Kerkepadtocht langs vijf kerken zeer informatief streeknieuws Zorg omringt zieke zwaan SAMAN BV Grandioos visfeest op camping De Wijde Bliek Druk bezochte Bridge Drive wedstrijd Burgh-Haamstede Vakantiegangers bezochten Schouwen-Duiveland Activiteiten sportcentrum Krayestein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 juli 1985 Nr. 23766 3 ZIERIKZEE - Hoewel er weieens naar de zwanen in de Zierikzeese gracht wordt geslagen, bestaan er ge lukkig ook nog mensen, die zich het lot van deze dieren aantrekken. Zo werd er deze week een zieke jonge zwaan bezorgd bij de heer H. J. Dor reman, hulpinspecteur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van dieren. Dorreman meende aanvankelijk met een verlamde zwaan te doen te hebben en hij besloot het dier mee te nemen naar dierenarts Ken Buth voor nader onderzoek. De dierenarts stelde vast, dat de jonge zwaan, die ongeveer anderhalve maand oud is, leed aan een soort gewrichtsontste king. Buth besloot het dier voorlopig enkele dagen ter behandeling en ob servatie bij zich te houden. Als de zwaan snel mocht opknappen, zal hij naar de gracht in Zierikzee worden teruggebracht. Blijkt de kwaal min der snel te verhelpen, dan gaat de zwaan weer naar Dorreman, die er- VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 RENESSE - Op camping „De Wijde Bliek" werd woensdag de jaarlijkse vis dag georganiseerd, waarvoor als gebruikelijk de „Andromeda" werd afge huurd. 's Ochtends in alle vroegte vertrok het schip met ongeveer veertig man om aan de vistocht deel te nemen. Ondertussen werd op de camping de voorbereiding getroffen om, bij voldoende vangst, een gezamenlijke vismaaltijd te houden. Rond één uur kwam via radio Scheve- ningen de boodschap binnen dat de vangst uitstekend was en tegen zes sen kwamen de vissers thuis met maar liefst 800 makrelen. Na het schoonmaken werden deze gerookt, gebakken en bereid op de barbeceu. voor zal zorgen dat het fraaie jonge dier bij Staatsbosbeheer zal worden ondergebracht. Op de foto: De heer Dorreman (r.) met de zieke zwaan op bezoek bij dierenarts Buth. DEN HAAG - Verkopers van nieuw bouw premiekoopwoningen in flatge bouwen tot twintig hoogte (vier woonlagen) zijn vanaf 1 januari 1986 verplicht een door de rijksoverheid goedgekeurd garantiebewijs af te ge ven aan de koper. Advertentie Om zeven uur begon op een gras veld aan de achterzijde van de cam ping een bijzonder geslaagde geza menlijke maaltijd, waaraan alle campinggasten konden deelnemen. Naast de grote hoeveelheden vis wa ren er tevens heerlijke, fraaie opge maakte salades, die door de camping beheerders ter beschikking waren gesteld. Het feest, dat ook nog werd opgeluisterd door een bandparodist, duurde tot elf uur. BROUWERSHAVEN - Op een avond, waarvan ve le jaren later de weerkun dig-en zullen schrijven, dat het eerder een herfstavond was, dan een warme zomer avond midden in de maand juli van het jaar 1985, werd de ,,mini'Lkerkepadtocht gehouden langs de vijf ker ken op Schouwen. Het was een goede gedachte ge weest van het kerkelijk re- creatiewerk in Scharendij- ke om dit te organiseren voor de vakantiegangers. Een zestigtal belangstellenden werd verwelkomd in het verenigings gebouw van de Hervormde Kerk. Be langstellenden, die door hun vakan tieverblijf op Schouwen- Duiveland toonden dat zij dit deel van Zeeland best de moeite waard vonden en daar bij ook geïnteresseerd waren in de kerken die stonden aangegeven voor het „Schouwse kerkepad". Vooraf werden de richtlijnen bekend ge maakt. Het was niet mogelijk om langer in een kerk te blijven dan plm. 20 minuten. Om zeven uur werd gestart met de St. Nicolaaskerk in Brouwershaven. Een kerk zonder elektriciteit en ver warming. Alleen voor het „geluid" (geluidsversterking) en een lichtje boven de kanselbijbel was er stroom. Dat dit nog mogelijk was, werd niet verwacht. Wél zs het mogelijk, bijv. op de avond voor de viering van het kerstfeest in de kerstnacht op de ban ken 178 kaarsen te plaatsen, waar door de dienst wel „sfeervol" wordt. Schrijver van deze regels zal onge twijfeld in de kerstnacht terug den ken aan de kerk van Brouwershaven, wanneer de kerstdienst wordt meege maakt in een kerk, waar bij het zin gen van de kerstliederen alleen de elektrische verlichting in de vier kro nen blijft branden. Alle andere „fel le" verlichting wordt dan gedoofd. Verder werd op deskundige wijze toe gelicht wat er met deze kerk in de loop der eeuwen is gebeurd. Opmer kelijk was ook nu weer, dat zo vaak in Zeeland gehoorde tijdsaanduiding „vóór de ramp en na de ramp" werd gebezigd. Het water van 1953 heeft ook in de kerk van Brouwershaven het vernietigende werk gedaan. Maar terug naar het kerkepad van 22 juli: er werd koers gezet naar de Herv. kerk in Zonnemaire, waar ook over kerk en orgel de deskundige voorlichting werd gegeven. Vragen van de bezoekers werden tot tevre denheid beantwoord. Hier was wel verwarming, omdat dit mogelijk was in deze sfeervolle kerk. Zoals meer kerken staat deze gebouwd aan de Ring. Een gezegde van deze tijd werd door deze bouw waargemaakt: de kerk in het midden. Grafmonument De Adriaanskerk te Dreischor was het derde kerkgebouw dat op het pro gramma stond. De kerk waarin het grafmonument, uitgevoerd in Louis XV-stijl, niet over het hoofd gezien wordt. „Noch bevreesd noch trots" was de wapenspreuk van de heer Mr Pieter Mogge, die hier in 1756 zijn laatste rustplaats heeft gekregen bij zijn uiterste wilsbeschikking. Over het bevreesd zijn van deze overleden Pieter Mogge kan nu niets meer ge schreven worden, over zijn trots wel. Hij was wel zó trots dat vele eeuwen later nog over hem gesproken wordt in de kerk. Wij werden door zijn graf monument nog herinnerd aan hem. Nu was dit ook mogelijk, omdat hij niet op de kleintjes behoefde te let ten wat de financiën betrof. Zijn be grafenis en monument kosten plm. 18.000 gulden. Er was echter ook nog iets over: in totaal liet deze mijnheer het toen, en ook nu nog, fantastische bedrag na van ruim anderhalf mil joen gulden. De universiteit in Zie rikzee waar hij 420.000 gulden voor bestemde is er nooit gekomen. De meeste grafzerken in de bezoch te kerken zijn niet meer te lezen, ook al waren zij van voor die tijd zeer be langrijke personen. Van de heer Mog ge is alles zeer goed onderhouden, zo dat het een waardig gedenkteken is, dankzij de nalatenschap die er is ge weest. Over het handen wassen van de priester tijdens de mis werd ook iets verteld. De handen werden vooraf ge wassen en mogelijk ook daarna. Een kleine nis in de muur was hiervoor uitgehouwen, waardoor het water naar buiten liep op de grond rond de kerk. Zo werd deze grond „gewijde" grond, want hier kon „Gods water over Gods akker lopen De akoestiek werd in de oude kerken „erg gemakkelijk" opgelost. In het koor bevinden zich 18 geluidspotten, waardoor er volgens de gegeven in formatie een zeer goede akoestiek is. Is het mogelijk voor de geluidstechni ci van deze eeuw om de soms storende luidsprekers uit de kerkgebouwen te verwijderen? Met veel informatie wijzer werd koers gezet naar Noordgouwe waar ook de informanten gereed stonden om iets van de liefde die zij voor „hun" kerk hebben over te dragen aan de kerkepadgangers. Ook hier dankzij verscheidene restauraties een kerk die bewaard kon blijven uit het verleden voor het heden. Voor de kerkvoogdijen zijn het soms zware lasten een kerkgebouw te onderhou den, maar ze zijn waardevol, deze ge bouwen. Architecten Het blijkt dat bepaalde architecten hun eigen manier hebben van restau ratie. Veel eigen meningen worden dan in de daad omgezet. In Noord- gouwe werd het klankbord boven de kansel na een restauratie niet meer geplaatst. Het klankbord raakte zoek, maar eerlijk gezegd, lijkt de kansel niet afgewerkt. Zoals in de andere kerken ook het geval was werd de informatie over het orgel zeer duidelijk gegeven. Fi nanciële zorgen waren er soms de oor zaak van dat de orgels die men graag wilde bezitten, niet aangeschaft kon den worden om dan later te ontdek ken dat er soms ook geen armslag was in de kerkekas voor onderhoud van dit onmisbare instrument in de eredienst. De ramp van 1953 betekende soms ook een keerpunt in de geschiedenis van een orgel. Dankbaar werd dan ook in 1968 door de gemeente van Dreischor een orgel aanvaard, ge schonken door het Zweedse volk. Voor de kerkepadgangers bestond de mogelijkheid de orgels te bespe len, uitgezonderd het orgel in de kerk van Brouwershaven, waar juist de or gelstemmers bezig waren om het weer op de juiste toon te brengen. Een noodzakelijk gegeven, vooral voor deze kerk, waar in de winter maanden geen verwarming is. Na de bezoeken aan genoemde ker ken werd koers gezet naar het eind punt: de Hervormde Bethlehemkerk in Scharendijke. Wandkleden Wie verwacht had, dat in een kerk geheel nieuw gebouwd na de ramp van 1953 niets bijzonders te zien is, moest tot de ontdekking komen, dat ook de nieuwere kerken veel goeds hebben om te bezichtigen. Nu heeft elke tijd wel zijn eigen bekoringen. Hier waren het de wandkleden die opvielen. Niet in de eerste plaats ge maakt ter verfraaiing, het was meer om de akoestische problemen op te lossen. Ze zijn gemaakt door de vrouwelij ke gemeenteleden. Deze hebben ge zamenlijk gewerkt aan iets voor de kerk wat zij nu nog kunnen bewonde ren. Zo maar een gedachte van de schrijver van dit verslag: wat wordt er veel gedaan voor de kerk door dui zenden vrijwilligers en vrijwil ligsters om hun verbondenheid met de kerk te tonen. Het was in de Bethlehemkerk dat de plaatselijke Hervormde predi kant, die samen met zijn Gerefor meerde collega deze route ook heeft meegereden, de avondsluiting hield over Psalm 84. Er werd samen gebe den en gezongen, daarbij aan het or gel begeleid door één van de jongste deelnemers. Bij informatie bleek dat de deelne mers uit alle delen van het land en zelfs daarbuiten deze avond hadden benut om op de uitnodiging in te gaan van de recreatiecommissie zo- merwerk Scharendijke. En allen wa ren het er over eens: het was een som bere avond in de natuur, maar toch een onvergetelijke vakantie-avond. H. Kramer Urk De Ned. Herv. kerk te Zonnemaire werd ook bezocht door de deelnemers aan de kerkepadtocht. De bezoekers kregen deskundige uitleg over kerk en orgel. Campinggasten uan De Wijde Bliek, vullen hun borden tijdens de gezamenlij ke vismaaltijd. ZIERIKZEE Portemonnee gestolen Na het zwemmen in zwembad 'On derdak' te Zierikzee miste de West duitser H. H. uit Bochum, zijn porte monnee en identiteitspapieren. In de portemonnee een geld bedrag van 100,- en DM 300,-. 1 12.000,— bult bij inbraak Sierraden, kleding en herenschoe nen, met een totale waarde van 12.000,— werd buit gemaakt bij een inbraak in de woning van P. v. d. L. wonende in de Schuurbeque-Boeye- straat. Tennisracket gestolen R. A. d. H. uit Nijmegen deed don derdag bij de Zierikzeese politie aan gifte van een diefstal van een tennis racket plus hoes ter waarde van 350,—. De diefstal is donderdag ge pleegd tussen 12.00 en 16.30 uur uit zijn tent die op een camping te Zie rikzee staat. Fuiken gelicht In de afgelopen nacht (donderdag op vrijdag) heeft de rijkspolitie in sa menwerking met de veldgroep, drie mannen op heterdaad betrapt bij het illegaal fuiken lichten in de inlaag Flaauwers. H. J. R., A. A. M. (beiden uit Vechel) en W. d. M. uit Nistelrode werden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau en voor de rest van de nacht ingesloten. Vis en fui ken waren eigendom van beroepsvis ser V.d.H. (Zierikzee). De vis werd te rug gezet. SEROOSKERKE Zware aanrijding Op de provincialeweg Zierikzee- Haamstede, ter hoogte van de ver keerslichten bij Serooskerke knalde donderdag (18.30 uur) de Duitser L. R. C. uit Bochum bovenop .zijn- stilstaande mede weggebruiker, die voor rood licht stond te wachten. De auto van S. P. S. uit Leerclam werd aan de achterzijde zwaar beschadigd, die van C. eveneens zwaar aan de voorzijde. OUWERKERK Visstropen In de kreken van Ouwerkerk werd hedenochtend (5.00 uur) M. K. uit Zie rikzee betrapt op het stropen van vis met behulp van een fuik. De zes kg paling werd terug gezet, de fuik in beslag genomen en K. voor verhoor meegenomen naar het bureau. BRUINISSE Inbraak zonder buit J. v. D. uit Bruinisse deed donder dag aangifte van een inbraak in het bedrijf B. b.v. op het industrieterrein. Onbekenden hebben getracht de deur open te breken hetgeen niet gelukt is, en kegelden toen een ruit in waar door toegang tot het pand werd ver kregen. Het hele bedrijf is grondig doorzocht, maar kennelijk vond men niets van hun gading. Voor zover be kend wordt er niets vermist. BURGH-H AAMSTEDE - In sport en recreatiecentrum Krayestein in Burgh-Haamstedc staan voor zaterdag- en zondagavond muzikale evenementen op het programma. Zaterdagavond is de wekelijkse dansavond met levende muziek, die dit keer voor rekening komt van de formatie The Traveling Band. De aanvangstijd is negen uur. Op zon dagavond is voor de tweede keer in successie een super-discoavond met roller-skating. Er wordt dan om acht uur begonnen. BURGH-HAAMSTEDE - De Brid ge Drive wedstrijden gedurende de maandagn juli en augustus in dorps huis 'De Schutse' te Burgh-Haamste de, onder leiding van 'Bridgekring '68' blijken een grote belangstelling te hebben. Deze open bridge-avonden op de donderdag zullen nog tot eind au gustus in 'De Schutse' worden gehou den. De wedstrijd van vorige week le verde een gemêleerd gezelschap op, hetgeen de sfeer zeker ten goede kwam. De uitslag 1. echtpaar Bogmans 69,05%; 2. echtpaar De Visser 58.03%; 3. dames Kikkert-Goedbloed 56,85%; 4. echt paar Kramer 55,65%; 5. dhr. Kouwen- hoven-mevr. Franken 53,57%-; 6. echt paar Eijk 51,79%-; 7. dames Fokker- Roskott 51,19%; 8. echtpaar Hornman 50,89%; 9. dames v. d. Berg-Zwiep 49,70%; 10. echtpaar Van Wanrooy 48,21%; 11. dames Linneberg-Vos 47,92%; 12. echtpaar Phoa 46,73%; 13. dames Hoogerheide-Van der Wekken 43,75%; 14./15. mevr. Brinkman-dhr. Heijnemnn 40,18%; 14./15. dames Van Vliet-De Gruyter 40,18%; 16. dames Scherjon-Gillet 36,31%-. Groep Blau\v 1. dames Van Dorp-Wielenga 69,94%c; 2. echtpaar Akerboom 65,18%; 3. echtpaar Haffert 57,14%; 4. dames Goedvolk-Van Zanten 55,65%; 5. dames Steinfort-Kalff 54,46%-; 6; echtpaar Besamasca 52,98% 7. heren Kooie-Gakecr 51,79%; 8./9. heren Blonk-Van der Wal 51,19%; 8./9. echt paar Hoek 51,19%; 10. mevr. en dhr. DEN HAAG - ln 1984 zijn de uitke ringen van de sociale verzekering op ongeveer hetzelfde niveau gebleven als in het voorgaande jaar. Het is voor het eerst sinds de opbouw van het huidige stelsel dat het totaal aan uit keringen gedurende een jaar niet gestegen is. In totaal werd 81,4 mil jard gulden uitgekeerd, tegenover 81,5 miljard gulden in 1983. Leenders 50,—%; 11. dames Hof- Kotoun 47,92%; 12. echtpaar Van Geel 46,43%>; 13. mevr. Van Wingerden-dhr. Terischa 44,05%; 14. dhr. Den Otter- mevr. Kaal 37,80%; 15. heren Van Wa- veren 32,44%; 16. heren Van Haeften- Mcs 32,14%-. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3