Vier Schouwen-Duivelandse dressuuroverwinning-en geven ruitersport weer impuls De bolhoed in de ruitersport Uitstekende springprestaties tijdens concours hippique van jarige LR Westelijk Schouwen Veel eilandelijke combinaties scoren hoog in thuiswedstrijd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 juli 1985 Nr. 23707 - JL JL RENESSE - De bolhoed is een merkwaardig hoofddeksel dat niet meer weg te denken is uit de paardesport. Negatief en badinerend wor den de 'officials' wel eens als 'die bolhoeddragende, sherrydrinkende heren' bestempeld, maar toch heeft de bolhoed, naast een eigen ge schiedenis, een bepaald nuttige functie, die alleen al van belang is om dat de 'official' herkenbaar is aan dit zo parmantig afgeronde hoofd deksel. Er zijn vele merken, modellen en (zelfs) kleuren. Misschien is het daarom aardig de geschiedenis van dit bolwerk van traditie en sta tus eens te belichten. Na diverse naspeuringen, die niets opleverden, wordt het tijd de ste ven te wenden naar het Verenigd Koninkrijk, want daar moet dan toch de origine van de bolhoed (daar Bowlerhat genoemd) liggen. Wat is dan een beter adres dan mr Lock, de meest gerenommeerde hoedenmaker ter wereld en sinds 1676 gevestigd op nr 6 St James Street, London. Tbch is daar het idee voor de bolhoed niet ontstaan. Een zekere mr William Coke, een enthousiast en bekend ruiter en grootgrondbezitter, reed dagelijks, niet alleen voor zijn plezier maar ook uit pure noodzaak te paard zijn landerijen af. Hij droeg daarbij in die tijd een in de mode zijnde hoge hoed, 'tophat' genaamd. Coke vond die tophat echter helemaal niet prettig en zocht naar een alternatief. De meest voor de hand liggende was de jockeycap. Die vond hij evenwel te slap en eigenlijk was de cap alleen maar bedoeld voor de renruiter, dus wendde hij zich tot mr James Lock om raad. Overigens wordt bij Lock niet gesproken over de Bowlerhat, maar is het traditie om deze hoed bij Lock de 'Coke hat' te noemen. Het is een harde bol gemaakt van schel lak en bekleed met vilt. De hoed kwam voor het eerst in 1850 op de markt onder het regime van George Lock en James Lock III. Toen Edward III (toen nog Prince van Wales) hem ging dragen werd de hoed pas echt populair. Vooral in combinatie met de parapluie werd de bolhoed wereldmode. Tben in 1950 het eeuwfeest van de 'Bowlerhat' (de naam werd toen pas erkend) werd gevierd, schreven alle Engelse kranten er hoofdartikelen over en volgde het ene interview na het andere voor radio en televisie. Er werd veel gespeculeerd over de oorsprong, ofschoon het verhaal dui delijk is en vastligt in de stoffige, maar volledige archieven van de firma Lock. De eerste koper was de al eerder genoemde William Coke van Nor folk, die voor twaalf shilling eigenaar werd van: one round felt hat. del ook al hoog scoorde. Schouwse Ruiter Peter Hanse klasseerde zich als tweede met zijn Palomino-pony Sunny, ook goed voor een winstpunt. In de afdelingsdressuur, ook al zo'n typisch landelijk gebeuren, pakte een achttal van De Haringruiters uit Biervliet de zege in de M-klasse met 134, terwijl de L-klasse werd gewon nen door Oranjezon uit Vrouwenpol der met 129 punten. Bij de viertallen in de gecombineerde L- en M-klasse ging de overwinning naar de LR Wal cheren uit Arnemuiden met 137 pun ten. De Schouwse Ruiters bleven bij de viertallen steken op 107 punten. natie leverde een aanvaardbare prestatie, maar bleef niet foutloos voor een belangrijk deel door ver keerde 'schoenen' bij Romance, waardoor de schimmel nauwelijks kon afzetten op de glibberige bodem. Ook het nog moeten wennen aan de wat hogere obstakels speelde van zelfsprekend een rol. Naast de Oosterlandse combinatie Marjolein Geelhoed/Vivaldi bleven nog zes van de 25 combinaties foutloos tijdens de eerste rit. In de barrage slaagden daar slechts twee combinaties in. Evenals in het Z-springen veroverde Piet Huige de zege, maar nu met zijn jonge paard Waldon. Evenals de op gymnastiekschoenen rijdende Jan de Visser met K. Widow bleven Huige en Waldon foutloos, maar De Visser kreeg tijdfouten vanwege het over schrijden van de toegestane tijd van 48 seconden. Overigens werden hem de 5,58 seconden overschrijding wel erg zwaar aangerekend. In plaats van de gebruikelijke kwart fout per seconden offreerde de jury hem een volle fout per seconden, waardoor De Visser niet op de door hem verdiende tweede, maar op de zesde plaats beslag legde. Met Vivaldi kwam Marjolein Geel hoed uit op vier fouten door een afge worpen balk, waarna de tijd moest beslissen over de klassering. Achter Sjaak Boonman met Rebecca, die een fervente poging deed om èn een fout loze èn een supersnelle rit af te leve ren, maar eveneens een springfout maakte, en Henk Bonnet met Patty was de vierde plaats voor de Ooster landse. Met 46,66 was de combinatie slechts negenhonderdste langzamer dan winnaar Piet Huige met Waldon. Mia Cambier en Ursus eindigden als vijfde, maar ook bij deze combinatie ging de jury aangaande tijdfouten lichtjes in de fout. De overschrijding van de toegestane tijd werd de Axelse combinatie niet aangerekend. De twee Schouwse Ruiters-combinaties Stef Nelisse en Olof en Laurice Boon man met Wildeman haalden de barra ge niet door fouten in het eerste par cours. Voor het B-springen traden in totaal dertig combinaties aan, die re latief goed voor de dag kwamen. Alle zeven prijswinnaars leverden een foutloos parcours af. Marjan Tim merman met Wonyxa van Paarde bloem en Helen van Dalen met Zembi van de Eendrachtruiters kregen de stijlwaardering 'goed' en pakten in deze volgorde de eerste twee plaat sen. Weelruiters-amazone Janneke Geysen was goed voor de derde plaats als beste combinatie met de waarde ring 'voldoende'. Marian Jumelet kwam met Simple B namens Bru niet foutloos rond. RENESSE - De Schouwen-Duivelandse ruitersport kreeg zaterdag op de terreinen van manege Grol in Re- nesse ongetwijfeld een positieve impuls, doordat in de diverse dressuurklassen dusdanig goed werd gepres teerd, dat maar liefst vier overwinningen terecht kwa men bij vertegenwoordigers van eilandelijke verenigin gen. De organiserende vereniging LR Westelijk Schouwen incasseerde met Yvonne van de Hoek met Sandrina, Ingeborg Jonker met Courageux en met menster Anita Timmerman met Saskia drie eerste plaat sen, terwijl De Schouwse Ruiters een overwinning pak ten met Jaap Rentmeester met Pepijn. Een aantal ere plaatsen van vertegenwoordigers van de drie landelijke verenigingen completeerde de oogst tijdens het concours hippique in Renesse. Het gebeuren werd traditioneel af gesloten met een parade, waaraan door alle combinaties werd deelgenomen. De parade werd onder andere afge nomen door burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen. In de Z2-klasse dressuur werd de zege behaald door Centien Krijger met Urgento van Jacoba van Beieren uit Goes. De Bevelandse combinatie behaalde als enige van alle Z- combinaties een winstpunt. Het startcoupon vermeldde 122 punten. Kees Steendijk eindigde met zijn paard Boy 115 punten, hetgeen voor de Reimerswaal-combinatie toerei kend was voor de tweede plaats. In de Zl-klasse waren 115 punten zelfs toe reikend voor de overwinning. Jan Meyers met Mr Abgar van Oranjezon incasseerden het oranje rozet. De ver tegenwoordiger van de vereniging uit Vrouwenpolder bleef Loes Huige met de Ramano-telg Ostwind een punt voor. Ook in de M2-klasse viel geen winstpunt, al was Marjan Kielman er met Tindor erg dicht bij, maar zij bleef op 119 punten steken. Gera Bui tenhuis met R. Hetterich en Renate Mahu met Vumona pakten met respectievelijk 115 en 114 punten de volgende twee ereplaatsen. heel gemakkelijk haalbaar lijkt. In deze ring was het rode rozet, beho rend bij de tweede plaats voor Anne- marie Rietveld met W Roeland van Scheldestad met 128 punten. Linda Kaboord met Rossinant van Oranje zon pakte de derde plaats met 123 punten. Er werd overigens bijzonder goed gescoord in de L-klassen, want op drie na behaalden alle 24 prijs winnaars in deze klassen een winst punt. Marjolein Geelhoed scoorde met Vivaldi 118 punten en met Ro mance 109 punten en haar Bru- clubgenote Marian Jumelet met Sim ple B 115 punten. Mary Zeeman met Verda, eveneens van Bru, behaalde 110 punten en Schouwse Ruiter Cees Struyk kwam met Werner uit op 109 punten. In de B-klasse reden vijf eilandelij ke combinaties zich in de prijzen en in de winstpunten, waarbij het groot ste succes was weggelegd voor Jaap Rentmeester met Pepijn van De Schouwse Ruiters. Hij kwam uit op met 130 punten en boekte winst in zijn ring. Met 127 punten was de twee- jie plaats hier voor Ramond Knoester met Zamora van de Axelse Oranjerui- ters, terwijl Nella Lokers met Uriena van de gelijknamige vereniging, maar dan uit Willemstad met 126 punten de derde plaats pakte. In de beide andere B-ringen veroverden le den van de ruitervereniging uit Drei- schor tweede plaatsen. Achter Carla Minderhoud met Wensleydale van de Vroonruiters uit Westkapelle bezette Anja op 't Hof de tweede plaats met Olimpique met 124 punten, een punt minder dan de winnende combinatie. Marije Driessen werd eveneens twee de met 124 punten, hetgeen haar pro motie opleverde naar de L-klasse met haar paard Rex. De overwinning ging hier naar Frank Dieleman met Zol der. In de prijzen vielen ook de Weste lijk Schou wen-combinaties Mary Tuk met L'Esprit en Janine Bakker met Wadina, beide ook met een winstpunt dankzij de respectieve 122 en 120 punten. Zij klasseerden zich als vierde en zesde in verschillende ringen. Bru-amazone Els van Star- kenburg kwam met Thamara uit op 116 punten, Anita Timmerman scoor de met Zohair als Westelijk Schouwen-vertegenwoordigster 109 punten en Stef Nelisse bleef met Olof namens De Schouwse Ruiters steken op 103 punten. Mennen Een apart onderdeel van het lande lijke gebeuren is ongetwijfeld het mennen, het dressuurrijden met een aangespannen combinatie in plaats van onder het zadel. Helaas liet in Renesse een aantal combinaties ver stek gaan, maar twee van de drie ei- landelijke combinaties scoorden toch een winstpunt, waarbij Anita Tim merman dat in de L-klasse vergezeld liet gaan van een eerste plaats met de Dubbelzege In de Ml-klasse was er een dubbel zege voor de Axelse Oranjeruiters. Bram Cambier eindigde met Natache als eerste met 122 punten en met een punt minder kwam de tweede plaats terecht bij Lieveke Goossens met Ve rona. Ook de derde prijswinnares in casseerde nog een winstpunt via 120 punten op het startcoupon. Emmy de Koeyer met Topsy van Luctor et Emergo trof haar naam achter deze klassering. De resterende drie prijswinnaars zagen hun succes niet vergezeld gaan van een winstpunt. Margo Verveer met Salazar van Bru eindigde als vierde met 115 punten en de volgende twee plaatsen waren met respectieve lijk 114 en 113 punten naar Marlies van 't Westeinde met Salamanka en Marjan Sonneveld met Vedal. De Schouwen-Duivelandse combinaties Ingrid Krabbe met Osgar en Laurice Boonman met Vident kwamen in de M-klasse niet in de ring. In de groot ste L2-ring werd al evenmin erg hoog gescoord, maar er vielen toch drie winstpunten. Janet Murre eindigde met Radtha L voor de Oranjeruiters uit Axel als eerste met 121 punten en de volgende twee prijswinnaars, An- nelies van Dis met Spinola en Clau dia Fassaert met Hunter, scoorden beide 120 punten. Sari Hanse met Vi tal en Kees Stouten met Tornado, beide van De Schouwse Ruiters, kwamen uit op respectievelijk 111 en 110 punten. In de gecombineerde Ll/L2-ring pakte Piet Huige met Salerno de zege in de L2-categorie met 134 punten. Hiermee werd deze combinatie onge twijfeld de meest succesvolle van het hele concours, omdat ook het Z- springen door deze combinatie werd gewonnen. Lucienne Kulsdom met Wonder behaalde met 130 punten ook twee winstpunten en nog een winst punt was er voor Joop Overbeeke met Pascal met 124 punten. De Ll-catego- rie leverde winst op voor Ineke van Eijzeren met Verdi met 128 punten met Annelies Wisse met Rapide van de LR en PC Bru als uitstekende tweede met 127 punten, eveneens goed voor een winstpunt. Christiaan Provoost klasseerde zich met Viola als derde met 125 punten. Margreet Boot kwam namens Westelijk Schou wen met Theresia uit op 108 punten en Bru-amazone Henny Bevelander liet met Vonny verstek gaan. Overwinningen De twee complete Li-ringen lever den overwinningen op voor Westelijk Schouwen-combinaties en toevallig scoorden beide winnaars ook hetzelf de puntentotaal. Yvonne van de Hoek won met Sandrina haar ring met 131 punten, goed voor twee winstpunten. Lydia de Jonge benaderde haar met Ratascha het dichtst met 129 punten, waarmee de Noord-Beveland- combinatie als tweede eindigde. Jan Vader met Nananka en Han Wattel met Theresa kwamen uit op 128 en 127 punten. In de andere Ll-ring verzekerde In geborg Jonker met Courageux zich van de overwinning met eveneens 131 punten, waarmee de fraaie Westelijk Schouwen-comhinatie promoveerde naar de L2-status. een niveau dat voor zowel amazone als paard nog Yvonne van de Hoek en Sandrina nemen de felicitaties in ontvangst van federatie-voorzitter Jan Munters. In de M-klasse een zege voor Adrie Louwerse met Zephyr namens Schel destad. Louwerse zag zijn optreden beloond met 96 punten. Teun van de Bijl scoorde met Tom 92 punten. In de Z-klasse ontliepen de twee aantre dende combinaties elkaat niet veel. Met 96 punten incasseerde Christi aan Provoost de eerste prijs met Vio la, waarmee hij eerder onder het za- kwam. Evenals bij het Z-springen werd hierdoor ook bij het M-springen niet de sterkst ogende combinatie winnaar. Het oranje rozet werd over handigd aan Klaas van Exel en Re- nard van de Oranjeruiters uit Wil lemstad. Marjolein Geelhoed Bij het L-springen kwamen vier Schouwen-Duivelandse combinaties in actie, waarbij Bru-amazone Marjo lein Geelhoed een double afwerkte door met Vivaldi en de schimmel Ro mance aan te treden. Vivaldi werkte zich weer wat verder naar de M-status door foutloos rond te komen. In com binatie met de stijlwaardering 'vol doende' leverde het de Bru- combinatie twee winstpunten. Een volgend dergelijk resultaat levert promotie naar de M-klasse op. Met de Ramano-telg Romance startte Marjolein Geelhoed voor het eerst voor een L-parcours. De combi- In de Z-klasse reden vier van de acht startende combinaties een fout loze eerste rit. Van het kwartet maak te Albert Vermue met Butterfly de meeste indruk, maar in de barrage zou deze optische overmacht niet ge waardeerd worden, omdat Butterfly bij het nemen van de tweede hinder nis een balkje met de achterbenen toucheerde. Het bracht Vermue niet meer op dan een derde plaats achter de twee foutloze barragisten Piet Huige met Salerno en Kees de Visser met Thoran. Butterfly was wel veruit de snelste over het barrageparcours, m£ar de ene springfout maakte Ver- mue's paard direct kansloos voor de eindzege. Verrassend was de hoge klassering van Eendrachtruiter Kees van Dalen met Thrina. De combinatie startte in Renesse voor de eerste keer in de Z-klasse en bleef meteen fout loos. In de barrage ging Thrina even wel - ook - op de tweede bepaald niet moeilijkste hindernis in de fout. Met zijn veel geroutineerdere paard Ugo- letto scoorde. Van Dalen in de eerste rit vier fouten in overigens de snelste tijd van het octet deelnemers. Ontevreden Aanvankelijk prijkten twee Schouwen-Duivelandse combinaties op de deelnemerslijst van het Z- springen, maar Laurice Boonman moest met zijn paard Vident verstek laten gaan wegens een blessure aan een achterbeen van het paard. Hier door bleef Kees Stouten als enige ei- landelijke opponent over. Tbrnado leek aanvankelijk redelijk baas te blijven van het allesbehalve simpele parcours, maar ging op hindernis vier toch in de fout. Moeilijk ging de tocht over de tweesprong, maar de bouwwerken bleven uiteindelijk overeind. Veel overtuigender werd vervolgens de driesprong genomen, maar plotse ling ging het weer fout op hindernis elf, een stijlsprong met diagonale balken. Tornado wenste de hindernis niet te nemen, maar ging vervolgens in tweede instantie toch weer verder. Met zeven fouten eindigde Stouten op de gedeelde zevende plaats. De Schouwse Ruiter toonde zich na af loop allesbehalve content over zijn geleverde prestatie, maar mag deson danks terugzien op een prestatie die er zijn mag. Piet Huige boekte met Salerno de tweede zege in de Z- klassc springen. Zeven dagen eerder werd de Weelruiters-combinatie ook winnaar tijdens het internationale concours hippique van Zaamslag. Bij het springen in de M-klasse ble ven slechts drie combinaties in de normale rit foutloos. Dit drietal mocht ook strijden om de drie aanwe zige prijzen via een extra rit. Jan Paauwe startte als eerste met zijn paard Sarina. Hij voltooide de barra- gerit na 59,65 sec., maar maakte on derweg wel een springfout, die hem fataal z.ou worden. Als tweede kwa men Klaas van Exel en Renard in de springring om te trachten de Reimerswaal-combinatie te verbete- Marjolein Geelhoed en Vivaldi; bijna M-klasse. schimmel Saskia. Met 93 punten zij Arjan Provoost met Zitta een voor. Schouwse Ruiter Jan kwam met Pepijn niet verder dan 82 punten. RENESSE - De springwedstrijden tijdens het door de vijftienjarige Lande lijke Ruitervereniging Westelijk Schouwen georganiseerde concours hippi que op de terreinen van manege Grol in Renesse leverden uitstekende con frontaties op, die stuk voor stuk prima winnaars tot gevolg hadden. Het door Anton Hanse samengestelde zeer selectieve parcours leverde dusdanig veel combinaties de nodige problemen op, dat het kaf tussen de springcombina- ties nadrukkelijk werd gescheiden van het koren. Bijzonder enerverend was het gebeuren in de Z-klasse. Vier combinaties plaatsten zich na een foutloze rit voor de barrage, waaruit Piet Huige met Salerno uiteindelijk als fiere winnaar naar voren kwam. Kees de Visser bleef met Thoran ook foutloos, maar verbruikte vier seconden meer dan zijn Weelruiters-opponent Huige. Bij het springen in de L-klasse presteerde Bru-amazone Marjolein Geelhoed met Vivaldi uitstekend door na barrage als vierde te eindigen. De combinatie nadert de M-klasse gestaag. ren. Bij de tweede sprong van de dub- belsprong kwam Renard plotseling niet van de grond en kegelde het hele bouwwerk omver. Bij die ene weige ring bleef het evenwel en passeerde Van Exel Paauwe voor de eerste plaats. In de normale rit had Han Wattel met Theresa een gedegen in druk gemaakt. In prima stijl voltooide hij het par cours als snelste, maar in de barrage- rit werd hem de dubbelsprong fataal. Beide hindernissen bleven niet in tact, voornamelijk omdat Theresa te diep onder de eerste sprong uit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7