'Achter' nog altijd voor gaat LANDELIJKE BOERINNEN BELANGEN, omdat. 4 Een boerin zal niet zo gauw kla gen. Hard werken is haar niet vreemd, maar wie is gediend met lijdzaam zwijgen als ondanks al haar gezwoeg toch steeds meer bezuinigd moet worden op het gezin? Die tuin- bouwonderneemsters uit het West- land hadden ook heel lang gezwegen, maar toen, tijdens die gedenkwaar dige protestbijeenkomst tegen de verhoging van de gasprijzen, verbra ken zij het zwijgen en dat bracht heel wat teweeg onder vele vrouwen in de agrarische sector. Herkenning bij ve len in die noodkreet uit het West- land. „Achteï gaat immers altijd nog voor", constateert Mary-Jose en ze be doelt te zeggen, dat het belang van het bedrijf prevaleert boven dat van het gezin. EEG-maatregelen, die een negatieve invloed hebben op de be drijfsvoering zullen door middel van bezuinigingen op het gezin worden opgevangen. ,,Er zal nog wat harder gewerkt moeten worden; er zal nog een produkt bijkomen; de taak van de vrouw zal nog wat zwaarder wor den", aldus onze woordvoerster. Een boerin zal niet zo gauw klagern. Hard werken is haar niet vreemd, maar wie is gediend met lijdzaam zwijgen als ondanks al haar gezwoeg toch steeds meer bezuinigd moet worden op het gezin (Foto uit „Geen rek, maar plek"). Eén van de doelstellingen van de LBB is: het verjoeteren van de positie van vrouwen die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw, bijvoorbeeld zwanger schapsverlof. (foto: fotostudio Gert Jan Koster uit „Geen rek, maar plek"). niet zozeer met de beleidsvorming be zighouden. Naar haar mening daarin •ook geen eigen vrouwenstandpunt zouden kunnen innemen omdat er toch een duidelijke binding bestaat met de standsorganisatie. Deelnemen aan het streven naar de doelstellin gen van de LBB sluit een lidmaat schap aan andere organisaties overi gens natuurlijk niet uit. Mary-Jose is bijvoorbeeld ook zelfstandig lid van de ZLM. Bij het oplepelen der doelstellin gen kwam reeds aan de orde het bespreekbaar maken van de gebrui kelijke rolopvattingen binnen bedrijf en gezin. Zoals gezegd: de boerin heeft vaak vele rollen te vervullen: knecht, huisvrouw, moeder, gast vrouw, administratief medewerkster en soms zelfs in schrijnende gevallen werkt de vrouw ook nog buitenshuis om wat inkomen te verwerven. Wordt in het 'normale' leven anno 1985 al wat minder schuchter over rolwisse ling gesproken, binnen het agrarisch gezin lijkt dat vrijwel onrealiseer baar. Rolwisseling is een rekbaar be grip. Als pappa eens een keer een pamper omdoet of de (geschild ge reed staande) piepers opzet, kun je natuurlijk nog niet van rolwisseling spreken, al denken sommigen daar weieens anders over. De bereidheid tot rolwisseling zal niet in alle gevallen aanwezig zijn, maar Mary-Jose heeft de persoonlij ke ervaring dat de mogelijkheid daartoe ook vaak ontbreekt. ,,Als ik moet werken, kook ik niet, maar dat zal m'n man ook niet kunnen doen als er net gecombined moet worden of als er een schaap moet lammeren". Dubbele drempel De erkenning op dit punt van Mary- Jose, een duidelijk vooruitstrevend denkende vrouw, typeert dat er voor- Z1ERIKZEE - Je kunt niet zeggen, dat Mary-Jose Adriaenssens niet van wanten wist, maar wat ze de afgelopen tijd hoorde tijdens de bijeenkomsten van 'Landelijke Boerinnen Belangen' (LBB) heeft haar desondanks geschokt. „Ongelooflijk hoe slecht sommige boerinnen het elders in den lande soms hebben. Je kunt wel praten over een maatschap als mogelijkheid ook een betere positie voor de vrouw in het boerenbedrijf te creëren, maar als er geen inkomen is, dan heeft een maatschap natuurlijk ook geen zin. Het zegt bijvoorbeeld ook wel wat, dat er tweehonderd belangstellende vrouwen ko men als in het Westland een informatiebijeenkomst over valiumgebruik wordt be legdMary-Jose Adriaenssens, onderwijzeres én agrarisch onderneemster samen met haar echtgenoot Leo van Gastel op hun agrarische bedrijf (met schapen) aan de Bettewaardse Dijk onder Zierikzee, zal niet nalaten haar invloed aan te wenden om verbetering te brengen in die situatie. Mary-Jose kan dat niet alleen en al die andere boerinnen in Nederland ook niet. Samen zijn ze wellicht in staat hun stem te laten ho ren. Samen de zaken bespreken, van elkaar leren, elkaar informeren, samen laten we ten dat landbouwbeleid geen zaak van uitsluitend mannen dient te zijn. Samen erken nen, dat EEG-maatregelen als superheffing, graanprijzen en Avebe een diepsnijdende invloed kunnen hebben op de persoonlijke levens van de boerinnen. Samen dus opko men voor de belangen van vrouwen in het boerenbedrijf al voor boerinnen een dubbele drem pel zal bestaan om zich naar buiten toe te manifesteren. Het werk op het bedrijf moet immers doorgaan, het huishouden ook, de verzorging van de kinderen ook en als moeder zich dan ook nog met beleidszaken wil gaan bemoeien, dreigt er het een en ander te blijven liggen. Vrouwen heb ben bovendien ook in deze sector te maken met kennisachterstand en soms een te hoge dunk van de ver meende mannelijke deskundigheid, waardoor hen zelf de moed ontbreekt zich te laten horen op beleidsniveau. Vrouwen, die ondanks dat alles de moed weten op te brengen dat wel te doen, ontvangen vaak heel wat weer stand van de mannen, die jarenlang het beleid hebben bepaald. „Zelf heb ik er niet zo'n moeite mee, maar er zijn landelijk heel wat staaltjes over te vertellen", aldus Mary-Jose. Ze acht het niet zo verwonderlijk bij voorbeeld, dat vrouwen zich destijds verzetten tegen de komst der zuivel- coöperaties. De melkverwerking was immers op de boerderijen een vrou wenaangelegenheid en die positie raakten ze kwijt toen de coöperaties er een mannenzaak van maakten. Onze woordvoerster acht het hoop gevend, dat de vrouwen, die ze in LBB verband ontmoet, een zeer ge mêleerd gezelschap vormen, zowel in leeftijd als in godsdienstige en poli tieke overtuiging. Zelf maakte zij kennis met de LBB via haar betrokkenheid met het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). Ook daarin is ze actief. Wat beweegt toch die vrouw daar op die boerderij aan de Bettewaardse Dijk? Mary-Jose Adriaenssens. En je eigen naam? „Nou dat is m'n eigen naam". O, feministisch zeker? Met zo'n opstelling vraag je immers om zo'n stempel. Antwoord:,, Ach wat is femi nistisch? Het hangt volkomen van het gebied af waar je zit welk etiket je je krijgt opgeplakt. Ik heb me al zo lang met vrouwenzaken beziggehou den. In Breda bijvoorbeeld kwam ik ook wel in het vrouwenhuis, maar daar was ik eigenlijk een superpro- vinciaaltje, hier stel ik me misschien juist wat elitair op. Maar...ik heb geen tijd om me nu nog met algeme ne regionale vrouwenzaken bezig te houden. Zaken als kinderopvang en dergelijke bespreken, schiet ik niks mee op. In de landbouw spelen nog zoveel andere zaken". Al deze overwegingen en vooral tal loze reacties van boerinnen in den lande waren in 1983 aanleiding tot de start van LBB. Een groep 'Kritische Boeren' kwam in het geweer tegen de superheffing, maar ook de boerinnen vonden dat het tijd werd van zich te laten horen. Maatregelen in het verle den, die tot bedrijfsbezuinigingen (ontslaan van de knecht bijvoor beeld) hadden geleid, hadden recht streeks hun invloed doen gelden op het leven van de boerinnen. Boerin nen dienen derhalve ook mee te pra ten op beleidsniveau. „Zij zullen de zaken vanuit een wat andere invals hoek benaderen", aldus Mary-Jose. Ze laat weten, dat een spontane kettingreactie ontstond van vrou wen, die elkaar benaderden met de wens deze problematiek gezamenlijk aan te gaan pakken. Er kwam respons uit het gehele land. Echter slechts een kleine groep blijkt in staat elke maand naar Amersfoort te komen om de bijeenkomsten bij te wonen. Je zult immers boerin zijn, meewerken in het bedrijf, de kinde ren naar en van school rijden als je in de polder woont, talloze telefoontjes aannemen, vertegenwoordigers ont vangen en alle huishoudelijke taken verrichten en dan elke maand een keer naar Amersfoort reizen?????? Om het toch enigszins mogelijk te maken werd besloten de LBB bijeen komsten op zaterdag te houden, maar ook dan blijft het voor velen een hele onderneming om daar aanwezig te kunnen zijn. Die maandelijkse bijeenkomsten werden aanvankelijk voorbereid door een steeds wisselende groep, maar om practische redenen werd la ter besloten dat door een vast bestuur te laten doen. Andere, niet plaatsge bonden activiteiten worden gedele geerd. Zo wordt de speciale LBB- folder, die weldra zal worden uitge bracht, in Zeeland voorbereid. Die brochure kan overigens gerealiseerd worden door middel van een subsidie van WVC. De LBB heeft - een uitzon dering op de normale regel - reeds voor het tweede jaar subsidie ontvan gen uit de welbekende emancipatie- pot, omdat het belang van deze in stantie blijkbaar hoog werd inge schat. Mary-Jose wijst erop, dat in middels ook een positief advies van WVC is uitgegaan naar het ministerie van Landbouw ten aanzien van een structurele subsidie. Noodzaak Het geladen woord 'emancipatie' is gevallen. De concepttekst voor de LBB-folder zegt er het volgende over: „Het meewerken van vrouwen op ge zinsbedrijven vloeit vaak voort uit fi nanciële noodzaak en is onmisbaar voor het voortbestaan van het be drijf. Het heeft weinig te maken met een toenemende geëmancipeerdheid van boerinnen. Het is meestal geen vrije keus maar pure noodzaak". Binnen de LBB wordt nog van ge dachten gewisseld over de officiële structuur die al of niet zal worden aangegaan. De afgelopen twee jaar dient wellicht gezien te worden als een belangrijke startperiode, waarin contacten werden gelegd en naar aanleiding waarvan de doelstellin gen werden geformuleerd. Als eerste doelstelling wordt - ui teraard - genoemd: het bevorderen dat boerinnen meer kunnen meepra ten, -beslissen over het landbouwbe leid. Verder dient volgens de doelstel lingen van de LBB bevorderd te worden, dat er kostendekkende prij zen komen, zodat de uren in de land bouw betaald worden. Verder: het verbeteren van mogelijkheden tot het maken van een vrije keus voor elke vrouw om al dan niet mee te werken op het bedrijf; het bespreekbaar ma ken van de gebruikelijke rolopvattin gen binnen bedrijf en gezin; het ver beteren van de positie van vrouwen, die werkzaam zijn in de land- en tuin bouw (bijvoorbeeld zwangerschaps verlof) en tenslotte het ondersteunen van vrouwen, die aan dit soort zaken werken. Werkwijze Hoe wil de LBB nou te werk gaan om deze doelstellingen te bereiken? Dat dit niet van de één op de andere dag zal lukken, zal duidelijk zijn, maar er kan natuurlijk wel aan ge werkt worden. Tijdens de maande lijkse bijeenkomsten worden er erva ringen uitgewisseld, zijn er scho lingsthema's en wordt onderling steun verleend bij ieders werk bin nen de verschillende organisaties. Als rode draad door de vergaderin gen loopt de financiële positie van het agrarisch bedrijf en de gevolgen hiervan voor de vrouw. De LBB rea geert op actuele zaken, die betrek king hebben op de positie van de boe rin. Door middel van discussiestuk ken, brieven, vergaderingen bezoe ken en publiciteit via de media. „Steeds realiseren we ons dat er veel beleidsplannen zijn die niets oplossen voor degenen, die een on voldoende gezinsinkomen verdienen als gevolg van de slechte financiële situatie in land- en tuinbouw. Waar mogelijk werken we samen met de verschillende (plattelands)vrouwen- organisaties en de organisaties, die zich bezighouden met land- en tuin bouw", aldus de reeds genoemde con cepttekst voor de uit te geven LBB- folder. Tfen aanzien van het noemen van an dere organisaties wil Mary-Jose alle voorzichtigheid betrachten. Ze wil ten alle tijden voorkomen, dat tradi tionele vrouwenorganisaties als KVO, CPB en Plattelandsvrouwen- bond de activiteiten van LBB als be dreigend of beconcurrerend beschou wen. Op de vraag waarom eigenlijk niet vanuit die traditionele organisa ties werd getracht dit initiatief op te zetten, verwijst ze naar het feit. dat deze organisaties zich nou eenmaal Mary-Jose, oorspronkelijk afkom stig uit Zuid-Beveland, had nauwe lijks rechtstreekse betrokkenheid met het boerenleven. Boerin was ei genlijk het laatste wat ze wilde wor den. Ze volgde na enige oriëntatie op de arbeidsmarkt de Pedagogische Academie Thans heeft ze op de Tuin bouwschool in Breda nog een par ttime baan als onderwijzeres Alge- Tekening uit „Geen rek, maar plek", uitgave van De Boerinnengroep Wa- geningen. meen Vormend Onderwijs op de Individuele (ILO) afdeling, bestemd voor leerlingen, voor wie de zoge naamde B en C stroom wat te snel gaan. Verdiepen Het huwelijksverbond met Leo van Gastel bracht haar middenin het agrarische leven. Reeds voor het ech ter zover was, besloot Mary-Jose er zich dan maar wat nader in te verdie pen. Vooral de structuur der coöpera ties had haar belangstelling en het schapen houden; het akkerbouwge- deelte trok haar minder. Ze volgde di verse cursussen en is nu uiteraard ook nauw betrokken bij de bedrijfs voering. Ze houdt zich graag bezig met beleidszaken. „Om dat te doen hoef je niet persé ook op de tractor te zitten", voert ze aan. Goed, Mary-Jose zet zich dus ook in voor de LBB. Ze bezoekt de bijeen komsten in Amersfoort, draagt de doelstellingen uit, bereidt de tekst voor de brochure voor, maar....ze is niet aan het lobbiën om zoveel moge lijk boerinnen van Schouwen- Duiveland ook daadwerkelijk bij de LBB te betrekken. Ten aanzien daar van neemt ze liever een afwachtende houding aan. Ze gaat ervan uit, dat belangstellende vrouwen haar im mers wel weten te vinden. Ze beseft terdege, dat er heel wat voor komt kijken voor een boerin be sluit zich in breder (LBB) verband te laten horen. Ze heeft ervaren, dat het voor sommigen zelfs een soort laatste noodkreet betekende. Dat hoeft het natuurlijk niet per definitie te zijn, integendeel. Het kan een poging zijn mee te werken aan de verbetering van de positie van boerin en het hele gezin. Helaas wordt zo'n stap echter alras in de privésfeer getrokken. Zo van: „Je gaat de vuile was toch niet buitenhangen". Vrouwen, die willen streven naar algemene verande ringen, zullen wellicht toch weerhou den worden uit angst daar in de pri vésfeer raar op aangekeken te worden. Maar.met zwijgende boe rinnen blijken de beleidmakers geen rekening te houden. De Landelijke Boerinnen Belangen zal de stem der halve laten horen Mary-Jose Adriaenssens houdt zich op het bedrijf onder meer intensief met de schapen bezig. foto Johan Junior). Tekst: Ali Pankow

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4