Neeltje Jans attractie met internationale allure 'n ZOMERZOTHEID Oosterlands gezin Goudzwaard winnaar van hoofdprijs in zomerspel 'Ontdek Zierikzee' Opknapbeurt Taklift 4 Diefstal en vernieling op camping ,Bremhoeve, Massale opkomst verwacht op jongerensurfdag ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Dinsdag e augustus 1985 Nr. 23772 5 G.S. in begrotingsbrief 1986: MIDDELBURG - „Wij menen, dat Neeltje Jans kan worden ontwikkeld tot een attractie van internationale allure, niet alleen op toeristisch gebied maar ook uit een oogpunt van prestatie van waterbouwkundige kennis." Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland onder het hoofdstuk Recreatie in de begrotingsbrief 1986. G.S. benadrukken, dat het beleid de komende jaren in het teken zal staan van de realisering van het be leidsplan recreatie en toerisme. Zij zullen 2ich als eerste aanzet richten op de totstandkoming van een activi teitenplan en de instelling van pro jectgroepen voor de zogenaamde speerpuntgebieden, zulks in samen werking met de betrokken gemeen ten. Gewezen wordt op het feit, dat voor Neeltje Jans al een projectgroep be staat onder leiding van de gedepu teerde voor recreatie en toerisme. G.S. verwijzen naar het besluit voor de inrichting van Neeltje Jans een in- ZEEWOLDE - De organisatie van ANWB, NCRV en de fabrikantenve reniging Holland Surfpoule van de jongerensurfdag 1985, die op zater dag 24 augustus plaatsvindt in Zee- wolde, verwacht 15.000 plankzeilen- de jongeren. Door de NCRV-radio wordt de hele dag via Hilversum 3 aandacht be steed aan' deze manifestatie. Ook worden tv-opnames gemaakt. Tij dens de jongerensurfdag wordt ge streden om de Holland Surfcup 1985. Veel bekende en professionele plank zeilers doen hieraan mee. Onder het motto „iedereen die wil surfen, kan ook surfen", bestaat de mogelijkheid om mee te doen aan een prestatie tocht, een uurrecord of een behendig heidsrace. Voor beginners en gevor derden worden instructies gegeven. Behalve surfen kunnen de jongeren ook rekenen op een optreden van de Los-Vastband van Jan Rietman met artiesten als Mai Tai en Albert West. WASHINGTON - President Ronald Reagan heeft maandag meegedeeld dat het gezwelletje dat vorige week werd weggenomen van zijn neus, kan kerachtig was en wijzend op een vorm van huidkanker. In de toekomst moet hij de zon vermijden. „Dit is de meest voorkomende en minst gevaar lijke (vorm van kanker)", aldus Rea gan, die op 13 juli werd geopeerd aan darmkanker. MOSKOU - Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft maandag verklaard dat de Sovjet-Unie geen atoomoorlog zal beginnen. Dit stelt Gorbatsjov in een antwoord op een boodschap van Japanse organisaties voor slachtof fers van de atoombom. In het ant woord, dat door het officiële persbu reau Ihss werd verspreid, wijst de Sovjetleider erop dat zijn land zich in 1982 heeft verplicht niet als eerste atoomwapens te gebruiken. tegrale visie te ontwikkelen. De staatssecretaris van Economische Za ken heeft een subsidie van 200.000,— verleend ten behoeve van het uitvoeren van een themastudie en vervolgens een haalbaarheidsonder zoek voor de toeristisch-recreatieve invulling. Opdracht G.S. delen mede, dat inmiddels op dracht is gegeven tot het doen van een themastudie. Deze zal in de loop van 1985 gereed zijn. Het college wil in de begrotingsbrief nog eens duidelijk stellen, dat de financiering van toe ristische voorzieningen in Zeeland primair een zaak is van het be drijfsleven. De overheid heeft alleen een stimulerende en een voorwaar denscheppende taak. G.S. gaan er verder van uit, dat het schap voor de behartiging van de natuur- en recreatiebelangen in de Grevelingen nog voor de aanvang van het komende begrotingsjaar rea liteit zal zijn. Eén van de eerste ta ken van de raad van bestuur zal, vol gens het college, zijn de herbezinning op de inrichting van het gebied. Volgens G.S. bestaat er op dit mo ment nog onvoldoende inzicht in de mogelijkheden om de Kabbelaars- bank op korte termijn tot een toe ristische trekker te ontwikkelen. Zijn er wel realiseringsmogelijkhe den, dan zal volgens het beleidsplan recreatie en toerisme de positie van het speerpunt Brouwersdam nader moeten worden bezien. Veerse Meer Voor wat betreft het Veerse Meer worden in de begrotingsbrief twee belangrijke zaken aangekondigd: De regulering van het plankzeilen zal, volgens G.S., verder gestalte kunnen krijgen in de vorm van een tweede windsurfcentrum, te stichten bij de Oranjeplaat (Arnemuiden). Doordat de financiering van infrastructurele voorzieningen rond is gekregen dankzij bijdragen van rijk en provin cie, zijn er geen beletselen meer, al dus G.S. in de begrotingsbrief. In 1986 mogen ten aanzien van het Veerse Meer verder concrete advie zen over de regeling van het water peil tegemoet gezien worden. Vergro ting van de gebruiksmogelijkheden voor de watersport betekent, volgens G.S., tevens een belangrijke verbete ring van het rendement van de re- creatiebedrijven aan het Veerse Meer. In de begrotingsbrief wordt verder de verwachting uitgesproken, dat door de herstructurering van de pro vinciale WV en de daarmee gepaard gaande personeelsuitbreiding onder andere de toeristische promotie en de vakantieboekingscentrale krachtig uitgebouwd kunnen worden. Met na druk wijzen G.S. erop dat de activi teiten in 1986 mede moeten worden beoordeeld in het licht van de provi sorische voorbereiding in 1985 als ge volg van het ontbreken van een ade quaat personeelsbestand. „Wij hebben er overigens vertrouwen in dat de begeleidingscommissie voor toeristische marketing en promotie van de provinciale WV er toch in zal slagen tijdig een aanvaardbaar acti viteitenplan voor 1986 voor te berei den," aldus G.S. in de begrotings brief. Recreatiewerk Zeeland Het blijven functioneren van de Stichting Recreatiewerk Zeeland, waaraan G.S. waarde zeggen te hech ten, is ook in 1986 afhankelijk van het feit of het rijk doorgaat met het volledig betalen van de personeels kosten. Het college verwacht overi gens dat dit het geval zal zijn. G.S. zeggen zich nader te zullen be raden over de opzet en de financie ring van de informatieverschaffing over toeristische logiesaccommoda- ties in 1986. Men wil gemeenten en het bedrijfsleven de voorstellen daar toe nog dit jaar presenteren. Als oor zaak dat dit niet eerder is gebeurd, verwijzen G.S. naar de tegenvallende bereidheid van gemeenten om te par ticiperen in de opzet voor 1985. Ten aanzien van beheer en inrich ting van de Oosterschelde gaan G.S. uitgebreid in op de intentie verklaring inzake coördinatie van bestuur met betrekking tot de Oos terschelde. De huidige verklaring geldt tot 1 november dit jaar. De Stuurgroep Oosterschelde stelt zich op het standpunt, dat, nu de no dige ervaring is opgedaan, de intentie-verklaring niet opnieuw voor een bepaalde (korte) tijd van kracht dient te zijn. De deelnemende instanties ('declaranten') werd dan ook voorgesteld de intentie verklaring een onbepaalde werkings duur te geven en in verband hiermee de mogelijkheid van uittreding in te bouwen waarbij een opzegtermijn van één jaar in acht ware te nemen. Adviezen G.S. zeggen dit standpunt van de Stuurgroep Oosterschelde te onder schrijven. De intentie-verklaring is, volgens het college, te meer nodig nu het rijk althans voorlopig niet wil meewerken aan de totstandkoming van een gemeenschappelijke rege ling. G.S. zeggen adviezen tegemoet te zien voor dan wel in het begrotings jaar betreffende: Het beheer en de in richting van Neeltje Jans; de be- heersproblematiek (het afstemmen van de beheersplannen en de aanpak van het actieve beheer); de betre- dingsproblematiek en het beheer en de inrichting van de Sophiahaven. Het beleidsplan Oosterschelde zal ook in 1986 worden getoetst aan de hand van een jaarlijkse voortgangs rapportage. De Stuurgroep Ooster schelde zal er, volgens G.S., naar stre ven, dat zo snel mogelijk na afloop van het begrotingsjaar wodt gerap porteerd. G.S. zeggen tussentijdse in formatie toe indien daartoe aanlei ding bestaat. Willem Gudde van de ZOC reikt de hoofdprijs van 500,- aan waardebonnen uit aan mevrouw J. C. Goudzwaard eti haar dochter Laura uit Oosterland. ZIERIKZEE - 'Ik denk dat het geen probleem zal zijn om ze uit te geven', zei mevrouw J. C. Goudzwaard- Stouten uit Oosterland verheugd, nadat ze vanmorgen in de ontvangsthal van Drukkerij Lakenman en Ochtman de 20 waardebonnen a 25,per stuk kreeg uitgereikt, die de wekelijkse hoofdprijs vormen in het ZÖC zo merspel 'Ontdek Zierikzee'. De Oosterlandse ontving de prijs' uit handen van ZOC vertegenwoordi ger Willem Gudde, die in gezelschap was van ZOC penningmeester Tfed Volkeri. Mevrouw Goudzwaard komt regelmatig naar Zierikzee om te win kelen. Het was echter de eerste maal Uit de tent van kampeerster E. B. uit Wormerveer werden in dezelfde nacht vier bankbiljetten van 100,— en voor ongeveer 150,— aan klein geld gestolen. Schoenen ontvreemd J. J. uit Leusden raakte gedupeerd doordat uit zijn tent een portemon- naie met 35,— werd gestolen even als een paar nieuwe schoenen ter waarde van 200—. Uit de tent van J. v. d. L. uit Eind hoven werden tien cassettebandjes ontvreemd. Ook de bungalowtent van J. H. uit Halsteren werd met een dat zij deelnam aan het ZOC-spel. Dat kwam omdat dochter Laura vori ge week de 'Ontdek Zierikzee' route liep. Als gevolg daarvan werd er 's avonds druk gepuzzeld in huize Goudzwaard om een geschikte slag zin te bedenken. Dit leverde drie zin nachtelijk bezoek vereerd. De tent werd doorzocht en er werd voor 227,— aan geld gestolen. LA PAZ - Victor Paz Estenssore, kandidaat van de nationaal revolu tionaire beweging MNR, is maandag door het Boliviaanse parlement tot president gekozen. De 77-jarige poli- ticua kreeg in de tweede stemming in het parlement een meerderheid van de stemmen. De president van Boli via moest door het parlement worden aangewezen, omdat geen van de kan didaten tijdens de verkiezingen van vorige maand een absolute meerder heid had weten te behalen. nen op, maar de ware inspiratie kwam pas bij Laura toen ze al in 'bed de' lag. Zij stond op om de volgende regels in onvervalst Zeeuws dialect te note ren „Bekend is 't stad'uus, in op zun Zeeuws ezeid. Vö wie a van geschie denis out, ist'un echte bezienswaer- dugheit. Met deze woorden bleek ze recht in de roos te schieten. Het is ook bij de familie Goudzwaard de eerste maal dat ze ergens een prijs mee win nen. Mevrouw weet nog niet precies waaraan de bonnen zullen worden be steed, maar zij denkt dat dat zeker in veel verschillende zaken zal zijn. De mogelijkheid om aan het ZOC zo merspel 'Ontdek Zierikzee' mee te doen bestaat nog op drie achtereen volgende dinsdagen. LONDEN - Een Britse consumen tenorganisatie wil dat de Ameri kaanse film Rambo uit de Brise bio scopen wordt geweerd. Ze vindt dat de film, die gaat over de bevrijding van in Vietnam gevangen Ameri kaanse soldaten, neerkomt op „96 mi nuten blind geweld en ongehoord sa disme". Verschillende politieke partijen voelen wel voor een verbod, maar een woordvoerder van de Londense ge meenteraad zei dat de film ongecen sureerd zal worden vertoond. Rambo, een ongekend kassucces in de Ver enigde Staten, zal op 30 augustus in Engeland in roulatie gaan. De film met in de hoofdrol Sylvester Stallone draait al enkele weken in Nederland. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten zijn bereid de Sovjet-Unie na te volgen in de stopzetting van alle on dergrondse kernproeven, zodra de reeks proeven met kernwapens die momenteel in de VS worden genomen is voltooid. Dit heeft president Rea gan maandag verklaard tijdens een informele persconferentie op het Wit te Huis. Wanneer wij onze proeven hebben beëindigd en als de SU geen nieuwe proeven neemt, zal dat een goede zaak zijn, aldus Reagan. in nacht van zondag op maandag RENESSE - Op camping 'De Bremhoeve' in Renesse werden in de nacht van zondag op maandag uit diverse tenten geld en goederen gestolen. Verder werd een geld automaat bij een warmwatertappunt opengebroken en vernield. Uit de automaat werd voor ongeveer 50,aan kwartjes ontvreemd. SEROOSKERKE - Nu de werkzaam heden aan de pijlerdam wegens de bouwvakvakantie op een laag pitje staan, is de gelegenheid aangegrepen om de (doorgaans jaarlijkse) onder houdsbeurt te plegen aan de Taklift 4, die bij de aanleg van de stormvloedke ring wordt ingeschakeld bij aanbren gen van dorpelbalken en schuiven. Deze grootste drijvende bok ter wereld ligt daartoe afgemeerd in het haventje Flaauwers, waar een groep van een man of zestien bezig is de Thklift opnieuw in de verf te zetten en de machines een grote onder houdsbeurt te geven. Het onderhoud wordt gepleegd door beman ningsleden van de Taklift 4, samengesteld uit de vier vaste ploegen die de bok normaliter continue aan het werk houden. Van de toegemeten onderhoudsperiode van drie weken is één week achter de rug en de komende veer tien dagen wordt het hard aanpoten om de Thklift van binnen en van buiten weer optimaal gereed te maken, vertelt een van de bemanningsleden. Links op de foto zijn op de wal bewegingswerken voor de pijlerdam te zien, die bij de Schelphoek lig gen opgeslagen. 4 Mia ging weer achterover leunen. Dot was om de rododendronstruik verdwenen. „En zoals ze Ella pas aan viel. Ik vind het niet aardig „Als Pit nu maar eerst hier is, wordt het gezelliger. Voor Dot bedoel ik. Ik begrijp alleen niet, dat ze niets van zich laat horen." „Wanneer zijn je oom en tante op reis gegaan?" „Eergister al. Ze had toch allicht even kunnen schrijven." „Ja, dat vind ik ook." Ze waren het altijd roerend eens sa men, de twee 'aartsvriendinnen', zo als Dot zei. 'Weeïg', vond Dot het. Pit en zij konden soms kijven samen, tot ze groen zagen. Maar dan: een ferme klap op Dots schouder, een fikse klap op Pits rug en ze waren weer voor een tijdje uitgeraasd. „Weet je nog." begon Mia weer, „hoe heerlijk het hier vorig jaar was?" „Ja, zalig," zei Lenie. Er klonk toch ook wel een beetje spijt in haar stem. Mia bekeek haar handen, die sproe ten hadden op het blanke vel. Naar vond ze dat. Ze trachtte naar beneden te kijken of ze ook de krans van sproetjes zag op haar kleine, rechte neus. Ze poeierde haar neus in 't ge heim. maar wreef toch altijd vóór ze naar beneden ging de poeier weer weg, omdat ze bang was voor een ho nende uitval van Dot. Dot kon rüw zijn soms. door CISSY VAN MARXVELDT „Is het de vierde of de vijfde zomer, dat je met ons hier bent?" vroeg Le nie. „De vijfde. Weet je nog, we zaten nog op de lagere, toen ben ik voor het eerst meegegaan." „Ja, toen hadden we nog vlechten," lachte Lenie, „met een rose of een blauw lint. Je had zo'n prachtige Schotse strik, weet je nog wel?" Mia schudde haar korte donkere helm. „Ja, dat weet ik nog best. En onze rokken waren even kort als ze nu zijn." „We zijn helemaal niet ouder ge worden," ontdekte Lenie. „Zou Dot slapen?" „Zal wel." „Nog thee?" „Nee, dank je. Ik ga een boek ha len." „Neem je dan mijn handwerkje mee? Het ligt op de bank in de huis kamer." „Goed. Zal ik je dan wat voorle zen?" „O dól zeg." Lenie dacht: Zo goed is het altijd tussen Mia en mij. We begrijpen el kaar. En het zal altijd zo blijven, óók als ik in Lausanne ben, omdat we ge lijk denken, gelijk voelen, omdat we, ja. dat was het 'gelijkgestemde zie len' hebben. Ze zou het Mia straks zeggen. Ze had eens ergens in een boek gelezen over 'gelijkgestemde zielen'. Dot zou zeggen. 'Och kind' - nee - 'och schaap, nonsensica hoor!' En Dot, achter haar rododendron, lag met wijd open ogen voor zich uit te staren en bepeinsde de voordelen van een overmatig bezit van het alou de slijk. Nee, ontevreden was ze ei genlijk nooit geweest. Tben vader en moeder gestorven waren, was zij als kleine peuter van vier jaar bij tante Mies gekomen. Thnte Mies scharrelde op de meest eigenaardige manier rond met het kleine kapitaaltje, dat geheimzinnige effecten opleverde. Soms was het: 'We hebben vandaag geen vlees. Dot. Vind je het erg kind7' En als Dots onverschillige stem dan zei: 'Natuurlijk niet, tante. Ik heb al tijd roeping gevoeld voor vegetariër', dan kwam tante Mies een uur na het eten geheimzinnig aandragen met een groot blik perziken of Californi- sche peren, en zei: 'Hier kind, maak dit blik eens voor me open. Dan ga ik je heerlijk trakteren'. En als Dot weerstreefde: 'Maar tante, waarom nou? U hebt uit zuinigheid geen vlees genomen vandaag', dan zei tante Mies glunderend: 'Juist daarom. Het wa ren de beste, die ik krijgen kon'. En zo was tante Mies met alles. "Ibn- te had een naaister, die qua vlugheid en goedkoopte alle collega's met stukken sloeg. Maar juffrouw Knol kon alleen hemdjurken wrochten en die nog niet eens onberispelijk. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5