NIEUWSBODE Het Friese paard: een bundeling van goede karaktereigenschappen Marion Hofland trekt met Tanagra overwinning naar zich toe in L-klasse dressuur 4 twee winstpunten, terwijl acht ande re nog een winstpunt meepikten. Procureur Dat de hengst sinds enkele jaren prima produkten aflevert voor zowel dressuur- als springwedstrijden in de paardensport, hoeft inmiddels niet meer onderkend te worden. Vandaar dat het zeker niet vreemd was te mo gen vaststellen, dat twee jonge mer ries, afstammend van Procureur, in Bruinisse fiks aan de weg timmerden in de B-klasse, een niveau dat zelfs door het allerbeste dressuurpaard niet overgeslagen kan worden. In de B4-categorie ging de overwin ning naar Alette Kemperman met haar Procureur-afstammeling Zalani van RV Marfleet. De vierjarige zwar te merrie kreeg van Cor Roeling 134 punten voor een uitstekende proef, maar het bleek uiteindelijk slechts net voldoende om Janneke Spreeu wenburg met Patrick van RV Duin zoom achter zich te houden. Met 133 punten incasseerde ook deze combi natie twee winstpunten. Hier kwam PPC Schouwen-Duiveland-amazone Petra Schot net niet aan. Met haar negenjarige van Mon Ami afstam mende vosmerrie Nica reed de Bruse 129 punten bij elkaar. Zij bleef daar mee een punt voor op Rianne van Deursen met Wolda van RV West maas. Ook Wolda heeft op haar start coupon staan, dat Procureur vijf jaar geleden als haar vader werd uitgeko zen. Ook op de plaatsen vijf en zes com binaties met elk een winstpunt. Als vijfde kwamen Kees-Jan van de Graaf en Victor uit de bus met 127 punten en de 2esde plaats ging naar Diana Monshouwer met de Ramano- telg Umona (Ramona) met 125 pun ten. Beide Schouwen-Duivelandse combinaties zouden het later in de B6-proeven nog eens dunnetjes over doen. In de B4-categorie bleven drie PPC Schouwen-Duiveland-combina- ties buiten de winstpuntengevende score. Karina Neels kwam met Prelude uit op 114 punten, Jeanette Soeteman scoorde met Gladiator 108 punten en Leen Soldaat reed met Waldo naar 101 punten. In de B6-klasse veroverden Kees-Jan van de Graaf en Victor een puike overwinning met 130 punten, waarmee de zesjarige van Apple King afstammende bruine ruin als enige een waardering kreeg, die goed was voor twee winstpunten. Prima debuut Achter Van de Graaf legde Rianne van Deurzen met Wolda beslag op de twede plaats met 127 punten, op de voet gevolgd door Diana Monshou wer met Umona. Dit keer kwam de jeugdige RV Renesse-amazone zelfs nog een punt hoger uit dan eerder in de B4-klasse. De combinatie kan hier mee terugzien op een heel prima ver lopen debuut, dat werd afgesloten met twee winstpunten. Een hernieuwd positief resultaat behaalden ook weer Janneke Spreeu wenburg met Patrick en Alette Kem perman met Zalina. Met 125 en 124 punten legden deze combinaties respectievelijk beslag op de vierde cn vijfde positie. Petra Schot, die in de B4-klasse nog 129 punten scoorde met Nica, bleef nu steken op 115 pun ten cn ook de drie laatste klasserin gen waren voor eilandelijke combi naties. Karina Neels kwam met Prelude van de organiserende vereni ging uit op 113 punten cn hetzelfde totaal scoorde Mary Dalebout met Tarzan van RV Renesse. Jeanette Soeleman en Gladiator besloten de rij met 109 punten. Alles bijeen werd in de L-klasse toch over het algemeen erg matig, misschien zelfs pover, gereden. In zo wel de LlO-proeven als de L13-proeven bespeurde Cor Roeling twee proeven, die een winstpunt waardig waren. Alle overige proeven bleven daar ruimschoots vandaan. Achter Marion Hofland en Th nag ra sleepten ook Marina Minderman en Julia van de Prinsenhof ruitere een winstpunt weg voor een L10-proef. Met 123 punten pakte de combinatie de tweede stek. Achter het tweetal goede combina ties reden Anita van Luipen met Del- lo Joio van RV Marfleet zich naar de derde plaats, maar de combinatie liet reeds een gat van zes punten val len ten opzichte van de tweede plaats, maar de 117 punten waren ruimschoots voldoende voor de op het witte rozet rechthebbende derde plaats. De Sint Joris-combinatie An- toni Sanders en Zaron legde vervol gens beslag op de vierde plaats, maar de 114 punten bleven toch enigszins beneden de hooggespannen verwach ting van de van de hengst Komman- deur afstammende vierjarige vos- ruin. RV Renesse-voorzitter Rinus Dalebout reed met Tarzan naar de vijfde klassering met 113 punten en met zijn andere paard Tostie deelde Antoni Sanders de zesde plaats met RV Renesse-ruiter Freddie Monshou wer met zijn paard Parine. Bij de L13-proeven eveneens twee combinaties met een quantum pun ten, dat een winstpunt tot gevolg had. Met 124 punten scoorde hier Carolien Klap met Prelude Wepal van RV Mar fleet het hoogst en haar clubgenote Anita van Luipen pakte met Dello Joio met 122 punten ook nog net een winstpunt mee. Achter de twee hoogste combinaties viel hier een enorm gat, want met 113 punten werd Jeantine Bestebreurtje met Vormant van RV Centaur nog derde. Antoni Sanders kwam met Tostie andermaal uit op 112 punten en Freddie Mons houwer reed nu met Parine 111 pun ten bij elkaar. Antoni Sanders met Zaron en Heieen Spuy met Zhivago waren beide goed voor 110 punten en Marina Minderman pakte met Julia slechts 105 punten, nadat zij kort te voren nog als tweede eindigde bij de L10-proeven. In de B-klasse werden in totaal achttien proeven verreden, keurig gelijkelijk verdeeld over de B4- en B6-proef. Hier werd aanzien lijk degelijker gereden, afgaand op het gegeven, dat jury Cor Roeling hier drie combinaties beloonde met Marion Hofland boekte een overwinning in de L-klasse met de schitterende blauwschimmel Tanagra. Vooral het exterieur van de Fries is een handelsmerk van het dier. mogen. Ook nu zal een meer presta tiegerichte selectie en fokkerij de afzet van Friese paarden alleen maar kunnen verbeteren. Dit laatste punt is van buitengewoon belang vooral bij de introductie van een nieuw ras èn omdat er in deze landen veel vraag is naar een paard voor randonnées en voor de samengestelde menwed-- strijd, terwijl het gebruik in Neder land juist meer beperkt is tot recreatie- en showrijden. De Fries heeft veel uitmuntende eigenschap pen. Het paard is handzaam, springt BRUINISSE - In de L-klasse dressuur van een door de PPC Schouwen-Duiveland in Bruinisse georganiseerde wedstrijd boekte Marion Hofland met Tanagra een fraaie overwinning via 124 punten. Winst was er ook voor Kees-Jan van de Graaf met Victor in de B-klasse. Hij liet deze zege vergezeld gaan van een score van 130 punten, terwijl hij eerder ook al 127 punten bij elkaar reed in een andere B-proef. Hiermee kwam hij evenwel niet verder dan de vijfde plaats. Opvallend waren verder de scores van de nieuwe RV Renesse-combinatie Diana Monshouwer en Umona. Met 125 en 126 punten werden door deze combinatie de eerste winstpunten vergaard. In Bruinisse kwam een goed B- en L-deelnemereveld aan de start. Veel minder was dat in de M-klasse, waar in drie Zuidhollandse combinaties hun opwachting maakten, maar triest was de gang van zaken in de Z- klasse. Enkele dagen voor de afwik keling van het concours werden de Z- deelnemere verwittigd, dat de hoogstgewaardeerde klasse niet mocht aantreden, omdat er geen jury bereid zou zijn naar Bruinisse te ko men. Het was de tweede keer kort na elkaar, dat een Z-wedstrijd werd geannuleerd. Eerder mochten de Z- combinaties ook thuisblijven voor een aangekondigde wedstrijd in Burgh-Haamstede. In manege De Ko renzolder in Bruinisse werd het jury- werk voor de drie wel aanwezige klassen verricht door Cor Roeling. Hij beloonde in de L-klasse PPC Schouwen-Duiveland-amazone Mari on Hofland het best voor haar L10-proef. De achtjarige blauwschim- melruin Tanagra kreeg voor de neer gelegde proef 124 punten, maar vast staat, dat de afstammeling van de hengst Natron veel beter kan, maar dan komt voor een niet gering deel het fanatisme van de amazone om de hoek kijken. De misschien wel fraaiste blauwschimmel, die in deze regio staat heeft kwaliteiten om zich in hogere dressuurklassen probleem loos te handhaven. In heel Nederland wordt nu het vol komen gerehabiliteerde Friese ras als het nationale paarderas erkend. Een duidelijk blijk hiervan is het ge bruik van een vierspan Friezen door de koninklijke stallen. De fokvereni- gingen buiten Friesland ontstonden in snel tempo en sommige zijn bijzon der actief om de gevarieerde facetten van de Fries uit te laten komen. Deze opwaartse lijn lijkt niet meer te stop pen, want het blijkt, dat allerlei Eu ropeanen het Friese paard niet zien als een Nederlandse of zelfs Friese curiositeit, maar als Europees cul tuurgoed, een ras vermeld en gepre zen door bekende klassieke dressuur ruiters en -trainers als de Hertog van Newcastle en La Guérinière. Van de oude Europese rijpaardrassen en - slagen, de rijdieren van welgestelden en edelen, die stammen van voor de sterke beïnvloeding door oosters bloed, is het Friese paard de zuiverst bewaard gebleven representant. Ook de befaamde Andalusiër is vrijwel overal in Spanje gekruist met Ara bier en Engels Volbloed. Een waagstuk om een origineel ras zuiver te blijven fokken in een wereld, die steeds spring- en militarypaarden vraagt, hebben zelfs de Spanjaarden niet aangedurft. Mogelijkheden De veelzijdige gebruiksmogelijk heden van de Fries worden alom ont dekt. In West-Duitsland worden ze voor een grote verscheidenheid van oude rijtuigen in diverse soorten aan spanningen geshowd. Zo heeft het Duitse publiek kennis kunnen ma ken met vierspannen, een vijfspan, klavertje-drie, tandem, en drie Frie zen naast elkaar voor een grote gilde- koets. Ook de kwaliteiten als dressuur paard worden in Duitsland niet on derschat. Een goed voorbeeld is Hans-Günther Fröhlich van de Duit se Friezenvereniging. die met de dek hengst Douwe (vader Jarich) in hoge school dressuur de Spaanse pas toont. Op de Equitana 1983 verzorg de de Duitse vereniging een werve lende show met onder andere een Friese ruin met dameszadel bereden, en een hengst die behalve de gebrui kelijke drcssuurverrichtingen een keurige levade toonde en voor zijn berijdster knielde. In Duitsland en Zwitserland worden zelfs ridderspe len compleet met lansen en andere middeleeuwse festiviteiten georga niseerd. waarbij zowel het Friese paard als de - vaak bebaarde - ruiter vrijwel volkomen onherkenbaar zijn en heel authentiek overkomen. De Duitse vereniging 'Verband der Züchter und Freunde des Friesen- pferdes Deutschland p.V.' werd in 1979 opgericht met als doel het Friese paard raszuiver in de bondsrepubliek Duitsland te houden en te fokken, en informatie verstrekken over eigen schappen en specifieke gebruiksmo gelijkheden. Deze vereniging werkt nauw samen met FPS,'werkt volgens dezelfde regels en is dan ook volledig erkend door het Nederlandse stam boek. Het verenigingscentrum is ge situeerd in Krefeld, niet ver van de Nederlandse grens. Een ongelooflijk ideale combinatie van een bijzondere privé rijtuigen collectie, een menopleidingscentrum, rijonderricht en -training en de Duit se Friezenvereniging. Voor het onder linge contact van de Duitse Friezen- Tijdens de recentelijke keuring aangespannen rijden in Renesse werden drie Friese paarden op de voorgrond gehaald. Van links naar rechts Simon de Feiter met Dries, Cor Boot met Douke en Leo Lemsom met Daan. liefhebbers is er de 'Friesenpost'. In Duitsland heeft de Fries nu duidelijk vaste voet aan de grond gekregen. In zo'n vijf jaar nam het aantal van vrij wel niets toe tot circa vijfhonderd stuks, maar ook andere Europese landen laten zich niet onbetuigd. Het Friezenvirus lijkt zich nu echt over De fraaie Fries Germ van Carine Dijkshoorn. Zus Hanneke poseert met het dier. grote vlakken van Europa te ver spreiden, over heel Duitsland, Frank rijk en Zwitserland zijn er georgani seerde fokkers en shows met Friezen dringen door tot in Oostenrijk. Ver der zijn er stamboekpaarden geëx porteerd naar Engeland, Schotland, Denemarken en Italië. Dekhengsten De Franse en Zwitserse fokkers hebben de beschikking over de dek hengst Wopke en Jan Driessen, een vierjarige zoon van de Utrechtse KI- hengst Franke. Deze hengst blijkt over een uitstekend uithoudingsver mogen te beschikken, hetgeen wel licht verband houdt met zijn moeders vader Romke, een hengst die in zijn jonge jaren erg modern van type was en in Tsjechoslowakije voor het Kla- druber stamboek dekte. In Franstalig Europa zijn randon nées, ofwel trektochten te paard of aangespannen troef. De Fries heeft hiervoor uitmuntende eigenschap pen, is robuust, handig in terrein en ook het karakter past wonderwel. Jammer is dat er nog teveel Friezen zijn, die het aan uithoudingsvermo gen ontbreekt, bijvoorbeeld door een ongeschikte bouw. met name wat be treft borstdiepte en plaats voor de longen, of simpelweg vanwege een te zware bouw met te korte spieren. Een van de meest geroemde eigen schappen van Friese paarden in vroe ger eeuwen is de grote kracht en het exceptionele uithoudingsvermogen. Deze eigenschappen worden bij de te genwoordige populatie niet meer te ruggevonden. Een nogal eens gehoor de bewering dat inbreng van vol bloed. bijvoorbeeld Arabier, noodza kelijk zou zijn voor een beter presta- ticpaard, wordt door berichten uit vroeger eeuwen volledig tegen gesproken. De paarden uit de noordelijke Ne derlanden. waarin zich hoegenaamd geen oosters bloed bevond waren juist onder meer in Duitsland spe ciaal gezocht om hun uithoudingsver niet voor elk opwarrelend blaadje op zij, geeft zich ijverig en vlot met een flinke dosis temperament en laat zich door moeilijk terrein niet uit het veld slaan. Bovendien is het hele complex van karaktereigenschappen voor derge lijk werk specifiek geschikt, de Fries zal het met plezier en inzet uitvoeren. Probleempjes kunnen er alleen ont staan bij langere tochten, zeg vanaf dertig kilometer. De noodzaak van een pleisterplaats op redelijke af standen van elkaar is daarom nood zaak. Samengesteld De samengestelde wedstrijd mensport is in Frankrijk en in Zwit serland erg populair. Om zijn Friezen duidelijk in hun kwaliteiten te laten uitkomen heeft Jan Driessen een vierspan met geselecteerde Friezen geformeerd, waarin ook zijn hengst Wopke meeloopt. Diverse samenge stelde menwedstrijden in Nederland (Deurne, Oisterwijk en Arcen) lever den het vierspan totaal geen proble men op. Ook in de marathon was dat bet ge val, een bewijs, dat zelfs een 'vers' pas geformeerd Fries vierspan deze wedstrijd prima aankan, als de paar den maar. qua bouw, bloedlijnen en goede opfok geselecteerd zijn. Een belangrijke reden waarom Friezen in vroeger eeuwen gezocht waren bij buitenlanders was juist hun bijzon der uithoudingsvermogen cn zo lang is dat niet geleden, dat wc nu de prcstaticbloedlijnen niet meer zou den kunnen uitdiepen. In deze tijd, inct vraag naar goede betrouwbare, elegante cn sterke gebruikspaarden. kan elke fokker van Friese paarden een ambassadeur zijn voor dit ras in Europa. Eindelijk zou dan de Fries zijn terechte kansen krijgen: de rea lisatie van een doorbraak in de fok kerijmogelijkheden, waarbij door een interessante afzetmarkt het beste gecreëerd kan worden cn zelfs de vergelijking met de wereldwijde verspreiding van liet Friese rund zich opdringt. ZIERIKZEE - Julius Ceasar kwam ze indertijd ook al tegen, maar tegenwoordig invaderen ze in zuidelijke en oostelijke richting, ontdekt en erkend als authentiek cultuurgoed, dat in een klein hoekje van Europa be waard is gebleven. Het gaat hier om ons enige origineel autochtone paarderas, niet zonder reden Fries paard ge noemd, immers de Friese fokkers waren degenen die 'it Fryske Hynder' altijd, ook in de meest kritieke momen ten trouw bleven, maar ook actief een reddend fokbeleid uitvoerden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4