ELEKTRO LIEVENSE ZILT ALS DE ZEEWIND Gehandicapten niet meer naar bank voor woningaanpassing Aanlegkosten kanaaltunnel vergelijkbaar met die van totale Deltawerken Melkprijs een cent omhoog Zierikzeese Concertzaal vertoont film over Cambodjaanse burgeroorlog Anne Frankprijs voor Poolse Ida Flink Wereldmuziek concours Kerkrade trekt 12.000 muzikanten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1985 Nr. 23746 9 Advertentie Zaterdag 22 juni, 19.10 uur, Nederland 2: ..Montreux Golden Rose popfesti val met een optreden van Slade Zaterdag 22 juni Nederland 1 9,30 en 13,00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Love boat. Er is paniek aan boord als een man oog in oog komt te staan met een boze man. 16.45 uur Mika. Tijdens een lift ont moet Mika een man zonder vaste woonplaats. 17.00 uur Scooby Doo. 17.30 uur Nieuws 17.40 uur De sprookjesbruid. Het wekt verbazing dat bij de familie Mayer de ene tekkel wél en de andere niet aan tafel mag meeëten. 18.10 uur Niels Holgersson 18.35 uur Coronation street. Het lukt Bet en Betty niet om een schadever goeding los te peuteren bij hun bela ger. 19.00 uur De jongen die de voetbal pool won. Rodney wordt dwars geze ten door sir Malvern West. 19.25 uur Vijf tegen vijf. Spelpro- gramma, gepresenteerd door Willem Ruis. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Tussen wal en schip. De schippers maken zich samen sterk te gen reder Glas, die een contract met hen wil sluiten. 21.20 uur Colditz. Een nieuwkomer wordt met een extra dosis wantrou wen bekeken. - 22.10 uur Achter het nieuws. Actuali teitenrubriek. 22.40 uur Fontamara. Tot bevreem ding van z'n kornuiten ziet Berardo Viola er geen brood in om openlijk protest aan te tekenen tegen de gang van zaken, in tegenstelling tot Scar- pone. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.15 uur Studio sport. Een reportage van de Nederlandse kampioenschap pen wielrennen voor amateurs in Geulle. 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Montreux Golden Rose pop festival 1984. Een registratie van het Golden Rose popfestival dat in 1984 in Montreux werd gehouden. 20.10 uur Nederlandse verkeersvei- ligheidsdag. Een terugblik op de Na tionale verkeersveiligheidsdag, die op 17 juni j.l. werd gehouden. 20.20 uur Nederlands schaakkampi oenschap. De strijd om het Neder lands schaakkampioenschap in sa menwerking met Philips georgani seerd. 20.45 uur Rita Reys: memoires of you. Muziekprogramma vanuit hotel Des Indes in Den Haag, alwaar Rita Reys onder begeleidng van haar echt genoot enkele liedjes ten gehore zal brengen. 21.10 uur Lelystad airshow 1985. En kele adembenemende capriolen uit de luchtvaartshow, die vorige week plaats vond boven Lelystad. 21.20 uur Operette-concert. Marjon Lambriks presenteert een operette concert, dat uitgevoerd werd in het gebouw De Vereeniging in Nijmegen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Carey's ingreep. Ameri kaanse speelfilm uit 1972. Bij een abortus provocatus sterft een vrouw. Een patholoog anatoom doet erg veel moeite om achter de gang van zaken te komen die tot de ingreep leidde met de dood als gevolg, zeer tot onge noegen van de vader. Zondag' 23 juni Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.30 uur Bij Nieuwegein rechtsaf. Kinderprogramma 17.30 uur Nieuws 17.35 uur Socutera. Aandacht voor tachtig jaar natuurbehoud. 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Towser. Zweeds kinder filmpje over het hondje Towser. 19.10 uur De Pee Wee Herman-show. Amusementshow rond de Ameri kaanse entertainer Pee Wee Herman. 20.10 uur VPRO-nieuws ,20.25 uur August Strindberg. De slo taflevering van de serie over de schrijver August Strindberg. 21.25 uur Robert Towne. Een vierdeli ge serie met telkens een befaamde scenarioschrijver als centrale figuur. De eerste is Robert Tbwne. 22.15 uur The Yakuza. Speelfilm uit 1974. Het verhaalt de geschiedenis van een Amerikaanse oud-militair die tijdens de oorlog in Japan onder gebracht was in Tokio bij de zus van een Japanse militair. 00.05 uur Journaal Nederland 2 12.00 uur Het capitool. Discussiepro gramma. 12.45 uur Nederland C. Informatie .over allerlei zaken die het gebied van cultuur bestrijken. 17.25 uur Danny's ei. Jeugdfilm. Het is een Amerikaanse produktie over de tienjarige jongen Danny, die een ei van de grootste vogel van Australië, de emu vond. Hij verzorgt dit dier tot z'n volwassenheid en brengt het dan naar de dierentuin. 17.55 uur Studio sport. Een reportage van de Nederlandse kampioenschap pen wielrennen in Geulle. 18.25 uur Nieuws voor doven 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek. Aandacht voor de special ,,Het verschijnsel Ita lië". 20.45 uur Vrouwen in verzet 1930- 1940. In deze tweedelige documentai re wordt de strijd weergegeven van vrouwen voor het recht evenwaardige plaatsen te kunnen bezetten in het ar beidsproces. 21.35 uur Overleven. Vijfdelige documentaire-serie over mensen die zich in barre omstandigheden met veel moeite in leven wisten te hou den. Onder andere het verhaal van de Canadese piloot Marten Hartwell, die in een afgelegen gebied zich in le ven wist te houden danzij veronge lukte passagiers. 22.25 uur Journaal 22.30 uur Nieuws voor doven. Maandag 24 juni Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Honderd beroemde schilde rijen. Aandacht voor het schilderij ,,Het wonder van het ware kruis" van Carpaccio, dat hangt in de Academie voor Schone Kunsten in Venetië. 16.10 uur Levenslang. Hoewel Rufus erin slaagt Sylvia en luitenant Ferre van het onbewoond eiland te ver scheppen, dient hij weer terug te ke ren naar de strafkolonie. 17.00 uur Een paard in de hand. Een aflevering uit de cursus over de rui tersport. 17.15 uur Minibios 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Wie waagt wie wint. Negen- delige serie over gemotoriseerde voertuigen, die met allerlei behen digheidsstunts de titel ,,King of the road" proberen te verkrijgen. 18.20 uur Oma Fladder 18.30 uur Minibios 18.55 uur AVRO's Sportpanorama. Wekelijkse sportrubriek. 19.20 uur Televizier magazine. Actua liteitenrubriek. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De reis om de wereld in tachtig dagen. Spelprogramma, waarin twee kandidaten getoetst worden op hun kennis van cultuur en geschiedenis, natuur en wetenschap. 21.35 uur De Doornvogels. Ralph de Bricassart vertrekt onmiddellijk naar Drogheda als hij verneemt dat er brand is uitgebroken. Maggie voelt duidelijk dat haar liefde voor hem hopeloos is en trouwt twee jaar later met Luke O'Neill. 23.05 uur Jazzpodium. Beelden van de North Sea Festivals van 1979 tot 1982. 23.35 uur Ontdek je plekje. We bren gen een bezoek aan Bronkhorst. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag. Zeven scholie- ren komen aan het woord over lera ren en leren en wat ze wel en niet waarderen op school. 19.25 uur De eerste de beste. Pro gramma, waarin weer diverse records verbroken kunnen worden. 20.05 uur Kieskeurig. Consumenten rubriek 20.30 uur Sometimes a great notion. Amerikaanse speelfilm uit 1971. Hen ry Stamper heeft de leiding over een houthakkersbedrijf en werkt daar zelf keihard in mee, bijgestaan door zijn zoon Hank. Hij stoort zich niet aan de eisen van de vakbonden en dat komt de goede geest met de arbeiders niet ten goede. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Maandag 24 juni, 23.05, Nederland 1: zijn quintet. Jazzpodium", met o.a. Stan Getz en ALMERE - Het pensioenfonds van de woningbouwcorporaties gaat van af 1 juli leningen verstrekken aan ge handicapten die hun woning moeten laten aanpassen aan hun lichamelijk gebrek. Tot nu toe moesten gehandi capten voor aanpassingen duurder dan 6.000 gulden veelal naar een bank, die vaak niet bereid is om een lening te verstrekken, zo zegt de Na tionale Woningraad donderdag, de centrale van corporaties. Dc woningraad heeft het pensioen fonds verzocht als eerste landelijke financieringsinstelling voor gehandi capten te gaan optreden, omdat het informatiecentrum huisvesting ge handicapten in toenemende mate wordt geconfronteerd met problemen bij het aantrekken van leningen voor woningaanpassingen. De overheid verstrekt subsidie voor aanpassing van woningen. Tbt 6.000 gulden wordt die bijdrage in eens uitgekeerd, maar subsidie voor duurdere aanpassingen wordt in jaarlijkse termijnen over een periode van twintig jaar verstrekt. In zo een geval moet de gehandicapte de subsi die voorfinancieren met een lening. Veel banken willen echter geen le ning met zo een lange looptijd ver strekken. Het pensioenfonds zal die leningen wel verstrekken, ongeacht de hoogte van het bedrag, aldus de Woningraad. Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 0119-1634 N<>ilt>rland>ti> beilrijjxb'ven geïnterexseerd PARIJS - Voor 31 oktober moeten bedrijven met belangstelling voor deelna me in de bouw van de toekomstige kanaaltunnel voorstellen indienen. Eind januari volgt dan een uiteindelijke beslissing, allereerst over het geven van een concessie en zo ja, aan wie. In het Nederlandse bedrijfsleven is belangstel ling voor deelname aan dat project, hoewel de hoofdmoot vrijwel zeker gaat naar Franse en Britse ondernemingen. RIJSWIJK - Met ingang van maan dag 24 juni zullen de meest voorko mende prijzen voor eonsumptiemelk met een cent per liter worden ver hoogd. Dit is woensdag bekendge maakt door het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel. Ook de huidige minimumprijzen voor verpakte volle en halfvolle melk van 1,22 gulden, respectievelijk 1,01 gulden per liter, worden op die datum met één cent verhoogd. Deze mini mumprijzen zullen dan voor verpak te volle melk 1,23 gulden per liter en voor verpakte halfvolle melk 1,02 gulden per liter bedragen. Deze prijsaanpassing voor melk is volgens het bestuur een rechtstreeks gevolg van de besluiten van de raad van EG-landbouwministers over de prijzen voor het melkprijsjaar 1985- 1986. Aan de andere kant is er van Franse zijde belangstelling voor de levering van kerncentrales aan Nederland. De kans dat Nederland overgaat op kern energie wordt hoe langer hoe groter geacht. Voorts maken Nederlandse bagger- en aannemingsbedrijven een goede kans op een deel van bagger- werken in de haven van Duinkerken. Daar ligt het werk in 23 kilometer ha vengebied al twaalf jaar vrijwel stil als gevolg van de eerste oliecrisis. Om een graantje mee te pikken bij de eventuele aanleg van de kanaal tunnel zijn dinsdag dertien directeu ren van de grootste Nederlandse constructiemaatschappijen en verte genwoordigers van Rijkswaterstaat, de Technische Hogeschool in Delft en van de Deltawerken in Parijs in het offensief gegaan. Op de Nederlandse ambassade hebben ze er twintig van DEN HAAG - De zelfstandige slij ters profiteren van de stijgende wijn verkoop. Ruim zeventig procent van de slijters in het midden- en kleinbe drijf verkocht in 1984 meer wijn dan in 1983. Gemiddeld steeg de afzet van wijnen en aperitieven in liters met ruim dertien procent. Dat blijkt uit een telefonisch onderzoek dat het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf heeft ver richt. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Concertzaal vertoont het aanstaande week einde - zaterdag en zondag om acht uur - The Killing Fields, een film over de Cambodjaanse burgeroorlog. Het is het verhaal over een buitengewone vriendschap tussen twee mannen, de Amerikaan Sydney Schanberg, cor respondent van de New York Times, en de Cambodjaan Dith'Prdn/tolk en gids van Schanberg. De film speelt in 1973. De door de Verenigde Staten ge steunde regering van Lon Nol voert een verbitterde burgeroorlog tegen de communistische Rode Khmer, die reeds het grootste deel van het land be heerst. Na een tijd vol spanning wordt de toestand nog ernstiger als de Ameri kanen „per ongeluk" het stadje Neak Long in buurt van Phnom Penh bombarderen. Tegengewerkt door de militaire autoriteiten lukt het Schan berg door de hulp van Pran toch dit incident te onderzoeken en zijn krant ervan op de hoogte te stellen. Niet lang daarna geeft de Amerikaanse ambassadeur in Phnom Penh zijn landgenoten aldaar de raad de stad te verlaten en naar Amerika terug te gaan omdat de Rode Khmer on weerstaanbaar opdringt. Schanberg vertrekt echter niet, want hij wil een onderzoek instellen naar de geruch ten dat de regering Nixon tegen de wensen van het Congres in aan de re gering van Long Nol grote hoeveelhe den wapens levert. Schanbergs poging in deze richting wordt echter onderbroken als de Ro de Khmer een beslissende aanval op Phnom Penh doet. In de stad breekt paniek uit. Schanberg en enkele col lega's worden door de Rode Khmer gevangen genomen, maar door het in telligente optreden van Pran worden zij weer vrijgelaten en zo van de dood gered. Dan worden de Europeanen en Aziaten, die in de Franse ambassade hun toevlucht hebben gezocht, door de Rode Khmer van elkaar geschei den. Dit betekent dat Schanberg en Pran afscheid van elkaar moeten ne men. Schanberg kan terugkeren naar Amerika en het lukt hem er ook voor te zorgen dat de vrouw en kinderen van Pran naar Amerika kunnen gaan, maar voor Pran zelf kan hij niets meer doen, zodat zijn vriend moet achterblijven in Cambodja waar de terreur van de Rode Khmer steeds wreder en heviger wordt. Jarenlang hoort Schanberg niets meer van Pran en hij begint al aan te nemen dat Pran, zoals zeer vele ande ren, door de Rode Khmer om het le ven is gebracht, maar Pran is een man apart. Moedig, taai en onverzet telijk overwint hij allerlei gevaren en weet hij geleidelijk de grens en de vrijheid te naderen. In oktober 1979 .bereikt hij eindelijk een Thais vluch telingenkamp. Schanberg, in New York, hoort het nieuws. Hij vliegt naar Thailand en wordt daar here nigd met de man, die eens zijn leven heeft gered. hun Franse collega's ontmoet. „Daaruit blijkt wel dat er aan Fran se kant belangstelling voor ons be staat. Anders waren ze niet zelf geko men en hadden iemand anders gestuurd", aldus directeur A. Griffi oen van Ballast-Nedam na afloop. De kansen op de aanleg van een ka naaltunnel zijn volgens voorzitter Van Oord van de raad van bestuur van de „Van Oord Groep BV" nog nooit zo groot geweest. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn nu immers bei de van mening dat zo'n vaste verbin ding er moet komen. Dat is nog niet eerder het geval geweest. De Nederlandse inbreng hangt hoofdzakelijk af van de uiteindelijke keus. Valt die op een brug-tunnel- brug voor autoverkeer - de duurste oplossing - dan maken de Nederland se ondernemingen een goede kans. Zij hebben er de know how voor en zijn gespecialiseerd in de aanleg van kunstmatige eilanden en in het ver zinken van tunnels. Grofweg zou zo'n vaste kanaalverbinding rond 40 mil jard frank (ruim 15 miljard gulden) gaan kosten. Volgens prof. A. Glerum van de Technische Hogeschool in Delft is dat ongeveer te vergelijken met de totale kosten van de Deltawer ken. „Als we die trein niet willen missen, moeten we nu instappen", al dus directeur C. J. H. Oudshoorn van de afdeling internationale zaken op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De Fransen willen voorts graag kerncentrales leveren en hebben daar een behoorlijke ervaring in. Hun directe concurrenten in Neder land zijn het Westduitse KWU en het Zweedse SEA. KWU heeft al de cen trale in Borssele gebouwd. Als zo'n order zou gaan naar het Franse Fra- matom kan het nodige werk ont staan voor een bouwonderneming als Bredero. Voor directeur H. de Jonge van die firma is het dan zaak te zor gen dat de Fransen geen vinger in de pap krijgen in het civiele deel van kerncentrales. „Ze kunnen de reacto ren leveren, maar de rest is voor ons", merkte hij op. DEN HAAG - De Anne Frankprijs is de in Polen geboren schrijfster Ida Flink toegekend voor „Een klein ogenblik - verhalen uit de Holo caust". Het is de eerste keer dat de prijs is uitgeloofd. Hij is bestemd voor recent werk dat wat strekking en inhoud betreft, het dichtst bij het dagboek van Anne Frank komt. De Nederlandse uitgave verschijnt over enkele weken bij uitgeverij Bzztoh in Den Haag. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam reikt de prijs, be staande uit een geldbedrag van 13.000 gulden, op 5 september uit. Dit hebben het Anne Frankfonds in Bazel en de Haagse uitgeverij woens dag bekend gemaakt. Een internatio nale jury van zestien personen droeg Ida Flink voor. Twee jaar geleden verscheen een Duitse vertaling van de verhalen onder de titel „Eine spanne zeit". Gerard Rasch vertaalde ze uit het Pools in het Nederlands. „Een klein ogenblik" is het eerste boek van Ida Flink, die tegenwoordig in Israël woont. Het bestaat uit 28 verhalen die verspreid over een groot aantal jaren zijn geschreven. Enige ervan werden al eerder gepubliceerd. Ze schilderen het lot van de Poolse Joden in de Tweede Wereldoorlog. KERKRADE - Voor de tiende keer beleeft Kerkrade van 5 tot en met 28 juli een invasie van meer dan 12.000 binnen- en buitenlandse blaasmuzi- kanten. Dit in verband met het vierjaarlijk se wereldmuziekconcours, waaraan tweehonderd harmonieën, fanfares' en brassbands alsmede mandoline- cn symfonie-orkesten uit 26 landen deelnemen. De meer dan zevendui zend buitenlandse muzikanten wor den gratis bij gezinnen van amateur musici in Zuid-Limburg gehuisvest. 55 „Jane," zei Kees verwonderd. Ze legde de vinger op haar lippen en liep op zijn bed toe. Ze had een ochtendjas aan en haar donkere haar, dat ze anders streng opgestoken droeg hing los over haar schouders. „Is er iets?" vroeg Kees heel zacht. Jane gaf niet direct antwoord, maar ging op de rand van zijn bed zit ten. „Ja, er is iets," zei ze, terwijl ze zich wat verder naar hem toeboog. „Ik kom je het antwoord vragen op wat ik je vanmiddag verteld heb." Ze streelde hem bij deze laatste woorden over zijn haar waarbij ze de kraag van haar ochtendjas losliet en deze openviel, waardoor Kees zag dat ze onder dit kledingstuk alleen nog een ragfijn hemdje droeg, dat vrijwel niets meer verhulde van haar stevige busten. Kees moest iets wegslikken voor hij moeilijk zei: „Jane, het is, geloof ik niet goed Maar dan verloor hij zijn zelfbeheersing en trok haar naar zich toe, terwijl hij de de kamer jas van haar schouders schoof. Het was uren later toen Jan hem na een laatste hartstochtelijke kus weer verliet. Kees met zeer gemengde ge voelens achterlatend. „Jij hebt gewonnen, lieve zeeman van me, ik ga niet naar Melbourne," was het laatste dat Jane gezegd had voor ze naar haar eigen kamer terug ging- Maar Kees vroeg zich beduusd af of hij nu gewonnen had of Jane, want hoewel hij zich niet alles kon herinne ren wat hij in de afgelopen uren had gezegd, dat hij haar gevraagd zou hebben om wille van hem in Sydney te blijven, betwijfelde hij toch wel heel sterk. Met een schuldig gevoel overdacht Kees de situatie. Zou Jane zich nu met hem verloofd voelen? Het was beslist geen meisje dat zich op deze manier aan een man gaf wanneer ze het niet serieus met hem meende. Als ik nu verloofd ben met Jane, dan zal ik dus de schoonzoon worden van de Burtons, bedacht hij. Och. hij kon het slechter treffen, het was tenslotte een bijzonder leuke familie en Jane, nou, Jane was toch een meisje waar iedere man jaloers op zou zijn. En toch ja toch. Hij ging met een ruk overeind zit ten in bed, zwaaide zijn benen over de rand en stond even later voor het open raam te kijken naar de mooie tuin van de Burtons. Hij was eigenlijk een dwaas, dat hij altijd nog dacht aan dat kind dat hij op het strand aan Oostvoorne had ontmoet. Ze had hem laten weten dat ze geen prijs stelde op zijn brieven, dus moest hij daar toch eindelijk een dikke streep onder zetten en hoe kon hij het beter doen dan met Jane, die alles te bieden had wat een jongen maar wensen kon. Straks aan het ontbijt zou hij pa en ma Burton vertellen dat Jane en hij zouden gaan trouwen. door ARIETA DE MAN Zover kwam het die dag echter nog niet, want toen hij naar beneden wil de gaan om te ontbijten, kwam Jane uit haar kamer en na hem eerst uit voerig omhelsd te hebben zei ze: „Ver tel de anderen nog niets hoor, dit moet voorlopig een geheim tussen ons tweetjes blijven." „Waarom?" vroeg Kees verbaasd. „Dat vertel ik je nog wel eens," zei ze lachend. „Voorlopig mondje dicht." Hoofdstuk 9 Op die dag na Pasen kwamen Tim en Pim niet uitgepraat over hun be zoek aan Oostvoorne Hun ogen be gonnen weer opnieuw te glinsteren toen ze vertelden van al die heerlijke dingen die ze daar hadden gezien en hadden mogen doen. Bruinders genoot zichtbaar van de verhalen van de tweeling en vertelde op zijn beurt dat hij ook een prettige Risen had gehad. Met de baby was hij naar zijn ouders geweest en de twee de Paasdag had hij de hele dag heer lijk rustig kunnen werken. „En Marjan?" vroeg hij toen de tweeling meer aandacht aan hun bo terham met pindakaas besteedde dan aan het gesprek van hun vader, „heb je al verder nagedacht over wat ik je heb gevraagd?" Hij keek Marjan vol verwachting aan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9