Arbeidstijdverkorting en de gemeentesecretarieën Verpleegkundige dienst bleef binnen begroting in '84 NOORDWELLE DRUKKERIJ 3 Hoe geregeld op Schouwen-Duiveland? Snuffelmarkt in sporthal Krayestein Burgh-Haamstede Zeemijn voor Schouwse kust gevonden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 auBUstus 1985 Nr. 23773 Het gemeentehuis van Westerschouiven zal binnen af zienbare tijd een ingrijpende verbouwing ondergaan. De ambtenaren zullen dan tijdelijk worden gehuisvest in het dorpshuis te Serooskerke. Het gemeentehuis van Duiveland, gevestigd in Nieuwer- kerk met de onlangs aangepaste entrée. Het Bruse gemeentehuis. Het gemeentehuis van Middenschouwen, gevestigd in Seharendijke. ZIERIKZEE - „Een aantal gemeenten zal hun dienst verlening aan het publiek beperken als gevolg van de ar beidstijdverkorting". Dat schreef het Economische Dag blad naar aanleiding van de 38-urige werkweek voor ambtenaren, die per 1 augustus is ingegaan. Als voor beelden werden in het artikel aangedragen de gemeen ten Sassenheim, Lisse, Hillegom en Warmond, die hun gemeentehuizen één keer in de veertien dagen op vrij dagmiddag sluiten en als de arbeidstijdsverkorting ver der gaat, dat elke vrijdagmiddag zullen doen. Het Economisch Dagblad verwijst naar de circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarin werd bepaald, dat de huidige be drijfstijd gehandhaafd moet worden. „Sluiten op vrijdagmiddag is in strijd met die circulaire", aldus het ministerie. De gemeente Sassenheim stelt zich echter op het standpunt dat het aan de gemeenten is te bepalen hoe de ar beidstijdverkorting wordt ingevuld. In hetzelfde artikel wordt ook een vertegenwoordigster van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) aan het woord gelaten. Vaak gewaarschuwd Zij voert erin aan, dat haar organi satie al zo vaak heeft gewaarschuwd voor arbeidstijdverkorting en dat dit gevolgen zou hebben voor de dienst verlening aan het publiek. Ook zij stelt zich op het standpunt dat ge meenten zelf mogen uitmaken hoe zij de arbeidstijdverkorting invullen. De VNG-woordvoerster denkt, dat het publiek er niet mee zal zitten, dat het gemeentehuis op vrijdagmiddag dicht is. Als het publiek er niet over te spreken is, moet het, volgens haar, maar protesteren bij de gemeente raad. De problematiek rond de ar beidstijdverkorting voor de ambte naren speelt echter ook dicht bij huis. Uiteraard is ook in de zes ge meenten op Schouwen-Duiveland die 38-urige werkweek voor de ambtena ren ingegaan. Hoe is één en ander in de regio-gemeenten geregeld? In Middenschouwen besloot de niet met zomerreces zijnde gemeenteraad om de secretarie eenmaal per veer tien dagen op vrijdagmiddag te slui ten. Van diverse raadsfracties werd gevraagd of dat niet een te grote be perking inhield van de dienstverle ning aan het publiek. Proef Volgens burgemeester W. den Boer zal dat ongemak wel .meevallen te meer daar sinds kort de proef wordt gedaan met openstelling gedurende enkele uren op donderdagavond. ,,Als we deze regeling niet treffen, zou dat betekenen dat er maar een ge deeltelijke bezetting is, terwijl bo vendien een aantal medewerkers van de afdeling secretarie op vrijdag naar school moet. De dienstverlening zou dan ook maar op een uiterst laag pit je staan", aldus burgemeester Den Boer. De gemeente Bruinisse deed een uitgebreid schrijven uitgaan naar de medewerkers van de gemeente en de Technische Dienst kring Bruinisse en Middenschouwen. In de daarin aangekondigde nieuwe regeling wordt onderscheid gemaakt tussen werknemers met een volledige dag taak en parttime-krachten. Voor de categorie fulltime- medewerkers wordt de arbeidsduur verkorting opgevangen door middel van vrijaf op vrijdagmiddag, eens in de veertien dagen. Met het oog op de aard en de gebondenheid van hun werkzaamheden werd hierop een uit zondering gemaakt voor de haven meester en de ambtenaar ter secreta rie, belast met burgerlijke zaken. Aan hen wordt de arbeidsduurver korting toegekend in de vorm van twaalf verlofdagen per jaar, die in principe niet vrij opneembaar zijn. Bereikbaar B. en w. benadrukken in het schrij ven, dat het gemeentehuis ook op de vrije vrijdagmiddag geopend blijft voor burgerlijke standzaken en overi gens de telefonische bereikbaarheid gegarandeerd is. De gemeentebode zal vrijaf krijgen op een andere mid dag indien hij bijstand moet verlenen bij een huwelijksvoltrekking en die plechtigheid plaatsvindt op een vrije vrijdagmiddag. Het college laat weten, dat de keu ze voor een vrije vrijdagmiddag, eens in de veertien dagen, mede is in gegeven door de verwachting dat te zijner tijd wellicht de werktijd zal worden ingekort tot 36 uur per week. Betreffende de parttime werknemers laat, volgens b. en w., het dienstbelang het niet toe dat deze groep personeelsleden korter gaat werken. Daarom wordt voor hen de arbeidsduurverkorting gecompen seerd in geld. Technische Dienstkring- In verband met de onderlinge ver bondenheid en het oogmerk om zo ra tioneel mogelijk te kunnen blijven werken, besloten Bruinisse en Mid denschouwen voor het personeel van de Technische Dienstkring een rege ling te treffen, die in hoofdzaak ge lijk is aan die voor de ambtenaren van de gemeente Bruinisse. Ten slotte wordt in het schrijven medegedeeld, dat b. en w. besloten hebben de bid- en dankdag als extra verlofdagen te laten vervallen. Als redenen van dit besluit wordt aange voerd, dat het personeel in overwe gende mate geen gebruik meer maakt van het doel waarvoor de ver lofdag oorspronkelijk werd gegeven en dat de regeling een afwijking is op de algemeen geldende Rijksregeling op dit punt. Aangevoerd wordt ten slotte nog, dat in den vervolge een ieder, die daarom vraagt zonder meer op die dagen verlof zal worden verleend, hetgeen dan wel in mindering zal worden gebracht op het totale aantal vakantiedagen dat men heeft. Niet zo'n probleem Voor de gemeente Duiveland blijkt de opvang van de 38-urige werkweek niet zo'n probleem te vormen. ,,Wij werkten al volgens die 38 uren, dus voor het secretariepersoneel blijft al les gelijk", laat woordvoerder de heer Waasdorp desgevraagd weten. Voor de medewerkers van de dienst gemeentewerken ligt dat echter an ders. Zij draaiden voorheen een veer tig urige werkweek en zullen nu een maal in de veertien dagen op de vrijdagmiddag vrij krijgen. Natuur lijk kunnen zich situaties voordien, dat er gemeentewerklieden beschik baar dienen te zijn om de dienstverle ning aan de bevolking niet in gevaar te brengen. Die uren zullen dan uiter aard op andere dagen worden gecom penseerd. Ook in Westerschouwen blijft de indeling van de werkweek der amb tenaren op het gemeentehuis precies zoals die was. De nog te verkorten ar beidstijd wordt gevonden in een vrije middag op 24 december, een vrije middag op 31 december een een gehele vrije dag op 27 december. Bij de dienst gemeentewerken in de Westhoek werd de arbeidstijdverkor ting opgevangen door de zogenaamde winterregeling in plaats van zoals voorheen op 1 oktober nu op 1 juli te laten ingaan. Om de service verlening op het huidig niveau te kunnen handhaven zullen twee nieu we personeelleden worden aange trokken. Overwogen In Zierikzee werd serieus overwo gen om ook eenmaal per veertien da gen een vrije vrijdagmiddag te verle nen. Uit een oogpunt van service-verlening werd echter ook hier voor een andere regeling geko zen. Die houdt in: vijf extra vrije da gen in 1985 en twaalf in 1986. Van die vijf voor dit jaar, zullen er drie ver plicht zijn, te weten op: 27, 30 en 31 december. In 1986 gelden als verplich te vrije dagen: 9 mei (de vrijdag na Hemelvaartsdag), 27, 30 en 31 decem ber. De overige extra vrije dagen kun nen naar eigen keuze worden opgeno men. Voor de medewerkers van de dienst gemeentewerken geldt eenzelf de regeling. In Brouwershaven werkten de ambtenaren reeds 38 3/4 uur per week. Er moest dus drie kwartier verkort worden. Dat wordt nu ge daan door op woensdag, donderdag en vrijdag een kwartiertje eerder dan voorheen te stoppen met het werk. De mensen van de dienst ge meentewerken kenden wel een veer- tigurige werkweek en voor hen bete kent de arbeidstijdverkorting dan ook, dat zij eenmaal per veertien da gen een vrije vrijdagmiddag zullen hebben. Of de arbeidstijdverkorting onder de ambtenaren zich nog verder zal doorzetten naar een 36-urige werk week valt overigens nog te bezien. De ambtenarenbonden van FNV en CNV zien voorlopig af van de eis tot invoe ring van die 36-urige werkweek. Zij leggen in de onderhandelingen met minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken de prioriteit bij handhaving van de koopkracht en voldoen daar mee ongetwijfeld aan de wens van ve le leden, die zich al enige tijd afvra gen wat je nou eigenlijk opschiet met arbeidstijdsverkorting in de huidige vorm. Twijfels worden in dit verband gezet bij het beoogde gunstig effect van extra banen. Vervolg pagina 1 bedenkt dat de ontwikkelingen van de afgelopen jaren stormachtig ge noemd kunnen worden. Gedurende het jaar 1984 is verder gewerkt aan een noodzakelijke aanpassing van de organisatie die op sommige punten bij de snelle groei was achtergeble ven. Naast de groei in activiteiten was ook sprake van accentverschui vingen binnen specialismen zoals bij voorbeeld een toename van het aan tal arbeidsintensieve therapeutische en diagnostische verrichtingen," al dus de directie. Afgelopen jaar werd begonnen met het inventariseren van deze ontwik kelingen om op die wijze tot een even tueel noodzakelijke herverdeling van mensen en middelen te komen. Ook deden zich ruimtelijke problemen voor, maar dankzij de inventiviteit van velen werden oplossingen gevon den binnen de huidige behuizing. On der meer de polikliniek oogheelkun de verplaatst en konden middelen worden vrijgemaakt voor de aan schaf van apparatuur om zoveel mo gelijk aan de toenemende vraag naar oogheelkundige zorg te kunnen vol doen. „Het overheidsbeleid is op consoli datie gericht. De instroom van nieu we specialisten zowel in het kader van uitbreiding van het aantal speci alisten per specialisme als in het ka der van substitutie, waarbij dezelfde hoeveelheid werk per specialisme door meer specialisten wordt gedaan was gedurende een groot deel van het verslagjaar aan banden gelegd. Bo vendien bestond tot medio 1984 geen duidelijkheid over de wijze waarop het budget voor 1985 zou worden be paald." Beleidsplanning Tijdens intensief overleg dat onder meer met het bestuur van de speeia- listenstaf, de ondernemingsraad en het beleidsteam werd gevoerd, bleek dat in toenemende mate behoefte was ontstaan aan een middellange ter mijn beleidsplan voot de patiënten zorg. Aan de invulling van nieuwe functies, de uitbreiding van specia lismen en het aantal specialisten, zo als die de afgelopen jaren plaatsvond lag veelal geen beleidsplan ten grondslag. Er ontstonden dan ook problemen in de organisatie omdat de consequenties van een dergelijke uitbreiding niet of nauwelijks waren voorzien. Om een begin te maken met het verzamelen van bouwstenen voor een beleidsplan voor de middellange termijn werden de specialisten uitge nodigd om de te verwachten ontwik kelingen binnen hun specialismen voor de komende drie tot vijf jaren zo uitgebreid mogelijk op papier te zet ten De voorlopige resultaten van dit onderzoek zijn een belangrijk uit gangspunt geweest voor de vaststel ling van het budget voor 1985. Zierikzee De activiteiten in de lokatie Zierik zee waren gedurende het verslagjaar gebaseerd op het beperkte functie pakket, zoals dat was overeengeko men bij de fusie. Gekoppeld aan de bouwvergunning van het nieuwe zie kenhuis te Qoes verzocht de overheid de directie van de Stichting om func tiepakket en capaciteit van de lokatie Zierikzee gedurende de nieuwbouw- periode te Goes kritisch te bezien. Er werd dan ook in 1984 nog een begin gemaakt met de inventarisatie. BURGH-HAAMSTEDE - In de multi-functionele hal van sport- en recreatiecentrum Krayestein wordt op zaterdag 10 augustus voor de tweede keer in successie een snuffel markt gehouden. De organisatie van deze markten is in handen van het Bergen op Zoomse bureau Ad Lins- sen. De markt is geopend van een uur 's middags tot negen uur 's avonds. Er is nog gelegenheid om een verkoop- plaatsje te huren. Afgelopen zaterdag werd de eerste snuffelmarkt in de hernieuwde serie afgewerkt. In to taal werd deze markt bezocht door 1750 belangstellende Het ligt in de bedoeling van de organisatie om ook in het najaar en winter door te gaan met de vlooienmarkten, maar dan met een frequentie van een keer per maand. BURGHSLUIS - De vissersboot de Kortgcnc 5, eigendom van H. Bout. heeft woensdag voor de kust van Schouwen een zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog in zijn netten opgevist. De eigenaar zette de mijn op de terug weg overboord in de monding van de Oosterscheldc. De demontageplocg van de Marine uit Vlissingen arri veerde voor vanochtend voor de mon tage van de mijn. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 DEN HAAG - Er bestaan wel dege lijk goede alternatieven voor het hui dige systeem van zuiveringsheffin gen voor woonruimten. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Water staat, die in de nota „Waterverontrei nigingsheffingen" het tegendeel be weert, wil gewoon niet dat het huidi ge systeem verandert, omdat zij een lastenverschuiving vreest van de huishoudens naar het bedrijfsleven. Dat schrijft de Consumentenbond in een brief aan de vaste kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. De overheid heeft de directie van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen verzocht om tijdens de nieuwbouwperiode van het ziekenhuis te Goes de capaciteit en het functiepakket van de lokatie Zierikzee kritisch te bekijken. Het gemeentehuis in de Smalstad. Het historisch stadhuis te Zierikzee. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3