Subsidies voor Maritiem Museum en 'De Roode Lelie' Erna Jurg en Arnoud Boering stelden gedichtenbundel samen ZILT ALS DE ZEEWIND Zang- en muziekavonden in Herv. kerk Renesse Oldtimers ook naar Zierikzee Tekort dure koopwoningen 4 De gemeente Zierikzee heeft bij de provincie een subsidie-aanvraag ingediend in de herinriehtingskostcn van het Ma ritiem Museum. Het college van G.S. bracht daarover een positief advies uit aan provinciale staten. Voorstel G.S. aan Provinciale Staten ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN - De gemeente Zie rikzee en de Stichting Culturele Commissie Brouwersha ven 'De Roode Lelie' hebben ieder bij de provincie een verzoek ingediend om een subsidie in respectievelijk de herinrichtingskosten van het Maritiem Museum te Zie rikzee en de stichtingskosten van een museum te Brou wershaven. Het college van G.S. stelt voor de gemeente Zierikzee een subsidie van ten hoogste 10.000,en de 'De Roode Lelie' een subsidie van ten hoogste 5.000, in deze kosten te verlenen en deze subsidies ten laste van het welzijnsfonds te brengen. Deze voorstellen van G.S. komen aan de orde in de statenvergadering van vrijdag 20 september. De Zeeuw se Culturele Raad heeft ten aanzien van deze beide subsidieverzoeken overigens negatief geadviseerd. Dc sectie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad heeft in het advies wel haar waardering tot uiting gebracht voor de activiteiten en het enthousiasme van de Culturele Commissie Brouwershaven. Het stichten en inrichten van een museum zoals de commissie dat voorstaat is volgens de sectie echter een volledig gemeentelijke aangelegenheid, waar aan geen provinciaal of bovenge- meentelijk belang kan worden toege kend Nieuw De pentekeningen in deze bundel betekende voor haar. hoe bescheiden ook nog, verder het inslaan van een nieuwe weg. Terwijl Arnoud zich hoofdzakelijk toelegt op schilderen en tekeningen, evenals Erna's moe der, hield zijzelf dit aspect van de kunst min of meer bewust af. Plotse ling kwam daar echter verandering in en het resultaat van die wending is een aantal subtiele pentekeningen in 'Beeld - Spraak' Het is Erna's bedoe ling het tekenen alleen in combinatie met haar gedichten te doen en het ac cent te laten liggen op het 'schilderen met draad'. In de gedichtenbundel is onder scheid te maken tussen de poëzie ge wijd aan de natuur en die aan inner lijke waarden. Als stille wens geeft Erna haar tweede bundel dan ook mee: 'Opdat het respect voor geeste lijke en natuurlijke waarden blijve'. Men treft in 'Beeld - Spraak' onder meer dit fraaie gedicht aan- 'Eenzaamheid schept leegte Verstart Maakt mat Eenzaamheid doet verstikken Het sprankje vuur dat je nog had Liefde schept ruimte Geeft vleugels Schenkt kracht LAefde doet herleven Wat je voorgoed verloren dacht' Drempelvrees Arnoud en Erna hebben sinds be gin maart als Zierikzeese atelier/ga leriehouders kunnen ervaren, dat er veel drempelvrees bij het publiek be staat om zomaar spontaan de doorlo- ZIERIKZEE - Ter gelegen heid van de Bruse Visserijda- gen komt zaterdag een aantal schitterende oldtimers naar het vissersdorp. De fraaie 'ol dies' maken rond het middag uur een tocht door Bruinisse, maar zoals vanochtend bekend werd doen zij 's middags ook Zierikzee aan. De oldtimers arriveren mor genmiddag om vier uur op de rotonde bij het ZWN-station en maken vandaar stapvoets een fikse tocht door het centrum van Zierikzee. De tocht gaat via de Grachtweg en de Haven poort het centrum in om na een lange omzwerving via de Laan van St. Hilaire, de Hoofd poortstraat en de Nieuwe Ha ven te eindigen op de Juliana- straat. 'Tegengas legen massagebeuren' Ook het subsidieverzoek van de Stichting Culturele Commissie Brouwersha ven ..De Roode Lelie" wordt door Gedeputeerde Staten positief benaderd. Het geld zal worden aangewend ten behoeve van de stichting van een mu seum in De Vergulde Garnaal. RENESSE - Ten bate van de extra kosten voor de restauratie van het Ober- linger orgel van de Hervormde kerk te Renesse zal deze zomer een tweetal in ternationale zang- en muziekavonden worden gehouden. Jaren geleden werden in de zomer altijd twee woensdagavonden gere serveerd voor de organisatie van een internationale zangdienst. In de loop der tijd is aan deze avonden meege werkt door Nederlandse, Molukse, Duitse en Engelse groepen. Uit deze internationale zang- en muziekavonden zijn destijds de zo meravondconcerten ontstaan, die el ke zomer worden georganiseerd. De orgelcommissie heeft het idee vnn de internationale zang- en muzie kavond op veler verzoek weer opge nomen. Men is dan ook verheugd dat er deze zomer twee van dergelijke avonden ten bate van het orgel gehou den zullen worden. De eerste bijeenkomst is donder dag 25 juli, om 20 00 uur. Plaats van handeling is vanzelfsprekend dc Her vormde kerk te Renesse. Aan deze avond zal medewerking worden ver leend door o.a. een jeugdgroep uit Wuppcrtall (Duitsland), de heer Dou- we Brouwer uit Renesse op orgel en een dubbelkwartet gevormd uit leden van het Kerkkoor Renesse. De tweede avond is gepland op don derdag 8 augustus, wederom in a« kerk, aanvang 20.00 uur. Hieraan zal medewerking worde» verleend door een jeugdgroep uit Eibclshausen (Duitsland). Hans van de Brug, trom pet on Lex Zeedijk, orgel Aan de uitgang zal een sehnalcollee- te worden gehouden G.S. volgen de adviezen van de sec tie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad echter niet op. Het college is van mening, dat beide ver zoeken voor een eenmalige stimule- ringssubsidie in aanmerking komen. Het verzoek van Zierikzee. omdat de verhuizing van het Maritiem Mu seum van de Noordhavenpoort naar het Gravensteen een wezenlijke ver betering is van zowel dc presentatie en het behoud van de museale voor werpen als het bereik van het mu seum. Gewezen wordt op het feit, dat het museum in 11)84 circa 15.000 be zoekers trok en daarmee een van de beter bezochte musea in Zeeland vormde. Centrale plaats G.S. stellen ook voor het verzoek van dc Stichting Culturele Commis sie Brouwershaven 'De Roode Lelie' in te willigen, omdat deze stichting reeds een aantal jaren een centrale plaats inneemt in het culturele leven van Brouwershaven en haar museum- initiatief daar niet los van kan wor den gezien. ..Daarnaast zal het museum zich met name toch richten op Brouwers haven en kan liet in dc toeristische infrastructuur van Noord-West Schouwen-Duivcland een belang rijke plaats innemen. In beide geval len is sprake van een forse gemeente lijke inspanning", aldus G.S. in hun voorstel aan de provinciale staten. 71 ..Waarom niet? Je bent toch nie mand verantwoording schuldig voor dc geschenken die je krijgt'' En als dot je gerust kan stellen, ik heb er echt geen boterham minder om gege ten, hoor." Met een theatraal gebaar wees hij door het keukenraam op de auto die buiten voor het hek stond. ..Je ziet. ik heb me zelf een ijzeren paard aangeschaft." ,,Goed don." zei Marjan. ..In elk ge val word je verschrikkelijk bedankt, hoor." en vóór Karei het goed en wel wist had hij een kus op zijin wang ge kregen. Zó snel ging dat, dat hij niet de kans kreeg die kus te beantwoor den of zijn handen om haar heen te slaan. Marjan had zijn pogingen wel voor zien en lachte hem vriendelijk van de andere kant van de keutentafel toe. alsof ze niets had gemerkt. Ze nam de pijpen in hoar hand. die hij had mee gebracht. ..Die zijn ook prachtig." ,,Ja, ik weet niet of je vader en Jan ze mooi zullen vinden, maar het is heel mooi houtsnijwerk en ik weet uit ondervinding dat ze nog lekker roken ook." Terwijl hij nu eindelijk zijn koffie opdronk, die Marjan al had inge schonken toen hij naar de auto ging om de pakjes te halen zei hij: ..Zeg, hoe gaat het eigenlijk met Wim? Ik wilde even bij hem gaan kijken. Weet je. ik heb voor hem ook een pijp mee gebracht." Hij grinnikte. ,.Een soort vre despijp, zal ik maar zeggen." ..Dat vind ik leuk," zei Marjan. ,,Ik weet zeker dat hij er blij mee zal zijn. Oh. niet voor de pijp hoor, maar om dat hij dan weet dat jij ook al die na righeid wil vergeten en vergeven. Misschien dat je nu gelijk even kunt gaan, want ik kan je op het ogenblik missen als kiespijn; ik moet voor het eten gaan zorgen. Maar graag om klokslag twaalf terug, want vader wil beslist op tijd eten, dat weet je nog wel." ..Goed, commandant.' zei Karei. ,,U hebt het maar voor het zeggen, hoor." Bij de deur draaide hij zich nog even om. ..Zeg Marjan, je zou echt eens mee moeten naar Italië, die mannen daar zijn helemaal weg van blonde vrou wen. weet je dat?" „Ach vent." zei ze en Karei kon nog net de natte vaatdoek ontwijken die vlak naast zijn hoofd tegen de deur kletste. Het was zoals Marjan voorspeld had. Karei was bij Wim van der Lin den hartelijk ontvangen en zelfs met een uitgenodigd voor het huwelijk. Direct na het eten was Karei weer weggereden. „Om voor een paar we ken een kosthuis te zoeken," had hij gezegd, want ze waren het er wel over eens dat het aanleiding tot allerlei praatjes zou geven als hij bij Van Duin in huis zou komen. door ARIETA DE MAN „Ik zal hier toch dikwijls genoeg zijn", had hij beloofd en maar al te graag zegde hij toe dat hij in elk geval die avond weer zou komen om Jan te zien en weer eens een beetje bij te praten. „En ga je ook nog elke avond langs hel strand wandelen, Marjan?" vroeg hij. „Als het even kan sla ik geen avond over," gaf Marjan toe. „Nou, dan mag ik misschien nog wel eens met je mcewandelen?" Karei zei het erg luchtig, maar wachtte des te meer met spanning op haar antwoord. „Natuurlijk mag je meewande- len als je je tenminste netjes ge draagt." voegde ze er even luchtig aan toe. Hoofdstuk 12 De twee weken die Karei op het ei land zou blijven waren er inmiddels al drie geworden. Het waren weken vol verrassingen. Het begon al de eerste avond, toen Karei het hek kwam binnenwandelen en vertelde dat hij een prima kost huis had gevonden bij oude kennis sen van Van Duin. En hij had gescha terd van het lachen toen hij de ver baasde gezichten zag toen hij vertelde dat hij zijn intrek zou nemen bij de oude Bakker en diens dochter. (wordt vervolgd) pende expositie te komen bekijken. Erna schrijft dat toe aan de onterech te opvatting dat kunst onbetaalbaar zou zijn. Zij en Arnoud betreurden dat, omdat bij hen juist het expose ren en niet direct de verkoop op de eerste plaats komt. Inmiddels hebben zij echter een manier gevonden om die drempel vrees wat te slegten: portretteren. „Het is geen broodjeszaak, we ma ken er geen attractie van en doen het dan ook niet buiten", haast Erna te zeggen. Arnoud heeft inmiddels echter wel kunnen ervaren, dat hij met dit werk een zeer gemêleerd publiek weet te trekken. Hij legde zich in het verle den reeds eerder hierop toe en het leek hem een goed idee het portrette ren tijdens het bruisende toeristen- seizoen in Zierikzee weer eens op te pakken. Ervaring Erna heeft inmiddels geconsta teerd, dat mensen het niet als een moeilijk karwei, maar eerder als een leuke ervaring beschouwen om ten behoeve van het eindprodukt tien vijftien minuten te moeten stilzitten. ZIERIKZEE - 'Beeld - Spraak' is de titel van de tweede gedichtenbundel van Erna Jurg, die zij presenteert in atelier-galerie Poststraat 14 te Zierikzee. Samen met haar partner Arnoud Boering exposeert en verkoopt zij daar verfijnde naaldwerken, schilderijen, aquarellen, druktechnieken en bronsplastieken. Naast Erna's eerste gedichtenbun del 'Het middelpunt van de cirkel', prijkt daar nu ook het tweede exem plaar 'Beeld - Spraak' en het bijzon dere daarvan is, dat deze van begin tot eind door haar en Arnoud zelf werd vervaardigd. Na de keuze uit haar collectie ge dichten verrichtte Erna zelf het hand zetwerk en het zeefdrukken werd door Arnoud gedaan. Beiden hechten er duidelijk waarde aan op deze wijze te werk te gaan. „Een beetje bedoeld als tegengas tegen al het massagebeu ren", aldus Erna. Pretentieus Bovendien vervult, volgens de sec tie, het museum in Zierikzee op dit terrein al een taak. Daarbij wordt in het advies herinnerd aan eerdere uit spraken, onder andere op de Mu seumdag 1980, dat verdere versnippe ring van collecties en wildgroei van musea voorkomen dient te worden. Hot subsisiovorzook van do go- moonto Zierikzee werd reeds inge diend op 23 december 1983. De sectie cultuurbehoud verbaasde zich daar over omdat het betreffende fonds, waar Zierikzee een beropp op deed, toen nog niet eens bestond. Tot op dat moment werd het alleen genoemd in de provinciale museumnota. die nog officieel moest worden vastgesteld. Bedoeling Volgens dc sectie cultuurbehoud was het bovendien niet de bedoeling het fonds, als dat er zou komen, te ge bruiken voor deze doeleinden. Men kon zich voorstellen, dat voor ver waarloosde of door slechte klimato logische omstandigheden aangetaste voorwerpen een beroep op het in te stellen fonds gedaan zou kunnen wor den. maar niet voor totale herinrich ting van een museum. Ook in dit ge val kwam dc sectie derhalve tot een negatief advies. Het voornemen om in het museum, te vestigen^n het pandje Markt 5 te Brouwershaven, de geschiedenis van Schouwen-Duiveland in beeld te brengen, komt de sectie nogal preten tieus voor. Benadrukt wordt, dat het betreffende pandje zo klein is dat al leen al de ruimte daarvoor ontbreekt. Arnoud Boering bezig met écn van zijn portrettekeningen. NIEUWEGEIN - De Randstad, en vooral Den Haag, kampt met een stijgend tekort aan grote koopwonin gen in de prijsklassen boven 200.000 gulden. Dit heeft P. G. Jager, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars NVM, donderdag gezegd tij dens de presentatie van de halfjaar cijfers. Door de internationale opleving van de economie komt er een toene mend aantal buitelandse bedrijven naar Nederland, waarvan het kader personeel veel geld over heeft voor ruime en luxueuze woonruimte in de Randstad, aldus Jager. „Apparte menten met zes kamers hebben wij nauwelijks in Nederland, en als er eens eentje te koop is, wordt er grif een half miljoen gulden voor be taald", aldus de makelaarsvoorzitter. Volgens de makelaarsvoorzitter hebben de grote steden na de oorlog de fout begaan om geen toestemming meer te geven voor villabouw. Het aanbod koopwoningen onder de 200.000 gulden is thans tien keer zo groot als de vraag ernaar, zo blijkt uit de gegevens van de NVM. J i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4