ZILT ALS DE ZEEWIND MIDDKN MIDDENSTAND Serviesgoed en glaswerk bij De Porseleyne Hase AVRO's Televizier weer naar ander tijdstip Wageningse onderzoekers herontdekken water oogsten" Romeinse nederzetting blootgelegd Oostenrijk bereidt strengste wijnwet voor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag so juli loss Nr. 23708 Krekengebied Ouwerkerk INDE Merkartikelen in Zieriksee Tony en Gerard Hartmann in De Porseleyne Hase. ZIERIKZEE - Sinds twee weken heeft Zierikzee weer een winkel bin nen haar stadsgrenzen, die zich richt op de verkoop van serviesgoed en glaswerk, in de wat duurdere sector wel te verstaan. Het echtpaar Tony en Gerard Hartmann uit Scharendijke besloot in het gat in de markt te springen, ontstaan door het vertrek van De Vries aan het Havenplein. Zij zijn de kersverse eigenaars van De Porseleyne Hase. „Wij merkten dat vele mensen van Schouwen-Duiveiand naar Goes of Middelburg reden om daar te kopen. Dat is nu niet langer meer nodig. Alles wat wij hier verkopen kon men eerst ook bij De Vries krijgen, wij bieden dus voor een groot deel hetzelfde assortiment. Voor zover wij we ten is De Porseleyne Hase de enige zaak op Schouwen-Duiveiand in deze branche," vertelt Tony Hartmann. Advies Hiervoor was het echtpaar werkzaam in de horeca. In Scharendijke dreven zij het visrestaurant De Koepel, dat tegenwoordig een cafeetje is. „Wij hebben veel hulp gekregen van Piet Verhage (eigenaar De Vries). Hij heeft ons advies gegeven", zegt Tony dankbaar. Haar man Gerard laat weten dat de bezoekers tot nu toe neel enthou siast hebben gereageerd op de nieuwe zaak. gevestigd in het voormalige pand van boekhandel De Vries. Aan de Melkmarkt kan de klant terecht voor glas, aardewerk, porselein, kristal, serviesgoed, bestekcassettes, de mooiere cadeauartikelen in porselein, kristal en verzilverd en voor tin. FOTO: Johan D. C. Berrevoets ROTTERDAM - Om de Rotterdam se binnenstad in de weekeinden in de zomermaanden een wat schoner aan zien te geven, hebben b en w besloten op zaterdagmorgen en -avond extra veegploegen in te zetten. Voor het permanent terugdringen van de ver vuiling van de binnenstad in de weekeinden, is echter geen geld. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse uitgeversmaatschappij Argus heeft maandag de sluiting bekendge maakt van twee kranten. De enige Engelstalige krant van bloemfontein, „The Friend", een 130-jaar oude krant, moet eind juli de verschijning staken, waardoor 800 banen verloren gaan. HILVERSUM - De verplaatsing van de uitzendingen van AVRO's actualitei tenrubriek Televizier Magazine naar zeven uur 's avonds is geen succes. In het nieuwe televisieseizoen verhuist het programma, onder de naam AVRO's Te levizier, naar vrijdagavond rond tien uur. ,,De kijkcijfers vielen tegen. De kij kers konden niet aan het vroege tijdstip wennen", aldus een woordvoerster van de AVRO. WAGENINGEN - Wageningse on derzoekers hebben in samenwerking met Israëlische collega's een oude methode om regenwater op te vangen en op te slaan herontdekt, die vooral in woestijnachtige gebieden kan worden benut voor planten- en vee teelt. De methode, een nieuwe toepassing van het oude principe van „water oogsten", blijkt algemeen toepasbaar in droge, arme gebieden, waar minstes 200 tot 250 millimeter neer slag per jaar valt. Volgens een van de onderzoekers, ir. Th. M. Boers van het International Institute for Land Reclamation and Improvement (ILRI) in Wageningen, lijkt de methode geschikt voor gebie den waar je oppervlakteafvoer hebt en een voldoende diep profiel om wa ter te bergen. „Die gebieden vindt je in het hele Midden-Oosten, Oost- Afrika, de Sahel en Zuid-Amerika. Wij zijn er in geslaagd om een eenvou dige goedkoop systeem te ontwikke len. We gaan ons er nu op toeleggen om aan deskundigen duidelijk te ma ken onder welke omstandigheden de methode toegepast kan worden. Volgens de onderzoekers is de me thode eenvoudig en goedkoop en is ze algemeen toepasbaar voor een groot aantal doeleinden. Het zou kunnen dienen voor bepaalde vormen van landbouw, maar ook voor herbebos sing met singels en voor brandhout- produktie. Ook voor de watervoorzie ning van de veehouderij lijkt het een oplossing te kunnen bieden. Putten veroorzaken concentraties van men sen en dieren die de omgeving ver trappen en kaalvreten. AMSTERDAM - Bij Hoogeloon in Noord-Brabant is een Romeinse ne derzetting uit de eerste tot de derde eeuw na Christus blootgelegd. Dit heeft het archeologisch instituut van de vrije universiteit in Amsterdam maandag bekend gemaakt. Volgens het instituut is hiermee voor de eerste keer in noord-west Eu ropa duidelijk aangetoond hoe het Romeinse villasysteem zich binnen een inheemse samenleving heeft kun nen ontwikkelen. De nederzettng werd indertijd bewoond door de stam van de texuandri en bestaat uit acht tot tien erven met houten boerderij en. Al deze boerderijen werden een of meer keer verbouwd. In de loop van de tweede eeuw na Christus werd een van die boerderijen vervangen door een groot villagebouw, opgetrokken in Romeinse stijl. De opgravingen bij Hoogeloon be gonnen in 1980. Sinds die tijd werd door ongeveer dertig mensen van het archeologisch instituut regelmatig gewerkt aan het blootleggen van de nederzetting. Nu is het karwei vol tooid. JOHANNESBURG - Zuidafrikaan- se veiligheidstroepen hebben nog eens 54 mensen gearresteerd onder bepalingen krachtens de nood toestand. Hiermee is het totaal aan tal gedetineerden onder deze bepalin gen op 1259 gekomen, zo maakte de politie dinsdag bekend. WENEN - Oostenrijk zal de strengste wijnwet ter wereld krijgen om herhaling van het schandaal met versneden en vergiftigde wijnen on mogelijk te maken. Alle partijen in het Oostenrijkse parlement, waaronder ook de in de oppositie zittende OVP, zijn het daar roerend over eens. Zij zullen hun me dewerking verlenen aan een ontwerp van wet dat mogelijk nog in augustus bij het parlement wordt ingediend. Dit was het resultaat van een spe ciale kabinetsvergadering die maan dag onder voorzitterschap van bonds kanselier Fred Sinowatz werd gehouden. 77 In de duinen snoof Marjan gretig de zeelucht op. Hoog water en een lekke re harde wind, er zullen vast wel flin ke golven zijn, veronderstelde ze. Öp de top van een duin aan de buitenste duinenrij zag ze dat ze gelijk had. Het water stond vrijwel tot aan de duinen en de golven kwamen met witte kop pen aanrollen om in een hevige bran ding stuk te slaan en tettig te rollen. Ze daalde het duin af en bleef met haar gezicht naar de wind het natuur geweld gadeslaan. De fijne water druppels, die prikkelend tegen haar wangen sloegen, onderging ze als een frisse douche. Heerlijk was dat! Wat was er mooier dan de zee? Met een glimlach dacht ze aan de verwonde ring van Karei bij zijn eerste ken nismaking met dit natuurgeweld. Hoeveel moeite had hij gehad om haar te volgen in haar wandeling te gen de harde wind in. Hoe zou hij rea geren, wanneer ze straks voor hem stond o.n hem te vertellen dat ze nu toch haar besluit had genomen? Ze bleef stilstaan en keek met een ver twijfeld gezicht naar de dreigend ge worden lucht Enkele meeuwen schreeuwden uitdagend tegen de har der wordende windvlagen. „Besluit, had ze nu inderdaad haar besluit genomen?" Ze ging tegen de duinen zitten en keek met haar armen om haar knieën geslagen naar de branding. Wat ging dat in de sprookjes die ze de tweeling verteld had toch gemak kelijk. Als de prinses problemen had en aan het strand ging zitten, was daar altijd weer de grote held, de zee man, die haar hielp en raad gaf. De redactie van het programma heeft besloten dat de „Magazine" formule, een aaneenschakeling van verschillende actuele onderwerpen, na zestien jaar achterhaald is. Jblevi- zier wordt een informatierubriek waarin wekelijks nog slechts één on derwerp behandeld wordt. Iedere vier weken zal de parlementsredactie de uitzending vullen. Ria Bremer en Mark Blaisse worden de vaste pre sentatoren. „Door wekelijks maar één onderwerp onder de loep te ne men wordt het mogelijk zo'n onder werp beter uit te diepen", aldus AVRO-woordvóerster, die de plannen verder niet kon toelichten. „Ria Bre mer hoopt dat haar gedegen aanpak van de onderwerpen in „Vinger aan de pols" een inspiratie zal zijn voor de manier waarop AVRO's Televizier in de toekomst wordt gemaakt", al- Ze sloot haar ogen en in haar ver beelding hoorde ze een stem die riep: „Marjan, Marjan van Duin, kan ik je helpen?" en nogmaals, „Marjan Marjan van Duin" en dan die stem, die haar deed denken aan een stem die twee jaar geleden gevraagd had: „Marjan, wil je op me wachten?" Ze schudde zo wild haar hoofd, dat het doekje afgleed en de blonde krul len vrij kwamen en het gezicht om lijstten dat nu niet alleen nat was van de druppels van het zeewater maar ook van enkele grote zilte tranen, die langs haar wangen biggelden. En weer hoorde ze de stem die riep: „Marjan Een rilling doorvoer Marjan. Die stem dat was geen verbeelding, geen sprookje. Ze sloot haar ogen en durfde zich niet om te keren, uit angst dat ze plot seling wakker zou worden, maar dan was er weer die stem, die stem die haar zo dierbaar was en met die stem ws er een hand die aarzelend op haar schouders werd gelegd. Tben pas wendde Marjan zich om en schudde ongelovig haar hoofd en het enige dat ze kon uitbrengen was „Kees Dan lag ze in zijn armen. Lachend en huilend tegelijkertijd, kuste ze hem en liet zich kussen. Het was later, veel later, toen ze met de armen om elkaar heen geslagen, door de duinen terugwandelden naar haar woning. Opeens bleef Marjan staan en nam het hoofd van Kees tussen haar beide handen. dus een bekendmaking van de AVRO. Hoe lang de uitzendingen van het nieuwe programma worden is nog niet bekend. Catherine Keyl en Amanda Spoel, die nu Tfelevizier Magazine presente ren, zullen zich in het nieuwe seizoen bezighouden met de verslaggeving voor radio en televisie OSLO - Een 26-jarige vrouw uit de Oekraïne is tijdens een cruise met een Russische passagiersschip Maxim Gorki nabij Spitsbergen van boord gesprongen. Ze heeft een kilo meter gezwommen om aan land te ko men, aldus maandagavond een woordvoerder van het Noorse mini sterie van Justitie door ARIETA DE MAN „Zeg, 2eeman, als jij die vriend van Leen bent, dan was jij toch verloofd in Australië?" Ze vroeg het hem lachend maar keek hem toch in angstige verwach ting aan. Hij lachte haar geruststellend toe. „Het heeft weinig gescheeld, dat wel, maar om van elkaar te houden zijn er toch altijd twee nodig en weet je, telkens als ik m'n ogen dichtdeed om een ander meisje te kussen, dan zag ik weer dat blonde wicht op het strand van Oostvoorne voor me." Voor Marjan kon antwoorden kuste hij haar weer. Tben ze zich eindelijk buiten adem uit zijn omhelzing kon bevrijden, zei ze verwijtend: „En toch liet je dat wicht twee jaar zonder taal of teken in de duinen zitten." Nu was het de beurt van Kees om verbaasd te zijn. „Maar mijn brieven dan? Ik heb tweemaal geschreven, maar nooit antwoord gekregen." Tbrwijl Marjan nu plotseling de va ge toespelingen begreep die Maartje wel eens gemaakt had, ging Kees ver der: „Daarom dacht ik dat je al ge trouwd zou zijn." Hij kuste haar opnieuw, maar nu maakte Marjan zich snel los. „Ik ben nog niet getrouwd, nee. maar dat zal nu niet lang meer du ren." Ze trok hem aan zijn hand mee. „En nu opschieten, zeeman, ik heb pa beloofd vanavond zijn aanstaande schoonzoon mee te brengen." EINDE mm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5