Tweede kamer botst met Rietkerk over nieuwe sterkte-verdeling politie Financiële hulp voor door vorst getroffen fruittelers Korthals Altes voorstander van zomeragenten langs hele kust Politie Wageningen rolt bende autokrakers op Cursuspakket moet buitenlanders wegwijs maken in gemeentepolitiek PPD houct enquête Volgens drie grote fracties moet ook de factor werkdruk, met criminaliteit als belangrijke component, worden meegewogen DEN HAAG - De drie grote fracties in de Tweede Ka mer zijn het niet eens met de nieuwe toewijzing van aan tallen politiemensen over de verschillende gemeenten, die op 1 oktober moet ingaan. In een overleg met de vaste kamercommissie voor poli tiezaken met de ministers Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en Korthals Altes (Justitie) bleek maandag, dat de drie grote fracties er voorstander van zijn om te wachten met het invoeren van de nieuwe sterkte-verdeling totdat ook de factor werkdruk, waarin de criminaliteit een be langrijke component is, in de verdeling kan worden ver werkt. Minister Rietkerk week echter niet voor de druk die de kamercommissie op hem uitoefende. wijl ze nu iets vooruit gaan of op z'n minst op dezelfde sterkte blijven. Kameruitspraak Hermans en Stoffelen (PvdA) brachten naar voren dat in hun visie het laten meewegen van de werkdruk en de criminaliteit zal leiden tot aan zienlijke verschuivingen in de sterkte-verdeling van de politie over de verschillende gemeenten. Na de zomer zullen zij via een kame ruitspraak dan ook proberen de mi nister in de door hen gewenste rich ting te sturen. Rietkerk voerde aan dat de werkdruk ook al een flink ge deelte verwerkt zit in de „fysieke fac toren" die ten grondslag liggen aan de toewijzing per 1 oktober. Rietkerk erkende dat de problemen die er zijn geweest tussen de politie bonden en zijn departement over de herbezetting als gevolg van ar beidstijdverkorting vooral de schuld zijn van zijn departement. De minis ter sprak van „communicatiestoor nissen", waaraan zijn departement „niet onschuldig" is geweest. Herbezetting De herbezetting bij de politie zal 85 procent bedragen, wat neerkomt op 550 extra politiemensen. 50 daarvan wil Rietkerk toewijzen aan de politie-opleidingen om de aanwas van leerlingen op die opleidingen aan te kunnen. 125 gaan er naar ge-i meenten met extra problemen en de overblijvende 375 worden naar ratoj verdeeld over alle gemeenten. De bonden driegden vorige week dei minister met een kort geding in ver band met zijn voornemens, maal trokken dit na nadere uitleg van hel ministerie in. Van de zijde van het dé partement werd de bonden te vei staan gegeven dat zij stukken ontvaw gen hadden die op verkeerd berekeningen waren gebaseerd. Ik bonden gaan nu akkoord met de voo stellen van Rietkerk. Rietkerk vindt dat nu op korte ter mijn een begin moet worden ge maakt met het wijzigen van het oude systeem voor de verdeling van de politie-sterkte, waarbij de aantallen politiemensen werden toegewezen op grond van het aantal inwoners van de gemeenten. In het nieuwe systeem wordt naast het inwonertal gekeken naar het aantal woningen en andere „fysieke factoren", zoals de aanwe zigheid van ambassades, de ver keersdruk, en de vraag of er sprake is van een grensplaats met speciale problemen, die in de toekomst nog in sterkte-verdeling moet worden ver werkt, slechts marginale invloed op de verdeling zal hebben. Minister Rietkerk denkt toedelin gen in verband met extra werkdruk te kunnen verrichten uit 100 man ex tra politiepersoneel die hij in de meerjarenramingen beschikbaar heeft. Duidelijkheid over de invloed van de werkdruk op de vereiste politie-sterkte bestat er pas over eni ge maanden als de nodige studies zijn afgerond. Uit de bijdragen aan het debat van de kamerleden Hermans (WD), Stoffelen (PvdA) en Van Vlij men (CDA) bleek dat de Kamer ge looft dat het meetellen van de werk druk tot een veel grotere herverdeling zal leiden dan de 100 man die Rietkerk ter beschikking heeft. De minister bleek daar anders over te denken en was dan ook onge voelig voor de uitnodiging van de Ka mer om de nieuwe sterkte-toewijzing uit te stellen tot na het gereedkomen van de studies over de werkdruk. VVD-minister Rietkerk kreeg voor al stevige, kritiek te horen van zijn partijgenoot Hermans. Het was dan ook de VVD die het initiatief nam om de zomervakantie van de Kamer te onderbreken vor het overleg met Rietkerk. Nu Rietkerk weigerde om de Kamer tegemoet te komen zal na de zomer nog een plenair kamerdebat volgen, zo zei Herman? na afloop van het overleg. Hij zal de invoering van de nieuwe sterkte-verdeling dan niet blokke ren, maar streeft er naar om de Ka mer via een motie een duidelijke uit spraak te laten doen over de invloed die werkdruk moet hebben op de de finitieve toewijzing van aantallen agenten. Hermans vindt dat de ver werking van de werkdruk namelijk moet kunnen leiden tot veranderin gen in het systeem dat Rietkerk op 1 oktober wil invoeren, zodat extra toewijzingen niet alleen maar be perkt blijven tot de 100 agenten die Rietkerk in de meerjarenramingen beschikbaar heeft. De Kamer maakt zich vooral be zorgd over de politiesterkte van mid delgrote gemeenten als Nijmegen, Breda, Groningen en Heerlen. Deze gemeenten worden geconfronteerd met een criminaliteit boven het lan delijk gemiddelde, zodat de huidige korpsen het werk eigenlijk niet aan kunnen, zo brachten de verschillende woordvoerder naar voren. De proble men in deze gementen voerde Riet kerk tevens aan om juist snel van start te gaan met het gedeeltelijk in voeren van de nieuwe sterkte verdeling bij hantering van de oude norm, alleen het bevolkingsaantal, zouden deze gemeente er namelijk in aantallen politiemensen op achteruit gaan, zo voerde de minister aan, ter- DEN HAAG - Minister Korthals Altes van Justitfe is er voorstander van gedurende de zomermaandti zogenoemde zomeragenten in te zetten in kustplait- sen die overspoeld worden met grote aantallen tffi- risten. Zandvoort is onlangs als eerste gemeeite met zomeragenten gestart. De minister streefter naar om het mogelijk te maken dat volgend jjar langs de hele kust zomeragenten kunnen wordenln- gezet. Hij deelde dit maandag mee tijdens een oler- leg met de vaste kamercommissie voor politiezaken. de nadruk op dat de problmen die zich vooral vorig jaarh de kustplaatsen hebben voorgdaan in feite in eerste instantie ajohol- problemen zijn. Daar kan d'poli- tie ook niet veel tegen doenaldus de minister. Hij vindt dat Ij het signaleren van alcoholproblemen de burgemeester de eerste :ange- wezene is om gebruik te jiaken van zijn bevoegdheden om>p dit terrein regulerend op te trden. De zomeragenten worden in deeltijd aangetrokken, met dien verstande dat zij gedurende de drukke zomermaanden full-time in dienst zijn en daarbuiten niet. Andere oplossingen die ter ver sterking van de politie in de kust plaatsen in de zomermaanden on derzocht zijn, bleken volgens de minister nogal wat nadelen te hebben. Korthals Altes legde er echter WAGENINGEN - De politie van Wageningen denkt met de arrestatie van in totaal zestien Utrechters een bende autokrakers te hebben opgerold en meer dan honderd diefstallen uit auto's, caravans en bungalows te hebben opge lost. De bende maakte in de afgelopen anderhalf jaar voor vele tonnen aan spullen buit, aldus maandag een woordvoerder van de Wageningse politie. Van de buit is nagenoeg niets teruggevonden. De politie kwam de bende op het spoor na de arrestatie van de twee hoofdverdachten, de 30-jarige Utrechter G. K. en diens 26-jarige vrouw. Het echtpaar werd half mei op heterdaad betrapt bij een auto kraak op het parkeerterrein van het Pieter Pauwziekenhuis in Wagenin gen. In de daarop volgende weken volgde de aanhouding van nog eens vier autokrakers en tien helers. K. ging volgens de Wageningse po litie vrijwel dagelijks met zijn vrouw of met andere verdachten op roof tocht. Vanuit Utracht werd meestal de route Zeist - Amersfoort - Apel doorn - Arnhem - Wageningen - Rhe- nen - Zeist - Utrecht afgelegd met be zoeken aan tal van grote parkeerterreinen onderweg. Op alle terreinen sloegen de krakers de afge lopen jaren in totaal vele tientallen keren hun slag. Ook werden vaak campings en bungalowparken op de Veluwe, in de IJsselmeerpolders, in de Achterhoek en in delen van Noord- Brabant en Limburg aangedaan. De buit was volgens de Wageningse politie soms zo groot, dat er een ge huurde bestelauto aan te pas moest komen om alle gestolen spullen, waaronder vooral radioapparatuur en televisies, thuis te krijgen. Volgens de politie bedraagt het to tale aantal door de bende gepleegde autokraken, inbraken en diefstallen overigens veel meer dan de nu opge loste honderd zaken. „Van veel kra ken hebben we echter geen aangifte en de leden van de bende weigeren te praten of kunnen zich door de enorme omvang van het aantal diefstallen ab soluut niet meer herinneren wat ze allemaal hebben gedaan", aldus een woordvoerder. DEN HAAG - „Gemeentepolitiek voor buitenlandgenoten' heeft het cursus-informatiepakket dat de Stichting Burgerschapskunde ui lelft heeft samengesteld om de buitenlanders zo goed mogelijk beslagen tei js te laten komen wanneer zij volgend jaar voor de eerste keer mee mogen >en aan de Nederlandse gemeenteraadsverkiezingen. De eerste exemplaren jn donder dag op het ministerie van Binnenlandse Zaken aangeboden 21 minister Rietkerk en vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van vier grote steden. Het cursusmateriaal, waaraan ook het Centrum voor politieke vormin en het Inter-cultureel instituut een bijdrage hebben geleverd, geeft een uitvoerige beschrijving van het rei len en zeilen van de Nederlandse ge meentepolitiek, en is dan ook be doeld als aanvulling op de - meer summiere - voorlichtingscampagnes van de overheid. Burgemeester Vos- van Gortel, die het pakket namens de gemeente Utrecht in ontvangst nam, roemde het initiatief en benadrukte dat de gemeenten van het materiaal dankbaar gebruik zullen maken. Het cursuspakket is in het Neder lands opgesteld, het ministerie van WVC heeft geen subsidi strekken om de teksten len te vertalen, „want v ders die actief aan de politiek deel willen n< wel aannemen dat ze willen ver- diverse ta- buitenlan- Tederlandse ïen, kun je uk de taal DEN HAAG - Fruittelers en vruchtboomkwekers die afgelopen winter zijn getroffen door vorstschade kunnen een rentesubsidie van de overheid krijgen van vier pro cent. Als die subsidie niet voldoende blijkt kunnen zij nog een „extra" bijdrage krijgen voor herinplant. Fruit telers kunnen afhankelijk van hun situatie een bedrag krijgen van nul tot 20.000 gulden per hectare, vrucht boomkwekers een bedrag van nul tot 25.000 gulden per hectare. Minister braks van Landbouw en Visserij en het Landbouwschap heb ben over deze regeling maandagmid dag in grote lijnen overeenstemming bereikt De regeling moet nog nader worden uitgewerkt en nog worden goedgekeurd door de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap en het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. De rentesubsidie is gebonden aan een maximumlening van 250.000 gul den en geldt voor maximaal vijf jaar. Getroffen fruittelers en vruchtboom kwekers kunnen een beroep doen op bestaande regelingen zoals het Borgstellingsfonds en de Rijks groepsregeling Zelfstandigen. De rentesubsidie wordt verstrekt als een kweker bijvoorbeeld bij een bank een lening aangaat om nieuwe fruit bomen te planten. Het Landbouw schap is tevreden met de nu overeen gekomen regeling, zo heeft een woordvoerder na afloop verklaard. Uit cijfers van het ministerie, het schap en de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) blijkt dat onge veer 600 tot 700 bedrijven de afgelo pen winter grote vorstschade hebben geleden. Die sexhade wordt geschat op een bedrag dat de tweehonderd miljoen gulden benaderd (directe schade en verlies aan inkomen gedu rende eerste jaren na herinplant). Volgens de NFO is zeker op vijftien honderd hectare schade geleden, on der andere in Limburg, delen van Brabant en Zuidelijk Flevoland. Zon der overheidssteun zou volgens de NFO en het Landbouwschap een aan tal bedrijven door de natuurramp, zo als zij het noemen, het onderspit del ven. enigszins machtig zijn.pm toch zo veel mogelijk menserte bereiken heeft de Stichting Burirschapskun- de bovendien aanvullïde cassette- en videobandjes vervadJigd, waarin de materie in diver landstalen wordt toegelicht. Het pakket zelf beslat uit een al gemeen cursusboek, n werkboek met leesteksten, en v r lijvige bro chures getitel „De gtfeente", „Het beleid", „De verkiezjgen" en „De politiek". Het kost 30 ulden. ZIERIKZEE - Ein juli-begin au gustus houdt de Provinciale plano logische dienst eeijenquête onder kamperders bij de Ier. De afgelopen jare>s het kamperen bij de boer i Zeelanpnorm gestegen. Er zijn zo'n 800 mirtampings geteld. Het is dan ook eenjelangrijke vorm van kamperen gewrden. De reden van ddterke ontwikke ling van het kamden bij de boer - vooral in Zeeland h niet bekend. Zo weet men bijvoojeeld niet of de hoofdzaak is dat epij bepaalde groe pen recreanten eé duidelijke vraag is naar deze vorpvan kamperen of datr er de afgelo{h jaren een tekort is ontstaan aan ldnpeermogelijkhe- den op gewone khpeerterreinen. Met andere wefden: is deze kam- peervorm „ontdet" of is het een noo doplossing bij gtrek aan andere mo gelijkheden? Ot een antwoord op deze vragen te kigen acht de provin cie het noodzaMijk een enquête te houden onder dgebruikers van deze „kamperen bijde boer-terreinen". Vooral met het dg op de toekomstige ontwikkelingsiögelijkheden en het kunnen uitvoefn van een produkt- en marktverk^ning is het van be lang inzicht telrijgen in de huidige ontwikkeling. Voor het onferzoek worden 4 en quêteurs aantrokken, die monde ling hun vragi zullen stellen op de terreinen. Iedere woensdag Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Renesse Fiets- en puzzeltochten. Start en in schrijving bij V.V.V.-kantoor te Renes se tussen 14.00 en 14.30 en 19.00 en 19.30 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Iedere dinsdag tot 5 september V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz- zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur. Iedere woensdag tot 5 september V.V.V.-kantoor. Fiets- en wandelpuz- zeltochten. Vertrek tussen 14.00 en 14.30 uur en 19.00 en 19.30 uur. Maandag 15 tot en met 18 juli Renesse Avondfietsdriedaagse. Keuze uit twee afstanden. Lange afstand start om 18.00 uur, korte afstand om 19.00 uur vanaf het V.V.V.-kantoor te Renes- Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes, tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5^ Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Vertrek om 19.00 uur bij slotlaan aan de Laone te Renesse. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V.- kantoor. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Renesse Rondleiding over het landgoed van Slot Moermond. Start van slotlaan aan de Laone te Renesse nm 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij V.V.V. Bruinisse Bibliotheek. 16.30-18.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de ..Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Dinsdag 9 juli 18.15 Zierikzee Stadhuis. Extra gemeenteraadsver gadering. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Vanaf Sportpark Van Zuyen. Avond- fietsdriedaagse. Start 19.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Commissie welzijn.. 19.30 uur. Woensdag 10 juli Zierikzee Beatrixschool. Vergadering alge meen bestuur. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Vanaf Sportpark Van Zuyen. Avond- fietsdriedaagse. Start. 19.00 uur. Renesse Herv. kerk. Musiconfetti Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Donderdag 11 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00-16.00 uur. Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Vrijdag 12 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Zaterdag 13 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rond Gereformeerde kerk. Rommel en informarkt. Van 9.00-17.00 uur. Hogezoom. Podiumconcert showor kest BMR. 20.00 uur. Brouwershaven Markt. Braderie 'De Brouwse Dag' met muziek-play-in. Aanvang 11.00 uur. Verenigingsgebouw Bob-pop concert. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier. 10.00 uur. Zondag 14 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Maandag 15 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Jaap Jan Hunze, bas bariton en Frans van Tilburg, orgel. 20.00 uur. Dinsdag 16 juli Zierikzee Bioscoop. Amadeus. 20.00 uur. Woensdag 17 juli Renesse Nederlands Hervormde kerk. Zuid- Amerikaanse folkloristisch program ma. 20.00 uur. Donderdag 18 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met dia-serie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ned. Herv. kerk. Orgelconcert, Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken 18.30 tot 19.15 uur. Maandag 22 juli Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Maandag avondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Harry Hamer, orgel. 20.00 uur. Dinsdag 23 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Gerard Dekker, or gel en clavecimbel m.m.v. Willie Bil. orgel. 20.00 uur. Donderdag 25 juli Zierikzee Gasthuiskerk. Open kerkdag met diaserie, orgelspel en middagpauze- dienst. Van 10.00 tot 16. 00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2