Ruim aandacht voor vlascultuur in Dreischor „JA" Géén brand na blikseminslag Twee nationaliteiten waren even één Nooit meer oorlog Geluksjaar voor kinderen van 13 Nieuwe kapstokken langs het strand Ziekenhuizen afgebroken, verpleegsters komen thuis Vrede door totale ontwapening voortaan geen winter meer Kinderen bezoeken ouderen Het Weer: alleen regen in de nacht Alle wapens verkocht Zure-regen- paraplu boven alle bomen Paus benoemt vrouwen als kardinaal Luchtkastelen in plaats van kerncentrales „Beldeurtje" bestaat nog steeds Goed Nieuws zit in een klein hoekje Regering belooft gelijke kansen voor alle leeftijden 6 Onze natuurlijke redding FLEVOPOLDER - Na alle sombere een boer in de Flevopolder „een verhalen over zure regen is er nu soort vogel". Het beest had een goed nieuws. Gistermiddag vond gebroken poot en daarom bracht de Zij heeft „ja" gezegd. Bericht van: Mw. H. A. Klaasen-Langeler, Rijksstraatweg 76 7231 AH Warnsveld. lezeres van Contact. Bij mijn oma is de bliksem in het rieten dak geslagen, en het huis is niet afgebrand - er was alleen waterschade. Dus kwam het niet in de krant. En toch is het veel beter nieuws dan wanneer het huis wel afgebrand was. Alle inbrekers hebben een verbond gesloten: ze breken niet meer in. Nu heeft mijn vader meer tijd voor mij, want hij hoeft de schades niet meer te regelen. Bericht van: Peter den Otter, 14 jaar, Molenstraat 20, 5314 BZ Bruchem. Marokkaans meisje terug MOSKOU - President Gorbatsjov van Rusland heeft gisteren meege deeld, dat de kernwapens uit de wereld zullen verdwijnen. Dat be tekent dat er géén oorlog meer zal zijn. Op de hele wereld, in elk land wordt een groot feest gegeven. VOORTHUIZEN - Een schoenma ker in Voorthuizen heeft meege deeld, dat kinderen van 13 jaar echt hun geluksjaar zullen hebben. Ze mogen vijf keer gratis naar een speeltuin, dierentuin of kermis. Ook mogen ze een keer met konin gin Beatrix dineren op kosten van de schoenmaker. Aan het strand langs de Noordzee zijn nieuwe kapstokken geplaatst. Dit is voor het geval dat iemand het erg koud krijgt. De eerste kapstok is in gebruik genomen door Prins Claus. Van nu af aan hoefje nooit meer m het ziekenhuis te liggen. Alle dok ters en verpleegsters hebben afge sproken dat je, als je ziek bent, gewoon thuis mag blijven. Zij ko men door het hele land naar je toe. Ze rijden in rode auto's waarop met zwarte letters „ZIEKENHUIS" staat geschreven. Dus als je ziek bent, is dat niet zo héél erg! Berichten van: Jannette Groeneveld 13 jaar Drieënhuizerweg 17 3774 RE Kootwijkerbroek, lezeres van de Barneveldse Krant. (2e prijs wedstrijd Goed Nieuws Krant Ned. Nieuwsbladpers). Akkoord in Genève: (Van de correspondente van de Goed Nieuws Krant te Genève. Magda Broeckx) GENÈVE - De afgelopen vier maanden vonden er verschillende topontmoetingen plaats inzake de bewapeningswedloop. Gisteren ging dan eindelijk de kogel door dc kerk en kwam men unaniem tot een overeenkomst: definitieve en tota le ontwapening! Zowel Reagan als Gorbatsjov ver klaarden, respectievelijk namens de U.S.A. en de U.S.S.R., al eerder bereid te zijn de bewapeningswed loop stop te zetten. Maar niemand had bij het begin van deze vredes conferentie durven hopen dat men nog meer zou bereiken. Tijdens de vele besprekingen stuit te men echter steeds op dezelfde tegenspraak: vrede door bewape ning. Blijkbaar zagen de heren ein delijk de tegenstrijdigheid hiervan in en vervolgens gooiden ze geza menlijk het roer om: vrede door totale ontwapening! Toen gisteravond deze beslissing bekend gemaakt werd, ontstond er op vele plaatsen, verspreid over de hele wereld, een spontane feest stemming. Mensen liepen juichend de straat op, ontroerd en blij. met hernieuwde hoop op een toekomst zonder oorlog. Reeds velen hebben dit gebeuren omschreven als de historische mijlpaal in de wereldge schiedenis. Waar en wanneer het gigantische arsenaal wapens zal worden ver nietigd, is nog niet bekend. Bericht van: Magda Broeckx, Bosboom Toussamtstraat 42. 8861 GK Harlingen. lezeres van de Harlinger Courant (3c pri|s wedstrijd Goed Nieuws Kr.nil Nederlandse Nieuwsblad pers» Weerbericht: DE BILT - Voorspellingen voor morgen en alle daarop volgende dagen: lekker zomerse temperatu ren van om en nabij de 24"C. zullen de hele zomer lang ons deel zijn, aldus de weerkundigen van het KNMI. Door een kosmische verandering is de aarde in een andere verhouding tot de zon komen te staan, wat tot gevolg heeft dat geheel West-Euro pa voortaan nog maar drie seizoe nen zal kennen: lente en zomer, gevolgd door een regentijd van circa drie maanden. De afgelopen winter zal dus de laatste in onze geschiedenis zijn. Jammer voor de liefhebbers van een witte kerst. Maar deskundigen beweren nu reeds dat Nederland een grote economische opleving zal kennen. Niet alleen zal vakantie houden in eigen land vaker voorko men, ook zullen veel meer toeristen zich aangetrokken voelen tot het nu zonovergoten Nederland. Hierdoor zal de bouw een enorme groei kennen. Denkt u maar eens aan de hotels en de toeristische oorden die als paddestoelen de grond uit zullen schieten. Ook in de horeca zullen vele vacatures ont staan. Om nog maar te zwijgen van de nu reeds historische beziens waardigheden die ons land tellen zal, zoals het gebied „waar ooit een Elfstedentocht geschaatst werd". Bericht van: Magda Broeckx, Bosboom Toussaintstraat 42, 8861 GK Harlingen, lezeres van de Harlinger Courant. Een tiental kinderen komt elke week oudere mensen bezoeken, die geen kleinkinderen hebben. Ze brengen een bloemetje mee, zingen een liedje, vertellen hun belevenis sen en zwaaien enthousiast als ze weer weggaan. Het weer: hoge druk nadert en zal deze zomer bij ons blijven. Met zo nu en dan een regenbuitje, maar dan wel: in de nacht! Alle landen in dc wereld hebben een verbond gesloten om nooit meer oorlog te voeren. Ze hebben hun wapens verkocht voor oud roest en de opbrengst kan in enkele maanden tijds de honger in de wereld wegwerken lil alle lauden steekt men de vlaggen uit en overal is het feest. Berichten van: Mw J M. Sieuwers Gerritsen Jcnnerslra.il 88 740') FC Hoogeweit (5e pri|s wedstnid Ghv.I Nieuw* Kiant Neileil.imls*. Nieuw *b|.u: |vfs> EERBEEK - De deelnemers aan de internationale zure-regenconferen- tie in Eerbeek hebben zich bereid verklaard alle bomen in hun land van een zure-regenparaplu te voor zien. Enkele Amerikanen maakten melding van een vinding in de Verenigde Staten, in elke jonge boom is de kiem van een paraplu aanwezig die in het groeiproces meegroeit. ROME Paus Johannes Paulus II /al hel college van kardinalen dras tisch gaan verjongen en ver-..mei- don" Alle kardinalen van 70 jaar en ouder (bijna 80 grijsaards) wor den mot oon heilige handdruk naar luns gestuurd on opgevolgd door jonge vrouwen. In Nederland /iin Iledwig Wasser en Tine Halkos gepolst voor die luuctic Feu en ander is hot gevolg van liet bo/ock van do Paiis aan do Bene lux. waarover lui achteral Itoolt bekend dat do vrouwen ui Neder land hem »le ogen hebben geopend en «Se oren «v wassen Dit was voor mij het meest goede nieuws van de afgelopen tijd- dat Marokkaanse meisje dat op Schip hol zei, met een stem overheerst door emotie: „Ik dank jullie uit het binnenste van mijn hart" Daar stond ze weer in Holland, vrij en blij, opgewacht door honderden jongeren en ouderen. Wat daar het goede nieuws van is? Wel, zoveel Nederlanders spreken in de trant van: laat al die buiten landers maar ophoepelen; laat ze teruggaan naar het land waar ze DEN HAAG .- Minister van Aar- denne van Economische Zaken heeft verklaard af te zien van de bouw van twee kerncentrales. Het daarvoor gereserveerde bedrag van 25 miljard gulden zal bestemd boer het maar naar de dierenarts. Beiden wisten niet waar het vreem de dier vandaan kwam en hoe het heette. De dierenarts riep de hulp in van zijn vriend, de heer Girafant, directeur van Artis. Deze verklaar de, nadat hij het dier grondig on derzocht had, dat dit beest de „Kwotenbark" moest zijn. De kwotenbark lijkt enigszins op een vogel. Het heeft echter een totaal andere kopeen bredere snavel, grotere ogen en ook andere, thuishoren. Nu komen ze met z.'n allen op voor een meisje dat tegen haar wil terug moest naar Marokko om uitgehuwelijkt te worden. Ze discrimineren met hun mond, maar gelukkig niet met hun hart. Twee nationaliteiten waren even één. Een stap in de goede richting. Bericht van: Mevrouw A. Bergakker, Mussenlaan 14, 4214.EH Vuren. lezeres' van de Gorcumse Courant. worden voor het bouwen van lucht kastelen. Iedere Nederlander die zich een luchtkasteel wenst, kan dat via het gemeentelijk grondbedrijf laten weten. Een team deskundige lucht kasteel-architecten zal vervolgens een ontwerp laten maken en een begroting indienen. Het benodigde bedrag zal de luchtkastelenbouwer zo spoedig mogelijk ontvangen. stevige poten. Waarschijnlijk is de kwotenbark ongeveer twee eeu wen geleden voor het laatst gezien. Het is dan ook nog een raadsel hoe het dier opeens weer kon opduiken. Het dier is van groot belang voor de huidige maatschappij, want het zui vert het water. Zijn bek werkt als een soort zuiveringsinstallatie. Vol gens de heer Girafant, die zes jaar geleden op dit onderwerp gepro moveerd is, leeft de kwotenbark voornamelijk van bepaalde stoffen Er werd gebeld. Teleurgesteld schoof ik het karweitje opzij waar ik mee bezig was en sjokte de trap af. Mijn benen willen niet meer zo na de operatie en op zo'n trap met een draai moet ik extra voorzichtig zijn. Toen ik de deur open deed was er niemand te zien. Een eindje verder stond een groepje jongens en meis jes. Klein grut, leerlingen van de school tegenover ons huis. Eén van de meisjes wees naar een jochie en gilde: „Hij heeft het gedaan, me neer, hij heeft aan uw bel gezeten". Beldeurtje dus. Half ernstig, half geamuseerd stak ik dreigend mijn vinger op en deed een paar stappen naar het groepje. Ze stoven weg als een zwerm kwetterende mussen. Een uurtje later werd er weer ge beld. Ik zat nu in de kamer en was DEN HAAG - Naar wij vernemen hebben gisteren vertegenwoordi gers van een aantal organisaties van bejaarden vergaderd met het doel hun grieven met betrekking tot discriminatie en achterstelling van bejaarden te formuleren en eisen te stellen, hoe hieraan een einde kan worden gemaakt. Na afloop van de vergadering spra ken wij met de voorzitter, de heer K. Zorgmans, over de klachten van zijn organisaties. Hij verklaarde daarbij, dat bejaarden nog steeds behoren tot de (wellicht enige) groep tegen welke legaal gediscri mineerd kan worden. Hij noemde de volgende voorbeelden van deze discriminatie: 1 Bejaarden kunnen verplicht worden, met het 65e jaar het werk te staken en van een pen sioen te gaan leven, ook indien zij nog in het bezit zijn van hun volle gezondheid en indien zij blaken van werklust. 2. Zij worden vaak reglementair uitgesloten van bestuursfuncties in ondernemingen en stichtin gen. 1 Zij komen meestal niet in aan merking voor leningen, /clls met voor hypothecaire lenin gen. ook indien hun financiële po-ilie geen enkel usico voor de geldschieter met zich brengt 4 Zn worden bijna overal algewe /ell \«>or he' i.irig.i.ui van ver zekeringen tixen .•icktekostcii en /••li* br .iut«»\ri/eke:meeii. i Indien ii"c v«»>i 1 *'h uit het water. Het zuivere water verdwijnt door zijn bek naar bui ten. De andere (vaak schadelijke) stoffen verdwijnen via het darmka naal van het beest. Volgens de heer Girafant heeft de kwotenbark zelf nauwelijks hinder van die schadelij ke stoffen. De kwotenbarks, die inmiddels al beschermd zijn ver klaard, kunnen dus het zure-regen- water voor een groot deel zuiveren. De natuur helpt zichzelf! De heer Girafant hoopt dat de nu vlugger bij de voordeur. Toen ik opendeed stond er een joch voor me van een jaar of zeven. Hij keek me vrijmoedig aan en zei: „Me neer, ik heb beldeurtje bij u gedaan en nu moet ik van de meester mijn excuus aanbieden." Zijn oogjes ke ken vol verwachting in de mijne. Zijn rechter kniekousje was wat afgezakt. Er zat een roofje op zijn blote knie. En opeens holde de tijd tenig en zag ik mijzelf weer als een klein schoffie: stoep-af, stoep-op rennend, rukkend aan alle bellen die ik maar te pakken kon krijgen. Ik legde even mijn oude hand op dat jonge koppie en zei: ,,'t Is goed hoor.jöh. ik heb het vroeger zelf ook gedaan". Hij keek me wat onthutst aan, grinnikte even en holde toen terug naar-de school. Vóór hij naar binnen ging keek hij nog even om en zwaaide naar me. Ik stak mijn,hand op. „Wat fijn," dacht ik, „dat er in deze tijd nog onderwijzers zijn die dit klaar spe len." Het is goed nieuws voor oude mensen dat de jeugd nog op zo'n manier onderwezen wordt. Het jaar zijn toegelaten voor een ziektekostenverzekering beta len zij onevenredig hoge pre mies, waarbij de kachel wordt aangemaakt met het beginsel van solidariteit en van spreiding van lasten en risico's over de gehele bevolking; 6. Zij worden nog wel hier en daar aanvaard als onbetaalde vrij wil liger, maar zij hebben vrijwel geen kans op een betaalde werkkring. De heer Zorgmans had nog wel uren door willen praten over al zijn grieven, maar moest zijn opsom ming op dit punt afbreken, omdat hij met zijn bestuur moest vergade ren. Later op de avond is bekend geworden dat het bestuur zich na de vergadering heeft begeven naar het ministerie van Algemene Za ken, waar juist een kabinetsverga dering plaatsvond Zorgmans en de zijnen zijn hier binnen gedrongen, waarbij zij geen hinder ondervon den van enige ingedutte wachtpos ten. De bejaarden hebben vervol gens in dc kabinetsvergadering hun grieven uiteen gezet, waarbij zij een - naar hun zeggen symbolisch mes op talcl legden. Dc deputatie eiste gelijke kansen voor alle leeftijden en vooral ook een herstel van de bijzondere eer die bejaarden in de loop der eeu wen ui alle beschavingen genoten I i moest een einde komen aan de toestand waarin een bejaarde al- en maar meewarig wordt bcie H' nd en een speciale Adviesraad kwotenbarks zich snel zullen ver menigvuldigen. Artis heeft zich be reid verklaard, daar eventueel een handje bij te helpen. Bericht van: Trudy van Veluw, Prins Bernhardstraat 13, 4241 AN Arkel, lezeres van de Gorcumse Courant, (le prijs wedstrijd Goed Nieuws Krant Nederlandse Nieuwsblad- pers). was misschien niet opvoedkundig om aan dat knaapje te vertellen dat ik vroeger net zo ondeugend was geweest als hij nu. Maar ik ben er zeker van dat ik voor dit jochie nooit meer voor niets een trap hoef af te sjokken. Bericht van: C. Legemaate, Kabbelaarsbank 39 4301 XB Zierikzee. lezer van de Zierikzeesche Nieuws bode. van bejaarden voor het regerings beleid zou moeten worden inge steld. Inmiddels heeft een spreker na mens de regering verklaard, dat de ministerraad heeft ingestemd met alle eisen van de bejaarden. De nodige wetgeving wordt thans voorbereid en bij Algemene Maat regel van Bestuur wordt een specia le Grijze Raadkamer ingesteld. De heer Zorgmans toonde zich desgevraagd, zeer ingenomen met de bereikte resultaten. Hij ver klaarde dat vandaag slechts een eerste stap is gezet op een pad dat zal leiden naar een nieuw leven voor bejaarden in een vergrijzende maatschappij. „Eens," zei hij ten slotte, „zullen bejaarden de toon aangevende burgers zijn" Bericht van: W. P. van Dijl, Beethovcnlaan 78, 6865 EC Doorwerth. Voor 'n heel klem hoekte m de kram hierbij een paar berichten Het goede nieuws ligt op straat, ook al moet je tegels lichten Er is dit jaar geen enkele bij in onze tuin bevroren. de nachtegaal die laat zich weer in de seringen horen. nievrouu' de eend die vond 't enig om eens rond te kijken. nu zwemmen er zes eendies mee die op hun vader lijken De tienertoer is nu voor niks. en op de grote ritten kri/g te een ijsje in de trein omdat ie lang moet zitten. Er komt een ombudsman voor 't weer. na enkele dagen regen houdt lui de buien in Den Haag voor /nitw vakantie tegen Minister Brinkman neemt ontslag. In/ gaal m de reclame. En iedereen die mag van school, ook zonder het examen Voor dikke mensen is er 'n pil. ze worden hele dunne. zodat ze freer in maatje 6 of .18 kunnen Het is weer aan met Picter-Jan en Saskiu van Dalen. en onze opa gaai dit jaar ztin zwemdiploma halen De poes van onze buren vangt wormen voor de merels De vrouwen lil de muatschupptl znn net zo coed als kerels' Het goede nieuws i\ overal, je moet er wel letten. en er moet een krant znn the dat menti s ook m tie krant wil zetten' Berichten van: Marijke Braam. Julianapark 14. 5711 A.I Someren lezeres Nieuwe Wmterwijkse Courant (4e prijs wedstrijd Goed Nieuws Krant Nederlandse Nieuwsbl.ul|»eisi „Naar een nieuw leven voor bejaarden in vergrijzende maatschappij" DREISCHOR Dreischor staat za terdag 10 augustus In het teken van alles dat met de teelt en bewerking van vlas te maken heeft. Het is niet zo verwonderlijk dat juist in Dreischor de aandacht geves tigd wordt op de vlascultuur. Al se dert de vorige eeuw werd in Drei schor op ruime schaal vlas verbouwd. Het landbouwdorp had met name de wintermaanden te kampen met een grote werkloosheid onder de landar beiders. Als aanvulling op hun karig bestaan namen vele werklozen de verdere bewerking van het vlas ter hand. De vele zwartgeteerde schuren in een typische bebouwing herinneren heden ten dage nog aan deze tijden van weleer. De bewerking van het vlas was zeer arbeidsintensief en meestal werden daarbij dan ook alle gezinsleden in geschakeld. Nadat hét vlas op het land geplukt en gedroogd was. werd het naar de schuur gebracht om te worden „gerepeld". Dat repen, zoals dat genoemd werd, hield in dat het vlas van de zaadbolletjes werd ont daan. Hieruit werd lijnzaad verkregen, hetgeen werd verkocht voor zaaizaad of om er lijnolie of lijnkoeken uit te bereiden. Hierna werd het vlas „ge root", d.w.z. in een moddersloot met water en modder bedekt. Door het voortdurend onder water houden van het vlas onderging dit een rot tingsproces, nodig voor de verdere bewerking. Daarna werd het vlas weer uit de sloot gehaald en uitgespreid op een weiland om te ontzilten en te bleken. Na droging werd het ten slotte naar de schuur gebracht om te worden „ge braakt" en tot lint te worden gezwin geld. Praktisch alle van vlas afkom stige produkten werden uiteindelijk gebruikt. Zelfs het van de stengel overblijvende afvalprodukt, de zgn. „liemen" werden (en worden) ver werkt in vezelplaten en gebruikt als bouwmateriaal (isolatie). Op 10 augustus kan men op de Ring te Dreischor, van 10.00-16.00 uur, veel van deze oude bewerkingen met eigen ogen zien. Daarnaast is er ook een de monstratie vlasspinnen en een vlastouwslager. Uiteraard is erop deze dag nog veel meer te beleven in Dreischor, zoals bijv. rondritten in een echte Schouw- se boerenwagen, kraampjes van de plaatselijke bedrijven, demonstra ties oude ambachten enz. Men kan ook de prachtige Ned. Herv. kerk be zichtigen met de indrukwekkende praalgraven. In het nabijgelegen Landbouwmuseum kan men nog vele zaken bekijken die overgebleven zijn van de vlasteelt in het bijzonder en het boerenleven in het algemeen. MÜNCHEN - Het vroegere hoofd van de Israëlische geheimde dienst de Mossad, Isser Harel, is ervan over tuigd dat de voormalige Nazi-kamp arts van Auschwitz, Josef Mengele, nog left. Dit meldt het Westduitse weekblad Bunte, dat de afgelopen weken veel over Mengele's leven als voortvluchtige publiceerde. Acila, 17-7 250 n.o. Seychellen naar Shuaiba. Aldabi, 17-7 140 n.w. Alexandrië naar Bremen. Alnati. 17-7 250 n.o. Madeira naar Rio de Janeiro. Fossarus, 17-7 van Singapore naar Kaohsiung. Moordrecht, 17-7 110 o. Sydney naar Hamburg. Nedlloyd Amersfoort, 17-7 van Paita naar Callao.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6