Miss Visserijdagen Diana Roukema drie dagen eerste burger van Bruinisse Echtpaar Droppers is nu eigenaar van BB-b akker ij MIDDF.N MIDDENSTAND Tuincentrum Renesse bouwt zwembad in elke achtertuin 4 BRUINISSE - Wanneer vanmiddag officieel een begin is gemaakt aan de Bruse Visserijdagen 1985 zwaait gedurende drie dagen een plaatselijke schone de scepter over het Duivelandse vissersdorp. Althans zo wil de traditie. Drie etmalen lang neemt de Miss Visserijdagen op papier de taken waar van burgemees ter T. C. Hekman. Zij fungeert als het stralende middelpunt van de feestende bevolking. Zij is het ook, die de Visserijdagen 1985 opent en zij is het die zaterdag als gastvrouw fungeert tijdens de vlootschouw en de jaarlijkse receptie, die de schouwvan vissersschepen voorafgaat. Gedurende de wintermaanden ging de organiserende evenementencommissie naarstig op zoek naar een representatieve Miss Visserijdagen 1985 en uiteindelijk viel daarbij het oog op de nog achttienjarige Diana Roukema, geboren en getogen Bruse en op diverse manieren min of meer betrokken bij het plaatselijke visserijgebeuren. Enkele uren voordat zij officieel in functie trad ontmoetten we de nieuwe Miss en maakten we alvast een 'portretje' over wie Diana Roukema is en waarom zij besloot om Miss Visserijdagen te zijn. ,,Ik geloof, dat het dit keer niet zo eenvoudig was om een nieuwe Miss Visserijdagen te vinden", vertelt Diana Roukema. ,,Het was midden in de winter. Ik kwam net terug van schaatsen, toen een afvaardiging van de evenementencommissie bij ons binnenstapte met de vraag of ik er niet voor voelde om Miss Visserijdagen te worden. Ik geloof dat er anderhalf uur overheen gegaan is vooraleer ik het jawoord gaf. Een voorvalletje uit een eerder jaar speelde er een belangrijke rol in. Ik sprak eens een meisje, die ook gevraagd werd en die nee zei, maar daar later erg veel spijt van had. Je moet het een keer mee gemaakt hebben, meende ik. Dat was eigenlijk het criterium". De aanstaande maandag negentien jaar oud wordende Miss Visserijdagen had na haar toezegging flink wat tijd nodig om een jurk te vinden. „Ik wist precies wat ik wilde. Nu ik besloten had om de taak op me te nemen wilde ik er ook tiptop uitzien, want het gebeurt maar een keer". Na veel speurwerk slaagde Diana Roukema erin haar keus te maken in een bruidsboutique in Rotterdam, maar ze is nu ook content over haar keus. Opvallend is overigens, dat zij (en ook haar voorgangsters) zelf financieel voor haar outfit moet opdraaien, „maar dat heb ik er wel voor over, want het lijkt me best een aardig om het eens echt mee te maken. Ik heb de Visserijdagen eigenlijk alleen nog maar in de avonduren meegemaakt. Overdag was ik altijd wel door werk of anderszins verhinderd om het van dichtbij te zien". Diana Roukema heeft het echt naar haar zin om Bruse te zijn. Vooral de ongedwongen sfeer, waar in de Bruenaars met elkaar omgaan spreekt haar erg aan. ..Het is algemeen bekend, dat de mensen uit Bruinisse direct voor hun raap zeggen hoe ze ergens over denken. Ze nemen geen blad voor de mond. Daar heb ik zelf best wel eens last van ondervonden en veel meer mensen. Direct kan goed wezen en eerlijk - Bruenaars zijn eerlijk maar het kan ook wel eens verkeerd uitvallen", meent Diana Roukema oprecht. De Miss Visserijdagen 1985 heeft nauwelijks interesse voor het politieke gebeuren in Bruinisse. „Als me wat gevraagd wordt omtrent sport, het jeugdgebeuren of wat ook, dan wil ik best mijn mening geven, maar ik stort me er niet bewust in". Traditioneel richt de Miss Visserijdagen tijdens de openingsplechtigheid het woord tot de Bruse bevolking. Dat doet ook Diana Roukema in haar tijdelijke functie. „Ik heb begrepen, dat mijn toespraak duidelijk afwijkt van die van mijn voorgangsters. Ik heb onmiddellijk gesteld, dat niet alleen de nadruk gelegd moest worden op de mossels, maar ook op andere zeedelicatessen. Ik vind dat te veel de nadruk gelegd wordt op de mossel. Er zijn ook nog palingvissers, die hun brood daarmee moeten verdienen en er is een heleboel jongelui uit Bruinisse, die garnalen vissen of op de Noordzee vissen. Daar blijkt uit, dat het echt niet alleen om mosselvissers gaat", stelt de kersverse Miss Visserijdagen. Het is overigens niet echt vreemd, dat Diana Roukema het ook nadrukkelijk opneemt voor met name de palingvissers. Binnen de familie Roukema wordt dit facet van de visserij bedreven. Aan de andere kant is het echter zo. dat zij persoonlijk bevriend is met een jeugdige Bruse mosselvisser, waarvan zij evenwel pertinent niet de naam kwijt wil. „Dat vind ik helemaal niet van belang", zegt ze lachend. „Ffij zal er tijdens de Visserijdagen gegarandeerd zijn, maar hij zal bij de officiële gedeelten zeker niet bij me in de buurt te vinden zijn. Hij gaat feesten, maar dat doe ikzelf ook. want ik vind dat een opening van een visserijseizoen reden te over is om eens lekker te feesten". Diana Roukema is ervan overtuigd, dat de Visserijdagen van bijzonder veel belang zijn voor Bruinisse. „Natuurlijk, de middenstand, de horeca en noem maar op. varen er wel bij", erkent ze. De Miss Visserijdagen 1985 realiseert zich overigens nu pas echt goed hoe veelomvattend het visserijgebeuren voor een gemeente als Bruinisse is. Ze liet zich de afgelopen dagen uitvoerig inlichten omtrent het een en ander. „De Eurokotters van Padmos spelen er een rol in, de Maaskant-lieren en noem maar op. Je staat daar normaal niet zo bij stil, maar het maakt inmiddels behoorlijk wat indruk op me". Na haar toezegging in de wintermaanden duurde het eigenlijk tot voor enkele dagen vooraleer Diana Roukema weer werd herinnerd aan de naderende Visserijdagen. „Dat is eigenlijk niet zo vreemd, want ik zat tot mijn nek in de examens. Daarnaast was ik driftig aan het solliciteren, hetgeen ook erg veel tijd vergde". Diana Roukema haalde haar diploma aan de kappersschool en vond na naarstig zoeken emplooy bij Studio Heieen (Brouwer) in Zierikzee. „Daar is het inmiddels vijf dagen in de week flink aanpoten". Als extra 'handicap' bleek de Miss Visserijdagen zich ook nog een week te hebben vergist. „Ik dacht dat het nog een week verder weg was, maar dat ben ik inmiddels weer teboven". Na de drie Visserijdagen wacht Diana Roukema ook nog een taak als 'kiss-miss' bij de wielerronde van donderdag 25 juli. „Dat trekt me eigenlijk niet zo aan. al die bezwete renners. Maar dat zal ook wel weer goed komen". Ondanks het feit. dat Diana Roukema niet persoonlijk daadwerkelijk bij het visserijgebeuren is betrokken, heeft zij wel haar hobby's op en in het water. „Mijn voornaamste hobby is duiken, maar daarnaast doe ik alles wat met het water te maken heeft. We hebben thuis een bootje. Ik vaar graag, zwem graag en neem iedere gelegenheid te baat om te surfen, al heb ik zelf geen plank. Naast mijn hobby's op en in het water ben ik een echte dierenliefhebber. Het klinkt misschien raar, maar ik ben gekker op dieren dan op mensen". Diana Roukema noemt zichzelf van nature impulsief. „Dat is wel eens leuk, maar het breekt me soms ook wel eens op". Die impulsiviteit bracht haar uiteindelijk ook in het kappersmetier terecht, een van de voorbeelden dat een positief gevolg met zich meebracht. „Ik zat op de Mavo en wilde graag een vrije dag. Ik had gehoord, dat je vrij kreeg wanneer je open dagen van vervolgscholen bezocht. Dus ik dacht, dan doe ik dat toch. Er was een open dag van de kappersschool. Ik heb me meteen maar opgegeven. Vooraf was er eigenlijk nauwelijks sprake van geweest, dat ik de kappersrichting in zou kunnen of willen gaan. Ik meen dat ik nu kan zeggen, dat ik een goede keus gedaan heb", resumeert de Bruse Miss Visserijdagen. In september gaat Diana Roukema verder onderricht volgen in het kappersgebeuren, terwijl ze daarnaast enkele cursussen in de avonduren gaat volgen. „Als alles goed gaat kan ik over ongeveer twee jaar zelf een zaak beginnen Dat zie ik best wel zitten, maar voorlopig sta ik er nog niet zo bij stil. Dat is allemaal van later zorg. Ik vind alleen, dat je moet zorgen, dat je op je vijfentwintigste de nodige papiertjes hebt, zodat je altijd ergens op terug kunt vallen". Diana Roukema wordt ongetwij feld een spontane Miss Visserijdagen. „Ik vind het gewoon vreselijk leuk om eens mee te maken. Alles wat erom zit, dat boeit me erg. Het is gewoon leuk. Overigens vind ik het jammer, dat ze van de oorspronkelijk Mosselkoningin nu de Miss Visserijdagen hebben gemaakt. Dat woordje 'miss' ligt me niet zo. Mensen van buitenaf krijgen het idee dat het om de mooiste van Bruinisse gaat en dat er een hele verkiezing aan vooraf is gegaan. Dat valt voor hen dan knap tegen. Overigens zou het ook nooit bij me opkomen om aan een echte miss verkiezing mee te doen. Dat lijkt me niks". Diana Roukema vindt het best een hele eer om als Miss Visserijdagen het mosselseizoen 1985/1986 te mogen openen. Zoals gezegd vervangt zij officieus drie dagen burgemeester Hekman. „Ik ken de burgemeester niet persoonlijk, maar ik heb gehoord dat hij erg vriendelijk en aardig is. Dat is in ieder geval een prettige wetenschap, maar ik ben zeker niet van plan om gewichtig te gaan doen. Ik doe waar ik zin in heb en wat ik leuk vind. Verder zal het allemaal zijn gang wel gaan", onderstreept Diana Roukema nog eens. De Miss Visserijdagen is - een dag voor de officiële opening - niet nerveus over wat er te gebeuren staat. „O nee, ik kijk er naar uit, maar nerveus, dat zeker niet. Ik maak me er veel meer zorgen over of ik me morgen niet verslaap of dat ik niet twee minuten nadat ik mijn miss-jurk aan heb een kop koffie erover gooi. Dat zou typisch iets voor mij zijn". Drie dagen lang is Diana Roukema de 'belangrijkste' Bruse. Ze is daar trots op. „Bruinisse is gezellig. Hier houden ze niet van vandalisme en als ze streken uithalen dan zijn het leuke streken, zoals in een hele straat de huisnummers verwisselen of een zak rond de klepel van de klok binden, zodat iedereen zich 's zondags in de tijd vergist. Dat zijn leuke dingen. Daar houd ik wel van. Wat mij betreft moet dat kunnen besluit Diana Roukema haar verhaal. Inmiddels is zij in functie en zal blijken of haar vooruitzichten ook de goede zijn geweest. Tbkst: Peter Wijnen Foto's: Johan junior ZIERIKZEE - Eigenlijk zou tic BB-bakkerij in tic St. Domus- strtnil sinds maandag Dl)-bakkerij moeien lietenuant sinds nttuindag mag de bedrijfsleider run deze vroegere Zeelundia- taliDer ril Droppers zicli eigenaar noemen van het bekende bedrijf. Sinds maandag is hij eigen baasoverigens samen met vroniv Ineke. Ineke en Gerrit Droppers voor hun pas in eigendom verworven BB- bakkerij aan de St. Domusstraat De BB-bakkerij is ooit opgezet als commerciële proefbakkerij van Zeelandia, maar heeft in de loop der jaren die functie een beet je verloren. Ook de combinatie proefbakkerij - commercie was soms moeilijk zegt Gerrit Drop pers, want de proefbakkerij moest te allen tijde beschikbaar zijn en dat ging weieens ten koste van die commercie. Bakker Bolt Droppers was ruim dertien jaar bedrijfsleider van deze goed geou tilleerde bakkerij. De eerste be drijfsleider was Bakker Bolt, waaraan het bedrijf nog steeds de naam ontleent (BB). Het blééf BB, ook toen Gerrit Droppers aan het roer stond. Zelfstandig Omdat Zeelandia plannen had om in het eigen bedrijf een hyper moderne proefbakkerij te gaan bouwen, werd Gerrit aan het eind van het vorig jaar benaderd met de vraag of hij de BB-bakkerij niet wilde overnemen en dus ge heel zelfstandig worden. De bouw van genoemde proefbakkerij vor derde inmidels gestaag (septem ber moet die klaar zijn) en vooral de laatste weken kwam de overna me in een stroomversnelling. Vori ge week donderdag kwam defini tief de kogel door de kerk en sinds maandag is de BB-bakkerij eigen dom van Gerrit en Ineke. Het pand wordt van Zeelandia ge huurd en de inventaris werd over genomen. Bakker Wilfred De voornaamste drijfveer om te komen tot het besluit, zo vertelt Gerrit is gelegen in het feit dat in zoon Wilfred (16 jaar) een bakker schuil gaat, dus is het echtpaar Droppers verzekerd van opvol ging. Verder benadrukt hij nog, dat de overname in goede harmo nie met Zeelandia tot stand kwam. Bloemen Voor de klanten en het personeel verandert er niets. De klanten hebben ook niets gemerkt van de overname, of het moesten de bloemstukken zijn die zaterdag al werden bezorgd. Insiders waren namelijk wel op de hoogte. Drop pers is van plan om met de Week van het Brood meer aandacht aan de overname te geven. Droppers denkt voorts nog aan een assorti mentsuitbreiding en verder aan het meer promoten van z'n eigen (nieuwe) specialiteit: het Dikke Toren-brood. Een bruin-brood, ge vuld met rozijnen en hazelnoten, het moet bijzonder smakelijk zijn. Wat het personeel betreft: die wa ren al in dienst van de BB- bakkerij en zijn dat nu nog al is er een andere eigenaar gekomen. „Een stel gemotiveerde mensen", zegt Droppers tot slot. INDE RENESSE - Voor wie niet zwemt in het geld maar wèl in een eigen zwembad wil zwemmen is er nieuws. Apellerend aan een sluimerende behoefte die volgens een woordvoerder van Tuin centrum Renesse (Broker's groenvoorziening) in veel mensen schuiltheeft het centrum een gat in de markt ontdekt: de ver koop en/of bouw van een eigen zwembad in de achtertuin. Deze wens kan nu in vervulling gaan, want al voor (vanaf) een paar honderd gulden voor een klein bad lol meer dan 10.000,— voor een groot bad zijn prijzendie volgens Braber voor veel mensen binnen handbereik liggen. Een proefopstelling in het tuincentrum Renesse. van een betrekkelijk klein zwembad, toaar desalniettemin toch een verkoelende „duik" ge nomen kan worden. Het Renesser tuincentrum heeft overigens al sinds vorig jaar een bescheiden handel in baden, maar kwam daarmee wat laat in het sei zoen. Nu is men inmiddels bedre ven in het plaatsen van de baden, zowel bovengronds als ingegra ven, rond, ovaal, acht-vormig of rechthoekig, het kan allemaal. Roestvrij De constructie is van gegalvani seerde staalwand met daarin (sim pel in te hangen) pvc-folie. Niets dus wat kan roesten of barsten, dat wordt door de dealer voor Zuid-West Nederland van de Heron-baden gegarandeerd. Voor een kinderbadje met een doorsne de van vier meter leggen liefheb bers slechts een paar honderd gul den neer, de veeleisende zwem mers kunnen een gat gaan graven van maximaal 7.40 bij 3,60 meter en moeten dieper in de beurs tasten. Daar kunnen nog een dek zeil, verwarming en onderwater- verlichting bij worden aange schaft, een stofzuiger is een must, evenals een filter op een pomp. Chemicaliën Eén keer per jaar dient het wa ter ververst te worden, voor de rest van de tijd zijn chemicaliën onontbeerlijk. Voornamelijk chloor moet voor helder zwemwa ter zorgen, hetgeen overigens ook verkrijgbaar is bij het tuincen trum. De woordvoerder van het centrum zegt veel te verwachten van de verkopen, omdat a. het bad zelf gebouwd kan worden en b. de baden ook voor de mensen met een 'smallere beurs' binnen hand bereik komen. Uiteraard legt Bra ber desgewenst de tuin opnieuw aan, maar dat spreekt voor zich.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4