Braderie in Oosterland Ruim dertienduizend gulden voor Luctor et Emergo Bejaarden uit Renesse dansten op muziek van een dansorgel Peuterspeelzaal Nieuwerkerk heeft bestaansrecht bewezen Zes levensgrote dieren openen Ring Promotion W" Gemeente Duiveland wil rem op permanente bewoning Salvatorpark .V 4 Stichting bestaat tien jaar Bazar in Renesse RENESSE - De uitstekend geslaagde bazar, die de mu ziekvereniging Luctor et Emergo in het week-end organi seerde in het feestelijk versierde dorpshuis te Renesse had, inclusief de reeds begin dit jaar gestarte verloting, een bruto opbrengst van maar liefst 13.300,—. Na maanden van voorbereiding werd vrijdagavond om zeven uur de bazar geopend door de vice-voorzitter van Luctor et Emergo, de heer M. de hamer. Men ging door tot ongeveer half elf, om zaterdagochtend om elf uur de deuren van het dorpshuis op nieuw voor het publiek te openen. Dankzij de inzet en medewerking van velen was het mogelijk om continue te draaien tot 's avonds tegen twaal ven. Het gevarieerde aanbod van maar liefst 21 spelletjes trok erg veel pu bliek, onder wie zeer vele toeristen. Mede dankzij de vrolijke aankleding en een gezellig achtergrondmuziekje was er een prettige sfeer, waarin de bezoekers zich uitstekend wisten te vermaken. De bazar bracht in totaal 10.800 (bruto) op. Daarbij komt nog de 2500 van de verloting. Deze werd begin dit jaar gestart en de loten wa ren reeds lang voor de aanvang van de bazar uitverkocht. De trekking van deze verloting vormde tevens de afsluiting van de bazar. ZIERIKZEE Afscheid zesde klassers De zesde klassers van de Theo Thijssenschool nemen vrijdag 5 juli afscheid van de school. De vice-voor zitter van de ouderraad, J. Jumelet verricht de opening. De getuigschrif ten worden uitgereikt door hoofd van de school, J. Goedhart. Leden van het Rode Kruis reiken de EHBO-diplo- ma's uit. Na de pauze voeren de leer lingen de musical Disco in Doedorp op en worden dia's van het school kamp van klas 5 en 6 vertoond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Geslaagd Ellen Filius uit Zierikzee is geslaagd aan het Schoeversinstituut te Tilburg voor het diploma secreta resse. Stiltekring Op donderdag 27 juni wordt er on der de Beuze te Zierikzee weer een stiltekring gehouden. Net als voor gaande keren staan er borden met het opschrift „Wij staan voor de vrede." Voorbijgangers worden uitgenodigd zich bij de kring aan te sluiten en ook stil te staan bij de vrede. Om acht uur 's avonds wordt de kring weer ont bonden, deze start om half acht. Het initiatief gaat uit van het Vredesplat- form Schouwen-Duiveland. Geslaagd Een dézer dagen slaagde aan de school voor fysiotherapie in Vlissin- gen Herma P. Verton uit Renesse voor het diploma fysiotherapeute. Zomeravondconcert De eerste van een reeks zomera vondconcerten wordt woensdag avond 26 juni om 20.00 uur in de Her vormde kerk te Renesse gehouden. De eerste avond heeft het zomera vondconcert de naam Renesse ouver ture. Er wordt meegewerkt door het Hervormd Kerkkoor Renesse onder leiding van Janny Lemsom, het fanfare-orkest Luctor et Emergo on der leiding van Henk Blom en de to neelvereniging Op Drift onder lei ding van Annemarie van de Wiel. SEROOSKERKE Commissie grond- en pachtzaken In het dorpshuis te Serooskerke vergadert woensdag 26 juni de com missie grond- en pachtzaken. Op de agenda staat onder meer de staan plaats van de consumptietent van J. de Korte, de exploitatieberekening Plan Zandweg te Haamstede, de nale ving van de verkoopvoorwaarden Donderdag-11 juli eerste dag BURGH-HAAMSTEDE - De Ring Promotiondagen 1985 worden gehouden op zes aansluitende donderdagen, te weten op 11,18 en 25 juli en 1, 8 en 15 au gustus. De middenstand uit Burgh-Haamstede neemt deel met dertig kra men, gecompleteerd door een aantal demonstraties en bijzondere attracties. Verscheidene dierenfiguren openen de Ring Promotion. Deze 'beesten' zijn gedurende alle zes dagen aanwe zig. Een poes, een varken, een kan goeroe, een beer, een vleermuis en een eekhoorn zullen het publiek van 's ochtends tot 's middags amuseren. Net als in voorgaande jaren is er Advertentie J Qg BEN SEELT FOTOGRAFIE fvA RECLAMEEN INDUSTRIËLE FOTOGRAFIE JnLJ JJ ,êÊNS FANTA! STIS' iCH? polO" Oud HKhgmrrg 2 *307 LB Ooilerlênd voor de jeugd een ruimte ingericht, waar zij een rommelmarkt houden. Voor de kinderen is er een carrousel en worden om 13.30 en 15.30 uur pop penkastvoorstellingen gegeven. Ook dit jaar zijn er weer oude am bachten te zien, zoals emailleren, schilderkunst, spinnen, weven, gra veren, houtsnijwerk, edelstenen slij pen en brooddeegfiguren. Voorlich- tingskramen zijn er over het werkeiland Neeltje Jans, de dieren bescherming, een wereldwinkel, een zangvereniging, het Rode Kruis en een huishoudvêreniging. Sneltekenaar Op 18 juli is er een sneltekenaar aanwezig, voor 25 juli wordt er een groot springkussen geplaatst, voor 1 augustus wordt er een mini play- backshow georganiseerd en voor 8 en 15 augustus staan respectievelijk het springkussen en de sneltekenaar ge pland. Mevrouw Hoek-V. d. Tbrre organi seert voor 11 en 18 juli en 1 en 15 au gustus een aantal modeshows. De aanvang van de Ring Promotiondag is om 10.00 uur en de sluiting om 17.00 uur. door A. R. Verseput te Renesse en de verkoop van het aan J. P. Boot ver pachte perceel landbouwgrond te Noordwelle. De vergadering begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen bezochten Zijdemuseum Het seizoen, van de NBvP afdeling Brouwerhaven werd vorige week af gesloten met een busreis naar het Zij demuseum te Wouw. De 18 leden die het uitstapje meemaakten, kregen hier op verschillende manieren te zien hoe het proces van rups tot echte zijde verloopt. Eerst via een diaserie en daarna via een rondleiding door het museum, waar in de zogenaamde 'kraamkamer' het proces in werke lijkheid kon worden aanschouwd. Hierbij bleek dat de rupsen door het cultiveren heel gevoelig zijn gewor den voor vocht, harde geluiden en be paalde geuren. De dieren, die worden gevoed met moerbeiblad, leveren per cocon (ter grote van een pinda) 300 meter ruwe zijde. Hiervan blijft na bewerking ongeveer 200 meter gave zijde over en de kunststukjes die daarvan kunnen worden gemaakt, waren eveneens te zien in het mu seum. De eerstvolgende bijeenkomst van de plattelandsvrouwen is na de zomer op 24 september. Boekbespreking De leeskring van de plattelands vrouwen afdeling Brouwershaven kwam donderdag bijeen voor de bespreking van 'Het verboden rijk' van J. Slauerhoff. Dit boek werd be handeld ter inleiding van een lezing over deze schrijver, die over enkele maanden voor de leeskring wordt ge houden door een studente Nederland se literatuur. Geslaagd De heer K.W. Rouw technisch amb tenaar gemeentewerken te Brouwers-, haven, slaagde na een opleiding aan de bestuursacademie Zeeland voor het diploma milieu-opsporingsamb tenaar. Hij is hiermee de eerste amb tenaar in de gemeente die deze (vrij nieuwe) opleiding voltooide. DREISCHOR Benoeming De heer J. A. Sijrier uit Dreischor werd door de gemeenteraad van Brouwershaven per 1 augustus be noemd als medewerker gemeentewer ken voor de buitendienst. Geslaagd Hanneke Keuning uit Dreischor is geslaagd voor het examen hypnothe- rapeut. Het examen werd aigenomen door een commissie van de Vereni ging voor Educatieve en Therapeuti sche Hypnose. Zangavond In de Ned. Hervormde kerk wordt zaterdag 29 juni een zangavond ge houden. Hieraan werken "mee het Walchers Mannenkoor onder leiding van Johan P. de Ridder, kinderkoor De jonge zangers onder leiding van Henk Weekhout en het Duivelands Mannenkoor onder leiding van Henk Weekhout. Het orgel wordt bespeeld Jeugdsentiment bij bejaardenreis RENESSE - Donderdag 20 juni werd de jaarlijkse bejaardenreis te Renesse gehouden. Met zo'n vijftig personen vertrok men om half acht uit Renesse via Goeree-Overflakkee richting Utrecht. Daar werd het museum Van Speelklok tot Pierement bezocht. Dit museum is rond de kerkruimte heen gebouwd en door de glazen wand heen kon men tevens een blik in de Buurkerk werpen. In het museum werd men rondgeleid en werden vele instrumenten, waaron der ook veel minder bekende, gedemonstreerd en de werking van een draai orgel verklaard. Er was ook een heel groot dansorgel, waarvan intens werd genoten. Voor velen had dit iets van jeugdsentiment en enkelen waagden zelfs een dansje. Na een goed verzorgde lunch in 's- Gravenland in restaurant De Drie Dorpen, werd een rondvaart gemaakt over de Loosdrechtse plassen. Onder weg werd op deskundige wijze ver teld over de bezienswaardigheden, zoals bijvoorbeeld een eilandje met daarop een buitenhuis waarin in het verleden prinses Juliana wel vertoef de. Maar ook huizen van bekende ar tiesten werden getoond en niet te ver geten het vele natuurschoon. Op de ruime, luxe rondvaartboot werd tevens de thee gebruikt, zodat weer terug in de bus meteen kon wor den doorgereden naar de Blauwe Keet in Oosterland, waar het diner werd gebruikt. Muzikale ontvangst Even na achten was men klaar met de maaltijd, en, omdat men in over leg met de muziekvereniging Luctor et Emergo. die altijd zorgt voor een muzikale ontvangst van de bejaar den, had afgesproken om pas om ne gen uur in Renesse te zijn. bleef er OOSTERLAND - Voor het tweede achtereenvolgende jaar werd op ini tiatief van de Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" zaterdag een braderie en rommelmarkt georgani seerd. In verband met de onzekere weers vooruitzichten werd besloten dit ge beuren te laten plaatsvinden in de aardappelbewaarplaats van de C.T.V. aan de Van den Abeelestraat in plaats van op de Sint Joostdijk en de Markt. De loods bleek voldoende ruimte te hebben voor het innemen van de standplaatsen van de meest uiteenlo pende artikelen. Onder de stand plaatshouders bevonden zich tevens enkele plaatselijke verenigingen. De grote rommelmarkt van „Ooster lands Fanfare" werd in de ochtendu ren druk bezocht, terwijl een aantal artikelen bij opbod werd verkocht. De verkoop van consumpties en etenswaren werd eveneens voor reke ning genomen van de organiserende vereniging. Het braderie-evenement werd tevens muzikaal opgeluisterd. Voorzitter J. Machielse van „Ooster lands Fanfare" sprak aan het eind van de dag over een goed bezochte braderie en rommelmarkt, die tot stand werd gebracht in samenwer king met de heer Kaashoek. NIEUWERKERK - Op 27 juni is het tien jaar geleden dat de „Stichting Peu terspeelzaal Nieuwerkerk" werd opgericht. De gemeente Duiveland stelde toentertijd een zaaltje van het dorpshuis beschikbaar voor de peuters, waar twee ochtenden in de week de kinderen terecht konden onder leiding van twee leidsters. Belangrijk waren, zeker in de be ginjaren de contacten, met de andere peuterspeelzalen in de regio Schou wen-Duiveland. Er werden gezamen lijk regels opgesteld, waarbij steeds weer voor ogen werd gehouden dat het belang van de peuter voorop stond. Wat bij de huismoeder begon, een aantal peuters bij haar over de vloer, werd een steeds beter georganiseerde officiële peuterspeelzaal met betaal de leidsters, die speciaal voor de kin deropvang cursussen volgden. Een deel van de bevolking dacht dat peuterspeelzaal De gruttepik- kertjes alleen voor het gemak van de moeder diende. Dat denkbeeld ver dween langzaam maar zeker. De Stichting meent dat een peuterspeel zaal niet de plaats van de moeder in neemt, maar dat een peuter er wel enkele ochtenden per week goed kan vertoeven. Het kind leert er met an dere kinderen om te gaan, in een groep zingen, spelletjes doen, crea tief bezg zijn met verf, papier, klei, enz. Kortom, het kind ontwikkelt zichzelf met behulp van materialen. Eigen gebouw Na vijfjaar in het dorpshuis te heb ben vertoefd kreeg de peuterspeel zaal in 1980 het zo begeerde eigen ge bouw: het noodlokaal naast de openbare lagere school met een eigen speelplaats en een zandbak. Het aan tal peuters steeg zodanig, dat de kin deren vier ochtenden per week te recht konden en het aantal leidsters verdubbelde. Subsidie De Stichting vindt het jammer dat de subsidie gelijk blijft en niet mee stijgt met de kosten. Sinds de oprich ting ontvangt de Stichting 2500,— subsidie, een enkele keer verhoogd tot 3500,—. Daarom zijn er nu in plaats van vier drie oetaalde leidsters en één vrijwilligster. Door geldgebrek zijn ook het meubilair en het speelgoed niet aangevuld. In verband met het tienjarig be staan zal er voor de kinderen op vrij dag 12 juli een gezellige bijeenkomst worden georganiseerd in de ochtend uren. tijd over om langs een ommetje naar huis te rijden. Zo ging de bus nu eens niet via de grote weg. maar langs de dorpjes Sirjansland, Dreischor, Zon- nemaire en Brouwershaven naar Re- In het Wapen van Zeeland werd na de gewaardeerde muzikale begroe ting nog wat gebruikt en wat nage praat. Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer, die gewoonlijk bij de aankomst van de bejaarden aan wezig is, moest wegens haar vakantie verstek laten gaan. De heer L. W. de Waal sprak nog en kele woorden. Hij stelde dat hij als voorzitter van de oranjevereniging automatisch lid was geworden van het comité bejaardenreis en dat dit zijn eerste reis was. Deze was hem goed bevallen. Veel waardering was er ook voor de buschauffeur Piet Manni, die onderweg steeds op ple zierige wijze tekst en uitleg had gege ven. door A. van As en de trompet door H. Kom. De zangavond begint om 19.30 uur. DUIVELAND Collecte De onlangs gehouden collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft de som opgebracht van 3.959,65. De ze opbrengst kwam tot stand door de volgende bedragen, gecollecteerd in de vier kernen van de gemeente Dui veland. Oosterland 1.723,75, Nieu werkerk 1.481,70, Ouwerkerk 492,50 en Sirjansland 261,70. Aan alle gevers en collectanten wordt dank gezegd door het bestuur van het Ned. Rode Kruis, afdeling Duive land. Collecte Evenals voorgaande jaren zullen de plaatselijke verenigingen, die actief zijn op het gebied van de amateuristi sche kunstbeoefening, collecteren voor het Anjerfonds Zeeland. Uit dit fonds wordt subsidie verstrekt voor diverse culturele evenementen en voor de aanschaf van benodigdheden voor verenigingen op het gebied van muziek, zang e.d. Woensdagavond zal de muziekver eniging „O. en U." in samenwerking met de Chr. Gem. Zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" collecte ren, terwijl in Oosterland en Sirjans land donderdagavond de muziekver eniging „Oosterlands Fanfare" met de Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z.O.S." de gelden zullen inzamelen ten bate van het Anjerfonds. De mu ziekvereniging „Nieuw Leven" ver zorgt de collecte op donderdag 4 juli in Ouwerkerk. HOOGERHEIDE - De 17-jarige Gert-Jan Suijkerbuijk uit Ossen- drecht is zondagochtend bij een ver keersongeluk in Hoogerheide om het leven gekomen, zo heeft de rijkspoli tie meegedeeld. De jongeman werd met zijn bromfiets op de Ossen- drechtseweg aangereden door een personenauto en was op slag dood. ATHENE/BOEKAREST - Larissa heeft zaterdag de Griekse voetbalbe- ker gewonnen. De ploeg uit centraal Griekenland versloeg Paok Saloniki met 4-1 na een ruststand van 1-0. Landskampioen Steau Bukarest van Roemenië pakte de „dubbel" door de bekerfinale met 2-1 te winnen van Universitatea Craiova. Wijziging verordening DUIVELAND - De gemeente Duiveland wil iets gaan doen aan de toenemende permanente bewoning van re creatiewoningen. Met name in het park 'Salvatorhoeve' te Ouwerkerk blijkt deze ontwikkeling, volgens het col lege ernstige vormen aan te gaan nemen. Omdat de permanente bewoning van zomerwoningen in strijd is met het geldende bestemmingsplan werd steeds door de gemeente gereageerd bij permanente vestiging van perso nen. De betrokkenen werden schrifte lijk op de hoogte gesteld van het ver bod tot permanente bewoning van zo merhuizen. Het college constateert echter, dat dit nauwelijks effect sor teert en dat de verwachting gerecht vaardigd lijkt, dat deze vorm van ge bruik van zomerwoningen nog zal toenemen. Onaanvaardbaar Uit een oogpunt van planologie en volkshuisvestingsbeleid achten b. en w. deze ontwikkeling onaanvaard baar. Het college zegt uit te gaan van een correcte toepassing van wettelij ke voorschriften. Daartoe behoort te vens de zorg, dat bestaande voor schriften worden nageleefd. „Het niet optreden tegen perma nente bewoning verstoort de verhou dingen op het gebied van de recreatie in de gemeente. Bovendien past dit niet in het provinciaal en gemeente lijk planologisch kader, dat tevens als basis dient voor de contingentc- ring van woningbouw", aldus b. en w. in het voorstel aan de raad. dat aan de orde komt in de raadsvergade ring van donderdagavond 27 juni in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, aanvang 20.00 uur. Voorgesteld wordt een wijziging door te voeren in de 'Verordening op de recreatiewoonbedrijven der ge meente Duiveland'. Dc wijziging be vat een correcte omschrijving van de periode, waarin de zomerhuizen re creatief gebruikt mogen worden. De gewijzigde verordening zal gestalte geven aan de toepassing van de bestemmingsplanvoorschriften. Rem Uit het raadsvoorstel blijkt, dat het b. en w. vooral te doen is om een rem aan te brengen op verdere ont wikkelingen in deze richting. Men schrijft namelijk in de toelichting: „Op deze wijze wordt een vorm van 'Nieuw Beleid' geformuleerd, dat aan de betrokkenen duidelijk ken baar zal worden gemaakt en als uit gangspunt zal kunnen dienen voor het optreden tegen deze vorm van ge bruik van zomerhuizen, waardoor dit in elk geval niet zal toenemen". De raadsagenda vermeldt verder voorstellen tot: behandeling van twee beroepschriften, vaststelling van een verkeersmaatregel in de Wil genstraat te Oosterland, beschik baarstelling van een bijdrage ten be hoeve van de actie 'Zeeland helpt Nepal en beschikbaarstelling van een krediet voor aanpassing douche- gelegenheid kleedgcbouw sportveld Ouwerkerk. HOCHENHEIM - Bij een ongeluk op het circuit van Hochenheim is za terdag een dode gevallen. De West- duitse Wolf Doubrava reed tijdens de training voor de 100 mijlsrace met ho ge snelheid tegen de vangrail. Dou brava overleed op weg naar het zie kenhuis. Een bij het ongeluk geroepen arts veronderstelde dat de coureur tijdens de oefenrit een hart- naanval had gekregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4