BIJDRAGE AAN LANGERE ZELFSTANDIGHEID Zeilvloot De Zeeuwse Stromen laat sfeer van weleer proeven 1 Alarmeringskastje: BRUINISSE/ZIERIKZEE - Het was een nare ervaring: 's ochtends uit je bed probe ren te komen, maar meteen door de griep worden geveld. Vijfenzestig jaar, zwaar reu matisch en alleenwonend. Ze kon niet op de been blijven, maar gelukkig rolde ze terug op bed en kon toen nog net bij de telefoon 0111 haar trouwe buurvrouw te alarmeren. Dit voorval is mevrouw M. van Boven steeds bij gebleven. Niet als een angstsyndroom, maar als een duidelijke waarschuwing: Als je bejaard en alleenwonend bent en niet meer zo vlot uit de voeten kunt, kunnen er zich gevallen voordoen, dat je behoefte hebt aan hulp. 's Nachts of misschien net op een moment dat er geen bezoek is. Wat moet je doen als oudere? Leven met die angst of uit voorzorg je dan maar opgeven voor het verzorgingstehuis, ondanks dat je zoveel waarde hecht aan je zelfstandigheid? Of is er wellicht nog een alternatief? Dat is er inderdaad: gebruik maken van het alarmerings systeem, dat sinds kort op geheel Schouwen-Duiveland zijn intrede heeft gedaan. Voor mevrouw M. van Boven in Bruinisse betekent het bezit van het alarme ringskastje een belangrijke bijdrage aan de mogelijkheid nog zelfstandig te blijven wonen in haar riante bejaardenhuis aan de Mosselstraat. Het bezit van zo'n alarmerings- kastje zal ongetwijfeld niet de doorslaggevende factor kunnen zijn om zelfstandig te blijven wonen, maar het kan er wel een belangrijke bijdrage in leveren. Er is immers niet zoveel verbeeldingskracht voor no dig om te beseffen, dat het een af schuwwekkend idee moet zijn voor ouderen (en gehandicapten) om de kans te lopen in geval van vallen of onwel worden enkele uren of mis schien zelfs langer te moeten wach ten voor er hulp komt. Ouderen zolang mogelijk in de ei gen omgeving laten wonen. Daar is het rijksbeleid, zoals wellicht be kend, reeds enkele jaren op gericht. Daar moeten dan uiteraard wel de mogelijkheden voor geschapen wor den. De situatie van mevrouw Van Boven zou je een schoolvoorbeeld kunnen noemen van hoe je als oudere met behulp van enkele voorzieningen inderdaad lange tijd zelfstandig kunt blijven wonen. Fijn eigen dakje Mevrouw Van Boven vindt het fijn nog een eigen dakje boven het hoofd te hebben. Ze zegt het heerlijk te vin den nog eigen baas te zijn. Nee ze voelt er nog niks voor te trachten een plaatsje in 'In 't Opper' te bemachti gen. Zonder iets ten nadele van het Bruse verzorgingstehuis te bedoelen natuurlijk, maar onze woordvoerster zegt nog zo te genieten van haar eigen huishoudentje en hoopt haar zelfstandigheid dan ook nog een poosje vast te houden. Ze woont al acht-en-een-half jaar in haar riante bejaardenwoning aan de Mosselstraat in Bruinisse. Drie maal per week komt er een bejaar denhulp voor het schoonhouden van het huis. Haar maaltijden worden via 'Tafeltje Dekje' verzorgd en sinds ze het alarmeringskastje in huis heeft, heeft mevrouw Van Boven een veilig gevoel en verdween de angst voor eventuele nare voorvallen in de uren dat ze alleen is. Mevrouw Van Boven heeft reuma; een ziekte die haar zeer beknot in haar bewegingsvrijheid. Door echter gebruik te maken van bovengenoem de voorzieningen gelukt het haar nog steeds in het vertrouwde huis zelf standig te blijven wonen. Tevreden Ze moppert niet, toont zich eerder tevreden over het bestaan van talrij ke voorzieningen, die haar dit moge lijk maken. ,,Het GAK heeft ook veel voor me gedaan hoor. Die hebben er voor gezorgd, dat ik hier een aange past toilet en een aangepast bed kreeg en verder mag ik gratis ge bruik maken van een taxi. Dat doe ik ook als ik naar m'n dochter in Ooster- land gaan. Verder is het hier een fijn huis. Het is prettig dat er boven nog slaapgelegenheid is, zodat er iemand kan blijven logeren. Ik zou het best nog een poosje zo volhouden", aldus mevrouw Van Boven. Ze had al eens eerder gedacht over de aanschaf van een alarmerings kastje, maar toen bestond er op Schouwen-Duiveland alleen nog de mogelijkheid, dat via commerciële instellingen te doen en dat was be hoorlijk duur. Ook in deze regio ech ter groeide het besef, dat een alarme ringsvoorziening een wezenlijke bijdrage in het langer zelfstandig wonen zou kunnen leveren. Een speciale werkgroep werd ge vormd, die zich aanvankelijk met het behoefte-onderzoek ging bezighou den en vervolgens met de realiseer baarheid. Een en ander resulteerde in een duidelijk rapport met bevindin gen en aanbevelingen naar de ge meentebesturen toe. Niet duur Toen mevrouw Van Boven te weten kwam van de thans gecreëerde moge lijkheid via de Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening te Zierikzee, tel. (01110)-3351) een alarmeringskast je aan te vragen tegen een abonne mentsgeld van 3,75 per week, aar zelde geen moment langer. Te vaak immers had ze zich al afgevraagd 's ochtends zittend op de rand van het bed, moeizaam de spieren tot leven brengend, of ze het eerste moeilijke stukje naar het toilet wel zou halen en zo niet wat er dan verder zou ge beuren. Die gedachte verdween en er kwam een veiliger gevoel voor in de plaats. Voor mevrouw Van Boven bleek het geen probleem drie mensen aan te wijzen, die in geval van alarme ring benaderd zouden kunnen wor den. Immers altijd al kon zij rekenen op hulp en aandacht van buurvrouw De Keizer, op haar schoondochter in Bruinisse en op haar dochter in Oos- terland. Deze drie mensen hadden al len ook reeds een sleutel van haar woning, dus ook dat vormde geen probleem. Nou is mevrouw Van Boven slechts één van de vijftien door de Federatie inmiddels gerealiseerde aansluitin gen. Hoe zit dat nou in andere geval len. Lukt dat nou altijd wel zomaar drie mensen aan te wijzen, aan wie je bereid bent een sleutel van je woning af te staan? Bemiddelen Jos van 't Veer, woordvoerder van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, laat weten daar tot nu toe inderdaad geen moeite mee te hebben ondervonden. Mocht het ech ter wel zo zijn, dat kinderen en ken nissen allemaal buiten Schou- wen/Duiveland wonen en er niemand kan worden aangewezen om de alar mering aan door te geven, dan zal de Federatie bemiddelen door bijvoor beeld aan te kloppen bij instanties als UW en de plaatselijke hulp diensten. Het aantal van drie mensen, dat in geval van nood benaderd kan wor den, is volgens Jos voldoende. In de praktijk zou het natuurlijk kunnen voorkomen, dat alle drie onbereik baar zijn op zo'n moment; derhalve bestaat er nog een vangnet. In zo'n geval kan namelijk de politie worden benaderd met het verzoek een kijkje te gaan nemen op het adres waar werd gealarmeerd. Volgens de gemiddelde cijfers, die uitwijzen, dat ongeveer 1% van alle thuiswonende bejaarden gebruik maakt van het alarmeringssysteem, zouden op Schouwen-Duiveland voorlopig veertig a vijftig aansluitin gen gerealiseerd kunnen worden. Telefoon Voorwaarde voor het kunnen plaat sen van een alarmeringskastje is het bezit van telefoon. Die voorwaarde bleek volgens het onderzoek van de reeds genoemde regionale werkgroep geen belemmering te vormen voor een brede opzet, want reeds 95% van alle bejaarde inwoners bleek in het bezit van telefoon. Het alarmeringskastje wordt bij de •telefoon gemonteerd en door middel van een knopje kan, indien nodig, een alarmsignaal naar de centrale post in verzorgingstehuis Ter Mante linge' in Domburg worden gezonden. Vanuit die centrale post, waar uiter aard een vierentwintig uurs bewa king is, wordt eerst gecontroleerd of het alarm klopt. Met andere woor den: of er niet onbewust of per onge luk op het knopje werd gedrukt, want dat kan in de praktijk natuur lijk ook weieens voorkomen. Men heeft dan een mogelijkheid de alar mering binnen een bepaalde tijd on gedaan tc maken, maar zoals gezegd, ook vanuit 'Ter Mantelinge' wordt na gedaan of de alarmering juist is. Blijkt dat inderdaad zo te zijn, dan zal één der aangewezen vrijwilligers worden gewaarschuwd met het ver zoek direct naar de betrokkene te gaan. Afhankelijk van de situatie, die hij daar aantreft, kan hij of zij andere hulpverleningsinstanties be naderen. Hierbij handelt de vrijwil liger volgens eigen inzicht en neemt hij de maatregelen, die hij nodig acht. Naast het kastje bij de telefoon be hoort bij het alarmeringssysteem een zendertje, dat de betrokkene steeds bij zich dient te dragen in de woning en in de tuin. Als men immers te ver van het kastje weg is, moet men nog de mogelijkheid hebben te alarmeren in geval van nood. Dit mobiele, draadloze zendertje heeft een afme ting als een sigarettendoosje en dat is eigenlijk te groot om aan je nek te hangen of om aan ceintuur of broeks- riem tc bevestigen. Er wordt dan ook hard gewerkt aan de ontwikkeling van een kleiner, veel handzamer zen dertje. Kosten Bij de enquête ten behoeve van de behoeftepeiling destijds, was nog moeilijk vast te stellen hoeveel geld de mensen nou over zouden hebben voor aansluiting op een alarmerings systeem. Nadat becijferd was, dat de aanslu'itingskosten op 30,zouden komen en het abonnementsgeld op 5,50 per week, bleek dat bij velen tot nogal wat terughoudendheid te leiden. Het budget van vele ouderen is immers niet zo ruim. De regionale gemeentebesturen, met inbegrip van de gemeente Sint Philipsland, werden benaderd be treffende een financiële bijdrage. Die kwam er in de vorm van een re serveringsfonds, waar alle zeven ge meenten een bedrag van 0,50 per in woner in hebben afgedragen. Uit dit reservefonds kunnen de aanslui- tingskosten worden betaald en ver der bleek het mogelijk het abonne mentsgeld terug te schroeven naar 3,75 per week. Tot nu toe bleek dat geen financiële drempel op te leve ren. Mocht dat in de praktijk nog wel een keer het geval zijn, dan zal, vol gens Jos van 't Veer, de Federatie moeite doen in uitzonderingsgeval len ook die 3,75 uit het fonds be taald te krijgen. Van 't Veer noemt het 'handig' dat de centrale meldpost in 'Ter Mante linge' is gevestigd. Daar immers is de vierentwintig uursbewaking verze kerd en beschikt men via de compu ter over de mogelijkheid tot-duizend aansluitingen en met een simpele aanpassing is het zelfs mogelijk, dat aantal met nogeens duizend aanslui tingen uit te breiden. Vanuit 'Ter Mantelinge' wordt dagelijks de wer king der alarmeringsinstallaties ge controleerd. Daar merken de betrok kenen overigens niets van. Motieven Motieven, die gelden voor ouderen of gehandicapten om zich op te geven voor een alarmeringskastje zijn vaak angst of, zoals in het geval van me vrouw Van Boven, een eerdere nare ervaring van lange tijd zonder hulp zitten. De aanmelding komt van be trokkene zelf al of niet op advies van de eerste lijnsgezondheidszorg, bij voorbeeld huisarts of wijkverpleging of van bezorgde familieleden. Voor vele kinderen moet het immers ook een geruststellend idee zijn, dat de al of niet alleen wonende vader of moe der alarm kan slaan in geval van nood. Jos wil niet ontkennen, dat er ook een nadeel kan kleven aan die weten schap: terugloop van het bezoek der kinderen of andere familieleden om dat vader of moeder of opa en oma toch de mogelijkheid hebben het te laten weten als het niet goed gaat. „Ja ik heb weieens het idee, dat het verantwoordelijkheidsgevoel dan met de techniek wordt afgekocht", aldus Jos, maar hij voegt eraan toe, dat het - gelukkig - uitzonderingsge vallen zijn. Hij vindt het logisch, dat de totale uitvoering van het alarmerings systeem bij de Federatie is terecht ge komen. Men heeft hier immers het apparaat voor deze vorm van dienst verlening op non-profit basis. Jos wijst erop, dat de totstandkoming van deze regeling eigenlijk maar net op tijd kwam. De markt was immers ontdekt door de commercie. Daar is op zich niks op tegen, maar volgens hem praat je dan wel over abonne mentskosten van 40,per maand en dat zal voor vele ouderen toch een te grote drempel betekenen. Normen Zonder nou heel strikt normen vast te stellen, gaat de Federatie er van uit, dat er duidelijke aanwijzigingen dienen te zijn, die het bezit van een aansluiting op het alarmerings systeem billijken. Man en paard noe mend: „De Federatie is er namelijk niet om ten behoeve van een bezorgde dochter in Wassenaar via het alarme ringssysteem de bezittingen van een welgestelde vader in de Westhoek te bewaken." Voor het aansluiten van de alarme ringskastjes, het onderhoud en voor het opdraven in geval van storing kan de Federatie een beroep doen op enkele technische vrijwilligers. Zij ontvangen alleen een reiskostenver goeding voor hun inspanningen Verder is de Federatie belast met de inning der abonnementsgelden, het geen eenmaal per kwartaal ge schiedt. De drie vrijwilligers, die als con tactpersonen worden aangewezen, ontvangen een korte, duidelijke in structie met hetgeen van hen wordt verwacht. Bij vakantie of tijdelijke afwezigheid dienen die vrijwilligers dat uiteraard te melden, zodat tijde lijk voor vervanging kan worden zorggedragen. Jos van 't Veer uit zich zeer positief over de medewerking van die vrijwil ligers. Het alarmeringssysteem kan volgens hem op deze wijze een wezen lijke bijdrage leveren aan het langere zelfstandig wonen van ouderen of ge handicapten. Foto: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow ZIERIKZEE - Bruine, bollende zeilen, zilte zeelucht, stoere stuurlieden, torsende touwen: de nautische sfeer van weleer. De wereld van zcilvloot 'De Zeeuwse Stro men': solide gerestaureerde zeilende vrachtvaartuigen, die niet meer ingezet kunnen worden voor hun oorspron kelijke functie, maar die met de opkomst der recreatie vaart een nieuwe bestemming kregen en daarmee de mo gelijkheid een brokje historie te bewaren en aan be langstellenden over te dragen. Dc zeilende bedrijfsvaartuigen de den tot omstreeks 1930 dienst als vrachtschepen. Stoom en motor maakten daar een einde aan. Heel vaak stonden dc zeilende vrachtsche pen ten dode opgeschreven; ze wer den gemoderniseerd en gemotori seerd, masten en zeilen verdwenen, de 'Bruine Vloot' kwijnde langzaam weg. Maar langzaamaan werd de toe komst zonniger voor sommige sche pen. Er waren enthousiaste liefheb bers, die dit brokje nautisch verleden graag wilden behouden. Ze werden eigenaar van een zeilend vrachtschip, werkten hard, spaarden flink en kre gen beetje bij beetje voldoende geld bijeen voor renovatie. Bestemming, Maar het ging niet alleen om het renoveren, maar ook om het in standhouden van die gerestaureerde 'Bruine Vloot'. Passagiersreizen bleek daartoe het toverwoord. De vroegere vrachtruimen werden omge bouwd tot accommodatie voor gas ten. zonder luxe, maar wel met enig comfort. De belangstelling voor dit soort reizen bleek groot. Velen voelen zich aangetrokken tot een docvakantie op een klassiek vrachtschip. Een vakan tie of één- of meerdaagse tocht, tij dens welke je leert hoe de zeilen te hijsen, de schoten aan te halen en de zwaarden te bedienen. Dit alles en daarbij nog de geur van teer zullen ongetwijfeld iets van de sfeer en ro mantiek van het zeilend tijdperk doen herleven. Het boekingskantoor van Zeilvloot De Zeeuwse Stromen, de schepen die zo'n fraai decor in de Zierikzeese ha ven kunnen vormen, is gevestigd bij Ria Geluk (café 'De gekroonde sui kerbiet'), Nieuwe Haven 41. Zierik zee. tel. (01110) 3825 5547. Zomerprogramma Het zomerprogramma tot en met 15 augustus voorziet op de dinsdagen in een zeiltocht over dc Oosterschelde. Start om 13.00 uur vanuit de haven van Zierikzee. Na terugkeer volgt nog het nuttigen van een portie mosselen en een drankje op de Vismarkt op het speciale terras dat daar tijdens de Toeristendagen is ingericht. Op dc woensdagen kunnen vanuit Bruinisse, start 13.00 uur, tochten over dc Grevelingen worden gemaakt en op dc donderdagen brengen dc schepen hun passagiers over dc Oos terschelde naar Colijnsplaat waar een bezoek aan de vismijn kan wor den gebracht. Een hoogtepunt tijdens het zomer programma 1985 vormt uiteraard de Foto's Photo Pilot Pieter Luyendijk deelname aan Sail Amsterdam. De keuze wordt geboden uit een reis van 28 juli tot en met 8 augustus van Zee land naar Amsterdam en terug en een reis naar Engeland met ook een tus sentijdse deelname aan Sail Amster dam. Verder wordt in het najaar op 19 en 20 oktober deelgenomen aan dc Ron de om Ticngcmcten en op 26 en 27 ok tober aan de Muider Hardzeildagen. Voor informatie en reserveringen betreffende zeilvloot De Zeeuwse Stromen kan men terecht bij het bo vengenoemde boekingskantoor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4