Enorme schade door noodweer in Limburg Engwirda wil motie van wantrouwen tegen Van Aardenne Smalstad beleefde vrolijke „Brouwse Dag" s VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN Belgische vice-premier biedt ontslag aan STAAT DER NEDERLANDEN 2 Enkele gewonden door vallende bomen en stukken dak HEERLEN - Door het noodweer waarmee Zuid- Limburg zondagavond te maken kreeg zijn enkele men sen gewond geraakt. De rijkspolitie van Valkenburg meldde drie gewonden op een camping in Bemelen, waar een caravan door krachtige windstoten meters werd ver plaatst. Deze campinggasten werden niet levensgevaar lijk gewond. De camping is ontruimd. In Oirsbeek bij Heerlen kwam een bromfietser onder een vallende boom terecht en liep een beenfrac tuur op. Elders werden enkele perso nen door afgewaaide dakpannen en takken licht gewond. In Gulpen werd een vakantiegast getroffen door een stuk dak van een nabij gelegen dan cing. Het hele treinverkeer ten zuiden van Sittard werd gestremd dooT be schadigde hoofdspanningsdraden en door omgewaaide bomen die op de spoorlijnen Sittard-Maastricht en Heerlen-Sittard waren terecht geko men. Diverse secundaire wegen wer den volledig geblokkeerd. De auto wegen Heerlen-Geleen en Heerlen-Maastricht grotendeels. Tal van campinggasten in het Geul dal werden volledig weggespoeld. Volgens de rijkspolitie is Valkenburg het zwaarst getroffen. Van een 20-tal campings in Valkenburg zijn tiental len tenten in de lucht gevlogen. De ge dupeerde gasten moesten in noodver- blijven worden ondergebracht. De gemeentepolitie van Heerlen kreeg voor zover bekend de meeste schademeldingen binnen: meer dan 350. Het totaal aantal schademeldin gen bedroeg na middernacht onge veer 750. Het gaat vooral om omge waaide bomen, schade aan auto's en daken, ondergelopen kelders en on der waterstaande wegen. De gemeente Voerendaal, nabij Heerlen, kwam zondagavond rond halfelf volkomen in het donker te zit ten door blikseminslag in een hoogspanningskabel. Rond midder nacht werd als gevolg van het hevige noodweer voor onder andere politie, brandweer, rijks- en provinciale wa terstaat groot alarm gegeven. In de brandweerkazerne van Eijsden is een crisiscentrum ingericht. Dagen middernacht liet een woord voerder van de Heerlense gemeente politie weten dat er geen takelwa gens en brandweerauto's genoeg waren om de nodige hulp te bieden. Ook noodweer in het noorden Ook in het noorden van het land heeft het noodweer zondagavond be hoorlijk huisgehouden. De Drentse dorpen Gasselte en Gasselternijven werden getroffen door hagelbuien vergezeld van hevige rukwinden, Benzine (en diesel) weer goedkoper ROTTERDAM - Als gevolg van de verdere daling van de dollarkoers zijn super- en normale benzine, diesel en huisbrandolie maandag twee cent per liter goedkoper geworden. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp worden dan 1,91 gul den voor super benzine, 1,84 gulden voor normaal en 117,8 cent voor die sel. Tangevolge van plaatselijke om standigheden kunnen lokaal andere prijzen voorkomen. De prijs van huisbrandolie varieert van 90,5 tot 91,3 cent per liter. De koers van de dollar zakte vrij dagmiddag onder de 3,25 gulden, het geen zijn weerslag heeft op de inter nationale produktnoteringen. Het is de tweede keer in korte tijd dat de benzineprijzen dalen. Donder dag werd een liter super- en normale benzine een cent goedkoper. waardoor nogal wat takken van bo men woeien. Een auto werd daardoor beschadigd en een reclamebord van een bezinestation woei van het dak dwars door een ruit van hetzelfde pompstation. Voor zover bekend heeft het noodweer daar geen per soonlijke ongelukken tot gevolg ge had. Gemeentewerkers zijn na de donderbui druk bezig geweest de we gen van takken te ontdoen. Het treinverkeer tussen Maastricht en Valkenburg zal maan dag de hele dag gestremd zijn, door dat ter hoogte van Meerssen over een lengte van zo'n 300 meter talloze bo men op de spoorbaan zijn terecht ge komen. Een woordvoerder van de Ne derlandse spoorwegen sprak van een compleet bos". De „natuurramp" heeft bovenlei dingen en portalen vernield en men zal de hele dag nodig hebben om de boel op te ruimen en te repareren. De treinpassagiers zullen op die route per bus worden vervoerd, aldus de N S-woord voerder. Er is volgens hem aanzienlijke schade aangericht, maar momenteel valt niet te overzien hoe groot die is. In de diverse plaatsen in Zuid- Limburg die zondagavond zijn getrof fen door het noodweer zijn de binnen wegen niet begaanbaar vanwege de vele door de rukwinden omgewaaide bomen. Op sommige wegen ligen 20 tot 30 bomen, aldus een woordvoer der van de rijkspolitie in Maastricht. Omstreeks zes uur maandagochtend zou worden begonnen met het oprui men van de chaos. Schade Over de aangerichte schade, onder meer op de campings, valt nog niets te zeggen. Ook van het aantal gewon den is geen hoogte te krijgen, aldus de woordvoerder. Behalve in het noorden van het land, met name Gasselte en Gassel ternijven, zijn zondagavond ook Oude- en Nieuwe Pekela door nood weer getroffen. Zo vloog volgens de rijkspolitie door de zware rukwinden een caravan 15 meter de lucht in en waaide een dak af van het gebouw van een fietscrossclub. Verder moes ten schootstenen op daken het ontgel den en waaiden bomen langs de pro vinciale wegen om. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Met man en macht wordt in Zuid- Limburg gewerkt om de ergste rava ge die het noodweer van zondag avond heeft aangericht op te ruimen. Het verkeer rijdt weer zo goed als normaal maar op de secundaire we gen moet nog rekening worden ge houden met moeilijke situaties, al dus de rijkspolitie. Treinverkeer tussen Maastricht en Valkenburg is niet mogelijk omdat bij het station van Meerssen de bo venleiding over een afstand van 400 meter totaal is vernield. NS ver wacht dat het treinverkeer pas dins dagavond weer normaal kan rijden. BRUSSEL - Het debat in de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoor digers over het drama in het Brussel se Heizelstadion is zaterdagavond in een verwarde en tumultueuze sfeer geëindigd. LAATSTE i\ILIJIVS BRUSSEL - Jean Gol, de Belgische vice-premier en minister van Justi tie, van Buitenlandse Handel en van Institutionele hervormingen, heeft zijn ontslag aangeboden. Dit is maandagochtend in een speciale nieuwsuitzending van de Belgische radio bekendgemaakt. Waarom de minister ontslag heeft genomen is nog niet bekend. Maar het heeft ongetwijfeld te maken met het verloop van het debat in de Belgi sche kamer van volksvertegenwoor digers, vrijdag en zaterdag, over de gebeurtenissen in het Brusselse Hei- zelstation op 29 mei. Jean Gol is lid van de Waalse Libe rale partij, de partij die zelfs na het kamerdebat het aftreden van de Waalse Christen-democraat Charles- Ferdinand Nothomb (Binnelandse zaken) bleef eisen. DEN HAAG - Volgens D'66- fractievoorzitter Engwirda heeft mi nister Van Aardenne van Economi sche Zaken in de affaire rond de twee kerncentrales opnieuw het parle ment misleid. Als uit het antwoord van Van Aardenne niet volstrekt nieuwe gegevens naar voren komen waarbij de minister annemelijk maakt dat de stukken die zijn gepu bliceerd niet de waarheid bevatten - „en ik acht dat zeer onwaarschijn lijk" - dan vind ik dat Van Aardenne behoort op te stappen. Dit heeft Eng wirda zondag voor de AVRO-radio gezegd. Engwirda zei het noodzakelijk te vinden dat de Kamer na het reces een motie van wantrouwen tegen Van Aardenne indient. Engwirda reageer de zondag hiermee op de inhoud van een brief over de bouw van 2 kerncen trales in Borssele en Moerdijk die Van Aardenne de commissarissen van de koningin in Noord-Brabant en Limburg heeft gestuurd. De brief kwam aan het licht na een diefstal door een actiegroep van documenten uit het ministerie van Economische Zaken. Engwirda zei overigens dit soort acties ten strengste af te keu ren. „Zowel de uitleg van de minister als van de Commissaris van de konin gin in Noord-Brabant, Van Agt, geven zij zeer sterk de indruk dat er een af spraak is gemaakt tussen beiden om nieuwe kerncentrales in Moerdijk en in Borssele te bouwen, aldus Engwir da. Hij noemde dit strijdig met de geldende inspraakregels en procedures waarbij de bevolking zich mag uitspreken over de mogelijke vestigingsplaatsen van kerncentra les. Advertentie li. MAINTlENOn .'Hl tOl 10%% 12-jarige lening 1974 9%% 25-jarige lening 1974 9 25-jarige lening 1975 8%% 15-jarige lening 1975 8%% 15-jarige lening 1975 Advertentie Aflossing Op 15 augustus 1985 geheel vervroegd aflosbaar tegen 100%. Rente De rente loopt tot 15 augustus 1985 en wordt op deze datum betaal baar gesteld. Betaling Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 15 augustus 1985 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Vervolg van pagina 1 Zoals wellicht bekend houdt deze toneelvereniging zich op het moment bezig met het instuderen van het op de ware historie geënte toneelstuk over Cato Kamerling. Het stuk is ge schreven door Clementine Oostdijck en er wordt thans onder regie van Ti neke Boomsma door een groep jonge mensen enthousiast gewerkt naar een premièrevoorstelling in mei 1986 ter gelegenheid van het zevenhon derdjarig bestaan van Brouwersha- Tineke Boomsma, die deze taak verricht in het kader van het schrij versproject van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) liet desge vraagd weten dat voorshands de aan dacht geconcentreerd is geweest op het improviseren en het elkaar leren kennen binnen de groep. Voor haar een goede mogelijkheid als regisseur te ervaren welk 'materiaal' zij tot haar beschikking had. In verband met de presentatie tijdens deze Brouwse Dag werd een bepaalde scè ne uit het stuk nader uitgewerkt. Zaterdag kon geconstateerd wor den, dat dit met veel inzet is gebeurd. Opvallend goed verzorgd bleken de historische kostuums, waar de tone listen zelf voor hebben gezorgd. De marktscène, die als wagenspel prima bleek te presenteren, leverde een bijzonder aardig tafereel op. Jammer wellicht, dat een geluidsin stallatie ontbrak, zodat velen een deel van de teksten moesten missen. Desalniettemin deed het zien van dit fragment amateurtoneel vermoeden dat er in Brouwershaven op dit ge bied iets goeds aan het tot stand ko men is. Voor een totaalindruk zal ech ter gewacht moeten worden tot mei volgend jaar. Een geheel nieuw muzikaal ele ment als slotstuk van deze zesde Brouwse Dag was het pop-concert voor jongeren, dat 's avonds in het Verenigingsgebouw aan de Nieuwstad 13 werd gehouden. Het initiatief hiertoe kwam van BOB (Brouwershaven Onderste Boven) een jongerengroepering onder begelei ding van culturele vereniging 'De Roode Lelie'. De muzikale avond voor jongeren vanaf vijftien jaar bracht optredens van de groepen 'Populair', 'Nimrod' en 'B4'. Trouwe gast op de Brouwse Dag was ook nu weer de Bejaardensoos van Brou wershaven. De leden gaven weer een fraaie demonstratie garnalen pellen weg en verdienden op die wijze een welkom centje voor de sooskas. Blijkbaar verkozen velen het strand boven de Brouwse Dag. Toch zorgden de ongeveer vijfduizend bezoekers gedurende de gehele dag voor een sfeervol gebeuren op de Markt. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-16.15 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi tietraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Fiets en wandelpuzzeltochten. Start en inschrijving bij V.V.V. Renesse tus sen 14.00 en 14.30 uur. Elf dorpen fietstocht. Start tussen 13.30 en 14.00 uur bij V.V.V.-kantoor te Renesse. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Iedere dinsdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur. Iedere woensdag tot 5 september Renesse V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Zaterdag 6 juli t/m zaterdag 10 augustus Zierikzee Burgerweeshuis. Beeldentuin-klein antiek. 10.00-17.00 uur, behalve zon dag. Maandag 15 tot en met 18 juli Renesse Avondfietsdriedaagse. Keuze uit twee afstanden. Lange afstand start om 18.00 uur. korte afstand om 19.00 uur vanaf het VVV-kantoor te Renes- Maandag 15 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Jaap Jan Hunze, bas bariton en Frans van Tilburg, orgel. 20.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Woensdag 17 juli Renesse Nederlands Hervormde kerk. Zuid- Amerikaanse folkloristisch program ma. 20.00 uur. Donderdag 18 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met dia-serie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ned. Herv. kerk. Orgelconcert, Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken 18.30 tot 19.15 uur. Maandag 22 juli Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Harry Hamer, orgel. 20.00 uur. Dinsdag 23 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Gerard Dekker, or gel en clavecimbel m.m.v. Willie Bil, orgel. 20.00 uur. Donderdag 25 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16. 00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Zaterdag 27 juli Burgh-Haamstede Rommelmarkt. Burghse Ring. 08.30 uur. Maandag 29 juli Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Harry Hamer, orgel. 20.00 uur. Woensdag 31 juli Zierikzee Huis van Nassau. Country avond. 20.30 uur. Donderdag 1 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Vrijdag 2 augustus Ouwerkerk Dorpshuis. Bingo-avond Culturele Vereniging. 19.30 uur. Maandag 5 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker, hobo en Harry Hamer, orgel. 20.00 uur. Donderdag 8 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart met medewerking van mevr. M. N. Coumou-Groenen- dijk, sopraan. 20.00 uur. Maandag 12 augustus Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Reinata Heemskerk, alt en Frans van Tilburg, orgel. 20.00 uur. Dinsdag 13 augustus Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Olie Nilsson, orgel. 20.00 uur. Donderdag 15 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ned. Hervormde kerk. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Zaterdag 17 augustus Zierikzee Het Luitje Vertrek vaartocht bejaar den gemeente Brouwershaven. 14.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2