Prima promotie van Bruinisse, visserij en mossels tijdens gezellige Visserijdagen 1985 ZILT ALS DE ZEEWIND NOORDWELLE DRUKKERIJ Grandioos feest, zonder enige wanklank De 'kleine' diefstallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mi.a..dag 22 juli 1985 Nr. 237i>3 3 Gezellig Vrijdagavond was het stampvol in de Zuidgeestgarage, waar de 'Melo- dia's' voor een gezellige sfeer zorg den. Overigens in tegenstelling tot de donderdagavond toen de feesthal slechts met weinigen gevuld werd en er voor twaalf uur een einde aan het feest gemaakt werd. Hoogtepunten Was het vrijdag al behoorlijk druk in Bruinisse en op de braderie, zater dag werd Bruinisse overspoeld met een menigte toeristen, aangetrokken door de stoet old-timers en het mee varen met de kotters. Zo beleefde Bru zowel 's ochtends als 's middags een ders werden ontvangen door het orga niserend trio: Hans Smits, Cees van Liere en Han Viergever. Koffie en een Zeeuwse bolus was het begin van dit dagje Zeeland voor de chauffeurs van de oudgedienden. Op het plateau was er aanvankelijk nog weinig be langstelling voor de auto's, motoren, vrachtwagens en trekkers maar dat werd in de loop van de ochtend beter. Om precies 11.00 uur vertrok de stoet van 72 ingeschreven oudjes met nog een aantal meerijders buiten me dedinging voor een rit door Bruinis se, waarbij het verkeer geheel lam gelegd werd. De stoet was namelijk langer dan voorzien. Heel sympatiek had de organisatie 'In 't Opper' opge nomen in het parkoers en daar was het genieten! Speciaal ten faveure van de bewoners van het bejaarden tehuis werd een rondje voor de in- RENESSE - De lijst van de zoge naamde 'kleine criminaliteit' tot zon dagochtend ziet er voor de Westhoek als volgt uit: Zes keer werd een fiets diefstal gemeld. Uit een doucheruim te van camping Eureka verdween een Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 horloge. Twee keer werd (hetzelfde hek van slot Moermond vernield, de tweede keer net nadat het was her steld, schade 500,—. Op de Hoge- zoom werd twee keer een ruit inge gooid. terwijl ook de grote spiegel ruit van het VVV-kantoor aan digge len ging. Er werd ook nog een vlag en touwwerk gestolen in Renesse. Bij een inbraak verdween een wekkerra dio. In Scharendijke werd verder nog een handtas gestolen met DM 70,— geld en tot slot werd in Zierikzee een diefstal van twee tuinstoelen. Alles gebeurde in het weekeinde tot zon dagochtend vroeg. In de loop van de zondag bereikte de politie nog een serie van zes fiets diefstallen in Renesse. Zierikzee en Scharendijke, een toilettas mot in houd verdween met eén waarde van 375,— en een antenne werd van het dak van een auto gesloopt. 72 ..Tante Mien, zo moet ik haar noe men," zei Karei. ,,Die heeft me voor gesteld dat ik vast een standje zou krijgen als ik vertelde dat ik bij Roc- kanjenaars was ingetrokken." Een paar dagen later vroeg Karei: ,,Ik zou vanavond willen komen stop pen, kan dat?" Van Duin lachte. ,,Je leert al aardig Oostvoornes, dat moet ik zeggen en ik dacht dat je langzamerhand de weg hierheen wel wist te vinden zon der dat je eerst vroeg of het goed is." ,,Oh ja, maar ik was nog niet uitge sproken hoor," zei Karei met een ge heimzinnig lachje. ,,Ik wou vragen of het goed was dat ik een paar bekenden meebracht Weet je, de oude Bakker is niet zo best meer ter been en nu wilde ik hem en zijn dochter vanavond in de auto mee brengen." Van Duin keek hem verbluft aan. ..Bakker en Mien?" Hu was het Marjans beurt om in de lach te schieten. ,,Je doet net of je bang bent voor die Rockanjenaars." zei ze. „Nee, natuurlijk niet," mompelde Van Duin, nog steeds met een ver bijsterende uitdrukking op zijn ge zicht. „Maar Mien en haar vader, wie had dat nou gedacht!" „Laat ze maar rustig komen, hoor." zei Marjan. „Ik ben nieuwsgierig wat Bakker nu weer voor wilde verhalen heeft over die stomme Oostvoor- naars." Het werd een bijzonder genoeglijke avond al was pa Van Duin in het be gin zo zwijgzaam, dat de oude Bak ker informeerde 'of die ouwe Van Duin altijd zo door zat te kletsen'. Het eindigde ermee, dat er vast be loofd werd dat de Van Duins eens een avondje naar Rockanje zouden ko men, wat nog gebeurde ook. Bij alle drukte die het bezoek van Karei meebracht, die elke dag wel een paar keer binnen kwam wande len, gekheid maakte met Marjan, Pa Van Duin in de tuin hielp en 's avonds soms de meest wilde verhalen vertel de over zijn reizen, viel het niemand op dat Marjan steeds stiller werd. Oh ja, ze lachte wel mee om de grappen van Karei en was vol be langstelling voor Jan, die aan zijn overgangsrepetities bezig was, maar toch werd ze steeds meer in zichzelf gekeerd. Herhaaldelijk kwam het voor dat ze er even tussenuit glipte en in haar eentje langs het strand ging wande len. Wat ook niemand wist, was, dat ze een brief had gekregen van Theo Bruinders. Een brief die ze al her haaldelijk had gelezen en herlezen. 'Lieve Marjan', daar begon de brief mee en hij eindigde met het dringen de verzoek, nu toch heel vlug een beslissing te willen nemen. 'Wat er ook gebeurt. Marjan, ik ver zeker je dat ik van je houd en dat ik alles zal doen om je gelukkig te ma ken. Je Theo'. door ARIETA DE MAN Het was niet alleen die brief die Marjan verwarde. Ook de vrolijke hofmakerij door Karei liet haar niet onberoerd en als ze langs het strand liep of 's avonds als ze niet in slaap kon komen, vroeg ze zich af hoe haar verdere leven zou verlopen. Vader nam het blijkbaar van zelfsprekend aan, dat ze bij hem zou blijven en voor hem en Jan zou willen blijven zorgen. Maar moest dat nu haar levensdoel worden, vroeg ze zich af. Ze was nog niet eens half twintig en het vooruitzicht dat ze hier als een oude vrijster zou blijven, was voor haar iets dat ze maar moeilijk kon aanvaarden. Aan de andere kant, als ze ging trouwen wie zou er dan voor vader zorgen? Jan was geen probleem, want die ging volgend jaar waarschijnlijk varen en die had bovendien toch al zo'n beetje vaste verkering met Adrie. En als ze niet thuis zou blijven wat- moest ze dan wel? Trouwen met Bruinders? Trouwen met Karel° Even moest ze inwendig lachen om die ver gelijking. Aan Theo dacht ze altijd als 'Bruinders'. Zou ze hem ooit als 'Theo' leren zien en van hem gaan houden? En Karei? Ze betrapte zich er de laatste tijd op dat ze ongedurig werd als hij 's morgens geen koffie kwam drinken, of 's avonds een enke le keer niet kwam, omdat hij bij Bak ker bleef. Was ze bezig verliefd op* hem te worden? (wordt vervolgd) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B T W Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm. „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW BRUINISSE - Het zit er weer op: Bruinisse is weer 'gewoon' Bruinisse, Diana Rouke- ma is weer 'gewoon' Diana Roukema en de Bruse vissers kunnen zich weer met verve gaan werpen op het uitoefenen van hun beroep. De Visserijdagen 1985 zijn verleden tijd en de drie dagen inet het accent op de zaterdag gaan de geschiedenis in als uiterst geslaagd. Een prima promotie van het dorp, de visserij en niet te vergeten de mossels. Zaterdagmiddag om half vier was er geen gekookte mossel meer te krijgen, althans niet die mossels die beschikbaar waren gesteld door de visserijvereniging. Maar liefst 2100 kilo gekookte mosselen waren het toeristisch keelgat gepasseerd, nog aangevuld met de honderden kilo's gebakken mosselen die aan het begin van het dorp werden ge serveerd. De vrijdag stond geheel in het te ken van de braderie in het centrum. Omstreeks half elf in de ochtend hield de miss haar traditionele 'braderie-loop', vergezeld door de le den van het stichtingsbestuur die zorg droegen voor de gehele organi satie van het feest. Onder zware be geleiding van voorzitter Bram Bal trok het gezelschap langs de kramen en liet zo al het uitgestalde aan het oog voorbij gaan. Er was vrijdagochtend al een rede lijke belangstelling voor de braderie. Voor de joggingpakken, de postze gels, de kleding, schoenen, cosmetica en wat dies meer zij, alles omgeven door lieflijke etensgeuren. De stand houders vonden het unaniem schitte rend dat de miss persoonlijk ba- langstelling toonde en de computer-camera van C. W. Herman- se uit Den Haag vereeuwigde de con- terfeitsels van Bram en Diana op een aanplakbiljet 'Wanted, dead of alive', ten bedrage van 300. Hermanse drukt voor een paar tientjes portret ten in T-shirts, kalenders of aanplak biljetten, via een camera, die het por tret doorseint naar een computer die er op zijn beurt weer een soort kruis steek-patroon van maakt. De aldus verkregen tekening wordt 500° C. verhit en zo aan de (kunst-) stof toe vertrouwd: was en kleur-echt. Bram en Diana, samen op de computerfoto. hoogtepunt. Vanaf 10.00 uur was het op het havenplateau een komen en gaan van old-timers, wiens bestuur- gang gemaakt, zodat alle voertuigen van weleer goed bekeken konden worden. Bij ,,In 't Opper" toas het een gezellige boel met de ,,ouwetjes(auto's). De bewoners stelden het bijzonder op prijs dat de stoet even halt hield voor het gebouw. In het midden Cees van Liere, één van de organisatoren van de old-timer rit door Bruinisse. Vaartocht 'Nu met Hope' was de begeleider van miss Visserijdagen, die per oude auto het g- "elschap vissers en geno digden vooraf ging van het Dorpshuis naar de haven. Drukker dan ooit was het aan boord van de schepen, toen de Bru-8 van gebroeders Padmos als eer ste de haven uitvoer voor de korte tocht over de Krammer. Onderweg werd menig glas geheven op een voor spoedige vangst en toen de vloot hun passagiers weer op het havenplateau 'loste' barste Bru bijna uit z'n voegen. Je kon over de hoofden lopen in het centrum, waar de mosselbakkers zelfs een dranghek moesten plaatsen om 'voorpiepen' tegen te gaan. Hon derden kilo's gebakken mosselen ver dwenen in de massa: men kon het niet aangebakken krijgen. Hetzelfde beeld bij Bert Visch en Jaap van 't Le ven die de mossels gekookt aan de man brachten (voor een symbolische prijs). Donderdag was hun verkoop slecht, vrijdag goed en zaterdag uit stekend. Zo zelfs dat half in de mid dag het bordje 'uitverkocht' moest worden opgehangen. 2100 kilo's wa ren verkocht, er was geen mossel meer te krijgen. Zaterdagmiddag aan de Bruse haven: één deinende mensenmassa. De vissers in het Dorpshuis voor hun vergadering bijeen, onderbraken die vergadering om eveneens de stoet aan hun ogen voorbij te laten trek ken. De garages Ista, Zuidgeest en Irene sponsorden de stoet en reden dan ook voorop. Achter hen onder meer een trekker uit 1953, een Rolls 'silver cloud', diverse A-Fords, een stel militaire voertuigen, drie Mor gan plus eight's, maar ook een 'ge woon' DKW-tje, een paar Citroën's (traktion), de brandweerwagen van de jeugd-brandweer, zeer oude moto ren en twee motor-carriërs. Alle eigenaren-bestuurders en passagiers van de old-timers scheepten zich na de i-it in voor de vlootschouw, hun voertuigen op het havenplateau ach terlatend. Na de vaartocht volgde een rit over Schouwen-Duiveland, die in het Dorpshuis van Bru werd besloten met een mosselmaaltijd voor 200 man, waar ook de prijzen werden uit gereikt. Jury was het echtpaar Dor- restein met Wil Smits, die samen tot de volgende uitslag kwamen: Prijzen old-timers In de categorie auto's ging de eerste tot en met de vijfde prijs achtereen volgens naar: K. Kooyman (Mijnshe- renland) met een A-Ford Pickup uit 1927; De Vos (Vlaardingen) met een Citroën B2 1923; Ballegooij (Zaanstad) met een A-Ford Roadster 1923; Lieshout (in klederdracht) met een A-Ford 1928 en Verstap (Nieuwer- kerk aan de IJssel) met een Lagonda- Saloon uit 1926. Bij de motoren was er één prijs die ging naar De Haas (Vlaardingen) die een Rover-tourist bereed uit 1913. Bij de trekkers ook één prijs, die in de wacht werd gesleept door Dorst uit Oosterland met een Lanz-Bulldog uit 1949. De prijzen bestonden uit diverse agrari sche produkten. Burgemeester T. C. Hekman maakte de rit over Schou wen-Duiveland mee als ingezetene van één der oudgedienden. 's Middags waren er in Bruinisse meer dan tienduizend mensen. Lang voor de afvaart van de Bruse vloot was het op de steigers dringen voor een goed plekje op één van de kot ters, die gepoetst en geschrobt op hun éénmalige passagiers lagen te wachten, maar de schippers waren in het Dorpshuis voor hun verga- (zie elders in dit nummer) die Vraagje: als het Productschap en de visserijvereniging zo graag (en te recht) de mossel via deze dagen wil promoten, waarom zorgt men dan niet dat cr voldoende mossels op voorraad zijn? In het veen kijkt men toch niet op een turfje? Geen wanklank Bruinisse is weer opgeruimd, de dagen zijn voorbij. Verheugend de tail: nergens werd ook maar één wan klank gehoord. Tienduizend mensen bij elkaar blijkt in tegenstelling tot een ander deel van Schouwen-Duive land wél te kunnen zonder dat het uit de hand loopt. Burgemeester T. C. Hekman sprak daarover terecht z'n vreugde uit: z'n wens aan het begin van het feest geuit, dat het een écht Bru's feest zou mogen worden, werd verhoord. In Bru kan alles, zelfs een gigantisch feest houden zonder wan klank. Positief nieuws uit een vis sersplaats als afsluiter. Het centrum, van Bruinisse was zaterdag overvol met braderiegangers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3