie. Na de breuk in hun re latie zijn Sam en Diana allebei in the rapie geweest en Sam heeft weer drankproblemen. 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Studio sport. Samenvatting van de Europese kampioenschappen zwemmen en waterpolo (Rusland- Nederland) vanuit Sofia. 18.40 uur Sésamstraat 19.00 uur Journaal 19.12 uur AVRO's Sportpanorama ju nior. Finale European Challenge Cup Fietscross 1985 en de finale van AVRO's Kartracing 1985. 20.00 uur Elvis: One nigth with you, tv-show uit 1968. Unieke opnamen van een jamession met twee leden van zijn eigen band, gitarist Scotty Morore en drummer D.J. Fontana en twee muzikale vrienden Charles Hodge en Alan Fortas. 20.50 uur Sneekweek 85. Reportage met impressies van wedstrijd-dagen, wat er achter de schermen gebeurt en de geschiedenis van dit watersporte venement. 21.20 uur Operette concert. In Kirtag fn Wenen zingen Marjon Lambriks en Kenk Kreukniet operette melodieën van Robert Stolz en Strauss sr. en jr. Presentatie: Marjon Lambriks. 21.50 uur De Friese Molens. De pol dermolen De Puollen bij Dronrijp, de houtzaagmolen De Rat in IJlst en de korenmolen De Hoop in Stiens. (Herh.) 22.30 uur Journaal 22.45 uur De weggestopte oorlog. Amerikaanse documentairefilm over Vietnam-veteranen die zich van de maatschappij afgekeerd hebben. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen. 23.30 uur Kublai Khan, Amerikaam- se speelfilm. De Joodse filo soof/astroloog Marco Polo, wordt een toekomst vol roem en glorie, maar ook gevangenschap voorspeld. De paus, die zeer onder de indruk is van Polo's intelligentie, stuurt hem naar keizer Kublai Khan op een missie waarmee de hereniging van het kei zerrijk op het spel staat. Met. Omar Sharrif, Orson Welles, Elsa Martinel- li. BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik tak, animatie voor de allerkleinsten. (Afl. 145 (herh.) 18.05 uur Klein, klein kleutertje; Pe ter en Robbie. Afl. 12 (herh.) Vertel ler: Francis Verdoodt. 18.20 uur Emma en Opa. Afl. 8: Au gustus (herh.) 18.30 uur Star Trek, Amerikaanse science-fictionserie. Met: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForrest Kelley e.a. Afl. Elaan van Troyius. Mr. Spock en Dr. McCoy worden de slaaf van een bekoorlijk wezen dat van een andere planeet komt: Elaan. Haar tranen hebben een vreemde ei genschap: ze onderwerpen mannen aan haar wil... 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur De inspecteur geeft het nooit op, Amerikaanse speelfilm uit 1976. Met in de hoofdrollen: Clint Eastwood, lyne Daly en Harry Guar- dino. Regie: James Fargo (Originele versie met tweetalige ondertiteling). Een stel gangsters eist een miljoen dollar van de overheid van San Fran cisco, ze dreigen enorme verwoestin gen aan te richten als ze het geld niet krijgen. Om hun eis kracht bij te zet ten ontvoeren ze de burgemeester van de stad. 21.50 uur Filmportret: Laurence Oli vier (deel 1). Gesprek waarin Lauren ce Olivier over zijn jeugd praat, over zijn successen als beginnend acteur, over zijn debuut als filmregisseur in 1944. Verder interviews met o.a. Frank Finlay, Lady Peggy Ashcroft, Sir Ralph Richardson en Noel Co ward. Filmfragmenten uit o.a. Othel lo, No funny business en Friends and Lovers. 23.05 uur Journaal 23.20 uur Zwemmen. Samenvattende reportage van de wedstrijden die vandaag plaatshadden in Sofia in het kader van de Europese Kampioen schappen. 23.50 uur Coda: Wij van Paul Snoek. HAAMSTEDE - Wegens het wegvallen van thermiek moest piloot D. van der V. uit Vlaardingen dinsdagmiddag rond half twee met zijn zweefvliegtuig een noodlanding maken. Hij belandde zonder ongelukken op een uienveld aan de Luchtenburgseweg te Haamstede, eigendom van W. den Vrieze. Het vliegtuigje liep daarbij geen schade op. door CISSY VAN MARXVELDT Als Dot soms eens in opstand kwam en smeekte: "Ihnte, neem toch eindelijk eens een naaister die ook lange mouwen fabrieken kan. Laat ze dan maar in vredesnaam wat duur der zijn gooide tante Mies fier haar hoofd achterover: 'Nee, Dot, daar denk ik niet aan. Wlkc naaister maakt die jurken op één dag?' 'Nu, ze zijn er dan ook naar!' vond Dot en keek naar een verknipte hals, waar door haar rechtermouw voortdurend van haar schouder gleed. 'Kom kind. dat meen je niet. Dat streepje staat je keurig'. Thnte Mies drukte haar lorg net met duim en wijsvinger beter op haar neus. 'En een jurk met lange mouwen kopen we dan wel'. Die werd ook werkelijk gekocht - duur het enige behoorlijke exemplaar, waar ze tijden op toren moest. Gelukkig, dacht ze. dat ik zo weinig geef om pracht en praal. Ik ben tevreden in mijn robe-chemise en ik heb het ene jaar de taille wat lager en het volgen de jaar dc taille wat hoger. Juffrouw Knol volgt Parijse aanwijzingen, door mij vertaald En soms heb ik een ceintuurtje als een staart achter me aanbungelen. Dot gaapte. Maar toch. dacht ze, toch zou het niet onaardig zijn, als tante Mies ook zo'n schattig buitenhuis had, waar we ons acht we ken per jaar konden opbergen. En een major domus en een zwaar zilve ren theeservies en een auto, die ik zou kunnen besturen en een paard Dot gaapte weer luidruchtig. Een hoge stem zei: ,,0, zit jij hier?" ,,Ja," zei Dot. ,,Wat doe je hier?" „Niets. Ik mafte." „Waar zijn de anderen? Ik ben door de achtertuin gekomen." Dot vouwde de handen over haar maag. „Ze zitten op het gazon!" zie Dot. Ze gaf het woord een Franse klemtoon. „Onder de paraplu. Of ze liggen in dc vijver. Wat zie jij er ver hit uit." Ella Hcuvelink legde haar handen langs haar wangen. Ze was groot en grof en het zware, blonde haar droeg ze als een kroon om haar hoofd ge wonden. „Ja, ik bén ook warn, 't Is warm vind je niet?" „Helemaal niet," vond Dot. Ze keek onschuldig naar Ella op. die bo ven haar torende. Dol groef haar wit te hakken in het gras, schommelde wat met haar stoel heen en weer. Ella zwaaide met het kleine wandelstokje, waarom ze een plasticblauw lint ge bonden had in dc kleur van haar jurk. Ze keek neer op Dot. „Ik heb zo'n vresel'jk leuk nieuw tje." zei ze dan. „O ja°" Dot groef haar thans groe ne hakken weer los. „Ken jij 'Sonnewende'?" „Nooit van gehoord." „Kom, dat leuke buiten dicht bij het sparrenbos." ,,'k Weet helemaal niet eens, dat er hier een sparrenbos in de buurt is," loog Dot. Ella tikte ongeduldig met haar stokje tegen haar been. „Doe niet zo béte zeg. We zijn er gister nog doorgekomen." Dot haalde haar tien vingers door haar kroezige pruik. Ze wist, dat ze er don uitzag als een Somalielanden- negerin. „Ik wist niet," zei Dot en ze verborg de grage grinnik, „dat jullie een hoop bomen somewhere het Sparrenbos noemen. Nee, hoe kan ik dat weten? Ik ben maar een debutante hier. Ga door met je knaleffecten." Ella, die in de drie dagen van Dots verblijf wel twintig keer lust had ge had om Dot door elkaar te rammelen, zei nu lusteloos: „Och, 'Sonnewende' is voor de zomer verhuurd." „Zo. Dat is erg," zei Dot. „Stond het leeg?" „Ja, wat dacht je dan?" „Nu, het zou toch best de rest van het jaar bewoond kunnen zijn? Bos jesmensen verhuren 's zomers hun huis." „'Sonnewende' behoort aan mr. Huygens, de directeur van de Deposi- tobank." Ella plukte een rododen dronblad af, draaide dit rond tussen haar vingers. Ze zei het zo afdoend, alsof daarmee de zaak voor Dot be grijpelijk moest zijn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5