streeknieuws De Werkplaats in Renesse ZILT ALS DE ZEEWIND Wijziging programma orgelconcert dinsdag Bariton Henry Blackmon zingt in de Grote Kerk ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE 4 Nieuwe pedaalkas Herv. kerk te Renesse Optreden Senioren Orkest in Zierikzee Aanrijding met gewonden Topjaar voor Hollandse nieuwe Reitsma's weg uit Bruinisse Hypotheek informatie Onroerend goed informatie Vakantie voor Speel-o-theek ZIERIKZEE - Door ziekte van de concertgever Arie J. Keijzer heeft het programma voor het eerste orgelconcert, tijdens de dinsdag te hou den toeristendag in Zierikzee in de Nieuwe Kerk, een wijziging onder gaan. De bekende organist Bram Beekman bleek bereid de plaats van Arie J. Keijzer over te nemen. Bram Beekman heeft een pro gramma samengesteld met wer ken uit de Barok en werken uit de Romantiek. Het programma start met de be kende Toccata en Fuga in d van Bach, gevolgd door een Trio en een Fuga, beide in de toonsoort G. De werken uit de Romantiek begin nen met een canon van R. Schu mann. Dan volgt een Sonate van F. Mendelssohn (Sonate 1 met de del den allegro moderatoe en adagio). Het publiek mag daarna een thema opgeven waarover de orga nist zal improviseren. Het programma eindigt met een Fantasie voor orgel van Saint- Saens en als feestelijk slotstuk staat een Marche en een Sortie op het programma van de componist Lefébure-Wély. De orgelwandeltocht om half vier gaat gewoon door. ZIERIKZEE - Het tweede concert in de serie 'Zomer- concerten op de dinsdagmiddag' in de Grote- of Nieuwe Kerk te Zierikzee wordt op dinsdag 16 juli verzorgd door Koos Bons, organist te Maassluis en de bariton Henry Blackmon uit Den Haag. Beide musici hebben een boei end programma opgesteld met voor 'elk wat wils'.' Koos Bons begint met variaties op een studentenliedje uit de zestiende eeuw van J. P. Sweelinck en vervolgt met een Offertoire van de Franse componist Couperin. Samen met de bariton Herny Blackmon wordt dan uitgevoerd praise the Lord" van Greene, In Nomine Domine van Jos. Haydn en The trumpet shall sound van G. H. Handel. Van dezelfde com ponist speelt Koos Bons een vrolijk orgelconcert, bestaande uit drie de len. Henry Blackmon vervolgt dan met een tweetal zeer bekende wer ken: Die Ehre Gottes van Beethoven en The holy City (De heilige stad) van St. Adams. Vervolgens speelt Koos Bons een uitbundig 'Allegro Vivace", de finale van de 5e orgelsymfonie van Widor, waarna het concert besloten wordt met een aantal negro spiritu als. Over één spiritual zal Bons een orgelimprovisatie houden. Bach De organist Koos Bons studeerde KNOKKE - De Nederlandse Vara- ploeg heeft zaterdag in de Belgische badplaats Knokke de „Knokke-Cup- 1985" gewonnen. Aan deze prijs is een geldsom van 250.000 frank (bijna 14.000 gulden) verbonden. HELMOND - Een brand bij Hart- mann's Meubelfabrieken Helmond BV in Helmond heeft in de nacfit van zondag op maandag een schade aan gericht van een half miljoen gulden. De brand is vermoedelijk gesticht. De politie heeft sporen van een in braak gevonden. bij Piet van den Kerkhoff, Cor Kee en improvisatie bij Marcel Dupré. Sinds zijn 17e jaar geeft hij in binnen- en buitenland concerten. Ook trad hij voor verschillende radiostations op. In de jaren 1958 en '59 gaf hij in Rot terdam een intergrale uitvoering van Bach volledige orgeloevre. Hij com poneerde koraalvoorspelen, kerkcan- tates, liederen en o.m. een suite en concerto voor orge. Van hem versche nen vele orgelplaten. Porgy and Bess Henry Blackmon werd in North Ca rolina geboren. Hij studeerde o.m. aan de Howard University. Hij werd aangesteld als assistent muziekle raar aan de Sham University. Door een radio-optreden in New York werd hij uitgenodigd een tournee door Eu ropa te maken met dé uitvoering van Porgy and Bess. Na een auditie in Eu ropa werd hij uitgenodigd voor een debuut met een recital in de Diligen- tia in Den Haag. Sinds die tijd is hij in Europa gebleven. Naast zijn vele optredens in heel Europa als concert en oratoriumzanger is hij Director of Music van de Amerikaanse Protes tantse Kerk te Den Haag. Tevens is hij oprichter en dirigent van het 'Henry Blackmon Koor' te Maassluis. Het concert begint om 14.00 uur. Om half vier wordt ér vanuit dezelf de kerk een orgelwandeltocht geor ganiseerd langs diverse orgels in Zie rikzee. Het betreft een informele tocht waaraan geen kosten zijn ver bonden. De tocht staat onder des kundige leiding en duurt ca. 90 minu ten. TEL AVIV - Bij twee bomaanslagen in Groot-Tbl Aviv zijn zondag vijf mensen gewond. Naar een Moskee in de buurt van het strand werden gra naten geworpen. RENESSE - De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Renesse heeft vorige week het besluit geno men om bij de restauratie van het Oberlinger-orgel ook de kas te laten restaureren. Dat houdt in dat er een nieuwe pedaalkas nodig is. Deze extra werkzaamheden, met inbegrip van het schilderwerk, ver hogen de kosten met 31.000,—. Er zullen nog verscheidene activi teiten worden opgezet om dit bedrag bijeen te brengen. Nog drie maal zul len leden van de organisatie op de markt staan, de eerste keer woensdag 10 juli. Verder wordt gewerkt aan de organisatie van een internationale zangdienst, gepland voor begin au gustus. ZIERIKZEE - Het Senioren Orkest Zeeland treedt zaterdag 2 november op in de Concertzaal te Zierikzee. Het concert wordt gegeven in ver band met het eerste lustrum van het Orkest. De gemiddelde leeftijd van de 45 leden is 69,2 jaar. Zij repeteren elke woensdagmiddag in Kapelle on der leiding van dirigent Daan Burger. Gemiddeld eenmaal per maand treedt het Orkest op voor bejaarden- groepen. In het kader van het lustrum geeft het Orkest ook optre dens in Kapelle en Aardenburg, te weten op zaterdag 21 september en zaterdag 5 oktober. Het optreden in Zierikzee begint om 16.00 uur. ZIERIKZEE - Er vielen donderdag ochtend twee gewonden bij een aan rijding op het kruispunt Schuurbe- que Boeyestraat en Mulockstraat te Zierikzee. Nadat een arts ter plaatse de gewonden had onderzocht werd een van de gewonden naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd. De andere mocht naar huis. De aanrijding ontstond doordat bromfietser I. R. uit Nieuwerkerk, rijdend op de parallelweg van de Schuurbeque Boeyestraat in de rich ting .van het Jannewekken, geen voorrang verleende aan automobi liste J. R.-T. uit Zierikzee. Deze laat ste kwam uit de Mulockstraat en wil de eveneens in de richting van het Jannewekken. Zowel de bromfietsbestuurder als zijn duo-passagiere J. v. d. W. uit Dreischor raakten bij de aanrijding gewond. De laatste werd overge bracht naar het ziekenhuis. RENESSE - De 'Doe het zelf'winkel van Leo Lemsom aan de Hogezoom in Renesse, di sinds 1976 kortweg 'De Werkplaats' fieet, is eigenlijk al meer dan vijftig jaar werkplaats, maar dan als timmermanswerkplaats van de broers Louis en Gijsbert Kappers. Op bovenstaande foto uit 1935 staat Louis Kappers (1899-1960) geheel links voor de toen enkele jaren ou de timmerwinkcl. Helemaal rechts is zijn tien jaar jongere broer Bert te zien. Momenteel geniet hij van zijn welverdiende rust in het belendende pand rechts. De foto dateert stellig uit 1935. omdat toen de woning van Louis Kappers werd gebouwd. Links op de foto is de stelling nog te zien. Nu is die woning in middels veranderd in Boutique Casanova. Tussen de beide broers Kappers bevindt zich verder vader G. Kappers. Diens vader L. J. Kappers kwam in 1862 vanuit Mijnsheerenland als leerling- timmerman aan de Lange Reke wonen naast zijn baas wagenmaker De Roo. Later begon hij voor zich zelf in hotel 'Het Wapen van Zeeland' met daarachter de omgebouwde paardestal als werkplaats. Vandaar gingen de broers Kappers naar de Hogezoom. Jaren lang prijkte het bekende bruine bord met gele letters op de nieuwe timmerwinkel: 'Timmermanswinkel G. Kappers, anno 1862' (zie foto). De vierde man op de foto - tweede van rechts - is de timmermansknecht C. van der Maas. Later vertrok hij naar Haamstede. Vele huizen in Renesse en om streken werden destijds door hem gebouwd. Het was de zaak van het dorp. Het origineel van de foto is te zien in restaurant Le Rabot, schuin tegenover De Werkplaats. In 1977 werd het restaurant geopend. Ei genaar E. M. Rijstenbil was geboeid door de timmer mansgereedschappen van zijn buurman. Hij kocht meer dan 120 stuks gereedschappen, voornamelijk profielschaven, en hing deze tegen enkele wanden van zijn restaurant. 'De Schaaf' werd zo de naam van het restaurant. Omdat in de culinaire wereld het Frans de meest gebezigde voertaal is, werd 'De Schaaf' omgezet in 'Le Rabot'. Gijsbert Kappers meende dat de foto niet mocht ontbreken temidden van zijn voormalige gereedschappen. Vandaar dat ze nu in 'Le Rabot' hangt te prijken. SAO PAUIX) - Het op 6 juni in Bra zilië opgegraven skelet is ,,met hoogste waarschijnlijkheid" dat van de nazi-kamparts Josef Mengele, naar wie 40 jaar was gezocht in de he le wereld. Dit is zaterdag vastgesteld door de Braziliaanse autoriteiten bij de officiële afsluiting van het onder zoek naar de zaak Mengele in Brazi lië. KLOOSTERZANDE - Met de over winning van Cees Priem in het prof criterium van Kloosterzande was de wielerploeg van Jan Raas dit week einde ook succesvol op eigen bodem. De zwager en vroegere knecht van de jongste en succesvolste ploegleider van dit moment was de snelste van een groep van vijf vluchters. BRUINISSE - Het jaar 1985 wordt een topjaar wat de consumptie van Hollandse nieuwe betreft. Deze consumptie ligt begin juli al 20% boven die van 1984. Dit heeft waarschijnlijk twee oorzaken, de uit nemende kwaliteit (nog beter dan vo rig jaar) en de iets lagere prijs. Ook de stuntverkoop van een aan tal grootwinkelbedrijven heeft om- zetverhogend gewerkt. De 20.000 ton maatjesharing, waar op gerekend wordt dat ze verkocht kunnen worden zal dan ook zeker worden gehaald, meent men in han delskringen, terwijl daarnaast 20.000 ton zure haring ook aan de man zul len kunnen worden gebracht. Het eni ge dat tegenvalt is de hoeveelheid ha ring die in de centrale Noordzee te vangen is. Volgens de voorspellingen van de biologen zou die groter moe ten zijn. BRUINISSE - Tijdens een gezellige en ongedwongen receptie heeft de fa milie Tj. Reitsma vrijdagavond af scheid genomen van Bruinisse en omgeving met een uitgebreide sere nade door het muziekgezelschap „Nu met Hope" zoals gebruikelijk aange vuld met „Oefening en Uitspan ning". De familie Reitsma komt van oor sprong uit Eindhoven, waar de heer Reitsma deel uitmaakte van de Phi lips directie. 22 jaar geleden zochten ze een plaatsje in Zeeland waar het goed toeven zou zijn. De keuze viel op Bruinisse waar een arbeidershuisje leeg stond, behorende bij de boerde rij Dijkzicht van de heer P. J. Hanse. De Reitsma's pasten zich geweldig goed aan bij de zeden en gewoonten van Bru. Het arbeidershuisje werd na diverse verbouwingen een riant bui tenhuis en in de tuin werd het motto van wijlen de Chinese leider Mao toe gepast die in zijn tijd de slagzin we reldkundig maakte „Laat duizend bloemen bloeien", de tuin werd een waar lusthof. Mevrouw Reitsma nam deel aan het Bruse verenigingsleven en spe ciaal voor het tot stand komen van de Oudheidskamer zette zij zich in. Veel vrienden De heer Reitsma werd enige jaren geleden gepensioneerd en het echt paar vestigde zich mettertijd in Den Haag. Het heen en weer reizen tussen hoofd woning en buitenverblijf begon toch bezwaarlijk te worden zodat men besloot het huisje te verkopen. Ze wilden echter niet met de noorder zon vertrekken en daarom werden vrienden en bekenden uitgenodigd voor de afscheidsreceptie vrijdag waar eerst goed bleek hoeveel vrien den het echtpaar in de loop der jaren had gemaakt. Niet alleen binnen maar ook aan gene zijde van de Oude Dijk. Het deed de Reitsma's goed, de vele vrienden en de muziekserena- des. Ze zullen worden gemist in de vis sersplaats, maar op hun beurt zullen ze nog vaak terugdenken aan hun buitenverblijf en beamen dat het een goede tijd geweest is en een prima keus in 1963 deden, toen de recreatie nog in de kinderschoenen stond. 5 jaar vaste rente met gemeente garantie Annuïteiten Lineair Leven G«ldv«ratrekk*r werke lijke rente opge geven rente opgegeven rente Oeldvuilitkkn werke lijke rente opge geven rente Zwolsche Alg. 735 73 73 Zwolsche Alg. 7,60 73 Bonds. Centr. Ned. - - 7,7 Prudential 7,66 73 RPS 8,19 73 78 Delta Lloyd 830 88 Ver. Spaarbank 8,19 73 78 Equity Law 830 88 C en E Utrecht 8.19 73 78 Nationale Ned. 830 88 Direktbank 8,19 73 78 NOG/deJong 830 88 NMB 825 83 88 RVS 830 88 Bondsp.Mid 'N/onbij 825 73 76 Lev Verz.Utrecht 830 88 Nutssp. 's-Grav. 830 73 73 Wmterthur 830 88 RaboHypoth. 833 73 73 Behalve het rentepercentage is bij Nutssp. West Ned. 834 73 73 de beoordeling van welke verze keraar het beste bij u past van belang te weten hoe de elementen premieheffingafkoopwaarde, Woonfonds Holl. 836 73 78 Metallicus 8,42 8,0 88 HNG 8,43 73 7.9 winstdeling enz. er uitzien. De NVM-makelaar beschikt over uitvoerig documentatiemateriaal per verzekeraar. HNMLG 8,43 73 79 Mees Hope 8,44 73 79 Avista Bank (CL) 8.46 8,0 8.0 ABN(ABHK) 8,46 8.0 8,0 AMRO 8,46 73 79 Bouwfonds N.G. 8,46 73 79 Ennia Hypoth. 857 8,1 8,1 Utrecht 861 82 82 Andere vormen opge geven rente Nat.Ned.'Optie' 862 82 82 AMEV Hyp.Bedr 862 8,1 8,1 Geldve»txekk«r Bank v. Hyp. Fin. 8,65 8,0 88 Roparco krediet 76 W.U.H. 837 82 82 Bouwf. Rente Rust 8,0 F.G.H. 9,04 83 85 Rabo Rente Stabiel 8,1 Bovengenoemde rentetarieven zijn een onderdeel van het N VM-Stappenplan. Via dit Stappenplan vindt de hypotheekberekening op objectieve wijze plaats. Samen met uw NVM-makelaar bepaalt u of annuïteit, lineair of leven u het beste past en wat er over blijft om van te leven. Informatie hierover kunt u in de Stappenplanfolder lezen, die verkrijgbaar is bij uw NVM-makelaar. De geldverstrekkers hebben in hun pakket ook hypotheken met andere rente perioden, bij voorbeeld variabel, 1,3, lOjaar vast. Om de renten met elkaar te kunnen vergelijken staan hier alleen de hypotheken met 5 jaar vaste rente vermeld. De werkelijke rente bestaat uit de opgegeven rente, waarbij rekening wordt gehouden met de invloed van bijkomende kosten (afsluitprovisie), moment van afboeken van de aflossing, betalingstermijnen en de spaarvergoeding over in depot gestorte bedragen ter betaling van rente en aflossing. Voor hypotheken zonder gemeentegarantie geldt, dat de rente plus minus 0 2%hoger is dan bovengenoemde renten Peildatum:24juni 1985 BronStappenplan NVM Prijsontwikkeling bestaande woningen Jaar 1980 1981 1982 1983 1984 Absoluut 171100 153500 138.100 142.100 139.600 Index 1980=100 100 90 81 83 82 F'ebr. 1984 t/m april 1984 f137.900,-. Febr. 1985 t/m apnl 1985 f138.700,- De prijs over de periode februari t/m april ligt plusminus 0,6%boven het niveau van dezelfde periode in 1984 Extreme veranderingen in prijsontwikkeling worden niet verwacht. De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van bestaande woningen Per woningtype en regio kan de ontwikkeling anders zijn Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM ZIERIKZEE - De Speel-o-theek Schouwen-Duiveland, gevestigd in de voormalige kleuterschool in de Mosselstraat zal gedurende de va kantieperiode van 11 juli tot en met 27 augustus gesloten zijn. Desalniet temin bestaat tijdens deze periode wel de mogelijkheid om telefonisch een afspraak te maken voor het rui len van speelgoed. Men kan zich in dit verband richten tot Lukkie Nederhoed, tel. (01110)- 3162; Joke 't Hooft (01110)- 6296 of An ke van Elderen (01110)-6669. Met in gang van 31 augustus zal de ope ningstijd van de Speel-o-theek op zaterdagochtend worden gewijzigd. In plaats van tussen 10.00 en 12.00, zal men er vanaf die datum op zaterdag ochtend terecht kunnen van 10.30 uur tot 11.30 uur. de openingstijd op de wonesdagmiddag blijft gehandhaafd op 14.00-15.30 uur. AMSTERDAM - In de penitentiaire inrichtingen Amsterdam (de Bijlmer bajes) zijn tijdelijk extra bewaarders aangesteld in verband met het tekort aan personeel daar als gevolg van va kanties en ziekte. ZIERIKZEE Geslaagd Rudy Dekker uit Zierikzee is aan het Reformatorisch Vormingsinsti tuut Goes en Anna Jacobapolder geslaagd voor het booglassen (begin ners) NIL. BRUINISSE Burgerlijke stand Geboren Ivo Y. iJlunter, Maria P. van Veltho- ven, Jordy A. Lopatka, Jan S. B. Ju- melet, Arie L. Krijger, Martijn den Boer. Overleden Córnelis Stoutjesdijk, oud 91 jaar; Johanna van Popering, w.v. Kik, oud 91 jaar; Erwin P. Huhnen, oud 68 jaar. Pieter J. Padmos, oud 92 jaar. 64 „Ja, het huisje zei Marjan be dachtzaam. „Weet je nog dat je het zo gek vond dat ik daar iets in te vertel len wilde hebben?" Wim keek haar glunderend aan. „Nou, ik ben blij dat je dat gedaan hebt, want Marie zegt dat het niet be ter gekund zou hebben. Alleen die openslaande deuren, die wou ze. ge loof ik dichtmaken voor de rommel." Marjan gaf hier maar geen ant woord op. Ze zouden ongetwijfeld ge lukkig worden met elkaar, die twee. Er verscheen een ondeugend rimpel tje boven haar ogen toen ze vroeg: „Zeg Wim, en hoe gaat het met je moeder en Marie?" Wim gaf niet direct antwoord maar er verscheen een lachje rond zijn mond. Dan zei hij: „Dat gaat heel best, want moeder vindt Marie net zo'n brutaal nest als Marjan." Wim knikte nadrukkelijk. „Dat heeft ze precies zo gezegd en ze heeft ook eieren voor haar geld ge kozen. Ze bemoeit zich niet met onze zaken en daarom gaat het prima." Ai pratende waren ze voor het huis je van Van Duin gearriveerd. Marjan gaf Wim een hand, sprong van de wa gen en riep hem toe: „Bedankt voor de rit, hoor en komen jullie eens gauw aan?" Tfcrwijl ze van de wagen sprong, had Marjan het gordijn van de woon kamer zien bewegen. Maartje natuur lijk veronderstelde ze en toen ze bin nenstapte zag ze dat het inderdaad zo was. Maartje kwam haar naar de buiten deur tegemoet en leek verbaasd dat ze thuiskwam. „Tbch niks gebeurd?" vroeg ze. „Je komt zo onverwacht." Marjan zag tot haar verbazing dat Maartje er keurig, op z'n zondags, bij liep. Bijna had ze er iets over gezegd, maar ze hield zich bijtijds in. Tenslot te liep ze zelf ook op deze maandag in een mantelpakje in plaats van een werkschort. Ze beperkte zich daarom maar tot de mededeling dat ze nog wat vakantie te goed had en er nu an dere oppas was bij de kinderen, zodat ze er een weekje tussenuit was ge trokken. „Hoe is het met vader?" informeer de Marjan, terwijl ze haar tas onder aan de trap naar de zolder neerzette. „Och, in de tuin natuurlijk," ant woordde Maartje ongeïnteresseerd en ze voegde er nogal scherp aan toe: „Maar ik heb er schoon genoeg van. Al dat gesjouw en geploeter en het le vert nog niks op ook. ik ga de tuin niet meer in." Het opengeslagen romannetje dat op tafel lag maakte Marjan duidelijk hoe Maartje dan haar dag door bracht. Met moeite hield ze zich in om geen hatelijke opmerking te maken. „Ik ga even wat andere aantrekken en dan ga ik bij vader kijken." zei ze en liep de trap op naar het kamertje op zolder dat nog altijd voor haar ge reserveerd was. door ARIETA DE MAN Maartje keek haar afgunstig na. Dat kwam maar weer eens een week je hier uitrusten en de grote dame uit hangen! Ze schudde haar hoofd en verbeterde zich in gedachten. Nee, dat was niet waar, want als Marjan hier was, was ze nooit te beroerd haar handen uit de mouwen te steken. In elk geval bleeft het toch een brutale meid om zomaar midden op de dag met Wijm mee te komen rijden. Daar zou je straks de mensen weer eens over horen! Zo met haar gedachten bij de onver wachte thuiskomst van Marjan begon ze met de voorbereidingen voor het middageten. Ze deed haar schort voor en begon in de keuken te rommelen, eerst met ontevreden gezicht dat ech ter plotseling helemaal opklaarde. Ze kreeg een idee. Een idee dat haar zó goed beviel dat ze voor zich heen stond te neuriën toen Van Duin en Marjan een half uurtje later binnen kwamen om te eten. Tijdens het eten toonde ze zich vol belangstelling voor Marjan en infor meerde zelfs bij Van Duin of hij iets gehoord had van de veilingprijzen. Marjan op haar beurt wilde de stemming niet bederven en deed of ze niets had gemerkt van de gespannen situatie tussen haar vader en Maart je, die blijkbaar al dagenlang perti nent geweigerd had nog een hand uit te steken in de tuinderij. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4