Het aantal georganiseerde sporters stabiliseert zich in voorbije jaar André Goedegebure na zege op Han van Oeveren in halve finales tegen Harry Koster NIEUWSBODE Zomeravondvoetbal zit er op Schouwen-Duiveland op Eerste trimloop Burgh-Haamstede met groot deelnemersveld 8 Ledenverlies voor gymnastiek-, korfbal-, handbal- en voetbalbond ZIERIKZEE - Het totaal aantal geregistreerde georga niseerde sportbeoefenaren nam in 1984 enigszins af, na dat er jaren achtereen sprake was van een groei. Elk jaar opnieuw is het evenwel weer moeilijk om precies aan te geven in hoeverre er sprake is van een groei of van een daling van het totaal aantal georganiseerde sportbeoefe naren. Soms verandert een bond zijn wijze van opgave, zoals dat nu bijvoorbeeld het geval was met de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie. Dit jaar was de opgave zo'n 15.000 lager, omdat alleen de licentiehouders werden opgegeven, terwijl de NSF vorig jaar een schatting van het totaal ontving. Opvallend is ook, dat sommige bon den het ene jaar een sterke stijging en het volgend jaar een sterke daling opgeven. Dikwijls spelen hier admi nistratieve redenen mede een rol. Zo deelde de Neder landse Boks Bond mee, dat de grote daling van het aan tal leden een gevolg was van het opschonen van het ledenbestand. Bij de Nederlandse Golf Federatie is de leeftijd van junioren verlaagd van 21 tot achttien jaar. Gezien deze administratieve verwikkelingen lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat er sprake is van een stabi lisatie van het ledenaantal. Wel is duidelijk dat ook in 1984 het aantal jeugdleden weer is afgenomen. Het aantal voetballers liep in 1983 met ruim 20.000 terug, maar opmerkelijk was, dat het aantal verenigingen met ruim negen procent terug liep tot 7653. Een van de bonden, die zich nog immer mag verheugen in een stijging qua le dental is de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond. De NHS steeg nog steeds in het aantal verenigingen en neemt een afgetekende tweede plaats in. Bij 34 bonden was sprake van een toeneming van het aantal leden. In 1983 was dat nog bij 43 bonden het ge val. Bij dertien van deze 34 bonden nam het aantal jeugdleden af. In op vallende mate deed dit zich voor bij onder andere het Koninklijk Neder lands Christelijk Gymnastiek Ver bond, de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond en de Nederlandse Volleybal Bond. Een groei van het aantal leden zowel onder de senioren als onder de jeugdleden was er bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie IIV'2%), de Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond 3%) en de Nederlandse Ski Vereniging 11%). Een daling van het ledental werd op gegeven door 39 bonden. Hiervan liep bij 27 het aantal jeugdleden terug, terwijl bij zeven bonden het aantal jeugdleden was toegenomen. Bedui dende dalingen werden onder andere geconstateerd bij het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond (- 6%), het Nederlands Handbal Verbond (- 5%), het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond (- 2'/2%) en de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond (- 27c). In aantallen ligt dat nog even anders, want bij het KNGV gaat het om ruim dertienduizend leden en bij de KNVB om ruim twintigduizend le den, aantallen die er bepaald niet om liegen. De trend van de daling in het aantal jeugdleden, die in 1982 begon, zette zich voort. Het aantal jeugdleden daalde in totaal met 16.161, vergelijk baar met een procent van het totaal aantal, ten opzichte van 1983. Toch zijn er 23 organisaties, die op een ho ger aantal uitkwamen. Daar staan evenwel 41 bonden tegenover, die een daling opgaven. De daling van het aantal jeugdleden is een logisch ge volg van het kleiner worden van de bevolkingsgroep. Bij veertig bonden nam het aantal leden vanaf achttien jaar toe. Over het totaal gezien kan worden gesteld, dat - zeker relatief - het aantal senio ren toeneemt. In hoeverre sprake is van een instroom van nieuwe leden, dan wel een verlengd lidmaatschap kan erg moeilijk worden achter haald. In tegenstelling tot 1983 nam het aantal leden van de tien grootste sportbonden enigszins af. Het aantal jeugdleden in de toptien nam alleen toe bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond en de Koni- ninklijke Nederlandse Hockey Bond. In 1983 waren nog 2.692.359 sporters lid van de tien grootste bon den, het afgelopen jaar waren dat er bijna twaalfduizend minder. Fikse verliezen incasseerden de Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond en het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, maar ze handhaafden zich toch op de respectievelijk eerste en derde plaats qua grootte. Groei ver toonde de op de tweede plaats staan de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Het totaal aantal verenigingen liet een lichte daling zien. Na correcties op foute opgaven van vorig jaar en dit jaar blijkt er toch nog sprake te zijn van een stijging van in totaal duizend verenigingen. Bij 43 bonden was er een stijging van het aantal verenigin gen en bij achttien bonden bleef het aantal gelijk. Bij 23 bonden nam zo wel het aantal verenigingen als het aantal leden toe. Bij zeven bleef het aantal verenigingen gelijk en was er wel een groei in het aantal leden. Bij achttien bonden nam het aantal ver enigingen toe, maar het totaal aantal leden af. Hierbij moet worden opge merkt, dat het in sommige gevallen om erg kleine aantallen gaat. Vijftien bonden gaven een daling op van het aantal verenigingen. Bij elf ging dit gepaard met een afneming van het to taal aantal leden. Voorbeelden hier van zijn het Nederlands Handbal Ver bond en de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Ook in de toptien van de grootste sportbonden qua aantallen verenigingen kwam geen verande ring. Fiks achteruit Opmerkelijk is wel, dat de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond in een jaar terugging van 8443 naar 7653 verenigingen, een teruggang van bij na achthonderd, gelijk aan meer dan negen procent, een gevoelig verlies. Een lichte teruggang was er ook voor het op de zevende plaats staan de Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond, terwijl alle andere acht grote bonden in aantal stegen. Vooruitgang was er ook nog steeds voor de Stichting Nederlandse Hip pische Sportbond. De op een na grootste bond qua aantal verenigin gen groeide van 2025 naar 2046 ver enigingen. Op Schouwen-Duiveland is de NHS zes verenigingen rijk. De Nederlandse Volleybal Bond hand haafde zich nog net op de derde plaats, maar de Koninklijke Neder landse Biljart Bond en de Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond zitten de volleyballers dicht op de hielen. De gemiddelde leeftijd van de Ne derlander wordt steeds hoger. De in dicatie bestaat, dat er tot op hogere leeftijd aan sport wordt gedaan. De sport zal rekening moeten gaan hou den met de veranderde behoeften ten gevolge van meer oudere sportbeoefe naren. Oorzaken zijn onder andere de gezondheidscultuur en de behoefte aan bewegen en ontspanning. Ver wacht wordt, dat tot 1990 de leeftijds groep van nul tot veertien jaar af zal nemen met ongeveer 150.000 personen en de groep van vijftien tot 24 jaar met ongeveer 130.000 personen. De gevolgen van deze daling spreiden zich uit over een langere termijn. Voorts zal in de komende jaren reke ning gehouden moeten worden met een gemiddeld lager besteedbaar in komen per huishouden. Heeft dit in eerste instantie gevolgen voor dub- bellidmaatschappen en bijkomende kosten van sportbeoefening, in twee de instantie kunnen ook de enkele lidmaatschappen onder druk komen te staan. Te verwachten valt dan ook, dat aan de kwaliteit van het spor- taanbod veel meer waarde zal wor den gehecht, het betekent, dat de ver enigingen zich steeds meer zullen moeten inspannen en ook een steeds groter beroep zullen moeten doen op vrijwilligers. En die zijn steeds moei lijker te vinden. Behalve met het as pect van het dalend aantal sportbeoe fenaren worden verenigingen ook met andere maatregelen geconfron teerd, zoals belastingtechnische maatregelen, privatisering, vermin derde subsidies, huurverhogingen en welzijnsplanningen Ondersteunen Het blijft een taak van de Neder landse Sport Federatie om zoveel mo gelijk bonden en verenigingen te on dersteunen. In het afgelopen jaar verschenen de brochures 'Voederbak ken op het trainingsveld' en 'Lokale bundeling van de sport: sport raad/sportfederatie'. Met betrekking tot de vergoedingen voor vrijwilli gers is in samenwerking met het mi nisterie van WVC een brochure ver schenen inzake vrijwilligersvergoedingen en derde fase wet tweeverdieners. De georganiseerde sport heeft ook nog te maken met de trend van indi vidualisering, de behoefte van velen om op een ongedwongen manier en alleen of met vrienden te sporten. Hardlopen, fietsen, paardrijden en de sportscholen zijn hier voorbeel den van. Toch zal de behoefte aan een goede begeleiding, competities en wedstrijden blijven bestaan, en daarin ligt de kracht van de georga niseerde sport, waarbij zeker ook het sociale aspekt niet vergeten mag worden. Ten gevolge van werkloos heid, deeltijdarbeid, arbeidsonge schiktheid en parttime-werk be schikt een groot aantal Nederlanders over vrije tijd op doordeweekse da gen. Het is een facet, waarmee reke ning wordt gehouden met de stimule ring sportdeelneming, het themabe- leid en sport overdag. Door de Natio nale Sport Academie wordt veel aan dacht geschonken aan het opleiden van hoogwaardig sporttechnisch ka- der.Het is aan de sport om ook in de toekomst met een gevarieerd en kwa litatief goed aanbod te blijven ko men om het aantal georganiseerde sporters op peil te houden. BRUINISSE - In het Bruse Mosseltoernooi staat in de C-categorie in ieder geval een zeer interessante Schouwen-Duivelandse halve finale bij de heren op het programma. De als tweede geplaatste Zierikzee-speler Harry Koster ontmoet daarin zijn jeugdige Nieuwerkerkse opponent André Goedegebure. De TV Duiveland-speler klopte in de kwartfinale Han van Oeveren uit Kort- gene. Koster kwam in de halve eindstrijd door een simpele zege op Ronald Renger. Voor Renger betekende het duel te gen Harry Koster pas zijn eerste ont moeting met de Bruse banen. Hij werd kwartfinalist doordat hij eerst een bye had en vervolgens een walk over kreeg gepresenteerd, omdat Hans-Jan Goedegebure niet in staat was om te spelen vanwege een oog blessure. Renger had tegen de Zierikzee-speler geen schijn van kans. In de eerste set werd hem zelfs geen game gegund, waarna Koster ook de tweede set met 6-3 binnen haalde. Spannender ging het eraan toe in de partij tussen Han van Oeve ren en André Goedegebure. Talentrijk De talentrijke Nieuwerkerker haal de de eerste set ogenschijnlijk ge makkelijk met 6-2 naar zich toe, maar verloor daarna de tweede met dezelf de cijfers. Tbch bleek hij over de langste adem te beschikken, getuige de 6-3 zege in de derde en beslissende set. Eerder schakelde André Goede gebure Michel Gorsse en Jurgen En- sing uit, terwijl Han van Oeveren Lex van Geer en zijn oudere broer Marius de verdere doorgang versperde. In de bovenste helft van het sche ma speelde Erwin Verrijdt zich bij de latste vier door in drie sets te winnen van zijn Ouwerkerkse opponent Bcr- tus Bleyi. Bleyi won de eerste set nog met 7-5. maar moest toen met 6-2, 6-1 afgetekend zijn meerdere erkennen in zijn Brabantse opponent. De vier de kwartfinale tussen Niels Gebraad en Arno van Trigt werd nog niet ge speeld. In het dames enkelspel in de C-catcgorie boekte de als eerste ge plaatste Liesbeth Voeten van De Bongerd uit Goes een ruime 6-1, 6-2 zege op Chantal van Schelven, waar mee zij finaliste werd. Zij ontmoet zaterdag in de eindstrijd de Bruse Corrie de Waal, die zich in de finale speelde via een tweesets zege op Bar bara Heezen. In het D-toernooi voor heren onder ging Jan van der Weele van TV Brou wershaven hetzelfde lot als zijn C- collega Jan Goense een dag eerder. Goense werd er als eerstgeplaatste in zijn eerste optreden uitgeslagen door Erwin Verrijdt uit Ecrssel. Jan van der Weele kreeg in de D-categorie eveneens het plaatsingscijfer een, maar ook hij overleefde het eerste op treden niet. Michel Roovers trok, na de eerste set met 6-2 verloren te heb ben, alsnog de winst naar zich toe via de cijfers 6-0, 6-4, waarmee ook voor Van der Weele het Mosseltoernooi, al thans wat de enkelspelen betreft ten einde is. Roovers krijgt in de kwartfi nales te maken met Martin van Schel ven van TV Ooltgensplaat. Van Schel ven klopte Rob van der Linde met 6-4, 6-1. Michael Tulp werd kwartfinalist door een driesetszege op Cor Koren hof en hij krijgt daarin te maken met Ger Kort, die via een walk-over zover kwam. Dick Quartel won de eerste set met 6-4 van Kort. maar verloor de tweede met 7-5. Bij de stand 2-0 in de Van de Berge moest in het strijdperk met Michel van Gils en verloor de tweede set met 6-3, nadat hij de eer ste met dezelfde cijfers had gewon nen. De derde en beslissende set was evenwel weer voor Van de Berge: 6-4, waarmee hij zich bij de laatste acht schaarde. In de kwart-eindstrijd krijgt Van de Berge in TV Duiveland- speler Hans Bouma een moeilijk te omzeilen klip. Bouma schakelde in de derde ronde zijn clubgenoot Hans Wohl verrassend ruim met 7-5, 6-1 uit. De dames zijn in het D-toernooi ge vorderd tot de halve finales, daarin ontmoeten Monique Schmitz en Es ther Rutten elkaar, terwijl in de an dere halve finale Tica Peeman en Martine Verschoore tegen elkaar zul len aantreden. Monique Schmitz, die als eerste is geplaatst, schakelde eerst de Zierikzeese Nicole Villerius met 6-2, 7-5 uit en won vervolgens ruim met 6-1, 6-3 van Mirjam Quartel van TV WIK. Esther Rutten uit Haaksbergen klopte achtereenvol gens Gerda Nicolaas met 6-1, 6-4 en Ria van Wijngaarden met 6-3, 6-4 en maakt vooralsnog haar plaatsingscij fer vijf waar. Voor een aardige surpri se zorgde de Zierikzeese Martine Ver schoore. Zij klopte de als tweede geplaatste Ria van Vliet van Westrak Oude Tonge met 4-6, 7-6 en 6-3 en creëerde daarmee een aardige halve finale met Tica Peeman uit Oolt gensplaat als opponente. Peeman bleef Marja Hart van WIK met 6-1, 6-2 ruimschoots de baas. Het Bruse Mos seltoernooi wordt morgen - zaterdag 13 juli - afgerond met de resterende partijen, waaronder alle finales. ZIERIKZEE - De zomeravondvoetbalcompetitie 1985 is weer helemaal ach ter de rug. De eerder uitgestelde wedstrijd tussen Velocitas en de kampioen van 1983 Zeelandia besloot het gebeuren, waaraan dit keer zes ploegen deel namen. De ontmoeting eindigde voor de tweede keer in 1-1, nadat in een eer der stadium dezelfde uitslag overeen was gekomen. derde en beslissende set moest Quar tel de partij wegens een blessure ge wonnen geven. Favorietenrol In de onderste helft van het schema werd van de geplaatste spelers alleen Martin Salomons van Zierikzee uit geschakeld. Hij moest zijn meerdere erkennen in de jeugdige Michel Gors- se (6-7, 6-2, 6-3). Gorsse ontmoet in de kwartfinales Pim Schrijver van TC Menheerse. Schrijver behoort zeker tot de favorieten en liet dat merken aan Hans Minnaar door hem met twee keer 6-1 uit het toernooi te slaan. Allesbehalve gemakkelijk had het de als tweede geplaatste Marcel van de Berge van TC Wcsterschouwcn. Met Zeelandia is ook een van de probleemgevallen van de afgelopen competitie genoemd. ,,Dc ploeg moest diverse keren met een flink on dertal aan spelers aantreden. Dat is jammer, want het vertekent de com petitie enigszins", meende ZAV- voorzitter Cees Jumelet desgevraagd. „Wanneer Zeelandia steeds in een complete samenstelling zou zijn ver schenen. had de ploeg waarschijnlijk een rol van betekenis gespeeld met het oog op een eventuele prolongatie van de titel. Zeelandia heeft een pri ma defensie, hetgeen het best geëta leerd wordt door de kleine nederla gen die werden geïncasseerd ook wanneer er slechts acht of negen Zee- landianen waren". In de slotronde van de competitie boekte de uitgetreden kampioen Stella Boys een 3-1 overwinning op Zeelandia en wonnen de Veteranen van Zierikzee met 2-0 van DSV. De Dosbouw-ploeg nam de afgelopen competitie nog deel, maar of dat het volgend jaar ook weer het geval zal zijn lijkt uiterst dubieus. Na het her haaldelijk in ondertal verschijnen van Zeelandia moet ook aan de conti nuering van deelname van deze ver eniging worden getwijfeld, maar mo gelijk slaagt de club er toch alsnog in om enkele nieuwe spelers aan te trek ken. De eindstand van de competitie is na de wedstrijden van deze week als volgt: PZEM 10 6 4 0 18- 6 16 Stella Boys 10 6 2 2 26-10 14 Zierikzee Vet. iO 5 2 3 14-12 12 Zeelandia 10 2 4 4 8-17 8 DSV 10 2 1 7 17-23 5 Velocitas 10 1 3 6 10-25 5 BURGH-HAAMSTEDE - De eerste Burgh-Haamstccdse trimloop, die wekelijks ter afsluiting van iedere Ring Promotiondag wordt verlopen, had donderdagavond een groot deel nemersveld. In totaal gingen op de Ring bij hotel Bom maar liefst 120 lo pers en loopsters, jong en oud, van start. De trimlopen worden in sa menwerking met de Zierikzeese atle tiekvereniging Delta Sport georgani seerd. De tien kilometerloop leverde een overwinning op voor Peter Bierens uit het Brabantse Velthoven. Bierens verbruikte ten aanschouwe van aar dig wat publiek 36.46 minuten. Hij had daarmee een voorsprong van ruim een halve minuut op Willem Hartman uit Den Haag. Dorus Brei- denbach uit Brouwershaven en lid van AV Delta Sport klasseerde zich op de derde plaats in een tijd van 37.50 minuten. Jaap Bruins uit Utrecht eindigde in 38.30 minuten als vierde en Jos Geluk uit Noordwelle klasseerde zich als tweede Schouwen- Duivelander op de zesde plaats in 38.56 minuten. Op de vijf kilometer werd Robert Boer van het Rotterdamse AVR win naar in 17.08 minuten. Hij had een voorsprong van ruim een minuut op Jan van Ommen uit Hattum en Ad Som uit Tbrborg. De jeUgdloop over 2500 metbr leverde bij de jongens een beste tijd op voor Michel Reij uit Utrecht cn bij de meisjes voor Ditha van der Hidde uit Rotterdam. Zij no teerden respectievelijk 9.55 minuten en 11.11 minuten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 8