CHAOS NU COMPLEET IN CENTRUM RENESSE Brandweer geeft voorlichting aan bevolking Westerschouwen Mies Klaver onderscheiden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hogezoom één vechtende massa: Informatiestand in Renesse AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" L. tKr P£ I NIEUWSBODE Nauwelijks vertrouwen Het vertrouwen van de Bruse mosselkwekers in het door de overheid gevoerd visserijbeleid staat op een heel laag pitje. (Pag. 2). Geslaagde Visserijdagen De traditionele viering van de Bruse Visserijda gen, van donderdag tot en met zaterdag, is zeer geslaagd verlopen. (Pag. 3). Zwarte band Gouddelfsters De 22-jarige Oosterlandse Lia Vlietland be- Tijdens het jaarlijkse Sterretjestoernooi werden haalde de afgelopen week met drie andere Ingrid Schoots en Jaap Kievit de succesvolste vrouwen de zwarte band in het Kyokushinkai v gouddelfsters met ieder drie titels. Karate. (Pag. 6). (Pag. 7). MAANDAG 22 JULI 1985 141ste jaargang Nr. 23763 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zich niet durven vertonen zoals men is, is zichzelf min achten. RENESSE - Ronduit gezegd was het in het weekeinde in en om Renesse 'een zootje'. Adjudant H. Theunissen sprak zondagochtend toen de kruitdampen waren opge trokken, over een roerend weekeinde, iets dergelijks heeft hij in zijn lange loopbaan bij de rijkspolitie nog niet meegemaakt. Enig respect of zelfs maar een vleugje ontzag voor de geüniformeerde ordebewakers is er in het geheel niet meer, hetgeen vooral in de nacht van zaterdag op zondag resulteerde in een totale chaos in het centrum van Renesse. Er vielen gewonden, onder wie één politie- agent, er werd gestoken, vernield, gevochten met als re sultaat: overvolle politiecellen. Vijftien manschappen waren ingezet plus materieel, paarden en twee honden. In de nacht van vrijdag op zaterdag begon het rumoer in Renesse toen een groep van zes man met een paar meisjes, welke groep zich aanvanke lijk redelijk gedroeg, werd lastig ge vallen door een andere groep jonge lieden, die het hierna op een lopen zette. De achtervolging werd ingezet en eerstgenoemde groep stuitte op een stel jongens die met de eerste amokmakers niets uitstaande had. Toch werden deze afgetuigd, voorna melijk door hoofdverdachte VV. R. (21 jaar) uit Rotterdam, die volledig 'door het lint ging'. Waarschijnlijk met een glas bracht hij diverse pas santen letsel toe. Hij werd meegeno men naar de cel, evenals M. M. (19) eveneens uit Rotterdam, F. K. (Slik kerveer), H. V. (Bergen op Zoom), G. F. en B. M. beiden uit Veldhoven. Een gedetacheerde politieagent liep hier bij een^dikke lip en dito neus op. Ongeveer tegelijkertijd (zelfde plaats) vluchtte naar aanleiding van de vechtpartij een stel jongelui een hotel aan de Lange Reke binnen, één van hen wapende zich met een paar (gestolen) messen en een ander bleef achter de ballustrade hangen. Meelo pers stalen meteen een krat bier. Hier werden gearresteerd: C. S. uit Eind hoven, F. v. d. A. uit Dordt, terwijl H. A. uit Veldhoven via dokter Flach in het Zweeds Rode Kruisziekenhuis be landde met opgelopen verwondingen. Chaos Hogezoom Een nacht later (zaterdag op zon dag) begon op de Hogezoom de eerste vechtpartij omstreeks 01.30 uur. Twee groepen liepen elkaar letterlijk tegen het lijf waarbij de eerste schermutse lingen plaatsvonden, die onder meer leidde tot de arrestatie van vier man, te weten E. M., C. A. d. O., H. S., en N. O. L., alle vier uit Sint Michiels gestel. Alle vier werden zwaar onder invloed van alcohol in verzekerde be waring gesteld wegens het openlijk geweldplegen. Een half uur later was de chaos compleet op de Hogezoom en werden twee politiehonden ingezet, plus rij dend materieel om de Hogezoom schoon te vegen. Een grote menigte, die bijzonder agressief optrad tegen te politie, gooide met flessen en gesloopte buitenlampen naar de mannen van Hermandad, waarbij .wachtmeester F. W. gewond moest worden afgevoerd en politiewagens beschadigd. Alle beschikbare mankracht werd op de Hogezoom geconcentreerd, waarbij ook een wagen met twee zo juist in de handboeien geslagen jon gens, die van het strijdtoneel gebruik maakten om met boeien en al uit de politieauto te vluchten, op zoek naar een stevige ijzerzaag Adjudant Theunissen, die zelf middenin de vechtende massa was, zei dat de hele Hogezoom van voor tot achter, één vechtende groep was van honderden mensen. Tijdens het trammelant op de Ho gezoom was er door de enorme druk te waardoor de weg niet geheel was te overzien, een kop-staart aanrijding, die de aanleiding zou vormen tot een ernstige steekpartij waarbij H. B. uit Bergen op Zoom dwars door een arm werd gestoken en met een slagaderlij ke bloeding naar het ziekenhuis in Zierikzee werd overgebracht. B. was één van de zes inzittenden van een Audi, die op een stilstaande taxi reed, waarna grote groepen zich met de aanrijding gingen bemoeien. Wie begonnen is met de steekpartij is nog niet duidelijk, maar vast staat, dat vooral een groep Rotter dammers flink tekeer ging (als beesten, volgens de politie) tegen de Marokkanen en één van hen de fatale steek toebracht. De auto werd geheel vernield door omstanders terwijl M.L.K. bijna gelyncht dreigde te worden maar door de politie werd ontzet. K. kon met de totaal verniel de auto nog net het hete centrum ónt- vluchten, met achterlating van zijn- hevig bloedende vriend, wiens arm geheel doorboord bleek. De Rotterdammers sloegen daarna Vervolg pagina 2 In de kazerne te Renesse geeft de brandweer Westerschouwen woensdagochtend 24 juli voorlichting aan belangstel lenden. RENESSE - De brandweer Westerschouwen wil de bevolking meer informa tie verschaffen over de activiteiten van dit korps. Daartoe wordt dinsdag 23 juli in de brandweerkazerne te Renesse een overzichtstentoonstelling gehou den voor genodigden en leden, welke om 20.00 uur begint. Woensdag 24 juli is de informatiestand van 08.00-13.00 uur te bezichtigen door de toeristen en belangstellenden. In de kazerne aan de Kromme Reke 9 zijn verscheidene brandweerleden aanwezig om de bezoekers tekst en uitleg te geven. L. Vermeer van de brandweer ver telt dat er de laatste tijd meer en meer vraag komt naar een betere voorlichting van de zijde van de brandweer. Zes jaar geleden wezen de eerste signalen in die richting. De nieuwe brandweerwagen werd in alle BURGH-HAAMSTEDE - Vrijdagmiddag werd de 69e Nijmeegse Vierdaagse afgesloten met de traditionele bloemenhulde. Onbetwist middelpunt van de kleurrijke intocht was de 77-jarige Burgh-Haamsteedse super-tippelaarster Mies Klaver, die voor de vijftigste keer 's werelds groot ste wandelevenement afwikkelde. Zaterdagmiddag omstreeks half twee arriveerde Mies Klaver terug in haar woonplaats waar zij werd opgewacht door een ruime afvaardiging van het college van b en w van Westerschouwen. Vanaf de ingang van de gemeente Burgh-Haamstede werd de wandelaarster per koets naar het dorpshuis De Schutse gebracht waar haar een receptie werd aangeboden door het gemeente bestuur. Na een korte toespraak, waarin burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer Mies Klaver uitvoerig roemde, overhandigde zij haarde gemeentelijke legpenning van verdienste Het was voor het eerst in de historie, dat een sportman of vrouw deze penning kreeg overhandigd In haar dankwoord vertelde Mies Klaver over haar belevenissen en brak zij een lans voor meerdere wandelfaciliteiten in de Westhoek. In onze editie van morgen - dinsdag 23 juli - komen we uitvoerig op Mies Klaver en haar belevenissen terug. dorpen aan de bevolking getoond en bij die rondgang bleek dat de mensen geïnteresseerd waren in het doen en laten van de brandweer. Dat leidde uiteindelijk tot de huidi ge verplaatsbare stand in de kazerne aan de Kromme Reke. Vermeer ver wacht wel wat belangstelling op woensdag 24 juli. Het is niet alleen marktdag, maar ook de laatste dag van de kermis. Op 10 augustus staat de informatiestand op de braderie te Noord welle. Mascotte Om het publiek naar binnen te lok ken wordt een door de brandweer zelfgemaakte mascotte buiten voor de deur gezet. Gelijk na binnenkomst in de kazerne kunnen de bezoekers een blik werpen op vroegere hulp middelen van de brandweer, zoals een emmerspuit (na de emmer een van de eerste brandblusmiddelen), een geklonken blusemmer, een stok- ladder en een oude schuimstraalpijp. Dit soort zaken zijn wel leuk om te zien, maar daar gaat het natuurlijk niet om. Binnenshuis wordt in de kelder UW voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25.00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. i Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een I jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik I betaal dus geen t 147,80 doch slechts I 123,16. I Naam Adres Plaats postcode Dit nummer bestaat uit 8 pagina's een kleine demonstratie door de brandweer gegeven, waarbij gebruik wordt gemaakt van een perslucht- masker. Elk half uur draait er een voorlichtingsfilm „We komen er aan" en voor de bezoekers is veel folder- en voorlichtingsmateriaal aanwezig. Achter in het pand staan de demontabele panelen opgesteld. Aan de wanden zit informatie over gas, bosbranden, barbecues, wat te doen bij verbranding enz. opgeprikt. Brandblussers Een tafel is volledig volgezet met Vervolg pagina 4 Advertentie '•'-SYiy-v Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur onge veer 13 graden middagtemperatuur omstreeks 20 graden; matige, overdag af en toe vrij krachtige westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 26 juli: Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli Zon op 5.47, onder 21.44 Maan op 12.25, onder 00.03 Eerste Kwartier: 25 juli (01.39) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 juli 8.09 19.46 1.22 13.38 Doodtij: 27 juli Temperatuur zeewater voor Schouwsc kust: 18,0° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een Oceaandepressie be paalde vandaag ons weer in ongunsti ge zin. Deze depressie ontstond uit de tropische cycloon Ana, die enkele da gen geleden in het zeegebied ten oos ten van Florida ontstond. e Oceaandepressie wordt gevolgd door een rug van hogedruk. Deze na dert ons met opklaringen vanuit het westen. Zij zal ons weer op dinsdag in gunstige zin gaan beïnvloeden. Er worden dan zonnige perioden ver wacht. Het blijft op de meeste plaat sen droog. De temperatuur loopt op tot een graad of 21. Aan zee en in het Waddengebied blijft de temperatuur bij 18 graden steken. Ook voor woensdag en donderdag zijn de vooruitzichten gunstig: dan kan vanuit Frankrijk warmere lucht naar ons land gaan afstromen. Tem peraturen tot rond 25 graden worden dan weer mogelijk. De kans op on weer neemt echter vanaf donderdag weer toe. DEN HAAG - De export van bloe men en planten is in de eerste helft van 1985 met bijna vijftien procent gestegen tot een kleine twee miljard gulden. De potplantencxport steeg het sterkste met 22 procent tot bijna 500 miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1