Als kerken teken van aanwezigheid geven Programma van 5 tot en met 18 augustus Kerkelijk Rekreatiewerk Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 augustus 1985 Nr. 2377U 5 SCHARENDIJKE - Kerkelijk Rekreatiewerk in Scharendijke. Wat wil je er precies mee, wat is de doelstelling? Vragen, die aan de orde komen in een gesprek met gereformeerd predikant ds. R. Ka mermans, de heer J. van der Panne, voorzitter van de speciale com missie Kerkelijk Rekreatiewerk en met mevrouw C. de Jonge-Fooy, commissielid belast met de publiciteitstaak. Sinds enkele jaren worden in Scharendijke van half juli tot half augustus in het kader van het Kerkelijk Rekreatiewerk vele activi teiten ontplooid in samenwerking tussen Gereformeerde en Her vormde kerk. Dat doe je niet zomaar, dat doe je met een bepaald doel voor ogen. Bij de aankondiging van het 'Schouws Kerkepad' - een tocht langs de kerken van Brouwershaven, Zon- nemaire, Dreischor en Noordgouwe - staat dan ook duidelijk aangegeven dat na de tocht gezamenlijk koffie ge dronken kan worden en dat er een avondsluiting zal plaatsvinden. Wie daar geen belangstelling voor heeft, kan aldus ds. Kamermans, met alle respect na afloop van het kerkepad gewoon vertrekken. Wie er wel be langstelling voor heeft, is welkom in het Hervormd Verenigingsgebouw. Persoonlijke contacten Dit soort bijeenkomsten biedt im mers een goede gelegenheid tot het leggen van persoonlijke contacten en tot het voeren van gesprekken. De predikant heeft inmiddels de erva ring, dat die reacties bij deze ontmoe tingen ook inderdaad spontaan los komen en persoonlijk vindt hij dat eigenlijk al heel wat. Binnen de eigen groeperingen van Hervormde en Gereformeerde Kerk nemen vele gemeenteleden nog een wat afwachtende houding aan ten aanzien van het Kerkelijk Rekreatie werk. „Moet dat nou allemaal, wat is het nut er dan van?" Misschien wel een logische reactie, want- man en paard noemend - re creatie heeft in de meeste gevallen immers niet zo'n goede invloed gehad op het kerkbezoek. „Nee, dat is de verkeerde man en het verkeerde paard", weerlegt ds. Kamermans deze veronderstelling. In Scharendijke en in de gehele Westhoek van Schouwen- Duiveland is het kerkbezoek in de zo mer ten gevolge van de recreatie juist flink toegenomen. Trouwe recreanten of tweede woningbezitters worden vaak gastleden en leveren een aan deel in het functioneren van de kerk. Ds. Kamermans zou dan ook zeker niet willen bevestigen dat rekreatie uit een Christelijke overtuiging wordt afgewezen. Start Het is al weer heel wat jaartjes ge leden, dat de eerste initiatieven op het gebied van kerkelijk rekreatie werk in Scharendijke werden ont plooid. De heer Van de Panne memo reert, dat ds. Scholing zo rond het eind van de jaren zestig zich al inzette voor het evangeliserende werk. Daar naast werden op initiatief van beide genoemde kerken diaseries gemaakt met onder meer plaatjes van het ei land in andere jaargetijden. Voor de vertoning in het zomerseizoen bleek Een echte belangrijke impuls kreeg het kerkelijk rekreatiewerk in Scharendijke door toedoen van Leen de Jonge uit Driebergen, een onder nemende jongen, studerend aan de sociale academie, die al enkele jaren samen met zijn ouders de vakanties in deze contreien had doorgebracht. Leen wilde het kerkelijk rekreatie werk weieens wat ruimer gaan opzet- Ds. Kamermans zegt er het volgende over: „Het biedt de mogelijkheid als kerken een zekere gastvrijheid te la ten blijken. Je geeft er een teken van aanwezigheid mee". Daartoe worden activiteiten ontplooid, waarvan sommi ge met een duidelijk evangelisch karakter. De predikant toont zich daar uiteraard voorstander van, maar hij vindt wel dat het publiek daarbij niet 'in de tang' geno men mag worden. Met andere woorden: men dient eer lijk te blijven over de aard van het evenement, zodat het publiek niet bij verrassing met dat evangelisch aspect wordt geconfronteerd. SCHARENDIJKE - De commissie voor het Kerke lijk Rekreatiewerk Scharendijke heeft inmiddels ook een overzicht gereed van het gevarieerde pro gramma tijdens de twee weken van 5 tot en met 18 augustus. Maandag 5 augustus: 19.00 uur Schouws Kerkepad. Rondleiding in de kerken van Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor, Noordgouwe. Start autotocht: Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Na afloop koffiedrinken en avondsluiting. Woensdag 7 augustus: 16.00 uur Kinderfilm in Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw, duur ca. anderhalf uur. 18.00 uur Fietstocht door de ak- kerbouwpolders van Schouwen, waaronder een bezoek aan het Land bouwmuseum. Er is een tocht van 18 km en een tocht van 36 km. Start vanaf het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Zondag 11 augustus: 9.30 uur Kerkdienst Ned. Herv. Kerk, ds. Abma, Kortenhoef. Kindercrèche. 10.00 uur Kerkdienst Geref. Kerk, ds. Ka mermans, Heilig Avondmaal. Kindercrèche. 19.00 uur Kerkdienst Geref. Kerk, ds. Kamermans. Dienst met oude psalmen en bekende liederen. Maandag 12 augustus: 19.00 uur Schouws Kerkepad. Rondleiding in de kerken van Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor en Noordgouwe. Start autotocht: Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Na afloop koffiedrin ken en avondsluiting. Dinsdag 13 augustus: 20.00 uur Volksdansen. Optreden van volksdans groep 'Leatitia'. Hervormd Verenigingsgebouw. Woensdag 14 augustus: 20.00 uur Muziekavond met medewerking van Erwin Neve uit Oostburg (orgel) en Hans Smout uit Bergen op Zoom (bas/bariton). Ned. Hervormde Kerk. Donderdag 15 augustus: 16.00 uur Poppentheater 'Alteklein'. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur Deltafilms, waaronder Stormvloed en Oosterscheldewerken. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Zondag 18 augustus: 9.30 uur Kerkdienst Ned. Herv. kerk, Kand. De Reuver, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Kindercrèche. 10.00 uur Kerkdienst Geref. Kerk. Kindercrèche. 19.00 uur kerkdienst Geref. Kerk, ds. Ka mermans. mige evenementen werd een beschei den eigen bijdrage gevraagd, maar de immer onzekere factor van opkomst, kon daar bij de opzet van de begro ting nauwelijks rekening mee wor den gehouden. Het bedrag van 3.500,— bleek toereikend omdat coördinator Leen en zijn teamleden bereid bleken veel werk op vrijwilli ge basis te verrichten. Ds. Kamer mans licht toe, dat uiteraard een reis kostenvergoeding werd verstrekt en dat kost en inwoning op Scharendij ke tijdens de vier zomerweken wer den vergoed. Intensief programma Het bleek mogelijk met medewer king van genoemde rekreatieteams een vrij intensief programma op te stellen. Vier weken lang waren er da gelijks, meestal 's ochtends en 's mid dags en vaak ook 's avonds allerlei activiteiten, waar zowel rekreanten als autochtonen gebruik van maak ten. Veel aandacht werd er besteed aan de jeugd. Zo werd er elke ochtend een kinderochtend in het Hervormd Verenigingsgebouw gehouden, waar dankbaar gebruik van werd ge maakt. Nauwgezet werden de bezoekers aantallen van alle evenementen gere gistreerd en een en ander werd gede tailleerd in verslagen vastgelegd. Die verslagen dienden dan weer als ondersteuning voor de opzet van het zomerprogramma voor het volgende jaar. Voor Leen de Jonge betekende dit alles uiteraard ook een practische on dersteuning van zijn studie. Ds. Ka mermans schat, dat het Kerkelijk Re kreatiewerk in Scharendijke bij Leen ongeveer acht volle werkweken ver gde. „Hij reisde soms van hot naar her om alles te organiseren". Keuze Voor dit feit werden Hervormde en Gereformeerde kerken geplaatst toen Leen was afgestudeerd en in verband met een vaste baan niet meer in staat bleek de coördinatie van het werk voort te zetten. Vorig jaar stond men in beide kerkeraden in Scharendijke dan ook voor de keuze het Kerkelijk Rekreatiewerk te laten vallen, te trachten het op dezelfde voet voort te zetten of een andere organisatievorm te vinden. Aanvankelijk werd inderdaad ge tracht een nieuwe coördinator te vin den, maar ondanks zeer serieuze po gingen daartoe werd geen opvolger voor Leen de Jonge ge ^den, ook uit de voormalige teamleden niet. Een professionele kracht, die voor alle werkuren gehonoreerd diende te worden, was uiteraard financieel niet haalbaar. De in totaal 3.000,— van beide kerken zou wel weer be schikbaar zijn, maar hoger dan dit budget wilde men toch niet gaan. Een definitieve stop van het Kerke lijk Rekreatiewerk in Scharendijke zou echter toch worden betreurd en zo viel de afgelopen winter het besluit hot werk onder eigen organisatie, zij hot in afgeslankte vorm. voort te zet ten. Daar was uiteraard een grotere commissie voor nodig. Er bleek spon tane bereidheid bij een groep ge meenteleden van Hervormde en Ge reformeerde Kerk daarin zitting te nemen. Moeilijkheid De bereidheid mee te denken en voor te bereiden was ruimschoots aanwezig. Practische moeilijkheid vormt echter wel het feit. dat tijdens de vier zomerweken, dat er begeleid moet worden, vele mensen zelf met vakantie zijn. Een activiteit als een kindercrèche elke ochtend bleek er dan ook bijvoorbeeld niet meer in te zitten. Daar ontbreken de mensen voor, die zich er voor zouden kunnen inzetten. Commissielid mevrouw De Jonge-Fooy betreurt dat. Ze is het met ds. Kamermans eens, dat in ver gelijking met voorgaande jaren voor al het aandeel van de activiteiten voor kinderen wat mager is gewor den. Wellicht kan daar in de toekomst toch weer wat verbetering in worden gebracht. De heer Van de Panne is van me ning, dat toch zeker ook het evangeli serend aspect aandacht in het pro gramma dient te krijgen. Het klinkt een beetje verontschuldigend als hij zegt: „Daar ben je ten slotte kerk voor". Zoals gezegd is vooral Van de Panne al lange tijd betrokken bij het Kerkelijk Rekreatiewerk in Scharen dijke en hij heeft de ervaring, dat juist dat evangeliserend bezigzijn niet zo erg aanslaat als velen zouden willen. Ook de rekreatieteams des tijds waren, naar zijn mening, daar enigszins over teleurgesteld. De heer Van de Panne constateert, dat vele vakantiegangers er blijk baar toch niet zo veel voor voelen zich intensief te gaan inspannen tijdens thema- of discussiebijeenkomsten over de Bijbel en het geloof. Ander zijds wordt, zoals gezegd, wel bereikt dat met diverse activiteiten duidelijk onderlinge contacten gelegd kunnen worden en dat kan toch zeker ook uit evangeliserend oogpunt worden toe gejuicht. Programma Bij de opstelling van het program ma voor deze zomer werd getracht de 'succesnummers' van voorgaande ja ren te handhaven. Zo prijkt het Schouws Kerkepad thans ook weer op de lijst van evenementen. Een overgenomen idee van de NCRV? „Nou in Scharendijke wordt deze tocht al heel wat jaartjes georgani seerd hoor", antwoordt ds. Kamer mans en hij meent dat het idee in ei gen kring is opgekomen. Het Schouws Kerkepad voorziet elke maandagavond in een rondleiding in de kerken van Brouwershaven, Zon nemaire, Dreischor en Noordgouwe. De deelname is uiteraard zeer wisse lend: soms tien soms wel zestig be langstellenden. Dat geldt trouwens voor alle evenementen en een belang rijke factor speelt natuurlijk het weer. Overigens richt het Kerkelijk Re kreatiewerk zich echt niet uitslui tend op toeristen en bewoners in en rond Scharendijke, maar op alle be langstellenden op Schouwen-Duive- land en omstreken. Zo trok bijvoor beeld de muziekavond in de Her vormde Kerk met Jan van Westen- brugge uil Wateringen (orgel) en Map- Bax uit Lekkerkcrk (alt) veel be-' langstelling uit de gehele regio en dat stemt ongetwijfeld tot tevreden heid. Mevrouw De Jonge erkent het be lang van publiciteit. Zij draagt der halve zorg voor het samenstellen en verspreiden van de programma overzichten. De programma's worden in de omgeving huis-aan-huis be zorgd en zijn verder verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s op Schouwen-Duiveland en tevens worden de programma's ge publiceerd in de rekreatiekranten en in de kerkbladen. Te vroeg Ds. Kamermans meent dat het te vroeg is om nu reeds te zeggen of ook het afgeslankte programma, dat dit jaar werd opgesteld, voldoet aan de wensen van het publiek. Na afloop van de zomerperiode zal binnen do commissie het verloop van de activi teiten worden besproken. Aan de hand van de opgedane ervaringen, zal verder gewerkt worden. Daarbij zal rekening worden gehouden met belangstelling en wensen van het pu bliek. Dat is belangrijk, want binnen het Kerkelijk Rekreatiewerk te Scha rendijke organiseert men natuurlijk om hot organiseren op zich. Foto's: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: AU Pankow Toen de organisatie van het Kerkelijk Rekreatiewerk nog in handen was van Leen de Jong en zijn beide rekreatie teams, bestond de mogelijkheid onder meer op de camping in Ellemeet diverse aktiviteiten voor kinderen te organi seren. Nu moet men het op dat punt met een wat afgeslankt programma doen. zowel bij autochtonen als bij recrean ten belangstelling te bestaan. ten en hij zocht daar toe contact met de beide kerkeraden. Vanuit die beide kerkeraden werd een kleine commissie geformeerd, die zich diende toe te leggen op het coachen van Leen de Jonge. De activi teiten bleken een gedegen aanpak te gaan krijgen. Werken met teams Leen gaf er de voorkeur aan te wer ken met rekreatieteams. De jonge mensen daarvoor in de leeftijd tussen zeventien en twintig jaar wist hij steeds weer in don lande te vinden. Voor het organiseren en begeleiden van do programma-activiteiten in de periode van half juli tot half au gustus stelde Leen twee rekreatie teams bestaande uit elk vijf leden sa men. Zodra hij deze enthousiaste jonge mensen bijeen had, hetgeen klaarblijkelijk geen enkel probleem vormde, belegde hij een kennisma kingsweekend in Driebergen en latei- volgde een instruct ieweekend in Scharendijke, want. zoals gezegd, de zaken werden goed voorbereid. Om activiteiten te kunnen ont plooien heb je uiteraard wel geld no dig. Leen en zijn teams kregen die fi nanciële ruimte door toedoen van Hervormde en Gereformeerde ker ken. die ieder een budget van 1.500,— beschikbaar stelde. Boven dien werd een gemeentelijke subsi die van 500,— verstrekt. Volksdansen met een demonstratie van de groep ..Letitia" behoort onder meer tot het zomerprogramma van het Ker kelijk Rekreatiewerk Scharendijke. Met een totaalbedrag van 3.500,— kon men blijkbaar wel uit de voeten. Uiteraard was de opzet van het pro gramma niet commercieel. Voor som-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5