Zagerkwekerij EZKO wordt ook geschikt gemaakt voor expositie streeknieuws Onderzoek in Zeeland naar winkeldiefstal Opening Visserijdagen ELEKTRO LIEVENSE C. M. Dijkhuis Directeur Patiëntenzorg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bromfietsers gewond naar ziekenhuis na aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijtiiiy 19 juli 1985 Nr. 23762 3 De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de bromfiets een bin- nenbocht nam. Bestuurder E. v.d. V. (20) uit Rijswijk en duopassagier M. de J. (15) uit Utrecht moesten beiden naar het ziekenhuis worden ver voerd. De personenauto werd be stuurd door G. P.-B. uit Olst. ZIERIKZEE - Dr. C. M. Dijkhuis, als chirurg verbonden aan de Stich ting Oosterscheldeziekenhuizen, is bereid gedurende een periode van maximaal zes maanden de functie van Directeur Patiëntenzorg waar te nemen. De heer J. H. Hekking heeft zijn taak als medisch directeur van de stichting neergelegd in verband met zijn benoeming tot Inspecteur in Al gemene Dienst van de Geneeskundi ge Hoofdinspectie, ingaande 1 au gustus. Inmiddels is de procedure gestart om definitief in de vacature te voorzien, uiterlijk per 1 januari 1986. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 DEN HAAG - Kroonprins Willem Alexander gaat medio augustus zijn militaire dienstplicht bij de Marine in aangepaste vorm vervullen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktfe: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. In belang van bestrijding ZIERIKZEE - De politie in Zeeland tracht bij voortdu ring een juist beeld te hebben van de criminaliteit in de gehele provincie. Thans wenst men nauwkeurige infor matie over het delict 'Winkeldiefstal' naar aard, tijd, plaats en omstandigheden waaronder de delicten wor den gepleegd. In de gehele provincie Zeeland zal, op verzoek van de politie, een repre sentatief aantal winkeliers en werk nemers in deze branche worden bena derd. 'pak aandacht zal worden geschon ken. Verzoek aan ZOC SC'HARENDIJKE Fietstocht landbouwgewassen Honderd enthousiaste wielrijders hebben een fietstocht gemaakt langs de landbouwgewassen, onder leiding van het ZLM-bestuur afdeling Scha- rendijke. Het gezelschap vertrok van af het V.V.V.-kantoor en onderweg werd uitlog gegeven over de stand van zaken. Aan het einde van de rit wachtte de koffie. Dool was om de aandacht te vestigen op de landbouw van Sehouwon-Duivoland. waarin de ZLM goed geslaagd is. Aanrijding met reebok J. B uit Rossom kroeg donderdag ochtend rond 09.30 uur nogal wat schade aan zijn auto. toen hij op dc Brouwoisdam een reebok aanreed. Het dier stak onverwacht de ri jksweg over. waardoor een aanrijding niet meer was te voorkomen. Het dier overleefde hot avontuur niet COLIJNSPLAAT Stoffering van de binnenstad van Zierikzee: een bekend probleem waarover de afgelopen jaren al heel veel is gezegd, en geschreven. Het probleem is bekend: aan de ene kant het gemeentebestuur van Zierikzee. dat wil voorkomen dat het centrxim van de stad een al te kermisachtige aanblik krijgt, waardoor onder an dere de schilderachtige monumenta le aanblik verloren dreigt te gaan en ook de verkeersveiligheid in het ge drang komt. Aan de andere kant de Zierikzeesche middenstanddie er van alles aan wil doen om de naam van Zierikzee als koopcentrum van de regio waar te maken en uit te dra gen. En dat moet dan onder andere gebeuren door het plaatsen van de ..handel" op straat, door het plaat sen van uithangborden en vlaggen en door terrasvorming. In het verleden is al vaker geble ken dat deze materie aanleiding is tot botsingen en verschillen van me ning. Los van dit alles moet eerlijk heidshalve worden gesteld dat door een soepel beleid van het college van b. en w. de botsingen tot nu toe zeer beperkt in aantal en omvang zijn ge bleven. Na een bijeenkomst in de Trouw zaal van het stadhuis, vorige week maandag, is gebleken dat zowel het gemeentebestuur als de ZOC de over tuiging hebben dat er in een goed overleg gezocht moet worden naar de gulden middenweg. Dat zoeken zal niet eenvoudig zijndaarvoor lopen de belangen te ver uiteen en is de ma terie te complex. Maar de noodzaak is er: het moet.' Wanneer beide partijen wat water in de wijn willen doen, begrip willen opbrengen voor eikaars standpunten en vooral goed naar elkaar willen luisteren, dan moet een oplossing te vinden zijn. Want wanneer die er niet komt, lopen we de kans dat het cen trum van Zierikzee öf een doods mu seum wordt dat een sterk verminder de aantrekkingskracht op de toeristen zal hebben, öf een bonte kermis waarbij je door de bomen het bos niet meer ziet en de overdaad schaadt. Met geen van beide is Zie rikzee gediend. Marien Kaat OUWERKERK - Bij een aanrijding op de Boterhoekseweg/Gouweveerse zeedijk in Ouwerkerk zijn donder dag twee gewonden gevallen bij een aanrijding tussen een personenauto en een bromfiets. ring van het gebouw te maken. Daar trad stagnatie op omdat bij grond- sondering bleek dat de grond anders van samenstelling was dan gedacht en berekend. Dc planning was, dat éérst de staalconstructie met muren en dak gezet zou worden en dan pas de betonnen vloer gestort zou wor den. De sondering wees uit. dat dat niet zou kunnen althans niet veilig genoeg zou zijn. Om die reden moest er nu eerst gegraven worden en 700 m3 vast zand (uit een schip) en 1000 m3 los zand (per vrachtwagen) aange voerd worden. Toen moest de beton nen vloer gestort worden met de slijt laag, waarna de bouw van de bedrijfshal pas kon beginnen. De kwekerij is dus sinds donder dag in bedrijf, het jonge broed is aan wezig uit de 200 kweekbakken uit Oosterland. De 60 mz-bakken zijn ook mee-verhuisd, maar vallen in het niet bij het enorme aantal van 1.000 stuks witlofbakken die allemaal ei genhandig voor het kweken van za gers gereed worden gemaakt. Het bedrijf is dus van start gegaan in Bruinisse, maar dat betekent niet dat alles al klaar is. Het laboratori um moet nog betegeld en ingericht worden, evenals het kantoor, de ont vangstruimte, de toiletten en de pompkamer. Als de planning gevolgd kan worden zal eind augustus alles klaar zijn en kan Bakker gaan den ken aan een eventuele officiële ope ning, waar heel wat belangstelling voor zal zijn. Per slot van rekening gaat het hier om een wereldprimeur die er zijn mag en dat is langzamer hand tot in alle (de hoogste) instan ties doorgedrongen. Bakker, staande middenin de kwe kerij die er precies zo gaat uitzien als hij in gedachten had, moet nog dik wijls aan het eerste begin denken en herhaalt met het oog op het vele nog te verrichten werk de gevleugelde woorden 'Da gae 'elemael nie 'Nu slaan die woorden niet meer op het project. Dat staat er, vast als een huis. Export Klanten voor de zagers heeft EZKO genoeg, méér dan genoeg zelfs. De he le jaarproduktie kan zó naar België geëxporteerd worden. De gouden handel zal echter anders dan de oor spronkelijke bedoeling was, per stuk verkocht gaan worden en niet per ge wicht. De verklaring hiervoor geeft Bakker ook:,,Als je een kilo gespitte zagers koopt, weet iedere sportvisser, mag je blij zijn als je een ons of acht overhoudt. Daar zitten dan ook nog niet bruikbare stukjes tussen. Wie EZKO-zagers koopt is a. verzekerd van geen verlies en b. van een constante goede kwaliteit, waarmee het als in de praktijk ruimschoots be wezen is, zuinig vissen is. Dat wil zeggen: je hebt minder EZKO-zagers nodig voor een dag vissen dan met gespitte zagers. Zou ik dezelfde gewicht-prijs handhaven als voor gespitte zagers, kom ik er aan te kort. Als ik ze per stuk verkoop is èn de sportvisser beter af (geen afval) èn ik. Het zal wel even wennen zijn hier, maar in het buitenland worden alle zagers per stuk verkocht, en daar richt ik me op". Foto: JOHAN JUNIOR Tekst: HARRY DE WAARD gemeester dit achterwege. Restte de burgervader het feest voor geopend te verklaren vergezeld van de wens dat alles in goede orde mag verlopen, ..zoals we dat in Bru gewend zijn". Recreatie belangrijk Het visserijfeest is een grote trek pleister voor de vele toeristen die in toenemende mate de weg naar Bru weten te vinden. Zo waren er in het Pinksterweekeinde 25.000 toeristen binnnen de Bruse grenzen (bijna tien keer het inwonertal) en passeren jaar lijks ruim 50.000 jachten de Bruse sluis. Bruinisse speelt dus duidelijk mee in het recreatiebedrijf. De Visse- rijdagen bieden de vakantiegangers een welkome ontspanning, waarvan donderdag al volop gebruik werd ge maakt. Zelfs toen de eerste regen druppels vielen liet niemand Brui nisse in de steek, bij dc hevige buien later op dc middag deed vooral de ho reca goede zaken. Het onderzoek, dat zal worden ge start in de tweede helft van dit jaar. zal worden uitgevoerd door het Regi onaal Bureau Voorkoming Misdrij ven Zeeland. De bij het onderzoek verzamelde gegevens zullen worden gebruikt om de bestrijding van het delict op een effectieve wijze te doen plaatsvinden. Genoemd bureau wijst erop, dat bij de adviezen zowel aan preventieve als aan repressieve aan- Dc Zierikzeesche Ondernemers Centrale werd in dit verband ook be naderd met het verzoek de schriftelij ke toelichting bij de te houden enquê te onder de aandacht van haar leden te brengen. De Z.O.C. heeft aan dat verzoek gehoor gegeven en doet een beroep op haar leden, indien men voor het onderzoek wordt benaderd, loyale medewerking te verlenen. Nieuw bedrijf donderdag operationeel Vervolg van pagina 1 veren dat de mosselen dit jaar een grote schelp hebben en ook veel lees. Ze zijn tong-strelend voor de liefhebbers en voor de (nog) niet- liefhebbers zei Okker.se:.,Pas op, je bent er aan verslingerd voor je er erg in hebt". Miss Diana kreeg van hem de 'eerste' mosselen en ze lust ze ra nu Economie Voor alweer de tiende keer hield burgemeester T. C Hekman z'n offi ciële openingstoespraak. ,,Niot al leen doe ik dit graag, omdat ik dit soort activiteiten tot de leuke en pret tige dingen reken van mijn ambtsuit oefening, maar bovenal omdat ik het belangrijk vind dat onze gemeente zich met één van z'n belangrijkste economische pijlers drie dagen lang nadrukkelijk presenteert. Geen en kel produkt kan zonder reclame. En ten aanzien van de mosselen kan wor den opgemerkt dat het voor velen nog oen onbekende delicatesse is. In het binnenland ligt nog altijd een afzet gebied braak en als zodanig kunnen onze visserijdagen een bijdrage leve ren ter promotie van de mossel". Omdat Diana Roukcma het grote publiek al had voorgelicht over het wol en wee van dc visserij liet de bur- Visserijdagen 2 km waterleiding WILLEMSTAD/ORANJESTAD Betieo Croes, de leider van de MEP, de grootste partij op Aruba, heeft premier Ruud Lubbers donderdag ge feliciteerd met het resultaat dat hij deze week in Venezuela bereikt hoeft tijdens overleg over het voortbestaan van de Shell-raffinaderij op Curacao. RENESSE Mishandeling Op de Hogezoom in Renesse werd donderdagmiddag H. S uit Almelo op de fiets gesneden door automobi list H. W. te Haamstede. Toen hij daarover een opmerking maakte te gen de autobestuurder, diende deze hem een kaakslag toe. Ook werd de fiets vernield. S diende een aanklacht in bij de rijkspolitie, die een proces-verbaal opmaakte. De traditionele Visserijdagen in Colijnsplnat zullen worden gehouden op vrijdag 2 en zaterdag 3 augustus. Burgemeester mevrouw E. J. Hoogcndijk-van Duin van Kortgene zal op deze dagen onder meer dc garnalen-wimpel en de vis-wimpcl uitreiken, te» wijl men 's zaterdags een tochtje over de Oosterseheldc kan maken met de visserschepen. Slager Bert Visch is voor drie dagen weer mosselkokcr in dienst van de Stich ting Festiviteiten Bruinisse. Een u'nrm werkje voor Bert en z'n helpers, ge paard gaande met veel stoomontwikkeling. BRUINISSE - Beleefde Bruinisse in het centrum de première van het drie-daagse visserijfeest, binnen de gemeentegrenzen viel er nog een première te beleven: de Eer ste Zager Kwekerij Oosterland (EZKO) was donderdag voor het eerst operationeel. Het is een paar maanden stil geweest rond de kwekerij van zagers, maar hard werken heeft er toe geleid dat donderdag in de enorme hal (20 x 50 meter) de opstelling van de duizend bakken met zagers gereed was en er volop water uit het Zijpe voorradig was om de zagers een goed leefklimaat aan te bieden. hult ander nieuws: er zijn al bespre kingen gaande met touroperators om dc kwekerij op te nemen in een dagtocht-Bruinisse. Van Leeuwen heeft daar donderdag nog overleg over gepleegd met de gemeente Brui nisse, welk bestuursorgaan zeer en thousiast tegenover dit idee staat. Er wordt gedacht aan de mogelijk heden om een vaartocht over Kram mer of Grevelingenmeer te organise ren, een bezoek aan het visserijmuseum-oorlogsmuseum, de expositie in de EZKO-hal en natuur lijk een mosselmaaltijd. Deze zou, zo wordt gedacht, gehouden kunnen worden in het Dorpshuis, waar ook een voorlichtingsfilm gedraaid kan worden over Zeeland-Bruinisse- visserij. Een punt van overweging is echter nog de grootte van de groepen die ontvangen kunnen worden. Er is al contact gelegd met de Randstedelijke scholen, waar de brugklassen van het voortgezet on derwijs bijvoorbeeld, soms bij lkaar tweehonderd leerlingen tellen. Stel dat die allemaal tegelijk bij EZKO aankomen, dan levert dat problemen op. Er zou dan in deel-groepen ge werkt kunnen worden, maar hoe een en ander georganiseerd moet gaan worden is nog een vraag. Vast staat dat dc expositie er komt en wel dit jaar nog on vast staat ook dat er van diverse kanten grote belangstelling voor is. Wéér een succes voor het echt paar Bakker en de niet uit te vlakken Van Leeuwen, die gedrieën vastbera den zijn om van EZKO iets moois te maken, zowel voor hun zelf als voor Bruinisse, al was het wat die laatste betreft alleen al voor de enorme me dewerking van gemeentelijke zijde voor dit project. VI. tl. r.: P. van Leeuwen. E. Bakker. F. Bakker en Albert Bakker, die de enorme kwekenj aan het inrichten zijn. EZKO is sinds donderdag operationeel, de officiële opening volgt eind augustus. Albert Bakker is een ondernemend mens. Dat bleek al in het verleden en zal ook in de nabije toekomst weer gestalte krijgen: de grote kwekerij is nog niet eens helemaal af of er wordt een groot nieuw plan gelanceerd. Als alles goed gaat krijgt Bruinisse er een slechtweer-voorziening bij. Dit jaar nog hoopt Albert in zijn kweke rij een expositie gereed te hebben met een overzicht van alles wat er leeft in het Oosterscheldewater. Albert Bakker kwam op dit idee, dat hij eigenlijk ai jaren had overi gens, omdat er tijdens de bouw van de kwekerij geregeld belangstelling was, ook van toeristen, die nu wei- eens wilden weten wat er aan de boorden van het Zijpe verrees. Om dat er uiteraard nog niet veel te zien was, beloofde men unaniem terug te komen als de kwekerij in vol bedrijf is. Belangstelling voldoende dus en de regio heeft gebrek aan slechtweer- voorzieningen voor de toeristen, dus waarom het één niet combineren met het ander? Geen aquaria Albert vertelt dat in het midden van de kwekerij vijftig bakken zui len komen met een overzicht van de Oosterseheldc. Geen aquaria, maar dezelfde bakken als waar de zagers in gekweekt worden. Bezoekers kunnen dan van bovenal (en zeer nabij) het onderwaterloven aanschouwen. ..Alles wat in leven te houden is zal in de bakken te zien zijn. Het is de bedoeling dat er een rondleiding door een deskundige gegeven zal worden, speciaal voor groepen. Dat kunnen toeristen zijn, maar ook en met ii«me scholieren", zegt Albert. Dagtocht Bruinisse Zijn financieel deskundige F van Ix-euwen is al een stap verder en ont- Wat de kwekerij zelf betreft: woensdag werd het laatste verhuisd van Oosterland naar de nieuwe loca tie Bruinisse en vanaf donderdag hoeft er niemand meer met de tank wagen de dagelijkse rit te maken met vers water Door twee kilometer leidingen in diverse maten stroomt vers water, een feit waar Bakker bij zonder tevreden over is. De bakken uit Oosterland waar zoals bekend de (letterlijke) bakermat voor het be drijf ligt, werden in 48 uur continue verhuisd, onder meer met behulp van zijn nieuwe buren: de woonwagenbe woners. Albert:,,Je kunt geen betere buren hebben!" Het zijn trouwens z'n enige buren, want sinds een tijdje wo nen Albert en z'n vrouw in een wis- selwoning naast het bedrijf. Een zaam, maar (dus) niet alléén. Sondering Dat het oen tijdje stil geweest is rond EZKO nadat de financiële kogel door do kerk was, heeft met de funde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3