Bloemen houden van mensen gouden speld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag' 4 juli 1985 Nr. 23753 5 moet afschrappen. Onzin! Want dan krijg je juist dat de kopjes gaan hangen. Een roos moet je schuin afsnijden, er mag geen blad in het water hangen en er moet goed voedsel in het water zijn. Als je een roos zó behandelt, zal ie nooit gaan hangen. Het is voorts nog een misverstand, dat als je bloemen bij de bloemist koopt, ze al afgesneden zijn. Dat is ook zo, want anders zouden ze bij ons al gaan hangen. Bij een roos is het zo, dat binnen vijf minuten het afgesneden stukje steel indroogt als die uit het water is. Kom je met de bloemen thuis en je snijdt ze niet opnieuw af, ja De bloemist krijgt dan de schuld, maar het is in feite onkunde van de kopers. Daarom vertel ik er altijd wat bij, om zulke dingen te voorkomen. Ik lever eerste kwaliteit en ben dus niet de goedkoopste met m'n bloemen. Daarom vind ik het zo zonde als de bloemen niet de behandeling krijgt die ze verdienen". Hij voegt er nog aan toe, dat het afsnijden niet alléén voor rozen geldt, maar voor alle bloemen en hoe langer de bloemen uit het water zijn, hoe meer er van de steel (schuin!) afgesneden moet worden. Een tip voor (bijvoorbeeld) ziekenhuisbezoekers: neem een mesje mee en verzorg de bloemen zélf. Het laatste karwei (op de administratie na) van de week is op zaterdagavond een bloemstuk maken voor de Gereformeerde kerk in Haamstede. Elke week, vijftien jaar lang. Zeg het met bloemen. Ook zo'n reclame-zin. Wim Jonker is in staat om bloemen te laten spreken. Bloemen zijn sfeerbepalend op elk moment. Of het nu een bruiloft is of een begrafenis, een opening van een winkel, of gewoon voor een feestje: bloemen drukken gevoelens uit, en het is de taak van de bloemist die gevoelens te verwoorden. Wim zegt het niet vervelend te vinden als met grafwerk zijn stukken één of twee dagen dienst doen. ,,Het is de laat ste eer die men kan bewijzen. Op het tijdstip dat die eer bewezen wordt, moet het bloemstuk mooi zijn. Dan heeft het z'n functie. Ik heb er vrede mee als de bloemen daarna weggedaan worden". Zowel Wim als Hannie Jonker zeggen zich zeer gelukkig te prijzen, zelfs bevoorrecht te voelen met hun klantenkring. Nooit wordt er gemopperd in de zaak, en voor bijzondere opdrachten weet men Jonker ook te vinden. Zo moest hij eens de 'Ostrea' in bloemen uitbeelden en deed het. Uren was hij er mee bezig tot grote voldoening van Dosbouw. De andere dag kreeg hij een stropdas van Dosbouw ,,Het is een dankbaar vak, maar wel erg arbeidsintensief. Het is leuk om ergens bloemen te brengen bij totaal verraste mensen. We horen nogal eens: is dat voor mij Het regent bedankjes, alsof de mensen het voor niets krijgen en dat is bepaald niet zo". Tbkst.HARRY DE WAARD Foto's: JOHAN D. C. BERREVOETS Bij de foto's: Rechts-boven zijn Wim Jonker en Karin bezig met het verzorgen van de zojuist door Jan Hakkenbrak aangevoerde snijbloemen. LinksJan Hakkenbrak (met sigaar) en Wim Jonker. Midden: Karin en Hannie Jonker achter de toonbank Rechts-onder: nog een beeld van het bloemen verzorgen in de kas. HAAMSTEDE - Als óóit iemand de bekende reclamekreet „Bloemen houden van mensen" gestalte kan geven, is dat wel Wim Jonker uit Haamstede. Vanaf z'n twaalfde tot z'n nu bijna vijftigste is Wim Jonker dagelijks tussen zijn bloemen en planten te vinden. Voor 'z'n brood', dat wel, maar het is niet normaal dat iemand elke dag tot in de late avonduren met 'z'n brood' bezig is, dus moet er méér zijn en dat is ook zo: het is zijn hobby. Een prach tig leven overigens als je dag in dag uit volop bezig kan zijn met je hobby. De drie toverletters A.T.V. (Arbeids Tijd Verkorting) zijn in zijn vocabulaire niet te vinden. Wim Jonker hóudt van bloemen en 'dus' ook van mensen. Een ménselijk verhaal derhalve over een doorsnee Nederlander die pas nog werd onderscheiden voor zijn werk met een gouden speld van Fleurop voor vijfentwintig jaar lidmaatschap van deze landelijke vereniging. Wim Jonker drijft samen met zijn vrouw Hannie en nicht Karin een bloemisterij-tuincentrum aan de Hoge Zoom te Haamstede. Alweer vijfentwintig jaar. Een feit dat hij overigens ongemerkt voorbij liet gaan. Op de gouden speld van Fleurop is hij best wel trots. Goud op een zilveren leeftijd wat vijfen twintig jaar toch eigenlijk is, ligt in het feit dat vijftig jaar nooit gehaald wordt door een ondernemer, vandaar. Over Fleurop is Jonker erg en thousiast. Het is de organisatie van landelijke bloemisten (1738 leden) die op èlk plekje in Nederland desgewenst, jaarlijks voor een slordige 27 miljoen in 692 plaatsen in het land een bloemengroet verzorgt. Fleurop is onderdeel van Interflora, de wereldwijde organisatie, met een kleine uitzondering van een paar Oostblok-landen. Interflora kon vorig jaar de magische 50.000 leden grens passeren. Het is gebeurd, dat Jonker binnen een uur na opdracht er zeker van was, dat in een Ierlands ziekenhuis een Haamsteedse bloemengroet werd bezorgd. Zo werkt dat. Eén maal per maand zorgt de organisatie voor een afrekening, de klant betaalt voor de service 2,50 voor bezorgkosten (waar ook in Nederland) plus 2,50 voor administratiekosten. Om er van verzekerd te zijn dat er ook gebracht wordt wat besteld is, werkt Fleurop met universele boeken, die ieder aangesloten bloemist voor handen heeft. De klant kan zo precies zeggen welk boeket hij binnen een uur bijvoorbeeld in Maastricht (van m'n nicht bezorgd wil hebben. De bloemisten zijn via een landelijk dagblad aan een test onderworpen, waarbij sommigen er niet zo best af kwamen. Jonker:„Ik vond die test niet redelijk, het was een momentopname. Maar ergens was het wel goed omdat er inderdaad collega's zijn die er een puinhoop van maken. Die worden weer eens met de neus op de feiten gedrukt op deze manier. Leden van Fleurop worden trouwens geregeld aan een test onderworpen. Via een proefbestelling beoordeelt Fleurop de kwaliteit en de prijs van het geleverde, zonder dat de betreffende bloemist het weet. Is het niet goed genoeg, wordt er een aanmerking gemaakt. Gebeurt dat geregeld, dan wordt men gewoon gewipt als lid. Kwaliteit staat hoog in het vaandel van Fleurop". en ander, overweegt wat hij moet kopen op bestelling, ,,en voor de rest is het gokwerk", zegt Jan, die dit werk al zes jaar met veel plezier doet. Het is overigens opvallend dat mensen die in bloemen handelen zoveel plezier in hun werk hebben. Klokslag zes uur begint het 'gekkenwerk' als de acht veilingklokken beginnen te draaien en Jan Hakkenbrak van hot naar her loopt om zijn inkopen voor die dag te doen. De kwekers voeren laat in de avond aan, de nacht zelf en ook nog in de vroege ochtend. Tot een uur of elf is Hakkenbrak wel bezig op de veiling en kijkt, keurt en koopt bloemen voor zijn vaste achttien klanten in Zeeland en Goeree-Overflakkee. Dagelijks bezoekt hij ze: in Goedereede, Stellendam, Middelharnis, Nieuwe- en Oude Tbnge, Ooltgensplaat, Bruinisse, Brouwershaven, Ooster- land. Haamstede en Renesse,, plus aanvullend nog de rest van Zeeland. In zijn enorme vrachtwagen een assortiment van tussen de honderdvijftig tot tweehonderdvijftig bloemen en planten op verschillende kleur en soort. Elke dag tot een uur of acht in de avond is Jan Habraken langs 's Heren wegen te vinden met óók slechts één doel voor ogen: pure kwaliteit leveren. „Voor tweede keus heb ik nooit belangstelling bijvoorbeeld op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag bij Jonker, maar hij is niet alléén. Er is nog een snijbloemenleverancier uit Rijnsburg, er zijn verder nog specialisten in potplanten en aardewerk, van die laatste groep zijn er zelfs erg veel, met allemaal verschillende specialiteiten. De modetrent in vazen is de kleur wit en dat zal volgens Jonker nog wel een poosje zo blijven. Het echtpaar Jonker samen met nicht Karin vullen de dag verder met het sorteren van het binnengekomen aardewerk, prijzen er op zetten, de bloemen op water zetten en schoonmaken, de kas ui teraard water geven en zeer frequent de telefoon aannemen. Vooral 's middags worden er bloemstukken (bindwerk) gemaakt, waarbij Wim z'n creativiteit kan uitleven, en het moet gezegd worden: hij is daar zeer kundig in. „Na het avondeten duik ik weer de kas in. Als het dan zo stil is en je werkt alleen tussen de bloemen, man, dan maak ik de mooiste stukken", zegt Wim, die daarmee het bewijs levert dat hij écht van z'n vak houdt. Want zo gaat dat elke avond tot een uur of tien. Hij is begonnen als twaalfjarige Jonker is er dan ook terecht trots op, dat Fleurop hem de gouden speld heeft toegekend. Vijfentwin tig jaar kwaliteit leveren van het hoogste niveau, dat is niet niks. Het handhaven van die geroemde Fleurop kwaliteit begint overigens op de veiling en dus in het geval Jonker bij de grossiers. Jonker ging vroeger zelf wel naar de veiling, maar wil je goed meedraaien moet je toch al gauw om een uur of drie 's nachts je bed uit. Als je dan een druk beklante zaak hebt, blijft er wel erg weinig tijd over om goed werk te kunnen leveren. Bovendien zegt Jonker, dat er op de veiling te veel tegelijk gekocht moet worden. Bij de grossier kun je per bos of per tien bossen kopen, net zoveel als je nodig hebt. en, élke dag vers. Om Wim Jonker van verse bloemen te kunnen voorzien gaat grossier J(an) B. Hakkenbrak uit Ouddorp dagelijks om drie uur in de nacht z'n bed uit, vijf maal per week. Een half uur later stuurt hij z'n vrachtwagen richting Naaldwijk, waar hij eerst het aanbod gaat bekijken. Noteert een gehad, en ik denk dat dat op den duur toch z'n vruchten afwerpt. Vooral elke dag vers plus de mogelijkheid om direct op een vraag te kunnen inspringen, leverde mij een vaste klantenkring op, waar ik al die jaren kom. Ik heb voor de beste zeven klanten (onder wie ook Wim Jonker, red.) een semafoon aangeschaft, zodat ze op elk moment van de dag mij kunnen bereiken voor een spoedbestelling of specialistisch werk", zo zegt Jan Hakkenbrak. Na elf uur rijdt hij zijn route en voordat de bloemen bij Wim Jonker bezorgd worden, heeft hij er al een lange dag opzitten. De dag voor Wim en Hannie Jonker begint omstreeks acht uur in de ochtend met het verzorgen van snijbloemen: opnieuw afsnijden waar nodig, water bijvullen, opnieuw schikken en vooral niet vergeten, voedsel in de vazen doen. Een langdurig karwei, omdat tussendoor ook de klanten bediend moeten worden en de eerste bestellingen binnenkomen. In de loop van de dag arriveren de grossiers met verse bloemen van de veiling. Jan Hakkenbrak komt jongen met het kweken van plantjes. Begonia's weet hij nog. in het bedrijf van z'n vader die groentekweker was. Een deel van de druivenkas werd daarvoor ingericht en de handelsgeest zat er ook al vroeg in, want de jonge Jonker verkocht ze eigenhandig en verdiende zo zijn eerste geld. Vlak voor de ramp was het bedrijf uitgegroeid tot een heuse bloemisterij, maar de ramp maakte daar een einde aan. Vader Jonker kocht daarna het huidige bedrijf, Wim ging twee jaar naar Aalsmeer op school om zich verder in het vak te bekwamen. Vooral het kweken bleef zijn grote hobby, maar daar komt nu weinig moer van. Het bloemschikken, bloemen arrangeren of zelfs een stuk 'componeren' heeft nu zijn liefde. Voorlichting geven bij aankoop van bloemen doet hij graag en is naar zijn mening ook nodig. „Er wordt een hoop onzin vertelt over bloemen", is zijn stelling met als voorbeeld het behandelen van rozen. „Hoe het fabeltje de wereld is ingekomen weet ik niet. maar er wordt zo vaak gezegd dat je rozen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5