Eddie Murphy geestig in Beverly Hills Cop n Koude Kermis in Brouwershaven Dronkemansrit eindigt met rammen politiewagen Deurloo Intermeubel Ons nieuwe feuilleton 'n ZOMERZOTHEID Bijdrage voor modernisering vissersschepen Schouwen- Duiveland kwartet van de Roode Lelie Buitenkansje! f 98,- f 25,- Alcoholcontrole in Renesse NOORDWELLE DRUKKERIJ 4 BROUWERSHAVEN - De kermis te Brouwershaven zorgde de afgelopen dagen niet voor een grote, maar wel voor een gezellige drukte op ,,'t Vorenomme". Ondanks het koude, natte weer vermaakten Brouwenaars en toeristen zich met de luchtschommel, de botsauto's, de rups en bij de diverse snoep- en speltenten. Voor de kleintjes was er de tradi tionele fietsenmolen. ZIERIKZEE - Vissers die een nieuw schip kopen of bouwen of be staande schepen moderniseren c.q. ombouwen kunnen een bijdrage in de investeringskosten krijgen. Dat heeft de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij be kend gemaakt. De vissers dienen wel aan een aan tal voorwaarden te voldoen. Bepa lend bij nieuwbouw zijn de lengte van de vaartuigen, of de nieuwbouw of aankoop ter vervanging dient, het vermogen van de hoofdmotor en het vermogen van de te vervangen motor. Voor de modernisering dienen de investeringen betrekking te hebben op apparatuur, systemen voor kwali teitsbeheersing en voorzieningen ten aanzien van de brandstof. Vissers die van plan zijn binnenkort om te scha kelen op de elektrische visserij met de boomkor, zoals ontwikkeld door het Rijksinstituut voor Vijsserij On derzoek, moeten daarvoor reeds nu een subsidieaanvraag indienen. Ook bestaat de mogelijkheid om een bijdrage te verkrijgen in de in vesteringskosten voor aanleg, uit rusting of modernisering bij de kweek van vis- en schaaldieren. Uit gezonderd zijn installaties voor de kweek van karper en forel in zoet wa ter. De bijdrage van het Ontwikke lings- en Saneringsfonds bedraagt 5% van de investeringskosten en is een aanvulling op de bijdrage van maximaal 25% die de EG op investe ringskosten van deze aard kan leve ren. Aanvragen voor een bijdrage die nen voor 4 september te worden inge diend bij de Direkteur van de Visse rijen. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de Direktie van de Visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij te Den Haag. Vervolg van pagina 1 ses opgenomen van de bouw van de Brouwersdam, die aan deze visserij een eind maakte. Verder behelst het spel molens, torens, kastelen, kerken en raadhuizen op Schouwen-Duive- Jand, maar ook „kleinere" monu menten zoals beelden en gevelstenen. Het kleinood, waarvan 2500 exem plaren zijn gemaakt, is (voor zes gul den) te verkrijgen bij het Brouwse VVV-kantoor of wordt toegezonden via storting van 7,60 op giro 5407750 van De Roode Lelie. Opening- voorjaar 1986 Voorzitter Van de Luitgaren bena drukte dat het zeker niet in de bedoe ling ligt om een statisch museum te maken. Via oude voorwerpen, foto's en kaarten (die nog steeds welkom zijn) zal de geschiedenis van Brou wershaven en omgeving in beeld wor den gebracht. Maar De Roode Lelie wil de ruimte vooral ook gaan ge bruiken voor wisselende exposities van allerlei aard. Verder zullen er dia-voorstellingen en lezingen wor den gehouden en gaat het gebouw de basisruimte vormen voor de teken- en de toneelgroep van de stichting. Naar men hoopt zal het museum in het voorjaar van 1986 kunnen worden ge opend. Voor het zover is moet er echter nog heel wat werk worden verzet en het bestuur van de Roode Ixlie laat dan ook weten de hulp van iedereen die mee wil komen helpen zeer op prijs te stellen. Het tot nu toe vcrichte werk werd gedaan door leden van de stichting zelf en medewerkers van de Vrijwerkcentralc in Zicrikzce. Voor het verder rond krijgen van de finan ciële kant zal de Roode Lelie eigen activiteiten ontwikkelen en exploi teren. terwijl zij ook hoopt op een subsidie van het provinciaal bestuur. ZIERIKZEE Inbraak bibliotheek De bibliotheek aan het Groene Weegje kreeg ongenood bezoek. Via het openbreken van een raam ging de dader binnen en nam alleen klein geld en postzegels mee. De vermoede lijke dader werd waarschijnlijk don derdagochtend al gepakt en voor verhoor meegenomen naar het poli tiebureau. Auto opengebroken W. J. C. t. H. uit Zierikzee ontdekte dinsdag dat zijn voor de woning aan de Moggestraat geparkeerde auto was opengebroken. Naast schade aan de auto werd een zwarte verrekijker gestolen. Caravan opengebroken A. W. d. R. uit Stellendam deed na mens betonmortelcentrale Grevelin- gen, aangifte van het openbreken van een caravan. De caravan stond op een afgesloten terrein aan de Deltastraat. Eerst werd het hek geforceerd en ver volgens de caravan. Uit de caravan verdwenen elf groene kussens en twee tafels, en van het terrein 3000 li ter dieselolie. Dit alles, inclusief de schade voor een bedrag van 3300,-. BURGH Zomeravondmuziek Donderdag 8 augustus a.s. wordt in de Ned. Herv. kerk te Burgh een zo meravondconcert gegeven door Willie Bil (orgel), Liesbeth Franken (alt) en Dick de Koning (gitaar). Willie Bil studeerde bij Maurice Pirenne aan het Brabants Conservatorium in Til burg; vervolgens volgde zij cursussen van Albert de Klerk, Kees van Eersel en Kamiel d'Hooge. Zij is organiste aan de Grote of St. Nicolaaskerk te Brouwershaven, en als orgeldocente verbonden aan de Zeeuwse Muziek school in Zierikzee. De alt Liesbeth Franken genoot zanglessen van Titia Dijkstra. In haar repertoire nemen Franse chansons een belangrijke plaats in. Dick de Koning, gitaarle raar te Bruinisse, studeerde aan het Rotterdams Conservatorium bij Dick Hoogeveen. Hij speelt zowel volks- en klassieke muziek. Op het programma dat in Burgh ten gehore gebracht zal worden staan werken van Bach, Weiss, Handel alsmede Jiddische volksliedjes en negrospirituals. Aan vang 20.00 uur. RENESSE Diefstallen en vernielingen Vanuit Renesse werden de volgende diefstallen en vernielingen gemeld. Twee keer verdween een jas uit een bar: één van 600,— en één van 100,—. D. H. uit Tilburg meldde de vernieling van twee buitenspiegels van zijn auto, die geparkeerd sstond op de Hogeboomlaan. De op de Hoge- zoom geparkeerde auto van P. O. uit Ridderkerk werd ontdaan van vier siervelgen. De etalageruit van G. aan de Hogezoom werd vannacht door drie jongelui ingekegcld, waarna ze hard wegliepen. Hun identiteit kon derhalve niet achterhaald worden. Paspoort gestolen C. E. T. H. uit Oisterwijk, met va kantie op camping Transparant te Re- nesse. meldde dinsdag de diefstal uit een tent van een tas. met daarin een paspoort. Een zelfde soort recreatiediefstal meldde J. M. A. F. uit Eindhoven: hier verdween een fotocamera uit de tent. Van camping Julianahoeve verdwe nen twee fietsen. NOORDWELLE Rommelmarkt Op de Ring van Noordwelle wordt Advertentie N1EU WERKERK Aanrijding Schoolstraat Dinsdagmiddag (16.30 uur) reed J. J. v. L. uit Dreischor achteruit met zijn auto een uitrit uit. Op dat mo ment botste R. W. v.d. S. uit Rotter dam tegen V. L. op, die op zijn beurt weer tegen de geparkeerde auto van A. H. op knalde. Er was een behoor lijke materiële schade in de Schoolstraat te noteren. OÜSTERLAND Vodden en oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt in Oosterland oud papier en vodden op gehaald, en wel op zaterdag 3 au gustus vanaf 9.30 uur. Degenen die iets hebben af te staan worden ver zocht papier en vodden tijdig en liefst gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Inbraak Dorpshuis In het Bruse Dorpshuis werd inge broken. In de nacht van maandag op dinsdag werden binnen in het ge bouw enkele deuren opengebroken en de buit bestaat uit 40,- kleingeld en tien pakjes sigaretten. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie Renesse-Ouddorp RENESSE-OUDDORP - Een wilde rit van een in 'kennelijke staat' verke rende automobilist, de uit Renesse afkomstige D. V. eindigde in de nacht van dinsdag op woensdag middenin Ouddorp, waar de achtervolging eindigde te gen een politieauto. Voor enkele duizenden guldens schade werd genoteerd. De rit begon op de Stoofweg, waar de politie na een tip V. in het vizier kreeg. Met twee politiewagens werd de achtervolging ingezet, maar de dronken bestuurder verdween met grote snelheid en zig-zaggend rich ting Brouwersdam. De politie slaag de er niet in de man tot stoppen te dwingen en riep assistentie in van de groep Goedereede. Op het kruispunt Molenweg-Rijksweg-Hofdijkseweg- Hogepad kwamen twee politiewa gens bij elkaar en hier eindigde de wilde rit van V.: tegen de bus van de Ouddorpse politie. Hij werd voor een blaastest en bloedproef meegenomen naar het bureau, war hij alle mede werking weigerde. Tbr ontnuchtering werd hij vervolgens ingesloten. De schade aan zijn eigen auto viel overi gens mee. zaterdag 10 augustus een rommel markt/braderie gehouden. De orga nisatie is in handen van de Dorpsge meenschap Noordwelle. De rommelmarkt/braderie biedt zeer vele attracties, zoals het rad van avontuur en een jiu-jitsu demonstra tie. De Boerenkapel zorgt voor muzi kale ondersteuning en de brandweer van Westenschouwen staat aan de Ring met een informatiestand. Vanaf 17.00 uur is er een groot barbecue- festijn voor het Dorpshuis. De rom melmarkt/braderie begint om 12.00 uur. SCHARENDIJKE Serie diefstallen bekend In aanvulling op een eerder bericht (Zierikzeesche Nieuwsbode van dins dag 30 juli), inzake het pakken van een auto-inbreker, meldt de Rijkspo litie groep Schouwen-Duiveland, dat na verhoor de uit Nijmegen afkom stige E. W. M. een hele serie diefstal len uit auto's heeft bekend. In de auto van verdachte werd tevens een groot aantal autoradio's gevonden. In ver band hiermee heeft de politie ook nog zijn 15-jarige vriend R. J. A. t. H. ook uit Nijmegen, aangehouden. Sa men zitten ze op het bureau, inplaats van met vakantie in de Westhoek. ZONNEMAIRE Interkerkelijke Toeristendienst In de Hervormde kerk van Zonne- maire wordt op zondag 11 augustus een toeristendienst gehouden om 10.00 uur. Er is medewerking van Ko- ra den Boer, dwarsfluit, die "aan het orgel wordt begeleid door mevr. H. G. J. van Wijck-de Rijke. Tegelijkertijd wordt ook in de Grote St. Nicolaas kerk te Brouwershaven een toeristen dienst gehouden om 10.00 uur. In bei de kerken is een speciale collecte voor De Dwaze Moeders van Argenti nië. DREISCHOR Aanrijding Op het kruispunt Langeweg- Kapteinsweg deed zich dinsdag een aanrijding voor met twee personen auto's. J. W. B. uit Brouwershaven reed op de kruising af waarbij hij te laat de aanwezigheid van W. D. uit Dreischor opmerkte. Stevig remmen kon een aanrijding niet meer voorko men. De auto van B. werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, die van D. eveneens zwaar aan de linker- voorkant. KERKWERVE Kleding- en speelgoedbeurs De oudercommissie van de CNS te Kerkwerve wil in de maand septem ber een kleding- en speelgoedbeurs organiseren. De opbrengst wordt ge bruikt om de aanschaf van een ko pieermachine te bekostigen. Goede, gebruikte kinderkleding, laarzen, schaatsen, zwemvesten, kin- dersurfpakken. skipakken, speel goed, boeken, kinderfietsen, enz. kunnen beschikbaar worden gesteld. Indien de eigenaar de spullen niet weg wil geven, kan hij zelf de vraag prijs bepalen. De school houdt in dat geval een deel van de opbrengst. Opgave kan bij: mevrouw Rijsten- bil-Cappelle, tel 01110-4864 of bij me vrouw Den Boer-Beeke, tel. 01110-4120. ledikónt Petra Massief grenen 90/200 cm Rolbodem Ook andere maten leverbaar Zierikzee Telefoon 01110-2946 Komend weekeinde in Zierikzee ZIERIKZEE - De populaire film Beverly Hills Cop draait zaterdag 3, zon dag 4 en dinsdag 6 augustus in de Zierikzeese bioscoop. De hoofdrol wordt vertolkt door Eddie Murphy, een jonge acteur, die in twee jaar tijd naam heeft gemaakt in de filmwereld. SCHIPHOL - Fokker mag van de provincie Noord-Holland aan de Schipholdijk in Schiphol-Oost, op de plek van de huidige proefdraaid- plaats een hangar bouwen voor de ontwikkeling van de nieuwe vlieg tuigtypes Fokker 50 en Fokker 100. Axel Foley (Murphy) is rechercheur bij de politie van Detroit. Hij kan door zijn goede resultaten wel eens een potje breken bij zijn chef, inspec teur Todd. Op een dag loopt hij zijn ouwe vriend Mikey tegen het lijf. De ze heeft geen onbeschreven strafblad. Hij heeft een tijdje in Beverly Hills gewerkt als bewaker van een loods. De loods is eigendom van kunsthan delaar Victor Maitland. Mikey toont AMSTERDAM - Amnesty Interna tional heeft president Duarte van El Salvador donderdag verweten onvol doende onderzoek in te stellen naar schendingen van mensenrechten. De mensenrechtenorganisatie is be zorgd over de situatie in El Salvador na de regeringswisseling in juni 1984. DEN HAAG - Gebruikers van euro cheques betalen jaarlijks gezamen lijk onnodig een bedrag van negen miljoen gulden doordat de banken ongunstige wisselkoersen toepassen in vergelijking tot de postgiro. In een brief aan staatssecretaris Bolkestein van Economische Zaken dringt direc teur Donia van het Konsumenten Kontakt (KK) erop dat maatregelen tegen deze situatie worden genomen. Cissy van Marxveldt ZIERIKZEE - 'n Zomerzotheid, Cissy van Marxveldt. Ongetwijfeld zullen door titel en naam nostalgische gedachten opwellen bij veel le zers, die in hun jeugd de boeken van deze schrijfster verslonden. En misschien er al vele malen over gedacht hebben, juist dit ene eens te herlezen. Die mogelijkheid is er nu: via het nieuwe feuilleton in de Zierikzee sche Nieuwsbode. Maar ook jongeren, die het boek niet kennen, kunnen er ongetwijfeld plezier aan beleven, 'n Zomerzotheid is een van de beste boeken van Cissy van Marxveldt, die tevens vermaardheid kreeg door haar Joop ter Heul-serie. De vrolijke belevenissen van een vijftal meisjes op zomervakantie blijven juist zo leesbaar omdat de schrijfster humor en spanning ver weeft met romantiek, zonder wee of sentimenteel te worden. Redactie Foley een dik pak obligaties. Goley wil echter niet weten hoe hij eraan komt. Na een avondje stappen wordt Foley neergeslagen en Mikey doodge schoten. De dader gaat er met de obli gaties vandoor. Foley neemt vakantie op een gaat neer Beverly Hills, waar hij een bezoekje aan de loods brengt. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. DEN HAAG - De Stichting Cen trum Milieubeheer Zuid-Holland heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het concept-meerjarenplan dat de provincie Zuid-Holland onlangs heeft opgesteld om vervuilde terrei nen in de provincie te saneren. Het centrum heeft met name kritiek op het voornemen om geen nieuwe ter reinen meer toe te voegen aan de lijst van te onderzoeken gebieden. RENESSE - Speciaal met het oog op het gesignaleerde overmatige al coholgebruik in de badplaats, orga niseerde de rijkspolitie groep Schou wen-Duiveland (met acht man) en de Verkeersgroep Middelburg (met vier man) in de avond en nacht van woens dag op donderdag een grootscheepse alcoholcontrole in en om Renesse. In totaal moesten elf automobilisten zich onderwerpen aan de blaasproef De twaalf man sterke politie- formatie hield een groot aantal bestuurders van auto's aan. Van hen moesten elf zich aan een blaasproef onderwerpen. Van die elf werden ver volgens zes aan een vervolgde bloed proef onderworpen. Eén bestuurder weigerde alle medewerking en krijgt een dienovereenkomstig extra pro ces-verbaal, één keer werd een p.v. uitgeschreven voor gladde banden, één keer een boete voor te snel rijden en één keer een bekeuring voor het negeren van een stopteken. Het be trof hier een bromfietsbestuurder, die later aan de kant werd gezet en op een sterk opgevoerde brommer reed. Een woordvoerder van de politie sprak van een zeer rustige avond in Renesse, met weinig verkeersaanbod. door CISSY VAN MARXVELDT voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Hoofdstuk 1 „Weet jij misschien wanneer Pit komt?" vroeg Lenie Marees en ze schoof haar stoel wat dichter onder de tuinparasol, die als een uitdagen de oranje^onnebloem boven het groe ne grasperk stond. „Geen idee," zei Dot, die, buiten de schaduw van de parasol gezeten haar zigeunergezicht onbekommerd aan de zon blootstelde. „Pit komt altijd, als je haar het minst verwacht," vond Mia van Lan gen. Ze* legde haar kleine, blanke handjes achter haar hoofd, strekte haar benen. „Kinderen, zalig is het hier." „Ja, stel je nu voor de stad en de dampende grachten," zei Lenie. Dot grinnikte. „Het lijken wel paarden. Die vergelijkingen van jou altijd Lenie glimlachte. „Och," zei ze vaag. „Jullie snappen me wel." Dot trok grashalmen uit, die ze be- kauwde en dan weggooide. Ze zat in het gras en haar lange witte benen waren groen bestreept. Haar zwarte korte kroeshaar was van een neger achtige overvloed en haai brede mond spleet in een grage grinnik haar bruine gezicht bijna in tweeën. Ze gooide zich op haar buik, steunde zich op haar ellebogen. Ze keek eens naar Lenie en Mia. „Zo koel als jij er uitziet, Mia," zei ze dan. „Bewonderenswaardig ge woonweg." „Ga dan ook niet pal in de zon zit ten, zot kind." „Ik houd van de zon," zei Dot. „Ik ben een zonaanbidster. In de grijze oudheid heeft natuurlijk een tante van mij in een tempel gezeten als priesteres van de zon en de schoon heid. Dat heb ik overgeorven. En daarom zie ik er ook zo gek uit," besloot ze lakoniek. „Nu gek aarzelde Lenie, die overal op inging. „Ja, gèk! Vreemd.' Bespottelijk!" knikte Dot weer. „Iemand met zo'n mond als ik heb kan zich wel gaan op bergen. O, zie je die schattige kever?" Lenie trok haar benen op. „Waar?" Ze keek wat angstig. „Onder jouw stoel," grinnikte Dot. „Hij kruipt nu bij een poot op. Ik denk, dat hij op jou knieën een nestje wil gaan bouwen." Lenie was al opgesprongen. „Ik vind kevers zulke enge beesten," klaagde ze. Haar kort, blond, heel sluik haar viel langs haar oren. „Waar dan Dot?" „Zoet maar. Kijk, daar scharrelt de engel. Wat een schattig glanzend lijf je. Je kunt je er in spiegelen." Ze schoof zich op haar ellebogen vooruit in de baan van de kever. Mia schudde even haar hoofd. Zo ontoonbaar als Dot er altijd uitzag Lenie ging weer zitten met een lich te zucht. Onrustig was Dot en zo hele maal nooit moe. Nu rolde ze zich om en om als een kwajongen, sprong dan vlug en lenig overeind en kwam op haar teenspitsen weer naderbij dan sen. „Kinderen, ik ben dronken van zon en zomer en vakantievreugd. Stel je voor, acht weken vakantie acht weken lang niets anders doen dan lui eren en pretmaken 't is absoluut om stapel van te worden!" Mia, haar blanke, ronde gezichtje gevat in de dichte, donkere helm van haar glanzende korte haar, zei: „Och, ik vind het niet zo naar op school. Nee, werkelijk „Nu ja, dat 's beslist abnormaal", constateerde Dot, die weer op het gras neerplofte. „Welke rechtgeaarde h.b.s.-er vindt de school nu leuk! Nee, ik vraag je Ze kneep haar ogen half dicht. Dan zei ze vergoelijkend: „Och. misschien als ik zo'n kraan was als jij, Mia Dot maakte haar zin niet af, tuurde knipperend naar de zon, die vurig en stralend aan de hemel stond. „Ik zou ik weet niet wat willen ge ven," zei Lenie zacht, „als ik na de va kantie weer bij jullie op de oude schoolbanken zitten kon." „Zullen we ruilen?" bood Dot grif aan. „Ik voel, dat een jaar op kost school in Lausanne me een wereld van goed zou doen." „Graag." Lenie zuchtte. „Zou jij va der en moeder kunnen overtuigen Dot?" „Makkelijk', zei die. „Ze hebben me alleen maar goed te beschouwen om te kunnen constateren, dat aan mijn opvoeding alleen Lausanne nog ontbreekt." Ze duwde met haar vin ger een kuil in haar wang. „Hè. 'k heb altijd gesnakt naar een kuiltje," zuchtte ze dan. „Zo'n gat in je want, als je lacht. Zalig. Ik slaap 's nachts altijd op een vingernagel geleund. Zien jullie al wat?" (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4