Taklift-2 plaatste voor 10 miljoen staal in de sluizen van werkeiland Philipsdam NOODDwiau-; DDUKKKD1J Wasdag: dag was Zeeuwse Milieu Federatie vreest aantasting Oosterschelde-milieu Bedreiging met mes Diefstal van girobetaal kaarten uit tent Diefstal uit auto Vergunningen twee duikers ingetrokken ken- Hulpdienst Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Donderdag: 25 juli 1985 Nr. 23765 3 De Taklift-2 is bezig met het plaatsen van de loopbrug over de zojuist geplaatste roldeur. Duur stukje precisiewerk BRUINISSE - Wéér is een klein deel van het totale Deltaplan gereed, een onderdeel dat wel, maar een onderdeel dat ƒ10 miljoen kost: dinsdagavond en woensdagochtend werden de vier roldeuren geplaatst in de Krammersluizen op de Philipsdam. Een pre- cisiewerkje dat door de Taklift-2 werd uitgevoerd, met een hefvermogen van 400 ton. De vijf deuren wegen elk 300 ton. Die 300 ton staal moest worden geplaatst met een speling van drie centimeter aan beide kanten. De vijf deuren (twee voor elke sluis en één reserve) werden maandag per bak van Tak verscheept van Schie dam naar het werkeiland Philips dam. De staalconstructie werd ver vaardigd bij de Hollandse Constructie Groep (HCG) in Schie dam terwijl Hollandia-Kloos het on derste rolwerk voor haar rekening Bijna traditioneel bij de uitvoering van het Deltaplan werd maandag meteen al wat vertraging opgelopen, omdat het weer niet meewerkte. Op weg naar de Philipsdam werd het enorme transport stil gelegd wegens een vliegende storm. Maandagavond rond 20.00 uur werden de deuren bij het eiland verwacht, maar het werd dinsdagochtend met overigens veel beter weer. Toch kwam het transport veel te laat om nog volgens planning dinsdagochtend de eerste roldeur te plaatsen. Er werd nog wel gepro beerd: een deur werd in de takels ge nomen, maar afgaand tij verhinderde het plaatsen. De bok en bak van Tak moesten werkloos blijven liggen tot dinsdagmiddag half vijf met het plaatsen kon worden begonnen. Tijdschema De plaatsing van de eerste roldeur verliep niet helemaal vlekkeloos en vergde meer tijd dan was berekend. Om het tijdschema niet in de war te schoppen besloot men na de eerste deur, die om 19.45 uur op de sluisbo- dem rustte, meteen de volgende in de takels te hangen en rond 22.00 uur dinsdagavond waren twee deuren met de loopbruggen op z'n plaats. Drie kwartier Woensdagochtend met stralend weer begon het hijswerk van de derde roldeur. De Thklift-2 voer om half ne gen met z'n zware last de sluis in om bij de pijlers van de brug bij het be dieningsgebouw, de nummer drie centimeter voor centimeter te laten zakken. Precies drie kwartier had de krachtpatser! er voor nodig, gezien de vorige plaatsing: bijzonder vlug. Meteen voer) de Tak-2 terug om de loopbrug op te pakken en nog vóór dat het afgaand tij het onmogelijk maakte, weijd direct deur nummer vier geplaatst. De plaatsing moest geschieden bij hoog water, <imdat het gevaarte in de kabels anders niet over de bolders in de sluis getild kon worden en ook de passage Iang^ het bedieningsgebouw zou moeilijkheden opleveren. Rijkswaterstaat-voorlichter Jan van Gorp vértelde dat het deur plaatsen juist) in de bouwvakvakan tie moest gebeuren, omdat anders de bok niet beschikbaar was. De ring dijk aan de Oosterscheldekant was al doorgebaggerd (de zout-kant) en di rect na de bouwvakvakantie begint het doorbaggeren van de zoet-kant van het werkeiland. Daarna volgt de aansluiting van de voorhavens van de sluis. 300 ton staal in de takels: een duur precisiewerkjes, dat nillooi werd uitge voerd. Jan van Gorp ruimt verder het mis verstand uit de weg, als zou het werk op de Philipsdam geheel stilliggen, met uitzondering van het deur plaatsen. ,,Het lijkt misschien zo, maar er wordt wel degelijk hard ge werkt op dit eiland. Weliswaar wat gerekt wegens twee keer ëen jaar uit stel,; en verder niet spectaculair als bij de "Oosterscheldewerken. Zer zijn er dertig monteurs bezig, we noemen ze de 'mollen', om 700 kilometer ka bels te leggen om het hele sluizen- complex te bedienen. Die mannen werken onder de grond in de tunnels die speciaal voor de kabels werden gemaakt". Medio '88 klaar De verdere planning voor wat Rijkswaterstaat betreft: begin '87 wordt het meer gesloten en kan wor den begonnen met de verzoeting van het water. Dan worden de damaan- zetten afgemaakt en de betonwerken van de pijlerweg zover gereed ge maakt, dat alleen het wegdek er nog op moet, maar dat is geen zaak voor Rijkswaterstaat maar voor de Pro vincie. Half in het jaar 1988 is Rijks waterstaat gereed met het werk, vroeger dan de voorlaatste planning die nog over 1989 sprak. Deurwisseling Zoals gezegd zijn er vijf deuren. De vijfde zal niet werkloos aan de kant liggen, maar bij toerbeurt worden in gezet. Zo'n deur-wisseling zal één sluis voor een halve dag sluiten en daarvoor zal opnieuw de Taklift-2 in actie komen. Afmeting van de rol deur: 27 meter lang, 11 meter hoog en 4 meter dik. De deuren van de derde sluis (jachtensluis) zullen in een veel later stadium worden geplaatst. Compartimentering De Philipsdam met daarin de Krammersluizen zijn een onderdeel van de Compartimeringswerken die onder meer beogen: het verkleinen van het getijdegebied Oosterschelde; getij-vrij maken van de Schelde-Rijn verbinding en de vorming van. een zoetwatermeer tussen het zoute zee water en de zoetwaterhuishouding van West-Brabant en het Hollands Diep. Daarom werd zoals wellicht be kend het sluizencomplex in de Phi lipsdam uitgerust met een zeer inge nieus scheidingssysteem van zout en zoet water. Twee basins (45 en 40 ha groot) staan via zeer ingewikkeld uit ziende riolen met de schutkolk van de Krammersluizen in verbinding. In de sluiswanden zitten openingen waardoor naar believe zout of zoet water kan worden aan- en afgevoerd. Dit systeem zal pas kunnen gaan functioneren als de Philipsdam klaar is en de scheiding tussen zout- en zoet water een feit. DEN HAAG/DRIEBERGEN - Voor het komend weekeinde worden geen grote problemen op de Nederlandse wegen verwacht. In West-Duitsland wordt het in verband met beginnende vakanties echter zeer druk op de we gen. In Frankrijk zullen negen mil joen vertrekkende en terugkerende vakantiegangers voor knelpunten op de wegen zorgen. Deze verwachting hebben de ANWB in Den Haag en de politieverkeerscentrale in Drieber gen woensdag geuit. RENESSE - Bij een poging om zijn gestolen fiets terug te krijgen wérd E. v. d. A. uit Haamstede dinsdag be dreigd met een mes. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat de fiets van V. d. A. was gestolen; hem werd verteld dat zijn rechtmatig eigendom bij een gast van de cam ping .Nieuw Leven" stond. Samen met zijn vriend C. R. uit Haamstede toog V. d. A. naar de genoemde cam ping om zijn vervoermiddel op te ei sen. Bij aankomst ontstond een woor denwisseling met de vermoedelijke dader van de diefstal, J. K. uit Dor drecht, die in de Westhoek kampeert met zijn vrienden M. v. L. en V. v. G., eveneens uit Dordrecht. K. trok daar op een mes en bedreigde V. d. A. er mee. Het drietal verdween vervol gens, waarna V. d. A. aangifte deed bij de rijkspolitie. Deze spoorde de dader op en deelde een proces verbaal uit wegens diefstal en bedrei ging. De fiets ging terug naar de eige naar. RENESSE - Onbekenden hebben dinsdag niet minder dan 22 girobe taalkaarten ontvreemd uit een tent. De benadeelde is N. G. uit Rijswijk, die kampeert op camping ,,De Brem hoeve" aan de Hoogeboomlaan te Re- nesse. De gehele inventaris van de tent werd grondig door. cht, maar zover de gedupeerde kampeerder heeft kunnen nagaan wordt er verder niets vermist. RENESSE - Door het forceren van het linkerportier hebben onbeken den zich toegang verschaft tot de auto van C. L. uit West-Duitsland. Men verdween vervolgens met twee surfplanken, schoenen en dames- en herenkleding met een totale waarde van DM 1.500,—. L. kampeert op de camping „Eure ka" aan de Hoogeboomlaan in Renes- se. Het linkerportier van de auto werd beschadigd. ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland heeft de duikvergunningen van twee dui kers tot het eind dit jaar ingetrok- Eén va,n hen jh^pp, 15 juni in de Oosterschelde, ter hoogte van Tholen, een zaadkreeft gevangen en de ander had op een later tijdstip de kreeft op gehaald. Dit laatste werd geconsta teerd door agenten van de rijkspoli tie te water, groep Wemeldinge, waarna proces-verbaal werd opge maakt. Volgens de duiksportverordening Zeeland mogen bij het duiken gèen planten, wieren of dieren worden ver stoord of meegenomen. Voor enkele dieren en planten kan een ontheffing van dit verbod worden gevraagd, maar voor kreeften geldt die uitzon dering niet. Gedeputeerde Staten hebben daarom de duikvergunning van de twee duikers ingetrokken. BROUWERSHAVEN - De Vrijwilli ge Hulpdienst Brouwershaven is tij dens de vakantieperiode bereikbaar onder telefoonnummer 01119-1807. In dien dit nummer niet opneemt, krijgt de opbeller via een telefoonbeant- woorder een ander nummer door, of op welk tijdstip teruggebeld kan worden. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel 01116-2459 ELKERZEE - Aan het doen van de was beleeft niet iedere huisvrouw altijd even veel plezier. Maar wel heel weinig plezier ondervond me vrouw A. E. v. W. uit Eikerzee aan deze steeds terugkerende huishoude lijke taak. Op klaarlichte dag werd dinsdag namelijk haar gehele was van de waslijn ontvreemd. Uit de tuin van de woning aan de Weelweg verdwenen tussen 12.30 en 13.30 uur onder andere twee dekbedden, allerlei kleding stukken en hand- en theedoeken. Het gestolen wasgoed vertegen woordigt een waarde van 750,—. SCHOUWEN-DU1VELAND Fietsen in trek De laatste tijd worden er nogal eens aangiften gedaan van diefstal len van een fiets. Ook dinsdag was dat weer het geval. In Zierikzee wer den er twee en in Renesse drie „sta len rossen" ontvreemd. Enige voor zichtigheid met het stallen van fiet sen op de openbare weg is dus gebo den. ZIERIKZEE Poging tot inbraak Door het forceren van een deur heb ben onbekenden getracht in te breken in de woning van J. v. M. aan de Wie lingenstraat te Zierikzee. Kennelijk was de deur van dermate kwaliteit, dat de pogingen om binnen te komen zonder resultaat moesten worden op geheven. Opbrengst collecte De Anjercollecte heeft in Zierikzee 2136,55 opgebracht. Er is gecollec teerd door de Kon. Harm. „Kunst en Eer", Showband Rust Roest, C.J.V. Samen Verder, Zierikzees Kamerkoor en Zierikzeeschc Oratorium. Nog maals hartelijk dank aan alle collec tanten en gulle gevers. WESTERSCHOUWEN Auto in de sloot A. J. L. uit Teteringen, moest woensdagochtend (8.20 uur) remmen met zijn auto voor een overstekend dier, waardoor hij de macht over het stuur verloor en in de linker sloot te recht kwam. Bij deze manoeuvre werd de auto aanzienlijk beschadigd, maar werd niemand gewond. Welk dier er zo plotsklaps overstak kon de bestuurder niet zeggen. BURGH-HAAMSTEDE Klappen H. v. d. D. uit Lagenboom (de Peel) deed bij de politie aangifte van mis handeling. Geheel zonder aanleiding werd hij geslagen door een Amster dammer die nog door de politie zal worden gehoord. Hij liep een kapotte lip op. H. v. d. D. is met vakantie op camping Duinhoeve, waar het hand gemeen plaats vond. RENESSE Tent leeg gestolen M. J. uit Rotterdam bemerkte na een nacht „stappen" dat zijn tent op camping De Elzenhof nagenoeg was leeg gestolen. Er verdween onder meer kleding, schoenen, stoelen, een leren jasje en ondergoed. Het gebeur de in de nacht van 23 op 24 juli. Vernieling door brand Uit pure baldadigheid heeft een on bekende een stortbak van een toilet op de camping „De Bremhoeve" ver nield. De rijkspolitie vermoedt dat de onverlaat net zo lang een vlam on der de plastic stortbak heeft gehou den tot dat deze vlam vatte. De scha de bedraagt 955,—. Kalkoenen gestolen Ten nadele van D. E. te Renesse zijn dinsdag twee kalkoenen ontvreemd. De dieren verdwenen van een stukje grond aan de Vroonweg. Het signale ment luidt: een mannelijke kalkoen met een gewicht van 12 kg cn een vrouwelijke kalkoen met een gewicht van 8 kg. Rijkswaterstaat wil de stormvloed kering dan enige tijd sluiten om de werkzaamheden te vergemakkelij ken. Dat blijkt uit de nota die de Del tadienst van Rijkswaterstaat heeft opgesteld. De plannen gaan de ZMF te ver. De organisatie vreest ernstige aantasting van de gebieden die enke le dagen volledig droog komen te lig gen. De ZMF heeft Rijkswaterstaat dan ook gevraagd voor zij tot uitvoe- Aanrijding Dinsdag vond op de Hogezoom een aanrijding plaats tussen twee perso nenauto's. De Italiaan B. S. reed zon der op te letten vanuit een uitrit de Hogezoom op en kwam in botsing met C. S. uit Vianen. Er vielen geen gewonden te betreuren, wel blikscha de. ELLEMEET Uit de bocht De Westduitser H. E. R., passagier in de auto van M. P. J. beiden uit Düs- seldorf, werd met inwendige kneu zingen overgebracht naar het zieken huis in Zierikzee. De bestuurder van de personenauto reed op de Kuier- damseweg en miste een bocht met als gevolg dat de auto de sloot in dook. De auto werd geheel vernield. NIEUWERKERK Oud papier Ten-bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt in Nieuwerkerk vrijdag 26 juli van 18.00-21.00 uur oud papier opgehaald. Op genoemd tijdstip kunnen bewo ners buiten de kern het papier ook brengen bij gebouw Salem. OOSTERLAND Bingo-avond De vogelvereniging „De Kolibrie" hield met de kermis te Ouwerkerk een bingo-avond. Het bestuur had ge hoopt op een zaal vol mensen, maar dat werd een grote teleurstelling. Om 20.00 uur toen P. Beider aan de eerste bingo-ronde begon, waren er maar ongeveer 25 mensen aanwezig; ,een aantal dat later nog iets groeide naarmate de avond vorderde. Alles bij elkaar een avond om gauw te vergeten, want dit was voor „De Kolibrie" een grote flop. Inbraak bij weegbrug Uit het kantoor van de weegbrug te Oosterland is in de nacht van dinsdag op woensdag een blik met guldens en rijksdaalders gestolen. Namens de coöperatieve weegbrugvereniging „Even Buiten" deed J. B. aangifte van deze diefstal ter waarde van 165,-. BRUINISSE BMW gestolen Vanaf „De Tong" (Aquadelta) werd in de loop van dinsdag op woensdag nacht een vrij dure BMW gestolen ten nadele van de Westduitser G. W. uir Düsseldorf. De auto was afgesloten. Het is een BMW 528 I met het kente ken VEC-RL-7, ter waarde van 50.000,—. Tot op heden is er geen spoor van de auto gevonden. ROTTERDAM - Rijnmond heeft woensdagmiddag „code 2" ingesteld. Dat betekent dat het bedrijfsleven wordt gevraagd de uitworp van rook gassen onder veertig meter te beper ken, aldus een woordvoerder. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vreest ernstige aantasting van het milieu en de visserij in de Oosterschelde als enkele plannen van Rijkswa terstaat worden uitgevoerd. De ZMF is met name ge schrokken van de manier waarop Rijkswaterstaat van plan is om te gaan manipuleren met de schuiven in de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde, als er begonnen wordt met de werkzaamheden aan de compartimenteringsdammen achterin de Oosterschelde. ring van haar plannen overgaat, eerst overleg te plegen met de milieudes kundigen van de ZMF. Als Rijkswaterstaat vasthoudt aan de plannen om de dam in sommige perioden voor een tijd van twee tot vijf dagen te sluiten, dan duurt het zeker vijf tot tien jaar voor bepaalde kwetsbare gebieden zich hebben her steld, zo heeft de ZMF aan Rijkswa terstaat laten weten. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 1730 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar 147,80; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3