4 Eerste rolemmers worden begin september in gebruik genomen Nauwelijks problemen door storm in Zeeland Tienduizenden herdenken bom op Hiroshima WOORD EN DAAD Neergestort vliegtuig in Dallas kreeg nog opdracht Vijf miljoen bezoekers voor Sail '85 2 Dit beeld van personeel van de Reinigingsdienst dat vuilniszakken ophaalt is bijna verleden tijd. In september wor den de rolemmers al in Poortambacht ingevoerd en in april 1986 zal heel Schouwen-Duiveland zijn overgeschakeld op de nieuwe wijze van vuil ophalen. Reinigingsdienst wil eventuele problemen in overleg met de mensen oplossen KERKWERVE - De Zierikzeese wijk Poortambacht krijgt op Schouwen-Duiveiand de primeur wat betreft de invoering van rolemmers als nieuwe wijze van vuilop- halen. In de week van 2 tot 7 september zullen de emmers daar huis aan huis worden uitgereikt en op 12 september worden ze voor de eerste maal opgehaald en geledigd. Tijdens een persconferentie maandagmiddag gaven de directeur van de Reinigingsdienst de heer J. Landman en de voorzitter van de raad van bestuur van de dienst de heer W. den Boer een toelichting op de verschillende as pecten rondom de invoering van het fenomeen. Het besluit tot invoering van de rol- emmer werd op 26 april jongstleden genomen door de raad van bestuur en daarna bekrachtigd door G.S. Het be treft in Poortambacht dus geen proef (zoals vele mensen abusievelijk blij ken te denken), maar het begin van een geleidelijke, maar definitieve, in voering over heel het eiland die april 1985 voltooid zal zijn. Besluitvorming Als ander punt van misverstand haakte den Boer in op het gevolgde besluitvormingsproces dat tot de in voering leidde. Hij benadrukte dat de raad van bestuur van de Reinigings dienst, die de beslissing nam, is sa mengesteld uit twee vertegenwoordi gers van elke gemeente die, op demo cratische wijze gekozen, de bevolking vertegenwoordigen. Daarnaast zijn alle leden van de zes gemeenteraden van Schouwen-Duiveiand via een rapport en een voorlichtingsavond uitvoerig geïnformeerd. Als motief voor het ontbreken van hoorzittingen of enquêtes vooraf voor de bevolking, zei Den Boer „Als je het gebruik niet kent, kun je er moeilijk over oorde len". De bestuurders gingen er boven dien vanuit dat de bevolking van Schouwen-Duiveiand niet anders zou reageren dan in andere gebieden van Nederland, waar 80 a 95 van de ge bruikers zich na de invoering tevre den toonde met de rolemmer. Knelpunten Dat de Reinigingsdienst de intentie heeft om dit percentage ook op Schouwen-Duiveiand te bereiken blijkt uit de 22 voorlichtingsavonden, die zij voorafgaand aan de invoering van de rolemmer in een bepaalde wijk, voor de betreffende bevolking belegt. Behalve voorlichting geven DE BILT - Een nieuwe depressie met aan de achterkant ervan een zo genoemde „scherpe trog" zal naar verwachting vanaf het begin van maandagmiddag in ons land windstoten teweeg brengen. Met een snelheid van 100 kilometer per uur. De trog markeert ook een „windsprong" van zuidwest naar noordwest. Bij de nadering neemt de windkracht toe tot zeven of acht en worden buien verwacht, zowel aan de kust als in het binnenland. De de pressie komt uit de richting van En geland. Het regende tijdens tijdens de storm in de nacht van zondag op maandag vooral aan de kust. De windkracht viel in het binnenland, volgens het KNMI, mee. De rijkspolitie in Zeeland noteerde overigens nauwelijks problemen. Er kwamen geen meldingen binnen van opwaaiende zomertenten of omgeval len bomen, aldus een woordvoerder. Ook andere plaatsen langs de kust en de Waddeneilanden bleven van merk bare gevolgen van de harde wind ge vrijwaard. zo meldden de verschil lende rijkspolitieposten en Scheveningen Radio. zal de dienst hierbij in overleg met de mensen een aanvaardbare oplossing zoeken voor alle problemen die zij in verband met de invoering naar voren brengen. Een oplossing, die volgens den Boer (in het uiterste geval) zelfs kan bestaan uit het mogen blijven ge bruiken van een plastiek zak. Verder zijn er mogelijkheden voor een klei nere rolemmer, grotere wielen en het gezamelijk gebruik van een rolem mer. De bestuurders zeiden ervan overtuigd te zijn dat met name in het centrum van Zierikzee probleemsitu aties bestaan waarvoor een aange paste oplossing moet worden gere geld. Tarieven De verhoging van de tarieven noemde Den Boer als een ander punt waarover veel misverstanden zijn ontstaan. „Het vervallen van het be jaardentarief komt niet door de in- voeriif^ van de rolemmer, maar door een maatregel die ons wordt opge legd door de rijksoverheid", zei hij. „Deze verhoging was ook gekomen waneer de rolemmer niet was inge voerd". De verhoging van het 'stan daardtarief' met FL 16.80 (van FL 108,60 naar FL 125,40) wordt naar zijn mening gecompenseerd doordat de gebruiker nu veel minder plastiek zakken behoeft te kopen. Den Boer wees erop dat voor dit bedrag ook ge- HIROSHIMA - Ruim 50.000 men sen, onder wie de Japanse premier Yasuhiro Nakasone en de burgemees ter van Hiroshima, Takeshi Araki, hebben vanochtend in de vredestui- nen van Hiroshima de herdenking bijgewoond van het feit dat 40 jaar geleden, op 6 augustus 1945, de eerste atoombom werd afgeworpen. Onder de aanwezigen waren circa 13.000 inwoners van de stad die de ex plosie welliswaar overleefd hebben, maar 40 jaar na dato nog steeds kam pen met verschillende kwalen als ge volg van de straling waaraan ze wer den blootgesteld. Om 08.15 uur plaatselijke tijd, het tijdstip waarop de bom ontplofte, loeiden in de stad de sirenes en wer den alle tempel- en kerkklokken ge luid. Buiten het park gingen veel mensen, ter nagedachtenis van de slachtoffers, languit op straat liggen. De plechtigheden - onder het thema „Geen Hiroshima's meer" - in het Vre- despark, dat middenin het ontplof- fingsgebied lag, vonden plaats rond om de overblijfselen van het gebouw waarin vroeger de Kamer van Koop handel en Industrie was gevestigd. Het skelet van dit gebouw, dat nooit is herbouwd, fungeert sinds de oor log als gedenkteken. Advertentie bruik kan worden gemaakt van de andere service-verleningen van de dienst, zoals het ophalen van grof af val, glas, probleemstoffen en de 'plaagdierenbestrijding'. Gebruikersgedrag Als belangrijk motief voor de in voering van de rolemmer noemde hij het inspelen van de Reinigingsdienst op het gedrag van de gebruiker. „De straten werden de laatste jaren in toe nemende mate vervuild doordat steeds vaker afval anders dan in plastiek zakken werd aangeboden", aldus Den Boer. „De invoering van reinigingspolitie om hierop controle uit te oefenen, die we eerst hebben overwogen bleek veel te duur". De voorzitter zei ervan overtuigd te zijn met de invoering van de rolemmer mee te werken aan een schoner mi lieu. Afvalscheiding Als ander motief noemde hij de gang van zaken zoals die zich op het gebied van vuilverwerking in de toe komst zal ontwikkelen. Waarschijn lijk zal de nadruk steeds meer komen te liggen op hergebruik door schei ding van afvalstoffen bij de bron. Hierop kan met de rolemmer goed in gespeeld worden. De Reinigings dienst Schouwen-Duiveiand loopt hierop vooruit door proeven met glas- verzamelbakken bij restaurants en bakken voor probleemstoffen bij ga ragebedrijven neer te zetten. Voorlichtingsavond Op donderdag 29 augustus om 20.00 uur in de aula van de LTS, Hatfield- park 1 te Zierikzee de eerste voorlich tingsavond dus. Alle bewoners van Poortambacht worden verwacht zo dat ze hun problemen met de rolem mer over kunnen dragen aan de Rei nigingsdienst, die er (in overleg met de gebruiker) een pasklare oplossing voor wil bedenken. Woensdag 7 augustus Aanvang 19.30 uur Zaal Ger. Gem. te Haamstede Lezing met dia's door de heer J. DANKERS uit Waddinxveen over hulpverlening in de derde wereld. TOEGANG GRATIS Een beeld "<in de grote rolemmer van 240 liter en de kleinere van bij bepaalde probleemsituaties ingezet zal worden. 120 liter die DALLAS - De piloot van het vrij dag in Dallas (Texas) verongelukte vliegtuig, waarbij 133 mensen de dood vonden, kreeg seconden voor het ongeluk opdracht op te stijgen. Maar of de piloot de opdracht heeft ontvangen en of hij heeft geprobeerd op te stijgen is niet duidelijk. Dit heeft een functionaris van de Amerikaanse federale raad voor ver keersveiligheid, Patrick Bursley, maandag verklaard. De opdracht - „Delta omkeren" - was afkomstig van een ervaren verkeersleider van de luchthaven van Dallas die vond dat het toestel, een Lockheed van Delta Airlines, te laag - 15 tot 30 me ter boven de grond - en te snel vloog. De verkeersleider zag bovendien dat het toestel aan de linderkant •brandde. Bovendien vreesde hij dat een klein vliegtuig dat kort daarvoor was geland, de landing van de lock- heed kon dwarsbomen. Het toestel stortte twee tot drie seconden later neer. Het maakte een vlucht van Fort Lauderdale (Florida) naar Los Ange les en zou een tusselanding in Dallas maken. Het toestel had 161 mensen aan boord, toen het bij de landing tij dens een hevige onweersbui neerstortte. In het gunstige geval zijn er 27 overlevenden, aldus de zegs man. Volgens ooggetuigen stuitte het toestel eerst op de autoweg, brak in stukken en vloog vervolgens in brand. Volgens functionarissen van de luchthaven is het toestel, een lock- heed 1-1011, mogelijk door de bliksem getroffen. AMSTERDAM - Sail '85, de zeilma- nifestatie in Amsterdam, is voorbij. Dinsdagmorgen trok een lange rij schepen, met voorop de negen grote windjammers, in de Parade of Sail via het Noordzeekanaal terug naar IJmijden, waar het ruime sop werd gekozen. Tussen de vier en vijf miljoen men sen bezochten sinds 1 augustus het zeilfeest met activiteiten op en rond het water van Amsterdam. Dat waren twee miljoen bezoekers meer dan tij dens de vorige Sail, in 1980. Volgens de organisator, de Stichting Sail Am sterdam. een gigantisch succes en voor herhaling in 1990 vatbaar. Op het industrieterrein de Achter- sluispolder te Zaandam verzamelden zich dinsdagmorgen talrijke belang stellenden die vanaf dat punt naar de vertrekkende schepen van Sail '85 ke ken. Ook bij Pont Buitenhuizen ston den veel toeschouwers hoewel de be langstelling in vergelijking met afgelopen donderdag toen de wind jammers aankwamen, minder was. Sail groeide uit tot een van de groot ste maritieme manifestaties ter we reld. Ruim tweehonderd schepen uit bijna alle zeevarende naties ter we reld lagen zes dagen in het water van Amsterdam. Pronkstukken onder die schepen waren de tien windjammers, met als grootste schip de Krusen- shtern uit Rusland. Sail Amsterdam kostte ruim twee miljoen gulden. Dat geld kwam bin nen via de gemeente Amsterdam, het ministerie van WVC, de helft van de sponsors en een deel uit de opbrengst van de verkoop van programmaboek jes. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Vertrek om 19.00 uur bij slotlaan aan de Laone te Renesse. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoor. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveiand Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveiand: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Start van slotlaan aan de Laone te Renesse om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veiand en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee OnderdakZaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz- zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Zaterdag 6 juli t/m zaterdag 10 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin-klein antiek. 10.00-17.00 uur, behalve zon dag. Tot en met zaterdag 17 augustus Burgh Hervormde kerk. Expositie Dieneke Hendriks, 10.00-12.00 uur en 16.00- 18.00 uur dagelijks, behalve op zon dag. Tot zaterdag 10 augustus Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie 13.30 tot 16.30 uur. Elke dag geopend, behalve zondag. Woensdag 7 augustus Burgh-Haamstede Sportcentrum Krayestein. Zomer avondshow. 20.00 uur. Renesse Start Korte Reke. Amateur Wieler ronde. 18.30 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw. Kinder film. 16.00 uur. Start bij Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Fietstocht door de akkerbouw- polders van Schouwen w.o. een be zoek aan het Landbouwmuseum, afstanden 18 km en 36 km. 18.00 uur. Brouwershaven Peuterspeelzaal „De Blokkendoos", Haven Zuidzijde 25. Allerlei activi teiten voor jeugd van 4 tot 12 jaar (o.a. werkstukjes, spelletjes, knutselen enz.). Van 9.30-11.30 uur en van 13.30- 15.30 uur. Donderdag 8 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondmu- ziek, Willie Bil, spinet; Liesbeth Franken, alt; en Dick de Koning, gi taar. 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Zang- en muziek avond. 20.00 uur. Terrein aan De Zoom bij restaurant De Wig. Tbuwtrekwedstrijden voor dames- en herenteams. Brouwershaven Peuterspeelzaal „De Blokkendoos", Haven Zuidzijde 25. Allerlei activi teiten voor jeugd van 4 tot 12 jaar (o.a. werkstukjes, spelletjes, knutselen enz.). Van 9.30-11.30 uur en van 13.30- 15.30 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart met medewerking van mevr. M. N. Coumou-Groenen- dijk, sopraan. 20.00 uur. Zaterdag 10 augustus Renesse Sportveld aan De Laone. Thptoe. 20.30 uur. Noordwelle Rommelmarkt/braderie. 12.00 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk. Orgel-recital Wim Boer en Eric Koevoets. 15.30 uur. Maandag 12 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Reinata Heemskerk, alt en Frans van Tilburg, orgel. 20.00 uur. Renesse Vertrek vanaf V.V.V.-kantóor. Avond- fietsdriedaagse. 19.00 uur. Scharendijke Start autotocht bij Verenigingsge bouw Ned. Herv. kerk. Schouws Ker- kepad. Rondleiding in de kerken van Brouwershaven, Zonnemaire, Drei schor en Noordgouwe. 19.00 uur. Dinsdag 13 augustus Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Olie Nilsson, orgel. 20.00 uur. Renesse Vertrek vanaf V.V.V.-kantoor. Avond- fietsdriedaagse. 19.00 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw. Optreden van volksdansgroep „Letitia". 20.00 Woensdag 14 augustus Renesse Vertrek vanaf V.V.V.-kantoor. Avond- fietsdriedaagse. 19.00 uur. Nederlands Hervormde kerk. „Koor klanken" door het Mannenkoor „Ons Koor" uit Sommelsdijk o.l.v. Gerrit Zoon. 20.00 ur. Scharendijke Ned. Herv. kerk. Muziekavond m.m.v. Erwin Neve uit Oostburg (or gel) en Hans Smout uit Bergen op Zoom (bas/bariton). 20.00 uur. Donderdag 15 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh Ned. Herv. kerk. Zomeravondmu- ziek, Rinus Verhage, orgel; en Helen Fitzpatrick, viool. 20.00 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw. Poppen theater „Alteklein". 16.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Delta films w.o. Stormvloed, Oosterschel- dewerken. 20.00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 17 augustus Zierikzee Het Luitje Vertrek vaartocht bejaar den gemeente Brouwershaven. 14.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2