Rode boeien moeten badgasten waarschuwen voor onzichtbaar gevaar onder wateroppervlakte Zes man in politiecellen na mishandelen toeristen CQ De juiste tijd Z|st( C DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer WA> ffih PE 81 tr Belgische regering gevallen De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Grote gevaren Visserjjdagen Langere zelfstandigheid Dikke Toren-toernooi De Deltadienst van Rijkswaterstaat wijst via Bruinisse is van donderdag tot en met zaterdag Het alarmeringssysteem, dat sinds kort in de De komende week wordt op de banen van de een affiche op de grote gevaren voor wa- tijdens de Visserijdagen weer geheel in de ban gehele regio is ingevoerd, bètekent een lange- LTC Zierikzee voor de tweede keer het Dikke tersporters nabij de stormvloedkering. (Pag. 2). van de mossel. (Pag 3). re zelfstandigheid voor bejaarden. (Pag. 4) Toren-tennistoernooi afgewerkt. Een vooruit blik. (Pag. 6). DINSDAG 16 JULI 1985 141ste jaargang Nr. 23760 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Door het te bedekken wordt het kwaad gevoed en leeft het voort. Vergilius BURGH-HAAMSTEDE - De strandreddingsbrigade Westerschouwen is het de laatste weken opgevallen dat vele mensen niet op de hoogte zijn van de betekenis van de rode boeien in het water. Die boeien drijven daar al leen maar om gevaar aan te geven, hetzij voor stenen, hetzij voor stromingen, hetzij voor dieptes. Elk voorjaar worden door de ge meente Westerschouwen langs bijna het hele strand de boeien met ankers in de zeebodem vastgemaakt en elk najaar worden ze weer verwijderd. „De mensen weten niet waarvoor de boeien daar liggen," meent Cor van der Haven, die samen met zijn vrouw Corrie de leiding in handen heeft van de strandreddingsbrigade. Precies tegenover de trap van de op gang bij de rotonde in Westenschou- wen liggen restanten van opgeblazen 'bunkers in het water. ,,Bij hoog water zie je niets van die stenen en dat is juist het verraderlijke. Mensen hol len de zee in en trappen dan op zo'n stuk steen. Bij eb hebben de mensen er geen last van, dan ziet iedereen de stenen liggen." In de loop der jaren heeft de gemeente al veel steen opge ruimd, maar een deel is achtergeble ven. Het gevolg van deze verraderlij ke verrassing onder water is dat het aantal gewonden fiks oploopt. De medewerkers van de reddingspost, gelijk na de duinovergang, hebben dan ook hun handen vol aan de eerste hulp-verlening. Corrie van der Ha ven: „Veel verwondingen aan voeten en handen hebben we te behandelen gekregen. En dat zou helemaal niet nodig zijn als de mensen op de hoogte waren van de betekenis van de boei en." Borden Volgens Van der Haven stonden er vroeger bij de duinovergangen bor den om de toeristen te wijzen op de functie van de boeien. Die zijn nu weg, mede veroorzaakt door de ver nielzucht waaraan de borden onder hevig waren. Daarvoor in de plaats is een groot bord verschenen, waarop alle verboden staan vermeld. De rode boeien staan er echter niet op. De boeien zijn aangebracht langs bijna het volledige strand van de ge meente. Bij de duinovergaiigen De Punt, het Watergat, de Wilhelmina- hoeve en de Jan van Renesseweg tot aan de Brouwersdam liggen overal Op het strand bij De Punt wijzen wandelende kinderen naar een in het water drijvende boei. De zwemmers, die de boeien passeren kunnen onder water verraderlijke verrassingen tegenkomen. Politie overweegt toepassen van snelrecht RENESSE - De afgelopen nacht heeft de rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland en met name de patrouille in burger, zes man in de kraag gevat en voor verhoor inge sloten in de politiecellen te Zierikzee voor bedreiging, mishandeling en de Wet tot wering van ongewenste handwapens, kortweg Wet-wering. Het fraaie stel heeft flink huisgehouden in Ren esse en voor twee van hen, de uit Rotterdam afkomstige D. V. (17 jaar) en D. V. (16 jaar), wordt overwogen om snelrecht toe te passen. Deze twee hadden stiletto's bij zich, die uiteraard in beslag zijn ge nomen (Wet-wering). der doktersbehandeling stellen. De aanleiding was hier: meisjes. Het ge beurde op de Hogezoom op de hoek van de Jan van Renesseweg. De Duit ser. R P. uit Bonn (18 jaar), zal van daag als ongewenste vreemdeling de grens worden overgezet. Omstreeks 01.30 uur in de nacht werd P. G. uit Papendrecht door het duo uit Rotterdam mishandeld. Hij moest zich onder doktersbehande ling stellen niet onder meer bloeduit stortingen. Een aanleiding voor het mishandelen was er niet. Iets later in de nacht was het wéér prijs in het centrum van Renesse, toen een groepje Hollanders en Duit sers met elkaar aan het vechten wa ren. Eén van de Duitsers gaf een fata le klap aan E. O. (zonder vaste woon- of verblijfplaats). Na de klap bleef O. op straat liggen: beide ogen waren deerlijk toegetakeld en de neus was mishandeld. Ook hij moest zich on- Lichtmast uit de grond Eveneens op de Hogezoom liep een burgerpatrouille vannacht mee met een groep luidruchtige jongelui, die op het idee kwam om de pas ge plaatste lichtmasten te gaan „ver plaatsen". Drie 19-jarige Tholenaars kwamen zich met het ..karwei" bc- dergelijke boeien om de badgasten te waarschuwen voor de gevaren. De boeien geven de gevaarlijn aan. Kom je buiten de lijn dan kan het zwem men gevaarlijk worden. Van der Haven vindt trouwens dat een zwemmer sowieso op moet letten. Bij laag water liggen de boeien name lijk vlakbij de vloedlijn en staan de mensen ter hoogte van de boei tot hun knieën in het water. De badgasten vragen zich dan af waarom die boeien daar liggen. „Het is altijd het beste dat de mensen niet te ver gaan, je moet altijd kunnen blijven staan." Zijn vrouw vult aan: „Als de mensen nu eerst eens zouden voelen of er stro ming staat. Als ze tot hun knieën in het water lopen en ze blijven stilstaan, dan kunnen ze de stroming voelen en merken of de zee trekt. Vooral bij afgaand water en zeewind ontstaat er een onderstroom." Pre ventief werk verricht de reddingsbri gade öok. Als er veel mensen langs de boeien gewoon de zee inlopen dan vaart de reddingsbrigade met een boot langs, waardoor de mensen van zelf weer richting strand gaan. Vrijwilligers De strandreddingsbrigade Wester schouwen is dit jaar al vijftien jaar lang operationeel onder leiding van Corrie en Cor van der Haven. „Het is grandioos werk," zegt Corrie. Het en thousiasme van de zijde van de vrij willigers is groot. In totaal zijn. er drie posten te bemannen, te weten bij de trap te Westenschouwen, bij de overgang Wilhelminahoeve en bij de overgang Jan van Renesseweg. Elke post beschikt over twee boten, die voornamelijk voor patrouille worden gebruikt. De posten worden bijna volledig door vrijwilligers bemand, dus door mensen die in de Westhoek op vakantie zijn. Vanuit de eigen be volking bestaat er weinig animo voor dit werk. Cor van der Haven is daar een beetje teleurgesteld over. Hij zou dat liever anders zien. Het echtpaar is uitermate tevreden over de inzet van het vrijwilligersteam, dat al gauw uit zo'n 25 man bestaat. Per post zijn minimaal zes mensen nodig om de brigade goed te laten draaien, maar acht is eigenlijk nog beter. ,,Ja, het gaat goed, elk jaar lukt het weer. Er zijn vrijwilligers bij, die hier al tien jaar komen," vertelt Corrie. Omdat de vrijwilligers slechts een paar we ken per seizoen vrij kunnen maken om zich in te zetten voor de strand reddingsbrigade, is het verloop onder de medewerkers groot. Een belang rijk deel van het werk van Corrie be staat dan ook uit het toezicht houden op de onderlinge werksfeer en de da gelijkse gang van zaken. Gebrek aan bezetting is nooit aan de orde bij de reddingsbrigade. Elk jaar lopen er jongens en meisjes op het strand, die zich spontaan aan melden, ondanks het feit dat het werk geen geld oplevert. Als de vrij willigers voor het eerst met dit werk Vervolg pagina 5 SCHARENDIJKE - Ruim drie maanden waren de wijzerkasten van de toren verdwenen, zodat veel Scharendijkenaars moeite hadden met de juiste tijd. Een dezer dagen is een nieuw uurwerk aangebracht en daarmee ook, weer wij zerplaten. De cijfers zijn opnieuw met bladgoud overtrokken, terwijl ook nieuwe verlichtingselementen werden aangebracht. Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's UW voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 Irf BRUSSEL - De Belgische regering is gevallen. Twee ministers uit het kabinet-Martens hebben dinsdag ochtend verklaard dat de premier naar koning Boudewijn op weg was om hem het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Het tweetal verklaarde dat na af loop van een speciaal kabinetsberaad dat dinsdagochtend was gehouden. Dat kabinetsberaad volgde op een re geringsraad, een bijeenkomst van al le ministers en staatssecretarissen. moeien met de mededeling dat zij veel sterker waren. Ondanks de aan wezigheid van de (burger-)politie slaagde het drietal er in één mast ge heel uit de grond te rukken en een an dere bijna. Tben werd met assistentie van collega's het drietal meegenomen naar het bureau en later overgebracht naar de cellen in Zierikzee. Het zijn H. v. E., D. G. en H. N., die na verhoor vanochtend, in de loop van de dag in vrijheid gesteld zullen worden met een proces-verbaal en de rekening van de PZEM, welke dienst vannacht in actie moest komen om ter plekke de stroomtoevoer af te sluiten. mishandeling bekend In de zaak van het „overnemen" van een broodje (zie Zierikzeesche Nieuwsbode van 15 juli) zijn nog drie verdachten aangehouden. A. J. uit Renesse werd in het weekeinde mis handeld omdat hij zijn broodje niet wilde afgeven aan een aantal amok- makers. Na het horen van getuigen heeft de politic maandagmiddag drie verdachten aangehouden die op een camping te Renesse verbleven en die alle drie vlot bekenden met de mis handeling meegedaan te hebben. Het zijn S. K. (20 jaar) uit Capelle aan de IJssel, R. W. (22 jaar) uit Krimpen aan de IJssel en A. d. W. (22 jaar) uit Ca pelle aan de IJssel. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noleer voor mij een I jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik I I betaal dus geen f 147,80 doch slechts I 123,16. I I I I Naam I I Adres L. Plaats postcode Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Perioden met zon en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 12 graden; middagtempera- tuur rond 21 graden. Matige, naar zuidwest draaiende wind, rond kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 juli: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli Zon op 5.40, onder 21.51 Maan op 4.20, onder 22.15 18 juli Zon op 5.41, onder 21.50 Maan op 5.29, onder 22.50 Nieuwe Maan: 18 juli (1.56) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 17 juli 3.47 15.44 9.26 21.49 18 juli 4.37 16.18 10.06 22.32 Springtij: 20 juli Temperatuur zeewater voor Schouwsc kust: 19° C. HET WEEROVERZ1CHT DE BILT - Morgen zijn er zonnige perioden te verwachten en het blijft vrijwel overal droog. Het weer wordt woensdag bepaald door een rug van hogeluchtdruk. die een uitloper is van het Azorcn-Hoog. Vannacht liggen, bij tamelijk heldere hemel, de minimumtemperaturen rond de 12 graden. Morgenmiddag wordt het ongeveer 21 graden. De wind is meestal zuidwestelijk en ma tig, rond kracht 4. Donderdag passeert een depressie en daardoor vertoont het weer dan een tijdelijke inzinking, met waar schijnlijk wat buiige regen. In de loop van vrijdag gaan de ba rometers weer stijgen. De computer prognoses duiden op een weekeinde dat vrij zonnig is, al laat de aanhou dende west-circulatie geen zomerse temperaturen toe. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1