Patricia Bakker debuteert met Grasshopper met 125 punten in M-dressuur in Kaatsheuvel Gevolgen van bezuinigingen bij de overheid spelen ook sportverenigingen parten Zes Delta Sporters in Zeeuwse handbalselectie Stella Boys ontfutselt PZEM-formatie een punt en brengt spanning terug Leden reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland met succes door examen E-toernooi LTC De Bru-Tèn naar slot Junioren van Kloetinge en Vlissingen in landelijke jeugdcompetitie Zomeravondbridge Biljartduel damesploeg Burgh-Haamstede 6 ZIERIKZEE - In het nieuwe sportcentrum van Goes wordt op zondag 18 augustus een internationaal handbaltoernooi afgewerkt, waaraan ook wordt deelgenomen door de Zeeuwse selectie. De afgelopen week werden de spelers voor de selectie uitgenodigd. Het Zierikzeese Delta Sport is met niet minder dan zes spelers vertegenwoordigd in de veer- tienkoppige selectie. Van Delta Sport kregen Peter Lefèvre, André Hartoog, Bert de Vos, Ja- co Vleeshouwer, Cees de Vos en Cor Lagendijk een uitnodiging om zich te melden bij de selectie van de coaches Cees de Ridder en Johnny Jan sen. Aan het toernooi wordt ook deelgenomen door een Poolse ploeg en het Belgische Sasja. P.V. Duiveland te Nieuwerkerk Wedvlucht: Orleans d.d. 8 juni 1985. Afstand: 442 km. In connours 229 duiven. Gelost 6.45 uur. Aankomst eerste duif 13.08 uur (11.50 m). Laatste prijsduif 14.13 (982 m). Comb. v.d. Werf 1; L. Smalheer 2, 20; Comb. Dane-Dooge 3, 11, 49, 54; J. J. Douwes; H. v.d. Maas 5; Knop- Stouten 6, 25. 29, 39, 45; L. J. de Brui ne 7, 42, 43; L. J. v.d. Wielen 8, 12, 26; H. P. van Noorden 9, 19, 31, 58; Ko ning Rouwit 10, 13, 15, 30; C. van Dij- ke 14; J. Folmer 16, 36, 46; A. Ha- gesteijn 17, 24, 47, 60; W. M. Luiting 18, 21, 27; T. M. Dalebout 22, 23, 28. 40; C. J. Krijger 32, 35, 38; A. J. Knop 33, 34, 52; M. A. Matthijsse 37, 48, 51; A. de Jonge 41, 44; M. de Bruine 53, 57; M. Klink 56. BRUINISSE - Na een week strijd op de banen van de Bruse tennisver eniging De Bru-Tèn nadert het E- toernooi inmiddels zijn eind. Het toernooi werd gestart via het poule systeem, waarna de poulewinnaars overgingen naar het afvalsysteem. In het dames enkelspel is het een puur Bruse aangelegenheid gewor den. Marlien Wielaart, Geke Min- naard, Bertha Benard en Henny Hooftman vormen de laatste vier voor de toernooiwinst. In het heren enkelspel zitten Cees Tilro uit Goes, Wim Veerhoek en Ger van Wijk uit Zierikzee en Fred Hooftman uit Brui- nisse in de halve finale. De finales worden vanaf zaterdag 22 juni één uur gespeeld. ZIERIKZEE - De A-juniorenploe- gen van Kloetinge en Vlissingen, die als Zeeuwse ploegen deelnemen aan de landelijke jeugdcompetitie, zijn ingedeeld in afdeling B, waarin on der andere ook Feyenoord, Sparta, FC Den Haag, Excelsior en DS'79 uit komen. In totaal nemen zeventig ploegen aan de nieuwe competitie deel, verdeeld over vijf afdelingen van veertien ploegen. Naast de 37 be taalde verenigingen nemen ook 33 jeugdelftallen uit het amateurvoet bal deel. Hiervoor komen er slechts drie uit het zaterdagvoetbal. De indeling voor het nieuwe sei zoen ziet er als volgt uit: Afdeling A: Ajax, AZ'67, Haarlem, Telstar, Utrecht, Volendam, AFC'34 Alkmaar, DCO Haarlem, DWS Am sterdam, DMV Amsterdam, Elink- wijk Utrecht, Roodenburg Leiden, UVV Utrecht en Vitesse'22 Castri- cum. Afdeling B: FC Den Haag, DS'79, Excelsior, Feyenoord, RBC, Sparta, SW, Kloetinge, Quick Boys Katwijk, RKAVV Leidschendam, RVC Rijs wijk, Unitas Gorinchem, UVS Lei den en Vlissingen. Afdeling C: Cambuur, Emmen, Go Ahead Eagles, Groningen, Heeren veen, PEC Zwolle, Veendam, Achil- les'94 Assen, Drachtster Boys, Go Ahead Deventer, GRC Groningen, GVAV Rapiditas Groningen, HHC Hardenberg en Sneek. Afdeling D: Den Bosch, De Graaf schap, Heracles, NEC, RKC, Twente, Vitesse, Wageningen, BVV Den Bosch, SC Enschede, OJC Rosmalen, PH Alemelo, Quick Nijmegen en Vi tesse '92 Arnhem. Afdeling E: Eindhoven, Fortuna Sittard, Helmond Sport, MW, NAC, PSV, Roda JC, VW, Willem 2, Ble- rick, Geldrop, Rapid Maastricht, TSC Oosterhout en Venray. Zomeravondvoetbal ZIERIKZEE - In de zomeravondvoetbal-competitie is de spanning weer voor een belangrijk deel terug nu titelverdediger Stella Boys via een 1-1 ge lijkspel de leidende PZEM-formatie een punt ontfutselde. Na een aanvanke lijke achterstand achterhaalde de roodwitte ploeg de electriciens nog. De PZEM-ploeg heeft nu twee ver- liespunten, omdat Zierikzee Vetera nen eerder ook al een gelijkspel over eenkwam met de koploper. De Veteranen volgen met drie ver- liespunten theoretisch op de tweede plaats, maar de ploeg heeft nog twee wedstrijden achterstand. Vanavond - vrijdag 21 juni - speelt Zierikzee Vete ranen om half acht in Serooskerke te gen Velocitas, waarmee dan Stella Boys van de tweede plaats kan wor den verdrongen. De Zierikzee Veteranen kwamen op 10 juni voor het laatst in actie en zij wonnen toen met 1-0 van Zeelandia. Stella Boys boekte sindsdien over winningen op DSV (6-1) en Velocitas (2-1) en de PZEM-ploeg klopte Zeelan dia met 2-0 en Velocitas met 1-0. De ontmoeting tussen DSV en Zeelandia eindigde in een 2-2 gelijkspel. De tussenstand in de competitie is nu: PZEM Stella Boys Zierikzee Vet. Zeelandia DSV Velocitas Het programma voor de komende dagen ziet er als volgt uit: vrijdag 21 juni: Velocitas-Zierikzee Veteranen; maandag 24 juni: Velocitas-Zeelan- dia; dinsdag 25 juni: Stella Boys- DSV. Alle wedstrijden worden ge speeld in Serooskerke en ze beginnen allemaal om half acht. ZIERIKZEE - In het Zierikzeese zwembad Onderdak legde een aantal leden van reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland met succes een examen af voor de brevetten 1 tot en met 5 en de diploma's A en B. Van alle geteste reddingsbri- gadisten behaalde slechts een niet het beoogde brevet. Brevet 1 werd behaald door: Roel van de Berg, Arjan van Dijk, Petra van Dijk, Barry Pinkster, Marjolein Regeer (allen Nieuwerkerk), Yeng Leng, Ard Mulder, Janneke Polder man, Marieke Polderman, Sven Ver- meyden, Mariska Lagendijk (allen Zierikzee). Brevet 2 werd behaald door: Conny van de Bos, Astrid de Bruine, Brenda Cortie, Richard Dijkmans, Gwend- lijn de Haan, Gijs Icke, Joost Icke, Willemien Louws (allen Nieuwer kerk), Sander de Bree, Miranda La gendijk (beiden Zierikzee). Voor brevet 3 legden de navolgende leden een succesvol examen af: Marco Bil, Leon de Bruin, Erwin Flikweert, Martien Kleemans, Jack Male, Peter Scheermeyer, Janine van der Weyde (allen Nieuwerkerk), Diana Verloo (Zierikzee), Pieter Kuzee (Burgh- Haamstede). Nancy de Bruin en Wim Rijke, beiden uit Nieuwerkerk slaag den voor brevet 4 en Michelle Schou- wenaar uit Dreischor en Petra Spie gels uit Zierikzee deden dat voor brevet 5. Diploma A werd behaald door An ton van Berchum, Angelique Castel, Freddy Deurloo, Frank Koper, Mari on Koper (allen Zierikzee) en Wim Luyendijk uit Bruinisse. Het diplo ma B tenslotte werd behaald door Bas Barendrecht en Norbert Tromp, beiden uit Zierikzee. KAATSHEUVEL - Sinds kort is Patricia Bakker de trotse amazone op de rug van een van Nederlands beste dressuurpony's. Tijdens een groots NPC- concours in Kaatsheuvel debuteerde de Zierikzeese met Grasshopper, tot voor kort de pony van Mireille Broekx, die er succes na succes met boekte. Pa tricia Bakker behaalde tijdens de eerste exhibitie met Grasshopper meteen een winstpunt in de M-klasse via een score van 125 punten, waarmee zij als tweede eindigde. Met haar andere pony, Annabel, behaalde zij ook een winst punt via 124 punten, hetgeen haar op de derde plaats bracht. In Kaatsheuvel kwamen negen combinaties aan het vertrek van rui- tervereniging Renesse, terwijl voor de paarden- en ponyclub Schouwen- Duiveland zes combinaties startten. Tot de hoogste eilandelijke score kwam Miranda van Helden met Cea- sar van de RV Renesse met 126 pun ten in de L-klasse. Het leverde de combinatie een derde plaats op. Een winstpunt was er ook nog voor haar clubgenote Marcia Dalebout, die met de pony Ester 121 punten bij elkaar reed. Een zevende positie in de ring- klassering was haar deel. Naast Patricia Bakker kwamen nog drie eilandelijke combinaties uit in de M-klasse. Met Mr Ares scoorde Anouschka Lütgenau dit keer geen winstpunt. Met 111 punten eindigde zij op de elfde plaats. RV Renesse- clubgenote Esther van Tilborg kwam met 104 punten op de dertiende plaats en PPC Schouwen-Duiveland- amazone Marjolein Padmos bleef met Fosco steken op 101 punten. Namens de RV Renesse hield Diana Monshou- wer de eer hoog in de Z-klasse, maar zij totaliseerde met Peggy slechts 99 punten, goed voor een achtste en laat ste plaats in deze categorie. Twee PPC Schouwen-Duiveland- combinaties vertrokken in de L- klasse. Annemarie Verschoore reed met Fire naar een vijfde plaats met 118 punten en Daniëlle van der Graaf kwam met Ramos een punt lager uit, hetgeen haar op de achtste plaats bracht. Karin Blom kwam met Rocco uit op 106 punten. In de B-klasse speelden combinaties van de RV Re nesse een ondergeschikte rol. Nelleke Rijsdijk scoorde met Cleopatra 107 punten, Petra Bode kwam met Bian- ca uit op 101 punten en Mark Lemson reed met Riska naar 88 punten. Patricia Bakker met haar nieuwe pony Grasshopper. ZIERIKZEE - Ook sportverenigingen krijgen steeds vaker te maken met de gevolgen van bezuinigingen bij de overheid. In veel gemeenten worden de huren van sport accommodaties verhoogd, bepaalde kosten naar de sportverenigingen overgeheveld, subsidies verlaagd en dergelijke. Sommigen sportverenigingen hebben al eni ge tijd ervaring met dit probleem en hebben maatrege len genomen om deze lastenverzwaringen op te vangen. Andere verenigingen zullen binnen afzienbare tijd hier mee te maken krijgen en kunnen wellicht profiteren van de ervaringen van eerstgenoemde verenigingen. Tfegen deze achtergrond heeft het ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur aan het IVA-Instituut voor Sociaal-Wetenschappelijk On derzoek gevraagd een onderzoek te doen naar de manier waarop sport verenigingen omgaan met kostenstij gingen. Doel van dit onderzoek was het maken van een brochure waaruit sportverenigingen ideeën kunnen op doen hoe op deze lastenverzwaringen te reageren. Om deze brochure te kunnen sa menstellen zijn gesprekken gevoerd, met bestuursleden van 28 sportveren- gingen, gevestigd in een vijftal ge meenten die de afgelopen jaren forse tariefstijgingen en/of subsidieverla- gingen in de sportsector hebben door gevoerd. De takken van sport die in het onderzoek vertegenwoordigd wa ren, zijn: voetbal, badminton, hand bal. gymnastiek, volleybal, tennis en zwemmen. De gemeenten uit het onderzoek baseerden tot voor enkele jaren gele den hun tarieven voor sportaccommo daties op historische ontwikkelin gen. Een eenmaal vastgesteld tarief werd jaarlijks verhoogd met het toe gestane percentage. Vier gemeenten zijn onlangs overgegaan op tarifering op basis van de kostprijs. Invoering van dit tarievenstelsel werd gevolgd door een bezuinigings operatie waarbij de dekkingspercen tages werden verhoogd; dat wil zeg gen: de subsidies werden verminderd en de eigen bijdrage van de sportver enigingen ging omhoog. Bij één van de onderzoeksgemeenten werden de véldsportaccommodaties geprivati seerd. Dit houdt in dat de gemeente de investeringskosten betaalt, maar dat de exploitatie volledig voor reke ning van de gebruikers komt. Ze moeten dus niet alleen de velden en gebouwen onderhouden, maar ook de verzekeringen en energierekenin gen betalen. Als tegenmaatregel om de lasten verzwaringen het hoofd te kunnen bieden blijkt contributieverhoging voorzichtig gehanteerd te moeten worden. Door de dalende koopkracht van de huishoudens houdt contribu tieverhoging het risico van ledenver lies is, waardoor de contributie nog verder omhoog moet. Daardoor dreigt de vereniging in een neer waartse spiraal terecht te komen. Een verhoging van de contributie kan echter onvermijdelijk zijn voor verenigingen zonder andere in komstenbronnen. Dit blijkt vooral het geval te zijn bij de zaalsportvere nigingen zonder eigen kantine die ge middeld voor 63% van hun in komsten afhankelijk zijn van de contributie-opbrengsten. Verschillende verenigingen hebben bij de contributieheffing het profijt beginsel doorgevoerd. Leden die hoge kosten met zich meebrengen (het se lectieteam, competitiespelers, ledgn die trainingen en lessen volgen, in tensieve accommodatiegebruikers) moeten daarvoor een extra bijdrage betalen. Daar staat soms tegenover dat er korting op de contributie wordt verleend als men vrijwilligers werk voor de vereniging verricht. Ledenwerving Steeds meer sportverenigingen krijgen te maken met een afnemende aanwas van jeugdleden. De belang rijkste oorzaak is het gedaalde ge boortecijfer. De meest voorkomende tegenmaatregel van de verenigingen bestaat uit het intensiveren van de werving van jeugdleden. De onder zoekers raden dit echter af. Met de ge voerde wervingsactie werd maar zel den het beoogde resultaat bereikt. Niet zo verwonderlijk als men beseft dat meer dan 80% van de jeugd reeds aan sport doet. Een ongustig neveneffect van der gelijke wervingsacties blijkt het uit breken van een ware concurren tieslag tussen de lokale sport verenigingen te zijn. Die slag leidt tot een verspilling van geld en man kracht en kent uiteindelijk alleen maar verliezers. Om het verlies aan jeugdleden te compenseren kan men zich beter richten op bevolkingsgroepen met een lage sportdeelname en een groei end aandeel in de totale bevolking. Interessant in dit verband zijn de 35- plussers. Het succesvol werven van leden onder de 35-plussers vereist overigens wel een aanpassing van de sportverenigingen. 35-plussers zijn minder geïnteresseerd in prestatie- en competitiesport. Zij zijn ook min der bereid om van alles voor de sport opzij te zetten. Zo staat bij hen de on gebondenheid in de weekends voor op. Met andere woorden: sportver enigingen zullen met een ander sportaanbod moeten komen. Tc den ken valt daarbij vooral aan conditic- traning, fitheidsoefening en recrea tiesport. Een forse kostenpost bij veel sport verenigingen vormt de betaalde trai ners. Ook op die kosten proberen de verenigingen te bezuinigen. Vooral bij de competitie- en recreatiespelers worden betaalde trainers op grote schaal vervangen door goedkopere krachten en vrijwilligers. Een interessante maatregel is het samenvoegen en vergroten van de trainingsgroepen. Het mes snijdt dan immers aan twee kanten: niet alleen de trainerskosten maar ook het ac commodatiegebruik worden vermin derd. Verleidelijk maar gevaarlijk blijkt het bezuinigen op de trainierskosten van het selectieteam te zijn. Dit eer ste team bepaalt immers het gezicht van de vereniging naar buiten toe. De prestaties van dit team bepalen de publiciteit die de vereniging krijgt, vormen de basis voor de sponsering en hebben een wervende kracht op nieuwe leden. Het aantrekken van een goedkopere trainer zet een neer waartse spiraal in gang. De spelkwa- liteit gaat omlaag, degradatie is het gevolg. Sponsors tonen minder be langstelling, de beste spelers van het eerste team verlaten de vereniging,, de aanwas van nieuwe leden loopt te rug, enzovoorts. Brochure In de brochure die speciaal ge schreven is voor sportverenigingen worden nog tal van andere maatrege len besproken op het terrein van ac- commodaticgcbruik, kantinebehecr, sponsering, financiële acties en zelf werkzaamheid van de leden. Een exemplaar van de brochure 75 pa gina's) is verkrijgbaar door 10,- over te maken naar de Nederlandse Middenstandsbank te Tilburg, bank nummer 68.65.13.886 (gironummer van de bank: 109.53.61) ten name van Stichting IVA te Tilburg, onder ver melding van „Sportverenigingen en kostenstijgingen". BRUSSEL - De commandant van de Rijkswacht, die verantwoordelijk was voor de veiligheid bij de finale voor de Europacup in het Heizelsta- dion, heeft op de avond zelf niets van de rampzalige ongeregeldheden ge zien. Op het hoofdkantoor, waar hij de veiligheidsactiviteiten coördineer de, stond geen televisie. De comman dant werd via de telefoon op de hoog te gesteld van het drama, waarbij 38 toeschouwers de dood vonden. ZIERIKZEE - De derde avond in het kader van de zomeravondbridge van Bridgeclub Zierikzee werd be zocht door slechts 17 spelers, een wat teleurstellende opkomst. Dit verhin derde echter niet, dat er toch een ge zellige wedstrijd werd gespeeld. Op dinsdagavond 25 juni wordt al weer de laatste zomerbridgewed- strijd in Zierikzee gespeeld. Daarna kan men terecht bij Bridgekring '68 te Haamstede, waar op de donderda gavonden in juli in dorpshuis De Schutse wordt gespeeld. B.C. Zierikee opent daarna het nieuwe bridgeseizoen op de laatste dinsdag in augustus met de inmid dels traditionele openparenwedstrijd die eveneens toegankelijk is voor gastspelers. Aan die wedstrijd zijn ook prijzen gebonden. 1. Echtpaar Kloet 106 (63,10%); 2. He ren Van den Berg-Besamusqa 103; 3. Mevrouw Heuser-Hr. Boot 98; 4. Da mes Van Oeveren-lbnnekes 93; 5. Da mes Hendriksen-Van der Valk 89; 6. Dames Schell-Zwiep 73; 7. Dames Hogerheide-Van der Wekken 64; 8. Heren 't Hart-De Vries 49. Gemiddelde was 84. BURGH-HAAMSTEDE - De Da mes Biljartclub uit Burgh- Haamstcde organiseert op zaterdag 29 juni in haar clubhuis hotel Het Grote Zwijn in Burgh-Haamstede een vriendschappelijk duel tegen een ploeg uit het Brabantse Roosendaal. Het zal voor de Westhoekse dames geen eenvoudige opgave zijn om het duel naar hun hand te zetten door de sterkte van de Brabantse formatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6