'De Waterspotter': boekje met toeristische informatie Enthousiasme voor Lee Towers Initiatief van Frank en Frank Asielaanvraag 90 Tamils ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 juli 1985 Nr. 23756 3 Frank de Vos (l.) en Frank Sitzen delen het boekje ,,De Waterspotter" uit op de jachten, die in de Nieuwe Haven liggen afgemeerd. ZIERIKZEE - 'De Waterspotter' is de titel van een zo juist verschenen boekje met toeristische informatie over Zierikzee speciaal bestemd voor de mensen, die hier in de haven voor korte of wat langere tijd hun schip afme ren. Het initiatief kwam niet, zoals in eerste instantie misschien verwacht zou kunnen worden van de VVV- Zierikzee, maar van twee mensen, die met name het Ha venkwartier in Zierikzee een warm hart toedragen, te weten: Frank Sitzen en Frank de Vos. „Het is echt geen overdreven chauvinisme als we zeg gen, dat er ontzettend veel te zien en te beleven is in het Havenkwartier, maar het is meer een gevoel van liefde voor de omgeving," zeggen ze er zelf over in het betref fende boekje. Frank Sitzen - eigenaar van 'Signa tuur' in de Nieuwe Bogerdstraat - kwam als eerste op het idee voor deze uitgave. Hij erkent, dat het idee werd ingegeven door de commerciële drijf veer: de bedrijven in het Havenkwar tier onder de aandacht van de wa tersporters brengen. Hij vond Frank de Vos, voormalig bewoner van het Havenkwartier, bereid mee te wer ken aan de totstandkoming van deze toeristische informatiebrochure. Frank de Vos is vervolgens achter de typemachine gaan zitten en heeft met veel enthousiasme de belang rijkste aanzet ertoe gegeven. Schouwen-Duiveland heeft de af gelopen twee decennia een stormach tige ontwikkeling doorgemaakt. Na de ontsluiting van het eiland heeft met name de recreatie zich explosief ontplooid tot een bedrijfstak, waar in velen direct of indirecteen boter ham verdienen en waar veel (eiland-) bewoners een al dan niet tijdelijke baan vinden. Er zal dan ook niemand bezwaar maken tegen het feit dat er wordt geprofiteerd van de mogelijk heden, die de natuur het eiland biedt en dat daarvan de rijpe vruchten worden geplukt. Maar zoals bij elke oogst, om maar even bij voorgaande beeldspraak te blijven, kan ook hier de aanwezig heid van een aantal wrange vruchten worden geconstateerd. Heel verve lend en kennelijk niet te voorkomen. Is bij een appeloogst nog vrij eenvou dig te voorkomen dat de wrange en rotte vruchten tussen de goede te recht komen, de wrange vruchten van de groei van de recreatie zijn heel wat minder eenvoudig te ver wijderen. In tegenstelling to.t de mededeling van een vertegenwoordiger van de plaatselijke overheid, dat het alle maal wel meevalt in de Westhoek en dat de kranten alleen maar op sensa tie zijn belust, is gedurende de afge lopen winter door het college van b, en w. van Westerschouwen, de rijkspolitie en met name de Renesser middenstand veelvuldig overlegd welke maatregelen kunnen worden genomen om van Renesse weer die oorspronkelijke gezellige familie badplaats te maken. Er is een aantal afspraken gemaakt en besluiten ge nomen. Met andere woorden: de eer ste aanzet om het geweld een halt toe te roepen, is gegeven. Het zal duide lijk zijn dat een in de loop der jaren scheefgegroeide situatie niet binnen een half jaar kan worden rechtgezet. Er zal nog heel wat water over de Schouwse stranden spoelen voordat gesteld kan worden dat het tij is ge keerd en de rust is weergekeerd. Nog vorige week antwoordde een woordvoerder van de rijkspolitie desgevraagd dat het in de Westhoek gelukkig nog steeds rustig was. Na het afgelopen weekeinde is duidelijk geworden dat het met die rust voor lopig weer gedaan is. Het seizoen is begonnen, met alle narigheid die daarbij hoort. Laten wij met elkaar hopen dat het overleg, dat de afgelo pen winter van de grond is gekomen, uiteindelijk mag resulteren in de zo dringend gewenste verbetering van het zomerse woon- en leefklimaat in de Westhoek. Wie het afgelopen weekeinde zijn oor te luisteren heeft gelegd bij de bewoners van het Zierikzeese Ha venkwartier, zal tot de ontdekking zijn gekomen dat ook de sportieve recreatie nogal wat overlast kan be zorgen. Vele bewoners van de Nieu we Haven en omgeving ergerden zich sinds zaterdagavond en -nacht in he vige mate aan het optreden van een aantal van de deelnemers aan het zeilfestijn Deltaweek. Kennelijk on der invloed van alcoholhoudende dranken zouden persoonlijke eigen dommen van omwonenden zijn ge bruikt voor meerdere spelletjes van bijzonder laag niveau. Weggebrui kers zouden op de Nieuwe Haven zijn gemolesteerd of opgehouden, terwijl de conversatie op straat tot diep in de nacht zou zijn gevoerd met de geluidssterkte van een te groot aantal decibels. Het is jammer dat de bewoners met hun klachten bij de redactie van een krant aankloppen. Onze samenle ving kent voor dit soort problemen andere instanties, die tot taak heb ben om hiertegen doeltreffend op te treden. Wij zullen ons in dezen onthouden van enig oordeel, maar iedereen die zaterdagmiddag aanwezig was in de Vierschaar van het stadhuis tijdens de officiële opening van deze Delta- week, zal hebben kunnen constate ren dat er onder de deelnemers zeilsportliefhebbers zijn, die graag even lekker uit de band springen. Want ik heb tijdens mijn bezoeken aan talrijke officiële gebeurtenissen in dezelfde Vierschaar nog nooit mensen gezien die, op eikaars schou ders gezeten, de kaarsen van de aan wezige kroonluchters ontsteken, noch iemand foto's zien verwijderen van het info-bord in de entree van het stadhuis. Ik zal het waarschijnlijk niet ruim genoeg zien, maar dat soort optre dens getuigt van öf een gebrek aan opvoeding öf van een kwestie van „blanke bolster/ruwe pit". Marien Kaat DEN HAAG - Staatssecretaris Korte-van Hemel heeft over de asie laanvraag van de eerste honderd Ta mils een beslissing genomen: onge veer 90 van hen komen niet voor asiel of verblijf in aanmerking terwijl on geveer tien van hen op grond van hu manitaire redenen een verblijfsver gunning krijgen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie maandag meegedeeld. Onder de beschikkingen moeten nog enige handtekeningen worden gezet, alvorens ze deze week worden opgestuurd naar de politiekorpsen waar de verzoeken zijn ingediend. De afwijzingen kunnen meerdere gron den bevatten, zoals het feit dat er een land van eerste opvang is waar de aanvrager al langer verbleef voordat hij naar Nederland kwam. het opge ven van verkeerd of vervalste gege vens (manifest bedrog) en het opge ven van gronden die te zwak waren om voor asielverlening in aanmer king te komen. ZIERIKZEE Stadsplattegrond vernield Voor een bedrag van 2.000,— scha de werd toegebracht aan de stadsplattegrond van Zierikzee, staande aan de Grevelingenstraat kruising Haringvlietstraat. De plat tegrond werd geheel vernield, hoewel de kaart op zich in veiligheid kon worden gesteld. Een bedrijf uit Haar lem zal vandaag of morgen de schade komen herstellen. De dader is onbe kend. Doorgereden na aanrijding Maandag deed de uit Krimpen aan de IJssel afkomstige G. K. aangifte van een doorrijden na aanrijding met schade aan zijn auto tot gevolg. De auto stond geparkeerd op de Westha- vendijk en werd door de aanrijding maar liefst anderhalve meter ver plaatst. Rechtsvoor werd de auto be hoorlijk gedeukt, zonder dat de iden titeit van de dader bekend is. Aanrijding bij rotonde Het niet voldoende uitkijken bij het keren op de Lange Blokw^g was de oorzaak van een aanrijding hij de rotonde, maandagochtend 10.15 uur. C. V. uit Zierikzee reed van de roton de de Lange Blokweg op en keerde met zijn auto op de rijbaan. Daarbij zag hij niet de auto aankomen van E. B. uit Brouwershaven, die frontaal de zijkant van V's auto ramde. Parkeerschade De auto van A. K. uit Enschede werd over de hele zijkant beschadigd, toen A. S. uit Seharendijke aan het parkeren was in de Weststraat. Geslaagd Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen algemene literatuur weten schappen de oud-Zierikzeese Ariene van Westen. burgh-haamstede Orgelfonds Vrijdag 5 juli was de derde avond in de Hervormde kerk t.b.v. het orgel fonds. De medewerkenden, allen uit Haamstede, waren, het kinderkoor ,.de Duinzangertjes" o.l.v. Adriaan Krijger, de muziekvereniging „Witte van Haemstede", o.l.v. Jaap Knuist, en het Interkerkelijk Kerkkoor o.l.v. Mientje Bliek. De solozang was van Elvira Vos, de piano werd bespeeld door Jikke Troost en het orgel door Adriaan Krijger. Er werd een pro gramma geboden met onder meer lie deren uit het Liedboek, van C. Franck, muziek van Pachelbel, Haut- vast e.a. Alles werd goed verzorgd ge bracht voor een, ondanks het mooie weer, redelijk opgekomen publiek. De vierde en tevens laatste avond zal plaatsvinden op vrijdag 23 augustus. HAAMSTEDE Winkeldiefstal J. S. uit Rotterdam werd maandag middag op heterdaad betrapt bij het Hoewel de erin opgenomen wetens waardigheden over Zierikzee zeker ook interessant kunnen zijn voor vele andere bezoekers, werd bij de opzet in' eerste instantie uitgegaan van de belangstelling en mogelijkheden van de watersportei'. Zo werd er bijvoor beeld een speciale fietsroute in opge nomen, speciaal voor dit boekje sa mengesteld door Jan Gelderblom. De tocht voert vanuit Zierikzee langs de zeedijk en het krekengebied naar Ouwerkerk, om vervolgens via de Gouweveerse polder weer naar dc stad terug te keren. In de routebeschrijving wordt de aandacht gevestigd op zaken als vis serij, zeekraal, de caissons, het ont staan van de kreken en verder staat er zelfs een recept voor dc voorberei ding van krukels in opgenomen. a>i - i Stormvlfff'Clkering Gelet op het feit, dat vooral wa tersportei's voor tripjes in de omge ving zijn aangewezen op het open- plegen van een winkeldiefstal uit de kampwinke* van camping Duinhoe ve. Beheerder G. vatte de jongeman (18 jr) in d ekraag en leverde hem over aan de politie. De waarde was gering: voor een bedrag van 35,— aan sex- boekjes wilde hij meenemen. RENESSE Doorgereden na aanrijding Opnieuw een onbekende dader van een aanrijding, nu betreffende een auto van de Duitser U. B. die niet kon opgeven waar zijn auto geparkeerd stond, in ieder geval in het centrum van Renesse. Het gebeurde maandag ochtend 9.40 uur en zijn auto werd links-voor zwaar beschadigd. Aanrijding bij Ginsterveld Samen de uitrit van camping Ginsterveld o en af rijden kan niet. baar vervoer, wordt ook verwezen naar de mogelijkheid tot het bezoe ken van het informatiecentrum op Neeltje Jans. „Als je op Schouwen- Duiveland bent, kan je niet om de Oosterseheldewerken hoen", vinden de auteurs en ze moedigen de wa tersporters dan ook aan de tot stand- koming van dc pijlerdam ook eens van een andere kant dan vanaf het water te gaan aanschouwen. Het boekje bevat verder een bunde ling van enkele historische gegevens van Zierikzee. Zo wordt een korte toelichting gegeven op het ontstaan van de stad en wordt er een hoofd stukje gewijd aan de Sint Lie- vensmonstertoren, waarbij ook de mogelijkheid van bezichtiging wordt genoemd. Tevens is er een wandelroute in op genomen, waarin over een aantal historische panden een nadere toe lichting wordt gegeven. Verder wordt de lezers in het kort wat informatie verstrekt over de Zeelandbrug. Meekrapplant Wellicht voor enkele specifiek geïn teresseerden onder de watersporters is het stukje over de meekrapplant bedoeld. Uiteraard wordt ook de aan dacht gevestigd op de Zierikzeese toe- ristendagen en met name op de akti- viteiten in het Havenkwartier tijdens die dagen. Verder wordt verwezen naar de mogelijkheid van museum- bezoek in Zierikzee en wordt nuttige informatie verstrekt in de vorm van adressen van postkantoor, politie, tandartsen, huisartsen, apotheek en dierenarts. Ook wordt een overzicht je gegeven van de busverbindingen, die er vanuit Zierikzee mogelijk zijn. Een ruggesteuntje voor een goede weersvoorspelling wordt gegeven in de vorm van enkele oeroude weerre- gels, zoals: „Een stralende zonsop komst met een lichte bries kan op veranderlijk weer wijzen". Voor wie het echter wat duidelijker verwoord wil horen, staat tevens de mogelijk heid vermeld het regionaal weerbe richt voor het Deltagebied te bellen. Ten slotte werd er ook een stukje aan de kinderen gewijd in de vorm van een puzzel en een opdracht. Met een goed ingevulde vragenlijst en vier stempels van de aangegeven be drijven, kunnen kinderen terecht bij 'De Gekroonde Suikerbiet' voor het afhalen van een surprise. Adverteerders Een aantal adverteerders in Haven kwartier en omgeving bleek direct enthousiast om mee te werken aan dit initiatief van Frank Sitzen en Frank de Vos. Met hun financiële me dewerking bleek het mogelijk dui zend exemplaren te laten verschijnen en die gratis aan de watersporters uit te delen. Inmiddels hebben, volgens Frank Sitzen, meer ondernemers be langstelling-getoond aan deze uitgave mee te werken. :Bij de volgende opla ge zal daar rekening mee worden ge houden. „Maar", vindt Frank, „dan moet ook het redactionele gedeelte worden uitgebreid, want dat moet het overwicht behouden". Dat ondervonden maandag J. v. S.-P. uit Etten-Leur en J. M. uit Kedichem. De een wilde er af, de ander er op en op de uitrit kwamen ze elkaar tegen met fikse materiële schade tot ge volg. Opbrengst pannekoekactie De opbrengst van de pannekoekac tie, die de peuterspeelzaal Renesse woensdagochtend op de seizoenweek markt hield, was 270,— netto. Wielrijders gewons Op het fietspad van de Vroonweg werd dc wielrijder D. V. uit Renesse gewond. Zijn duopassagier M. B. uit Rotterdam zwaaide wat met de benen waardoor V. de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Op de laone gebeurde eenzelfde on geluk: M. L. uit Gouda kwam met zijn fiets te vallen doordat een voor hem rijdende wielrijder een „onhan dige" manoeuvre maakte. Drie tan den braken af en verder liep hij schaafwonden op in het gelaat. Dok ter Flach verleende eerste hulp. ellemeet Concert Nut en Uitspanning De muziekvereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire verzorgde zaterdagavond een concert voor het Durpsuus te Ellemeet. Begunstigd door fraai zomerweer was de be langstelling groot voor dit muzikale evenement. Vooraf werd een rond gang gemaakt door het dorp, welke door velen werd gevolgd. Bij alle gespeelde stukken werd vooraf een toelichting gegeven door een van de leden van het korps, wat zeer op prijs werd gesteld. De voorzitter van de dorpsraad, de heer De Graaf bedank te namens allen de muziekvereniging voor het concert, mogelijk gemaakt door de financiële medewerking van de evenementencommissie Scharendijke-Ellemeet. Hij sprak de hoop uit dat het concert volgend jaar kan worden herhaald. Een mars sloot het optreden af. nieuwerkerk Oud papier In Nieuwerkerk wordt zaterdag 13 juli oud papier opgehaald. De op brengst is bestemd voor jeugdsocië- teit De Kêête. Verzocht wordt het pa pier gebundeld gereed te zetten. Het ophalen begint om 10.00 uur. oosterland Cursus Bij voldoende deelname wordt 5 september gestart met de cursus „Zelf kleding maken", georganiseerd door de HvP. Voor opgave en verdere inlichtingen kan contact worden op genomen met mevr. Brekelmans, tel. 01114-1967. bruinisse Opbrengst Anjercollecte De Anjercollecte die vorige week in Bruinisse met veel tam-tam werd ge houden door leden van „Nu met Ho pe" en de C. S. B., heeft een aanzien lijk bedrag opgebracht. Was het totaal in '83 818,— en in '84 nog 849,65, nu werd de duizend gulden- grens ruim gepasseerd: 1.125,63. Zo als bekend komt een belangrijk deel ten goede aan het Bruse culturele le ven. Allen die stevig „in de bus" blie zen: hartelijk dank namens alle me dewerkers. Handwerktentoonstelling De jaarlijkse handwerkten toonstelling van leerlingen van de Christelijke lagere school „Op Dreef" wordt vanavond (dinsdag) ge houden in het schoolgebouw. Ouders èn andere belangstellenden zijn van harte welkom. Schoolreis „Op Dreef" Klas twee en drie vn „Op Dreef" zijn met de geweldige chauffeur (Leo) op schoolreis geweest naar Duinrel in Wassenaar. Vele attracties werden met een bezoek vereerd, als de insec tenshow en de kikkershow terwijl het in de spiegelhal lachen was. Ui teraard werd Legoland bezocht en de grote speeltuin. Bij thuiskomst de omgekeerde wereld als gebruikelijk: alle wachtende vaders en moeders bleken verdwenen te zijn, inplaats van de kinderen die normaal onder de banken van de bus verdwijnen. Nu waren het de ouders die zich heime lijk hadden verstopt in de school... Twee dagen later toog het gezel schap van klas vier en vijf naar Arn hem voor eenbezoek aan het beroem de Openlucht-museum. Vooral de oude papiermolen maakte indruk op de leerlingen. Daarna werd het park Rozendaal bezocht met de bedriegert jes als hoogtepunt Bronbeek was het slot van de reis waar oude herinne ringen werden verteld door oud- KNIL-militairen. Via speeltuin Westerbouwing werd de thuisreis aanvaard. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: 0. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17,30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. RENESSE - Zaterdagavond tussen elf en twaalf verzorgde Lee Towers een zeer succesvol optreden van een uur in een afgeladen Bariton te Renesse. Het vele publiek dat u as toegestroomd genoot van een voortreffelijke performance, waarin vele bekende succesnummers ten gehore werden gebracht De populaire Nederlandse zanger wist het publiek tot groot enthousiasme te brengen, ivat onder meer tot uiting kwam in een ovationeel slotapplaus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3