Schoolverzuim bedreigt maatschappij Bruse college uit kritiek rolemmers ZILT ALS DE ZEEWIND Ginjaar-Maas voert een informatiestop in voor bepaalde groep leraren 5 Concept beleidsnotitie schoolverzuim voortgezet onderwijs: Mosselen hebben prima visgewicht Eerste mosselen Zwemwater kwaliteit grote rivieren Zuid-Holland meestal slecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 juni 1985 Nr. 23748 DEN HAAG - Schoolverzuim is zo'n groot probleem ge worden, dat zelfs de gevolgen voor de maatschappij be dreigend zijn. „Een democratie - wil zij goed kunnen functioneren - heeft burgers nodig die voldoende ge schoold zijn om te participeren." De zogenoemde com missie Roethof legde bovendien kortgeleden een ver band tussen kleine criminaliteit en schoolverzuim. Alle reden een beleid te ontwikkelen dat het verzuim terug dringt. Dit schrijft staatssecretaris Ginjaar-Maas van Onderwijs in de concept beleidsnotitie schoolverzuim in het voortgezet onderwijs. De staatssecretaris somt een aantal maatregelen op, waarbij het zwaarte punt ligt op de preventie. Dat neemt niet weg, dat ook op een directe aan pak wordt ingegaan. Daarbij denkt Ginjaar-Maas voornamelijk aan op- vangprojecten. Ze splitst te nemen maatregelen in enkele hoofdstukken: de scholen, gemeenten en provincies en tenslotte een landelijke aanpak. Wat de preventie betreft wordt erop gewezen, dat het belangrijk is dat een schoot* onder meer kan beschikken over relevante kennis, didactische vormgeving, en organisatie en admi nistratie gericht op terugdringing van het verzuim. De staatssecretaris acht het een taak voor de inspectie er op toe te zien dat scholen ook daad werkelijk aan preventie doen. Tege lijkertijd dient een inspecteur ook een stimulerende rol te vervullen bij het opzetten van een pakket maatre gelen binnen een school. Verbeteren De landelijke registratie van ver zuim moet worden verbeterd. Gin jaar wil het verzuimformulier ver nieuwen en daarmee meer relevante kenmerken ervan registreren. Schoolleiders moet nascholing wor den geboden met het oog op onder wijskundige, pedagogische, didacti sche en sociale aspecten van de managementstaak. Het perspectief hiervan: versterking van de preven tieve aanpak. Het uitvallen van een les wil nogal eens leiden tot verzuim van de les uren daarop volgend. De staatssecre taris acht het derhalve nodig leerlin gen niet aan hun lot over te laten, maar ze onder begeleiding binnen de school te houden. De regelgeving binnen het onderwijs zit een effectie ve bestrijding van verzuim af en toe in de weg. Momenteel wordt nog be keken hoe dat knelpunt kan worden aangepast, zodat scholen meer vrij heid hebben adequaat te reageren, zonder dat regels hinderen. Opvangprojecten bestaan al, maar zijn in een aantal gevallen nog onvol doende van de grond gekomen. Be staande projecten worden voortgezet en soms uitgebreid. Op 1 augustus volgend jaar wordt het zogenoemde onderwijsvoorrangsbeleid van kracht. Aan te wijzen voorrangsge- bieden krijgen de gelegenheid, zo zij nog. geen opvangproject hebben, er dan een te beginnen. De staatssecretaris wil van de ge meenten een lijst zogenoemde leer plichtambtenaren. Ze krijgen verder van Ginjaar een brochure waarin mo gelijkheden tot samenwerking tussen diensten en instellingen en overleg met scholen wordt aangekaart. Er wordt contact gelegd met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) om het probleem, en een even tuele 2-ol van de VNG daarin, te bespreken. Leerplichtwet Provincies hebben officieel een toe zichthoudende taak op de uitvoering van de leerplichtwet. Die was tot dus verre uiterst beperkt. De staatssecre taris kondigt aan een duidelijker rol van de provincies te willen bevorde ren, met name wat betreft een actieve benadering van de gemeenten die on voldoende uitvoering aan de leer plichtwet geven. Op landelijk niveau wil Ginjaar de gegevensverwerking van het verzuim uitbreiden. Verder geeft de staatsse cretaris in de notitie aan dat ze streeft naar betere afstemming met verwante beleidsterreinen en andere onderwijssectoren dan het voortge zet onderwijs. Een ambtelijke werk groep die hielp bij het samenstellen van de notitie krijgt tot taak de leer plichtzaken en ontwikkelingen op het gebied van het schoolverzuim te coördineren. Daarnaast ziet de staatssecretaris veel in een landelijk platform waarin de verschillende or ganisaties die werken aan de bestrij ding van het verzuim elkaar van in formatie kunnen voorzien. DEN HAAG - Gemeente- en rijkspolitie kunnen een heleboel da gelijks werk met elkaar aanpakken, zonder dat daarvoor ingrijpende ver anderingen in organisatie, bevoegd heden of beheer nodig zijn. Dit blijkt uit een rapport dat het Coördinerend Politie Beraad (CPB) maandag in Den Haag heeft aangeboden aan de ministers Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie). AMSTERDAM - Amsterdammers krijgen op de woningmarkt in hun ei gen stad weer meer keuzemogelijkhe den, zowel wat betreft financie ringsmogelijkheden als de vorm geving. Er hoeft niet meer noodge dwongen naar groeikernen te worden verhuisd. Wethouder Schaefer van de hoofdstad zei dit maandag bij het slaan van de eerste paal voor een pro ject van ruim 350 premie-C huurwo ningen in Amsterdam-Buitenveldert. UTRECHT - Vanwege de te ver wachten grote stroom bezoekers laten de spoorwegen zaterdag naar de TT- races in Assen vier extra treinen rij den en worden de treinen van de ge wone dienstregeling verlengd. De ex tra treinen vertrekken 's ochtends vroeg uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven richting As sen, aldus NS. EINDHOVEN - Het aantal perso neelsleden van Philips in Nederland stijgt dit jaar met ruim 2000. Die ver wachting heeft mr. R. de Lange, adjunct-directeur sociale zaken uitge sproken in een vergadering van de centrale ondernemingsraad. Dat meldt het maandag verschenen blad. „Overleg", een uitgave van het cen traal intern overleg bij Philips. BRUINISSE - De monsters die aan het Mosselkantoor worden aangebo den bevatten mosselen die klein van stuk zijn (stukstal 110 of meer) maar ze zijn gevuld met een prima visge wicht. Er werd al een monster aangeboden met 36 kilo vis (per 100 kilo mosse len), een visgewicht van 30 kg is geen uitzondering. Deze goede kwaliteit, naast het heersende koele weer, zal er aan mee werken dat de levering niet wordt uitgesteld, zoals vroeger wel gebeur de, maar men zal deze week volop aanvoeren. ZOETERMEER - Staatssecretaris Ginjaar-Maas van Onderwijs en Weten schappen heeft op het ministerie een informatiestop ingevoerd voor een be paalde groep leraren. Het zijn personeelsleden van scholen waaraan, uitslui tend of ook middelbaar dienstverlenend en gezondheidszorgonderwijs, dan wel huishoud- en nijverheidsonderwijs of sociaal-pedagogisch onderwijs (MDGO, MHNO, of MSPO) wordt gegeven. YERSEKE - De eerste mos selen vart het nieuwe seizoen werden vanochtend aange voerd in Yerseke. Vijftien par tijen werden aangeboden en verkocht, tegen overigens lage prijzen. Kopers nemen een wat afwachtende houding aan. om dat in vergelijking met andere jaren de animo om te leveren bijzonder groot is dit jaar. De ze week nog worden zestig par tijen verwacht. De viskwali- teit is uitstekend, zo werd gemeld, en de schelp-grootte aan de kleine kant. Uit de circulaire van Ginjaar-Maas over „Inwinnen van informatie" blijkt dat deze leraren, wat ze al dan niet op advies van de schoolleiding herhaaldelijk wel deden, zich niet langer telefonisch of schriftelijk rechtstreeks tot het ministerie mogen wenden om informatie over onder meer hun rechtspositie en bevoegdhe den. De staatssecretaris verzoekt de schoolbesturen strikt de hand te hou den aan de richtlijn. Het betreffende personeelslid moet de gewenste informatie inwinnen bij het schoolbestuur of de schoollei ding. Het bestuur kan dat ook, want het beschikt over alle bepalingen en richtlijnen die het ministerie heeft gegeven, aldus Ginjaar-Maas. Be staat er twijfel over toepassing of in terpretatie, dan kan het school bestuur zich schriftelijk tot het mini sterie wenden, verklaart zij nog. Ze merkt op, dat de verzoeken om informatie op het ministerie stagne rend werken en afbreuk doen aan de continuïteit van de werkzaamheden van de afdeling(en). De circulaire is deze week verstuurd naar alle bestu ren van genoemde scholen. De direc teuren en het overige personeel moe ten kennis van de nieuwe richtlijn nemen. Het MDGO werd vorig jaar inte graal ingevoerd. De operatie is nog niet volledig doorgevoerd. Het nieu we onderwijs is in de plaats gekomen van een reeks middelbare beroepsop leidingen. Afgesproken is, dat de op leidingen bij het aantrekken van leerkrachten zoveel mogelijk docen ten benoemen die door de verande ringen boventallig zijn geworden. De vakbonden vonden het met name so ciaal gezien een goede zaak. Het mi nisterie hoefde aan een opnieuw be noemde boventallige geen wachtgeld meer te besteden. Door omstandigheden functioneer de dit benoemingsbeleid niet goed, naar drs. H. K. Nijhuis, adviseur voor MDGO van het Nederlands Ge nootschap van Leraren TNGL) desge vraagd heeft toegelicht. De be langstelling voor de onderscheiden opleidingen was niet altijd volgens de verwachtingen en niet elke boven tallige is in een nieuwe situatie ook de meest geschikte. Eerder deze maand kondigde Ginjaar-Maas in een circulaire dan ook een algemene maatregel van be- ARNHEM - Justitie in Arnhem gaat onderzoeken of het mogelijk is om adverteerders die reclame-bood schappen laten uitzenden via illegale radiozenders, strafrechterlijk aan te spreken. Het zijn volgens de Arnhem se hoofdofficier van justitie mr. H. Peijnenburg vaak juist de adverteer ders, die exploitatie van illegale zen ders mogelijk maken. Peijnenburg schrijft dit in het jaarverslag over 1984 van het arrondissementsparket Arnhem. Woensdag 26 juni Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.30 uur Gil en Julie 14.35 uur Knobbel en zijn vrienden 14.45 uur De smurfen. Er is kommer en kwel als Grote Smurf ziek is. Er kan slechts baat gevonden worden bij een smurfsteen, maar ja, waar is die te vinden? 15.10 uur Emma en haar opa 15.20 uur Teddy Hangoor 15.30 uur De film van ome Willem 16.00 uur Calimero 16.10 uur Bassic en Adriaan. De twee clowns trekken een caravan aan hun fiets mee. 16.35 uur Suske en Wiske. Sidonia raakt haar tas kwijt en het raadsel van de dwaallichten wordt opgelost. 17.00 uur Sons and daughters. Patri cia helpt Wayne aan belangrijke gege vens. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Drama in muziek. In deze slotaflevering wordt de goede relatie belicht tussen Felix Mendelssohn Bartholdy en zijn zus Fanny. Het om roeporkest zorgt voor de muzikale omlijsting. 18.40 uur Sons and daughters. Het ge drag van Angela baart John Palmer zorgen. 19.00 uur Erik of: het kleine insek- tenboek. Erik Pinksterblom stapt in deze eerste aflevering een schilderij binnen en verbaast zich erover hoe mensen en dieren op elkaar lijken. 19.20 uur Hi-de-hi. Engelse comedy serie, waarin het pijpestelen regent in het vakantiekamp en dat mist niet z'n uitwerking in negatieve zin op de kampeerders. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Te land, ter zee en in de lucht. Amusementsprogramma, waarin ditmaal het tobbedansen wordt beoefend. 21.30 uur Derrick. Commissaris Wo- beck is in alle staten als bij een in braak zijn zoon Erich betrapt wordt. 22.30 uur Aktua tv. Actualiteitenru briek. 23.05 uur Hotel. Peter en Christina hebben het druk met de voorberei ding van een huwelijksfeest. 00.00 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de VVD. 19.20 uur Van gewest tot gewest. In formatie uit de regio. 20.00 uur Holland festival 1985. Van uit het Rai-congrescentrum in Am sterdam wordt de Japanse produktie „De duizend kersbomen van Yoshit- sune" uitgezonden, dat wordt uitge voerd door Het Japans Kabuki- theater. Het is een vorm van theater waarin boeddhistische dansen, volksdansen, pantomimes en de mu ziekinstrumenten als gong, fluit en trommel een functie vervullen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 27 juni Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Veronica sport 16.45 uur Club Veronica clips. Pop muziek met videoclips. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda 19.00 uur Club Veronica magazine. Jongerenprogramma, gepresenteerd door Alfred Kagarde en Simone Wal raven, waarin deze keer aandacht voor mannenmode, zweefvliegen en sex tijdens vakantie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Call to glory. Kolonel Sar- nac wordt belaagd door een journa liste, die zegt uit te zien op nieuws over z'n privé-leven om daar een ver haal over te publiceren, maar in wer kelijkheid uit blijkt te zijn op nieuws over een defensie-affaire. 21.15 uur The story of Abba. Reporta ge over de Zweedse popgroep Abba. 22.05 uur Themaprogramma. Agres sie in de sport vormt het thema. Hoe de ontaarding in geweld zich mani festeert bij voetbal, basketball en ijs hockey wordt de kijker voorgescho teld in het eerste gedeelte, terwijl in het tweede gedeelte plaats is ge maakt voor een discussie tussen di verse sportgasten. 23.25 uur Journaal 23-30 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Uitwaaien. Het vakantie verblijf op het waddeneiland Gröde blijkt geen succes voor Anna en haar moeder, ais haar vriend meer oog voor de camera blijkt te hebben dan voor haar. 19.35 uur Kenmerk. Actualiteitenru briek. 20.00 uur Hier Frankrijk, hier Jan Brusse. Laatste aflevering uit de se rie over Parijs, Frankrijk en zijn be woners, gepresenteerd door Jan Brusse. Een overzicht van de belang rijkste programma's uit de afgelopen jaren. 20.40 uur Finale schaaktoernooi. Een verslag van de finale van het AVRO/Philips schaaktoernooi. 20.50 uur Europa, vijf voor twaalf. Studiodiscussie over onder andere de economie in de Europese Gemeen schap. 21.35 uur Honderd beroemde schilde rijen. In deze aflevering wordt het schilderij „Mercurius en Argus" van Rubens besproken. 21.45 uur Opsporing verzocht. Met behulp van de kijkers wordt getracht licht te brengen in tot nu toe onopge helderde zaken over misdrijven. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag Donderdag 27 juni, 21.15 uurNederland 1: The story of Abba'. De groep Abba uit oude glorietijden. stuur aan, om de schoolbesturen te verplichten boventalligen te benoe men. Hierin zien schoolbesturen wel een ingreep in de benoemingsvrij heid. Hierop vooruitlopend moeten de scholen in geval van benoeming van personeel vanaf 5 juni aangeven, dat geen boventallige beschikbaar is. Daarop heeft Ginjaar-Maas deze week met de circulaire over de infor matiestop, een nieuwe gestuurd over benoemingen. Daarin geeft ze aan waar welke mensen boventallig zijn. De schoolbesturen wordt opgedragen haar te informeren over andere bo ventalligen en vacatures. Het komt Nijhuis, die ook lid is van de directie van de Hanzeschool voor MDGO in Almelo, voor dat het niet aangaat de schoolbesturen te dwingen in alle ge vallen boventalligen te benoemen. ROTTERDAM - De zwemwater kwaliteit van de grote rivieren in Zuid-Holland, zoals de Nieuwe Wa terweg, Oude Maas, Waal, Lek en Hollandse IJssel is over het alge meen onbetrouwbaar tot slecht. Het zwemmen in deze wateren wordt dan ook ten sterkste afgeraden. Dat blijkt uit een voorlichtingsfolder die de provincie Zuid-Holland heeft uit gegeven over de kwaliteit van het zwemwater. Tbtaal bestaat meer dan 450 vier kante kilometer van het oppervlak van Zuid-Holland uit water: rivieren, kanalen, meertjes, zandwinplassen en een stuk Noordzee. Daarvan wor den ongeveer zestig wateren voor re creatiedoeleinden gebruikt. De wa terkwaliteitsbeheerders van de provincie Zuid-Holland, zoals water schappen. hoogheemraadschappen en Rijkswaterstaat, onderzoeken tij dens de zomermaanden de bacteriolo gische kwaliteit van die oppervlakte wateren. Zij nemen op een groot aantal punten monsters en bekijken die op de aanwezigheid van de zoge naamde thermotolerante coli- bacterie. Deze bacterie is op zich niet gevaarlijk, maar is een graadmeter voor de aanwezigheid van andere, wel schadelijke bacterieën. Uit die onderzoekingen blijkt dat aanvaardbaar tot goed zwemwater te vinden is in de Noordzee tussen Hoek van Holland en de grens met Noord-Holland en bij Voorne. De Noordzee bij de Kop van Goeree, de Grevclingcn, het Oostvoornse meer. het Brielsc meer. de Bernissc en een flink aantal kleine binnenwateren hebben uitstekend zwemwater. BRUINISSE - Het Bruse college heeft op de valreep de rolemmers op de raadsagenda gezet. Bij het onderdeel „ingekomen stukken" verzoekt het col lege de raadsheren de gevoelens ten aanzien van de emmers uit te spreken. In een bijgevoegd collegestuk spreekt het college zelf twee ernstige bezwaren uit tegen de invoering van de rolemmers. Aanleiding daartoe waren een brief van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, een brief van de heer W. Flohil en een rapport van de Technische Dienst. De bezwaren van het college rich ten zich op twee punten: de grootte van de emmer en het brengen van de emmer naar een concentratiepunt. Het college: „De Reinigingsdienst stelt in haar voorlichting: indien de aard van de bebouwing zodanig is dat de grootte van een 240 liter rolemmer problemen geeft, kan een kleinere emmer ter beschikking worden ge steld. Deze gevallen zullen nog afzon derlijk worden bezien, aldus de Rei nigingsdienst. Wij zijn echter van mening dat tegen deze beperking in zake de aard van de bebouwing be zwaar moet worden gemaakt, omdat iedereen in beginsel in de gelegen heid moet zijn zélf te bepalen of hij een grote dan wel een kleine rolem mer wil hebben". Het Bruse college voegt daaraan toe dat de keuze groot of klein niet alleen correspondeert met de aard der bebouwing, maar ook met de grootte van het aanbod. De burgers moeten naar het oordeel van het gemeentebestuur zélf in de gelegenheid zijn dit aanbod in te schatten. Geconcentreerd aanbieden Dat het aanbieden van huisvuil in rolemmers volgens de Reinigings dienst zodanig moet geschieden dat van een geconcentreerde aanbieding sprake is, is eveneens een punt van kritiek van het gemeentebestuur van Bruinisse. „Indien dit nu zodanig moet worden vertaald, dat de burge rij wordt aangezegd, dat vrijwel ie dereen met zijn emmer naar het aan gewezen concentratiepunt moet, dan hebben wij daartegen toch wel ern stig bezwaar", aldus het college, over igens sluit men niet uit, dat in bijzon dere omstandigheden wel noodzake lijk zal blijken te zijn, maar, zo vindt het college, het moet een uitzonde ring blijven en geen regel. Dit stand punt zal aan de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland kenbaar wor den gemaakt, met de daarbij gevoeg de raadsgeluiden van vrijdag. ASSEN - De Drentse Rijwielvier- daagse wordt dit jaar voor de twin tigste keer gehouden. De organisatie verwacht dat ook dit jaar het maxi mum aantal deelnemers van 25.000 gehaald zal worden. Behalve veel Ne derlanders hebben ook veel buiten landers zich voor dit grootste fiets- festijn voor amateurs ter wereld aangemeld. De deelnemers kunnen dit jaar kennis maken met het werk van Drentse kunstenaars dat langs de diverse routes zal worden geëxpo seerd. 57 De hele morgen was hij met Van Duin samen in de tuin geweest en 's middags was hij met Marjan en de tweeling naar het strand gegaan, waar de jongens als een paar jonge honden met hem hadden gestoeid. „Ongelooflijk wat een heerlijke dag," had hij gezegd, toen Marjan en Jan hen 's avonds naar het trammetje hadden gebracht. Hij had Marjan diep in de ogen ge keken toen hij er aan toevoegde: „We hebben wel verschrikkelijk veel aan je te danken, Marjan." Marjan had zich haastig afgewend en was druk aan het praten gegaan met de twee kleine jongens om ze te troosten, dat zij niet mee terug ging naar Rotterdam, maar 's maandags pas weer zou komen. Ze had het van tevoren al tegen Bruinders gezegd, want ze kwam toch al zo weinig meer in Oostvoorne en aan haar vader had ze wel gemerkt dat die haar erg miste. Hij werd steeds stiller, vond ze en hij leefde op wanneer ze weer een paar dagen bij hem was. Daarom gaf ze nu ook niet toe aan de aandrang van de twee kleine dwingelanden mee te gaan. Nee, ze bleef in elk geval dit weekeind in Oostvoorne, dat had ze trouwens ook aan Jan beloofd, die haar ook nog wat te vertellen had, zo als hij haar in de loop van de dag gauw had toegefluisterd. Samen met Jan wuifden ze de jon gens en Bruinders na, toen het tram metje wegreed en dan fietsten ze sa men in de richting van de duinen. „Weet je," zei Jan, nadat hij een poosje zwijgend naast haar had ge fietst, „ik wou je vertellen dat ik nu zo'n beetje vaste verkering heb." „Met Adrie zeker," zei Marjan. „Ja, natuurlijk met Adrie," zei Jan een klein beetje verontwaardigd, bij het idee alleen al dat iemand zou kunnen denken dat het een ander zou kunnen zijn. „We gaan natuurlijk nog niet verlo ven of zo hoor," voegde hij er haastig aan toe, „maar Adrie heeft wel be loofd dat ze op me zal wachten, als ik straks ga varen." „Oh, ja," zei Marjan plotseling wat betrokken. „Dat is heel erg fijn voor jullie." Jan keek haar onderzoekend aan. „Je zegt helemaal niet of je er echt blij mee bent," en aarzelend ging hij verder, „en ik vond het juist zo fijn dat ik het aan jou kon vertellen, want anders heb ik eigenlijk toch nie mand „Wat is dat nou?" zei Marjan. „Je zit te kijken of Adrie je heeft laten st^an in plaats van dat het nou net goed aan is." -Ze trok hem plagend aan zijn dikke haardos. „Kop op. joh, en niet letten op de buien van je ouwe zus. Die wordt soms wel eens een beetje sentimen teel. Maar ik vind het echt hartstikke leuk voor jullie. Zullen we morgen door ARIETA DE MAN soms met zijn drieën ergens heen gaan fietsen en dan heel netjes een glaasje limonade gaan drinken of zo?" „Hartstikke leuk", zei Jan uit de grond van zijn hart. „Ik weet zeker, dat Adrie het ook fijn zal vinden." Jan zweeg even en ging dan aarze lend verder: „Zeg Marjan, wat denk jij, ik zou eigenlijk Adrie wel een keer mee naar huis willen ne men „Doen, gewoon doen. Vader zal het vast leuk vinden," zei Marjan. „En Ma?" „Ma zal het ook leuk moeten vin den, of ze wil of niet," zei Marjan rustig. „De hoofdzaak is dat Adrie het leuk vindt." Peinzend voegde ze er aan toe: „Het kon trouwens best eens meevallen met Ma. want die is de laatste tijd aardig in haar voordeel veranderd. Alleen vader, die is wel heel erg stil geworden." Jan knikte. „Ja hij is, geloof ik ergens erg ver drietig om. maar als ik het aan hem vraag, dan zegt hij dat er niks aan de hand is en dat ik het me maar ver beeld. Er gaan avonden voorbij dat hij geen mond opendoet en het gekste is dat Ma er tegenwoordig helemaal niet meer kwaad over wordt ook. Het lijkt wel of ze ergens bezorgd over is en in plaats van tegen hem uit te val len loopt ze hem achterna met een ex tra koekje bij de thee en zo." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5