Caraïbische Limboshow Circus Holiday- op tournee door Schouwen-Duiveland Fascimile-uitgave panorama Middelburg Geslaagden Muziekschool Country zanger Mac Odell treedt op in Zierikzee 4 Optreden van jeugdcircus op de Balie tijdens Toeristendagen Expositie Rybczynski in Haamstede Zomeravond concert door leerlingen van Muziekschool ZIERIKZEE - Het Nederlandse circus 'Holiday' doet tijdens zijn zesde toernee door ons land ook Schouwen- Duiveland aan. Te beginnen bij Bruinisse waar het circus op 23 juli zijn tenten opslaat, worden voorstellingen ge geven in Zierikzee (24 juli), Scharendijke (25 juli), Haam stede (26 en 27 juli) en Renesse (29 en 30 juli). Circus Holiday biedt dit jaar een geheel nieuw programma, waarbij onder andere wordt opgetreden door zeven kozakken, vijf steppepaarden en twintig Russische Barsoi-honden. Andere dierennummers worden ge presenteerd met tien Bengaalse tij gers, Afrikaanse baby-olifanten en kleinere dieren zoals apen, vossen en witgevederde duiven. houdt met de voorkeur van Holiday- directeur Hans Martens die eens acro baat aan de vliegende trapeze was. De verschillende programmaonder delen worden aangekondigd door de clowns Didi en Gionni en ook hun collega's de Saltarini's zorgen voor de komische noot in het twee en half uur durende programma, dat wordt bege leid door een echt orkest vol koper klanken. Luchtnummers Verder zijn in het programma enke le spectaculaire luchtnummers opge nomen. Een gegeven dat verband Het circus dat sinds kort over een eigen bedrijfsbrandweer beschikt die in zijn kielzog meetrekt, treedt op de eerder genoemde data op om 16.00 en 20.00 uur. Zomerexpositie uit Zelatidia Illustrata MIDDELBURG - liet Koninklijk Zceuwsch Genootschap der Weten schappen verzorgt ter gelegenheid van de zomerexpositie uit de „Zelan- dia Illustrata" een fascimile-uitgave van het panorama van Middelburg in 1671 uitgegeven door Nicolaas Vis- scher te Amsterdam. In tegenstelling tot incomplete en verkleinde reproducties wordt het panorama thans op ware grootte en compleet met opschrift, verklarende tekst en gravures van Stadhuis en Oostkerk uitgegeven. Pas onlangs is ontdekt dat de gravures bij het pano rama horen. In een tekstkatern wordt de ge schiedenis van het panorama uitvoe rig toegelicht door A. F. Wennekes van het Rijksarchief in Zeeland. Uit het onderzoek is onder meer geble ken dat de editie van 1671 teruggaat op een oorspronkelijke uitgaven van 1616, die zeer waarschijnlijk is ver vaardigd naar tekeningen van de be kende Adriaen Pieterszoon van de Venne. De uitgave is verkrijgbaar bij het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Kousteendijk 7 te Middelburg en is ook verkrijgbaar op de tentoonstelling. De tentoonstelling wordt gehouden in de Voorzaal van de Statenzaal, Ab dij 11 te Middelburg van 15 juli t/m 3 augustus van 10.00-16.00 uur. De ope ning vond plaats op vrijdagmiddag 12 juli te 16.00 uur door drs. P. Wol- ters. ZIERIKZEE - In de afgelopen weken vonden weer de jaarlijkse muziek schoolexamens plaats. Er slaagden in totaal 86 kandidaten voor de diverse onderdelen. De geslaagden volgen hieronder. A-getuigschrift Accordeon: Mieke Bouwman (Zie rikzee). Blokfluit: Kirsten van Berchum, Desirée Braun, Elisabeth van Mazijk, Jorick van Roon, Hedwig v. d. Steen en Paula de Vos (Zierikzee); Jacqueli ne Eykenboom en Mireille van Ouwerkerk (Nieuwerkerk). Dwarsfluit: Astrid Schouls (Zierik zee). Gitaar: Michiel ten Haaf (Westen- schouwen), Jacqueline Klaassen (Sir- jansland), Ringo Ossewaarde (Renes se). Klarinet: Andrea Klap (Zierikzee). Orgel: Anita Arends, Willem van Dijke, Kees Koster, Patricia Noordijk (Zierikzee); Monique Hanse (Kerk- werve); Petra v. d. Putte, Sandra v. d. Putte en Suzan Scheele (Burgh- Haamstede). Piano: Margot v. d. Aart (Renesse); Lisette Barendregt (Dreischor); Mirte Blom, Arianne Doeleman, Jeroen de Muynck, Anouk Paauwe en Emilie Schotte (Zierikzee); Cleo Kloet (Burgh); Conjo Kristalijn, Nancy Matthijsse, Pascal van Sluys (Kerk- werve); Annemarie Verhoeff, Ferdi nand Verhoeff (Oosterland); Nelleke Zuiderent (Noordgouwe). Trompet: Roberto van Veldhuizen (Oosterland), Corstiaan de Vries (Zie rikzee). Viool: S. G. v. d. Haagen, Annemie- ke Hekking. Janneke van Veeren (Zierikzee); Annette Moelker en In- grid Renden (Kerkwerve). B-gctuigschrift Dwarsfluit: Erica Berrevoets (Kerkwerve); Elien Bil (Zierikzee); Catherine Butler (Westenschouwen). Gitaar: Eugen Meerse (Zierikzee). Klarinet: Juriaan Hondius (Drei schor). Orgel: Jeska Doeswijk, M. C. Fiere, Ans van Meeteren (Zierikzee); Jean- net Hagesteijn (Kerkwerve); Hans Minnaar (Dreischor). Piano: Jolanda van Alphen (Nieu werkerk); M. E. de Jong-Regter (Ouwerkerk); Jeanine Luteijn (Drei schor); Willeke van Oeveren (Elle- meet); Colette de Vries (Zierikzee. Violoncello: Martijn Butler (Westenschouwen); Michel Tbnis (Zie rikzee. C-getuigschrift Dwarsfluit: Wilma Bontkes (Zie rikzee). Gitaar: Peter Schouls, met lof (Zie rikzee). Orgel: Hannie van Gelder (Nieu werkerk); Richard v. d. Sluis, Annet v. d. Woestijne (Zierikzee). Piano: Renate de Boer (Zierikzee); André Goedegebure, met lof (Nieu werkerk); Elaine van Oeveren, met lof (Zonnemaire). Solozang: E. J H. Franken-de Korte (Zierikzee). Viool: Liesbeth Hekking (Zierik zee). D-getuigschrift Orgel: Jan-Stoffel den Boer (Zierik zee). Piano: Aletta van Sonsbeek (Renes se). Violoncello: Ben Fry en Gwendo lyn Soesman (Zierikzee). Viool: Karin Haak, met lof (Nieu werkerk). Een aparte categorie kandidaten werd gevormd door leden van harmonie- en fanfareverenigingen. Zij deden examen volgens dc richtlij nen die daarvoor zijn gesteld door het ministerie van WVC. A-getuigschrift Hobo: S. H. Eggingk-du Burck en Ad Jongmans (Kunst en Eer, Zierik zee). Koperen blaasinstrumenten: Paul Boer (Luctor et Emergo, Renesse); Janco v. d. Linde (Kunst en Eer, Zie rikzee); Saskia Plandsoen en Corine Spaans (Witte van Haemstede). Klarinet: Wouter Eggink (Kunst en Eer). B-gctuigschrifl Bugel: Agnes Blom, Sacha v. d. Roest, met lof (Luctor et Emergo). Dwarsfluit: Jolanda Brouwr (Nut en Uitspanning, Zonnemaire). Sopraansaxofoon: Anita Radewalt (Oefening en Uitspanning, Nieuwer kerk). Acmaea 14-7 van Bahrein naar Nacala Aldabi 12-7 van Massawa naar Suez Alnati 13-7 van Antwerpen naar Rio de Janeiro Nedlloyd Amersfoort 13-7 van Port Kelang naar Singapore Nedlloyd Delft 14-7 te Jeddah ZIERIKZEE - Tijdens de tweede Toeristendag, morgen dinsdag 16 ju li, treedt op de Balie het jeugdcircus Hoger Op uit Goes op. Het aan- vangstijdstip van het optreden is om 14.00 uur; opgetreden wordt in de open lucht, op een plankier van zo'n 50 m2. Het jeugdcircus bestaat uit een groep van ongeveer 35 jongens en meisjes en genieten grote bekendheid in ons land. Het circus werd in 1959 opgericht in Goes en heeft inmiddels een groot aantal optredens achter de rug, vaak in samenwerking met be kende artiesten. Met grote inzet brengen de jeugdige artiesten een twee uur durende show, waarbij onder andere majoretten en een vuurvreter zijn te zien. Verder is er een optreden van een goochelaar, van clowns en van een aantal fietsvir- tuozen, die halsbrekende toeren uit halen. De onderdelen van het circuspro- gramrna worden door de leden zelf bedacht en Uitgewerkt op basis van puur hobbyisme. Een groot aantal uren per week wordt getraind, ter wijl de kleding zelf wordt verzorgd en de attributen zelf worden gemaakt en onderhouden. Het circus is dus voor de jeugdige artiesten een welis waar tijdrovende, maar ook zeer crea tieve bezigheid. BURGH-HAAMSTEDE - In De Be- waerschole te Burgh-Haamstede ex poseert vanaf zaterdag 27 juli de Pool Marius Rybczynski. Sinds 1972 woont hij in West-Duitsland. De kunstenaar houdt zich bezig met de lithografie, het drukken op steen. Van 1962 tot aan 1967 studeerde hij aan het lyceum voor Plastische Kun sten te Poznan in Polen. Vanaf '69 tot aan '74 volgde hij een opleiding aan de Hogere Academie voor Plastische Kunsten, ook te Poznan. In die perio de liep hij ook stage in het Nationaal Centrum voor grafiek Frans Mase- reel in Belgie. Momenteel is hij gast docent aan dit Centrum. Rybczynski exposeert tot en met zaterdag 10 augustus. De tentoonstel ling is dagelijks, behalve zondag, te bezichtigen van 13.30-16.30 uur. RENESSE - Leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool afdeling Schouwen-Duiveland verzorgden on der leiding van directrice Ellengard Jense een zomeravondconcert in de Hervormde kérk van Renesse. Na opening door de heer J. H. Blom, die een kleine 100 belangstel lenden kon verwelkomen, brachten de leerlingen van de muziekschool een zeer gevarieerd programma. Ge varieerd van repertoire, maar ook omdat heel verschillende instrumen ten te beluisteren waren. Zo werd geopend door een strijkers ensemble o.l.v. Myra van Groenen- dael, met Andante van W. von Gluck. Sjoerd Jan Nauta en Peter Schouls speelden op gitaar o.a. Inventie in a kleine terts van J. S. Bach. De alt Liesbeth Franken zong, op piano begeleid door Nel Heybroek twee Franse liederen. En Cathy Ko- toun speelde op piano Allegro uit de sonate in Bes, KV 333 van W. A. Mo zart en samen met Karin Haak op vi ool Romanze van J. S. Svendsen. Henk Blom dankte tot slot alle me dewerkers en bood mevrouw Jense een bloernetje aan. Woensdag 17 .juli om 20.00 uur is er weer een zomeravondconcert in de Renesser kerk. Onder de titel Zamba tot Samba verzorgt het ensemble Dia- ro uit Dongen een Zuidamerikaans folkloristisch programma. CARACAS - De kansen dat de Shell-raffinaderij voor Curasao kan worden behouden zijn ietsje meer dan 50 procent". Dat heeft de speciale afgezant van de Nederlandse rege ring jonkheer mr. E. van Lennep, zon dagavond laat in de Venezolaanse hoofdstad Caracas verklaard. PAPEETE - De Fransman die er door de Nieuwzeelandse politie van wordt verdacht de bomaanslag op het Greenpeaceschip „Rainbow Warrior" te hebben gepleegd, lijkt niets met de zaak te maken te hebben. Bij de aan slag van afgelopen woensdag in de haven van Auckland (Nieuw-Zeeland) werd het schip van de internationale milieu-organisatie tot zinken ge bracht en kwam een Nederlands be manningslid om het leven. Vijftal vertrok voor reis per vikingschip naar Noorwegen AMSTERDAM 1 Henri Houben uit het Noordhollandse Zuid- Scharwoude en vier streekgenoten zijn vrijdag bij het scheepvaartmu seum in Amsterdam begonnen aan een reis per nagebouwd vikingschip naar de Noorse hoofdstad Oslo. De vijf Nederlanders hopen daar 11 au gustus aan te komen. Houben en zijn bemanning volgen eenzelfde route als de vikingen in het jaar 900, maar dan omgekeerd. De tocht voert hen door Nederlandse en Duitse binnenwateren, langs de Deense eilanden en vervolgens langs de Zweedse en Noorse kust. Onder weg worden de nodige havens aange daan. Het langste traject dat Houben in een keer aflegt, is 100 kilometer. Houben bouwde de orm (slang) zelf. Het kostte hem 3.000 uur. Hij vaart al anderhalf jaar op proef op onder andere het IJsselmeer en de Waddenzee. Zijn bemanning had voor de orm weinig of geen zeilervaring. Houben heeft dat bewust zo gewild, zegt hij, omdat een vikingschip „dwarsge- tuigd" is. Dat vergt een aparte erva ring, aldus de Zuid-Scharwouder. De orm is een kopie van het in 1904 bij Oseberg in Noorwegen opgegra ven vikingschip. Deze boot is thans het pronkstuk van het vikingsche penmuseum bij Oslo. Het echte Oseberg-schip is 20 meter lang, de orm van Houben 10 meter. De orm zal zoveel mogelijk zeilen. Er is wel een buitenboordmoter om dat op sommige binnenwateren al leen gemottoriseerd mag worden geva ren. ZIERIKZEE - Tijdens een drie weken durende toernee door Nederland zal de Amerikaanse country zanger Mac Odell op woensdag 31 juli ook een concert verzorgen in Zierikzee. RENESSE - In De Bariton te Re nesse werd woensdagavond een Caraïbische avond gehouden. Hieraan werd meegewerkt door een Caraïbisch orkest, dat voor sprankelende muziek zorgde. Ook was er een optreden van het orkest Rossa Nova met een Caraï bische dansgroep. Limbodanser annex vuurvreter Ricardo Parera verzorgde een boeiende Limbo- show. Het programma word afge wisseld met een aantrekkelijke modeshow van bad- en vrijetijds- kleding. De avond trok behoorlijke be langstelling. Het ligt in de bedoe ling dat tijdens het topseizoen ie dere woensdagavond een dergelij ke Caraïbische avond wordt geor ganiseerd. De Amerikaanse country-zanger Mac Odell die 31 juli optreedt in Zierikzee. Mac Odell verwierf vooral in de ja ren vijftig bekendheid met zijn gospelsongs, waarvan vele singles en in 1978 ook enkele langspeelplaten uitkwamen. Hij komt naar Neder land op initiatief van het country-duo Ag en Kate, die bij het optreden in Zierikzee het voorprogramma verzor gen. Het concert vindt plaats in het 'Huis van Nassau' en begint om 20.30 uur. Kaarten kunnen worden besteld op telefoonnummer 01119-1219 Of 1976.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4