a I Gezamenlijk optreden Zeeuws Koperorkest en brassband Apollo OPERATIE DORPELBALKEN VANOCHTEND GESTART c Dit jaar sanering licht verontreinigd terrein aan Zandweg DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Proefschrift Historisch decor Bloemen en mensen Singelloop Dr. G. H. M. Verberne heeft een proefschrift het Zierikzee levert het historisch decor voor Pictu- Bloemist Wim Jonker uit Burgh-Haamstede Simon Blom evenaarde tijdens de achtste Sin- licht doen zien omtrent Enkele aspecten van re Holland. In de nacht van dinsdag op woens- kreeg onlangs de gouden speld van verdienste gelloop in Zierikzee zijn beste prestatie van bejaarde patiënten met factura colli femoris". dag vonden de opnamen daarvoor plaats, van de Fleurop-organisatie. Een uitvoerig ge- 1979. Leon van der Velden pakte de zege. (Pag. 3). (Pag. 4). sprek. (Pag. 5). (Pag. 7). DONDERDAG 4 JULI 1985 141ste jaargang Nr. 23753 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Veel werk blijft nog te doen en zal er nog overblijven, en aan niemand zal de gelegenheid onthouden worden er het zijne toe bij te dragen. Seneca UW Honda-dealer voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 W] b.g.g. 1585 of 1385 HM BURGH-HAAMSTEDE - Eind van dit jaar zal het terrein aan de Zandweg te Burgh-Haamstede worden afgegraven. In verband met een uiterst geringe olieverontreiniging ter plaatse moet de bovenlaag wor den verwijderd. De heer H. B. Veerman, milieu ambtenaar van de gemeente hoopt dat in september bekend is waar de verontreinigde grond naar toe moet. ,,Dat zal het grootste pro bleem worden," meent hij. Veer man hoopt dat in oktober met het afgraven kan worden begonnen. De vervuiling is zo gering dat Veerman denkt dat de afgraving in één a twee dagen kan worden uitgevoerd. Voorheen was op het terrein aan de Zandweg het transportbedrijf van Rademaker gevestigd. Na een overeenkomst met de gemeente is dit bedrijf verplaatst naar de Dap- perweg te Burgh-Haamstede. Dit jaar wordt in Zeeland ook met de sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek te Vlissingen en een terrein aan de Maartensbroersweg te Hansweert begonnen. Het terrein in Vlissingen is nu in gebruik als speelplaats. De grond is plaatselijk sterk veron treinigd met ijzercyanide en poly cyclische aromaten. Het grondwa ter is matig tot sterk vervuild met ijzercyanide en naftaleen. Op het terrein in Hansweert was vroeger een transportbedrijf ge vestigd. Het ligt in het reconstructie- en saneringsplan Hansweert-West. Het grondwater is verontreinigd met minerale olie en tolueen, de grond met minerale olie, polycyclische aromaten en lood. Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen I 147,80 doch slechts 1123,16. Naam I I Adres i Plaats postcode j Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. DREISCHOR - Op de muziektent aan de Ring te Dreischor wordt zaterdag 6 juli een concert gegeven door de brassband Apollo uit Domburg. Wegens ziekte van dirigent A. L. Wallenburg is dt. detectie in handen Van de tweede dirigent, René Passenier. Hij maakt overigens ook deel uit van het Zeeuws Koperkwartet, dat gezamenlijk met Apollo optreedt. Het concert van de brassband zal dit keer worden onderbroken in ver band met een optreden van Het Zeeuws Koperkwartet o.l.v. Ab Brou wer uit Kapelle-Biezelinge. Dit kwar tet heeft reeds een goede reputatie opgebouwd, echter voor Schouwen- Duiveland betekent dit hun eerste op treden. Hun programma bestaat uit allerlei soorten muziek van klassiek tot modern. Zeker voor de leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool is dit optre den ook zeer aan te bevelen, daar ve len van hen les hebben van één van deze muzikanten. Hun programma zal bestaan uit de volgende werken: 1. Toccata, Edmund Haines; 2. Petite Suite Op. 33 nr., Jan Koetsier, de delen: I Prelude, II Air, III Signal, IV Cantique en V March; 3. Pops for Four, Chris Hazell, de delen; I Hallelujah Drive, II Close Harmony en III Steppin' Out. Vervolg pag. 6 De Taklift 4, 's werelds grootste drijvende bok, enkele tientallen meters van de pijlerdam vandaan, met voorop het (zwarte) hijsframe met de eerste van -de zestiewdorpelbalken voor het deel van de stormvloedkering in het sluit gat Hammen. Van de dorpelbalk, die-een lengte heeft van veertig meter en acht bij acht meter breed en hoog is, steekt slechts een ,,reep" (lichtgekleurd) van een meter boven water uit. Er bevindt zich dus nog zeven meter van de balk onder water, en ook onder water speelt zich het belangrijkste deel van het plaatsen van de dorpelbalk af. Het NOS-journaal (met Verslaggever Willem Bemboom) zendt vanavond beelden uit over dit werk in de Oosterscheldemonding. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Tropisch warm Eerst zonnig; in de loop van de dag plaatselijk een onweersbui, het eerst in het zuiden van het land; minimum temperatuur omstreeks 16 en maxi mumtemperatuur rond 30 graden; matige wind, eerst uit zuidoost, in de loop van de middag en avond draai end naar zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 8 juli: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: west 4 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: n.west 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 5.27, onder 22.01 Maan op 0.03 onder 8.25 Laatste Kwartier: 10 juli (01.49) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 5 juli 6.15 17.59 11.39 - Doodtij: 12 juni Temperatuur zeewater voor Schouwsc kust: 16.7° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen begint de dag zonnig, waarbij de temperatuur in de ochtend snel zal oplopen tot een tro pische waarde. In de loop van de dag komt er van het zuiden uit bewolking opzetten, die samenhangt met een on weersstoring uit Frankrijk. Verwacht wordt dan ook dat in de loop van de dag plaatselijk een onweersbui kan ontstaan, het eerst in het zuiden van het land. Omdat het in het noordoos ten van het land het langst zonnig blijft, wordt daar ook de hoogste temperatuur verwacht, tot plaatse lijk 32 graden. Het minst warm zal het morgen in Zeeland zijn, maar ook daar wordt het nog een graad of 27. NEELTJE JANS - Van ochtend (donderdag) rond half elf werd het startsein gegeven tot het afzinken van de eerste dorpelbalk in het sluitgat Hammen voor de stormvloedkering Oos- terschelde. De voorbereidingen tot deze operatie begonnen reeds woensdagmiddag om half vijf, toen de Taklift 4, 's werelds grootste zelfva- rende bok, deze dorpelbalk (de Hammen 11) uit één van de bouwdokken op het werkeiland Neeltje Jans oppakte. Een nieuwe fase, een van de moei lijkste onderdelen bij de bouw van de pijlerdam, is daarmee van start gegaan. Het zal een jaar in beslag nemen, voordat alle 62 dorpelbalken in de Oosterschelde zijn geplaatst. In verband met de hoge moeilijk heidsgraad van de plaatsingsoperatie zijn in de eerste maanden van dit jaar uitgebreide proefnemingen gedaan. Dit werk speelt zich namelijk voor het belangrijkste deel onder water af en in de loop van cTe tijd worden de doorlaatopeningen steeds kleiner waardoor de stroomsnelheden toene men. Het plaatsen van de laatste dor pelbalken moet door het nauwer wor den van de doorstroomopeningen gebeuren bij stroomsnelheden die vier maal zo hoog zullen zijn als tij- Advertentie dens bijvoorbeeld het pijlerplaatsen vorig jaar. De pijlers van de stormvloedkering worden onder water verbonden door dorpelbalken en boven water door bovenbalken. De betonnen pijlers en balken vormen dan als het ware de kozijnen waarin de stalen schuiven bewogen kunnen worden. De dorpelbalken zijn in de afgelo pen twee jaren gebouwd in één van de bouwdokken van het werkeiland, dat een maand geleden onder water werd gezet. De balken zijn ongeveer acht bij acht meter breed en hoog en de lengte is ongeveer 40 meter. Het droge ge wicht is 2500 ton. Tot op centimeters nauwkeurig Tbt op centimeters nauwkeurig moeten de dorpels, die voor iedere opening precies op maat zijn ge maakt, worden afgezonken, zonder de andere delen van de stormvloedke ring te beschadigen. Het plaatsen van de dorpels ge- Vervolg pag. 6 Een kijkje tussen de verkeerskokers rechtsen (links) de zogenaamde ha merstukken waartussen zich de schuiven bevinden. De dorpel- en bovenbal ken en de pijlers vormen als het ware de kozijnen waarin de schuiven bewo gen kunnen worden. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1