Zeeuws Mannenkoor zong in Bruinisse voor volle kerk Zoons Van der Putten nemen „De Schelphoek" over Waalko Dingemans werd geïnspireerd door het Zeeuwse zonlicht en de Schouwse landschappen Crescendo organiseerde nationale marswedstrijd 7 MIDDEN MIDDENSTAND 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1985 Nr. 23746 Weer klasse-koorzang in vissersplaats DEN HAAG - De Russische autori teiten hebben donderdagochtend de telefoon afgesloten van de Russische dissidente Irina Grivnina. Dit heeft de Boekovski-stichting uit Moskou vernomen. BRUINISSE - Met rustige mjiar krachtige armbewe gingen had dirigent Han Beekman donderdagavond hon derd Zeeuwen in de hand. Als een kapitein in het schip van de Hervormde Kerk, dan weer z'n manschappen op zwepend, dan weer bijsturend of matigend maar steeds een eenheid vormend. Het Zeeuws Mannenkoor zong in Bruinisse en daar hebben bijna vierhonderd zanglief hebbers intens van genoten. Als maritiem navigator be geleidde pianist Niek Stringa het mannenkoor en de sopraan-soliste Tilly den Boer-de Kok als een virtuoos op de toetsen. Het Zeeuws Mannenkoor, bijna op volle sterkte aanwezig, opende met een aantal bekende Nederlandse lied jes, speciaal voor het koor gearran geerd door dirigent Han Beekman. „O Nederland, let op uw zaak", aan vankelijk nog enigszins aarzelend ge start, alsof ze moesten acclimatise ren, zwol allengs aan tot een vivace van overtuiging en gloed. Een schitte rend samenspel van dirigent en de verschillende stemmen van het koor. Vooral het „Vaderland" uit „Wie Neer'lands bloed" werd met zoveel overtuiging en volume gezongen ter wijl het niets inboette aan zuiver heid. Een contrast met het grote koor vormde het optreden van de sopraan- soliste Tilly den Boer-de Kok in de grote kerk. Wat ze miste aan kracht en volume, maakte ze echter ruim schoots goe dan helderheid en anima- to. Een mooie sopraanstem die steeds na enkele nummers van het grote koor te horen was. Negro spirituals Het mannenkoor, dat dit jaar het koperen jubileum vierde én het feit dat dirigent Han Beekman tien jaar aan het koor verbonden is, leefde zich vervolgens helemaal uit in enkele Ne gro spirituals, zoals „Deep River" naar een arrangement van H. T. Bur leigh. Beginnend als een sprankelend stroompje, zwol het koor aan tot een rustige, brede stroom. Het getuigde van grote klasse en een bezielheid van leden en dirigent. Gevoelig bracht het koor het be kende „Old black Joe" van Stephan Collins Foster, een Amerikaanse componist en dichter uit de vorige eeuw. Foster componeerde ruim 175 negerliederen waarvan „My old Ken tucky home" en „Old black Joe" de bekeste zijn. Het koor bezat de gave 2ich te vereenzelven met de negers uit de „States" die in een verre van benijdenswaardige positie waren. Dan weer melancholiek, dan weer stil berustend om vervolgens gloed vol hun hoop op een betere toekomst te vestigen. Een geweldige vertolking van het Zeeuwse koor, waarbij onwil- likeurig de passages uit het boek „De negerhut van oom Thom" te binnen schieten. Virtuoos Een muzikaal intermezzo bracht pianist Niek Stringa met de Etude Opus 8 nummer 11 bes klein van de Russische componist Alexander Scri- abin die een geheel eigen klanktaal ontwikkelde, na aanvankelijk onder invloed van Chopin en Liszt te heb ben gestaan. Hoewel een geheel an der genre dan waarvoor de meeste zangliefhebbers waren gekomen, was de vertolking door de muziekvirtu- oos Stringa, vapte begeleider van het koor, van dusdanige kwaliteit dat ge boeid werd geluisterd en het gulle ap plaus dat net voor de pauze opklonk zeker ook voor dit intermezzo gold. Geheel op het mannenkoor gear- SEROOSKERKE - Dicht bij het natuurreservaat ,,De Schelphoek" bestaat aan de provinciale weg Zierikzee/Haamstede al 21 jaar het hotel-restaurant van die naam. Per 1 juli gaat dat in andere handen over: vader J. van der Putten en echtgenote vertrekken naar Ouddorp en hun zoons Fred en Peter gaan er (met echtgenotes) met élan tegenaan om het bedrijf nieuwe impulsen te geven. Peter en Tinewia van der Putten voor hotel-restaurant De Schelphoek dat zij samen met broer Fred en echt genote Lenie gaan exploiteren. Peter en Fred werken al vrijwel van het begin af aan mee in het ou derlijk bedrijf. Peter en echtgeno te Tinewia van der Putten- Bulthuis houden het gedeel- te„voor" (zoals het restaurantge deelte in horecataal wordt ge noemd) in handen. Fred (bekend om zijn verfijnde keuken) en zijn echtgenote Lenie van der Putten - Fokker blijven zich over het berei den van de maaltijden ontfermen. De twee broers hebben enkele maanden geleden een eethuisje ('t Schouwtje) in een Oudhollands pandje in Ouddorp opgestart, dat nu door het ouderlijk echtpaar Van der Putten zal worden voort gezet. Nieuwe ideeën Een nieuwe directie betekent meestal het uitwerken van nieuwe ideeën. Zo ook in hotel/restaurant „De Schelphoek". De presentatie van de maaltij den krijgt een breder vlak. Naast de (belangrijk blijvende) moge lijkheid tot uitgebreid dineren, willen de gebroeders Van der Put ten voortaan ook maaltijden gaan serveren voor een breder publiek, zoals zakenlieden en reizigers en route, kortom voor gasten die, geeft Peter aan, „niet willen dine ren maar wel lekker willen eten: minder lang aan tafel en minder duur." Daarom ook is het de be doeling voortaan de specialiteit van visgerechten uit te breiden met bijvoorbeeld gekookte mosse len en andere seizoengerichte vismaaltijden. Tevens zal er nu voor de koffie drinkers keuze uit een uitgebreid gebak-assortiment mogelijk zijn. Interne verbouwing Behalve deze organisatorische veranderingen krijgt het gebouw zelf eveneens een facelift. Intern zal - na het zomerseizoen - in sep tember een verbouwing beginnen, die voornamelijk ten doel heeft een intiemere sfeer te creëren. Het nu in open verbinding staande grote loungegedeelte zal dan wor den afgesloten, waardoor een apart zaaltje onstaat dat een rechtstreekse verbinding met de keuken zal gaan krijgen. Dat wordt zodoende een uitstekende ruimte voor het houden van verga deringen of het vieren van partijt jes voor verenigingen of particu lieren. Het gedeelte van de lounge dat nog bij het restaurant aansluit, krijgt een nieuwe bar, zowel voor de hotelgasten als voor een apéra- tiefje te gebruiken. Het hotel telt thans vier grote luxe kamers, in de plaats van de tien kleine waarmee „De Schelp hoek" als pensionnetje begon. Destijds, in 1964. bestond het ge bouw nog slechts uit de tegen woordige middenzaal. In de loop der jaren is er steeds aangebouwd en kwam er een fors terras. Ook werd de keuken uitgebreid en ge moderniseerd. Naast het ho- INDE tel/restaurant werd een woonhuis bedrijfsbungalow gebouwd. Na de verhuizing van zijn ouders - na het seizoen - gaat Peter van der Putten met zijn gezin daarin wonen. rangeerd had Han Beekman het Ave Maria van Frans Schubert, Oosten- rike componist en wel „De groot meester van het lied" genoemd. Zo wel de sopraan, het invallend koor als de sterke begeleiding van de pia nist lieten het arrangement volledig tot z'n recht komen en wéér kon diri gent Han Beekman en de 400 luister aars tevreden zijn. Na de pauze wierp het koor zich met hernieuwde energie op de Ameri kaanse volkssounds, zoals „Untill the dawn". In plaats dat de verschil lende stemmen van het koor een con trast vormden, onderstreepten ze juist de eenheid en compactheid van de totale zang. De bassen en tenoren zongen er een prachtig einde aan. Het „My old Kentucky home", wederom van Foster naar een arrangement van Beekman, werd een geweldige vol heid gezongen al bleven hier de tenor- ren qua volume iets achter. Vol expresie begon het Zeeuws Mannenkoor, dat gisteravond voor de tweede keer op Schouwen-Duiveland optrad, aan het genre liederen dat ze het liefst zingen: het romantische po pulair uit de verluchte Franse tijd na de renaissance en voor de Barok. Bezielend Toen bleek dat ook de Franse taal, gebracht door Zeeuwen, zeer aanne melijk en zangerig kan klinken, mits bezielend gebracht en met bravoure uitgevoerd zoals het 100-koppig koor presteerde. Het waren alle composi ties van Charles F. Gounod die met z'n compositier „Faust" wereldbe roemd werd. Het was een formidabele zang- en luisteravond, waar met het Domi- noexcelsi uit Benedictus nog eens alle registers werden open getrokken. Voor de aanvang, in de pauze en de slotzang was een samenzang. De voorzitter van het organiserend comi té, de heer A. Bal van de Stichting Festiviteiten Bruinisse, bedankte het koor, de dirigent, de pianist, sopraan, de koster en de Kerkeraad en bood bloemen aan als stoffelijke blijk voor de geboden avond. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Noordbergum (toez.): H. J. van Haarlem, kand. te Groningen; naar Bergum (te vestigen 2e predikantsplaats) (toez.): mevr. J. H. Pauw, kand. te Utrecht. Tbegelaten tot evangeliebediening: L. O. Giethoorn, Het Sticht 43, 9405 NS Assen, 05920-50384; J. Maaskamp, Wederikveld 34, 3448 GJ Woerden, 03480-21687; N. Mels, Sevenho- venstraat 20, 3412 KK Lopikerkapel. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: J. B. Alblas, Koter- weg 18, 3772 BC Barneveld, 03420-17888; W. J. van Dijk. Rijnstraat 27b, 9725 ER Groningen, 050-259575; S. J. Dingemanse, De Markt 30. 8061 BB Hasselt, 05209-2412; H. Engelsma, Korreweg 164, 9715 AK Groningen, 050-731680; A. N. Rietveld, Barwoudswaarder 128, 3449 HR Woerden, 03480-12545. Gereformeerde Kerken Beroepbaars! el ling: P. A. Kooiman, Jouberstraat 19, 2-hoog, 1091 XN Am sterdam. 020-650005. H. V. de Vries, Naardstee 257, Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Stolwijk: A. Hofman te Wijk en Aalburg; te Leerdam, Rot terdam-I Jsselmonde, Apeldoorn, 's- Gravenzande, Boskoop, St. Anna- land, Beekbergen, Spijkenisse, Haar lem: A. J. Gunst, kand. te Kapelle. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. W. J. Schokking, Veere. 11.00 uur ds. C. L. de Rooij, kindernevendienst; 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Kerkwer- ve: 10.00 uur ds. J. B. Duk, (viering H.A.). Serooskerke: 10.00 uur ds. Bo- lijn. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. O. C. Kerssen. Renesse: 9.30 uur ds. T. S. Fahner. Noordwelle: 11.00 uur ds. T. S. Fahner. Scharendijke: 10.00 uur ds. C. den Engelse, Renesse. Brouwers haven: 10.30 uur ds. Schneider. Zon- nemaire: 9.00 uur ds. Schneider. Noordgouwe: 11.00 uur ds. De Boon- Tol. Dreischor: 9.30 uur ds. De Boon- Tbl. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. E. P. Kuin. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel; 18.00 uur dhr. Allewijn; 10.00 uur jeugdkapel. Sir- jansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer, be diening H.A.; 18.30 uur ds. H. J. Boer, dankzegging H.A. Bruinisse: 10.00 uur ds. W. F. Teekens, bediening H.A. 17.00 uur ds. W. F. Teekens, bediening H.A. en dankzegging. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur ds. H. C. Poste- ma, Middelburg. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. E. J. Nijhuis, Ouwerkerk; 18.30 uur ds. A. v. d. Schee, Spijkenisse. Haamstede: 10.00 uur ds. J. de Vries; 19.00 uur ds. A. A. R. Kamermans, Scharendijke. Scha rendijke: 10.00 uur ds. A. A. R. Ka mermans; 19.00 uur ds. v. d. Waal, Middelharnis. Brouwershaven Zon- nemaire: Bostonplein: 10.00 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat; 18.30 uur ds. S. T. v. d. Hou we, Colijnsplaat. Nieu- Expositie in kerk te Burgh WESTENSCHOUWEN - Het mooie zachte zonlicht, dat hier in Zeeland naar zijn zeggen vaak schijnt, bewoog de Haagse schilder Waalko Dingemans ertoe om na vele jaren als vrij kunstenaar elders te hebben doorgebracht, weer te rug te keren naar het vroegere huis van zijn ouders in Westenschouwen. Geïnspireerd door dit licht en het Schouwse landschap maakte hij daar de af gelopen twee jaar een aantal schilderijen die vanaf dinsdag 25 juni tot en met zaterdag 13 juli wordt geëxposeerd in de Nederlands Hervormde Kerk te Burgh. Het is voor de derde maal dat Din gemans, die zijn opleiding volgde aan de Amsterdamse Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, in de kerk te Burgh exposeert. Veel van de olie verfschilderijen en aquarellen die dit jaar worden tentoongesteld, hebben sneeuwlandschappen in de Schouwse duinen tot onderwerp. „Deze winter was voor mij heel bijzonder, want ik heb nooit veel kans gehad om sneeuw te schilderen", zegt de bejaarde schil der die een groot gedeelte van zijn le ven in Zuid-Afrika doorbracht. Op de expositie zijn ook twee, nog niet eer der getoonde, werken te zien die dit land als onderwerp hebben. Portretten De tentoonstelling wordt dinsdag Naast het voltallig bestuur van „Crescendo" waren afgevaardigden van de deelnemende verenigingen, bestuursleden van de Zeeuwse Bond- KNF en enkele juryleden aanwezig. Sprekers tijdens deze bijeenkomst waren burgemeester C. Slabbekoorn, de heer P. J. van Donge, voorzitter van de organiserende vereniging en de heer C. J. Schout, voorzitter van de Zeeuwse Bond-KNF en tevens con courscommissaris in deze dag. Begunstigd door fraai weer werd omstreeks half twee met het pro gramma gestart. De drumband van de „thuisclub" mocht de spits afbij ten, daar de drumband uit Brouwers haven verhinderd was om eerst op te treden, zij traden later op de middag op. Als laatste trad de muziekvereni ging „Vriendenkring" uit Westbroek op. Zij speelde tot slot het Wilhelmus. Daarna presenteerden alle deelne mende verenigingen zich in een kleurrijk slotdefilé op het wedstrijd terrein. Vervolgens traden de tamboer-maïtres naar voren om het oordeel van de jury in ontvangst te nemen. Vice-voorzitster van „Crescendo" mevrouw G. M. Doeleman-Huter be trok in haar dankwoord alle mede werkenden aan deze zeer geslaagde dag. Namens de K.N.F. bedankte en feli citeerde de heer Schout „Crescendo" voor de prettige ontvangst en de per fecte organisatie. Ook de jury werd in de dankwoorden betrokken, bestaan de uit mevrouw Hoogendijk (majo- retten) en de heren Koster. Peeters en Wensink. verder de gemeente Brou wershaven voor het beschikbaar stel len van het sportpark en de ladyspea ker op deze dag, mevrouw M. L. van der Weijde-Smits, die het leeuwen aandeel qua organisatie op haar werkerk: 10.00 en 17.00 uur drs. T. M. Gilhuis, Zeist. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. ten Hove, H.A.; 17.00 uur ds. A. ten Hove, dankzegging H.A. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. E. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 17.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 18.30 uur ds. M. J. van Gelder. Nieu werkerk: 9.45 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. T M. van Dijk, Rot terdam. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 13.30 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur ds. A. Wink, Veenen- daal. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. De Blank, Dordrecht. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Renesse: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienst vergadering. Apostolische Kerk Zierikzee: UVV-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zondag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. B. de Graaf. 25 juni geopend door de internatio naal bekende Leidse professor dr P. Lopes Cardozo. Zijn portret dat door Dingemans in opdracht werd ver vaardigd voor de senaatskamer van de Leidse universiteit, vormt samen met diverse andere portretten een an der aspect van het werk van de kunstenaar dat op de expositie is te zien. Dingemans, die lid is van het be kende schildersgenootschap Pulchri- Studio in Den Haag, vervaardigde verder Schouwse zeegezichten ir* storm én bij mooi weer en begon re-, centelijk met het schilderen van rui-t ters aan het strand. De tentoonstel-: ling is, met uitzondering van de zondagen, dagelijks geopend van tiero tot twaalf en van vier tot zes uur. Geslaagd gebeuren in Dreischor DREISCHOR - Dreischor stond in het teken van de muziek. De plaatselijke muziekvereniging „Crescendo" trad als gastheer op voor de nationale K.N.F.- S.D.M. marswedstrijd op sportpark „De Mol". In totaal namen 16 korpsen aan dit concours deel, waaronder vijf eilandelijke drumbands. De organisatie vond plaats in samenwerking met de Zeeuwse Bond KNF. Voorafgaand aan het wedstrijdgebeuren vond in het dorpshuis een officiële ontvangst plaats door het gemeentebestuur van Brouwershaven. schouders nam, bijgestaan door haar echtgenoot. Dreischor en „Crescendo" kunnen terugzien op een zeer geslaagde dag, die misschien nog eens voor herha ling vatbaar is in de toekomst. Uitslagen concours Introductie-divisie Drumband muziekvereniging Apollo" Brouwershaven 288 punten, le prijs, promotie naar 2e divisie. Derde divisie Drumband muziekvereniging „Cre scendo" Dreischor 277,5 punten, 2e prijs. Tweede divisie Drumband muziekvereniging „Wit te van Haemstede" Haamstede 270 punten, 2e prijs. Eerste divisie Drumband muziekvereniging „Luctor et Emergo" Renesse 302,5 punten, le prijs. ROTTERDAM - De Rotterdamse wethouder voor stadsvernieuwing P. Vermeulen wil nog deze maand ze kerheid over de toekomst van het markante wijkje „Witte Dorp". Voor 1 juli geeft hij de bewoners van de 260 huisjes uitsluitsel of de sloop wordt doorgezet of dat met subsidies van het ministerie van WVC „het monu mentale karakter" van het in de twintiger jaren naar een ontwerp van de architect oud gebouwde Noord- wijkje in stand blijft na een zeer grondige renovatie. Lucas 14, 23-24 „Ga de wegen en de paden op en dwing hen binnen te komen, want mijn huis moet vol wor den. Want ik zeg u: Niemand van die mannen, welke genodigd waren, zal van mijn maaltijd proeven We kunnen aanvankelijk welwil lend staan tegenover het evangelie. Maar als de tijd daar is om in te gaan op de uitnodiging van het evangelie om te geloven in Jezus Christus en te ontvangen al wat God ons in Hem wil geven, dan zeggen we: nu nog niet, la ter misschien. Maar later kan te laat zijn. Dat laat Jezus in deze gelijkenis zien aan enkele Farizeeërs, die me nen, dat ze hem niet nodig hebben en op grond van hun goede levenswan del wel in de hemel zullen komen. Jezus Christus is Gods uitnodiging aan ons om in te gaan in Zijn Konink rijk. We kunnen menen, dat we al een aardig eindje op weg zijn naar de he mel. We doen toch goed ons best? Er is toch niets op ons aan te merken? En we veronderstellen, dat God er ook wel zo over zal denken. Maar het is een gerustheid, die we onszelf aan praten en niet de boodschap uit Gods Woord. Want God laat in deze wereld het evangeliewoord uitgaan. We kun nen niet zomaar op de bonafooi naar God toe gaan, in de hoop dat Hij ons wel zal ontvangen. Hij is de hoogste Koning. We moeten wachten op Zijn uitnodiging.Deze uitnodiging is al uitgegaan in de wereld en is nog steeds geldig. Misschien heeft u het al gehoord. Gods uitnodiging aan ons is Jezus Christus, de gekruisigde. Hij heeft het vernietigend oordeel van God over onze zonden gedragen. Hij, en Hij alleen is onze vrijbrief om te mo gen ingaan in Gods Koninkrijk. Met deze vrijbrief hoeven we niet bang te zijn, dat we niet worden binnengela ten. Want Hij is Gods welgemeende uitnodiging aan ons. Sommige mensen hebben een duwtje nodig om de drempel over te gaan. Misschien dat deze meditatie voor u juist het duwtje is, wat u nodig heeft om op Gods uitnodiging - ook aan u - te durven ingaan. Aan de andere- kant zijn er ook mensen die Gods uitnodiging af staan. terwijl ze die heel goed begre pen hebben. Ze gaan liever verder op eigen houtje. Dat streelt hun eerge voel. In wezen geven ze niets om de God van het evangelie. Dis is hun veel te ruimhartig. Daar kunnen ze zelf geen eer aan behalen, want dat ze mo gen kom is louter genade. Neen, dan hebben ze belangrijker dingen te doen. Deze mensen moet ik zeggen, dat als ze blijven volharden in hun houding, ze het Koninkrijk van God niet zullen binnengaan. We kunnen slechts binnengaan door Gods uitnodiging aan ons in Je zus Christus. En die uitnodiging is nog steeds geldig. Aan God zal het niet liggen. Maar we kunnen wel door het afslaan van die uitnodiging bui tengesloten worden in de buitenste duisternis. Bent u al ingegaan op Gods uitnodiging om te geloven in Je zus Christus en Hem te erkennen als Heer in uw leven? Stel niet uit tot morgen, wat vandaag al mogelijk is! M. Dijkstra

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7