GESCHEIDEN KLEUTER EN LAGER ONDERWIJS IS NU VERLEDEN TIJD Droogvallende gronden Krammer Volkerak: landbouwbestemming Landbouwschap ziet nadeel voor tuinbouw bij ontzien van olieraffinaderijen Gevangene ontsnapt uit Scheveningen Bij fusie Zeeuwse veilingen 20 man ontslag 2 Voor 1,6 miljoen leerlingen eti 75.000 juffen en meesters begint na de grote vakantie de basisschool DEN HAAG - Voor 1,6 miljoen leerlingen en 75.000 juf fen en meesters is het na de grote vakantie zover: de offi ciële start van de basisschool. Op 1 augustus wordt de wet op het basisonderwijs van kracht hetgeen betekent dat kinderen van vier tot twaalf jaar voortaan in een „ononderbroken ontwikkelingsgang" primair onder wijs zullen krijgen. De samenvoeging van 8.100 kleuter en 8.700 lagere scholen tot ongeveer 8.400 basisscholen is een van de grootste operaties in het Nederlandse onderwijs. Met de basisschool wordt uitvoering gegeven aan nieuwe opvat tingen op onderwijsgebied. Het gaat om ontwikkelingen die al jaren aan de gang zijn en nu in de nieuwe wet zijn geregeld. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Onderwijs kunnen alle scholen zonder uitvoe ring als basisschool beginnen. Maar wel zullen er verschillen in ontwikke ling zijn tussen scholen die al jaren met het nieuwe onderwijs ervaring hebben en scholen die pas nu begin nen, aldus de woordvoerder. Kind in middelpunt Een van de belangrijkste kenmer ken van het vernieuwde onderwijs is dat het kind en niet de leerstof in het middelpunt staat. Het onderwijs is dan ook beter aangepast aan de ver schillende ontwikkelingsfasen van de leerling. In een brochure van het ministerie, bestemd voor de ongeveer drie mil joen betrokken ouders, wordt het zo gezegd: ,,in de basisschool krijgt uw kind de kans zich naar eigen aanleg en tempo te ontwikkelen en wordt rekening gehouden met zijn be langstelling. Zo zal de nadruk in de eerste jaren op het spelen en spelend leren liggen. Als uw kind daaraan toe is zal het spelen geleidelijk over gaan in Ieren. Uw kind krijgt de ge legenheid zelf aan te geven waaraan het toe is en wordt daarbij door de leerkracht in de goede richting gesti muleerd". Het is de bedoeling dat ook kinde ren die niet zo goed mee kunnen ko men extra aandacht krijgen en zo min mogelijk naar het speciaal onderwijs worden verwezen. Zorgverbreding heet dat in het onderwijsjargon. Blijkt een kind het ondanks die extra steun toch niet op de basisschool te kunnen redden dan zal het alsnog in het speciaal onderwijs worden opge vangen. Gespannen Wat de basisschool betreft staan de onderwijsbonden al jaren op gespan nen voet met het ministerie, ómdat zij menen dat de ook door hen ge wenste vernieuwingen onvoldoende kansen krijgen. Nog in april hielden ABOP (Algemeen), KOV (Katholiek) en PCO (Protestant-Christelijk) een gezamenlijke actiedag tegen vooral het personeelsbeleid van het ministe rie. De toewijziging van personeel schiet te kort, de klassen zijn te groot en de leerkrachten worden overbe last, is de algemene klacht van de bonden. Zo vinden bestuursleden van de sectie basisonderwijs van de ABOP dat het ministerie te ver van het dagelijkse werk af staat. Als het basisonderwijs toch nog goed wordt, is dat volgens hen, geen pluspunt voor het ministerie, maar voor de mensten in de scholen die het doen". Mijlpaal In een persverklaring noemt het ministerie de datum 1 augustus 1985 een mijlplaal voor het Nederlandse onderwijs. Maar het voegt er onmid dellijk aan toe, dat er rond de invoe ring van de wet op het basisonder wijs nog wel technische kwesties moeten worden opgelost alvorens ,,alle idealen van het vernieuwde on derwijs kunnen worden verwezen lijkt". Staatssecretaris Van Leijenhorst, belast met de zorg voor het basison derwijs, zei onlangs op een spreek beurt, dat de invoering niet het einde van een een vernieuwingsproces is, maar een „uiterst belangrijke tus senstap in een ontwikkelig die we sa men met duizenden leraren en lera ressen tot een goed eind zullen brengen". De nieuwe wet voorziet in zaken die vroeger niet wettelijk waren gere geld, zo moet de basisschool voor alle kinderen, jong en oud, op hetzelfde tijdstip beginnen en eindigen. Deze regeling is op wens van ouders getrof fen. Zij voorkomt dat mensen met kinderen in verschillende klassen meerdere malen per dag heen en weer moeten om hun kroost te halen en te brengen. De school is verder ver plicht er voor te zorgen dat kinderen kunnen overblijven als de ouders dat wensen. Een kind moet met vijf jaar naar de basisschool, maar mag als het vier jaar is. In de twee maanden voordat de kleuter vier jaar wordt kan het kind ten hoogste vijf dagen als „gast" tot de school worden toege laten. Dit om de aankomende leer ling vast te laten wennen. Leerlingen kunnen de basisschool verlaten als de directeur vindt dat zij voldoende kennis hebben opgedaan om naar het voortgezet onderwijs te gaan. Over het algemeen zal dat het geval zijn als het kind twaalf jaar is, maar eerder of later is ook mogelijk. De leerlingen moeten in ieder geval van school af aan het einde van het schooljaar waarin zij veertien jaar zijn geworden. Huisvesting De huisvesting van de basisschool blijkt hier en daar nog veel te wensen over te laten. „De doorlopende leer weg van vier tot twaalf a dertien jaar zal niet altijd zichtbaar zijn in de ge bouwensituatie", zo constateert het ministerie in de eerder genoemde persverklaring. Er voor had het al op gemerkt dat er nog heel wat moet ge beuren voordat overal in het land „ideale" basisscholen staan. Ook de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) vindt dat de huisvesting veelal nog achter blijft bij de moderne eisen, vooral als de samengevoegde scholen hun intrek in wat oudere gebouwen heb ben genomen. Wat de aanpassingen betreft verkeren scholen in de oude wijken van de grote steden vaak in minder gunstige omstandigheden, zegt de ABOP in zijn weekblad „Het Schoolblad". Vergadering Landbouwschap gewest Zeeland GOES - Onder verwijzing naar het ontbreken van over leg inzake de bestemming van de droogvallende gronden in de Krammer en het Volkerak respectievelijk het voor nemen van de minister van Landbouw en Visserij om over te gaan tot aanwijzing van het gebied Kruisdijk tot beschermd natuurmonument en de aard van de werk zaamheden van de Provinciale Commissie Beheer land bouwgronden hebben de agrarische leden van deze com missie moeten constateren dat de georganiseerde land bouw niet of nauwelijks serieus wordt genomen en om die reden recentelijk hun activiteit opgeschort heeft voor nader overleg met de Gewestelijke Raad. Dit over leg heeft in de onlangs gehouden vergadering van de Ge westelijke Raad plaatsgevonden. dat hij de bezwaren van de agrari sche leden uit de P.C.B.L. heeft on derkend. Tevens zijn daarbij afspra ken gemaakt die voldoende aanleiding geven om de ontstane im passe te doorbreken. Daarnaast wil de raad opmerken dat het mede van de benadering van het ministerie van Landbouw en Vis serij zal afhangen of de tegenstellin gen zijn te overbruggen die van be lang zijn voor het goed functioneren van de P.C.B.L. Er dient een voldoen de vertrouwensbasis aanwezig te zijn tussen de vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en Visse rij, de Provincie, de georganiseerde Landbouw en de overige leden van de P.C.B.L. Tegen deze achtergrond heeft de Gewestelijke Raad aan de agrarische De Raad heeft daarbij vastgesteld dat de gerezen problemen ten dele voortvloeien uit de taakverdeling van de diensten van het ministerie van Landbouw en Visserij in de pro vincies zoals die tot stand zijn geko men bij de reorganisatie van dit mi nisterie; een reorganisatie die nodig was na de overheveling van de direc ties Natuurbescherming en Open luchtrecreatie van het (voormalige) ministerie van C.R.M. naar dat van Landbouw en Visserij. Anderzijds worden de problemen ingegeven door de procedure van vooroverleg bij de aanwijzing van (beschermde) natuurgebieden. Tevens moest de raad constateren dat ook het overleg tussen verschillende di recties van het ministerie in Den Haag in onvoldoende mate heeft plaatsgevonden, terwijl het wordt be treurd dat procedureel slechts voor- oeverleg mogelijk is binnen de pro vincie wanneer vertegenwoordigers van het ministerie bereid zijn voor informatie te verstrekken. De beoor deling wat wel of wat niet van belang is voor respectievelijk van invloed is op de landbouw wordt hierdoor te veel in handen gelegd bij de directies van het ministerie van Landbouw en de provincies. Bezwaren De Gewestelijke Raad onder schrijft dan ook unaniem de bezwa ren die door de agrarische leden uit de P.C.B.L. naar voren zijn gebracht en die hebben geleid tot het gevoelen dat een voldoende vertrouwensbasis voor het werk in deze commissie ont breekt. Uitvoerig overleg met de directeur Landelijke Gebieden en Kwaliteits zorg van het ministerie van Land bouw en Visserij heeft ertoe geleid DEN HAAG - Uit het Huis van Be waring in Den Haag is maandagmor gen de 27-jarige M. G. met behulp van een vuurwapen ontsnapt. Dit heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Kort nadat T. bezoek had gehad haalde hij een vuurwapen uit zijn zak. Hij bedreigde er een bewaarder mee en dwong hem de deuren te ope nen. vertegenwoordigers in de P.C.B.L. verzocht hun werkzaamheden te her vatten waaraan overigens de uitdruk kelijke voorwaarde wordt verbonden dat er voldoende voor-overleg kan plaatsvinden over zaken die met bestemmingswijzigingen van de grond of met aankoopbeleid te ma ken hebben welke vap invloed kun nen zijn op het functïöïièren Van de land- en tuinbouw. Krammer-Volkerak Omtrent de bestemming en inrich ting van de droogvallende gronden in de Krammer en het Volkerak na de aanleg van de Philipsdam stelt de raad zich achter het standpunt van het bestuur van het Landbouwschap dat hierover opmerkte dat het land bouwbelang in onvoldoende mate in de beschouwing is betrokken, het geen een onevenwichtige belangenaf weging in de hand werkt. Het Land bouwschap dringt er dan ook op aan om te bevorderen dat aan de daarvoor geschikte droogvallende gronden een landbouwkundige bestemming wordt gegeven en dat zij dienovereen komstig worden ingericht. Ontgrondingen verordening: Aan het provinciaal bestuur wordt medegedeeld dat de ontwerp-ont- grondingenverordening op enkele on derdelen bezwaren oproept. Het be treft de vergunningplicht voor aanleg, onderhoud dan wel dempen van mestputten groter dan 50 m3 en aanleg, onderhoud of dempen van waterputten groter dan 50 m3. Het niet vergunningplichtig zijn van wer ken door of namens de provincie kan evenmin de goedkeuringen wegdra gen terwijl het indienen van aanvra gen voor een vergunning in negen- voud als overbodig wordt ervaren. In samenwerking met de consulent Natuur-, Milieu- en Faunabeheer in de provincie Zeeland poogt de Ge westelijke Raad het thans explosief optredende bacterievuur te lijf te gaan. De eerste resultaten van deze nog maar net gestarte actie zijn be vredigend. GOES - De fusie van de vier Zeeuwse fruitveilingen heeft tot ge volg dat het personeelsbestand wordt teruggebracht van 105 tot 67 mensen. Van de 38 arbeidsplaatsen die verloren gaan zullen er 20 via ge dwongen ontslag verlopen, en de rest via natuurlijk verloop. Dit heeft bestuurder J. Storms bekendge maakt namens de Dienstenbonden van FNV en CNV, na overleg met de directie van de veilingen. De activiteiten van de veilingen in Tferneuzen, Krabbendijke, Kapelle en Goes worden gereorganiseerd: Kapel le gaat dicht, in Tbrneuzen wordt al leen nog opslag van fruit gehand haafd, in Krabbendijke wordt minder geveild en in Goes vindt een verdere concentratie van het veiling- werk plaats, aldus Storms. De bonden hebben een sociaal plan afgesproken met de veilingdirectie. Zij vinden wel dat de directie daarbij te gemakkelijk de moeilijk her plaatsbare werknemers - vooral ou deren en jongeren - het eerst op de ontslaglijst heeft geplaatst. Bij het voeren van een inschikkelijker milieubeleid DEN HAAG - Het Landbouwschap is bang dat de tuin bouw in het Westland veel nadeel zal ondervinden van het plan van de overheid om de komende tien jaar voor olieraffinaderijen in Rijnmond een betrekkelijk in schikkelijk milieubeleid te voeren. Vooral de mogelijk heden van de Westlandse tuinders om kolen te stoken zullen daardoor sterk worden beperkt, zo vreest het Landbouwschap in een zaterdag uitgegeven verklaring. Dit omdat het in de toekomst mogelijkwordt om per ge bied kwaliteitseisen te stellen aan de lucht. Het schap wijst erop dat minister Winsemius in zijn vorige maand ge publiceerde ontwerpbesluit omtrent de eisen van de uitstoot van (rook)gassen heeft aangekondigd dat hij de olieraffinaderijen wil ontzien omdat de produkten daarvan voor een belangrijk deel op de internatio nale markt worden afgezet. Daarom moeten, zo meent de minister, ook bij de eisen te stellen aan de uitstoot van schadelijke (rook)gassen de interna tionale concurrentieverhoudingen scherp in het oog worden gehouden. De ruimte die de raffinaderijen daar mee krijgen gaat direct ten koste van andere exploitanten van stookinstal- laties in hetzelfde gebied, aldus het Landbouwschap. Export belangrijk Het schap vindt echter dat er geen reden is om een energie-intensieve sector als de glastuinbouw in een na deliger positie te plaatsen dan de olierattinage. „Temeer omdat ook de export voor de glastuinders bijzon der belangrijk is: drie kwart van de Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-16.15 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Renesse Fiets en wandelpuzzeltochten. Start en inschrijving bij V.V.V. Renesse tus sen 14.00 en 14.30 uur. Elf dorpen fietstocht. Start tussen 13.30 en 14.00 uur bij V.V.V.-kantoor te Renesse. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Tfeken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwer kerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Vertrek om 19.00 uur^ bij slotlaan aan de Laone te Renesse. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoor. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 produktiewaarde (5,5 miljard gulden) wordt uitgevoerd, buitenlandse glas tuinbouwbedrijven gaan wel mas saal over op de goedkopere kolen", al dus het Landbouwschap. Het milieubeleid van de overheid werkt volgens het Landbouwschap niet alleen via de bevoorrechting van de raffinaderijen nadelig uit voor de glastuinbouwers, maar ook via de aardgasprijzen. De gasprijs voor de tuinbouw is namelijk gekoppeld aan de prijs van zware stookolie en de milieu-eisen voor die stookolie wer ken ook door naar de installaties die met gas worden gestookt, zo meent het schap. Het pleit voor een door de overheid op korte termijn te ontwikkelen evenwichtig en geïntegreerd energie- prijsbeleid dat niet in strijd is met de regels van de EG. „Bij de berekening van aardgasprijzen moet ook reke ning worden gehouden met de kosten van andere energiedragers zoals ko len. In de gasprijs mogen alleen die milieu-normen doorwerken waarover in EG-verband overeenstemming be staat en die ook gelden in andere EG- landon". Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Start van slotlaan aan de Laone te Renesse om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Iedere dinsdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur. Iedere dinsdag tot eind augustus Renesse Iedere dinsdagmiddag Elf Dorpen Fietstocht (50 km). Start en finish bij V.V.V.-kantoor, inschrijven tussen 13.30 en 14.00 uur. Iedere woensdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Zaterdag 6 juli t/m zaterdag 10 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin-klein antiek. 10.00-17.00 uur, behalve zon dag. Tot en met zaterdag 17 augustus Burgh Hervormde kerk. Expositie Dieneke Hendriks, 10.00-12.00 uur en 16.00- 18.00 uur dagelijks, behalve op zon dag. Dinsdag 30 juli Scharendijke Verenigingsgel- ?uw Ned. Herv. kerk. Volksdansen. .,.00 uur. Woensdag 31 juli Zierikzee Huis van Nassau. Country avond. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Sportcentrum Krayestein. Zomer avondshow. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou- wen. 19.30 uur. Verenigingsgebouw Ned. Herv. kerk. Deltafilms w.o. Stormvloed, Ooster- scheldewerken. 20.00 uur. Donderdag 1 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Scharendijke Speurtocht voor kinderen van 6 tot 12 jaar. 14.00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken 18.30 tot 19.15 uur. Gereformeerde Gemeente Extra kerkdienst, ds. J. Baaijens. 19.30 uur. Vrijdag 2 augustus Zierikzee Graanbeurs, Huis van Nassau. Dans avond met orkest „The new Forma tion". 20.30 uur. Renesse Start vanaf parkeerterrein Jan van Renesseweg. Prestatie- en recrea- tiestrandloop. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Bingo-avond Culturele Vereniging. 19.30 uur. Zaterdag 3 augustus Zierikzee De Beuze. Rommelmarkt Delta Sport. 8.00 uur. Renesse Kern van het dorp. Loop- en terras- concert door de showband „Les Oran ge" uit Wouw. 14.00 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk. Orgel-recital Wim Boer en Eric Koevoets. 15.30 uur. Dreischor Ned. Herv. kerk. Jan Hage. orgel; Cor Molenaar, fluit en Mia Kloeg, hobo. 20.00 uur. Maandag 5 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Harry Hamer, orgel. 20.00 uur. Scharendijke Start autotocht bij Verenigingsge bouw Ned. Herv. kerk. Schouws Ker- kepad. Rondleiding in de kerken van Brouwershaven, Zonnemaire, Drei schor en Noordgouwe. 19.00 uur. Dinsdag 6 augustus Renesse Strand bij overgang eind Jan van Re nesseweg. Strandmozaïek voor kin deren. 14.00 uur. Woensdag 7 augustus Burgh-Haamstede Sportcentrum Krayestein. Zomer avondshow. 20.00 uur. Renesse Start Korte Reke. Amateur Wieler ronde. 18.30 uur. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw. Kinder film. 16.00 uur. Start bij Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Fietstocht door de akkerbouw- polders van Schouwen w.o. een be zoek aan het Landbouwmuseum, afstanden 18 km en 36 km. 18.00 uur. I t s 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2