Vreugde voor geslaagden, zorgen om leerlingental c Kantoor voor Mosselzaken vierde vijftigjarig bestaan met drukbezochte receptie Boeiend en 'swingend' optreden De Drieklank DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAl PÊ NU* Plaatsen dorpelbalken begint woensdag Valpartij op parallelweg met wielrijders Christelijke Scholengemeenschap MAVO/LHNO Drie gewonden bij aanrijding te Noordwelle Gewonde fietser bij Bruse brug De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Koninklijk bezoek Gijzelaars Schot-story De 39 Amerikaanse gijzelaars, die zevenlien De Schot-story in de Bruse gemeenteraad is De stormvloedkering van de Oosterschelde- dagen werden vastgehouden, kwamen van- ogenschijnlijk nog lang niet ten einde. De werken kreeg Koninklijk bezoek. Een uitgebrei- maandelijkse vergadering van vrijdag werd er de beeldreportage van een bliksembezoek, door gekenmerkt. (Pag, 3). (Pag. 4). ochtend in Frankfurt aan, veilig en wel. (Pag. 2). Stokoud record Mark van de Riet verbeterde tijdens wedstrij den in Lisse een stokoud clubrecord bij het polsstokhoogspringen, dat op naam stond van Joop Ribbens. (Pag. 5). MAANDAG 1 JULI 1985 141.stc jaargang Nr. 23751 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Stilzwijgen is de volmaakste bode der vreugde. Ik zou slechts weinig gelukkig zijn als ik kon zeggen hoeveel Shakespeare BROUWERSHAVEN - De ruim zestig belangstellenden die vrijdagavond naar het Tonnenmagazijn kwamen voor een concert door het kamerorkest 'De Drieklank' onder leiding van Henk van Dijk, konden hierbij genieten van goed gespeelde licht klassieke muziek. Na de pauze werd het repertoire ver legd naar jazz-muziek, waarvoor aanzienlijk minder belangstelling bleek te bestaan, maar die zodanig 'de pan uit swingde' dat de overblijvers zich lieten verleiden om 'de beentjes van de vloer' te laten komen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Na in dit 'Bachjaar' te zijn geopend met de Ouverture in B-dur van deze componist die werd vertolkt door het hele orkest, volgde een solo optreden door Mieke van Ham en Jet Cornelis die het concert voor hobo en fagot van Vivaldi ten gehore brachten. De mezzo-sopraan Pauline van der Wulp zorgde voor een hoogtepunt in het concert met de vertolking van het lied van Hector Berloz 'Les Nuits d'été Villanelle, l'Absence'. Een ander solo-optreden werd gevormd door de trompetisten Arie Noordijk en Pim Schrijvers die concert voor twee trompetten in D-majeur van Vivaldi ten gehore brachten. Straus Strausliefhebbers kwamen zeker aan hun trekken vrijdagavond, want niet minder dan drie muziekstukken van Johan Straus werden door het or kest op perfecte wijze gespeeld. Het waren 'Als Flotter Geist' en 'Der Schweine Züchter', beide uit 'Der Zi geunerbaron' en 'Kaiser-walzen'. Ver der speelde het orkest 'Marche Mili taire' van Schubert en 'Movimento Ostinato' van Jurriaan Andriessen. Dansen Het tweede gedeelte van het con cert stond in het teken van de jazz met 'swing-style-music' die werd ge speeld door Loek Schrier (solo-gi taar), Piet Janmaat (gitaar), John Easton (bas) en Henk van Dijk (vi ool). De swingende klanken inspi reerden het overgebleven publiek tot dansen zodat het erg gezellig werd in het Tbnnenmagazijn. Onder het belangstellend oog van ouders, familie en vrienden tekenden de geslaagden hun diploma. NEELTJE JANS - Het ligt in de be doeling, dat woensdag 3 juli in het begin van de avond wordt begonnen met het aanbrengen van dorpelbal ken voor de pijlerdam in sluitgat Hammen. Deze week zal dé Taklift IV er dan nog één plaatsen, volgende week komen er drie aan de beurt en de week daarop twee. Voor de bouw vakvakantie wil Rijkswaterstaat er zeven op hun plaats hebben. De totale tijdsspanne van het plaat sen van één balk met de "Ihklift IV is 37 uren, te beginnen met het ophalen uit het bouwdok IV, het varen naar de Hammen, het afzinken, het plaatsen en het terugvaren; uit en thuis dus. Intussen is men bij de pijlerdam be zig met het inhangen van schuiven, waaraan eerder mankementen waren geconstateerd. Van de inmiddels ge repareerde komen er vier in de Schaar en twee in de Roompot. ZIERIKZEE - Een grote kluwe val lende wielrijders zondagochtend 11.00 uur op de parallelweg van rijks weg 18 ter hoogte van de Alte- kleinsteweg, leverde een aantal ver wrongen onderdelen op plus een gewonde. De Engelsman S. W. stond langs de kant een routekaart te bekij ken, toen een groep wielrijders pas seerde. Van deze groep toerrijders botste een aantal tegen de Engelsman met een massale valpartij tot gevolg. C. v. d. V. uit Pijnacker, ook op de fiets, reed daar nog eens bovenop en liep een hersenschudding op. Dokter Sleegers uit Noordgouwe verleende de eerste hulp. ZIERIKZEE - Na een spannende tijd van wachten op de uitslag van examens en herkansingen, kon vrijdag avond in de aula van de Christelijke Scholengemeen schap aan 86 van de 91 kandidaten het diploma worden uitgereikt. Tijdens de druk bezochte bijeenkomst kon den 42 MAVO-leerlingen en 44 LHNO-leerlingen het fel begeerde papier in ontvangst nemen. Directeur van de CSG de heer A. van Drie stond in zijn openingwoord stil bij de teleurstelling, die de niet- geslaagden moeten verwerken en bij de mogelijkheden, maar zeker ook bij de moeilijkheden, die de gediplo meerden bij hun verdere loopbaan kunnen ondervinden. Ook voor de school zelf zijn er de zorgen over de terugloop van het aan tal leerlingen, zo liet de directeur we ten. Desalniettemin stelde hij vast, dat nu de zon volop scheen, want niet alleen het aantal geslaagden, maar ook de resultaten voor de afzonderlij ke vakken, die meestal ruim boven het landelijk gemiddelde liggen, ga ven aanleiding tot vreugde en dank baarheid. Raad ,,Doe wat je hand vindt om te doen. Wees een zegen voor de wereld om je heen. Dat wens ik jullie toe, namens de collega's, nu onze wegen scheiden", aldus Van Drie. Schooldecaan de heer W. G. Renden gaf vervolgens een exposé van de ver dere plannen van de leerlingen. Hij deed dat op zeer ludieke wijze met behulp van een geluidsmontage, waarop afwisselend bekende Neder landers aan het woord kwamen. Van de geslaagden willen 22 leer lingen gaan werken; 24 gaan naar het MDGO, één naar MDS; één naar MLS; eveneens één naar de Laborato- riumschool; vijf leerlingen gaan naar de INTAS en drie naar VHBO en MTS. Acht leerlingen gaan hun Vervolg pagina 2 Een hoogtepunt van de bijeenkomst in de aula van de Christelijke Scholenge meenschap vormde uiteraard de diploma-uitreiking. NOORDWELLE - Drie gewonden was het trieste resultaat van een aan rijding op vrijdagavond (23.00 uur) op de Lokkershofweg. J. d. V. reed over genoemde weg komend uit de richting Haamstede, toen hij volgens zijn verklaring moest uitwijken voor een inhalende tegenligger. Via een bermpaaltje kwam de auto tegen een boom tot stilstand en werden drie passagiers gewond. J. B. uit Haamste de en C. v. d. S. uit Zierikzee werden licht gewond en konden na behande ling ter plaatse huiswaarts keren, terwijl W. v. d. B. uit Ermelo per am bulance naar het Zierikzeese zieken huis werd overgebracht met voet- en rugletsel. De auto werd total-loss weggesleept. BRUINISSE - Op de parallelweg van de Bruse brug werd zaterdagmid dag K. B. uit Melissant gewond (ge broken knie) en naar het Van Weel- Bethesda ziekenhuis in Dirksland overgebracht. Het ongeluk gebeurde, doordat B. op z'n race-fiets op de pa rallelweg reed en dacht een fietspad te berijden. Hij reed middenop de weg en zag daardoor niet dat uit te gengestelde richting een auto nader de met S. K. uit Amstelveen aan het stuur. Deze laatste kon een aanrij ding niet meer vermijden met als ge volg een frontale aanrijding. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon In de nacht wolkenvelden, moge lijk een bui en plaatselijk mistban ken; overdag af en toe zon en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur omstreeks 13 en middagtemperatuur ongeveer 22 graden; matige wind uit noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 5 juli: Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24graden Windkracht: variabel 2 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noordoost 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 juli Zon op 5.24, onder 22.03 Maan op 22.50, onder 4.36 Volle Maan: 2 juli (13.00) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 2 juli 3.56 16.08 9.28 21.54 Springtij: 4 juli Temperatuur zeewater voor Schouwse kust: 15,1° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer zal de komende dagen zomers worden. Dat zal mor gen al te merken zijn. We krijgen dan af en toe zon, vooral in de middag. Vrijwel overal zal het droog blijven en de temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 22 graden. Alleen in het Waddengebied blijft het onder invloed van het nog vrij koude zeewater enkele graden koeler. Voordat de weersverbetering intreedt moeten we vannacht op wolkenvel den rekenen, waaruit mogelijk nog een bui kan vallen. De temperatuur daalt vannacht tot ongeveer 13 graden. Daarbij ontstaat plaatselijk mist. De wind is merendeels noordwest, matig, kracht drie. Na morgen zet de tendens naar warm zomerweer door. Tbt zaterdag wordt zonnig weer ver wacht terwijl de temperatuur stijgt tot rond 25 graden. De overgang naar dat zomerse weer wordt bewerkstelligd door een hoge- drukgebied dat de komende dagen van de Golf van Biscaje via onze om geving naar zuid-Scandinavië trekt. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maandenl Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. i Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een j jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen f 147,80 doch slechts f 123,16. I Naam Adres I Plaats postcode l BERGEN OP ZOOM - De mosselkwekers van Zierik zee en Bruinisse waren bijzonder talrijk vertegenwoor digd op de viering van het vijftigjarig bestaan van het Kantoor voor Mosselzaken in Bergen op Zoom. Als eer ste werd A. van Velthoven in het zonnetje gezet. Hij viert dezer dagen zijn zilveren jubileum als agent van het Pro ductschap voor Vis en Visproducten, waarvan het Ber gen op Zooms mosselkantoor een onderdeel is. Van Vel thoven is deze functie een belangrijk man in de Zierikzeese mosselvissers-gemeenschap. Vanwege het ju bileum werd hem een cadeau aangeboden. Waddenzee lopen niet altijd parallel, maar ik kan best begrip opbrengen voor de wens het aantal mosselperce len uit te breiden", argumenteerde hij. Klaas Hoekstra, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond en onder voorzitter van het Productschap voor Vis en Visproducten, noemde in een toespraak het Kantoor voor Mossel zaken een peiler waarop het Product schap rust. Spijtig vond hij het even wel, dat hij geen cadeau kon meebrengen in de vorm van een uit breiding van het mosselareaal in de Waddenzee. ..De belangen van mos selkwekers en andere vissers op de Archieven Directeur L. Lucas van het Kantoor voor Mosselzaken was in de archie ven gedoken om en beeld te schetsen van de toestand in het mosselbedrijf in de dertiger jaren. „Die toestand was zeer zorgwekkend, door overpro ductie en ongebreidelde concurrentie. Door middel van het Crisis Mossel- besluit kreeg de overheid grip op de gang van zaken en op 24 juni 1935 Advertentie UW voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 l*J werd het mosselkantoor in Bergen op Zoom geopend", vertelde Lucas. In de vijftig jaar van het bestaan had het Kantoor voor Mosselzakcn vier directeuren. Voordat Lucas in 1982 deze functie kreeg waren er ach tereenvolgens de directeuren Van der Voort, Hemerichs en Van Spluntcr. Het eerste bestuur van 1935 bestond uit mr J. van der Hoeven, burgemees ter van Tholen, jhr Storm van 's- Gravenzande, F. D'Hoogc, Jac. Koorn, G. G. Rammcloo, Jac. Schot BWz uit Zierikzee, W. van den Berg Dz uit Bruinisse, C. Sinke uit Yersc- ke en J. W. Vienings. Jhr mr A. F. C. de Casembroot, toen nog burgemees ter, was voor de oorlog ook nog enige tijd voorzitter als opvolger van mr Van der Hoeven. Later werd hij Com missaris van de Koningin in zijn pro vincie. In 1956 werd het kantoor een afde ling van het Productschap voor Vis en Visproducten en in de vijftiger jaren verhuisde het ook naar een statig pand in de Bergen op Zoomse Stati onstraat. Lucas noemde de huidige mosselverordeningeen hoogtepunt in het vijftigjarig bestaan, terwijl hij de aanleiding ertoe als dieptepunt qua- lificeerde. „Kwekers gingen buiten de veiling om leveren. Dat betekende bijna het einde van het mosselkan toor. De aanleiding was de kwaliteit, die dikwijls niet voldeed aan wat de handel vroeg. Er kwam een eind aan het buiten de veiling om leveren door de leveringen vrij te laten. Dat bete kende ook het einde van het zoge naamde standaardcapaciteitscijfer, een quantum te leveren mosselen, dat voor ieder bedrijf verschillend was. Er kwam een bodemprijs en de han- Vervolg^ pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1