Commissie Welzijn Bru wellicht opgeheven Gezamenlijke ouderavond van Basisschool Binnen de Veste Brandbestrijding vroeger en nu door Bruse jeugdigen uitgebeeld 4 Voordeeltje gemeente Bru Programma Ring Promotion in Haamstede Vrolijk voorgerecht met musical Veste en Nutskleuterschool samen, zal ongeveer 160 leerlingen tellen. Dat aantal geeft recht op zes vaste leerkrachten. Op grond van de zoge naamde leerlingenweging, waar zo als wellicht bekend aanvankelijk veel bezwaar tegen bestond, maar waar niet aan viel te ontkomen, wor den vier schooltijden extra beschik baar gesteld. Dat wil zeggen: een ex tra onderwijskracht gedurende twee dagen per week. Die tijd zal gebruikt gaan worden ten behoeve van de zoge naamde zorgverbreding in het basis onderwijs, oftewel de extra begelei ding van leerlingen. Verder zal gedurende anderhalve dag per week extra ondersteuning in het onderwijsteam worden toe gestaan in verband met taakverlich ting van de schoolleiding. Bovendien wordt bij de definitieve formatiere geling rekening gehouden met de ar beidstijdverkorting, die voor leer krachten boven de 33 jaar zal gaan gelden. Dit alles brengt de formatie plaats voor Binnen de Veste/Nuts- kleuterschool op 6,9. Inmiddels heeft op grond van de be staande wachtgeldregeling overleg met de gemeente plaats gehad. Be paald werd, dat kleuterleidster Jac queline de Ruiter voor één dag aan de school verbonden zal 2ijn. Zij is thans vaste leidster bij de Woelwaters, maar zal op grond van de nieuwe wet op het Basisonderwijs in het nieuwe schooljaar daar enkele uren minder moeten gaan draaien. De overige beschikbaar staande tijd voor extra begeleiding zal wor den ingevuld door mevrouw M. de Looff en mevrouw Schwartsenberg. Aandacht voor kleuters De heer Kooman wees op het stre ven vö de kleutergroepen voorlopig nog specifiek opgeleidde kleuter leidsters in te zetten. Temeer daar de nieuwe Pedagogische Academies voor het Basis Onderwijs (de PA BO's) pas over drie jaar de nieuw op geleide onderwijskrachten zullen gaan afleveren. Desgevraagd moest hij echter wel erkennen, dat in geval van ziekte van één der kleuterleidsters, de als eerste op wachtgeldstaande onderwijs kracht in aanmerking komt tijdelijk te worden ingezet. In Zierikzee staan geen kleuterleidsters op wachtgeld, zodat in een dergelijk geval een kracht uit het lager onderwijs ten be hoeve van de kleuters ingeschakeld zal moeten worden, zoals de wet voor schrijft. De heer Kooman ging verder in op de gewijzigde schooltijden voor de nieuwe basisschool. Begin en eindtij den van de schooldag bij onderbouw en bovenbouw dienen synchroon te lopen. Éénmaal per week mag daar van worden afgeweken als 75% van de ouders daar geen bezwaar tegen maakt. Maandagavond konden de aanwezigen akkoord gaan met het voorstel om aan het einde van de woensdagochtend een half uur ver schil tussen de eindtijd te laten be staan. Zeer uitgebreid werd vervolgens in gegaan op het schoolwerkplan en op de wijze waarop het team van Binnen de Veste van plan is aan de nieuwe basisschool gestalte te gaan geven. Kooman benadrukte, dat dit zal ge beuren via de weg van de geleidelijk heid. Dat niet met ingang van 1 au gustus het gehele leerstof-jaarklassensysteem zal wor den doorbroken. Dat veranderingen stap voor stap zullen worden doorge voerd. ,,Wij gaan niet met dolle spron gen door die nieuwe wet heen; niet met vallen en opstaan omdat de kin deren daar niet mee gebaat zullen zijn", aldus Kooman. Niveau Eén en ander gaf aanleiding tot een groot aantal vragen en een discussie over de mogelijkheden en de eventue le voor- en nadelen van het lesgeven op het meer individuele niveau van de leerlingen. Advertentie ti BEN SEELT FOTOGRAFIE ET' O FOl°'S BRUINISSE - De gemeente Brui- nisse heeft een aanzienlijk voordeel behaald door nog vóór 1 juli dertig percelen aan te sluiten op de riole ring in de zogenaamde „onrendabele gebieden". Het betreft percelen aan Zijpe en de Molenweg, de gezamenlij ke krachtsinspanning door de dienst gemeentewerken en de technische dienst ieverde een voordeel op van een leuk rekensommetjes: 30 x 194,— gedurende vijfentwintig jaar. Voor genoemde datum was de rijks bijdrage namelijk 970,— per aan sluiting (per jaar) en na die datum zou dit volgens de nieuwe regeling 776,— bedragen. BURGH-HAAMSTEDE - Ring Pro motion, de vereniging tot het active ren, stimuleren en bevorderen van het toerisme van en in de gemeente Westerschouwen, start donderdag 11 juli met de eerste braderiedag van een serie van zes, elke week op de donderdag, met 15 augustus als slui tingsdag. Van 10.00-17.00 uur kunnen ouderen en vooral de kinderen zich weer ver maken op de Ring van Haamstede en een stukje Noordstraat met het bekij ken van de verschillende stands. Gro te trekpleisters zijn eenaantal levens grote dierenfigüren die om 10.00 uur al beginnen met het uitdelen van bal lonnen aan de kinderen. De poppen kastvoorstellingen starten om 13.50 en 15.30 uur. De kinderdraaimolen mag niet ontbreken en heeft zijn plaatsje weer gekregen. De oude am bachten zijn weer rijk vertegenwoor digd met o.a. emailleerkunst, schilde ren, spinnen, weven, graveren, houtsnijwerk, slijpen edelstenen en brooddeegkunst. Verder de gebruike lijke kraampjes van de plaatselijke middenstanders en van enkele ver enigingen. Speciale attractie op deze eerste dag is een sneltekenaar, 'de snelste en beste van Nederland'. En mede op de eerste dag de modeshow van boetiek Le Jou Jou te 11.30 uur. BRUINISSE - In Bruinisse werd weer een vergadering gehouden van de commissie welzijn, voor het eerst onder voorzitterschap van de nieuwe wet houder M. Meeuwsen. Er was als gebruikelijk weinig belangstelling voor dit werk, reden waarom W. M. F. Vonk bij de rondvraag de vraag stelde hoede commissieleden dachten over het opheffen van de commissie. Hij kreeg enige bijval van zijn medeleden. Afgesproken werd dat in de lopende raadsperiode bekeken zal worden of een opheffing van de commissie te realiseren is. Verder kwam aan de orde: de we- veel verschuivingen teweeg zouden ging van welzijnsbelangen per ver eniging of instelling. Besloten werd om deze weging geen gestalte te ge ven, althans dit advies aan de raad te geven, omdat de eenvoud van de hui dige regeling te prefereren is, het vele werk van de weging niet rendabel zou zijn en de baten te gering en tot slot dat een nieuwe weging van belangen brengen. Subsidie vrouwen Bij de binnengekomen subsidiever zoeken waren de vrouwen sterk ver tegenwoordigd: Tegen haar wil- Zeeland, Vrouw en geloof, het Vrou wenontmoetingscentrum en Vrouwen bellen Vrouwen. De eerste drie kre gen het advies mee om inzoverre er gebruik door Bruse vrouwen van werd gemaakt, een dienovereen komstige subsidie toe te kennen. De laatste kreeg geen positief advies, omdat de commissieleden vinden dat er al voldoende telefonische hulp diensten zijn. Ten aanzien van andere (Bruse) subsidieverzoeken werd be sloten te adviseren dezelfde norm als dit jaar te handhaven. De problematiek van de schaak vereniging 'die uit hun lokaliteit werd gezet, kwam eveneens aan de orde, door het verzoek van de vereni ging om een nieuwe lokaliteit. De commissieleden waren het er una niem over eens, dat de uitzett'ng vol ledig aan de vereniging zélf was te wijten en de welzijnscommissie niet de eerste aangewezen instantie is om in dit probleem voorzieningen te treffen. Scène uit de musical Rainbow production presenteert Tropenkolder". ZIERIKZEE - „Rainbow Production presenteert Tro penkolder" is de titel van de jeugdmusical, die dit jaar wordt gepresenteerd door de zesde klasleerlingen van openbare lagere school 'Binnen de Veste'. Traditie ge trouw tekende ook nu weer onderwijzer Rinie de Rijke voor teksten, liedjes en regie. Een knappe prestatie, waarmee hij elk jaar weer het publiek weet te verrassen. Heden (dinsdag)avond zwaaien de zesde klassers pas officieel af met de opvoering van deze musical, maar maandagavond reeds was er in de au la van het RSG-gebouw in de Man huisstraat een voor-première in ver band met de gezamenlijke ouderavond voor Nutskleuterschool en Binnen de Veste. De opvoering van de musical gold als vrolijk voorgerecht voor de 'zwaardere kost', die later op de avond nog wachtte. Voorrecht Voor de leerlingen van 'Binnen de Veste' is het ongetwijfeld een voor recht een onderwijzer met kunstzin nige capaciteiten als Rinie de Rijke in hun midden te hebben. Professio nele componisten als Benny Vreden hebben bijvoorbeeld wel enkele aar dige jeugdmusicals geschreven, maar het zijn er slechts weinig in getal en de meeste zijn dan ook elders reeds opgevoerd. Bovendien heeft Rinie de Rijke de mogelijkheid zijn teksten toe te schrijven naar de leerlingen, die in een bepaald jaar beschikbaar zijn. Het verhaal over reclamebureau 'Rainbow Production' bood alle ac teurs en actrices dan ook de moge lijkheid op ludieke wijze voor het voetlicht te treden. Bovendien waren de teksten lekker eigentijds en zul len de zesde klasleerlingen zeker hebben aangesproken. Uit de opvoering maandagavond sprak dan ook bijzonder veel inzet en het plezier van het met elkaar bezig zijn. Extra compliment verdiende ook de totale aankleding en enkele kostelijke vondsten, zoals robot Tar- zan en de reclamespots voor Kroko- leer. Ook inspanning Maar, zoals gezegd, na de ontspan ning van deze fijne opvoering, volgde ook de inspanning in de vorm van een toelichting op de vorming van de ba sisschool en een discussie over dit on derwerp. Voorzitster van de ouderraad me vrouw M. R. de Jong-Van Loo had in haar openingswoord reeds herinnerd aan een eerdere gezamenlijke ouder avond toen was gebleken, dat vooral bij de kleuterafdeling nog veel span ning heerste ten aanzien van de nieu we school. Inmiddels kwamen er compromis sen tot stand en ziet het er naar uit, dat de realisering van de school in de Raamstraat binnen afzienbare tijd tot stand zal komen. Mevrouw De Jong sprak dan ook over een zo mo gelijk feestelijke opening in januari. Zij wenste het team van de basis school veel sterkte toe in de moeilijke taak, die nog wacht. ,,Het klinkt van bovenaf allemaal zo mooi, maar het mag geen geld""°kósten",- aldus me vrouw De Jong, die daarmee weer eens de vinger legde op de zere plek in de vorming van het basisonder wijs. Formatieregeling Toekomstig directeur van de basis school de heer G. W. A. Kooman ging in zijn toelichting nader in op de defi nitieve formatieregeling. De geïnte greerde basisschool, dus Binnen de Zaterdag op het Kerkplein BRUINISSE - Een grandioze spektakelshow hebben de leden van de jeugdbrandweer en jeugd-EHBO er van ge maakt op het Kerkplein tijdens een groots opgezette de monstratie, zaterdagavond. Ter „lering ende vermaeck", zou een zeer toepasselijk titel zijn voor de soms komi sche en dan weer ernstige uitbeelding van waar ze een deel van hun vrije tijd aan besteden: het helpen van men sen in moeilijkheden ten tijde van brand of ongeval. Een grote menigte was getuige van de fraaie decors en de verrichtingen van de jeugdigen, prachtig in scene gezet. Tijdens een druk bezochte bra derie, waar schoolkinderen in kraampjes hun waar verkochten, ont stond een zware gasontploffing, ge volgd door brand. Enkele bezoekers van de braderie, realistisch gesminkt en enthousiast gespeeld door leden van de toneelgroep ,,De Komedian ten", raakten daarbij gewond. Vol gens het scenario had de politie het te druk met vakantiegangers om te ko men. Maar de jeugdbrandweer had het vuur redelijk snel onder controle en in het gewondennest maakten de leden van de jeugd-EHBO de gewon den klaar voor vervoer. Dit vervoer gebeurde met een door Salemink ter beschikking gestelde ambulance. Kees Hoogerwerf was de man die Het Kerkplein zoals het er honderd jaar geleden moet hebben uitgezien. Het decor voor hulpverlening door de Bruse jeugdbrandweer en jeugd-EHBO, zaterdagavond. tijdens de demonstratie een en ander aan het publiek uitlegde over de tech nische gang van zaken. Thema van deze demonstratie was het verschil te laten zien tussen een brandje nu en honderd jaar geleden. Geheel in stijl uit die tijd, een eeuw geleden, was het tweede ge deelte van de door het publiek zeer op rpijs gestelde demonstratie. In het bekende huisje woonde opoe en opa, vader en moeder, zeven kinderen, een giet en een orgel. Daarnaast een volkstuintje en enkele konijnen. Ter wijl vaderrustig achter het orgel zat en de pijp nog lang niet aan Maarten gaf, hadden twee onstrante kinde ren, Tonja de Graaf en Wolfert Jume- let, vlak bij het huisje wat stro in brand gestoken. Met een pronkstuk uit het Brand weermuseum in Hellevoetsluis, een bluswagen uit 1803, werd de brand te lijf gegaan. Maar ondanks de primi tieve middelen, zoals de handpomp op de wagen en de emmers, kregen de si achter, de bakker en de kruidenier het brandje rap onder controle. De ze ven kinderen, prachtig in hun Ot en Sien kleding, werden goed verzorgd, hoewel er 100 jaar geleden nog geen EHBO was. Van oude lakens werd verband gemaakt, er was pijlstaarto lie voor de pijn en boter op de brand wonden. Koetsje In een koetsje met paard er voor kwam de statige dokter (Michiel den Herder) aanrijden om te informeren hoe het met de slachtoffers was. Een enorme brok voorbereiding van de leiding van de beide jeugdkorpsen, veel oefenen van de jeugdigen zelf: ze hebben geleid tot een kostelijke de monstratie, waar delnemers en toe schouwers enorm veel plezier aan hebben beleefd. De brand was snel meester. Op de achtergrond de ambulance van Salemink.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4