mam berichten Dirk Jansz. Zwart start weer concertreeks in Hervormde kerk Dreischor Colijn bv wil met schotel-antenne Zeeuwse televisiekijkers veroveren ,,Ot en Sien" op de kleuterschool The Country Members uit Renesse waren op bezoek bij Radio Monique Satelliet biedt keuze uit vele programma's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 juli 1885 Nr. 23758 7 communicatie-satellieten. Voor Ne derland zijn de belangrijkste de IN TELSAT en de ECS-1. Voor de heer Bij de Vaate is het alle maal kinderlijk eenvoudig en van zelfsprekend. Tv kijken via de satel liet behoort al helemaal tot zijn wereld en als het aan hem ligt, niet alleen tot de zijne. Colijn bv is vast van plan de markt in Zeeland te vero veren. Snufjes „Met uitzondering van de omroep doen wij in Nederland heel weinig met de satellieten. Zeeland beschikt niet over de kabel en zal dat waar schijnlijk voorlopig niet krijgen ook. Als mensen een nieuw tv-toestel ko pen zitten daar allerlei snufjes aan die helemaal niet gebruikt worden. Dat is jammer. Deze snufjes zijn be stemd voor de schotel-antenne, welke in verbinding kan worden gebracht met de satelliet. INTELSAT en ECS-1 hebben vele programma's in zich, die via de schotel-antenne op het toestel kunnen verschijnen." Twee weken geleden is er bij Co lijn aan de Lewestraat een schotel met 1.60 m doorsnede geplaatst. Met deze proefopstelling is het bedrijf aan het experimenteren gegaan. De schotel werd afgestemd op de satel liet ECS-1, maar kan ook voor de ont vangst van andere satellieten in aan merking komeii. Dat is slechts een kwestie van de schotel een ietsje draaien. Voorwaarde voor de satelliet-aansluiting is wel dat het huis is aangesloten op een centraal antenne-systeem. De met de schotel in verbinding staande toestellen in het pand van Colijn bieden momen teel elf programma's. Naast de Ne derlandse zenders Olympus en EB- NÉT kan de kijker zich vermaken met zenders uit Frankrijk, Belgie, Duitsland, Italië, Zwitserland, Luxemburg en Engeland. Music Box is favoriet bij de kinderen van Bij de Vaate. Vanaf acht uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts rollen de pop groepen over het scherm, slechts af en toe onderbroken door reclame. „Ja, dat begrijp je, want het is na tuurlijk wel verschrikkelijk com mercieel," zegt Bij de Vaate. „In de toekomst krijgen we te ma ken met omroepsatellieten. Dan kun nen we via een schotel een omroep ontvangen. We denken daarbij in eer ste instantie aan buitenlandse zen ders. De bedoeling is om een totaal pakket te maken. De mogelijkheden zijn immers onbeperkt." Woningbouwvereniging Volgens Bij de Vaate zijn er nog meer voordelen aan de schotel antenne. De invloeden van het weer zijn verleden tijd. Wind, regen, sneeuw en ijzel kunnen hun gang gaan, het beeld blijft glashelder. Colijn bv wil zich op de verkoop In de werkkamer van Bij de Vaate staan drie tv-toestellen om mee te ex perimenteren. van de schotels werpen. Daarbij denkt het bedrijf in eerste instantie aan de woningbouwverenigingen in Zeeland. Volgens Bij de Vaate zijn de woningen van deze verenigingen aangesloten op een centraal antenne systeem, of in ieder geval een aan zienlijk deel van het woningbestand. Zo beschikt ook een aantal huurders in Poortambacht via Beter Wonen over een dergelijk systeem. Op die mensen wil Colijn bv zich richten. De vijftien woningbouwve renigingen in Zeeland bieden hun huurders een totaalpakket. Naar de mening van Bij de Vaate kan de satelliet-tv daarin worden opgeno men. De huurder krijgt een aantal programma's tot zijn beschikking, waarvoor hij een vast bedrag per maand betaalt aan de woningbouw vereniging. „Voor zover we al hebben geinformeerd bij de woningbouwve renigingen kan ik stellen dat de reac ties in eerste instantie positief zijn. Verder kan ik geen mededelingen doen. Er is nog niets verkocht, nee. Het is een behoorlijke afzetmarkt, ja. Maar ik durf niet te hopen dat alle vijftien verenigingen een schotel ne men. Particulieren kunnen ook in aan merking komen voor een schotel antenne. Als zij niet zijn aangesloten op een centraal antenne-systeem kunnen ze voor hun eigen huis een privéschotel met installatie aan schaffen. „Dat kost enkele duizen den guldens, maar het is wel een een malige uitgave. Mensen hoeven geen angst te hebben dat heel hun dak in beslag wordt genomen, de schotel heeft een doorsnede van slechts 90 cm." Bij de Vaate: „De kwaliteit van de uitzendingen is zo goed, daar moet gewoon emplooi voor zijn. Daar komt bij, over vijf jaar is de kans groot dat we kunnen kiezen uit dertig zenders. Wat wil je nog meer?" DEN HAAG - De PvdA wil dat hut kabinet over de brug komt met de correspondentie met zowel de Com missarissen van de koningin Van Agt (Noord-Brabant) en Kremers (Lim burg) inzake vestiging van kerncen trales in Moerdijk en Borssele, alsme de die met Hoogovens over financiële toezeggingen door het rijk bij eventu ele sluiting van dealuminiumfabriek Aldel in Delfzijl. AMSTERDAM - De politie van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam gaat versneld optreden tegen de toe nemende overlast door het zogenoem de balletje-balletje-spel in de bin nenstad. Er komen de laatste tijd weer veel klachten binnen. Omstan ders worden agressief benaderd, al dus donderdagavond een politie woordvoerster. ROTTERDAM - De leden van de In dustriebond FNV bij hetchemie- concern ICI in Rozenburg (1800 werk nemers) hebben het cao-resultaat in meerderheid goedgekeurd. Dit heeft bestuurder P. SCheele van de In dustriebond FNV donderdag meege deeld. Bij de onderhandelingen was geen principe-akkoord bereikt, maar ICI had wel een eindbod gedaan voor een een-jarige cao met een looptijd tot 1 april 1986. Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 11-7. Aanvoer 220 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden 1550-/ 2850; voljarige 1350-2450; luxe 2-jarige merries 1200-/ 2150; luxe 2-jarige hengsten 1100-2100; luxe 1-jarige merries 550-/ 1350; luxe 1-jarige hengsten 550-/ 1300; veulens, merries 450-/ 950; veulens, hengsten 400-/ 900; hitten 575- 1525; Shetlandse pony's (ruins) 160-/ 460; Shetlandse pony's (mer ries) 210-/ 510. Prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den 5,50-/ 6,50; en oude slachtpaar- den 5,50-/ 6,60. De handel was lui/traag. Dé Eierveilingen BARNEVELD, 11-7. Eierveiling Ei- veba BV. Aanvoer 3.383.836 stuks Stemming: prijshoudend. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 9,70; van 55-56 gram 10,50-/ 10,90; van 60-61 gram 12,60; en van 65-66 gram 12,70-/ 13,00. Eierveiling. Aanvoer 299.640 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 9,85-/ 10,00; van 56-57 gram 10,70-/ 11,25; van 61-62 gram 12,00-/ 13,05; en van 66-67 gram 12,70-/ 13,20. Eiermarkt. Aanvoer 1.300.000 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 48-54 gram 9,75-11,35 per 100 stuks, kg-prijs 2,03-/ 2,10; van 57-61 gram 12,50-/ 13,75 per 100 stuks, per kg 2,19-/ 2,25; van 64-67- gram 14,00-/ 14,25 per 100 stuks, per kg 2,19-/ 2,13; scharreleieren 1,50- 2,00 per 100 stuks hoger; witte eie ren 54 gram 11,10, van 58 gram 11,90. KLOETINGE - Voor de ouderen onder ons is het al lemaal nauwelijks te vol gen. De komst van de auto, de trein, de atoombom, de eerste man op de maan en...tv kijken via de satel liet. Hield het gezin zich nog niet eens zo lang gele den in de avonduren nog bezig met spelletjes, anno 1985 is het mogelijk bijna de hele dag naar het kastje te staren. De komst van de satelliet heeft het mogelijk gemaakt dat tv-verslaafden nog dieper in hun luie stoel onderuit kunnen zakken, hun arm nog slechts bewegend voor de zak chips of de fris- drankfles. Opstaan voor de overscha keling op een andere zender hoeft ook niet meer. De afstandsbediening heeft zelfs deze laatste kans op li chaamsbeweging uitgeschakeld. Er is een nieuw tijdperk aangebroken: het satelliet-tijdperk. Maatschappelijke instanties in de Verenigde Staten hebben hun bezorgdheid over deze ontwikkeling al geuit. De kinderen zouden na thuiskomst van school di rect voor de tv neervallen en verder tot niets meer zijn te bewegen. De tv zou de godganse dag aanstaan en de jeugdige gezinsleden zouden de rest van de dag apathisch voor het kastje doorbrengen. Is het werkelijk zo pro blematisch? Toekomst Volgens C. Bij de Vaate, technisch commercieel medewerker van Colijn bv te Kloet inge, valt het allemaal wel mee. Hijzelf denkt dat de televisie de komende jaren de functie van de ra dio overneemt. „De tv staat straks de hele dag aan, maar niemand kijkt er naar. Het hoort bij de achtergrond." Hij voegt er gelijk aan toe dat even tuele wel of niet schadelijke invloe den op de jeugd zijn pakkie-an niet zijn. Hij is er alleen maar voor de ver koop. Colijn bv heeft zich op de satelliet geworpen. Het bedrijf geniet al be kendheid op het gebied van radio's, tv's, electrische apparaten, inbraak beveiliging en installatietechniek. Daarnaast kent het bedrijf een apar te tak, Colijn Data Systemen. Metingen Het bedrijf wordt al jarenlang ge confronteerd met vragen over de uit breiding van de ontvangstmogelijk heden in de provincie Zeeland. Vijftien jaar geleden voerde Colijn metingen uit op de toren van Kloetin- ge. Toentertijd was uitbreiding van het aanbod met Duitse, Engelse en Franse zenders niet mogelijk. De zen ders die werden opgevangen door Co lijn en enkele particulieren, waren zo wisselend van kwaliteit dat het niet verantwoord was de zenders aan een antenne-systeem door te geven. In de tachtiger jaren leven we ech ter in een heel andere wereld: de we reld van de computers, de electroni- ca. Bijna niemand van de jongste generaties verbaast zich nog over de snelheid waarmee de ontwikkelin gen op dit gebied plaatsvinden. Zo is het (dus) ook met de televisie. Het tijdperk van de ongekende techni sche mogelijkheden is aangebroken. Het is nu mogelijk om goede televisie-signalen vanuit de ruimte te ontvangen. Deze signalen worden uit gezonden via de zogenaamde C. Bij de Vaate temidden van zijn ..speelgoed". De schotel-antenne brengt elf programma's bij. hem op de buis. Donderdag 18 juli eerste concert tiger jaren, waarbij opvallend was zijin afwijzing van verkeerde zoge naamde „neo-barokke" principes. Opmerkelijk is in dit verband de restauratie van het orgel in de Grote Kerk te Hasselt dat daardoor een voorbeeld is geworden van behoud van de historische orgelklank. Het kerklied Enige jaren geleden verscheen van zijn hand het boek „Het Kerklied- Strijd om het Behoud", waarin Zwart op musicologische gronden de heden daagse pogingen tot verandering van het karakter en het tempo van het kerklied via vele soorten tactuste- kens, afwijst. Als componist is Zwart actief op het gebied van de koraalkunst. Mo menteel is hij begonnen met de uitga ve van een Koraalboek, waarvan het eerste deel, omvattend de psalmen 95 tot en met 99 verscheen, en het twee de deel ter perse is (waarin voorko men de psalmen 32 tot 36). Hij compo neert ook veel voor koor. Zijn spel is vastgelegd op vele grammofoonpla ten. Dirk Jansz. Zwart is ook adviseur bij de restauratie van het orgel in de Ned. Herv. kerk te Renessc. Dit orgel wordt thans onder zijn toezicht gere noveerd. De leerlingen van de christelijke kleuterschool ..De Speeldoosin de Zicrikzeesc wijk Poortambacht vierden dcz<- week een vakantie/eest op school. Daarbij duikt en ze even terug in de tijd want alle leerlingen waren gekleed in de stijl van Ot en Sien. Het feestprogramma bestond uit zang- cn dansspelen op het schoolplein, allerlei wedstrijdspel letjes en andere leuke bezigheden. Tussen de middag bleven dc kinderen op school eten. Het menu bestond uit pannekoeken. HILVERSUM - Onlangs werd in dc Renesser bar The Country Club het singeltje „Country Music Time" ten doop gehouden. Het plaatje werd van tekst en muziek voorzien door Wil Carter en ook door hem gezongen. Tbr gelegenheid van het verschij nen van de single brachten enkele le den van The Country Members een bezoek aan Radio Monique. Dit ge beurde op uitnodiging van Willem van Kooten, beter bekend als disc- jockey onder de naam Joost den Draaycr. Van Kooten is tot september nog wekelijks op zondag te horen op Hilversum III waar hij voor dc KRO het populaire programma „Ditjes en datjes..." presenteert Inmiddels startte de in hart cn nieren zeezenders-minnendc dj ook wer met programma's op Radio Monique. Van Kooten is dagelijks op de middengolf 963 kHz te horen DREISCHOR - Zoals reeds vele jaren het geval is, zal de bekende organist Dirk Jansz. Zwart gedurende het zo merseizoen een serie orgelconcerten geven in de Her vormde kerk van Dreischor. De eerste uit de serie wordt gegeven op donderdagavond 18 juli, waarna wekelijks de kerk van Dreischor geopend zal zijn voor de orgellief hebbers. De concerten duren één uur: van 20.00 tot 21.00 uu, de laatste uit de serie is op 22 augustus. Eveneens zo als al jaren gebruikelijk is, zal mevrouw M. N. Coumou- Groenendijk uit Zierikzee één van de orgelavonden so listische medewerking verlenen, en wel op donderdag avond 8 augustus. Het programma van 18 juli bestaat uit composities van J. S. Bach, Stan ley, Handel, Guilmant, Nieland, Jan Zwart en van de concertgever zelf. Ook zullen werken worden gespeeld in de loop van de concertserie, die' niet eerder op het orgel van de kerk te Dreischor werden vertolkt: vooral werken van de Franse componisten César Franck, Vièrne, Widor en Guil mant. Het fraaie kerkgebouw is op zich reeds een bezoek waard, mede door de aparte sfeer van dit bedehuis. De kerk is een half uur voor aanvang van het concert geopend, dus om 19.30 uur. te Koog-Zaandijk, de Nieuwe Kerk te Delft en de Simonstraatkerk te Rot terdam. Hij gaf concerten voor de ra dio en in ons land; maakte tournee's in Canada (zes keer) en Zuid-Afrika. Zijn concertpraktijk is nog altijd groot. Hij adviseert veelvuldig hij orgel bouw, zowel bij restauratie als nieuwbouw. Bekend is zijn voorkeur voor het mechanische sleeplade-sy- stéem dat hij gepropageerd heeft en toegepast vanaf het begin van de ver nieuwing in de orgelbouw ir< de vijl- Dirk Jansz. Zwart Dirk Jansz. Zwart (geboren 1917) is een zoon van de, in zijn tijd ook in het buiteland beroemde organist, compo nist en historicus Jan Zwart (1877-1937). Zijn eerste orgellessen kreeg hij van zijn vader; na diens overlijden van Jacob Bijster (orgel). Jan Felderhof (theorie), Ernest W. Mulder (compositie) en Phons Dusch (directie). Deze studie werd bekroond met de Staatsdiploma's voor Orge' L.O. en M.O. Zwart werd achtereenvolgens orga nist van de Doopsgezinde Gemeente i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7